VEILIGHEIDSRAAD GISPT SOPHIA ISRAEL Brand verwoest hoek van Rembrandtsplein Sneeuwpolitie Strop voor het uitgaansleven ffMMII as? Vele landen bieden Libanezen vliegtuigen en liulp aan winnen f X J OLGA N.V. V. d. Velde Citroën \n Den Haag keurt actie Israël af (3uc/ i t Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 30 DECEMBER 1968 No. 32675 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: A van Dlshoec» DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wlttt 8lngel l' LeldeD Olro 67055 Hooldredacteur: Drs J R Soetonhoret 14.10 pe> kwartaal (postabonnementen 1 16.501, 1.70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Teletoon Directie en Administratie: 35041: Redactie 21607 NEW YORK (AP. AFP. Reuter) Het is vrijwel zeker dat de Veiligheidsraad vannacht in een resolutie de Israëlische 1 vergeldingsactie tegen Libanon zal veroordelen. Vertegenwoordigers van alle landen, die gisteren tijdens de eerste zitting over deze kwestie aan het woord zijn geweest, hebben eenstemmig het Israëlische optreden fel bekritiseerd. aanval had Washington aangekon digd akkoord te gaan met de verkoop van 50 Phanton-straaljagers aan Is raël. Deze verkoop vindt zijn recht- j vaardiging in de verplichting die de VS op zich hebben genomen om in het Midden-Oosten een bewa- peningsevenwicht te handhaven t°n- einde Israël bij te staan bij de ge rechtvaardigde verdediging van haar veiligheid. Maar die verplichting houdt geen onvoorwaardelijke steun in van de Verenigde Staten voor elke Israëlische daad tegen de Arabische buurlanden, wier rechten eveneens donr de VS werden geresoect^nrd 4'- dus de New York Times, die de Is raëlische aanval een manifestatie van oorlogsgeest noemt De vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten (die vorige week of ficieel hebben bekendgemaakt 50 ^►hantom-jagers aan Israël te zullen keveren noemde het optreden van ét Israëliërs arrogant. Gisteravond 16 bekendgemaakt dat bij de actie op het vliegveld van Beiroet geen doden of gewonden zijn gevallen. De ichade bedraagt ongeveer 125 mil joen gulden. De Israëlische ambas- er tadeur bij de Verenigde Naties Te- coah. die vandaag van een bezoek m Israël in New York terugkeert heeft een eis tot schadevergoeding van Libanon belachelijk genoemd. Tekoah zette nog eens het Israc- ische standpunt uiteen dat Libanon ferantwoordelijk is voor de aanslag an de Palestijnse guerrillastrijders egen het ..El Al"-vliegtuig vorige Ireek in Athene, omdat het Pales- ij nse Bevrijdingsfront vanaf Libe lees grondgebied opereert. „Wie zal betalen voor de Israëliër die in dlthene is vermoord?", zo vroeg hij ich af. „Het menselijk leven is kost barder dan alle verwoeste vliegtui- en". Over de kritiek op Israël zei iij: „Nog de Arabieren nog de an dere buitenlandse regeringen kunnen tio ordelen over de manier waarop Is- m aël zou moeten reageren op agres- B ie Alleen zij die voorwerp van aan- jallen zijn kunnen oordelen". Hersteld Het vliegverkeer op de Libanese ichthaven is gisteren na tien uur eer hersteld. Alhoewel het vlieg- erkeer van en naar 't Midden-Oos- v;en geen noemenswaardige vertra- ingen ondervond ziet het er naar it dat de luchtvaart tussen de Ara- Eische landen onderling ernstig ont- richt is. Van dc dertien vliegtuigen ie verloren gingen behoorden de leeste toe aan de Middle East Air nes die de verbindingen in het Mid- ;n-Oosten onderhoudt.. Vele lucht- lartmaatschappijen en landen iw.o. Ver. Staten) hebben toestellen en lulp eangeboden. ,n Het debat gisteren in de Verenig- e Naties werd met een ongekende enstetnmigheid gevoerd. De Ameri- aanse vertegenwoordiger Wiggins is te dat Israël zou toegeven dat et fout heeft gehandeld Hij deelde de bezorgdheid van Israel ver de toenemende verstoring van et internationale luchtve» Keer. laar vond niet dat de aanslag in thene de Israëlische actie fgen Li- 1 inon rechtvaardigde. Hy is er niet tn overtuigd dat Libanon voor de inslag verantwoordelijk is. Er is aar zijn mening ook een te groot rschil tussen de aanslag door wee dividuele terroristen en de ve :el- ingsactie door een militaire stryd- acht onder leiding van een rege- ng. Men maakt bovendien met ver- Idingsmaatregelen geen eind aan e terreur, maar verzwakt wel de vre- fskrachten. De Israëlische regering eeft, aldus Wiggins, door de aan- il in Beiroet de toch al Warme nde toestand nog gevaarltfker ge- aak t. Betrekkingen Het