sluit u Nvv- {jXWePftG 31 DECEMBER 1968 LEEDSCH DAGBLAD PAGINA T ,0 iERRTynv- ■6in IN DE VAKBEVfE^ NAab Nederland heeft in 1968 royaal zijn aandeel bijge dragen in de opwindende zaken die ons hebben bezig gehouden. In het hart van de pagina twee beelden, die &nrust en geweld in beeld brengen. Er werd voor en tegen van alles en nog wat gedemonstreerd (1) en nen stak ook bij ons, getuige de vlag-half-stol^ voor iet nationaal monument op de Dam (2), zijn afschuw Dver de moord op Martin Luther King niet onder stoelen of banken. Er waren ook blijde gebeurtenis sen, waarmee wij dan maar links boven aan de pagina verder zullen gaan, voordat we U ook nog een portie nisère moeten voorschotelen. Prins Maurits (3) en Prins Friso (4) deden hun intrede in resp. Het Loo en Drakensteyn en verblijdden daarmee niet alleen de Oranjefamilie, maar ook het gehele Nederlandse volk. Bovendien waren we erg blij met het goud dat Ada Kok (5) in Mexico veroverde, nadat ook andere landgenoten beslag hadden weten te leggen op de hoogste beloning in de Olympische Spelen. Daarna moeten we echter weer snel in de rampen duiken. In Sassenheim werd een groot deel van de Sikkensfabrieken (6) een prooi van de vlammen, die ook elders grondig huishielden, zoals op de Pier in Scheveningen (7) en in het wereldberoemde stadhuis van Oudewater (8), waar heel wat historische schat ten verloren gingen. Brandende kwesties teisterden ook de Nederlandse politiek, zoals de rebellie in de KVP. Schmelzer en Bogaers (9)de grote antipoden in het conflict, in ge sprek over de gecompliceerde situatie. Plezieriger was het gesprek, dat Prins Bernhard voerde met de beroemde Zuidafrikaanse chirurg Chr. Barnard (10), die de eerste harttransplantatie uitvoerde en die een kort bezoek aan ons land bracht. Het vaderlandse verkeer kreeg ook dit jaar de no dige aandacht, waarvoor we weer even onze blik naar boven aan de pagina moeten laten gaan. Bij Utrecht werd het nieuwe verkeers-klaverblad van Oudenrijn (11) in gebruik genomen, waardoor het hart van ons land van veel verkeersellende verlost werd. De hoofd stad kreeg op verkeersgebied wat meer adem door de opening van de IJ-tunnel (12), die onder het water op deze foto verscholen gaat. Een nieuw verkeersbord (13) werd ingevoerd toen in Burgers Dierenpark bij Rhenen de leeuwen op een groot, voor publiek toe gankelijk terrein de vrijheid werd gegeven. De Maas stad werd verrijkt met de Metro, die officieel door Prinses Beatrix en Prins Claus (14) in gebruik werd gesteld. Het scheepvaartverkeer in het uiterste zuid westen van het land werd verblijd met een verbreed kanaal Terneuzen-Gent (15), maar het vrachtverkeer over de weg kreeg een ernstige klap door de beper kende Duitse maatregelen (16), waarover nog altijd een felle strijd gaande is. Leiden kreeg in het hartje van de stad (17) ook zijn deel in de verkeersproble men. Nieuwe verkeerslichten hebben de veiligheid in deze omgeving wel verhoogd, maar vlotter is het ver keer er beslist niet op geworden. Het zuiden van het land ging gebukt onder de wal gelijke activiteiten van een grafschenner (18). Hij ig inmiddels gegrepen. Opwinding was er ook onder de medische studenten, die een kort geding aanspanden tegen de Leidse medische faculteit ten aanzien van de voorgenomen beperking van de studievrijheid. Zij (19) wonnen de slag en nu moet maar afgewacht wor den wat er verder gebeurt. De gulden moest weer de nodige waarde-veren la ten. Waarom zouden we hem dan ook niet iets goed koper maken? De guldens met meer nikkel (20) deden hun intrede in onze economie. Een van de vele, vele herdenkingen in het afgelopen jaar betrof de drie honderdste geboortedag van Boerhaave, ter gelegen heid waarvan in Leiden een tentoonstelling werd in gericht, die ook belangstelling trok van Koningin Juliana (21). Daarmee zijn we het jaar weer rond en kunnen we met frisse moed beginnen aan de stamppot van vreugde en verdriet, die 1969 voor ons in petto heeft.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7