IFNI NAAR MAROKKO Israëliërs voelen zich de steek gelaten in Spaanse steek onder water jegens Londen Saigon wil splitsing van vredesbespreking Jhr. v. Lennep voorgedragen voor OESO Drie hoofdonderwerpen Geen angst voor Tigercat-raketten KUNST HET KORT ISRAEL, DE ARABIEREN EN DE VERENIGDE NATIES GUERRILLA LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 JANUARI 1969 (Van een medewerker) MADRID (GPD) De Spaanse regering zal vandaag een verdrag ondertekenen met de regering van Koning Hassan II van Marokko, om de teruggave te bekrachtigen van de enclave Ifni op de Atlantische kust van Marokko. Deze nieuwe stap op weg naar de totale ontmanteling van het Spaanse koloniale rijk, waar eens „de zon nooit onderging", is ongetwijfeld be doeld als een nieuwe steek onder water tegen de Britse rege-1 ring, die blijft weigeren om Gibraltar aan Spanje terug te geven. Infi is een klein gebied van onge- Guinea en wist daar voor twee we ken een voorlopige opschorting van het vliegverbod te verkrijgen. Mo menteel wordt er naarstig onder handeld om van de ex-Spaanse on derdanen dezelfde faciliteiten te ver krijgen die Madrid voorheen ver leende. Verder liet de regering van Guinea vandaag haai- politiek tem perament kennen door de Portugese consulaten in dat land te sluiten uit protest tegen de koloniale politiek van Lissabon die door Madrid altijd door dik en dun verdedigd was. Bijbedoelingen Hoewel generaal Franco het in zijn nieuwjaarsrede had over het posi tieve kolonialisme van Spanje (in te genstelling tot de houding van Lon den natuurlijk) staat het toch nog te bezien of Spanje wel zo onbaatzuch tig is in haar koloniale politiek. Ten eerste waren Guinea en Ifni uitsluitend een zware last die de Spaanse belastingbetalers moesten dragen. En ten tweede blijft er de kwestie van de laatste grote kolonie van Spanje in Afrika: de „provin cie" van de Spaanse Sahara (Rlo de Oro). Hier spreekt Spanje niet van de-kolonisatie. Integendeel, Madrid heeft hier juist 2 miljard peseta's geïnvesteerd in de constructie van een nieuwe haven. De reden van dit alles moet men zoeken in een recen te ontdekking. In 1963 kwamen Spaanse geologen namelijk tot de conclusie dat zich in de ogenschijnlijk barre woestijn van de Spaanse Sahara (Rio de Oro) 280.000 vierkante kilometer rotsen en zand onder een brandende zon, het grootste reservoir bevindt van na tuurlijk fosfaat dat de wereld kent. Men spreekt van 1500 miljoen ton fosfaat die vrijwel In dagbouw geëx ploiteerd kunnen worden en die voor de internationale kunstmestproduktie van onschatbare waarde zijn. veer 2500 vierkante kilometer in Ma rokko tegenover de Spaanse Cajia rische eilanden. Het dankt zijn ont staan aan de Spaanse zeevaarder Diego Carcia de Hen-era die in 1496 een klein fort bouwde aan de Afri kaanse kust, dat voornamelijk ge bruikt werd als opslagplaats door de vissers van de Canarische eilanden. Ifni bleef in Spaanse handen bot dat Marokkaanse nationalisten het In 1859 stormenderhand Innamen, maar reeds het volgende jaar moest de koning van Marokko door het ver drag van Tetuan weer inbinden. HU gaf de Spanjaarden „een plaats om een vissershaven te bouwen op de zelfde plek waar die vroeger had ge legen." Zo konden de Spanjaarden een eeuw lang ongestoord gebruik ma ken van de haven van Sidi Ifni, de hoofdstad van de enclave. Maar be gin 1957 werd Ifni opnieuw het to neel van een strijd, de enige oorlog buiten eigen grenzen die de Span jaarden deze eeuw hebben uitge vochten. Marokkaanse nationalisten namen Sidi Ifni in en konden pas verdreven worden aan het einde van dat Jaar nadat Spanje in aller ijl