Regering slikt cao-metaal CRISIS IN LIBANON „Redelijke kans" op einde slepersstaking WEGENBELASTING GAAT WEER OMHOOG •Nestor van de Leidse Run op witte Ir. v. Hoek overleden Duitse benzine II i schilders overleden Almeloër wil perse de eeJ in AREND JAN VAN DRIESTEN Landbouwer 37 maal rijexamen ©ucf Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 JANUARI 1969 No. 32681 IDSCH DAGBLAD ml W: >irecteur: E. A. E. van Dishoeck ïoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DEN HAAG (GPD) De regering wil niet ingrijpen in de loonontwikkeling in ons land en gaat daarom akkoord met de loonsverhoging in de metaalindustrie. Om evenwél te voorkomen dat de economische ontwikkeling uit de hand loopt, heeft het kabinet tot een aantal beperkende maatregelen besloten: het afbetalingskrediet zal worden beperkt; de investerings aftrek wordt reeds met ingang van heden voor een deel geschorst. Verdere stijging van de rijksuitgaven zal worden tegengegaan. Minister Roolvink aan het i die vanmiddag over de cao-1 minister Witteveen, rechts minis, oord tijdens de persconferentie, I metaal werd gehouden. Linkster De Block. In verband met de verwerping: van de huurbelasting door de Eerste Kamer zullen met ingang van 1 ju li van dit jaar de motorrijtuigen belasting en enkele accijnzen nog meer worden verhoogd. De huurders heffing had namelijk 70 miljoen gul den moeten opbrengen. De ministers Roolvink (Soc.Zaken) De Block (Econ. Zaken) en Witte veen (Fin.) hebben dit vanmiddag meegedeeld. Minister Roolvink (Sociale Zaken), die als eerste aan het woord kwam, deelde mee, dat de regering het advies van de loonpolitieke advies commissie heeft gevolgd en de cao voor de Grootmetaal zal laten pas seren. Dit ondanks het feit. dat het metaalakkoord een aanzienlijke loon kostenstijging omvat. De totale loon kostenstijging komt op zeker 8,7%, aldus minister Roolvink. De bewindsman zei voorts dat het kabinet de vrije loonpolitiek, die zich voor het eerst afspeelt in een ge spannen economische situatie een eerlij ke kans wil geven door de hand having van de metaal-cao. „De grens van het toelaatbare is praktisch overschreden", aldus de heer Rool vink. De minister betreurde dat nog geen deel van de loonstijging in een spaarvorm tot stand is gekomen. Met het oog hierop zal hij op korte ter mijn de Stichting van de Arbeid bij een roepen om met het bedrijfsleven een gesprek te voeren over deze ROTTERDAM (GPD, ANP) De voorzitter van het NVV, 95de heer A. Kloos, en stakingsleider L. van Os hebben van- fnorgen na afloop van een gesprek in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag meegedeeld, dat er een redelijke kans be- dat de slepersstaking in Rotterdam kan worden be ëindigd. Er zou dan voldaan moeten wor den aan een tweetal voorwaarden. In de eerste plaats moet de belangen behartiging van het sleepbootr- so- V neel worden samengevoegd met die van het personeel in de Rottr-iamse havens. In de tweed plaats moeten alsnog —bepaalde aanvullende verbeteringen *tot stand komen op de tot nu toe be- ~~reikte onderhandelingsresultaten. In middels hebben de leden van de bij het NVV aangesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel de loon- •voorstellen voor de nieuwe cao ver worpen. Tydens een gisteravond gehouden jbijeenkomst werden de stemmen van het referendum geteld. Er bleken 177 leden tegen het loonakkoord te zijn zijn en 135 voor. Vier van de 316 uit gebrachte stemmen waren ongeldig. De stakers zullen vanmiddag be slissen over het verdere verloop van hun actie op de vergadering die dooi de NBV is uitgeschreven. Het hoofd bestuur zal dan tevens .zijn beslissing bekend maken over de suggestie om het sleepbootpersoneel onder te bren gen in de bedrijfsgroep haven. Tot nu toe maken zij deel uit van de bedrijfs. groep binnenvaart De bemanningen van de Euro poortsleepboten hebben inmiddels al besloten om vanavond om 22.00 uur het werk te hervatten. Zij namen dit besluit vanochtend tijdens een ver gadering aan boord van de spidoboot Oranjeplaat, d>p