Stranden raken overbevolkt: Reist Nederland straks naar bodem van de zee? Nieuwe katechismus een veilige gids vlees eten is verantwoord eten V er schuivingen zijn opvallend Mini-begraafplaats huisdieren 1) 66 uit politiek overleg Werkloosheid Bouwmaterialen 500.000 wrakken Vakcentrales nog verdeeld over loonwet In Amsterdam Ds. Th. G. Tonnon met emeritaat Pastoraal concilie Protest Gebedsweek van anglicanen en rooms-katholieken Nota r.k.-gezinsvorming Vrouwen krijgen kiesrecht in Clir. Geref. Kerken HET KORT Een grafjeeen steentje en een bloemetje Vertederend BBlTjr ij ■0t Irakis Boterham lom- Vertrouwen DONDERDAG 9 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 UTRECHT (ANP) Volgens de ramingen zullen in de maand juni van het jaar 1975 zich dagelijks op elke kilometer toegankelijk Nederlands strand 3000 vakantiegangers bevinden. Gezien de plaatselijk nu reeds krappe strandcapaciteit zal de mogelijkheid onderzocht moeten worden of de onderzeese recreatie geen perspectieven biedt. Dit vegt firs. J. Verschuure, we tenschappelijk medewerker van de planologische Dienst in Den Haag In zijn studie onder de titel Neder land en de wereld op weg naar het jaar 2000, een uitgave van de werk groep 2000. De ontwikkeling van de onderzeese recreatie wordt in deze studie van revolutionaire allure ge- ■cht. De totale werelduitgaven hiervoor werden voor 1963 al op circa 60 mil joen dollar geraamd. Reeds be staande activiteiten op dit gebied rijn het onderwatervissen en de on derzeese parken (in Florida! en rondvaarten onder water. Hoewel de bouw van onderzeese motels of andere onderzeese verblijven nog in een ver verschiet liggen, worden ze echter technisch uitvoerbaar ge acht. Verder wordt in de studie aan dacht besteed aan een plan voor de douw van een belastingvrij toren hotel met een capaciteit van 1300 bedden op 180 meter hoogte boven de Doggersbank. De restau rants zouden halverwege onder wa ter uitzicht bieden op de zeebodem Een geheel ander onderwerp is de werkloosheid. In het jaar 2000 wordt het aantal geraamd op circa 100.000, dat is nog geer. twee procent van de beroepsbevolking. Ons land zal omstreeks dat jaar een inwonertal hebben van plm. 18 miljoen men sen. Dit is enerzijds het gevolg van een voortgezette daling van het sterftecijfer waardoor een aan zienlijke stijging van het aantal be jaarden wordt verwacht en an derzijds door een verdere daling van het aantal geboorten. In 1984 hoopt men zelfs voor het probleem kanker een oplossing te hebben gevonden. Wat betreft de structuur van de produktie, zal de Nederlandse bouw nijverheid in 1975 al driemaal zo- vetel kunststoffen gebruiken als thans het geval is. Volgens drs. Verschuur? zal de met de produk tie samenhangende werkgelegen heid veelal afhangen van de tech nische ontwikkelingen. Indien de „metselrobot" in de sector woning bouw algemeen ingang zou vinden, dan zou dit in de bouwnijverheid een grote omwenteling veroorza ken. Volgens deskundigen kan deze metselau tomaat 3.000 stenen per uur verwerken, hetgeen neerkomt op een vervanging van 24 geroutineerde metselaars. Bij intensief gebruik zou den hiermee de bouwkosten met 30 procent kunnen worden verminderd. Algemeen wordt verwacht, dat de vele stalen bouwmaterialen in de toekomst een sterkte zullen hebben, die twee tof driemaal zo groot is als nu. Bovendien zullen de woningen steeds meer demonteerbaar wor den. Steenkool zal volgens de progno ses omstreeks 2000 in de meeste ver- fa ruikssectoren van de westerse ener giehuishouding een even archaïsche verschijning zijn geworden als nu het geval is met, turf. Aardolie zal haar positie op de energiemarkt goed weten te handhaven, terwyl het aandeel van aardgas in het Ne derlandse energieverbruik omstreeks de eeuwwisseling op ongeveer 30 procent van het totaal wordt