HENK M JIJ AM STOPT BEZORGER Nu vier KNAU-trainers Opnieuw triomf voor de Clir. Kweekschool COR BLEKEMOLEN ERELID kWY l Vele moeilijke jaren hebben slopend werk gedaan Schooltafelteniiistoernooi LEIDSCH DAGBLAD Rijstebrijberg West-Duitsland Grotere omzet sterkste Europese voetbalnatie totalisator Grotere taak voor Van Heek DINSDAG 31 DECEMBER 1968 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ZUNDERT (GPD) Tijdens de Ronde van Frankrijk 1967 werd duidelijk, dat Henk Nijdam langzamerhand voor het einde van een bewogen wielerloopbaan stond. Hij gaf dat toen nog niet toe, maar een jaar later moest hij de Brabanders gelijk geven die vertelden, dat er „een sleet op zat". Vele moeilijke jaren, waarin tal van ernstige blessures werden geheeld, had den hun slopend werk gedaan Zijn laatste Jaar als beroepsrenner bracht hij door in de befaamde wie- Ierequipe van Peugeot. De hoop dat een laatste opflakkering in het na seizoen een verlenging van dit con tract betekenen zou, werd niet inge lost. Nijdam kreeg „gedaan". Met pijn in het hart nam hij in de laatste dagen van dit jaar onmiddellijk het moedige besluit om zijn carrière te beëindigen. Een beslissing, ingegeven door de wetenschap dat een renner zonder steun van een sponsor geen droog brood kan verdienen. De toekomst is nog onzeker. Er zijn vage plannen voor een sportzaak Zo gaat Henk Nijdam de ongewisse dagen van 1969 tegemoet. Nijdam heeft 15 jaar lang de wielersport be oefend. In 1953 startte hij, tegen de zin van zijn ouders, als nieuweling Hij beschikte over een natuurtalent, dat in 1960 toen hij amateur was ge worden, werd ontdenkt op de baan in Amsterdam, waar hij met geleend materiaal kampioen der achtervol gers werd. Nog voor het wereldkampioenschap in Leipzig aan de finale toe was. werd hij reeds beschouwd als de nieuwe titelhouder. Maar daar in Oost-Duitsland had Nijdam „het" plotseling niet meer. Niemand wist in feite hoe men de gesloten ziel moest openbreken om de morele in zinking te bedwingen. Henk bleef stug en somber kijkend op het bank je zitten en geen mens kreeg er een woord uit. Voor de eerste pedaaltred in de finale tegen de Fransman De- lattre was hij in feite al een geslagen man. Onberoerd Dan komen de Olympische Spelen van Rome. Intussen heeft Nijdam een operatie ondergaan en na zeer weinig training start hij toch in de ploegachtervolging met Piet van der Lans, Theo Nikessen en Jaap Oud- kerk. Na een spannende strijd ver- l liest de Nederlandse equipe (met éénhonderdste seconde) van de Rus sen. Na dat bewogen jaar 1960 komt Nijdam onder de hoede van Gerrit Schulte, die een amateurploeg leidt. Hier raakt Nijdam definitief thuis is het wereldje van de wieleramateurs. Hij gaat na een reeks overwinnin gen op de weg met Jaap Oudkerk naar de wereldkampioenschappen in Zwitserland. Het wordt een Neder landse finale op het nummer achter volging waarin Nijdam tenslotte triomfeert over Oudkerk. De huldi gingen laat hij over zich heengaan. Schijnbaar onberoerd. Beroepsrenner Het succes heeft hem zelfvertrou wen gegeven en hij besluit beroeps- i renner te worden. Na eerst wat er varing te hebben opgedaan in de ca tegorie der onafhankelijken. De weg van Nijdam blijkt geplaveid met rampspoed. In 1962 leidt hij de wed strijd BerlijnPraag—Warschau. Een val brengt hem naar een ziekenhuis Zijn onverwoestbare body en zijn sterk karakter helpen hem snel op de been. Hij gaat naar de Kleine Tcur, waarin hij drie dagen het lei dersshirt draagt. Intussen is hij defi nitief overgestapt naai* de beroeps renners. In de nationale achtervol gingskampioenschappen komt hij uit in de finale tegen Peter Post. Post, die zich op een open baan nooit bij zonder goed thuisvoelde, moet het hoofd buigen. Nijdam rijdt naar het wereldkampioenschap in Italië, waar