PAGINA 0 Geweld was het meest karakteristieke aspect van het Jaar 1968 in de wereld. Daarom beginnen we maar midden in de pagina met twee positieve zaken die dit jaar aan begin en einde bracht. Op 2 januari kreeg de Zuidafrikaanse tandarts Blaiberg een nieuw hart. Hij verkeert, na twee ernstige crises, thans weer in goede gezondheid (1) en geniet weer van het leven zoals tijdens dit zwempartijtje. Hij is de man die het langst met een nieuw hart in leven is gebleven. Het einde van het jaar werd gemarkeerd door de grandioze vlucht om de maan van drie Amerikaanse astronau ten. Dit beeld (2) toont het meest markant, hoe ver de mens thans de ruimte is ingedrongen. Over de maanhorizon de opkomende aarde zoals Borman, Lo- vell en Anders die na hun eerst omloop om de achter zijde van de maan zagen. De Amerikanen lieten zich echter ook van een heel wat minder plezierige zijde kennen. In Washington brak een kleine burgeroorlog uit (3) na de verbijste rende moord op de geweldloze negerleider en vredes- Nobelprijswinnaar Martin Luther King. De „andere zijde" schrok evenmin terug voor geweld: de Russen bezetten het naar meer vrijheid strevende Tsjecho- Slowakije (4), waar het tot heftige tonelen kwam. West-Europa kreeg ook zijn aandeel in het geweld. Vooral in Parijs (5) namen de studentenoproeren een ernstig karakter aan, en de daaruit voortvloeiende stakingen en onlusten hebben de economie van Frank rijk een zware klap toegebracht. In Afrika was het vooral Biafra dat onder het geweld te lijden had. Naast forse soldatenlaarzen (6) hongerden uitgeteer de kinderen op straat. In Vietnam ging de strijd door, ondanks bomstoppen en onderhandelingen. Zo (7) zag Hué eruit, toen de Amerikanen erin slaagden de oude keizersstad te heroveren. In het Midden-Oosten bracht het conflict tussen Israël en de Arabische lan den tot in de laatste dagen van het jaar geweld op geweld. Dit (8) is het resultaat van een Israëlische vergeldingsactie tegen Jordanië. Rechts bovenaan de pagina (9) president Johnson met zijn opvolger Nixon, die de strijd om de leiding van de grootste natie van de westelijke wereld met miniem verschil won. Feest was het in Noorwegen, waar Kroonprins Harald in het huwelijk trad (10). Schokkend was de tweede grote politieke moord in de Verenigde Staten (11) op senator Robert Kennedy. Op heel andere wijze kwam de familie Kennedy in het wereldnieuws, toen Jacqueline, de weduwe van de vermoorde John Kennedy, in het huwelijk trad (12) met de Griekse olie- en scheepsmagnaat Onassig. Deze man (13) is niet bezig zijn goud te tellen vooi het opmaken van de balans over het afgelopen jaar, maar hij maakt een zending goudstaven gereed in de nogal verwarrende en desastreuze goud- en deviezen- handel, die vele valuta aan het wankelen bracht en gevaren van een ernstige economische crisis in het leven riep. U ziet het: het was niet allemaal koek en el in de wereld. Laten we hopen, dat 1969 erin slaagt, een wat vriendelijker gezicht te tonen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9