Leven aanzienlijk duurder „Kruidendokter" moet 16 chauffeurs ontslaan MATRASSEN LEDIKANTEN Kamercommissie wil van vroedvrouwaf en een goed begin! Vele prijsstijgingen na 1 januari Succes voor Annie Schmidt's „En ik dan?" Gewond bij sprong op rijdende trein Akkoord haven-cao BEKENTENIS IN STEEKPARTIJ >jru Quiz „Tweekamp" niet op televisie IINSDAG 31 DECEMBER 1988 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) Het leven wordt volgend jaar aan- ienlijk duurder. De nieuwe omzetbelasting b.t.w. zal van 1 ja- uari af een reeks prijsverhogingen teweeg brengen. De sociale remies gaan omhoog. De benzine wordt duurder en de auto erzekering. De huren gaan omhoog. Er moet meer wegen- elasting worden betaald. Gas en water worden duurder. els Voor de btw-prijsveranderingen eeft het ministerie van Economi se Zaken enige richtlijnen gege- en. opdat de consument wat juvast heeft bij de beoordeling van I rijzen. Er zijn aanwijzingen, dat praktijk wel wat anders zal zijn, E\kar dit is dan de verwachting van 49Ï rt ministerie: en tot en met drie procent prijs- rlaging: Gehoorapparaten, in de fabriek verpakte vleeswaren, een aantal cosmetica en een aantal parfu merieën. rie tot en met zes procent prijs- •rlaging: Bromfietsen, en tot en met drie procent prijs- erhoging: Waspoeder, weekbladen, logies, beschuit en meelprodukten. groen te-conserven, koffie en thee, boeken, sigaren en suiker, rie tot en met zes procent prüs- rhoging: Toiletzeep, tandpasta, lucifers, verf en behang, meubelen, huis houdelijke artikelen en appara ten, haarden en kachels, schoei sel, lederwaren, café's en res taurants, onderhoud- en repara- tiewerk, wasserij, autorijles, bio scoop en woningbouw, jjf tot en met acht procent prijs- rhoging: Kleding, woningtextiel, tenten, entree voetbal (maximaal 6,7b procent)dames- en herenkapper Huren drie cent per literverpakking worden verhoogd. ■f DEN HAAG (GPD) Volgens de 1865 regelende de uitoefening def vaste kamercommissie voor de volks- geneeskunst. I gezondheid uit de Tweede Kamer is Wat betreft de vooropleidingseisen I het beter de term „vroedvrouw" te pleit de commissie er voor. dat ale 1 vervangen door het neutrale woord de staatssecretaris de mogelijkheid j ..verloskundige". Naar de mening afwijst om met uitsluitend het ni« van de commissie zou het zeer wel veau van mulo-onderwijs tot de op- denkbaar zijn. dat het verlenen van leiding van vroedvrouw te worden I verloskundige raad en bijstand ook toegelaten, deze open wordt gesteld door mannen wordt uitgeoefend, voor diegenen, die het kandidaat®- Brood Prijsverhoging van drie cent Premies De premies voor de sociale verze keringen geven de volgende stijging te zien: Volksverzekeringen: algemene ouder domswet 9,1 pet. (9 pet.), alge mene weduwen- en wezenwet 1,5 pet. (1,4 pet.), algemene kinder bijslagwet 2.3 pet. (2.3 pet), alge mene wet bijzondere ziektekosten 1 pet. (0,4 pet.). Werknemersverzekeringen: kinderbij slag loontrekkenden 3,2 pet. (3.1 pet.), wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering 5.1 pet. (4,2 pet.», werkloosheidswet 0,8 pet. (0,8 pet.). De premie voor de ziekenfondsen komt op 7,5 pet. Gnu 7,2 pet.). Gas en water Worden ongeveer 4 pet. duurder (bij elektriciteit en water na een zeer geringe verlaging van het te genwoordige tarief), de gemeentelijke verhuur van warmwatertoestellen gaat met 12 pet. omhoog, het tarief van het rioolrecht en de rioolbelas ting wordt verdubbeld. 5 9 De huren gaan op 1 april met zes ocent omhoog voor naoorlogse :n waar nog subsidie op zit loningwet, premiebouw). Voor wo ngen zonder subsidie, dus in het jemeen de vooroorlogse bouw. kun- in de huren op 1 april tot maxi- aal 6 procent worden verhoogd, aar dan moet daarover overeen- emming zijn tussen huiseigenaar huurder. De huuradviescommissie n hierin bemiddelen. Een totaal dere groep is de naoorlogse on- subsidieerde (imeestal zeer dure) uw: algemene percentages zijn •op niet van toepassing. Alleen het eind van een contractpe- kan opnieuw over de huur den gepraat. PTT - tarieven ïven: vijf cent duurder. Ie f oonabonnemer. ten twee gulden of f2.75 duurder, rhuizing telefoon: 15 gulden duurder. ■lefoongidsen: 50 cent en fl,50 duurder. Negrammen: 50 cent en per woord 5 cent (boven tien woorden), •ok duurder: overnemen tele- heraansluiten telefoon, extra- neldingen in de gidsen, reoht- ekse telefoonverbindingen, te- ^-aansluitingen, telegramadressen tchriften telegrammen en telexo- HÜÏ: Ü1 62 Auto Benzine: 5 cent per liter duurder Verzekering: all-risk voor perso- enauto tot 6000 gulden f36.