Albert's Corner Rijke fresco's uit Italië Jasperina als een hartveroverende Sweet Charity Minute Maid van Rudolf Noerejew Groot inlevingsbewijs Nieuw uit Florida Florida sinaasappelsap 100%sap-volzon PRISMA7 Frankrijk verbiedt anti-F raiicostnk waar het eten goed is en de rekening meevalt. MONUMENTALE KUNST Monument voor gestorven jongen Sprankelend middelpunt van pittige musical Bank schenkt Rotterdam beeld Scherpe protesten Een Europees Symfonie-Orkest doper van Andrea del Sarto. geheel in grisaille geschilderd, of het prach tige driedelige Laatste Avondmaal van Franciabigio. Dit laatste is van een verrukkelijk mooie ingehouden kleur, heel levendig van compositie en van psychologie en in allerlei de tails van een heel fijn realisme. Alles is opgesteld in de anders zo pompeuze eregalerij, die door Dick Elffers met heel eenvoudige midde- Een der prachtige fresco's „De verkondiging aan Maria" var Franciabigio 1482-1525 len is veranderd in een heel intieme ruimte. De grootste stukken staan Dantzigs DEN HAAG (GPD) Het is onredelijk van een danser die zich altijd met de klassieke tech niek heeft beziggehouden te ver langen dat hij in een paar weken tijd bovendien de moderne dans- techniek beheerst. Ook als die danser Rudolf Noerejew heet. Maar als hij op eigen verzoek de hoofdrol danst in Rudi van Monument voor een in de hal. de kleinere hangen in de gestorven jongen", mag wel wor- kabinetten. Met elkaar is de opstel ling een aaneenschakeling van prachtige vondsten. den verwacht dat hij de atmos feer van dit ballet van verwar- ADVERTENTEK tl IR A m ^•«rnOK ZONDAGS GEOPtblü]" ring aanvoelt en kan overbren gen. Eerste kerstdag bleek het het RAI-congrescentrum in Am sterdam dat hij daartoe inder daad in staat is. Een niet geringe verdienste voor een danser die zich zijn reputatie goeddeels heeft verworven met het vertol ken van lichtvoetige sprookjes prinsen. De techniek was er nog niet hele maal Een Contraction is nog iets anders dan het opzetten van een hoge rug en soms verraadde een armbe weging dat hij in de eerste plaats een academisch danser is. Rudl van Dantzigs choreografie kan echter wel een stootje velen. Die is sterk genoeg. Bovendien bleek Noerejew zich vol- j komen te hebben ingeleefd in de I sterk emotionele persoonsuitbeelding die aan dit ballet ten grondslag ligt. Noerejew bewees onomstotelijk dat hij voldoende theaterpersoonlijkheid ls om het zonder het snel aanspre kende effect, van hoge sprongen te kunnen stellen. Een voorstelling met hem is na tuurlijk niet compleet als hij niet de gelegenheid krijgt zün klassiek® techniek te demonstreren. Daarvoor was de pas de deux uit „De noten kraker" bedoeld. Merkwaardig ge noeg bleef hij daarin achter b(j zijn faam. Het werk, samen met d® Franse Noëlle Pontois, gedegen vak werk zonder de brille die zo'n para depaard nodig heeft om werkelijk te fascineren. Als geheel was het een sterke voor stelling met een overwegend eigen tijds karakter. Dat werd mede be paald door de tweede inbreng van Rudi van Dantzig. het altijd weer indrukwekkende „Ogenblikken", da* begin van dit jaar in première ging. Balanchine's „Serenade" mag dan uit 1934 zijn, deze fijnzinnige droom op muziek van Tsjaikowski's Sere nade voor strijkorkest, is van een zo heldere 6tructuur dat deze choreo grafie terecht een van zijn meest beroemde is geworden. V PRISAAA In goud 1) klassieke uitvoering met aparte wijzerplaat 475.- 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- PAGINA 15 (ADVERTENTIE) ISIJDAG 27 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD N. BINK Juwelier, horloger HOOIGRACHT 45 - LEIDEN PIERROT Juwelier, norluger - MAARSMANSST 21 - TEL. 20778 L. VAN DUYN Juwelier PRINCESTR. 15. KATWIJK AAN ZEE j LEIDEN v. d. WATER Juwelier, horloger Haarl.straat 181. Leiden TILBURG (GPD) De Neder landse première van de musical .Sweet Charity" is gisteravond in de Tilburgse Stadsschouwburg een doorslaand succes geworden. Een succes, dat in de eerste plaats een persoonlijke triomf voor Jasperina de Jong beteken de. Want zij zette zo'n hartver warmende Charity neer, dat men zich geen betere vertolkster van deze moeilijke titelrol had kun nen wensen. Zij combineerde zingen en ivoor- treffelijk) dansen op de manier, waarop dat in de grote buitenlandse toneelcentra pleegt te gebeuren. Zij was van het eerste ogenblik af zeer nadrukkelijk de spil. waar de hele voorstelling om draaide en liet ook acterend