van Maassluis uit een tocht maakte over de Waterweg. De bijeenkomst was door de directie uitgeschreven. Het enige lid van de Griekse koninklijke familie dat nog in Griekenland verblijft, is Prins Mi- chaïl, neef van Koning Constan- tijn. De prins huwde vier jaar ge leden met de niet-adellijke Marina Carella. Hoewél zijn huwelijk in het paleis in Athene werd voltrok ken. waarbij Koning Constantijn als „best man" (bruidsjonker) op trad, moest Michail zijn prinselij ke titel opgeven. De tegenwoordi ge Griekse regering erkent hem echter weer als Griekse prins. De Griekse premier Papadopoelos was in oktober vorig jaar aanwe zig bij de geboorte-aangifte van Prinses Alexandrahet eerste kind uit het huwelijk. Tien solisten in Songfestival HILVERSUM (GPD) Tien solis ten zijn aangewezen door de com missie. die het Nederlands songfesti val 1969 voorbereidt. Het zijn: Dave Linda Ross. Lenny Kuhr. Franky Luyten, Patricia, Tonny Mom (van het Cocktail-Trio), Jerry Rix, Anne ke Grönloh, Sandra en Shirly. Als reserves zijn Rob de Nijs. Anette Hesterman en John Lamers aange wezen. Elke solist(e) zal nu met zijn/haar tekstdichter en componist drie nieu we liedjes instuderen. De in to taal dertig liedjes zullen voor pu bliek ten gehore worden gebracht in twee voorstellingen, die op 13 en 14 februari in het Grand Theatre in Amersfoort worden gehouden. De werkgroep amusement van de NTS, aangevuld met andere deskundigen op het gebied van de lichte muziek, kiest dan de tien liedjes voor de na tionale finale, die op 26 februari in het Circus Theater in Schevenin- gen wordt gehouden en rechtstreeks in kleur wordt uitgezonden. kwestie. Minister Roolvink wees ten slotte op de zich gunstig ontwikke lende werkloosheid. Bezorgd Minister De Block (Econ. Zaken» toonde zich vooral bezorgd over net effect, dat de grote loonkostenstij ging op de betalingsbalans zal heb ben. Ieder procent meer dan de ge- j raamde 6,5 zou de betalingsbalans 1 nadelig beïnvloeden. „En als u nu weet. dat het positieve saldo van de I betalingsbalans dat voor 1968 op 500 miljoen gulden is geraamd en kele honderden miljoenen zal tegen- I vallen, dan begrijpt u hoe belangrijk de gevolgen van deze loonontwikke ling kunnen zijn", aldus de bewinds man. Minister De Block waarschuwde ook voor de invloed die de grote loon stijging op de prijzen zal hebben. Hij signaleerde nu reeds een zekere pryspsychose. die ertoe leidt, dat er autonome prijsstijgingen komen. De bewindsman stelde echter nadrukke lijk dat de economische controle dienst bijzonder attent is ten aanzien van de prijsontwikkeling. „Er zijn tot nu toe geen concrete aanwijzingen waaruit blijkt, dat er misbruik wordt gemaakt", zei hij. Tenslotte sprak minister De Block eijn vrees uit voor de invloed die de grote loonstijging op de werkgelegen heid in de zwakkere bedrijfstakken zal hebben. „Voor dergelijke bedrij ven zal de grote loonstijging moeilijk betaalbaar zijn", meende hij. „Er moet dan ook voor sluitingen van dergelijke bedrijven worden ge vreesd". Minister Witteveen van Financiën beklemtoonde, dat de vrije loonpoli tiek het nodig maakt, dat de rege ring als gevolg van de versnelling van de ontwikkeling van de conjunctuur tijdig op andere terreinen ingrijpt. Hij kondigde de volgende maatrege len aan: 1. de investeringsaftrek wordt reeds met ingang van vandaag voor de helft geschorst. Deze maatregel zou aanvankelijk, in verband met de in voering van de BTW. op 1 januari 1970 ingaan en wordt dus nu ver vroegd. De aftrek zal nog slechts tweemaal 2 li- pet bedragen in plaats van tweemaal 5 pet. De investerings aftrek verdwijnt op 1 januari 1970 in zyn geheel. 2. Het afbetalingskrediet zal worden beperkt, zodat kopen op afbetaling iets moeilijker zal worden. 