MADISON SQUARE in New York kostte ruim een half miljard Japanner laat het geld gemakkelijk rollen Tentoonstellingshal, stadion, theater, bioscoop en restaurants onder één dak Als levensmiddelen bevr •oren zijn Eet meer appels als u oud wilt worden PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD Boven op het nieuwe Pennsylvenia station aan de 7de Avenue in New York staat sinds enige tijd een enorm koekblik130 meter in doorsnee en ruim 50 meter hoog. In de ruimte is geves tigd de nieuwe Madison Square Garden en di recteur Irving Mitchell Felt noemt zijn gebouw niet ten onrechte het grootste sport- en amu sementscentrum van de wereldy\ Madison Square Garden is voor de Newyorkers wat het RAI-gebouw is voor de Amsterdam mers. Er hebben belangrijke tentoonstellingen plaatsbokswedstrijdenijshockey toer nooien, grote politieke vergaderingen, het jaarlijkse optreden van 's werelds grootste Circus Ring- ling en de wereldpremières van de grote ijs- shows van Holiday on Ice. Het nieuwe gebouw dat de afgelopen maan den bij gedeelten in gebruik is genomen, is de vierde Madison Square Garden sinds 1897. Het meest populair was tot dusver het tussen grote gebouwen verscholen liggende zalencomplex aan de 8ste Avenue ter hoogte van de 50ste straat. Circus, ijsshows en sportwedstrijden konden hier worden bijge woond door 12.000 toeschouwers. Madison Square Garden Center anno 1968 biedt meer mogelijkheden dan de vorige ge bouwen. Het heeft een stadionruimte met ijsvloer en 20.000 zitplaatsen, een amfie- theater voor toneelvoorstellingen en shows met ruim 5.000 plaatsen, een bioscoop, een „hall of fame," waar grote sport- en andere figuren worden geëerd, restaurants, café's, een persclub, een sport- en een kunstmu seum, een tentoonstellingshal en een bow lingcenter met 48 banen. Naast het „koek blik" staat een kantoorgebouw van 29 eta ges dat ook tot het centrum behoort. Madison Square Garden Center heeft meer dan een half miljard gulder gekost, om precies te zfjn 540 miljoen gulden oftewel tien maal zo veel als tot dusver in het RAI-complex te Amsterdam is geïnvesteerd. Bezoek per trein Het geweldige gebouw dat weieens het ver enigingsgebouw van de 8 miljoen Newyor kers wordt genoemd, staat in het hart van Manhattan op enkele honderden meters van het Empire State Building. Het is brutaal weg gebouwd boven op het Pennsylvania- station en dat is wel de meest ideale ligging die men in een dicht bebouwde stad kan wen sen. Immers, dagelijks rollen in dit onder grondse station meer dan 600 treinen binnen met in totaal ruim een kwart miljoen pas sagiers. Bovendien heeft het station verbin ding met twee lijnen van de ondergrondse In het ronde gebouw kunnen zich bijna 30.000 mensen tegelijk vermaken zonder dat men hinder van elkaar heeft. Bij het betre den van de hal zijn er alleen al voor wat het grote stadion betreft 26 loketten voor het ko pen van plaatsbewijzen. Dat de bezoekers aan ijshockeywedstrijden, circus of ijsrevue, maximaal 20.000 man vervolgens naar de hoogste verdieping moeten worden gebracht Het nieuwe Madison Square Centre is ge- bouwd bovenop het drukste spoorwegstation van New York. is geen probleem. Zeer grote liften brengen het publiek binnen één minuut naar veertig meter hoogte waar het stadion zich bevindt. Ook kan men gebruik maken van roltrap pen. Na afloop van de voorstellingen kun nen alle 20.000 mensen binnen een half uur weer buiten zijn. Zelfs voor wie het eerst de Madison Square Garden bezoekt is verdwa len haast onmogelijk. De kleur van het kaartje is bepalend voor het vak waar men een zitplaats heeft. Om dat vak te vinden hoeft men slechts de kleuraan wij zingen te volgen. In het stadion komt de kleur van de stoelen tenslotte weer overeen met de kleur van het kaartje. Het sportstadion van Madison Square Garden, waar ook de wereldpremières van het Circus Ringling en de