ROEP OM WRAAK VAN ARABIEREN annn Roolvink heeft moeite met de metaal-e.a.o. Libanees-Israëliscli grensdorp beschoten Vliegramp Australië: 26 doden Meeste winkels donderdag open biscuits DE STAD ROME (9uc/ Qlteuwo i JAARWISSELING! s'Ssvoor werknemers van 23 Jaar GUUR EN GLAD Plaatselijk mist Pessimistische Nederlanders In Duitsland nog meer dan 75.000 strafvervolgingen l eien bleven op voor de Kerk Jonge revolutie K0REVAARGARA6E Apollo 11 JAMIN CO DANSEN Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 31 DECEMBER 1968 No. 32676 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 14,10 per kwartaal (posta bon nemen ten 16.50). 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Gtro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 LEIDEN Vele grootwin kelbedrijven in ons land zullen de dag na nieuwjaar zijn ge sloten. Die dag wordt besteed met het opmaken van de inven taris. Dit hangt samen met de invoering van het nieuwe sys teem van omzetbelasting. de btw. De ondernemers zijn ver plicht bij «de belasting aangifte te doen van de voorraad han delswaar. die zij op 1 januari 1969 in huis hebben. Daardoor kan de omzetbelasting uit de oude prijzen worden gelicht, waarna op de ..schone" prijs 4 of 12 procent wordt gelegd om dè~ nieuwe prijzen te kunnen bepalen. In Leiden is echter geen sprake van een massale win kelsluiting. Vroom en Drees- mann gaat 2 januari inderdaad niet open. maar Peek en Clop- penburg en C en A zien geen aanleiding om de deuren na nieuwjaarsdag dicht te houden De supermarkten van Albert Heijn blijven maandagochtend tot één uur gesloten voor inven tarisatie. Bij de detailhandel ligt net niet veel anders. Bij de meeste zaken zegt men: ..We kunnen het wel aan Het is niet nood zakelijk om een hele dag dicht te gaan. wij' tellen 's avonds en in het weekend." Leidenaars behoeven dus beslist niet nóg eens voor een paar dagen tege lijk levensmiddelen in te slaan. Of het zou moeten zijn, om dat men is bevreesd voor de prijsstijgingen, die morgen hun beslag krijgen Het laatste be richt. dat wij daar vandaag over ontvingen. ging over chocolade. Een prijsverhoging van ongeveer vijftien procent wordt verwacht. Volgens de in dustrie is dit een gevolg van de gestegen prijzen voor cacaobo nen. de btw zou daar niets mee te maken hebben. „Zonder de stijgende grondstoffenkosten zou de chocolade zelfs iets goed koper zijn geworden." zeggen de fabrikanten. Maar zij wordt niet goedkoper. De chocolade wordt integendeel aanzienlijk duurder. Zoals zoveel duurder wordt. Op pagina 11 geven wij u een overzicht van wat er zoal in prijs gaat stijgen. En we vre zen. dat achteraf zal blijken, dat we niet eens volledig zijn ge weest BEIROET/NEW YORK/LONDEN (AP, Reuter, AFP) Arabische verzetsstrijders hebben vanochtend de grens van Libanon en Israël overschreden en een Israëlische nederzetting beschoten. Er is lichte materiële schade aangericht maar er zijn geen slachtoffers gevallen. Arabische guerrilla-organisaties hebben gisteravond laten weten, dat zij repressailles zullen nemen voor de Israëlische aanval op het internationale vliegveld van Beiroet. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, de organisatie die verantwoordelijk is voor de aanslag op het „El Al"-vliegtuig vorige week donderdag in Athene liet doorsche meren dat de volgende aanval ge richt zal zijn tegen de burgerlucht vaart van Israël. „Het is het. mid del dat de Israëliërs zelf gekozen hebben", aldus een verklaring van het Volksfront. In een verklaring stelt het front voorts dat de Libanese regering niet od de hoogte was van de aanslag. De daders, de 27-jarige Mahmoed Tssa en de negentienjarige Maher Suleiman reisden alleen via Beiroet DEN HAAG (ANP) Minister Roolvink van Sociale Zaken schijnt moeite te hebben met het aanvaarden van de nieuwe nictaal-c.a.o. Dat kan men afleiden uit zijn verzoek aan de loo7ipolitieke advies commissie om hem van advies te dienen over deze collectieve arbeids overeenkomst in het groot-metaal. Deze commissie werd in januari van dit jaar in het leven geroepen. Haar taak„de minister op zijn verzoek