3. De regering zal een zeer sfrin- gent begrotingsbeleid voeren. Alle ex tra-uitgavenstijgingen als gevolg van tegenvallers zullen moeten worden ge compenseerd door uitgavenbeperkin gen op ander terrein. LEIDEN In de leeftijd van 74 jaar is vandaag in zijn wo ning overleden ir. J. J. G. van Hoek, oud-wethouder van Lei den. De heer Van Hoek is ja renlang voorzitter geweest van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Hij heeft vele functies in het open bare leven bekleed. LONDEN (RTR) Dieven heb ben vanochtend vroeg de deur van een Londense kunstgalerij ingeslagen en negen schilderijen ter waarde van ongeveer 85.000 gulden ontvreemd. Daartoe behoorde een landschap van Breughel. De inbrekers werden door de komst van een concierge ge stoord, en lieten de overige werken, waarvan de waarde op 3% ton wordt geraamd, achter. KFRKRADF (GPD) Sinds 1 Ja nuari is er in het Limburgse grens gebied een run op (vooral witte) benzinepompen in Duitsland. De Duitse pomphouders zijn er van overtuigd dat de stroom Neder landse automobilisten nog zal toe nemen. Witte benzine is op veel plaatsen in Duitsland tien cent goedkoper dan in Nederland en twaalf cent goed koper dan de merkbenzine. Benzine stations in Herzogenrath, Geilen- kirchen en Aken zien hun aantal vaste Nederlandse klanten dan ook gestaag toenemen. Ais gevolg van de benzineoorlog in het Duitse grensgebied zyn de prij- I zen van merkbenzine er lager dan I normaal. De grote maatschappijen als Esso en Shell zijn een grote I aktie begonnen tegen de als pad- I destoelen uit de grond rijzende wit- I te pompen. Ze hebben de prijs van hun merk benzine beduidend laten zakken tot 50,9 pfenning (45,8 cent) voor gewone en tot 57,9 pfenning (52,8 cent) voor superbenzine. Dat is voor de super bijna negen cent goedko per dan in Nederland. Dergelijke lage prijzen passen de gro te benzinemaatschappijen echter al leen toe wanneer hun stations in de onmiddellijke nabijheid van witte pompen liggen. LEIDEN De nestor van de Leid se schilders is niet meer. Op 90-ja- jpige leeftyd is namelyk overleden de landschapsschilder Arend Jan van ||Driesten. Met hem is een bekend JJjautodidacl op het gebied van de beel dende kunst heengegaan. Builen alle modieuze stromingen om handhaafde Van Driesten een leven lang conven tionele kunst op een hoog niveau. Hij wordt vrijdagmiddag om twaalf uur Zuideli jke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke bewol king met plaatselijk enige regen Matige tot krachtige zuidelijke wind en in het algemeen iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt om 12.40 u.i 8 JANUARI 1969 Zon op: 08.46; onder: 16.48 Maan op: 22.03; onder: 11.08. 18 Hoogwater in Katwijk: 6.03 en 18.15; laagwater: 1.54 en 14.12. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's by het Groene Kerkje in Oegstgeest begraven. Arend Jan van Driesten werd op 12 april 1878 in Leiden geboren Op jeugdige leeftij'd doorkruiste hij met zijn vrienden, de schilder Chris van der Windt (18771952) en de kunst criticus Karei de Boer, de wijde om geving van de Sleutelstad. Van Dries ten, die zich tot de Haagse School re kende, heeft de sfeer van het Hol landse landschap bijzonder raak weten te treffen Zijn eerste impul sen ontving hij van zyn vader, die gemeente-ambtenaar en kunstcriti cus van het Leidsch Dagblad was De rijpere werken van Arend Jan van Driesten vallen op door een eerlijke, zuivere blik Elk effectbejag is hem vreemd, vooral de stemming van het landschap in de wisseling van de sei zoenen zoekt hij weer te geven. Van Driestens schilderrijen hangen zowel in de Leidse Lakenhal als in Engelse en Amerikaanse musea. De nu over leden schilder, die geruime tijd in Eefde bij Zutphen heeft gewoond is lid geweest van de Amsterdamse ge nootschappen St. Lucas en Arti et Amicitea. Hij maakte ook deel uit van de Nederlandse kunstkring. I ALMELO (GPD) Een GSW-ar- beider uit Almelo heeft gistermorgen enkele uren lang voor grote conster natie gezorgd in het Almelose paleis van Justitie. De man. die in een plotselinge op welling een voorwaardelijke veroorde ling wilde gaan uitzitten, rende, na dat hem dit door de Officier van Jus titie mr J. H&zewinkel vas gewei gerd het gebouw uit. greep aan de overkant van de straat een paar keien en smeet die door de ruiten van de kamer van