)pnieuw ^us in )aan om le aarde Hongkonggriep is hoogtepunt nabij Ideologische strijd in Praag ontbrand Reynolds bekent Stuurman verbrand Sjatalow maakt ruimtevlucht met onbekend doel (£)ud Queuwo ,e^ IN HEEMSKERK NS-lialte met supermarkt AIG0N WACHT 5ESPANNEN OP OFFENSIEF Lagere temperaturen Openbaarheid Tarmac mag prijzen niet verlagen Botsing: 2 doden DINSDAG 14 JANUARI 1969 No. 32687 DAGBLAD ecteurE. A E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte slngeJ 1 Le,deD G,ro 57055 rfdredacteur: Drs J. R Soetenhorst f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0.25 Telefoon Directie en Administratie 25041, Redactie 21507 UTRECHT (GPD) De Neder landse Spoorwegen en Simon de Wit zijn op het ogenblik samen bezig met de bouw van de halte Heemskerk, die als alles volgens plan verloopt met ingang van de zomerdienst op 1 juni van dit jaar in gebruik wordt genomen. De halte zal bestaan uit een Simon de Wit- supermarkt, enkele kleine winkeltjes, een plaatskaartenkantoor en perrons. Het complex komt tot stand op grond die eigendom is van de N S. Het levensmiddelenbedrijf fi nanciert de hele bouw, uitgezonderd die van de perrons. De NS is van plan in voorkomen de gevallen opnieuw met winkelbe drijven samen te werken. Zij achten de Heemskerkse conceptie zowel voor het publiek als voor Simon de Wit als voor zichzelf Interessant. bj IlOSKOU (AP) De Russen hebben vanochtend om 8.39 pi Nederlandse tijd een bemand ruimtevaartuig in een baan de aarde gebracht. Er is slechts één man aan boord van e Soyoez-IV, namelijk de 41-jarige luitenant-kolonel van luchtmacht Wladimir Sjatalow. De Soyoez doorliep in de 7,1ste fase van de vlucht een baan waarvan het hoogste punt en het laagste 173 km boven de aarde lag. De omlooptijd •oeg 88,25 minuten. De baanhoek met de evenaar bedraagt Een Soyoez-ruimteschip met de lanceer raket op weg naar de lan- ceerplaats. Deze foto werd on langs door de Russen vrijgegeven. Het is niet bekendwelke van de drie voorgaande Soyoez-schepen dit is geweest. Zuidafrikaans protest Zuid-Afri- ka heeft gisteren by Engeland gepro testeerd tegen de aanval die demon stranten zondag hebben gedaan op het Zuid-Afrika-huis. Engeland heeft verontschuldigingen aangebo den. aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. 10 graden. )e Russen hebben niet medegedeeld wat het doel van de |g^ icht is, noch hoe lang de Soyoez in de ruimte moet blijven. Moskouse televisie bracht het ws van de lancering binnen an- lalf uur door een uitzending van- e lanceerbasis. De lancering zelf niet te zien, wel de nog rokende eerinstallatie. Nooit eerder heeft Russische televisie zo snel een van een lancering gegeven, een directe uitzending zoals Amerikanen die altijd verzorgen, en zij niet aangedurfd, enerzijds t zij wellicht niet teveel details aket, capsule en lancering wil ei tónen, anderzijds omdat zij ken- k niet willen dat een eventuele ukking wereldkundig zou zijn Jorden. aitaiow is gehuwd met Moesalo- oeli a en heeft twee kinderen, de 16- voge Igor en de 10-jarige Elena, is opgeleid aan de luchtvaart- »1 in Katsjino en werd in 1963 aatst bij ae opleiding van ruim- arders. Hij was reserve van de ande Soyoez-vlucht van vorig oktober. et is de derde bemande vlucht een ruimtevaartuig van het type Aan het einde van de eer- vlucht kwam Wladimir Komarow n t UGON (AP, Reuter) —Twee e vondsten van vijandelijk oor- materieel ten noordwesten van ion hebben het vermoeden ge it, dat het winter-voorjaarsoffen- van de Noordvietnamezen en de tcong zich niet zal beperken tot gebied van de Mekong-delta De bestond uit 20 anti-tankmijnen, flflltorpedo's, 2% ton munitie en 38 eergranaten. Zuidvietnamese legerleiding It tot 17 februari alle buitengewo- verloven ingetrokken in verband de mogelijkheid van een offen- op de steden. Zowel Zuidvietna- als Amerikanen zijn over- Id van de komst van het offen- maar staan alleen onzeker ten izien van de begindatum. Als be- grijke aanwijzing wordt de ver- tiging van Amerikaanse helikop- s op het vliegveld van Can Tho ien. Tijdens het Tet-offensief van ig Jaar was het voor een groot !l aan de bewapende helikopters danken, dat vijandelijke eenheden