oningnood ^ias in 1974 ichter rug Juan Carlos weldra op Spaanse troon r r E3 n.v. v. d. Velde Citroën Jongen en meisje branden gedood Moskou beticht Mao van ondermijnen van wereld-communisme Vader zou afstand hebben gedaan Carnaval met Toon Ver -gissing Vorig jaar 567 mensen verdronken - ,Kiele, kiele, kiele' AANHOUDEND ZACHT „Opruiende laai" LEERLINGEN VAN SCHOOL GESTUURD (9ucJ Qlte, LEIDSCH DAGBLAD Irecteur: E. A. E. van Dishoeck" Lfdredacteur: Drs. J R Soetenhorst irecteur: a. joofdredactei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 14.10 pe» kwartaal (postabonnementen f 16.50), 4.70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 0,25 Witte Singel l, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21507 DEN HAAG (GPD) Niet in 1970, zoals lang werd aange- men, maar pas in 1974 is volgens minister Schut de kwanti- lieve woningnood achter de rug. Als oorzaken daarvan noemt bewindsman in het NKV-orgaan „Ruim Zicht" het toene- inde aantal huwelijken en de omstandigheid, dat alleenstaan- n ook wel eens hun huurkamertje willen ruilen voor een gen woning. Iet streefgetal van 125.000 wonin- voor 1968 zal niet worden ge- ild. aldus de minister, het zal eni- duizenden lager liggen. De findsman wil serieuze pogingen n om na 1970-1971 de bouwstroom 2000 woningen per jaar te ver- LEIDEN Een 28-jarige Lei- denaar wist zaterdag niet wat hij zag. De jongeman had zich in een textielzaak aan de Nieuwe Rijn in Leiden een fraaie pantalon jangeschaft. De broek werd na de geslaagde aankoop keurig voor hem ingepakt. Thuisgeko men scheurde de knaap, blij als hij was, het papier er gauw van af. Wie schetst de verbazing van de trotse „consument", toen hij in het geopende pakje geen pantalon aantrof, maar een bedrag van bijna zeven tienhonderd gulden De jongeman besloot nog de ielfde dag het geld. dat heel verleidelijk op tafel lag. bij de gedupeerde winkelier terug te borgen. De ingepakte panta- ta bleek nog op de toonbank ran de textielwinkel te liggen De eerlijke Leidenaar hield er een gratis overhemd, netjes passend bij de pantalon aan BUI hogen tot een jaarlijkse produktie van 135.000 woningen is bereikt. Minister Schut is na de verwer ping van de huurbelasting door de Senaat niet afgetreden omdat: in de regeringsverklaring niets heeft ge staan over de huurbelasting, hij zich bijzonder gesteund voelt door de Tweede Kamer, (die het ontwerp wèl heeft aanvaard) en zyn aftreden een j breuk in de bezetting van het katy- net zou zijn, die wel eens on- j gewenste consequenties zou kunnen hebben. Overigens verklaart hij nimmer te hebben gesteld, dat het wetsontwerp als een hoeksteen van zyn beleid moet worden beschouwd. VENLO (ANP) Een 15-jarige jongen en een 9-jarig meisje zijn hel afgelopen weekeinde omgeko men br branden in Venlo en Heer len De 15-jarige inwoner van Ven lo was zaterdagavond met enkele andere leden van een zeeverken- j nersgroep in de werkplaats van de groep bezig aan een auto, waarvan de benzine moest worden j afgetapt. I Daarbij is door nog niet geheel op- I gehelderde oorzaak brand ont- j staan. De andere jongens vlucht ten de werkplaats uit. Even later 1 wi-rd het verkoolde lichaam van i het jeugdige slachtoffer gevonden. Bij een brand in een meubelmaga- ziin in Heerlen is zaterdag het 9- jarige meisje door verstikking om het leven gekomen. De brand ont stond op de benedenverdieping, zo dat het niet mogelijk was het meisje, dat zich op de eerste eta- ee bevond, te bereiken. IHAARLEM (ANPi Vorig jaar ;IAJ n in ons land 567 mensen door VE rdrinking om het leven gekomen. personen verdronken doordat zij slai tl een auto te water geraakten. 