hij de specialist op dit nummer. Fag- gin, in eigen huis verslaat en zich kroont met de wereldtitel. Een geluk, dat hem financieel gezien, weinig op levert omdat de achtervolging een in courant baannummer is. Bovendien mist Nijdam de gave om zich bijzon der populair te maken. Hij gaat zijn eigen weg en daarom blijven baan- contracten uit, omdat directies van sportpaleizen alleen baat vinden by spectaculaire figuren. En dat is Nij dam nu juist niet. Illusies In 1963 zou Nijdam, normaal ge sproken, een gouden jaar hebben. Hy staat op de wielermarkt zo hoog ge noteerd dat niemand minder dan Rik van Looy de toen regerende wieier- keizer, hem in zijn ploeg had opgeno men. De Ronde van Italië slaat alle illusies aan flarden. Nijdam botst te gen een auto en wordt meer dood dan levend naar het hospitaal ver voerd. De specialisten geven als diag nose: „Zyn sterk gestel redt hem. maar aan fietsen zal hij niet meer toekomen". Men kende de ijzersterke wil van de Drent Nijdam slecht. Voor de we reldkampioenschappen in Luik is hij in zoverre hersteld dat hij zich nog een derde plaats op het erepodium weet te veroveren. Eindelijk staan eerst dan een paar vette jaren voor de deur. In 1964 wordt hij opgeno men in de ploeg van Pellenaars. Hij gaat o.a. mee naar de Tour de Fran ce om er een ritzege weg te slepen. Het contract wordt verlengd en in 1965 deelt hij in de glorie en in het geldelijk gewin Nadagen Steeds opnieuw wierp hij zich moe dig in het strijdgewoel. Zo zelfs, dat de bikkelharde Kees Pellenaars zijn tranen van medeleven wegvezgt ach ter de glazen van de donkere zon nebril, als Nijdam tenslotte een be-' geerde ritzege in de Tour de France van 1966 bereikt. In die periode is Nydam immers in wat men zou kunnen noemen zijn nadagen. De wil is er nog wel. maar de macht laat verstek gaan. In 1967 verdwijnt hij na enkele etappes totaal ontredderd uit de Tour en in 1968, als hij toch nog een contract heeft gekregen dank zij be middeling van goede vrienden en te rend op zijn reputatie, wordt hij op de valreep als invaller in de Tour equipe gehaald. Het wordt een fiasco. De laatste opleving is eind 1968, zon- LEIDEN Evenals verleden week by het volleyballen, is de Christe lijke Kweekschool de grote winnaar geworden van het schooltafeltennis toernooi. Zowel bij de geoefende als bij de ongeoefende jongens leg den de kwekelingen beslag op de eersite plaats. Er werd gisteren in de Vijf Meihal aan de Boshuizerlaan van 's mor gens half negen tot 's avonds zeven uur op twintig tafels gespeeld. Dooi de grote deelneming (alleen in de categorie ongeoefende jongens waren al 53 poules) zag de wedstrijdleiding Zich genoodzaakt in de laatste par tijen het dubbelspel te laten verval len. Elke verworven set telde voor een punt. Deze maatregel droeg er toe bij dat er zeer verbeten om de set winst werd gestreden. Bij de geoefende jongens traden in de finale twee ploegen van vrij wel gelijke kracht aan. De Kweek school. dat maar liefst 25 teams bin nen de lynen bracht, slaagde er met Chiel Kuiper en Henry Snik in Ka- rel van Schie en Theo Bakker van het Bona College te verslaan. In het eerste enkelspel maakte Theo Bakker een broer van Gé Bakker, het Kui per erg moeilijk. Na een verloren ADVERTENTIE Voor ons krantenbedrijf zoeken wij van minstens 15 jaar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijkheids gevoel, accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werkdagen van 8.3017.30 uur bij de heer J. Breedeveld. WITTE SINGEL 1 LEIDEN eerste set raakte de kwekeling steeds beter op dreef. Hij eiste, ondanks hevig verzet van Bakker, de volgen de twee sets voor zich op. Karei van Schie bracht in de tweede partij Henry Snik op de rang van een ne derlaag. Nadat beide spelers een set gewonnen hadden, nam Van Schie. die een