ge raamd. (Dan zal zo'n 40 procent van de elektriciteitsopwekking in Ne derland voor rekening komen van de kernenergie. Het elektriciteits verbruik der bevolking in de periode 19652000 zal verzesvoudigen. Een toeneming van de industria lisatiedichtheid betekent ondermeer, dat in he jaar 2000 Nederland ruim drie maal zo veel afvalstoffen zal hebben als nu het geval Is. Drs. Verschuure schat het aantal afge dankte auto's dan op 500.000. UTRECHT (GPD) De drie vak centrales, NVV, NKV en CNV. zijn bet nog steeds niet eens over een gezamenlijk standpunt betreffende het ontwerp voor een nieuwe loon wet. Volgende week dinsdag wordt de „hearing" over dit wetsontwerp gehouden Eerder werd deze „hearing" uit gesteld op verzoek van de vakcen trales, die meer tijd nodig hadden om tot een eensluidend oordeel te komen. In het begin van deze week zag het er naar uit dat een compromis zou worden gevonden, maar het CNV kon zich er op het laatste mo ment niet mee verenigen. De vakcentrales zyn het er over eens, dat het artikel waarbij minis ter Roolvink de bevoegdheid krijgt een terugkeer tot de volledig gelei de loonpolitiek te bevelen, uit het ontwerp moet verdwijnen. Op andere punten zyn er echter be langrijke verschillen van opvatting. Het lijkt dan ook allerminst zeker dat de drie centrales volgende week met een gezamenlijke stellingname zullen kunnen komen. Zelfs binnen de NKV blijkt niet al les koek en ei te zijn. Zo heeft de Unie van beambten en hoger perso neel aangekondigd, dat men er sterk over denkt om de band met het NKV door te snijden. Directe aanleiding voor deze 6tap is de door het vertvmdsbestuur van het NKV bepleitte deconfessionali- termg en nauwere samenwerking met NVV en CNV. „Die ontwikke ling vinden wry onrustbarend", al dus waarnemend voorzitter G. H. J. Kriek. „Wanneer eind april tot deconfes sionalisering van het NKV wordt be sloten is het bestaan van een eigen vrije organisatie voor beambten en hoger personeel als de Unie binnen het NKV niet langer mogelijk". Reactie van het NKV-bestuur: „Wij vinden deze houding onbegrij pelijk". Nieuw inf ra roods ysteem TESTEN VAN VERKENNINGS- APPARATUUR ALKMAAR GPD) I„ het kader van het project Orpheus, dat de ont wikkeling van een infrarood lucht- verkenningssysteem voor de NAVO- strydkrachten behelst, gaat de lucht macht binnenkort proeven nemen met warmte-registrerende verken- ningsapparatuur van de NV Optische industrie „De Oude Delft". Vluchten met de nieuwe appara tuur zullen worden gemaakt door en kele Starfighters RF-104G van squa dron 306 op de vliegbasis Enschede. Toestellen van dit squadron hebben vorig jaar al gevlogen met een Ame rikaans infrarood verkenningssy steem, dat werd meegenomen onder de romp (de normale drie camera's van de RF-104G bevinden zich in de romp). Met infrarood kunnen vij andelijke opstellingen ook 5s nachts en by slecht weer worden geregistreerd. De Nederlandse apparatuur is door De Oude Delft ontwikkeld in samen werking met Fokker en onder lei ding van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling (NIV) in Delft. Voldoet deze verkenningsinstallatie dan bestaat de mogelijkheid dat ver scheidene NAVO-landen de appara tuur aanschaffen. AMSTERDAM (ANP) In een gisteren gehouden vergadering van de delegaties van de Amsterdamse afdeling van D'66, de PPR, de PSP, en de Partij van de Arbeid heeft de delegatie van D'66 meegedeeld, dat een voortgang van het overleg waar aan mede door de PSP wordt deel genomen onvruchtbaar is. Zij heeft daarom aangekondigd dat zij zich uit het beraad, zoals dat tot nu toe tussen de vier partijen is gevoerd, wenst terug te trekken. AMSTERDAM, HOOGMADE In verband met het bereiken van de pen. sioengerechtigde leeftijd heeft de provinciale kerkvergadering van Noord-Holland met ingang van 16 januari na veertig