CONCENTRATIE VAN MACHT BIJ TOPGROEP IS EEN FEIT Zo ziet de „Groep van 49" er uit ZATERDAG 28 DECEMBER 1968 LD EXTRA 4 De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vak verbondy de heer P. JJ. M er tens, heeft met zijn rede van 19 oktober in Sneek heel wat stof doen opwaaien. Ons economische leven zou worden beheerst door 200 machthebbersdie (de belangrijkste) directeurs- en vooral commissarissenplaatsen bezetten en die verder elders in het maatschappelijke leven een grote vinger in de pap hebben. Op twee fronten is de NKV-voor- man van repliek gediend. Ten eerste werd de belang rijkheid van de commissariaten door betrokkenen zelf aangevochten en ten tweede werd opgemerkt dat er veel meer dan 200 personen in de top van het be drijfsleven zitten. De heer Mertensdie bij n volgende gelegenheid het getal 200 door 400 vervingkreeg bovendien te horen dat bijvoorbeeld ook in de vakbe weging de zeggenschap bij enkelingen berust en dat in het algemeen de democratie niet zo heel ver is door gedrongen. Deze repliek lokte dupliek uit. De heer Mer tens ging namen noemen van functionaris sen die in het openbare leven én het zaken leven telkens weer met elkaar rond de tafel zitten. Er werden hier en daar lijsten gepu bliceerd van groot-mogolen in n.v.-land. Deze lijsten imponeerden eigenlijk niet eens, ook de namen die Mertens noemde, vielen bij iets langere bestudering in feite tegen. Zeker, er zijn mensen die een hoop tegelijk doen en die als overheidsdienaar misschien beter niet commissaris kunnen zijn bij een aantal maatschappijen, maar dat de genoemde he ren nu ons economische en sociale leven ge heel beheersen, nee, dat wil er toch niet in. Het economische en sociale leven is daar ook te gecompliceerd voor. Om een inzicht te krijgen in de verhoudin gen in het bedrijfsleven en in de bindingen tussen bedrijfsleven en maatschappij, is het nodig een groot aantal nv's wat de leiding betreft te analyseren. Wij hebben dat ge daan aan de hand van Van Oss' Effecten- boek, deel I, dat de stand van zaken weer geeft in 1966-1967. De situatie is dus sinds dien gewijzigd, maar de bevindingen zijn, dachten wij, toch representatief. Zij geven de richting aan. Welnu, bij 358 ter beurze genoteerde maat schappijen, verdeeld over alle takken van be drijvigheid en waaronder de „internationals" naast lokale bedrijven, telden wij naast ze- van rechtspersonen 2000 natuurlijke perso nen, die hetzij directeur, hetzij commissaris zijn. Van deze 2000 bekleden 389 meer dan één functie in het bedrijfsleven. In totaal bezetten de 2000 2767 functies, waarvan 962 directeursplaatsen en 1805 dommissarissen- plaatsen. De 2000 hebben het niet alleen te zeggen in 358 maatschappijen, maar ook nog in (ten minste) 201 dochterondernemingen. Van 349 maatschappijen kon het vermogen worden nagegaan, dat beliep in 1966 f26.90 mil joen. Een fors bedrag, maar toch niet veel groter dan het totaal van de staatsuitgaven voor 1969 (f 26093 miljoen), waarover wordt beslist niet door 2000, maar door 225 volks vertegenwoordigers plus 25 leden van de re gering. Opvallend is het zeer geringe aantal vrou wen in de top van het bedrijfsleven. Van de 2000 personen zijn 20 (precies 1 procent) vrouwen, die 21 functies bekleden (3/4 pet.), waarvan 2 in een directie en 19 in een raad van commissarissen (één vrouw is commissa ris bij twee nv's). Onder de 200 zijn voorts 42 buitenlanders, waarvan 14 directeuren en 28 commissaris