adviseren, indien hij over weegt een of meer bepalingen van een collectieve arbeidsovereen komst onverbindend te verklaren". De minister is dus van plan een of het groot-metaal tot stand was geko- meer onderdelen uit het loonpolitiek men onverbindend te verklaren. De pakket, dat na moeizaam gesprek nieuwe metaal-c.a.o. «voor één jaar) tussen werkgevers en werknemers in houdt onder meer in: een loonsver- j hoging van 5.5 procent op 1 januari I en één van twee procent op 1 juli. Een minimumvakantietoeslag van 540 De heer M. Zondervan. voorzitter van de werknemersdelegatie die de onderhandelingen over de metaal c.a o heeft gevoerd, zei in een eerste reactie, zich niet te kunnen voorstel len dat de minister van Sociale Zaken onverbindendverklaring van één of meer bepalingen van die c.a.o. over weegt. De overheid zelf immers heeft met de salarissen van de ambtenaren niet anders gedaan, aldus de heer Zondervan, dan in grootmetaal is overeengekomen, terwijl ze op het stuk van de arbeidstijdverkorting al veel verder is. (Van onze weerkundige medewerker DEN HAAG (GPD) Het mot to van deze oude jaarsviering zal zijn: „Laat je glijden". In de avonduren daalde de tempera tuur gisteren nog sterk met in west-Brabant 14 graden, op WAYpeiiburg 13 en op de luchthaven ^Rotterdam 12 graden vorst. Dit ■^vergezeld van een dichte mist. In de loop van de afgelopen nacht ging de temperatuur ech ter stijgendoordat de zuidwesten wind ging toenemen onder in vloed van een kleine depressie die via Denemarken en de Noord- ^zee met enkele sneeuwbuien naar zuiden trekt. Langs de kust )^Èkomt tijdelijk een krachtige wind voor met temperaturen boven het vriespunt. In de komende nacht is vrijwel in het hele land weer lichte vorst te verwachten. Dus gevaar voor gladde wegen. De wind ruimt weer naar noordelijke richting. Een ivat guur en ivinterse jaar wisseling op dat weertype kan ook de eerste januaridagen wor den gerekend. Er zijn op nieuwjaarsdagach ter het sneeuwfrontje. wat meer opklaringen te venvachten. De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking met plaatselijk mist, maar ook enkele op- j klaringen. Aanvankelijk hier en daar een bui. Matige, in de kuststreken eerst nog vrij krachtige noordelijke wind, later draaiend naar richtingen tussen west en zuid Vannacht lichte tot matige vorst. Morgenmiddag tem peraturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 JANUARI Zon op: 8.48; onder: 16.39 uur; maan op: 14.10 uur; onder: 7.26 uur. Hoogwater in Katwijk te 1.44 en 13.58 uur; laagwater te 9.52 en 22.06 uur. (2/1 hoogwater te 2.25 en 14.38 uur. laagwater te 10.36 en 22.50 uur). hps lips en ouder. Voorts de stichting van een fonds voor vakbondswerk. Verwacht wordt, dat de L.A.C. op j korte termijn haar advies zal uit- brengen, omdat de ministerraad in j zijn vergadering van maandag aan- j staande ondere andere een bespreking van die c.a.o. op de agenda heeft staan. De L.A.C. bestaat uit vijf leden: prof. dr. F. J. H. M. van der Ven I (voorzitter), prof. mr. N. E. H. van' Esveld, J. A. Middelhuis (oud-voor- zitter van het N.K.V.), dr. B. Pruyt en drs D. Roemers (burgemeester1 van Vlissingen en oud-voorzitter van het NWi. Prof. Van der Ven en de! heer Middelhuis bedankten als lid van het College van Ryksbemidde- laars. toen zij in de L.A.C. werden be noemd. LONDEN (RTR) Van de men sen in tien verschillende landen ge- oven alleen de Nederlanders en de Engelsen, dat 1969 nog meer tegen spoed zal brengen dan het afgelopen jaar. zo moet blijken uit een opinie peiling van het instituut Gallup, die gepubliceerd is in het dagblaa „Daily Telegraph". Inwoners van Nederland. Enge land, Griekenland. Brazilië, Zwitser land. Uruguay. Zweden. Japan West-Duitsland en Frankrijk werd de vraag voorgelegd: „Gelooft u dat 1969. voor zover het u betreft, beter of slechter zai zijn dan 1968?" Slechts in Engeland en Nederland hadden de pessimisten de overhand omdat zij dan ongeveer tegelijkertijd in Athene aan zouden komen als j het „El Al"-vliegtuig. Kritiek De Arabische kranten hebben gis- j teren de regering van Libanon fel bekritiseerd omdat zij