volbrachte dienst jaren emeritaat verleend aan ds. Th. G. Tohnon. hervormd predikant in Amsterdam en van 1929 tot 1931 pre dikant in Hoogmade. Zo U het nuhoe moet het in 2000 dan zijn? NOORDWIJKERHOUT (GPD) Het pastoraal concilie heeft gistermiddag in Noordwijkerhout haar derde zitting be sloten met een motie, waarin opnieuw respect wordt uitge drukt voor de „Nieuwe Katechismus" in zijn oorspronkelijke vorm. In de motie wordt verder gesteld, dat het boek een veilige gids kan «IJn by de catechese voor jongeren en volwassenen. De bedoeling van de motie, ingediend door de delega tie van het bisdom Rotterdam, was uit te spreken dat ook zonder het lijstje aanvullingen, dat door een Romeinse kardinalencommissie is voorgeschreven, iemand die het boek gebruikt zonder twyfel goed katholiek kan z4jn. Zo werd de mo tie althans uitgelegd door één van de indieners, kapelaan Chr. L. M. Hoogeweegen uit Mlddelharnia. In feite voelde men de motie aan als een protest tegen de inmenging uit Rome in de wijze waarop de Ne derlandse bisschoppen hun leer ambt uitoefenen, en ook als een protest tegen die Nederlandse r.- katholieken, die het boek verdacht maken als nauwelijks rechtzinnig. De motie werd aanvaard met 90 tegen 2 stemmen by 7 onthoudingen. De bisschoppen stemden niet mee, omdat het hen zelf betrof. Het concilie heeft met een grote meerderheid gevraagd om een spe ciale man (of vrouw) op zyn secre tariaat, die moet zorgen dat concilie en jeugd niet verder uit elkaar groeien. Een der jonge volwassenen, de heer J. C. A. C. M. Kraan uit Am sterdam, legde namens 26 afgevaar digden een verklaring af. waarin hy oorzaken aanwees voor het onbeha gen dat meer dan eens in het con cilie aan de dag kwam. Een essentiële oorzaak daarvan is, aldus de 26, dat de bisschoppen op twee stoelen zitten. Zy bepalen als LONDEN (AP) De anglicanen en rooms-katholieken in Engeland zullen beurtelings de kansel bestijgen tydens de wereldweek van gebed voor de christeiyke eenheid, die uit gaand van de Wereldraad van Ker ken van 18 tot 25 januari gehouden wordt. Naar verwachting zal een congre gatie van tenminste 5000 mensen ln St. Paul's kathedraal op 22 Januari een preek aanhoren van kardinaal John Heenan. hoofd van de r.k. kerk ln Engeland en Wales. De kardinaal brengt een tegenbe zoek voor het historische bezoek van de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michel Ramsey een jaar gelden tij dens de eenheldsweek ain de kat^r draal van Westminster. medeleden van het concilie de me ning van de gelovigen, maar tege- Wk zyn zy afhankeiyk van hiërar chische structuren in de kerk, het Wereldepiscopaat en Rome. Zo open en eerlijk ais zy over algemene maatschappeiyke problemen spre ken, zo diplomatiek moeten zy zyn ln binnenkerkeiyke zaken. Over dit onderdeel zei kardinaal Alfrink onmiddeliyk een gesprek tussen hem en de 26 toe. Nog al wat fundamentele vragen konden door tydsgebrek niet aan de orde komen. Drie dagen is te weinig gebleken voor een agenda met zulke kolossale onderwerpen als huweiyk en ethiek, terwyi het tydschema zo krap was, dat doorgaan op in de dis cussie opkomende grondproblemen nauweiyks mogelyk was. UTRECHT (GPD) Het Ka tholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg in Utrecht heeft gisteren een nota over de „Gezinsvorming bij ka tholieken in Nederland" gepubli ceerd. waarin wordt gepreciseerd ..welke psycho-hygiënische vra gen aan de orde zijn" nu het ka tholieke volksdeel zich deels in reactie op pauselijke richtlijnen bezint op huwelijk en gezinsplan ning. Belangrijk is de grote ver schuiving in opvattingen, die wordt geconstateerd. De nota van het Bureau Geeste lijke Gezondheidszorg gaat uit van een aantal onderzoeken onder Ne derlandse katholieken over geboorte regeling. De eerste keer dat een onderzoek naar de opvattingen