sen. Wij gaan bij de verdere analyse een split sing aanbrengen. We mogen toch aannemen dat iemand die minder dan vijf funcies waarneemt geen numeriek overheersende in vloed uitoefent. Wie vijf of meer functies heeft komt terecht in de groep die naar ver houding veel in de melk te brokkelen heeft. Er zijn 1951 personen die één t/m vier func ties hebben, waarvan dus 1909 Nederlanders. De maatschappelijke achtergrond van een aantal van hen was na te gaan. Hun „her komst" was als volgt: totaal k. aant. s. funct. 7 14 2 2 1 1 9 13 12 28 67 108 8 12 16 25 50 107 3 3 2 2 9 25 13 26 1 2 werkzaam in staatsbedrijf lid Raad van State militaire loopbaan politiek oud-min./staatssecretaris hoogleraar (oud)-comm. der Koningin gemeentebestuur bankwezen predikant vakbondsvoorman rechterlijke macht werkgeversbonden overlegorganen sociaal-econ. sector Eur. Gemeenschappen Uiteraard kan één persoon onder meer dan één van de genoemde categorieën vallen- Onder de 1909 komen tenslotte 47 leden van adellijke families voor, die 71 functies bekle den- Gezien de al dan niet vermeende nauwe re laties tussen bedrijfsleven en hoger onder wijs, noemen wij ook nog het aantal acade mici. Van het totaal van 2000 personen heb ben 889 een academische opleiding, dat is 44,5 procent. Onder de academici zijn 343 techni ci, 319 juristen, 3 theologen en 224 met een niet nader gedefinieerde opleiding. In de staat is een overzicht van de verdeling van de academici over de categorieënfunctio- narissen opgenomen. Zij bezetten in totaal 1351 posten (48,8 pet van het totaal). Opge merkt kan nog worden dat de technici meer bij de directeuren moeten worden gezocht en de juristen en „anderen" meer bij de commis sarissen. En dan nu de groep die veel touwtjes in han den heeft, de heren die in het bedrijfsleven vijf of meer functies bekleden en bovendien vaak nog elders bindingen hebben. Het be treft 49 heren waarvan één de heer R- Zwols- man eigenlijk buiten beschouwing kan blij ven. Hij is commissaris van 5 maatschappij en die tot de belangensfeer van zijn Zwols- man-Groep behoren. Elders speelt hij geen rol. Wij hebben „de Groep van 49" opgenomen in een lijst, waarbij hun functies zijn gemeld met de functies die zij elders in het be drijfsleven of het maatschappelijk leven be kleden. Daarbij moet worden opgemerkt dat Van Oss deel 1 niet het bankwezen omvat. De 49 personen met 5 of meer functies be zetten in totaal 322 posten bij 175 maatschap pijen. Nu zegt dit op zichzelf nog niet zo veel. In teressanter is om na té gaan welke heren el kaar telkens weer treffen en waar. Er zijn 33 maatschappijen, waarbij uit de groep van 49 telkens 3 of meer heren in de leiding zitten. Dat zijn er uit de groep van 49 slechts 44. Deze 33 maatschappijen heb ben een totaal vermogen van f 10.166 mil joen, dat is naar verhouding zeer veel. De 44 hebben dus een hoop in de melk te brokke len. Maar daarbij moet men bedenken dat zij niet de enige commissarissen en direc teuren zijn. Zij bezetten 136 van de in totaal 418 posten. Er zijn 98 maatschappijen, waarin 1 persoon uit de groep van 49 een functie bekleedt en 44 maatschappijen waarin 2 personen uit de groep van 49 ieder een functie bekleden. Uit de lijst met namen kan tenslotte eenvou dig de maatschappelijke binding worden af gelezen. Bij het doornemen van deze lijst moet de lezer vooral letten op de namen die er niet op voorkomen, veel namen van vooraan staanden uit het