bijna zonder I enige tegenstand dertien passagiers- vliegtuigen had laten vernietigen. Fet Libanese dagblad „Al Mohar- rer" schreef dat Libanon zijn natio nale eer te grabbel had gegooid" en eiste luidkeels wraak. De leider van de Al Fatah. Jasser Arafat, de be langrijkste Palestijnse guerrilla-or ganisatie heeft meegedeeld dat ra keteenheden van de guerrillastrijders zondagavond de Israëlische stad Bei san hadden beschoten als vergelding voor de aanval op Beiroet. Arafat -iep op tot eenheid om de wapens op I te nemen tegen de „zionistische fas cisten". Een Egyptische woord voerder noemde de kansen op een vreedzame regeling van het conflict heel klein. „Israëlische strijdkrach ten hebben alleen maar respect voor geweld", aldus de woordvoerder. Verdaagd De Veiligheidsraad heeft van- nacht haar debat verdaagd na er met in geslaagd te zijn een resolu tie te produceren waarin Israël ver oordeeld werd." Vanavond zullen de leden weer bij elkaar komen. Tijdens het debat, oefende de Britse verte genwoordiger Lord Caradon scher pe kritiek uit op de Israëliërs. Lord Caradon was van mening dat de grote mogendheden zich niet langer afzijdig mogen houden in het Mid den-Oosten. „Wij vrezen dat als men de Arabieren en de Israëliërs aan hun eigen lot overlaat zij nooit vrij willig tot elkaar zullen komen". De Sjwjet-Unie heeft zich gisteren aan- l' geboden bij een oproep van de j Franse minister van Buitenlandse Zaken Debré voor een optreden van de grote „vier" voor een vrede in het Midden-Oosten. De Britse regering peilt op het ogenblik de meningen van andere Westerse mogendheden over het voorstel. Centraal in de Britse po ging staat, aldus waarnemers in Londen, de VN-resolutie van no vember 1967. Dit voorziet onder meer in terugtrekking van de Israëlische troepen uit de veroverde gebieden. Een hinderpaal voor het optreden van de grote mogendheden in het Midden-Oosten op korte termijn wordt de presidentswisseling in de Verenigde Staten genoemd. Jordanië heeft gisteren bij de Vei ligheidsraad een klacht ingediend tegen „lukrake beschieting" van Jordaans grondgebied door de Is raëliërs die twee mensen het leven heeft gekost. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Oorlogsm isdaden C o DEN HAAG (GPDi Volgens door tussenkomst van de Nederlandse ver tegenwoordiging in Bonn verkregen gegevens wordt in de Bondsrepubliek elk vermoedelijk gepleegd feit, dat een oorlogsmisdrijf of een misdrijf te- gen de mensheid zou kunnen zijn, strafrechterlijk onderzocht en aan het oordeel van de rechter onderworpen. I Bekend is. dat op 1 januari 1968 tegen 77.000 personen strafvervolging was ingesteld. Van Duitse zijde is ver- zekerd, dat de activiteiten terzake on veranderd worden voortgezet. Dit heeft minister Polak van Jus titie geantwoord op vragen van het socialistische tweede kamerlid Wie- renga. NTS vroeg reacties De Palestijnse guerrillastrij der Mahmoed Issa maakt bij zijn voorgeleiding in Athene het V(ictorie)-teken. Issa staat daar samen met een andere Palestijn terecht voor de aanslag op het „El Al"-vliegtuigwaarbij een Is raëlische passagier om het leven kwam. PERTH (Reuier) Een Vickers Viscount passagiersvliegtuig is van daag in een verlaten gebied dichtbij de Westaustralische stad Port Hed- land neegeslort. Vogens de eerste berichten zijn alle 26 inzittenden om het leven gekomen. Het verongelukte toestel voerde een vlucht uit van Perth naar Port Hedland en meldde zich over de ra- diotone het aan de landing begon nen was. De wrakstukken van het vliegtuig liggen ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Port Hedland. Er. is een reddingsploeg op weg naar de plaats van de ramp. INE crisis in de Rooms-Katholie- ke Kerk in het afgelopen jaar was ook voor ons land van het grootste belang. Vooral na het verschijnen van de pauselijke en cycliek Humanae Vitae. schudde wat Nederland betreft de kerk op de grondvesten. Bittere verwijten j zijn over paus Paulus uitgestort. De Heilige Vader heeft de verwij ten diep betreurd en zijn gelijk, 1 stoelend op een bijna tweedui zend jaar oude traditie staande gehouden. Het gaat