sterke aanval demonstreerde, in de slotfase van de derde set teveel risico, wat hem de overwinning kost te. By de ongeoefende jongens moes ten de Kweekschool en de Scholen gemeenschap Z.W. zich door een rijs tebrijberg voorronden heenwerken, voordat zij elkaar in de finale trof fen. Het kweekschool-koppel Ferry Crama/ Leo Schuurman, dat zich dank zij een sprekende zege van Cra ma in de halve finales maar net voor de finale plaatste, maakte het suc ces van de roodbroeken compleet door de Scholengemeenschap terug te wij- In de klasse voor geoefende meis jes werd de finale een onderonsje tussen teams van de Maria Mavo. Het sterker geachte duo Annelies Broxterman/Marlies van Ruiten, een zus van nationaal kampioene Mary, moest het afleggen tegen Joke Ver- sluys en Nel van Rijn. In de finale by de ongeoefende meisjes stonden ook twee ploegen van dezelfde school tegenover elkaar, nl. van het Rijnland Lyceum. C. Zaadnoordijk en J. Teeuw versloegen C. de Graeff en P. Senn. Uitslagen: Jongens: geoefend: halve finales: Bona College IKweekschool 2 4- 1; Paulus Mavo 2Kweekschool 1 2- 3; finale: Kweekschool 1Bona College 1 4-2; KuiperBakker 19-21, 21-13 en 21-15; SnikVan Schie 14- 21. 21-18 en 22-20. Ongeoefend: halve finales: Kweek school 4Prof. v. d. Leeuw Mavo 2- 2; Scholengemeenschap 1Bona Col lege 4 3-2; finale: Kweekschool 4 Scholengemeenschap 1 3-2; Crama^- Ipenburg 21-15, 18-21 en 19-21; Schuurmande Jonge 21-11 en 21- 14. Meisjes: geoefend: finale: Maria Ma vo 1Maria Mavo 3-4; v. Ruiten— v. Rtfn 5-21, 12-21; Broxterman— Versluys 21-16, 21-17; v. Ruiten/ Broxtermanv. Rijn/Versluys 19-21, 21-13 en 11-21. Ongeoefend: f nale: Rijnland Ly ceum 3 4-0; ZaadnoordijkGraaf 21-13 en 21-8, TeeuwSenn 21-8 en 21-11. der veel glans. Nijdam is voor de in ternationale wielersport afgeschre ven. Daaruit trekt hij de enig juiste conclusiestoppen en omschakelen naar een nieuwe toekomst. De wieler sport heeft hem een goede boterham gegeven. Ze bracht hem geweldige successen, maar ze gaf hem in even grote mate tegenslagen en ellende. Een herinnering aan hetere dagenWinnaar van een etap pe in de Tour 1966. De glorie steeg Nijdam nooit naar het hoofd en de rampspoed kreeg hem nimmer klein. Daarom zal Nijdam, toegerust met een zó sterk karakter, zijn weg ook nu vinden in de maat schappij DEN HAAG (ANP) In een bijzondere algemene vergadering heeft de Koninklijke Nederland se Wielerunie de heer Cor Ble- kemolen benoemd tot erelid. Van de reeds eerder door de Unie benoemde ereleden zijn nog In leven de heren J. van Eek. J. J. Stol, A. S. van Omme ren en J. F. van Duim. In 1913 werd Blekemolen als 19-jarige voor het eerst kampi oen bij de stayers. Hij behaal de zyn laatste titel in 1932. We reldkampioen was Blekemolen an 1914. Juist voor het uitbre ken van de eerste wereldoorlog veroverde hij zijn kampioen schap in Kopenhagen. Unie- voorzitter dokter Van Dyk bracht in herinnering dat Ble kemolen de man is geweest, die de sportflets in Nederland tot gemeengoed heeft gemaakt en dat hij dertien jaar zitting heeft gehad in de sportcommissie van de KNWU, waarvoor hy, gezien zijn leeftijd, met Ingang van 1 januari heeft bedankt. Blekemolen vertelde dat hy zijn wielerloopbaan was be gonnen als vijftienjarige, toen hij een geweldige bewondering had voor Jaap Eden, John Stol en Jonkheer Bosch van Drake- steijn. „In 1914 werd ik als Ne derlands kampioen bij de ama teurstayers afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen in Ko penhagen waar de legendarische Engelsman Meredith zijn titel verdedigde. Meredith was on verslaanbaar, hij was een ver mogend man, die de beste gang maker kon betalen. Ik heb toen het verschrikkelijke geluk gehad dat Saldow, Sn die tyd de beste stayer bij de profs, mij toezeg de dat ik Sn noodgeval een be