Paus droeg nachtmis op in staalfabriek Geen nachtmis in Isolotto PIERROT Echtgenoot draait voor botsing op KLOKKEN NU NOG Kerst in Bethlehem Nauwe samenwerking Dassault en Fokker Stoer Leidsche Zwemclub Thom Geraedts in Galerie Walenkamp Don Mazzi liet verstek gaan Slip op rijksweg ALTAAR VAN STAAL GERO CASSETTES v. d. Water Kerkelijk Leven „Geslaagde Franse tegenzet" EH SCHEHE OP ZO'H MOMENT IETS BIJZONDERS: IRISH COFFEE JOHN JAMESON Ned. Electrolasch Maatschappij Veilingvereniging had een goed jaar VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 3 werd genoemd voor een groot deel bezig hield met Don Mazzi. LEIDEN In de „Overdekte" organiseerde de „Leidsche Zwem club" examens voor het zwemdi ploma C. De geslaagden zijn: meis jes: A. W. van Ingen Schenau, F. H. W. Koopmans, A. van Ockenburg, S. C. Jonk, S. Q. M. Lepelaar, M. Ravensbergen, T. de Mooy, A. van Genderen, D. van Genderen; jon gens: L. J. Siera, J. Teske, A. de Ras, M. Doderer, R. J. Mink, P. E. Doderer, J. W. van Du uren. D. J. van Genderen, R. Eradus. j LEIDEN Van 3 tot 24 januari j exposeert Thom Geraedts zijn wer- ken in de Galerie Walenkamp, kerk en pastorie als geheel worden armoede te zoeken, maar het is ver- overtadr»ran aan d, pastor ad in- "«Td U* la Jevan aan d, varleidins. op 3 januari des avonds te half ne- j neo-constantiniaans zouden willen noemen, om een beroep te doen op de openbare mening in plaats van zich te voegen naar de kerkelijke overheid. Verder sprak hy over de eenheid van de gelovigen in zijn bisdom, die bewaard blijft niettegenstaande de negatieve invloed van zekere pers organen, die teveel aandacht schen ken aan de spanningen die niet al leen in Florence maar overal ln de kerk bestaan. ROME (GPD) In de wijk Isolotto in Florence is gebeurd wat de Paus had gevreesd en voorzien. Er is dit jaar in de kerk geen nachtmis opgedragen en ook geen enkele mis gedurende de kerstdagen. ADVERTENTIE Armoede Dinsdag vóór Kerstmis zouden Kardinaal Florit zei o.a. dat het zeer zeker geoorloofd is naar het voorbeeld van Jezus in Bethlehem de terim mgr. Panerai. Hy was met een vertegenwoordiger van de bisschop pelijke curie en een ambtenaar van de prefectuur in de pastorie, maar de ontslagen priester Don Mazzi, die de stukken moest ondertekenen, liet zich niet zien. Toen men Don Mazzi tenslotte op belde in de woning van vrienden waar hij tijdelijk onderdak heeft ge vonden, verklaarde hij niet te kun nen komen in verband met zijn zwakke gezondheid en bovendien geen uitnodiging van de bisschoppe lijke curie te hebben ontvangen. SASSENHEIM Als gevolg van Daarop moest de overdracht wor de gladheid raakte gistermiddag den uitgesteld. Mgr. Panerai deelde BASKETBAL In Amsterdam heeft Blue Stars in de eerste wedstrijd van zijn driedaagse internationale basketbaltoemooi met 8564 gewon nen van het Tsjechische Slovan Bra tislava. De uitslagen van de eerste dag: Blue StarsSlovan Bratislava 'Tsj.) 85—64 <3233»Punch—Vil voorde 'Belg.) 8089 '3441); da mes: Blue StarsSlovan Bratislava 77—71 '38—24). TARANTO (Reuter) Paus Paulus is dinsdagavond door een juichende menigte van een half miljoen mensen in Taranto verwelkomd, waar hij in een grote staalfabriek de nachtmis heeft opgedragen. De 71-jarige kerkvader, die inmiddels in Rome is teruggekeerd, reed in een open auto door de regen. Hij zegende de mensenmassa's, die hem toejuichten en met toortsen zwaaiden. Op een altaar van staal droeg Paus Paulus in de kerstnacht in een staalfabriek een mis op. Het hoofd van de R.