hier om een i tragisch conflict. In de kerk zijn l twee partijen ontstaan, die el- I kaar, uiteraard met de beste be- i doelingen, figuurlijk te lijf gaan. In de Nederlandse kerk pogen priesters en gelovigen een eigen i weg te gaan, daarbij een extra accent leggend op de ontwikke lingen in de maatschappij in de welvaartsstaat Nederland. Van- uit Rome tracht men de als zin- j vol bewezen tradities zoveel mo gelijk te handhaven en legt men er de nadruk op, dat de kerk in de ware zin des woords een we reldkerk is, die te maken heeft met staten over de gehele wereld, met landen die zeer verschillend zijn in ontwikkeling. OET valt nooit mee om jaren 11 onder één noemer te brengen. Wij willen het toch doen. met een zekere schroom. Voor ons was 1968 het jaar van de intellectuele jeugd, die storm liep op de basti ons van het gevestigde gezag. Een stormloop die voorlopig mislukte en veelal een gevoel van frustra tie heeft achtergelaten. Voorbeel den hopen zich op in Oost en West. De meest idealistische poging werd misschien wel in Tsjecho- Slowakije ondernomen, in een sa menwerking tussen nieuwe func tionarissen. studenten en arbei ders De afloop van het experi ment van Praag kennen we. Maar door de bitterheid van Praag zijn we alweer geneigd de studenten opstand in Warschau te vergeten. Ook in West-Europa werd re volutie gepredikt, vooral vanuit Parijs en West-Berlijn. De kab belende uitlopers van de revolu tionaire zee drongen zelfs tot on ze omgeving door. Amerika's intellectuele jeugd bestormde eveneens tevergeefs de gevestigde belangen. Het genera tieconflict kreeg een bijzonder tragisch karakter door de ge welddadige dood van Robert Ken nedy. een man die vele jongeren wist te inspireren, zoals zijn broer, wijlen president Kennedy vóór hem had gedaan. Geweld maakte op de Democratische conventie in Chicago ook een eind aan de „kinderkruistocht" van de aanhangers van senator Eugene McCarthy. Voorlopig is de jonge revolutie uitgewoed. Maar de stilte die eruit voortvloeide lijkt slechts schijn baar. En het is niet onmogelijk, dat 1969 een nieuwe golf van jong en revolutionair geweld te zien zal geven. ADVERTENTIE Wij wensen U een voorspoedig 1969 KOREV AARSTRAAT 19—43 LEIDEN - 01710—42146 HOLLYWOOD iRTR) De zan- i aanstaand huwelijk met de teievisie- geres Nancy Sinatra dochter van producent Jack Haley jr. 30.» be- Frank Sinatra heeft gisteren haar 1 kendgemaakt. De 28-jarige Nane. getrouwd ge- j weest met de zanger Tommy Sands Jack Haley :s nog niet eerder ge- I trouwd geweest. HILVERSUM (GPD) De NTS is op dit moment druk bezig de schriftelijke reacties te tellen en te lezen op de televisieuitzendingen over de maanreis van de NpolIo-8 Deze reacties werden tijdens de uitzending in de kerstnacht ge vraagd, omdat de NTS graag zou wil len weten hoeveel mensen ervoor uit hun bed waren gebleven iof geko men) De brieven en kaarten worden met dozen en zakken tegelijk binnenge- bracht. Op dit moment zijn er al vele duizenden reacties binnen, maar het eind is nog niet in zicht. Uit de reeds verwerkte brieven heeft men veel waardering over de kwaliteit van de uitzendingen kunnen lezen. ,.Wp hebben al zoveel schouderklopjes ge had. dat we er eigenlifk een beetle verlegen onder worden", aldus de persdienst van de NTS. ADVERTENTIE gesorteerde ÏOO gran, van 69 •voor niet te geloVen'voor die prijs! (ADVERTENTIE» TE WARMOND NIEUWJAARSBAL. Aanvang 2.00 uur mjn.V, THE TECKELS. Uit het Leidsch Dagblad van j 29 December 1868: (Advertentie) Een fat- J soenlijk gezin verlangt te I Leyden te huren met Mei e.k. een logeabel huis, bevatten- de zes a zeven kamers, nieuw behangen en geschilderd. met tuin, goed regen- en welwaterop goeden stand f 400 a f 450 huur 's jaars. Aanbiedingen onder letters W. F. bij de Boekhandelaar 1 C. Kooyker. Nieuwen Rijn. Gemeenteraad. Zitting van heden. In behandeling komt een voorstel van Burg. en Weth. om de Lakenhal te bestemmen als museum van oudheden en schilderijen aan de gemeente toebehoren- de. Het voorstel ivordt met al- gemene stemmen aangeno- men.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1