maatschappelijk leven die de laatste tijd juist in dit verband zijn ge noemd (De Quay, Van Lynden van Sanden- burg). En men moet ook op de maatschap- Veertien functies H. W. A. van den Wall Bake eed. comm. Hoogovens, r. v. best. Java-China-Paket- vaart Lijnen, comm. Kon. Ned. Stoomboot Mij, r. v. beh. Nat. Bezit van Aandeelen K.N.S.M-, r. v. best. Kon. Paketvaart-Mij, comm. Stoomv. Mij „Nederland," comm. De heer H. W. A. van den Wall Bake, de man met de meeste functies. Maar daarvoor is hij dan ook bankier. Ned. Scheepvaart-Unie, pres. comm. Druk kerij en Uitgeverij De Boer, comm. Metaal- warenfabr. Daalderop, ged. comm. Vliegtui- genfabr. Fokker, comm. Aanneming-Mij „De Kondor," pres. comm. Chemische Fa briek „Naarden," comm. Ver. Machinefa brieken Stork-Werkspoor, comm. Wilton- Feijenoord-Bronswerk- Andere functies: pres. dir. Alg. Bank Ne derland. Dertien functies Prof. dr. ir- H. C. J. H. Gelissen comm. Hol lend-Amerika Lijn, pres. comm. Tricotage- fabr. Frans Beeren, comm. Machinefabr. „Breda" v/h Backer en Rueb, r. v. best. Céramique Maastricht, pres- comm. Erdal, comm. Hatéma, comm. Samenwerkende Elextro-technische Fabrieken „Holec", comm. Kempensche Zinkmij., comm. Kunstzijde- spinnerij Nyma, comm. Textielfabr- Nijver- dal-Ten Cate, dir. Prov. Limburgsche Elec- triciteits-Mij, comm. Rubberfabr. Vredestein, pres. comm. J. P. Wyers. Andere functies: oud-minister, oud-hoogle raar. Tien functies Mr. A. E. J. Nysingh comm- A.K.U., advise rend lid raad van commissarissen Unilever, voorzitter r. v. best. Matubel (bioscoopcon cern), comm. Erven de Wed. J. van Nelle, comm. Nijverdal-Ten Cate, ged. comm. Ver. Brouwerijen d'Oranjeboom, pres.- en ged. comm. Rommenhöllersche Koolzuur- en Zuurstof werken, comm. Thomassen en Drij- ver-Verblifa, pres. comm. Biscuit- en Choco la defabr. „Victoria", comm. Rubberfabr. Vredestein. Negen functies Mr. J. A. G. Jonckheer comm. Hoogovens, comm. Philips, comm. K.N.S.M., r- v. beh. Nat. Bezit van Aandeelen KN.S.M, dir. Scheepv.-Unie, pres. comm. Amsterdam- sche Droogdok Mij, pres. comm. W. Bernet en Co (ijzerhandel), comm. Moluksche Han delsvennootschap. Andere functies: comm. Alg. Bank Neder land. Jhr. M. F. van Lennep comm. „Amster dam" Rubber Cultuur Mij, ged. lid r. v. best. Java-China-Paketvaart Lijnen, ged. lid r. v. best. Kon. Paketvaart Mij, dir. Stoomv. Mij „Nederland", dir. Ned. Scheepv-Unie, comm. Ned. Dagbladunie, comm. Kon. Mij „De Schelde," r. v. beh. Nat. Bezit van Aandeelen „De Schelde," pres.- comm. Droogdokmij „Soerabaja." Drs. J. de Vries comm- A.K.U., comm. Al- bert Heijn, dir. Bredero Vast Goed, pres. dir. Ver. Bedrijven Bredero (bouwonderne ming), comm. Chamotte Unie (vuurvaste materialen), comm. en lid raad van toe zicht PEGUS, pres. comm. Kon. Mij „De Schelde", voorzitter r. v- beh. Nat. Bezit van Aandeelen „De Schelde," comm. Chemische Industrie „Synres." Andere functies: vice-pres. Kamer van Koophandel Utrecht. A. P. Zwager pres. comm. Gazelle Rij wiel - fabr., comm. Hoogenbosch Schoenen, comm. Kon. Ned. Textiel-Unie, comm. Houthandel William Pont, comm. Proost en Brandt, pres.-comm. Textielfabr. Gebr. Van Heek, comm. Thomassen en Drijver-Verblifa, comm. Ver. Machinefabr. Stork-Werkspoor, comm- J. P. Wijers. Andere functies: oud-bankier. Acht functies Mr. P. A. Blaisse comm. Ph. van Omme ren, comm. Bierbr. De Drie Hoefijzers, comm. Uitgeversmij Elsevier, pres.