Ijsshow van Holiday on ice plaatshebben, ligt op de hoogste verdieping. De 20.000 toeschouwers worden met liften en roltrappen naar 40 meter hoogte gebracht. De plaats van Madison Square Garden Cen ter wordt begrensd door de 7de en 8ste Avenue en de 31ste en 33ste straat. Het is dit stuk grond dat volgens gegevens die wij op het kantoor van het sportpaleis vonden als eerste eigenaar een Nederlander, Hen- drick Pieter van Wesel had. Dat was in 1639 toen New York nog Nieuw-Amsterdam heet te. Tot ruim 100 jaai geleden waren hier di verse bedrijfsgebouwen gevestigd, waarvan de eigenaars nog van Nederlandse afkomst waren: Cornells van Ruyven, Paulus Leen- derts, Jacob van Orden en Johannus van Kouwenhoven. In 1871 werden grond en hui zen gekocht door de Pennsylvania Railroad Company, die hier een station wilde bouwen. In 1960 kondigde Irving Mitchell Felt de bouw van het nieuwe Madison Square Gar den Center aan die gelijk zou plaats hebben met een grondige verbouwing van het sta tion. In 1963 werd begonnen met het slopen van de oude bebouwing In januari 1966 ten slotte kon met de bouw van het sport- en amusementscentrum worden begonnen. De belangstelling in de eerste maanden van het bestaan van het nieuwe centrum doet nie mand twijfelen aan de verwachting dat ook deze „garden" een populaire ontmoetings plaats voor de Newyorkers zal worden. HET uit 24 musici bestaande varié téorkest van Koichi Fukada zet de donderende finale in en het doek gaat op vor de laatste scène van de meest spectaculaire, omvangrijk ste en duurst-gemonteerde revue, die in de wereld wordt vertoond. Op de trappen en uitstulpingen van het weel derige decor en over de volle breedte van het bijna dertig meter brede toneel storten zich de honderdenveertig danseressen en zangeressen van de show, die onder de titel „Herfstdans" in het Kokusai Theater te To kio wordt uitgegeven. Het is de tweede voor stelling deze dag. Over een uur begint de derde en dan zullen opnieuw 4000 mensen de enorme zaal bevolken- De geheel op westerse muziek en showdans geënte Kokusai-revue werkt uitsluitend met meisjes. Japanse meisjes, die met blonde pruiken en een oogopmaak, die de stand van de ogen anders doet lijken, een westers spel spelen. Voor de solisten gaat het spel zelfs zover, dat zij de scheve stand van de ogen operatief hebben laten veranderen en de borsten door inspuitingen of andere trucjes westerse afmetingen hebben gegeven. Sinds enige jaren heeft het Kokusai-Théater meer danseressen op het toneel dan het tot voor kort grootste revuetheater, de Radio City Music Hall in Rockefeller Center te New York. Terwijl wordt overwogen om van de Radio City Music Hall een parkeergarage te maken, omdat de financiële resultaten van de show niet al te best zijn, maakt de Koku- sai-show een gouden tijd door. Florerend uitgaansleven Er zijn minstens twee oorzaken aan te wij zen, waardoor de Tokiose show die van New York zal overleven: de uitgaansdrift van de Japanner waar het westerse shows betreft en het feit dat een Japanse revuegirl nog niet de helft verdient van het salaris van haar Amerikaanse collega. De Japanner geeft zijn geld gemakkelijk uit. De industrie maakt daar een dankbaar ge bruik van. Tal van fabrieken van o.a. foto- en filmcamera's en radio- en tv-apparaten zouden niet zo'n grote export hebben kun nen ontwikkelen als de binnenlandse markt niet zo'n hechte basis was voor hun omzet. De Japanner geeft graag geld uit voor din gen die het leven kunnen veraangenamen. De omvangrijke vermaaksindustrie van Tokio vaart er wel bij. Terwijl de amusementscen tra van Parijs, Londen. New York en zelfs Amsterdam voor een belangrijk deel drij ven op de op vertier beluste buitenlander, bestaan de wijken Ginza, Akasaka en Rop- pongi in Tokio met de tientallen theaters, honderden bioscopen en ontelbare bars en nachtclubs in de eerste plaats van de