-K. Kerk verruilde dit jaar de renaissance- pracht van het Vaticaan voor een altaar van staal om, zoals hij zei, de kloof tussen de kerk en de we reld van de arbeiders te over bruggen. Niet m de pontificale draagstoel, maar op een elektrische lorry werd de Paus de indrukwekkende staalfa briek binnengedragen, waar hij van harte werd toegejuicht door 15.000 aanwezigen, onder wie meer dan 5.000 arbeiders van de fabriek. Na een rondtocht door het fabriekscomplex nam hij geschenken van vertegenwoordigers van de be volking in ontvangst miswijn van een landarbeider, brood van een vis ser, de miskelk van een arbeider in de metaalindustrie en van een staal- arbeider een blok staal, verpakt in een olijfhouten kistje, symbool voor de samensmelting van de eeuwen oude olijfcultuur en de moderne in dustrie van Taranto. Tijdens de nachtmis erkende de Paus tegenover de arbeiders, dat het hem moeilijk viel zich voor hen, als vertegenwoordigers van de hele ar beidende bevolking van de wereld, verstaanbaar te maken. „Wat de reden ook mag zijn, deze rede is moeilijk voor ons. Het lijkt bijna of er geen gemeenschappelijke taal voor u en ons is. U vertoeft in een wereld die ons, mensen van de kerk. volkomen vreemd is". Werk en godsdienst zijn verschillende en vaak tegengestelde zaken, maar volgens Paus Paulus is daar geen enkele reden voor. Het was de eerste maal in bijna 950 jaar dat een Paus een bezoek bracht aan Zuiü-Italië. Dat de wel vaart in dat deel van het land niet overal even groot Is als in het snel groeiende Taranto, bleek uit span doeken en borden, die langs de reis route van de Paus werden opge houden en waarop hogere lonen, grotere economische ontwikkeling van het zuiden en verschaffing van werk aan die thans nog naar het welwarende noorden verhuizende ar beiders werd geëist. Broeders' Kerk luistert De kerk luistert naar de arbeiders, heeft begrip voor hun behoeften. „Zij deelt niet in de klassepassies als deze tot explosie komen in haat en gewelddaden, maar zy erkent de noodzaak van rechtvaardigheid on der eerlijke mensen en verdedigt en bevordert dit, voor zover mogelijk. ADVERTENTIE in antieke stijl Zaanse klok vanaf f 156,- Schippertje vanaf f 234,- Sallander klok vanaf f 264,- Engelse tafelklokken vanaf f 129,- EIGEN REPARATIE- ATELIER HORLOGER - JUWELIER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 *9' De Paus drukte zym sympathie uit met de betogers in een toespraak tot geestelijken en kloosterlingen in de kathedraal van Taranto. „Die onfortuinlijke mensen zijn onze broeders. Zij zijn met ons ver bonden door het christendom en de broederschap van Jezus, die van nacht werd geboren", zo zei hij. Na de nachtmis keerde de Paus per vliegtuig terug naar Rome. Eerste kerstdag hield hij op het Sint Pie tersplein de traditionele kerstbood schap voor de pelgrims. omstreeks kwart voor vijf een 47-ja- rige automobilist uit Heemtede op rijksweg 4 in een slip. Na eerst tegen de vangrail in de middenberm te zijn gebotst, belandde de auto in een naast de rechterzijde van de rij baan gelegen sloot. Met rugklach ten werd de Heemstedenaar in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. De auto werd zeer zwaar beschadigd. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 BETHLEHEM 'AP) Het is op de eerste kerstdag rustig geweest in Bethlehem. De Israëlische bezet- tróngsautoritedten vreesden moeilijkhe den van de zijde vam de Arabische commando's. Een groot aantal Israë lische soldaten en politiemannen hield de wacht op de daken van de huizen en in de nauwe straten. De Arabische commando's hadden ge dreigd de duizenden christelijke pel grims te zullen terroriseren, maar voerden hun bedreiging niet uit. Het was de tweede maal, dat Beth lehem onder Israëlische bezetting het kerstfeest vierde, maar in tegenstel ling tot verleden jaar mochten nu duizenden Arabische christenen en moslems het gebied betreden via de Allenby-brug over de Jcröaan. om de pontificale mis in de kathedraal van St. Catharina bij te wonen, of om fa milieleden te bezoeken. De kerkdienst werd door de Israëli sche televisie uitgezonden. Het bezoek aan de dienst was kleiner dan men had gedacht omdat het weer slecht was, er was een yskoude regen op Bethlehem. Nieuwe uitgaven „Het 2de boek over paarden en paardrijden", door Wouter Slob. Uitgave Hollandia N.V., Baarn. Wouter Slob. de ook door vele artikelen in diverse vakbladen be kende deskundige, beschrijft in dit boek op onderhoudende wijze de tal rijke facetten van het paard en het paardrijden. O.a. neemt hij onder de loep: .Over Arabierenstoeterijen', ,De paarden van de Sjah', .Russische harddravers', .Hebben paarden ver stand?', .Hogeschool', ,10 jaar New Forest pony', ,30 jaar Shetlander?' JDe „teruggefokte" Tarpan, .Hafling, bakermat van een beroemd ras', ,Het rijpaard - zijn bouw en gangen' .Houding en zit van de ruiter in hindemisrennen', enz. Mede door de Vreugde mede, dat onder deze omstandighe den de nachtmis onmogelijk kon doorgaan. Dinsdagnacht hebben talrijke pa rochianen zich in de kerk verenigd en daar gesproken over de gebeurte nissen van de laaitste dagen. Eerste kerstdag hebben ruim 1700 volgelin gen van Don Mazzi een bijeenkomst gehouden in de kerk, waarbij door le ken de delen van de evangeliën wer- j vergadering den voorgelezen. Later werd een uitvoerig verslag I uitgedeeld aan alle aanwezigen over j het gesprek, dat Don Mazzi en de j personen, die met hem naar Rome en het Vaticaan waren geweest, na hun terugkeer in Florence hebben gevoerd met de kardinaal-aartsbisschop Flo rit. De kardinaal-aartsbisschop van Florence, kardinaal Florit, heeft op eerste kerstdag voor de plaatselijke radio een uitvoerige rede gehouden, waarin hy zich, zonder dat de naam De vreugde van het kerstfeest zei de kardinaal, is van bovennatuuriy- ke aard en heeft niets te maken met de oppervlakkige vreugden, die de toegenomen welstand ons schenkt. Die grote bovennatuuriyke vreugde vult onze harten en doet de indruk verbleken van wat er in de laatste tyd in onze gemeenschap is voorge vallen. De kerk vraagt volgens kardinaal Florit zeker medeverantwoordelyk- heid van Gods volk, maar kan niet worden teruggebracht tot een volks- ZAALHANDBAL De Zuidsla- vische vereniging Metalec uit Zagreb heeft op tweede kerstdag in Amster dam het zaalhandbaltoernooi gewon nen. dat de hoodschotel vormde van het twaalfde Wim ten Siethof-toer- nooi. De jeugdcup werd met succes verdedigd door het Amsterdamse Niloc. CRICKET Op de openingsdag van de tweede testmatch tussen Aus tralië en West Indië, die tweede kerstdag in Melbourne is begonnen, moest de stryd 83 minuten voor het vastgestelde tijdstip worden gestaakt wegens regen. De Westindische bats- lieden hadden op dat moment 178 runs gescoord voor het verlies van zes wickets. Burgerlijke stand Oegstgee^t Geboren: Albert, z. w C. de Visser en J. de Witte Ondertrouwd: A. A. R. M. Kleijn en A. T. M Lullben; C. R. van Kooi) en J. M.