geen steek vallen. Integen deel, zij overmeesterde de moeilijk heden van de rol volkomen, was beurtelings een naïef op het leven reagerende „taxigirl", een van zotte situaties smullende malle meid en 'n naar wat simpele liefde hunkerend wezentje, dat telkens weer net mis tast. maar desondanks haar op niets steunende optimisme niet verliest. Een verrassend-gave musical-creatie. Kwaliteit Trouwens, de hele produktie van het kwartet René Sleeswjjk. Willy Hofman. Piet Meerburg en Hans 61eeswijk ademt kwaliteit. Het is een brok theater, dat zo goed als geen zwakke plekken vertoont. Naast Jas perina de Jong staan diverse sterke bijrollen. Van Ronny Bierman en Milly Scott bijvoorbeeld, die Charity's Intiemste vriendinnen en collega's pittig en drastisch gestalte geven, van Jacco van Renesse. die er op het allerlaatste moment voor terugdeinst om de ware Jacob in Charity's leven te worden en van Wim Hod des als filmacteur. Een betrekkelijk kleine, maar mooi afgeronde rol. waarin deze acteur laat horen, dat er op ons „gro te toneel" meer zangtalent aanwezig is dan doorgaans wordt gedacht. Het ls ook Wim Hoddes. die Jasperina de Jong de gelegenheid biedt in de scène in zijn flat. acterend tot een van de hoogtepunten van haar voordurend voortreffelijke prestatie te komen. Wie het woord hoogtepunt noemt met betrekking tot deze sprankelende voorstelling, begeeft zich op glad ijs, want hij weet wel waat hij begint, maar niet waar hü eindigen moet. Deze kleurige Nederlandse „Sweet Charity" kent namelijk een hele reeks van hoogtepunten. Aan die kleurigheid heeft van Lon den uit Anthony Holland bijgedragen. De decor- en kostuumontwerper, die nu al weer jaren Sleeswyks Snip en Snaprevue zo fraai „in het pak" zet. heeft zich zowel in het decor als in de schittering van het klatergoud van Charity'» werkterrein uitbundig uit geleefd. Blijven nog over twee zeer belang rijke elementen van een musical: de muziek en de tekst. Cy Colemans mu ziek heeft onmiskenbaar karakter, ook al noden de liedjes niet direct tot meezingen: Het orkest onder leiding van Co van der Heide Wyma hield gisteravond in Tilburg een vurig plei dooi voor zjjn composities. En waai de tekst van Weil Simon en de lied jes van Dorothy Fields door de vin dingrijke Seth Gaaikema vol speelsig- heidjes in het Nederlands zyn over gebracht. is het duidelijk, dat er ook op dat punt niets te wensen over bleef. Anders gezegd: deze door de Amerikaan Fred Hebert geregisseerde Nederlandse „Sweet Charity" biedt amusement van voortreffelijk niveau.- ROTTERDAM (ANP) De Bank voor Handel en Scheepvaart in Rot- lerdam heeft de gemeente Rotter- dam als jubileumgeschenk een sculp tuur van de kunstenaar Fritz Woltru- j ba aangeboden. De gift houdt ver band met het feit dat de bank 50 jaar bestaat. Het beeld van Woltru- ba zal aan de Westersingel in de Maasstad worden geplaatst. De gemeenteraad van Rotterdam had in augustus van dit jaar al be sloten een bedrag van f 73.000 be schikbaar te stellen voor de aankoop van een sculptuur van Woltruba. Omdat de Bank voor Handel en scheepvaart daarna liet. weten dat zij de gemeente als jubileumgeschenk het beeld graag zou willen aanbie den. blijven de ruim f 70.000 in de Rotterdamse gemeentekas. Mevrouw Maurois - 75 - overleden PARIJS (AP) Mevrouw Mau rois, de weduwe van de bekende Franse schrijver en historicus, is gis- teren op 75-jarige leeftijd ln i haar huis in Neuilly overleden. De doodsoorzaak werd niet bekend ge maakt. Maurois, lid van de Franse Acade- l mie is in oktober 1967 gestorven. PARIJS (GPD) Voor het eerst in de ongeveer 20-jarige geschiedenis van het vermaarde Nationale Volkstheater, het D.N.P.. heeft de Franse regring de directie laten weten dat een toneelstuk in zijn voorgestelde vorm niet zal mogen worden opgevoerd. Het stuk, dat „Passie-spel in paars, geel en rood" heet, werd geschreven door de bekende dramaturg Armand Gatti. Jasperina de Jong en Wim Hoddes in de musical „Sweet Charity". Hierin neemt Gatti het Spanje van generaal Franco op de korrel waarbij het Spaanse staatshoofd persoonlijk er uiteraard zelf even min al te best op staat. Het verbod werd dan ook door de I regering gerechtvaardigd met het be kende beroep op een bevriend staats- j hoofd dat dus niet beledigd mag wor den. i Dat de lange tenen van de Cau- dillo nu tot in Parijs zo nodig be schermd moeten worden, staat zeker I in verband met een bezoek dat de I Franse minister van