83 achtoffers waren opvarenden van hepen. Deze cijfers zijn afkomstig van de oninklijke Nederlandse Bond tot het edden van Drenkelingen. MOSKOU (AP) De Prawda heeft zaterdag een lange en bitte re anti-maoistische aanval gepubli ceerd, welke een aanwijziging kan zijn voor de lijn die Moskou zal vol gen op de internationale communis tische conferentie welke in mei a.s. In Moskou zal plaatsvinden. Het Sowjetrussische partijblad be schuldigde voorzitter Mao Tse-toeng herhaaldelijk van ondermijning der communistische wereldeenheid en van de anti-imperialistische strijd de twee belangrijkste punten op de agenda van de wereldconferentie. Zoals bekend heeft een aantal be langrijke buitenlandse communisti sche partijen, zoals die van Italië, de vrees geuit dat de conferentie tot een anti-Chinese demonstratie zou wor- en waardoor de communistische we reldbeweging nog meer verscheurd zal raken. Terwijl Italië en enige andere aarzelende communistische partijen in de herfst in Boedapest hun stem gaven voor het houden van de Moskouse conferentie, hebben op zijn minst dertien andere partijen hun afkeuring laten blijken door de bijeenkomst van Boedapest te boycotten. Daartoe behoorden Joe- go-Slavië. Noord-Korea, Noord-Viet- nam en Cuba. Door de maoisten te vereenzelvigen met de vijanden van de communisti sche wereldeenheid en van de strijd tegen het imperialisme, is de Praw da weer een stap verder gegaan om te trachten op de Moskouse confe rentie, ondanks het verzet van ande re communistische partijen, mao- istisch-China te veroordelen. Het voetbal zal in de ko mende zes weken de aan dacht van'sportminnend Ne derland moeten delen met het schaatsen. Na verscheidene inleidende schermutselingen is voor de Nederlandse toprijders eri -rijdsters dit weekeinde het seizoen pas goed begonnen met de nationale kampioen schappen in Heerenveen. Over tivee weken volgen de Europese kampioenschappen in het Beierse ivintersport- centrum Inzeil. En het sei zoen wordt in feite afgeslo ten met de wereldkampioen schappen in Deventer. Prettig voor de Nederland se schaatsenthousiasten was het in Heerenveen te kunnen constateren, dat Kees Ver kerk die op de foto met Jan Bols in een persoonlijk duel afrekent) en Stien Kaiser tot grandioze prestaties in staat bleken. Beiden bleven onbereikbaar voor al het op dringende talent. LISSABON (AP, GPD) Welingelichte kringen in de om geving van Prins Juan Bourbon-Battemberg geloven, dat deze op korte termijn afstand zal doen van zijn rechten op de Spaanse troon ten gunste van zijn zoon Prins Juan Carlos. De graaf van Motrico, voorzitter van de adviesraad van Prins Juan, is op het ogenblik in de Portugese stad Estoril, waar Prins Juan in ballingschap leeft, met een verzoek in deze geest. Generaal Wessin terug Gene- ial Elias Wessin y Wessin, oud- pperbevelhebber van het leger in de .inicaanst, republiek, is zondag vier jaar feitelijke ballingschap de Ver. Staten teruggekeerd in ito Domingo. De generaal voerde bevel over de troepen die in de (eroorlog van april tot september vochten tegen de constitutio- :en die president Juan Bosch aan de macht wilden brengen, strijd eindigde toen strijdkrach- i) van de Ver. Staten en enkele idere Latijnsamerikaanse landen ssenbeide kwamen en een voorlo- ige regering onder Godoy werd ge- id. ADVERTENTIE GILEEN Toon Hermans heeft opnieuw voor een carnavalslied ge zorgd. Na het succesvolle „Mien waar is m'n