de telefoniste. De hevig geschrokken juffrouw werd nel niet geraakt Wel boorde zich één van de keien dwars door de gla zen binnendeur van de kamer. De man drong het paleis van lus- titie opnieuw binnen en schreeuwde daar: „Willen jullie me nu opsluiten of niet?" Drie parketwachters hiel den hem in bedwang. In de loop van de middag werd hem meegedeeld dat hij om zes uur voor de politierechter zou moeten verschijnen i.v.m de door hem gepleegde vernielingen. De politierechter, mr R G Holtz veroordeelde hem conform de eis van de Officier van Justitie, mr W L. de Walle. tot zeven dagen gevangenis straf met onmiddellijke ten uitvoer legging. j BEIROET/PARIJS/TEL AVIV (GPD, AP) De Libanese eerste minister Jafi heeft vandaag bij president Helou zijn ontslag in gediend. Jafi en zijn kabinet heb ben voortdurend blootgestaan aan aanvallen sedert de Israëli sche aanval op het vliegveld van Beiroet. Jafi heeft zijn ontslag ingediend, omdat hy van mening is dat de nieu we toestand een nieuwe regering vereist. Uit welingelichte bron in Beiroet verluidt dat de kabinetscri sis in feite is ontstaan door een ver bitterde persoonlijke vete tussen de minister van Defensie Ouweini en de minister van Openbare Werken Ed- de. Politieke waarnemers tippen de voormalige premier Karami als op volger van Jafi. Karami leidde in 1958 het verzet tegen de voormalige president Chamoen toen deze Ameri kaanse mariniers te hulp riep om een burgeroorlog te bedwingen. H j staat bekend als pro-Egyptisch en een fel voorstander van de Palestijn se guerrilla-organisaties. Nu de roep voor steun aan de Arabische zaak groot is wordt Karami als de man beschouwd die daar vorm aan k. i geven. Desondanks wordt de moge lijkheid niet uitgesloten geacht dat ook Jafi aan het hoofd van een coali tie-regering terugkeert. Begroting In het Israëlische parlement is gisteren een record-begroting inge diend van ruim acht miljard guldpn Ruim driekwart van de opbrengst van de Israëlische belastingen zal worden besteed aan defensie De mi nister van Financiën Siaref zei in een commentaar dat „veiligheid het belangrijkste is voor alle andere be hoeften is slechts beschikbaar wat overblijft. De Israëlische begroting vertoont ook een tekort. President De Gaulle van Frank rijk heeft gisteren bevolen dat geen enkel stukje oorlogsmate- ~al meer aan Israël mag worden geleverd r~ gold al een dergelijk embargo voor Mirage-jagers, de ruggegraat van de Israëlische luchtmacht In Israël be schouwt men de stap van De Gaulle vooral als een politieke actie. Voor de paraatheid van de Israëlisch) luchtmacht en andere ondr 'elen van de strijdmacht zal h ~u-r<?o geen onmiddellijke gevo'gop De eigen produktle van reserveon-1 derdeden in Israël is reeds versneld en nadert, het stadium waarin hek land geheel ln de behoeften kan voorzien. Zie ook pagina 2. HASSELT (GPD) Een Hasselter landbouwer is dezer dagen geslaagd voor het rij examen. Maar liefst vijf jaar stapte hij in de lesauto van een Zwolse autorijschool. 36 keer zakte hij voor zijn exa men, maar toen hij voor de 37ste keer examen deed, slaagde hij. Hij is toen meteen met de Zwolse autorijschool gaan praten over de aankoop van de lesauto, die hij in de af gelopen jaren had gebruikt. „Ik ben zo aan die auto ge wend", zei de landbouwer. TJit het Leidsch Dagblad van 6 Januari 1869: Maandagavond 11 Jan. zal het Vlaamsch Toneelge zelschap onder directie van den heer Victor Driessens, in den schouwburg alhier loeder eene voorstelling geven. Het toneelspel ..De Wijsgeer of het huwelijk van Victorine" heeft den prijs van 15.000 franken behaald, die in het jaar 1868 door de Academie Imperiale te Parijs ivas uit geloofd. Volgens den Jndè- pendant de St.-Omer" is in een vijver nabij Chairmarais (Calais) een karper gevarv- ger van 50 pond. Aan den staart bevond zich een zilve- rer ringetje waarop stond gegraveerd: ..Te water gela ten 15 April 1697. door J. M. weegt 2 pond". Deze visch zou dus ruim 171 jaren oud zijn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1