gezaghebbende Amerikaanse ad de „New York Times" schrijft andaag dat de aanval niet op een echter moment kon komen wat be eft de Amerikaans-Israëlische be- ekkingen. Aan de vooravond van de Koning Hoessein van Jordanië heefi opnieuw opgeroepen tot een i Arabische topconferentie. In een oproep van de Arabische staatshoofden, zei de koning: „De Arabische waardigheid en vrijheid zón herhaalde malen geschonden zo dat het noodzakelijk wordt te kiezen uit twee alternatieven: of we aan vaarden het in vernedering te leven, of we sterven met eer in de verdedi ging van onze waardigheid en ons gehele bestaan". Hoessein zei dat de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet een reden te meer was om de topcon ferentie te houden. In Hebron is vanochtend een uit gaansverbod ingesteld, nadat de Is raëlische politie in de nacht tijdens een vuurgevecht met een groep Ara bische terroristen één van hen had geaood. Hebron ligr in het door Israël bezette deel van Jordanië. Ook elders aan de Israëlisch-Jordaanse grens vonden schermutselingen plaats. Een enorme vuurzee in drie panden op het Rembrandtsplein zette het centrum van het Amsterdamse uitgaansleven vannacht in zeldzame gloed. Zover bekend vielen er geen slachtoffers, maar de schade zal ongetivijfeld groot zijn. Hoe groot wist niemand vandaag nog. GENèVE (ANP API De Italiaan se filmactrice Sophia Loren (34) heeft gisteren een zoon gekregen, die Carlo zal worden genoemd naar zijn vader, de 55-jarige filmpro ducent Carlo Ponti. De bevalling had plaats in een kraamkliniek in Genève. De arts. die de bevalling leidde, prof Hubert de Watteville die o.a. Keizerin Farah Dibah, Audrey Hepburn. Gina Lollobrigi- da en enkele Europese Prinsessen heeft bijgestaan maakte bekend, dat moeder en kind het goed ma- ken De baby woog bij de geboorte j 3.500 gram Sophie Loren heeft drie miskramen gehad. Het is het eerste kind van het echtpaar, dat de stad Genève inmiddels geld voor een kliniek voor vrouwen met moeilijke zwan gerschappen heeft beloofd uit dank baarheid voor de medische verzor ging, die de actrice heeft gekre gen. Carlo Ponti zag zyn zoon voordat Sophia hem te zien kreeg. Hij zei later trots: „Het is een mooi kind. Donkerblauwe ogen en lichtbruin haar". Zijn vrouw was toen nog onder narcose na de verlossing met de keizersnee. Ponti was niet in de kliniek, toen Sophia weer bij be wustzijn kwam Een verpleegster zei. dat haar eerste woorden wa ren bestemd voor prof. De Wattevil le: ..Dank u voor mijn baby So phia heeft vaak gezegd, dat haar grootste verlangen uitging naar een eigen kind. Vermoedelijk zal zij nog maanden bij haar zoontje blijven voordat zij I weer gaat filmen. De opnamen voor haar volgende film zullen in sep tember beginnen. AMSTERDAM (GPD) Het Amsterdamse Rembrandtsplein is in de vroege morgenuren van vandaag geteisterd door een brand, die tot dusver weliswaar geen slachtoffers heeft gemaakt, I Aanhoudende vorst De Bilt verwacht van heden- tot loigenavond Lichte tot matige, in de nacht en latend in opklaringsgebieden ;nge vorst. Morgen overdag half zwaar bewolkt met in de kust- "ovmeies later kans op sneeuw - uien Tot matige toenemende zuide- ie wind. (Opgemaakt te 12.40 uur 31 DECEMBER on op: 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Ur. laan op: 13.39 uur; onder: 6.15 uur. Iir. Hoogwater te Katwijk te 0.55 en 117 uur. laagwater te 8.59 en 21.16 ur. Ut nummer bestaat uit 14 pagina's 1 J f—-1 De (goed kneedbare) sneeuw heeft gisteren velen tot kunstwerken geïnspireerd. Talrijke telefoontjes kregen wij binnen van personen, die meenden, dat foto's van de in hun buurt gebouwde beelden in de krant thuishoorden. We hebben ze uiteraard niet alle kunnen fotograferen, maar langs de Haarlemmertrekvaart in Leiden werd deze plaat gemaakt van een Spanjaard fbij zijn Leidse verloofde de feestdagen doorbrengend), die uit sneeuw een Spaanse politieman had gewrocht, die het verkeer «Hond te regelen. Erg druk had de pop het overigens niet, want veel verkeer was er gisteren niet,... (Foto LD/Holvast) I maar die in twee uur de hele hoek, waarin zich de Riche Bode- ga, het Surinaamse café van Max Woiski, de O.K.