feestneus", is van van daag af op de grammofoonplaat ver krijgbaar de meezinger „Kiele, kie le. kiele". Toon Hermans schreef voor deze schlager alsmede voor het nummer ..Vogeltje wat zing je vroeg" (keer- j zijde van de plaat) de tekst en de De Bilt meldt van heden tot dins- 'agavond Veranderlijke bewolking met plaat- enkele buien. Matige tot krach je, aan de kust af en toe harde *'ihd in hoofdzaak tussen zuidoost en !uid. Aanhoudend zacht. (opgemaakt te 12.40 uur) °a op: 8.42 uur; onder: 16.56 uur &aan op: 5.01 uur: onder: 12.35 uur Hoogwater te Katwijk t e 11.11 en 2253 uur, laagwater te 6.48 en 19.19 Hit nummer bestaat uit 18 pagina's muziek. De blaaskapel „De drie Donken" uit het Brabantse Den Dungen (nabij Den Bosch) zorgt voor een krachtige instrumentale begeleiding bij beide nummers van Toon. Harry Knipschild, afdeling promo tion van de platenmaatschappij Ira- mac. vertelt bij ontstentenis van zijn directeur Wiliem Duys. „We hebben zeer hoge verwach tingen van de nieuwe meezinger van Toon Een geweldige plaat, dat zeg gen ze allemaal bij ons op de zaak. Ik weet persoonlijk wat carnaval vieren is. Ik ben er van overtuigd, dat deze plaat geweldig aanslaat". De AVRO-televisie heeft naar aan leiding van deze nieuwe carnavals- plaat besloten samen met Toon Her mans en de Brabantse blaaskapel vDe drie Donken" opnamen te gaan maken in Den Dungen. Het ligt in de bedoeling deze opnamen (10 min.) deze week uit te zenden. Prins Juan zou zich volgens de jongste berichten bij dit verzoek hebben neergelegd, Nog tijdens het weekeinden circuleerden in de Spaan se hoofdstad Madrid geruchten over een op handen zijnde breuk tussen Prins Juan en Prins Juan Carlos. Naar verluidt zou de vader van Fran, co's lieveling ontstemd zijn geweest over een interview dat Prins Carlos heeft gehad met de directeur van het officiële Spaanse persagent schap waaruit men kon afleiden dat GRONINGEN (GPD) Twee leerlingen van het Augustiniis-colle- ge in Groningen zijn van school ge stuurd, omdat ze medewerking heb ben verleend aan een, wat de rector van de school noemt „opruiend pam flet." De leerlingen zijn voorlopig ge schorst in afwachting van een nader onderzoek door het schoolbestuur. In het stencil worden enkele adviezen gegeven om de structuur op het col lege teverbeteren, zoals: „Ontketen 'lasterpraatjes tegen leraren en an der personeel op je school Schrijf bijvoorbeeld „de rector is een com munist." Eis het recht leraren van school te sturen, zoals zij dat ook met de leerlingen kunnen," enz. De volgende dag vroeg de rector de samenstellers van het pamflet zich Voortaan van dergelijk opruiend geschrijf te onthouden. De twee jon gens, die dat weigerden zijn van school gestuurd. Commentaar van de rector: „Je kunt toch moeilijk toestaan, dat leer lingen hun medewerking verlenen aan pamfletten met een dergelijke lasterlijke inhoud Er staat helemaal geen positieve kritiek in!" niet Juan, die zich jarenlang staande heeft weten te houden als de offi ciële pretendent, maar zijn zoon Ju an Carlos door Franco voor de Spaanse troon uitgekozen. Opmerkelijk was het feit dat het Madrileense blad ABC dat geldt als officiële spreekbuis van de aanhan gers van Juan gisteren enkele sla gen om de arm hield. Het blad ver klaarde zich min of meer akkoord met de troonsbestijging van Juan Carlos „in het belang van Spanje". Het blad was echter eerder gekomen met een bijlage waarin uitvoerig wera ingegaan op het leven van Prins Juan en diens politieke idee ën. Het blad haastte zich gisteren voor