van Nederland se r. katholieken over geboorterege ling werd gedaan was ln 1960 onder een aantal geschoolde arbeiders en hun echtgenotes. In 1965 liet de Adelbertvereniging onder r.k. intellectuelen een enquête houden met betrekking tot de prak tische beleving van het huweiyk. Meer dan de helft van de onder vraagden bleek toen reeds tegen de pauseiyke voorschriften te zyn en de helft gebruikte in feite volgens de kerk ongeoorloofde middelen. Vlak voor het uitkomen van de encycliek, „Humanae Vitae" bleek uit een Margriet-enquête, dat er nog maar weinig verschil was in opvat tingen over anti-conceptionele mid delen tussen rk. en niet katholieke Nederlanders (juni 1968). HILVERSUM (ANP) De Synode van de Chr. Geref. Ker ken heeft zich gisteren in zijn te Hilversum gehouden zitting uit gesproken vóór het verlenen van kiesrecht aan vrouwen bij de ver kiezing van ambtsdragers. De synode schaarde zich hiermee achter het meerderheidsrapport van de commissie die over deze kwestie rapport uitbracht. Wel waren er enkele tegenstanders van het verle nen van kiesrecht aan de vrouwe- ïyke gemeenteleden. Eén van hen, ds. W. Heerma. achtte dit in strijd met uitdrukkelyke uitspraken van de by bel. Hy zag als motief voor het geven van het kiesrecht aan vrou wen ,4® bewuste of onbewuste be- Na het verschijnen van .Humanae Vitae" werden in het afgelopen Jaar drie onderzoeken verricht: door In- tomart, het Nlpo en het Sociologisch instituut van de Nymeegse universi teit. Men constateerde een verweer houding by de r. katholieken tegen het pauselyke standpunt. De vaak genoemde onzekerheid, die ten aan- :en van de geboorteregeling onder r. katholieken zou bestaan bleek slechts by 9 procent aanwezig te zijn Volgens het bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg is de snelle verschui ving in de opvattingen over anti conceptie by de Nederlandse r. ka tholieken opvallend. Het vraagt zich af of dat niet deels ook te danken is aan de vroegtijdige voorlichting en vorming die het bureau door geheel Nederland heeft gegeven. Hét Katholiek Bureau concludeert dat vorming tot een geslachtsleven aandacht dient te behouden omdat het gebruik van anti-conceptionele middelen steeds een zware opgave voor de echtgenoten bhjft betekenen. Deze voorlichting kan volgens het bureau een wezeniyke bydrage zyn tot het voorkomen van huweiyksmis- lukkingen. Een stabiele huwelijksre latie vraagt dat het sexuele leven slechts incidenteel en bewust tot voortplanting zal leiden, dat de se- xualiteit als „taal van de liefde" zo min mogelyk belemmeringen ln de weg worden gelegd en dat de taboes worden opgeruimd, die een rijp vol wassen sexueel leven belemmeren. Mr. E. L. L. de Wilde, directem van het Stedelijk Museum ln Am sterdam is door het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappe- UJk Werk benoemd tot Nederlandse commissaris voor de tiende biennale van hedendaagse beeldende kunst. Deze tentoonstelling wordt ln het na- Jaar van 1969 in Sao Paulo ln Brazi lië gehouden. Mr. de Wilde zal by de samenstel ling van de Nederlandse inzending terzyde worden gestaan door Cor Blok en Co Westerik uit Den Haag. MeJ. G. J. A. ten Holte van de hoofdafdeling kunsten van het mi nisterie van C. R. M. zal optreden als assistent-commissaris. Het jongenskoor „de Wiener Sangerknaben" zal van 15 tot en met 25 januari een toernee door ons land maken. De zangertjes treden onder meer op in Breda en Rotterdam. Het is zes jaar geleden dat het koor van de Wiener Söngerknaben in ons land optrad. Het koor van thans telt 22 jongens van tien tot veertien jaar en staat onder leiding van diri gent Uwe Christian Harrer. Het in- geerte om de vrouw geiyke rechten stituut van de Wiener Slinger be- I te verlenen als de man". staat ruim 450 jaar. ADVERTENTIE Want vlees houdt (it Do eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditia Conclusie? Vlees uw hoofdschotel.elke dagl AMSTERDAM (GPD) Rust zacht lieve trouwe Kees 7-9 '68. Hier rust mijn lieveling Omi, 9-10 '44 9-10 '54 Deze opschriften van grafzerken kunt u terugvinden op een steen worp afstand van het Amster damse Bos. Ze staan op de spe ciale dierenbegraafplaatseen tuinhofje waar honderd honden en katten, papegaaien, hamsters, schildpadden en andere huisdie ren na jarenlange trouwe aan hankelijkheid met een grafje, een steentje en bloemen worden herdacht. Het Torentje, zoals het mini-be graafplaatsje heet is er al zo'n ze ventig jaar. En al zestig jaar be stiert mevrouw G. Hentzel als een gewetensvol doodgraafster dit dode dierenhof. U kimt er om schateren, u kunt het in-en in-zleflig gekwezel vinden en er u kwaad over maken. Mevrouw Hentzel kan zich wel voorstellen, dat er mensen zyn die er zo over den ken. Maar staat u nu eens by dat klei ne stukje grond van nauweiyks tien by vyf meter, waar honderd dieren hutje met mutje liggen en de graf stenen elkaar verdringen. Lees dan de teksten en bezie ook het met kinderhand geschreven af scheid en de zorgen, waarmee de grafjes zyn „versierd." Menig mens zou er jaloers op worden. Dan kf> I h i doenlyke, net U anders of u komt ng van 1 aan- vertederende, zoals ook de huisdieren alleen maar aan- doeniyk en vertederend voor him „mammie's en baasjes" kunnen zyn. Nou ja. léat die mensen dan. Als zo'n piëteit zie troost geeft, als ze daarmee gelukkig kunnen worden in hun verdriet. Het kerkhof heeft geen .reclame" nodig. Het is al jaren en jaren, dik en dik „uitvericocht." Dageiyks moe ten drie. vier mensen worden te leurgesteld. Mevrouw Hentzel vertelt hoe dat is gegroeid. Die steen is nog van dus toen is het al begonnen. Myn schoonvader was er aan het Jagen met een aantal vrienden en per on geluk natuuriyk schoot een vriend zyn eigen jachthond dood. De man vond het vreseiyk en m'n schoonva der zei: Laat 'm maar by my begra ven. 3f 0N5 I hhohöJ£- Ai y- r' „Toen heeft hy gedacht: Daar zit wel een boterham in. Neem dat nou maar van my aan.vroeger wa ren de mensen slecht voor honden en katten". Een nog niet middelbaar echtpaar arriveert per auto, zwaait en loopt door naar achteren. Ze komen het grafje verzorgen waar de papegaai en een boxer broederUJk naast el kaar liggen. .Minstens eens per maand doen ze dat. maar omdat je nu de donkere dagen van december hebt.nietwaar Anderen komen zelfs eens per week. Ze komen even een kerststukje bren gen". Achhoe gaat dat. De dode dieren meegeven voor de destructor was hun toch echt te bar. Het is al lemaal een kwestie van gevoel, van piëteit. Vier jaar geleden kwamen ze hier met hun papegaai en daar is later de boxer bygekomen Dat graf je wordt gewaan een hobby. Daar wil Je toch een net. klein tuintje van maken. De pryzen schommelen een beetje. Voor oude en nieuwe klanten. Ze zyn vreseiyk laag, zo laag dat u zelfs niet ln tientjes moet denken. Per Jaar. Het is natuuriyk ook een kwestie van vertrouwen, want geen mens weet of mevrouw Hentzel de volgen de morgen het dode dier er weer niet uithaalt. Maar dat vertrouwer schenkt ze haar klanten ook. Er is geen enkel contact en ze betalen trouw, vyf Jaren lang. Ze namen nog kersenbonbons en tulband en kerstbrood en van alles voor haar mee. Een Franse mevrouw valt haar elke keer om de hals als ze komt. Want met elkaar praten kunnen ze niet. Ze verstaan elkaar niet. „Of ik zelf een huisdier heb0 Een kat meneer, een roodharig0 sch-on- heid van een kater. Roco. Als u dit mooie huis ziet. begrypt u wel, dat we hier geen dieren kunnen hebben- Ik kan myn deuren toch niet ka pot laten krabben door een ond. Mt1- m~~ *vil het ook r-'et M dis kat heb lk stiekem meegenomen".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7