-Ravensbergen: T. Veldbuyzen en A. L. Boogaard. Getrouwd: M. de Heer en G. I, Berkhof; A.Noppen en M. E. Kastner; J. A. Schullenbure en D. Nauta; G, Verbeek en R. J. van Norren; J. J. Sol- lie en I. Marijt. Overleden: E. J. Lize. w. v. W E. van Rossum; J W. Marlus, w. v. C. J, Marcus; H Speelman, w v. N. Schou ten. BUITENLAND Zwaardere bommen in Vietnam De Amerikaanse luchtmacht is be gonnen met het gebruik van 10.000 ponds bommen voor gebruik by het vrijmaken van landingszones in de Vietnamese oerwouden. Dit zijn de populaire wijze grootste conventionele bommen die waarop de auteur over deze onder-ooit voor massaproduktie zyn ont werpen uitweidt, is dit door talrijke I worpen illustraties verluchte boek niet alle-r. Een woordvoerder van het Ameri- voor de paardensportliefhebbers, doch opperbevel heeft gisteren be- ook voor hen, die meer over paarden VMti d dat er proeven met de bom- willen weten, ongetwijfeld een wel kome aanwinst voor de boekenkast. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen naar Noordbergum: J H. Blenkers be Staveren. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND men zyn genomen en dat zij n-u deel uitmaken van het arsenaal van de luchtmacht in Vietnam. Ky heeft griep Vice-president Ngoejen Kao-ky is ziek geworden. Dit is gisteren in Saigon bekendge maakt. De perschef van Ky heeft meegedeeld dat de griep heeft. PARIJS (GPD) Frankrijk's belangrijkste vliegtuigbouwer Marcel Dassault heeft met de Nederlandse vliegtuigfabriek van Fokker een akkoord gesloten, dat voorziet in een verdere en nauwere samenwerking tussen beide ondernemingen. Die Frans-Nederlandse samenwer king had al eerder gestalte gekre gen door de Breguet-Atlanticeen Dassault-produkt waaraan ook Fok ker heeft meegewerkt. Bovendien worden Friendship F-27 toestellen van Fokker door de Franse poste rijen op de binnenlandse lijnen ge bruikt. Met het nieuwe akkoord, waarbij beide firma's elkaar beloven elkan ders produktieplannen regelmatig te bestuderen en eventueel uit te wis selen, hoopt Dassault een nieuwe stap te hebben gedaan in de rich ting van een Europese vliegtuigin dustrie. Door het samenwerkingsak koord. is, naast Frankrijk en Neder- vice-president land, ook de Belgische maatschappij Saba. waarin Fokker al geïnteres- Hy is maandag naar Saigon terug- seerd was, ih de combinatie betrok- gekeerd uit Parijs, waar hy twee ken. Eerder had Dassault overeen- weken de leiding heeft gehad van de j komstige afspraken gemaakt met de Bedankt voor DoornM. A. MierasZuidvietnamese delegatie bij de vre- Italiaanse Fiat en de Westduitse te Krimpen axi. Ussel. j desbesprekingen. Domier-fabrieken. In ParUs wordt het Fokker-ak koord begroet als een geslaagde Franse tegenzet na de onderteke ning, een goede week geleden, in Den Haag. door de chefs van staven uit Engeland, Nederland. West- Duitsland en Italië van een over eenkomst waarby die landen beslo ten samen te gaan werken om een militair toestel te ontwerpen dat mettertijd de Amerikaanse F-104 zal kunnen vervangen. In Den Haag was Frankryk, van wege zijn critische houding tegen over de Atlantische Gemeenschap, niet uitgenodigd. Het akkoord dat nu met Fokker en Sabca is afge sloten beschouwt de Franse regering dan ook als een gelukkige revanche, doordat ontwerpen van militaire toe stellen ongetwijfeld eveneens object van die nauwe samenwerking met Dassault zullen worden. ADVERTENTIE Betoverend, heet en zwart met blanke slagroom en 'n fikse scheut geurige Ierse whiskey: I recept bi uw slijter/ wijnhandelaar el bt de Importeur: SCHAEFERS WÜROEMANN N V. - AMSTERDAM IRISH WHISKEY LEIDEN Ir. W. Hofman is met ingang van 1 januari benoemd tot adjunct-directeur van de N.V. Ne- derlandsche Electrolasch