rijstvelden konden worden dreven. Bilt verwacht van heden- tot [enavond: opklaringen maar ook Ktselijk enkele buien en in de cht en ochtend hier en daar mist. *akke tot matige wind in hoofd- tussen zuidoost en zuidwest. Kelfde of iets lagere temperaturen. (opgemaakt te 12.40 uur) 15 JANUARI 1968 Zon op: 08.41 onder: 16.58. iJaan op: 06.32 onder: 131/ Hoogwater in Katwijk: 'Z3, laagwater8.02 en 20.3i nummer bestaat uit 16 pagina's in april 1967 tijdens de mislukte lan ding om het leven. Afgelopen okto ber maakte Beregowoi een Soyoez- vlucht om de aarde die drie dagen duurde, en tijdens welke hij zijn ruimtevaartuig in de nabijheid van de gelijktijdig gelanceerde Soyoez-II bracht. Beregowoi woonde vanoch tend de lancering van het „kosmo- droom" Baikonoer (in de buurt van het Aral-meer) bij. Speculaties De zwijgzaamheid van de Russen ever het doel van hun ruimtevluch- ten leidt ook ditmaal weer tot specu laties over mogelijke spektakelstuk ken. In de eerste plaats is denkbaar da' koppelingsmanoeuvres zullen werden beproefd met een alsnog te lanceren ander al of niet bemand ruimtevaartuig. Mogelijk is voorts, c.at de Soyoez in hoge mate bestuur baar is en genoeg brandstof aan koord heeft om zeer grote baanver anderingen uit te voeren en in een later stadium een vlucht tot op gro te afstand van de aarde gaat maken. Wanneer de Soyoez binnen enkele dagen zonder spectaculaire experi menten weer behouden naar de aar de terugkeert, moet het doel van de vlucht uitsluitend het testen van het ruimtevaartuig zijn voor veel opzien barender vluchten in de naaste toe komst. Deze laatste mogelijkheid ligt het meest voor de hand wanneer niet op korte termijn een andere Russi sche kunstmaan wordt gelanceerd. De Russen voeren thans hun elfde bemande ruimtevlucht uit. waarte genover de Amerikanen achttien be mande vluchten maakten. In totaal hebben de Amerikanen 32 maal een man in de ruimte gehad, de Russen met de huidige vlucht mee 14, waar van één man tweemaal (de omgeko men Komarow) De Amerikanen heb ben vele ruimtevaarders die meer dan eén vluoht maakten, zelfs astronau ten met drie vluchten op hun naam. De Russen maakten slechts eenmans- vluchten op één driemans- en één tweemansvlucht na. De Amerikanen maakten tien tweemans- en twee d r i emansvluch ten WLADIMIR SJATALOW LONDEN (AFP/DPA) De ver moedelijke leider van de roofoverval op een Britse posttrein in augustus 1963, de antiquair Bruce Reynolds (38), heeft vandaag voor een recht bank in Aylesbury in het Engelse graafschap Buckinghamshire gezegd schuldig te zyn aan beide ten laste gelegde feiten: voorbereiding van de overval en diefstal van 120 postzak ken met bijna 2,6 miljoen pond aan bankbiljetten. De publieke tribune in de kleine rechtszaal was dicht bezet. Onder de belangstellenden waren Reynolds' vrouw en de inmiddels gepensioneer de hoofd inspecteur van Scotland Yard Tom Butler, die de jacht op de treinrovers heeft geleid. Reynolds is op 8 november vorig jaar door Butler aangehouden. SOMS kan openbaarheid verve lend zijn. Dat was bijvoorbeeld gisteravond het geval bij de vergadering van de Leidse raad over het plan-Merenwijk. We hadden van verschillende woord voerders meer verwacht dan uit eenzettingen, die niet meer be helsden dan een weergave van het plan, in eigen woorden na verteld. Hier en daar was een bondig en pittig geluid te horen, met suggesties en kritiek, zelfs werd wel eens een poging gedaan om alternatieven te bieden, maar als geheel is de raad, bij dit grote Leidse bouwproject, niet uit de verf gekomen als controlerend en corrigerend orgaan. Vandaar dat wij nog maar eens enkele vragen opwerpen. Bijvoor beeld. welke stok heeft het ge meentebestuur achter de hand als de doorstroming, geprojec teerd neveneffect van het plan- Merenwijk, niet op gang komt? De wettelijke basis is aan deze opzet ontvallen, nu minister Schut zijn wetsontwerp in de Eerste Kamer zag sneuvelen. En, wat gaat men doen om de wijk ook 's avonds enige fleur te geven? Is er al eens gedacht aari cafés, aan een bioscoop? We hebben gisteravond practisch al leen gehoord over de culturele functie van het wijkcentrum. Dat zijn zomaar enkele