roep kon doen op zijn gangma ker, Wittig. Het bleek noodza kelijk, want mijn gangmaker had moeilijkheden met zijn mo tor en na dertig kilometer, toen ik drie ronden achterstand had, kwam Wittig voor mij als reser ve-gangmaker in de baan. Door de „gunst"' van Saldow werd ik wereldkampioen, want Wittig leidde my over Meredith. Zon der dat en zonder de pech van mijn gangmaker was ik nu waar schijnlijk een volledig vergeten man geweest". In de dertiger jaren had Ble kemolen het plan opgevat het Nederlandse volk kennis te la ten maken met het lichtere rij wiel. Zijn voorstellen om een sportflets te produceren stuitte af by de directies van de grote fabrieken, die niets zagen in een rijwiel dat t'"2n kilo lichter was dan de gebruikelijke. Alleen de fabriek van Magneet, die ln die tijd 4000 rijwielen per jaar pro duceerde voelde wat voor de voorstellen van Blekemolen, „Toen", vertelde de heer Bleke molen, „heb ik een afschuwelij ke fout gemaakt. Ik tekende een contract waarin stond, dat ik voor ieder verkocht racerywiel een zeker bedrag als „royaltie" kreeg. Het woordje race had ik natuurlijk moeten laten weg schrappen, want de produktle van Magneet steeg later tot 60.000 fietsen per jaar. Voor het zo ver was, moest ik echter eerst een aantal vooraanstaande Nederlandse renners zo ver zien te krijgen dat zy voor Magneet reclame wilden maken. Als eer ste ging ik naar Pijnenburg, die er eigenlijk niet veel voor voel de. Maar op een gegeven ogen blik vroeg hij: „Bleek heb jij er wat aan als ik teken?". Op- mijn bevestigend antwoord zet te hij zijn handtekening. Daar na vertelde hij waarom. Vroe ger, toen hij op de Twen-baan in Tilburg met zijn bak choco laderepen liep kocht ik altijd wat van hem en gaf hem bo vendien een goede fooi. Hij was dat niet vergeten en wilde nn wat terug doen". Blekemolen zit vol met oude verhalen. Uit persoonlijke erva ring kent hij oud-wielrenners als Ansani, die de motor maakte voor het vliegtuig waarmee Ble- riot als eerste het Kanaal over vloog en Champion, die de bou gie heeft ontwikkeld. Mede daar om heeft Blekemolen de Wiel- renunie aangeboden archivaris te worden, waardoor de bond ook gebruik zal kunnen maken van het geweldige archief van de heer Blekemolen, waarvan de omvangrijke collects? van Geor ge Hogenkamp deel uit maakt. Voorzitter Van Dijk nam dit voorstel van het scheidende lid van de sportcommissie met graagte aan. PARIJS (ANP) Volgens het Franse sportblad France-football is het Wesfcdfuitse nationale voetbal elftal het afgelopen jaar de sterk ste Europese ploeg geweest. Het blad, dat ook elk jaar de beste Europese voetballer kiest, maakt niet alleen een klassement van oe gewonnen, verloren en onbeslist ge- eindigde interlandwedstrijden, maar betrekt by de berekening ook de kwaliteit van de tegenstanders. Ne derland deelt op deze ranglijst de 20ste plaats met Oostenrijk, Noor wegen en Zwitserland De ranglijst van 1968 ziet er als volgt uit: 1. West-Duitsland; 2. Tsjecho-Slowakije; 3. Engeland, Ita lië, Rusland en Zuid-Slavië; 7. Bel gië, Bulgarije en Hongarije; 10. Schotland en Spanje; 12. Zweden; 13. Noord-Ierland en Roemenië; 15. Griekenland, Polen en Portugal; 18. Wales; 19. Denemarken; 20. Oosten- DEN HAAG (ANP) De omaet van de paardespor ttotalisator steeg in het afgelopen paar met een bedrag van f 2.745.424,50 tot een totaal bedrag van f 44.454.517,50, een stij ging van ruim 6% procent. De ver meerdering kwam voornamelijk tot stand door de sterke uitbreiding van het aantal draverijen (van 1839 tot 1958. De paarden die de grootste greep uit de prijzenpot (5 miljoen) deden, waren de dravers Duchesse Mac met f 66.600. Anton f 62.400, de winnaar van de Grote Prijs der Lage Lan den, de Franse merrie Ténébreuse D f40.000. Carlos Pluto f37.950, Bla zing Song f37.350 