Maat schappij. Met ingang van gelijke datum is aan de heer J. Bronsgeest procuratie verleend. LEIDEN „wy zyn dit jaar schoorvoetend en met een zekero angst binnengetreden, doch het laat ste half jaar heeft alles een wen ding ten goede genomen, vooral op het gebied van tomaten, sla en spruiten. De totale omzet bedraagt momenteel ongeveer 22.5 miljoen gulden". Aldus voorzitter B. van Vliet tijdens de algemene ledenver gadering van de Coöperatieve groenten-, fruit- en bloemenveiling vereniging „Leiden en Omstreken". „Dit jaar", vervolgde hy, „zijn wy volledig neerzetveiling geworden, wat. na enige moeiitfkheden in het be gin, thans een succes genoemd mag worden" Tijdens deze byeenkomst werd de veilingprovisie voor 1969 onveran derd vastgesteld op 5 M:, de kisten- huur op 3 cent voor een grote, en 2 cent voor een kleine kist. Na goedkeuring van de begroting had de bestuursverkiezing plaats. De af tredende bestuursleden B. van Vliet, B. Slappendel. L. Snoeker en J. P. B van der Poel werden herkozen. In de plaats van het lid van de raad van toezicht L. J. van der Post werd de heer N. J. van Schie benoemd. LEIDEN Een 19-jarige tuin der uit Leiden veroorzaakte op een late oktoberavond met zijn auto een nogal schadelijke bot sing. Hij nam met een veel te hoge snelheid een linkerbocht in de Weipoortsweg in Zoeterwoude. raakte hierdoor de macht over het stuur kwijt en botste vervol gens hard tegen een gevel van een woonhuis op. Gevel en auto liepen aanzienlyke schade op en de tuinder mocht van geluk spreken dat hy en zijn passa- giere geen ernstig letsel opliepen. Hy gaf toe wel „iets te hard" te hebben gereden, maar weet de hoofdoorzaak aan het feit dat hy, althans zyns inziens, te laat afremde en daardoor de bocht niet meer normaal kon afronden. „Wilde u niet al te stoer doen te genover het meisje dat naast u zat", informeerde de kantonrechter, mr. W. de Koning. Verdachte ontkende dit ten stelligste. Het was z.i. zuiver een kwestie van onvoldoende „ti ming". De officier, mr. J. Th de Wit. kwam tot. de conclusie dat verdachte uiter mate roekeloos had gereden en ge manoeuvreerd. temeer omdat, vol gens het proces-verbaal, het wegdek destyds door regen nogal glad was. Ter correctie van het gevaar dat verdachte had veroorzaakt, eiste hy dan ook zowel een geldboete van f 200 subs. 40 dagen als onyoorwaar- delyke intrekking van diens rybe voegdheid voor de tijd van 6 maan den. Op grond van het feit dat hij al zoveel schade had geleden, vroeg verdachte uiterste clementie. De kan tonrechter kwam hem inderdaad wat tegemoet, hy vonniste met een geld boete van f 100 subs. 20 dagen en de geëiste ontzegging der rybevoegd- heid. Racen Olll meisje Een 29-jarige stucadoor uit Val kenburg had als automobilist het verkeer eveneens in een, aldus het rechtscollege, niet denkbeeldig ge vaar gebracht. Hy nam niet alleen de bocht naai- het Palaceplein te Noord wijk met een dermate hoge snelheid dat hy op het linkerwegge deelte terecht kwam. doch stoof daarna met een vaartje van ruim 90 km/u over de Boulevard met alle gevaren van dien. Twee per auto pa- trouillerende politiemannen konden hem bij één en ander op heterdaad betrappen. „Ik reed met een meisje naast me en wilde een vriend, die achter my aanreed en ook een oogje op haar had, proberen kwyt te raken", gaf verdachte als reden van zyn over tredingen op, zichtbaar tot misnoe gen van het rechtscollege. De kan tonrechter uitte dit met de opmer king: „Een rare en zeer onverant woordelijke manier van doen". Zo dacht de officier er ook