-comm. Kemo corsetfabr.), comm. Meelfabr. der Ned. Bakkerij, comm. Overzeese Gas- en Electriciteitsmij, comm. Machinefabr. Rei- neveld, comm. Ver. Touwfabr Andere functies: comm. AMRO-Bank, oud- Kamerlid. Prof. mr. W. C. L. van der Grinten comm. Asselbergs' IJzerindustrie, pres.-comm. Ta- pijtfabr. Desseaux, comm. Wollestoffenfabr. George Dröge, comm. Ned. Electrolasch Mij, comm. Hollandsche Beton Mij, comm. Holl. Constructiewerkplaatsen, pres-comm. Jan de Poorter (handel en scheepvaart), pres.- comm. Tricobest. Andere functies: kroonlid van de Sociaal- Economische Raad, hoogleraar in Nijmegen, oud-staatssecretaris. Ir. W. H. Kruyff pres. comm. Hoogovens, comm. Stoomv. Mij „Nederland," comm. Ned. Scheepv.-Unie, pres. comm. Cura?ao- sche Handel-Mij, comm. Holec, pres. comm. Key en Kramer, pres. comm- Ned. Dok Mij, pres. comm. Ned. Scheepsbouw Mij. Andere functies: comm. Alg. Bank Neder land. Mr. A. Ruys comm. en lid raad van toezicht Holland-Amerika Lijn, comm. Handelscom pagnie, comm. Alex Adam (leer, drijfrie men, etc.), comm. De Korenschoof, comm. Lindeteves-Jacoberg, comm. Synres, comm. Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking, comm. Vlismar. Andere functies: bankier- Zeven functies Prof. dr- J. R. M. van den Brink pres. comm. AKU, comm. Machinefabr. „Breda," r. v. beh. Ned. Ford, comm. Kon. Ned. Gist en Spiritusfabr., ged. comm Intern. Gewa pend Beton-Bouw, r. v. best. Kon. Ned. Pa— pierfabr., comm. Matubel. Andere functies: dir. AMRO-Bank, oud hoogleraar, oud-minister, oud-lid Eerste Ka mer. J. M. Fentener van Vlissingen comm. AKU, comm. KLM comm. Chamotte Unie, pres. comm. Handelscompagnie, r. v. beh. Heine- ken's Belegging en Beheer Mij, comm. Hei- neken's Bierbrouwerij, comm. Ned. Mij voor de Walvisvaart. Andere functies: dir- Steenkolen-Handelsver- eeniging, bestuurslid Jaarbeurs, lid Kamer van Koophandel Utrecht, lid raad van ad vies AMRO-Bank. Mr. W. H. Fockema Andreae pres. comm. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabr., comm. Oranje Nassau Mijnen, comm. Handelsven nootschap Maintz en Co, comm. Wm. H. Müller en Co, raad van advies Nat. Bezit van Aandelen Wm. H. Müller en Co., comm. Ned. Dagblad-Unie, pres- comm. Erven de Wed. J. van Nelle. Andere functies: bankier, oud-staatssecreta ris, oud-voorzitter Jaarbeurs. Drs. G. J. H. de Graaff comm. K.L.M., pres. comm. Geveke, comm. Kon. Ned. Mij voor Havenwerken, pres. comm. Industriële Han delscombinatie „Holland," comm- Wm. H. Müller en Co., raad van advies Nat. Bezit van Aandelen Wm. H. Müller en Co., comm. Thomassen en Drijver-Verblifa. D. de Jong r. v. best. Java-China-Paket- vaart Lijnen, r. v. best. Kon. Paketvaart- Mij, comm. Ned. Scheepv.-Unie, pres. comm. Bijenkorf Beheer, comm- Holec, pres. comm. Kon. Zout-Ketjen, comm. Pal- the. Andere functies: bestuurslid Verbond van Ned. Ondernemingen, pres. comm. Alg. Bank Nederland. Mr. dr. K. P. van der Mandele pres. comm. Van Nievelt Goudriaan, comm. Emba (em- ballagefabr. en houthandel), pres. comm- P. de Gruyter, comm. Machinehandel Ma- hez, pres. comm. Rotterdamsche Droogdok Mij, pres. comm. R. S. Stokvis, comm. U. Twijnstra's Oliefabr. Andere functies: oud-voorzitter Kamer van Koophandel Rotterdam, oud president-cura tor Economische Hogeschool Rotterdam. Mr. J. Meijnen pres. dir. AKU, comm- Al- bert Heijn, comm. Tapijtfabr. Bergoss, comm. Uitgeversmij Elsevier, comm. Over zeese Gas- en Electriciteitsmij, comm. Ub- bink/Davo, comm. Wessanen. Andere functies: (nu) president-curator Vrije Universiteit, oud-minister, oud-vice- voorzitter Prot. Christ. Werkgevers, comm. Nederlandsche Bank, comm. AMRO-Bank. Drs. J. W. de Pous comm. Philips, comm- K.L.M., comm. Bataafsche Aannemingmij, comm. Grasso, comm. Homburg, comm. Kon. Mij „De Schelde," r. v. beh. Nat. Bezit van Aandelen „De Schelde." Andere functies: voorzitter Sociaal-Econo- mische-Raad, comm. Dagblad Trouw, oud minister, oud-lid Raad van State, oud-secre taris Prot. Christ. Werkgevers, oud-lector. Mr. M. P. L. Steenberghe comm. Hoog ovens, comm. Kon. Ned. Petroleum Mij (Kon- Olie), comm. Kon. Rotterdamsche Lloyd, comm. Ned. Scheepv.-Unie, comm. Curagaosche Handel-Mij, pres.-comm. Kon. Ver. Tapijtfabrieken, comm. Wessanen. Andere functies: comm. Nederlandsche Bank, oud-minister, oud-pres.-curator Eco nomische Hogeschool Tilburg. Prof. G. A. Ph. Weijer comm. Alg. Com merciële Associatie, pres.- en ged. comm- Electriciteitsmij Aniem, voorzitter r. v. beh. Nat. Bezit van Aandelen Aniem, comm- Van Berkels' Patent, comm. Maintz en Co, Pres. comm. Industriële Mij. „Palembang", comm. Smit Nijmegen Electrotechnische Fabrieken. Andere functies: comm. AMRO-Bank, oud voorzitter Mij voor Nijverheid en Handel. Ned. Scheepsbouw Mij, comm. Thomassen en Drijver-Verblifa. Andere functies: comm. Alg. Bank Neder land. Dr. A. L. baron van Ittersum comm. Bouw stoffen Braat, comm. Daalderop, comm. Leeuwarder Papierfabr., comm. Palthe, comm- Fabr- van Behangselpapier Gebr. Sanders, comm. Vihamij. Jhr. H. A. van Karnebeek r. v. best. Java- China-Paketvaart Lijnen, r. v. best. Kon. Paketvaart-Mij, comm. Amstel Brouwerij, comm. Kon. Ned. Mij voor Havenwerken, comm. Ned. Gasunie, r. v. best- Utrechtsche Asphaltfabriek- Andere functies: oud-minister. C. A. Klaasse: comm. Hotel de l'Europe, comm. Heineken's Bierbrouwerij, comm. Kon. Ned. Textiel-Unie, comm. Ned. Dok Mij. comm. Ned. Scheepsbouw Mij, ged. comm. Schiphol, andere functies: dir. AMRO-bank- Mr. H. F. van Leeuwen: pres. comm- Ver. H.V.A.-Maatschappijen, pres. comm. G. Dik kers en Co (gieterijen en appendagefabriek), pres.-comm. Papierfabr. Van Gelder Zonen, comm. Chemische Fabr. „Naarden", comm. Techn. Unie, pres. comm- Ned. Mij voor de Walvisvaart, andere functies: oud-bankier, oud-lid Tweede Kamer. Jhr- H. van Lennep: dir. K.N.S.M., r.v. beh. Nat. Bezit van Aandelen K.N.S.M., comm. Stoomv. Mij „Nederland", comm. Ned. Scheepv.-Unie, comm. Ind. Handelscomb- „Holland", comm. Grand Hotel Krasnapolsky, andere functie: comm. Alg. Bank Nederland. Mr. H. ter Meulen: comm. K.N.SM., r.v. beh. Nat. Bezit van Aandeelen K.N.S.M., pres. comm Amstel Hotel, comm. Calvé-Delft, comm. De Porceleyne Fles, pres- comm. Rhei- nische Kohlensaure, andere functies: ban kier, comm. Nederlandsche Bank. Mr. J. J. Oyevaar: voorzitter r. v. beh. Phs- van Ommeren, pres. comm. Bataafsche Aan nemingmij., comm. Grasso, pres.-comm. Over zeese Gas- en Elektriciteitsmij, voorzitter r. v. beh. Nat. Bezit van Aandelen Overzeese Gas, pres. comm. Wilton-Feijenoord-Bronswerk, andere functie: comm Alg. Bank Nederland. Ir. Staf: comm. Boeke en Huidekoper, comm- Centrale Suiker Mij., comm. Geveke, comm. Ver. Mengvoederfabr. Koudijs, comm. Lijm- en Gelatinefabr. „Delft", comm. Meel fabriek der Ned. Bakkerij, andere functies: pres.-dir. Ned. Heidemaatschappij, oud-minis ter. Ir. F. G. Waller: comm. AKU, comm- Cal vé-Delft, comm. Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabriek, pres. comm. Ingenieus-bureau voor Bouwnijverheid, comm. De Porceleyne Fles, comm. Rubberfabr. Vredestein. Vijf functies Zes functies P. Goedkoop Dzn. comm. Hotel de l'Europe, comm. Ind. Handelcomb. „Holland," comm Kromhout Motoren, dir. Ned. Dok Mij, dir. Prof. dr. A. M. M. Albregts: ged. comm. Tricotagefabr. Frans Beeren, comm- Beers' Zonen (automobielen), comm. Bredero Vast Goed, ged. comm. Ver. Bedrijven Bredero, comm. Ind. Handelscomb. „Holland", andere functies: kroonlid van de Sociaal-Economi- sche-Raad, buitengew. hoogleraar in Tilburg, oud-minister, oud-secretaris Alg. Kath- Werkgeversver., lid presidium A.K.W.V., lid raad van advies AMRO-Bank. Ir. F. W. C. Blom: comm- K.N.S.M., r. v. beh- Nat. Bezit van Aandeelen K.N.S.M., comm. Phs. van Ommeren, comm. Bijen korf Beheer, comm. Lips en Gispen, andere functies: oud-lid Prov. Staten Zuid-Holland. M.r P. M. H. van Boven: comm. Machine fabr. „Breda", pres. comm- Chem. Fabr. Van der Grinten, r. v. best. Steenfabriek „Uden- hout", comm Kon. Zwanenberg-Organon, andere functies: lid Sociaal-Economische- Raad, voorzitter Alg. Katholiek Werkgevers ver., curator Ec. Hogeschool Tilburg. pijen die er niet op voorkomen (Kan- Olie. Unilever ,etc.) letten. Rest de vraag in hoeverre deze analyse re presentatief is. De in Van Oss opgenomen maatschappijen zijn de open N.V.'s in de be langrijkste sectoren. Voor open N.V.'s mag dus beslist van betrouwbaarheid worden ge waagd. Maar onze economie kent een veel grotere groep besloten N.V.'s. Het staat wel vast dat de bij het onderzoek betrokken he ren ook daarin nog functies vervult. Hun in vloed is groter dan kon worden achterhaald. Maar vast staat toch wel dat hun greep op Üe economie van ons land in totaal niet zo groot) is als wel eens wordt gesuggereerd. Immers, juist de (kleinere) „familiebedrijven" zijn in ons land van enorme betekenis. Hiermee zijn we meteen aan de conclude* De „kreet" van Mertens is niet reëel, ons land wordt niet beheerst door 200 of 400 mannen. Maar van concentratie van macht bij een topgroep is stellig sprake- Die groep bestaat, dat leert een nadere over denking van de lijst, vooral uit echte zaken lieden, bij wie de invloed van de grote ban ken evident is, een invloed die voortvloeit uit de financiële steun die het bedrijfsleven bij het bankwezen vindt, zonder overigens zo als in België in handen te zijn van het bankwezen. Het staat natuurlijk ook wel vast dat met de toenemende stroom van fusies de concentra tie van economische zeggenschap groter wordt. En dat is op zich wel een probleem dat in de toekomst de aandacht vraagt. Ook de sa menstelling van de besturen van de onderne mingen kan men te eenzijdig vinden. De heer Mertens, en zijn kreet was door deze ge dachte geïnspireerd dachten wij, staat daar in niet alleen. De vroegere bankier-professor-voorzitter van de SER Verrijn Stuart heeft dat jaren gele den al opgemerkt. Het is ook een principiële vraag of het juist is, dat burgemeester en commissarissen der Koningin in commerciële bedrijven commissaris zijn. Maar dat alles is nog geen reden om te concluderen dat het allemaal niet deugt. Uit de lijst met namen krijgt men alleen de indruk dat in de scheepvaartwereld de banden nogal nauw zijn. In het persoonlijk vlak is de heer H. W. A, van den Wall Bake de man met de meesté functies, maar die hangen dan heel duide lijk samen met zijn bankierschap. Bote de Boer Lzn. Ir. H. J. Buttingercomm. Handelmij