-Bar en „Ver- I woest" bevonden, in as gelegd, j Drie panden brandden geheel uit. Hotel Schiller en de Moulin Rouge 1 bleven weliswaar gespaard, maar kregen waterschade. Na het doven van de vlammen bleef de brandweer eeii vraagteken zetten bij de mede deling „geen slachtoffers". Pas later op de dag. wanneer de uitgebrande panden betreden kunnen worden, zal j moeten blijken of in het vuur inder daad niemand is omgekomen. Het vuur moet om ongeveer kwart I voor vijf zijn ontstaan in café-res- t lurant Riche. Twee jongemannen zagen daar rook onder de luifel van de bodega tevoorschijn komen. Met eiGge voorbijgangers snelden zij naar binnen om de bewoners van de bo- venetages te waarschuwen Al deze po sonen konden zich in veiligheid stellen, soms met moeite omdat de t'appen al brandden. Zij ontsnapten via ramen en luifel Ondanks het vroege uur en de kou de waren massa's Amsterdammers op de been om te zien. hoe het vuur z.'ch een weg vrat door dit deel van het centrum van het Amsterdamse uil gaansleven Om zeven uur was de brandweer h'5'. vuur meester en kon met na blussen worden begonnen Achttien brandweerwagens met hun beman ningen waren toen sinds vijf uur in tc-uw geweest. De blusboot „Jan van der Heyden" leverde uit de Heren gracht een groot deel van het beno- d'gde water. Om zes uur stortte het dak van een der panden op het plein in. Omdat gevaar bestond, dat ook de overige gevels naar beneden zouden komen, I hield de politie het publiek op af-1 stand. De politie achtte het niet on denkbaar. dat in de loop van de dag alsnog een aantal gevels zal moeten worden omgehaald Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Ook de schade viel vanochtend nog niet te schatten. Kind gedood In Arnhem is de vijfjarige Brigitte Rijmer uit Arnhem zaterdagmiddag na een brand in haar ouderlijk huis overleden In het benedenhuis van de familie Rijnier aan de Bloemstraat brak 's middags, vermoedelijk als ge volg van een defect aan de oliekachel,1 brand uit. De moeder van Brigitte) rende in paniek met twee zieke kin deren onder de armen het huis uit. Twee andere kinderen, meisjes van I zes en vyf jaar, moest zij achterlaten Zy werden door politie- en brand weerlieden uit de vuurhaard gesleept Voor de vyfjarige Brigitte was het reeds te laat. Zy overleed kort daar na in het gemeenteiyk ziekenhuis in I Arnhem. i Deze rokende ruïne was er vanochtend, toen het licht ivas ge- worden, nog over van de vier zaken, die gisteravond nog bruisten van leven. De brandweer was langdurig met de nablussiJig bezig. ADVERTENTIE Een^v en/of het matras Dit zUn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: Af. W.F. Broertjes-Uivel, Woonark Clendorra, Slapershaven 3, Hoorn. IV. van Gelder, Zandpad 56. Middelharnis. B. de Hoop. Potgie terslaan 16, Uithoorn.B.IV. ten Bras, Dorpsstraat 21, Zieuwent. J. van Oudheusden, van Wesembekestraat 179, Vlaardingen. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. ADVERTENTIE V. ZUYLEN c. NIJEVELTS ZOETERWOUDSEWEG 23 J3. 372. WASSENAAR, TEL 3013 - LEIDEN - TELEFOON 21156 DEN HAAG (ANP) Naar aan leiding van de by zonder zware Israë lische vergeldingsactie op het vlieg veld van Beiroet, verklaarde de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Neder landse regering van oordeel is, dat acties van deze aard slechts kunnen leiden tot een verhoging van de toch al zo grote spanning in het Midden- Oosten en ook om die reden moeten worden afgekeurd. Uiteraard keurt de regering Arabische terreuracties even eens af. Kan, Sonneveld en Hermans morgen in KRÜ.programma HILVERSUM (GPD) Wat nie mand nog heeft gepresteerd, brengt het KRO-radioprogramma ..Tussen twaalf en twee" morgenmiddag: de drie groten van de Nederlandse klein kunst Wim Kan, Wim Sonneveld en Toon Hermans, allemaal tegelijk in één uitzending Wat Toon en de beide Wimmen op oudejaarsmiddag in de KRO-studio gaan doen. is een door de KRO zorg vuldig gekoesterd geheim. Uit het Leidsch Dagblad van J 28 December 1868: i l Gedurende den laatsten oorlog in Amerika werd een soldaat zoo zwaar gekwetst dat hem een been moest af gezet worden. Terwijl de dok ter hiermede bezig was, trad de lijdende in onderhandeling met een beenderkoopman, om hem het been te verko pen dat hij in 't vervolg niet meer nodig had. Een inwoner van Gan- chet, een plaatsje in het de partement Tarre en Garon ne Frankrijkheeft onlangs zijn vrouw en zijn paard voor 200 franken verkocht. De hoofdpunten van het koopcontract waren de vol gende: de koopsom wordt in 2 termijnen betaaldde vrouw wordt zonder schoe nen afgeleverd, doch het paard behoudt zijn toom.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1