nieuw oorlogsmateriaal had aan geschaft op de internationale wapen- markt. Koning Mohammed V van Marok ko distantieerde zich van de „on controleerbare elementen" die Ifni hadden aangevallen, maai- liet zich de gelegenheid niet ontgaan om ge neraal Franco aan te raden hem de enclave terug te geven om verdere complicaties te voorkomen. Het ant woord uit Madrid liet niet op zich wachten: In januari 1958 werd Ifni plotseling tot „Spaanse overzeese provincie" gebombardeerd, haar 50.000 Inwoners werden van de nacht op de dag Spanjaarden en duizenden Spaanse soldaten werden naar Sidi Ifni gevlogen om deze „provincie", van het vaderland te beschermen. Provincie Koning Mohammed V had het na kijken en de betrekkingen tussen Madrid en Rabat werden bepaald koel. Pas in het begin van de zestig er jaren, toen Koning Hassan II de fl troon besteeg en enkele uitnodigin gen van generaal Franco aannam om elkaar in Madrid te ontmoeten, kwam er verbetering in deze situa tie. Generaal Franco en Koning Has san II wisselden persoonlijke brie ven uit en deze correspondentie maakte het de Marokkaanse minis ter van Buitenlandse Zaken moge lijk om in oktober 1967 voor de Ver enigde Naties te verklaren: zijne majesteit Hassan n en generaal Franco hebben het belang van de overeenkomst gekomen inzake de kwestie Ifni ingezien en zijn tot een teruggave van dit gebied." Het duurde echter nog een vol Jaar voordat de details van dit ver- I zaa]£t dOOT«nlekka«e drag uitgewerkt waren. Weinige we- ken geleden informeerde de Spaan- se minister van Binnenlandse Zaken een commissie van het parlement achter gesloten deuren over het ko mende verdrag, en eerst nu is de te ruggave officieel aangekondigd, of schoon opnieuw zonder details. Men neemt echter aan dat er speciale garanties afgesproken zijn voor de rond 10.000 inwoners van Spaanse afkomst iii Ifni, en men spreekt van een speciale voorziening voor Cana rische vissers die In de wateren van Ifni hun netten vullen. Om Gibraltar Zonder enige twijfel zal de Spaan se regering deze gelegenheid aan grijpen om Londen eens te meer on dier de neus te wrijven dat zij een dergelijke „minnelijke schikking" ook had voorgesteld voor de affaire Gi braltar, zonder dat Engeland daar ooit een serieus antwoord op gege ven heeft. In zijn nieuwjaarsrede wees generaal Franco dezer dagen opnieuw op het feit dat Spanje wel de de-kolonisatiepolitiek van de Ver enigde Naties gehoorzaamt, maar dat Engeland daarentegen zeer on elegant de VN-resolutie aan de laars lapt. Generaal Franco herinnerde hier bij aan het feit dat Spanje verleden ja ai* oktober de onafhankelijkheid heeft verleend aan haar andere ex- kolonie. Spaans Equatoriaal Guinea, dat bestaat uit enkele eilanden te genover de kust van Biafra en een grote vierhoek, op het Amerikaanse kontinent vlak onder Kameroen. Overigens was één van de eerste regeringsdaden van het onafhanke lijke Guinea de stopzetting van de luchtbrug van het Internationale Rode Kruis tussen het eiland Fer nando Po en het hongerende Biafra Dit besluit werd uitgerekend op kerstavond bekend gemaakt en ver oorzaakte scherpe kritiek uit het hoofdkwartier van het Internationa le Rode Kruis, dat kort tevoren de Spaanse regering openlijk had ge prezen wegens de faciliteiten die in Spaans Guinea waren geboden voor de hulp aan Biafra. Een hoge com missaris van het Internationale Ro de Kruis vloog naar Sancta Isabel, hoofdstad van het onafhankelijke sorium wenst te behouden. Men is reeds begonnen met de experimen tele exploitatie van het fos faat, klaarblijkelijk op kosten van de Spaanse regering. Het wordt dan ook zeer onwaar