bewo ners van Tokio zelf. Er is vermaak voor de rijke, die zich het du re entertainment van geisha's kan permitte ren, voor de op avontuur beluste mannen, die in duistere bars een mooie vrouw willen versieren, voor de simpele ziel, die zich wil opwinden bij een knokfilm, voor degenen die van lekker eten houden (en dat zijn alle tien miljoen inwoners van Tokio), voor de tiener die met zijn meisje een avondlang op een kop koffie wil zitten, voor de typische kroeg loper en de gelegenheids-doorzakker en voor de vele goklustigen, voor wie iedere straat wel een hal heeft met enige tientallen Pa- chinko-speelautomaten. Miljoenen yens stro men iedere avond van de ene in de andere zak in de door kleurrijke lichtreclames ver lichte amusementswijken. Hoeveel miljoe nen, daarvan durft niemand een schatting maken. zijn- Het verhaal wil dan ook, dat het als een vanzelfsprekendheid wordt beschouwd, dat hoge functionarissen van bedrijven der gelijke ontspanning via hun onkostennota's financieren Dure whisky Hoe kleiner de bars, hoe gedempter het licht, hoe hoger de prijzen. Men moet niet verwonderd opkijken, als men in zo'n bar voor enkele whisky's een rekening van een paar honderd dollar aangeboden krijgt. Voor de Japanner, die deze bars frequenteert, schijnt dat allemaal niet zo'n bezwaar te Nu we nog in het hartje van de winter zijn, zijn de volgende tips wellicht van belang. Le vensmiddelen in kelder of voorraadkamer kunnen te lijden hebben van de vorst. Men moet niet menen, dat men ze snel kan ont dooien door ze bij de kachel of in warm wa ter te leggen. Het ontdooien van levensmid delen moet zeer geleidelijk plaatsvinden en liefst partieel, namelijk eerst de hoeveelheid die voor één dag benodigd is. Bevroren aard appelen kan men het beste enige dage „voor verwarmen" door ze in een warme ruimte te plaatsen. De zoete smaak van de bevroren aardappel verdwijnt dan ook. Wanneer men echter op korte termijn aardappelen nodig heeft, legge men de voor de maaltijd beno digde hoeveelheid bevroren aardappelen ge durende één nacht in koud water. De vol gende dag brengt men ze dan onder toevoe ging van wat azijn aan het koken. Bevroren fruit herstelt zich in een koel zoutwaterbad van enige uren. Dan moet het echter wel meteen opgegeten of tot compote verwerkt worden. Groente wordt in een koele ruimte of in koud water „ontvroren". Bevro ren melk wordt in de fles of kan langzaam met lauw water ontdooid. Daarna goed roe ren om de waterige smaak weg te nemen. Ook bevroren eieren kunnen in een zoutwa terbad van twee uur worden ontdooid. Ze zijn dan echter niet meer zo smakelijk als een gewoon vers eitje, maar wel geschikt voor roerei, omelet enz. Levensmiddelen in blik, alsmede vruchtensappen ontdooien langzaam in een niet te warme ruimte, maar in geen geval in warm water. Appels bevatten veel pectine. Ook in andere vruchten komt pectine voor, -maar appels staan bovenaan in de rij van vruchten, die deze stof bevatten. Amerikaanse geleerden die zich bezig houden met voedingsvraagstukken hebben nu ontdekt, dat pectine het choleste rolgehalte van het bloed drukt en dus van groot belang is voo* vele vooral oudere patiënten, die door een te hoog cholesterol- percentage in het bloed aan hart- en vaat- moeilijkheden gaan lijden en daarom op een dieet, dat arm is aan dierlijke vetten moeten leven. Dr. Hans Fisher en dr. Paul Grimmi ger van de afdeling voor voeding van de Rut gers University in New Brunswick (New Yer- sey) zijn debet aan deze ontdekking, die de houders van appelboomgaarden zeer ver heugt, gezien de gevoeligheid van de grote massa der Amerikanen voor „gezond" voed sel. Overigens staat niet alleen de appel hoog aangeschreven als pectine-producerende vrucht. Havermout deelt in deze repuatieook dit niet meer zó populaire voedingsmiddel bevat veel pectine.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6