vragen. Maar belangrijker lijkt ons, dat de raad zich bij een dergelijke vergadering realiseert, hoevéél er al gezegd is en hoevéél nog on besproken is gebleven. En dat men, daarvan uitgaand, een bon dig betoog opbouwt. Het hoeft niet allemaal uitputtend te zijn, als het maar hout snijdt op be paalde punten. LEIDEN (GPD) Dr. N. Ma- surel, leider van het influenza- centrum in het Leids Academisch Ziekenhuis, kon ons hedenoch tend geen betrouwbare cijfers verstrekken over de aantallen grieppatiënten op dit moment Het verloop van de epidemie maakt het echter waarschijnlijk, dat tien tot vijftien procent van de Nederlandse bevolking de Mao-griep zal hebben gehad wanneer de ziekte zijn ronde heeft gedaan. Het hoogtepunt in de epidemie is nog niet bereikt, maar zal waarschijnlijk spoedig achter de rug zijn. De griepepidemie heeft ook het Nederlands toneel stevig in ha a greep. Door ziekte van de hoofdro'- speler AHard var. der Scheer zal ae Haagse première van „Adrianus Vil morgen in de Koninklijke Schouwburg moete worden u.tge- stelti. Centrum brengt daar nu „Joker'. De Haagse Comedie heeft ook mei griep te kampen, waardoor „De Hu morist" niet in Utrecht zal kunnen worden gespeeld. Paul Steenbergen hoopt echter donderdag weer zover hersteld te zijn, dat de voorstelling van Osborne's stuk in de Koninklijke Schouwburg dan normaal kan door gaan Op enkele andere plaatsen in het land heeft men in de afgelopen da gen ook reeds voorstellingen moeten uitstellen in verband met de griep Het ziekenhuis in Heerenveen heeft het opnemen van patiënten (de opnamecapaciteit is 300 zieken) wat moeten afremmen. Vanzelfspre kend alleen wat de niet-ernstig zie ken betrof. De aanleiding was het grote aantal griepgevallen onder net personeel. Totaal zo'n zestig mensen van wie minstens de helft verple gend personeel. Vanochtend zouden er naar schat ting vijftien van de zieken, hersteld weer aan het werk kunnen gaan. Men hoopt over het dieptepunt heen te zijn. Wist u overigens, dat walvissen dezelfde ziekten kunnen krijgen als mensen. Drie walvissen in een aqua rium in San Diego in Calif or nië kregen ook de Hongkong-griep Eén van de dieren werd zó ziek. dat men het met penicelline moest behande len: 375 tabletten elke zes uur, ih gemalen makreel toegediend. AMSTERDAM (ANP) De pre sident van de Amsterdamse recht bank heeft vanochtend de Turmac Company NV verboden tot 1 april een assortiment sigaretten op de markt te brengen dat in merk. versie en prijs afwijkt van hetgeen zij tot j 31 december jl. heeft gevoerd. 1 Dit vonnjs van de president in het kort geding, dat vier andere siga- rettenfa brikanten tegen Turmac had den aangespannen, betekent dat Tur mac van haar plan voor een prijs verlaging van sigaretten moet afzien. Turmac wilde van een viertal mer ken pakjes brengen, waarin in plaats 1 van 20 sigaretten voor f 1,75 25 si- earetten zaten, dan wel 20 sigaretten van een langer model voor genoem de prijs. i Op overtreding van dit bij voorraad uitvoerbare vonnis staat een dwang som van f 100.000 per dag. Turmac I werd veroordeeld tot de kosten van het geding, f 400. Er bestaat tussen de sigarettenfa- brikanten een overeenkomst, markt- gedragsregels sigaretten 1968 69. die tot 1 april een bevriezingstoestand beoogt van merken en prijzen. De eerste foto van de eerste baby van Prins Richard Wittgen- steln en Prinses Benedikte van Denemarken. De jonge moeder maakte de foto zelf, bijgestaan door haar man, die eerst zorgvul dig was geïnstrueerd door Duit se persfotografen. De naam van de jongen is nog niet bekend. WENEN (GPD) In het afgelo pen weekeinde is in Tsjecho-Slowa- kjjp een ideologische oorlog ontbrand waarbjj iedereen eindelijk openlijk kleur heeft bekend. Gustav Hoesak, de leider van de ..realisten" en de grote tegenstander van de progressieve Smrkowski heeft zich ontmaskerd als een collabora teur, die zonder voorbehoud bereid is de eisen van de Russen in te willi gen Men ziet deze kleine grijze par tijleider van Slowakije met de sluwe ogen achter de dikke randloze bril- leglazen nn eindelijk als de dogmati cus die in de eerste acht maanden van 1968 slechts in schyn het spel van de