schijnlijk geacht dat Madrid haar kip I met de gouden eieren in de Sahara I zal opofferen aan de idealen van de dekolonisatie. Hierbij trekt Spanje bovendien voordeel uit de burenruzie van de aangrenzende republieken Al gerije, Marokko en Mauretanië die allen sinds jaar en dag de Spaanse Sahara opeisen maar het nog liever in Spaanse handen zien dan er in te moeten toestaan dat het aan een van hun rivalen zou worden afgegeven. DEN HAAG (GPDi Jhr. mr. E. j van Lennep. thesaurier-generaal van het Ministerie van Financiën, is door de Nederlandse regering voor gedragen als kandidaat voor de func tie van secretaris-generaal van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. Jhr. Van Lennep (53) is al PARIJS SAIGON i AFP. Reuter» Zuid-Vietnam vindt, dat de confe rentie over Vietnam gesplitst moet worden omdat ze over onderwerpen van verschillend karakter zal gana waar niet alle partijen bij betrokken zijn. zo werd gisteren uit de omge ving van de Zuidvietnamese delega- i tie in Parijs vernomen Saigon on- en" derscheidt drie hoofdonderwerpen kele jaren voorzitter van de werk groep in de OESO, die zich bezig houdt met de vraagstukken van de betalingsbalans. Als secretaris-gene raal zou de Nederlandse schatkistbe waarder de opvolger zijn van Thor- kil Kristensen. waarover afzonderlijk moet worden beraadslaagd de verhouding noord-zuid. d.w.z. de kwestie van de Noordvietnamese agressie en de toekomstige betrek kingen tussen de twee landen na het herstel van de vrede. Dit probleem ?aat slecht Noord- en Zuid-Vietnam aan en dient dus uitsluitend tussen Een Spaanse staatsmaatschappij voert momenteel in het grootste ge heim onderhandelingen met buiten landse, vooral Amerikaanse maat schappijen om een consortium te vor men waarbij de buitenlanders de technische kennis en Spanje het ruw materiaal zouden leveren. Men weet dat de onderhandelingen met ver scheidene buitenlandse maatschappij strandden op de eis van de Madri- leense regering dat zy zelf het me rendeel van de aandelen van dit con- De Israëlische minister van Defensie generaal Mosje Dajan heeft gisteren een bezoek ge- (Van onze reisredacteur, H. Kolb) I krijgen. Nog verder redenerend zou- den de beide Westelijke machten door TEL AVIV (GPD) De spanning in Israël neemt van dag tot het verschaffen van deze militaire /fcCCj l yioic/ c #t ttfi uccuc'i yc - ~ioo bracht aan familieleden van een dag toe. De overval op het vliegveld van Beiroet heeft welis- ultrustinf aan ®r<Jar"e„.. JJ soldaat, die omkwam bij een Liba- waar de nationale eenheid zeer gesterkt, doch een groot deel dat Tussen6 Jordanië °en Israël, Sjmona^if belwfde 'te bevolking j van de bevolking vreest dat de terreuracties van de Palestijnse pogingen in het werk te stellen verzetsgroepen tenslotte toch slechts door een gewapend in- toekomstige aanvallen te voorko- grijpen op grotere schaal kunnen worden lamgelegd. men. De Israëliërs voelen zich na de jongste beraadslagingen van de Vei ligheidsraad wederom door de inter- De flamenco-danser Manuel Real Montosa. beter bekend als Realito. is op 84-jarige leeftijd in Se- villa overleden. Hy was meer dan veertig jaar een van de beste Spaan se dansers. Toen hy zich op zyn vijf tigste jaar terugtrok stichtte hij een flamencodansschool in Sevilla. Onder zijn bekende leerlingen bevonden zich de beroemde Antonio en zijn partner Rosa rio In de beroemde Scala van Mi laan Is gisterochtend een stuk van het plafond naar beneden gekomen, waardoor een twintigtal stoelen J werd verpletterd. Er waren geen mensen in de zaal. De operavoorstel- lingen voor het weekeinde zyn afge last, Het ongeluk zou zijn