en de volbloeds Schermer f 26.352, Derby-winnaar Sterly f 22.856 en Ragged Robin f 17.322. rijk, Nederland, Noorwegen en Zwit serland; 24. Frankrijk; 25. Ierland; 26. Cyprus; 27. Turkije; 28. Finland en Luxemburg. DEN HAAG (ANP) Ook voor de topatleten die onlangs na de „affaire-Westphal" dreigden niet meer in interlandwed strijden uit te komen, heeft de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie de mogelijkheid opengelaten deel te nemen aan de centrale trainingen voor de Europese kampioenschappen. De KNAU heeft voor de trainingen, die tot 1 maart maandelijks worden gehouden, vier trainers aangezocht. Het zijn Ton Ey- kenboom (Bergschenhoek), Jan van Heek (Leiden), die beiden reeds in dienst waren van de KNAU, Cees Koppelaar (Zaan dam) en Ben Kusmic (Sittard). Van hen krijgen Van Heek en Van Koppelaar de heren onder hun hoede, terwijl Eykenboom en Kus mic belast worden met de training van de dames. Van Heek. die de af gelopen jaren uitsluitend het hoog springen onder zjjn hoede had en met Peter Geelen, Ben Lesterhuis en Klaas Kanis de eerste Nederlandse twee-meter-springers afleverde, gaat zich bezig houden met de sprinters, de 4 x 100 meter en uiteraard het hoogspringen. Cees Koppelaar traint de atleten op de 400 meter, 4 x 400 meter en de middenafstand (800 en 1500 m). Ton Eykenboom zal de training van de sprintsters, de 4 x 100 meter, de technische nummers en de vyf- kamp verzorgen. Bovendien zal hty tienkampers, met uitzondering van het hoogspringen, trainen. Ben Kus mic. de succesvolle trainer van bron zen medaillewinnares Maria Gom- mers. gaat leiding geven aan de 800 en 1500 meter loopsters. Op zaterdag Het is de bedoeling dat de kandida ten voor de sprint en technische num mers tot maart voorlopig alleen op zaterdag trainen, terwijl voor de middenafstandsgroepen en de 4 x 400 meter een weekeindtraining is gepland. Na 1 maart zullen de trai ningen tweemaal per maand worden gehouden. Wanneer daar aanleidin" toe bestaat, kan het aantal bijeen komsten worden opgevoerd. Voor de Jan van Heek trainingen, die medio januari begin nen, wordt een veertigtal atleten uit genodigd. Over de plaats waar de bij eenkomsten worden gehouden, is nog overleg gaande omdat de trainers de mogelijkheid willen hebben 'n baan-, bos- en zaaltraining te geven. Voor de lange afstandlopers zal ook dit jaar gelegenheid bestaan om regelmatig naar de Belg Van de Eynde, de coach van o.a. Gaston Roelants te gaan. De marathonlopers die zich sedert enkele jaren verenigd hebben onder leiding van Aad Stey- len, zullen ook dit seizoen hun eigen training kunnen uitstippelen. Naast de trainers zal een techni sche coordinator worden benoemd, die als ombudsman gaat optreden, Naast de toptraining wil de KNAU zeer binnenkort ook starten met een trainingsplan voor zestien- en zeven tienjarige Jongens en meisjes. Dit jeugdplan is in eerste instantie afge stemd op de vorming van atleten voor de Olympische Spelen, die in 1972 ln Mlinchen worden gehouden. Bovendien wil men daarmee het ver loop onder de jeugdige atleten tegen gaan. Voor de Jeugdtrainingen, die veer tig keer per jaar op tien centraal ge legen plaatsen in de districten wor- I den gehouden, zullen 400 talentvolle Jongeren worden uitgenodigd. Elk I jaar vallen de achttienjarigen af, waarvan de mogelijke internationals doorschuiven naar de centrale training. De trainingsgroep wordt dan opnieuw met 400 jeugdatl ("en aangevuld, waardoor na drie jaar achthonderd jongens en meisjes aan de geselecteerde trainingen deelne men. De jeugdtrainingen zullen niet onder leiding staan van de vier bonds^oaches Ztf worden geleid 'or leden van de nationale atletiek trai ners vereniging (NATV), die door de KNAU daarvoor zyn aangezocht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13