hervormers heeft meege speeld Zijn verbolgen rede, vrijdag voor de televisie, waarin hij de aan hangers van parlementsvoorzitter Smrkowski als „rechts-extremis- ten en staatsvijanden" karakteriseer de heeft bij het merendeel van de be volking haat en verbittering gewekt Openlijk Smrkowski niet verloren. Van die gevoelens maakt het bre de front van vooruitstrevende groepen nu ook geen geheim meer. Talrijke organisaties vallen Hoesak vanwege zijn pro-Russische houding openlijk aan In telegrammen aan president Swoboda wordt tegen Hoesaks uitla ting geprotesteerd. Het resultaat is dat Hoesak zon dag opdracht heeft gegeven om de controle op de massa-media in Slo wakije te verscherpen. In zijn eigen deelstaat Slowakije noteert hij met deze strategie, mede door het uit spelen van nationalistische sentimen ten een zekere mate van succes In Tsjechië daarentegen lukt het zijn aanhangers echter niet deze tactiek door te zetten. Een mooi voorbeeld daarvan is het gebeurde met het partijblad Triboena, waarvan de grafici weigerden de pro-Russische artikelen van de collaborerende hoofdredacteur Swestka te drukken. Hel resultaat: Triboena zal voor- I lopig niet meer verschijnen: waar door Swestka es. de mogelijkheid is ontnomen propaganda te maken Dit dankzij een vastberaden houding van de partjj. Dit ruggesteuntje van officiële zij de is ook daarom zo belangrijk om dat het gevaar van een nieuwe ver vreemding tussen partij en bevolking steeds reëler wordt. Het was juist één van de indrukwekkendste verschijn selen van de hervorming en haar grootste argument t.o.v Moskou, dat zij een tot dan toe ongekende identificatie tussen de leiders en het volk had bewerkstelligd. Nooit in de twintigjarige heerschappij van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft het partijbestuur zo ver zekerd kunnen zijn van de loyaliteit van de overgrote meerderheid van de 14 miljoen inwoners ook niet van de partijleden als in 1968 Het ontslag van Smrkowski als parlementsvoorzitter en de langduri ge onzekerheid en geheimzinnigheid die aan dat ontslag vooraf waren ge gaan, heeft onder de bevolking een zekere agressiviteit tegen de leiders doen ontstaan Pas later ging men beselfen dat Smrkovski in zijn nieu we positie zeker niet voor hen ver loren was gegaan en dat zich hier achter een doelbewuste taktiek van Doebtsek verschool. Dit inzicht en zulke voorvallen als afgelopen week met Swestka hebben van alle pro gressieve arbeiders en intellectuelen een gesloten volksfront gesmeed. En daaraan was het tevens te danken dal de anders zo gesloten en beheers te Hoesak uit zijn rol viel en zich deed kennen als een demagoog en een chauvinistische nationalist ROTTERDAM ("GPD) Bij een brand die gisteravond omstreeks kwart voor twaalf uitbrak aan boord van het 198 ton metende Nederlandse vaartuig Buka in de persoonshaven ln Rotterdam is de stuurman D. C. Engels (40 )uit Groningen om het le ven gekomen. Men vond het stoffelijk overschot na de blussing in de hut, die ernstige brandschade opliep. ZU1DWOLDE i ANP By een verkeersongeval nabij Zuidwolde zyn de 58-jarige W. Roeberts uit Oud- Leusden en de 61-jarige J. Groen uit Nieuwleusden vanmorgen om het le ven gekomen. De bestuurder van de personenauto werd slechts licht ge- wond Het ongeluk gebeurde doordat twee vrachtauto's op de weg met el kaar in aanrijding waren gekomen en de bestuurder van de personen- la uto de obstakels niettydig opmerk- j te Ook de signalen van de chauffeurs zag de bestuurder te laat. Het gevolg was adt de personenauto onder de vrachtauto schoof en totaal vernield I werd. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Januari 1869: I De buitengewoon zachte I winter, dien ivij dit jaar be- X leven, is niet zonder voor- X beeld. In 1172 toch kwamen X gedurende het zachte win- X terseizoen de bladeren aan de X boomen, de vogels broeiden t hur eieren uit en hadden in X Februari jongen. t ''Advertentie) Tegen Fe- bruari biedt zich aan eene X Dienstbode, P G. voor meid- alleen of noodhulp, door toe vallige omstandigheden bui ten betrekkingvan getui gen voorzien. Aldus onder Lett. H. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1