veroor- Promotie van negers In een poging om meer negers te bewegen carrière te maken in het Ameri kaanse leger heeft het Pentagon (Defensie) 27 negerofficieren b e- noemd tot kolonel. Hiermee is ook de rang van generaal meer binnen het bereik van Amerikaanse negers gekomen. Tot nu toe zijn er in de Amerikaans e strijdkrachten twee negergeneraals geweest. derby kunnen brengen. Evenwicht Het is wel duidelijk dat de Ame rikanen eerst aan Israël de straal jagers moesten verschaffen waarom nationale politiek in de steek gela- ^et reeds zolang had gevraagd voor ten. En dit kan er slechts toe leiden, i da^zy, zonder al te veel gezichtsver- dat vooral de groeperingen, die al J jjgs jn ^e Joodse staat, konden den- veel langer voor een hard optreden ken aan het opruimen van de over- pleitten, veld zullen winnen. Juist t0i]jge Pattontanks via Jordanië, een dergelijke stemming maakt het De jongste militaire ontwikkelin- voor de Israëlische regering niet ge- j gen hebben, volgens zegslieden, de makkelijker om de speelruimte te Arabische leiders op de westelijke Jordaanoever niet afgebracht van hun langzamerhand gegroeide over tuiging dat hun bestaan het beste ls gediend met onafhankelijkheid zowel van Israël als van Jordanië. In die richting gaan de gedachten nog steeds. En zolang de Amerikanen mo gelijkheden blijven zien om door een zorgvuldig bespelen van het machts evenwicht enig licht in de sterk ver- troubelende situatie te brengen zal door Engeland noch door de Verenig de Staten veel steun worden gegeven aan de Russische diplomatieke schijnbeweging. Die immers kun nen in wezen nooit datgene nader bij brengen waarvoor Israël al zijn oorlogen heeft gestreden: een gega randeerd en veilig bestaan voor Jood se onderdanen van de Joodse staat. behouden dlc zij nodig heeft om een vreedzame politiek te kunnen voeren. De bevolking lykt niet bereid een beleid te aanvaarden waarin niet duidelijk ls vastgelegd dat op elke Arabische terreuractie met kracht zal worden geantwoord. Het prestige vanPde Arabische ver zetsbeweging eist na de vernederende Israëlische overval een duidelijke wraak. Vandaar dat sedertdien de voorheen zo rustige grens met Liba non nu eigenlijk voor het eerst dui delijk frontgebied is geworden. En be trekkelijk algemeen is het gevoel van spyt In Israël, dat juist de „beste vijand" by het wapengeweld betrok ken is geraakt. De Libanese regering dreigt naar Israëlische opvatting thans evenzeer een slachtoffer te worden van de Palestijnse verzetsor ganisaties als de Jordaanse Koning Hoessein dat was "en in zekere zin nog steeds ls. Het bericht, dat Engeland aan Jor danië Tigercat-raketten gaat leveren die geschikt zullen zyn om de Ame rikaanse Phantomvliegtuigen te on derscheppen. is in Israëlische mili taire kringen niet met verontrusting ontvangen. Het lijkt wel zeker dat niet alleen Engeland maar binnen kort ook de Verenigde Staten Jorda nië van nog meer wapens (o.m .tanks» zullen gaan voorzien. Door deze leveranties zou het Wes ten de positie van Hoessein kunnen versterken omdat hy dan niet meer uitsluitend aangewezen is op de opdringerige aanbiedingen van Rus sische ztfde en het door de Russen gevoede Egyptische. Syrische en Iraakse militaire potentieel. Zodoen- 'IK de zal ook de Palestijnse verzetsbe weging minder greep op de koning Zals voor de hand lag is de ver oordelende resolutie van de Vei ligheidsraad by Israël allerminst ln goede aarde gevallen, Want alleen dit land werd verweten, dat het zich schuldig laad gemaakt aan een ontoe laatbare handeling dooi- de aanv3l op de luchthaven van de Libanese hoofdstad Beiroet, een actie