- hoger, in 6000 tot 9000 gulden f.45.— m 9000 tot 12000 gulden f54.— larboven 63 en 72 gulden, itsluitend WA tot 9000 gld. f 13.50 in 9000 tot 15000 gulden f18.— larboven f22.— ■achtauto's van 9000 tot 15000 A.R. f 67.50 tsluitend W.Af22.50 omfietsen per 1 juli W.A.-dekking f3.- rotoren, scooters 5 gulden W.A. en 10 gulden A.R. entekenbewijzendeel 1 wordt f2.50 duurder, deel twee één gulden. Juli: verhoogde motorrijtuigenbe lasting, bedrag nog onbekend aragetarieven7 procent stijging door btw en (geschat) 10 pro cent door loonkosten en andere fatcor^n. Treinkaartje Van een dubbeltje tot dertig cent Dor enkele reis en retours, a-bon- ementen en trajectkaart van f0.25 t een gulden. Melkprodukten De prijzen van gepasteuriseerde lelk, gesteriliseerde melk, tapte- en karnemelk gaan met een ent per liter omhoog. Andere melk- odukten stijgen van 1 tot en met cent in prijs. De prijzen zien er i 1 januari als volgt uit: Gepasteuriseerde melk los 1 liter (55), in fles of plastic 61 (60), steriliseerde melk in fles een liter (63) taptemelk in fles (halve li- r) 27 (26), karnemelk los een liter: (41), in fles 47 (46), melkyoghurt (71), taptemelkyoghurt (halve 11- 0 32 (31), havermoutpap 74 (72», jstepap 77 (75), gortepap en oempap 57 (56), Vanillevla 98 <95> ohocoladevla 104 (101). Bij leve- I in kartonverpakking mogen fze prijzen, zoals gebruikelijk, met cent per halve literverpakking en DEN HAAG (ANP) Het eerste blijspel van Annie Schmidt, dat ooit op de planken werd gebracht, „En ik dan?" beleeft een groot succes. Gepland was dit spel, met Mary Dresselhuys en Joan Remmelts in de hoofdrollen tot 1 april op te voe ren. Tot die datum waren de ac teurs en actrices gecontracteerd. De directie van Joh. J. de Crane, die de produktie verzorgt, tracht evenwel om het hele komende jaar „En ik dan?" uit te kunnen brengen. De grootste moeilijkheid is, dat Joan Remmelts door de Nederland se Comedie voor één seizoen werd uitgeleend. Alles wordt in het werk gesteld om dit met tenminste een half seizoen uit te breiden. De direc tie van deze vrije produktie wordt overstelpt met aanvragen uit het ge hele land, maar zal slechts een be perkt aantal voorstellingen kunnen geven, zolang niet zeker is, dat „En ik dan?" kan worden geprolongeerd. aangezien eveneens mannelijke art sen gynaecologie en verloskunde be oefenen. De commissie zegt dit in het voor lopig verslag op het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 25 decern bei- 1878. houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der be voegdheid van arts, tandarts, apo theker. vroedvrouw en apothekers assistent en van de wet van 1 juni De winkelier kan dit bord nu uit zijn etalage halen. „Alles" is nu duurder SUBSIDIE VOOR „OPERAESJE FERS" LEEUWARDEN (GPD) De stichting „operaesje fers" die Friese poëzie per telefoon uitzendt, krijgt voor het volgend jaar een subsidie van het Rijk van f 1000. Dit blijkt uit een brief van minister Klompé. De subsidie is mede toegekend in het kader van experimenten op kunstge bied. Baby in wieg gestikt BUSSUM (ANP) De familie P van Doorn uit Bussum trof gisteren hun zaterdag geboren baby dood in het wiegje aan. Het kindje het derde zoontje van het echtpaar is vermoedelijk in het kussentje van het wiegje gestikt. TILBURG (GPD) Op het sta tion in Tilburg is gisteren de 21-ja rige Th. van der Boogaard ernstig gewond geraakt, toen hij probeerde in een reeds wegrijdend? trein te springen. Hij kwam hierbij knel te zitten tussen de trein en een op het perron staand postwagentje Hij werd hierdoor zo ernstig gewond, dat vermoedelijk een been zal moeten worden geamputeerd. Hij is opgeno men in het Mariaziekenhuis in Til burg. ROTTERDAM (ANP) Partijen bij het overleg over de nieuwe ha ven cax>. hebben overeenstemming bereikt over een totaal van herzie ningen. neerkomende op een inko- mensverheging van 7 procent. De contracten zullen voor een jaar worden verlengd. Partijen