Buitenlandse i (Zaken Michel Debré binnenkort aan 1 Madrid moet brengen om over een uitbreiding van het economishce j commerciële en ook culturele ver keer tussen beide landen te onder- handelen. Na de huldig® directeur van het DNP, Georges Wilson die al met aftreden heeft gedreigd, hebben tal rijke andere kunstenaars en Intel lectuelen en ook toneeldirecteuren scherp geprotesteerd tegen het ver bod, aangezien zij de vrijheid van meningsuiting in de kunst door de Franse regering met voeten zien ge treden. BRUSSEL (DPA) In Brussel is een „Europees Symfonieorkest" ge vormd. dat bestaat uit een groot symfonieorkest, een kamerork»":' en een gemengd koor. De leden *i«- zo wel beroepsmusici als amateurs. onderscheidingen TOKIO (AP) De Japanse rege ring heeft 47 buitenlanders onder- I scheiden voor hun bijdragen aan d® opvoedkundige, culturele en indu striële ontwikkeling van Japan. De ze onderscheidingen maken deel uit van de herdenking van het feit. dal 100 jaar geleden keizer Meijf, groot vader van Keizer Hirohito, aan het bewind kwam. De hoogste onderscheiding, die van de eerste klasse van de Orde van de Rijzende Zon. is toegekend aan twee personen. Koe Tsjeng Kang (67). van de republiek China en Nguen Ngoc, (60). van de repu bliek Vietnam. Tot de andere buitenlanders die zij'n onderscheiden behoren: Alain Robert de Thieusies (88). van Bel gië. met de Orde eerste klasse van de Heilige Schat. Arnold Joseph Toynbee <79>. Groot-Brittannië. Or de eerste klasse van de Heilige Schat. Theodoor Philbert Tromp (65), Nederland. Orde tweede klasse van de Heilige Schat, vice-president van N.V. Philips, Eindhoven, Jules Francois (61), Orde tweede klasse van de Heilige Schat en Francois de Bassompierre (69). Or de derde klasse van de Heiligs I Schat. AMSTERDAM (GPD) „Fresco's uit Florence", tot 9 maart ran het komende jaar te zien in het Rijksmuseum in Amster- lam, is een verbijsterende tentoonstelling. Ze verbijstert door le schoonheid van vorm en kleur in de getoonde stukken elfs daar waar het fresco bijna onherkenbaar beschadigd is. lij verbijstert in het persoonlijke handschrift, dat uit de onder- ekeningen (sinopie) spreekt. Zij verbijstert door haar over bed aan informatie op het gebied van de techniek. Zij ver- lijstert zelfs min of meer door de „eenzaamheid" van de hier etoonde stukken. Want die zijn losgemaakt uit de omgeving iraarvoor ze zijn gedacht en hangen nu verweesd tegen de glad- Ie, witte, helder verlichte wanden van de ere-galerij. Het licht 5 hier helderder dan ooit in Italië, de afstand tot de beschou- er kleiner dan ooit tevoren. Waardevol I Ei- 1» veel te zien en veel waar- Hui men intens kan genieten. De •esco's hebben eeuwenlang gezeten kerken waar velen, of in kloosters weinigen ze konden zien. Ze van de oorspronkelijke muren «haald, omdat ze te gronde dreig- te gaan door verval en vocht, zijn nu geconserveerd en kunnen leuw eeuwen mee. Ze kunnen zeer velen worden gezien, al irden ze misschien niet meer door len begrepen. Want de kennis van beeldentaal, waarin vroegere ge- sraties zich met gemak uitdrukten, tat langzamerhand verloren met de ide vormen van het geloof die eens •meengoed waren. Maar dan blijft nog de schoon- eid van vorm en kleur, bewijs van in onvoorstelbaar meesterschap in in onmogelijk moeilijke techniek Dan nog kan men genieten van de prachtige monumentale eenvoud van de vroegste kunstwerken van zo'n kruisiging van een onbekende mees ter uit Pistoia uit het midden van de dertiende eeuw bijv. dan wel de uiterste verfijning van zo'n Ma- riafiguur uit een annunciatie van de renaissancemeester Pontormo. Er lig gen drie eeuwen tussen deze twee kuntwerken. Dat zijn drie eeuwen van een ontwikkeling, die men aan de tentoongestelde fi-esco's slechts ten dele kan aflezen, omdat de col lectie daarvoor niet volledig genoeg ls. Maar toch kan men aan wat er wordt getoond nog genoeg zien om ex- zeer veel aan te kunnen beleven. Grandioos Een van de meest grandioze stuk ken i* de reeks fresco's met momen ten uit het leven van Johannes de py- Ük« ADVERTENTIE 48. rijs de "schil" voor 12 sinaasappels Ofwel de fles met 100% sap van echte sinaasappels uit Florida. Aan de boom gerijpt, dus zonnig vers, fris sap, verrukkelijk van smaak. Kerngezond idee om 'telke dag te drinken I Nu tijdelijk van f 1,85 voorf 1,65 G€D€P HANOeiSMtRK Een produkt van The Coca-Cola Company

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15