dit feit zijn excuses aan te bie den In niet mis te verstane bewoor dingen vroeg ABC zijn lezers deze pubhkatie niet op te vatten als een veroordeling van de verklaringen van Juan Carlos tegenover het Spaanse persagentschap. Volgens het blad huldigt Juan Carlos dezelfde politie ke meningen als zijn vader. Tn het ballingsoord van Prins Juan. Estoril, verwacht men nog meer Spaanse monarchisten. Eén van hen Is het hoofd van de invloedrijke Francoïstische organisatie „Opus Dei" monseigneur José Maria Escri- ba de Balaguer. Naar in bepaalde Spaanse kringen verluidt zou „Opus Dei" de belangrijkste kracht zijn ach ter de troonsbestijging van Juan Car los. Voigens deze kringen wil deze organisatie via de jonge Juan Car los haar controle over Spanje ver sterken wanneer Franco er niet meer mocht zijn. Dit moment acht men in de Spaan se hoofdstad al zeer dichtbij. Men gelooft dan ook dat de verklaringen van Prins Juan Carlos opgesteld zijn door één van de „Opus Dei" minis ters in Franco's kabinet. Daar zou den enkele stijlfouten in de Castil- liaanse tekst op wijzen zoals deze gemakkelijk door Catalanen gemaakt worden. Een vooraanstaand minister in het kabinet is Catalaan en „Opus Dei"-lid. Men is er trouwens niet ze ker van of Franco wel van tevoren op de hoogte gebracht is van de ver klaringen van Juan Carlos. Men gelooft dat Opus Dei Franco ertoe wil forceren Juan Carlos zo spoedig mogelijk als zijn opvolger te benoemen en dat zij de jonge Ju an Carlos terzelfdertijd willen isole ren van zijn ervaren vader, zodat hij op Opus Dei zou moeten steunen in zijn toekomstige regering. ADVERTENTIE Voor de eerste maal in de geschiedenis van het Duitse carnaval heeft een Nederlander de macht in een Duitse stad overgenomen. A. C. van der Does, commandant van de NAVO-troepen in Rheine, nam de benoeming aan. Hij werd door de burgemeester van de stad Rheine benoemd en de tekenen van zijn waardigheid werden aan hem overgedragen onder uitbundige toejuichingen. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 TOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Prins Juan ervaren. Carlisten Van de zijde van de broederschap van Cairlistische oud-strijders is gis teren opnieuw geprotesteerd tegen de maatregelen tegen de familie De Bourbon-Parma. In een verklaring schrijft de broederschap dat Prins Xavier, die evenals zijn zoon Carel Hugo uit Spanje is uitgewezen, in de burgeroorlog een leger van meer dan 100.000 vrijwilligers op de been bracht om te strijden aan de zijde van Franco. Prins Xavier en Prins Carel Hugo zijn, steeds loyaal ten opzichte van het regime geweest. Uit het Leidsch Dagblad van 12 Januari 1869: X In den Spectatordeelt t dr. W. N. du Rieu medeVan f de f 4000 die het Tijk aan de Leidsche Universiteitsbiblio theek toelegt, blijft na aftrek van hetgeen aan den binder en brievenbesteller, den Ko- lenkooper en de schoon maakster toekomt, slechts f 1100 voor het aankoopen van boeken beschikbaar, ivaarlijk een zeer nederig cijfer. IngezondenP. ontving gisteren door middel van de Holl. Yz.-Sp.-M. een telegram die ten 12 ure aan den be zorger was afgegeven, eerst ten 12 ure 45 min., dus 3 kwartier later(men zegt de bestellers lijden meest allen aan exteroogen). Aangezien alle telegrammen spoed ver- eischen, wil P. in bedenking geven bij de aanstelling van een besteller te onderzoeken X of deze geene voetgebreken heeft. __jppgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 JANUARI 1969 No. 32686

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1