over Hy eiste dan ook twee geldboeten van respectievelijk f 100 en f 75 subs. 35 dagen en de onvoorwaardeiyke ont zegging van verdachtes rijbevoegd heid voor de tyd van 6 maanden. CgcK©0§0H#Q3<*<«c^^ Voor de Leidse balie Nadat verdachte betoogd had. dat by een intrekking van zijn rijbewijs zijn invadide ouders die hy nogal eens vervoerde, zeer gedupeerd zou den zijn, stelde de kantonrechter de intrekking der rijbevoegdheid dit- ditmaal nog voorwaardelijk met een proef tyd van 2 jaar, doch verhoogde daarentegen de geldboeten tot res- pectievelyk f 150 en f 100 subs. 50 da gen. Twee keer fout „Het licht stond nog op oranje toen ik over de streep reed en ik was dus niet in overtreding" verzekerde een 52-jarige sloper uit Leiden de rechter. Hij stond voor deze terecht omdat hy met zyn auto door het rode stop licht op de Valkbrug was gereden en tevens, zoals by zyn aanhouding bleek, geen enkele rybevoegdheid be zat. Dit laatste kon verdachte uiter aard niet bestrijden. Met zyn ver weer tegen het eerste feit kwam hy trouwens ook niet ver, want verbali sant had „met eigen ogen" waarge nomen, dat het licht al op rood stond toen de sloper over de streep ging. Clandestien autoryden en daarby nog een gevaarlyke overtreding op de koop toe begaan vond de officier een uitermate kwaiyke zaak. Hy eis te dan ook twee geldboeten van x- - pectievelyk f 40 en f 100 subs. 28 da gen. „Wel vreselyk hoog", vond ver dachte. De kantonrechter was die mening niet toegedaan. „U reed be wust zonder rijbewijs in een auto en door dat rode licht en u verdient dus inderdaad twee flinke boeten", dien de hij verdachte van repliek alvorens conform te vonnissen. Slip Een 37-jarige machine-bankwerker uit Den Haag liet verstek gaan. het geen de officier niet verhinderde zo wel een geldboete van f 150 subs. 30 dagen als de onvoorwaardelyke in trekking van verdachtes rybevoegd heid voor de tyd van 6 maanden te eisen. De Haagse bankwerker kreeg destyds een proces-verbaal, omdat hy met zyn auto op de Leidseweg in Voorschoten met vry hoge snelheid in een slip was geraakt en daarby een boom had geramd. Gezien het ge vaar dat verdachte had veroorzaakt, kwam de officier tot deze gevoelige eis. De kantonrechter wilde verdachte wat betreft diens ryvaardigheid dit maal nog een kans geven, maakte er dus een voorwaardelyke intrekking van, doch verhoogde daarentegen de j geldboete tot f 200 subs. 40 dagen, j Een 33-jarige automobiliste uit Oegstgeest wekte bü het rechtscollege een niet geringe verbazing door de gronden, waarop zy pleitte voor „een j schuldig verklaring zonder toepassing van straf' Omdat zij met auto van haar man op het voorrangskruispunt I TerweewegPrins Hendriklaan geen voorrang had verleend aan een brom fietsberijdster, eiste de officier een geldboete van f 40 subs. 8 dagen te gen haar. „Dat kan ik onmogelijk be talen", reageerde verdachte hierop prompt. „Ik ben maar 'n huisvrouw, heb dus geen eigen inkomen en kan de last van die boete toch niet op m'n man laten neerkomen". „U kunt die 8 da gen gaan uitzitten en op deze wyze dus uw straf voldoen", reageerde de kantonrechter koeltjes. Dat was uiteraard niet verdachtes opzet. Deze luidde: „Helemaal geen straf en dus ook geen onenigheid met een „voor de-boete-opdraaiende-echtgenoot". De kantonrechter wees verdachtes suggestie uiteraard radicaal van de hand. Wel kwam hy verdachtes echtge noot by diens „tasten-in-de-beurs" t.b.v. zyn echtgenote iets tegemoet en vonniste met f 25 subs. 5 dagen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3