hebben ernaar gestreefd de inkomens van alle werknemers met eenzelfde be drag per week te verhogen, en voorts zal e?n vereenvoudiging in de loon- cpbouw worden bewerkstelligd. De vakantierechten worden uitgebreid met een snipperdag. examen in de medicijnen met goed gevolg hebben afgelegd. Dit zou volgens de commissie voor manne lijke en vrouwelijke studenten, <Jt« opzien tegen het afmaken van een lange studie, de mogelijkheid openen toch een beperkte bevoegdheid op het gebied van de gezondheidszorg te krijgen. Tenslotte wil de commissie weten of de staatssecretaris van mening ia dat het nodig is voor 75 leerlingen per Jaar drie scholen in stand te houden. WEERT (ANP) Een 39-jarige Weertenaar heeft gisteravond tegen over de gemeentepolitie van Weert bekend de dodelijke messteken te hebben toegebracht aan de 31-jari ge woonwagenbewoner Jef Lugtens tijdens een ruzie op de avond van tweede kerstdag in een café aan de Roermondseweg in Weert. Deze 39- jarige man werd na de steekpartij samen met zijn 19-jarige zoon in ar rest gesteld. Beiden ontkenden hard nekkig. totdat aan het begin van deze week de zoon de schuld op zich nam en bekende de dodelijke steken te hebben toegebracht. Deze beken tenis trok hij gisteravond in, waarna de vader toegaf dat hij het slachtof fer heeft doodgestoken. ADVERTENTIE Grote keuze - Lage prijzen CASTEREN (GPD) „Krui dendokter" W. van de Moosdijk uit Casteren heeft zestien van zijn tweeëntwintig chauffeurs/ ADVERTENTIE OPWEKKEND VERKWIKKEND bezorgers moeten ontslaan. De Enkelen onder hen zijn uit hun wa- heer Van de Moosdijk zegt de gens getrokken, terwijl bijna alle be- chauffeurs niet langer in dienst te kunnen houden, omdat dit een wekelijkse schadepost van 14.000 gulden voor hem betekent. De zes overgebleven chauffeurs doen op dit ogenblik dienst als bewa kers van de riante villa van de heer Van de Moosdijk. Volgens de heer Van de Moosdijk kostte deze bewaking hem alleen al ruim tweeduizend gulden per week. Ondanks deze bewaking en extra po litiepatrouilles worden nog steeds pogingen ondernomen om het huis van de heer Van de Moosdijk te ver nielen. Dit alles Is het gevolg van de vijf tien minuten durende uitzending in Willem Duys' „Voor de vuist weg." Willem Duys zelf zal binnen veertien dagen in Amsterdam voor de rech ter moeten verschijnen in het kort geding, dat de kruidendokter tegen hem heeft aangespannen. Sinds de uitzending is de zaak van die heer Van de Moosdijk volkomen „kapot." „De chauffeurs van wie sommigen huilend thuiskwamen verkochten niets meer. Deze men sen hebben ondervonden wat een te levisieuitzending teweeg kan bren gen. Op hun route was in him vaste hotels geen slaapplaats of ook maar iets te eten voor hen. Ook bij ben zinepompen kwamen ze vergeefs. stelwagens zijn bekogeld. In sommi ge dorpen belemmerden groepen joelende mensen de doorgang," al dus de heer Van de Moosdijk. HAAKLfcMMLKSTKAAl 111 De boot uit Harioich naar Hoek van Holland kwam gister avond inplaats van 7 uur door vertraging pas om 11 uur aan. Hierdoor stonden 25 passagiers in de kou, omdat er geen treinen meer naar hun resp. woonplaat sen reden. De Spoorwegen heb ben zich behulpzaam getoond door voor deze gedupeerden een couchette beschikbaar te stellen, waarin zij eventueel de nacht zouden kunnen doorbrengen. Op de foto de familie Klooster die hier dankbaar gebruik van maakte. HILVERSUM (GPD) De quiz „Tweekamp", die de NCRV-tv voor vanavond op het programma had zal I niet worden uitgezonden. Daartoe be sloot de programmaleiding, omdat een van de studenten van het Wage- ninger team enkele dagen na de op- i namen bij een auto-ongeval is omge- komen. De opnamen voor deze afle- vering van de quiz zijn op 23 decern- ber gemaakt. Daarin kwamen de j teams van de Landbouwhogeschool van Wageningen en de Universiteit van Amsterdam tegen elkaar uit. Speciaal in verband met de uitzend datum (oudjaar) was het vragenpak- ket gericht op de gebeurtenissen, die het jaar 1968 kenmerkten. De strijd eindigde gelijk: 50 tegen 50 punten. De uitslag telt wel mee in die competitie. De NCRV overweegt nu van 19.06 uur tot 19.30 uur 'n op name van het Israëlisch Danstheater uit te zenden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11