waar voor het. naar unaniem oordeel, j schadevergoeding dient te betalen. Met geen woord werd gerept over de aanleiding tot deze „contra-terreur" de aanval van twee Palestijnse guer rilla-strijders op een Israëlisch lyn- toestel in Athene. Men kan moeilyk volhouden, dat het hier om een per soonlijke daad ging. want. de Libane se premier verklaarde ronduit ..Wij zullen Palestijnse vrijheidsstrijders niets in de weg leggen bij hun trai ning voor de strijd tegen Israël en wy beschouwen de Arabische com mando-acties als gerechtvaardigd en geheiligd. Mensen, die uit hun land verjaagd zijn. hebben de plicht het terug te veroveren". En het „Volks front voor de bevrijding van Palesti na", een van de vijf Palestijnse guer ril la-organisaties (dat verantwoorde lijk ls voor de aanslag in Athene en zijn hoofdkwartier in Beiroet heeft) riep op tot een actie om overal „Ara bische Hanois" in het leven te roe pen. Tegen de achtergrond van de aanslag in Athene en verklaringen als hier genoemd betitelde de Israë lische minister van Arbeid de ver ontwaardiging van de wereld over de Israëlische aanval als „huichel- ahctig". „Toen deze man werd ge dood", aldus minister Almogi in een rede by de begrafenis van het slacht offer van de Libanese aanslag in Athene, „bleef de wereld kalm. Toen Israël terugsloeg, mensenlevens spaarde en slechts machines ver woestte werd de wereld geschokt". Men kan Israël moeilyk ongelijk ge ven als het zich ergert aan het han teren van een dubbele moraal en de Verenigde Naties verwyt, dat een eenzijdige veroordeling als in het on derhavige geval in strijd is met de historische achtergrond van de ge beurtenissen, die tot de huidige ge spannen situatie hebben geleid. Toch rijst de vraag waarop dit alles moet uitlopen als terreur en contra-ter reur in onbeperkte mate voortgaan. De uitspraak van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties moge onrede lijk zijn, gebrek aan objectiviteit to nen en zelfs oneerlyk genoemd wor den. daar staat tegenover, dat dit be sluit voortkomt uit de vrees, dat de zaken nog verder uit de hand zullen lopen en zullen eindigen in een nieu we oorlog, met alle verschrikkelijke gevaren vandien. Vooral de Londense „Times" heeft zich naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen nogal scherp tegen Israël gekeerd. „Min achting voor de Verenigde Naties", zo schreef het blad in een commen taar op het feit, dat Israël de reso lutie van de Veiligheidsraad naast zich had neergelegd, „is een gebrui kelijk en deprimerend aspect van de Israëlische politiek. Die houding wordt dan verdedigd door de opvat ting, dat de Verenigde Naties bevoor oordeeld zyn tegen Israël en altijd gereed staan om te luisteren naar de ln vogelvlucht Arabische partij in het geschil en niet naar de Israëlische. Zelfs in dien deze nogal neurotische veronder stelling juist zou zyn en dat is zy ten hoogste slechts voor een deel zou het nog een fout van Israël zyn zo afwijzend te staan tegenover andere regeringen. Israël heeft de wereldorganisatie misschien meer nodig dan enig ander land. Het lid maatschap van de Verenigde Naties is de oorkonde van zyn recht op be staan en juist om dit laatste gaat tenslotte de gehele stryd De bedoe ling van de resolutie van de Veilig heidsraad is dan ook. dat Israël noch de Arabieren zich kunnen gedragen alsof zy ergens in een ledige ruimte bezig zyn met een onderlinge bloed wraak". Tot zover de „Times", die echter wel vergeet te vermelden, dat de „Arabische bloedwraak" met geen woord ln de resolutie werd vermeld en dat met name de Engelse en Amerikaanse afgevaardigden ver zuimd hebban aan