Ph. But- tinger, comm. Dikkers en Co., comm. H. P Gelderman en Zonen (textiel), dir. Holee, comm- Key en Kramer, andere functie: be stuurslid Verbond van Ned. Ondernemingen, J- P. Coelingh: comm. Amstel Brouwerij, comm. Gerofabriek, comm. Nat. Bezit van Aandeelen Gero, ged. comm. Meelfabr. der Ned. Bakkerij, pres. dir. Erven de Wed. Van Nelle, andere functie: lid dagelijks bestuur Verbond van Ned. Ondernemingen. Mr. D. A. Delprat: pres. comm- K.N.S.M., voorzitter v. h. beh- Nat. Bezit van Aandee* pen K.N.S.M., ged. comm. Aniem, r. v. beh. Nat. Bezit van Aandeelen Aniem, pres. comm, Maintz en Co, andere functies: oud-voor zitter Kamer van Koophandel Amsterdam, lid Eerste Kamer. Ir. P. M. Doormaal: comm. Bührmann- Tetterode, comm. Bijenkorf Beheer, comm, H. P Gelderman en Zonen, dir. Kon. Zout- Ketjen, ged. comm. Ver. Machinefabrieken Stork-Werkspoor, andere functies curator T. H. Delft. W. Goudriaan: r.v. beh. Java-China Paketo\ Lijnen, voorzitter r. v. beh- Van Nievelt Gou driaan en Co, comm. Duiker Apparatenfabr, comm. Rotterdamsche Droogdok Mij, comm, Thomsen's Ver. Bedrijven (havenbedrijf)- Dr. W. T. Kroese: comm. Holland-Amerika Lijn, dir. Nijverdal-Ten Cate, comm. Texo- print, comm. Thomassen en Drijver-Verbli fa, comm. Rubberfabr. Vredestein, andere functies: lid dagelijks bestuur Verbond van Ned. Ondernemingen, curator T. H. Enschede, curator Ec. Hogeschool Rotterdam- Mr. Ph. A. Mees: comm. Kon. Rotterdam sche Lloyd comm. Ned- Scheepv.-Unie, comm. Van der Giessen-De Noord (scheepsbouw), comm. Lijm- en Gelatinefabriek „Delft", comm. Machinefabr. Reineveld, andere func ties: bankier, voorzitter Effectenhandelaren Rotterdam. W. H. de Monchy: comm. Holland-Amerika Lijn, comm. Phs. van Ommeren, ged. comm. Feijenoord Stadion, comm- Kon. Ned. Tex- tal-Unie, ged. comm. Gebr. Van Swaay (tech nische bedrijven). Mr. P. Plantenga: pres. comm. Amstel Brou werij, comm. Heybroek en Co's Handel Mij, comm. Hollandia Kattenburg, comm. Hout handel Van Wessem, pres. comm. Zuid- Afrikaansch Handelshuis, andere functies: dir. AMRO-Bank, penningmeester Verbond van Ned. Ondernemingen. A. J. C. van Rietschoten: dir. KN.S.M., r. v, beh- Nat. Bezit van Aandeelen K.N.SM, comm Curagaosche Handel-Mij, comm. Ned. Dok Mij, comm. Ned. Scheepsbouw Mij. Mr. M. Tieleman: comm. Bijenkorf Beheer, comm. Kon. Ned. Textiel-Unie, pres- comm. Leeuwarderpapierfabr., comm. Metaalbedrijf Rademakers, comm. Kon. Zwanenberg-Or ganon, andere functies: comm. AMRO-Bank. Mr. C. R- C. Wijckerheld Bisdom: secretaris r- v. comm. Philips, comm. Kon. Ned. Petro leum Mij (Kon. Olie), r. v- beh. Heineken's Belegging en Beheer Mij, comm. Heineken's Bierbrouwerij, comm. Meelfabriek der Ned. Bakkerij, andere functies: comm. Neder landsche Bank, comm. AMRO-Bank, deken Orde van Advocaten bij de Hoge Raad. Mr. C. T- de Vries Robbé: comm. Amstel Brouwerij, comm. A.S.W. Apparatenfabr, pres. comm. Plaatwerkerij Bammens, pres. comm Edy Emailleerbedrijf, commissaris Lindeteves-Jacoberg. Mr. J. de Wilde: comm. Phs. van Ommeren, commissaris Centr. Suiker Mij, pres. comm. Holec, comm Overzeese Gas- en Electriciteit, pres. comm- Vihamy, andere functies: dir. Friesch-Gron. Hypotheekbank, lid Eerste Ka mer. R. Zwolsmancomm. Ned. Grondbriefbank, commissaris Expl. Mij Scheveningen, comm. Ver. Holl. Sigaren), comm. Ver. Vorstenlan den Cultuurmij, comm. Van Wijk en Heringa.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10