te dringen „op veroordeling van de systematische terreur en van de aanvallen op Is raëlische vliegtuigen", zoals een an der Engels blad. de Daily Telegraph, terecht opmerkte. Want „regeringen zyn nog altijd verantwordelyk ge steld voor dit soort activiteiten, die vanaf hun grondgebied worden ge leid" Tot zover deze Engelse pers stemmen. Concluderend mag men zeggen, dat de verontwaardiging in Israël over de halfbakken resolutie van de Verenigde Naties alleszins begrypeiyk is. maar anderzyds het gevaar inhoudt, dat Israël politiek verder in het defensief wordt ge drongen. Een land als byv. Zuid- Afrika kan zich een dergelyk isole- I ment veroorloven, omdat het zowel j als goud'leveranicer als door zijn stra- j tegische portie overigens onmisbaar is. Maar Israël beschikt niet of nau- j welijks over dit soort wapens: het staat, zonder veel mogelykheden tot tegendruk, met de rug tegen de muur en moet meer en meer reke ning gaan houden met het feit, dat de zwakke regeringen van omringen de landen als Jordanië en Libanon hun grondgebied laten gebruiken voor de opleiding van een volwaar dige guerrilla-organisatie. De vrees is gerechtvaardigd, dat die guerrilla- activiteit. in Vietnam tot ontwikke ling gekomen, in de naaste toekomst in het Midden Oosten verder in praktyk zal worden gebracht. RL ZATERDAG ZONDAG Rijnlandslyceum (M. H. Tromplaan 1) Gem. voor oorspronkelijk christen dom. afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen 11.30 uur dienst. On6 Centrum (Hooigracht 84): Nieuwjaarsbijeenkomst Hum. Verbond 3 uur nam. Oude Rijn 3. Pinkstergemeente. Spr. dhr. Meijer. 2 uur nam. Wassenaar (Rest. Bijhorst) Drive-in- dlenst 10.30 uur nam. MAANDAG Schouwburg Abonnementsvoorst-ellln Gezelschap „Globe" met „Het spel der vergissingen" 8 uur nam. Oegstgeest (Hazebosln. 101) Ope ning nieuw gebouw Chr. Kweekschool 2 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gem. 7-8 uur nam. Konlngskerk N.C.V.B. afd. Noord. Spr. lult. Warmerdam over „Taak en achtergrond van de vrouwelijke militai ren korpsen" 8 uur nam. Schouwburg Abonnementsvoorstelling Gezelschap „Globe" met „Het spel der vergissingen" 8 uur nam. WOENSDAG Beloftekerk Ledenvergadering NCVB. afd. Morskwartier 8 uur nam. Stadhuis (trouwkamer) Spreekuur sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. BIOSCOPEN ..Bambi". a. 1. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15. Nachtvoorstel- .Bonjour trlstesse" 4.45, ling vr. en zat. 18 Ir.. 23.30 Lldo: ..Pas o| 27.30, 7.00. 9.1! 7.00 en 9.15. Je tellen", a 1. Dag Zondag 2 30. 4 45. Luxor: „Angélique en de sultan" 18 Jr. Dag. 2.30, 7.00. 9.15. Beide kerst dagen en zondag 2.30, 4.45. 7.00. 9.15. Studio: „Manon 70", 18 Jr. Dag. 2.30. 7.00. 9.15. Zondag 2.30. 4.45, 7.00, 9.15 Rex: „De 4 dollars der wraak". 14 Jr Dag. 2.30. 7.00. 9.15. Vrijdag en zat. nachtvoorstelling ,,'s Nachts langs het strand". 18 jr.. 23 30. Trianon: „Shalako". 14 Jr. Dag. 2.30. 00. 9.15. Zondag 2.15. 4.30. 7.00. 9.15 TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp Expositie Thom Geraerdts. Dinsdag t.em. vrijdag van Hanoi en Saigon te worden bespro ken. desnoods in Hanoi zelf maar lie- ver aan boord van een schip ter hoog te van de 17de breedtegraad: de interne problemen van ZuiO- Vietnam. Daarover zouden in Saigot onderhandelingen moeten worden ge voerd tussen het Nationale bevrij dingsfront (de Vietcong) en de Zuid vietnamese regering; de militaire vraagstukken dit voortvloeien uit de oorlog en degen* die by beëindiging van het conflic: zullen ryzen. Deze gaan zowel de Ver Staten als Noord- en Zuid-Vietnan aan en in laatste instantie de mo gendheden die de status en veiligheid van Zuid-Vietnam zullen garanderen Alle onderhandelingen hierover zou- den in Parijs plaats moeten vinden met uitsluiting van het Bevry dings- front. Volgens Zuid-Vietnam moet d< conferentie in Parijs voorts dienei ter bekroning van de onderhandelin gen in Hanoi en Saigon. Het pla: is voorgelegd aan de Amerikaans» delegatie, maar de leider daarvan Averell Harriman, voelt er kennelijl niet voor zo is uit de omgeving van de Zuidvietnamese delegatie verno men. Harriman is van oordeel dat alk onderhandelingen zich moeten afspe- len in 't raam van de conferentie van Parys en dat alle betrokken party er daaraan deel moeten nemen. Dorpelingen beschoten De Vietcong heeft gisteren he vuur geopend op een groep var honderd dorpelingen, die langs het strand ten zuidoosten van Da Nang naar een Amerikaans kamp liepen Tien dorpelingen werden gedood, z deelde een Amerikaanse militair* woordvoerder mee. Een Amerikaan» patrouillevaartuig begeleidde de dor pelingen die hadden moeten vertrek ken uit een door de Vietcong be heerst gebied. Het schip kon nid terugschieten omdat anders de bur gers zouden zyn geraakt. De Vietcong werd door gevechtshefschroefvlieg- tuigen verdreven. Donderdag werden ln hetzelfde ge bied twaalf Zuidvietnamese burger» gedood en zestien gewond toen eer myn onder een Amerikaanse vracht wagen ontplofte. Twee Amerikanen en een Zuidvietnamese militair wer den hierbij gewond. ZATERDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Haag» Comedie: „De humorist" van John Os- ^Pavi 1 Joentheater20.15 uur: Nieuwt Komedie: „De ruiters" van Aristopha nes. ZONDAG Kon Schouwburg. 14.00 uur: Haag se Comedie: ,X>e humorist" van Joh: Osborne. 20.15 uur: Haagse Comedie ..Het wijde land" van Artfnur Schnltz Ier. MAANDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Haag se Comedie: „Trommels en trompetten van Bert-olt Brecht. DINSDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Haag se Comedie: ..En Ik dan?" van Anni M. G Schmidt. WOENSDAG Kon Schouwburg. 20 15 uur: Thee ter: „Venus op mars" van Goldoni. DONDERDAG Kon Schouwburg. 20.15 uur: Haag» Comedie: ..De humorist" van Johi Osborne. 1-6 uur nam., zaterdag van 9-5 m» nam. (t.e.m. 23 januari) De Lakenhal Tentoonstelling Pau Citroen als verzamelaar 10 uur voorm I uur nam. (t.e.m. 2 febr. (Zond8( gesloten). ut bakenhal: Dag. 106 uur. zond —6 uur Rijksmuseum van Oudheden (Re penburg 28): Werkd. 10 uur voorm. ft uur nam.; zond 1-6 uur nam Ryksmuseun. voor VoLkenkundi (Steenstxaat 1)- dag 10—0 u.: '«zon dags 1 - 6 uur nam Rijksmuseum voor de geschieden! der natuurwetenschappen: Dag 10- uur zond 1-4 uur Rijksmuseum voor volkenkunde Tentoonstelling „Vlva Mexico Wer* dagen IC uur voorm.6 uur nam zon eD teestdagen l6 uw aam t.em. lc. Januari). Ned.-Legermuseum. Geopend mtuUMU ot en met vrijdag 9 uur voorm 6 HULP NA ONGEVALLEN De poliklinische behandeling na oc gevallen wordt van dinsdag 12 uur U woensdag 12 u waargenomen door b» Dlaconessenhuls. Van vrijdag 12 ut tot zaterdag 12 uur door 't St. Ellsa bethzlekenhuis Op andere werkdage en op zondag door het Acad. Zlekei hula. Avond- en nachtdienst der apothekei Geopend voor spoedeisende gevallet, Haven Apotheek, Haven 18. tel. 2008 De zaterdag-, zondag- en nachtdien» van apotheek R. van Breest Smaller burg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek en Apc. theek Voorschoten zijn de gehele we* geopend. Tot zaterdagmorgen 10 uur raadpl» ge men de eigen hulsarts. daarna t< zendagnacht 24 uur uitsluitend vcx spoedgevallen de dokterstelefoon 2222:

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2