NIEUWE UITGAVEN ró óckrijvfêh BEENBREUK 1 Kerstwedstrijden in „Overdekte" Archiefraad geïnstalleerd Visie D'66 over verkeerssituatie bij Den Haag Puzzelrit auto- en motorclub „Voorschoten" Doelmatig beleid Eerbied voor liet leven DINSDAG 24 DECEMBER 1968 LEID SC B DAGBLAD van Leiden Dokter Carew in gevaar, door Sha ne Douglas. Mara boe pockets. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon. Utrecht. Dokter Carew in actie, door Sha ne Douglas. (Bruna). Vijf weken in een luchtballon, door Jules Verne. (Bruna). Naar het middelpunt der aarde, door Jules Verne. (Bruna). Gra frozen voor Mc Gregor, door Tea Viking. (Bruna). 1001 recepten met koffie. Maraboe flash. (Bruna). Karate. (Bruna). Met 7 talen op reis. (Bruna). De gehoorzame hond, door M. E. Tut tel-Schil peroart. Uitg.: Kosmos, Amsterdam. Hoe verzorgen wij onze hond? door G. van Herwaarden en dr. E. J. Voüte. (Kosmo6). Uw tuin een lusthof, door J. P. Ch. Dix en B. J. Galjaard. (Kosmos). Winkelier en BTW. Administratie- te. fiscale en commerciële gevolgen voor de winkelier door E. Beekman. Uitg. FED, Amsterdam. John le Carré Een kleine stad In Duitsland (A.W. Sijthoff Leiden). De meester van de gestileerde „de- tective"-roman. John le Carré, aal ook moeten ervaren dat de boog niet altijd gespannen kan zijn. Want na Spion aan de muur en Telefoon voor de dode is dit boek over een politiek rhandaal in Bonn nogal teleurstel lend. Het duurt heel lang voordat Le Carré zich los weet te maken uit el lenlange trage beschrijvingen om tot handeling te komen. De atmosfeer is er wel. maar komt slechts moeizaam over. Voor de echte fans van Le Carré zal dat wel geen bezwaar zijn, maar dat neemt niet weg dat de min der bevooroordeelde lezer een licht gevoel van desillusie niet. zal kunnen onderdrukken, na het beëindigen van dit boek. Paul Sethe Keerpunten in de Wereldgeschiedenis (K ruseman. Den Haag). De publicist en amateur-his toric us Paul Sethe schreef een boek., vanuit de illusie dat hij de actuali teit helderder zou kunnen maken door deze te belichten tegen de ach tergrond van de niieuwe geschiede nis. Wat overblijft is een slecht ge schiedenisboekHoofd- en bijzaken worden op een hier en daar ongeluk kige wijze dooreengehaald. Boven dien kan de schrijver zich wat het het jongste verleden betreft absoluut niet losmaken van züjn eigen Duitse achtergrond. Gevolg: een bijzonder subjectieve weergave van de perio de van het Duizendjarig Rijk in Duitsland. Een voorbeeld: schrijver noemt de tweede wereldoorlog het werk van één man. waar in feite in Duitsland niemand achter stond. Sethe hoopt met dit werk de jeugd te bereiken. Wat ons betreft, hoeft dat niet. 32 december De grote liefde van een ..verloren" dokter, door J. Car- r(.s9a. Uitg.: L. J. Veen. Amsterdam. Louter onzin, door H. L. Koekoek. (Veen). Vuurproef in de rimboe, door D. Piper. Uitg.: Hollandia. Baarn. Het Kerstlied uit de bergen, door Paul Gallico. Uitg.: Wereldbiblio theek. Amsterdam. Een stukje paradijs, door G. Mor gan. (Wereldbibliotheek Ergens in de Stille Zuidzee is het Amerikaanse vliegdekschip „Yorktown" al in positie gevaren voor het oppikken van de Apollo 8. Volgens programma moet de ruimtecabine op 27 december op de aarde terugkeren na een his torische kerstvlucht rond de maan. LEIDEN Een 70-jarige vrouw uit Oegstgeest zwikte gistermiddag in de Haarlemmerstraat door haar enkel Zy kwam ten val. waarbij ze haar linker dijbeen brak. De EHD bracht haar naar het Academisch Zieken huis over. Op tweede kerstdag zal om 14.00 uur de start plaatsvinden van de na tionale j eugdzwemwedstr ij dengeor ganiseerd door de Leidse Golfbrekers. 130 jongens en meisjes, allen 11 of 12 jaar oud en afkomstig uit 22 vere nigingen, zullen dan in het zwembad „De Overdekte" strijd leveren om de medailles op de verschillende pro- grammanummers. Op het programma staat ook een 100 meter rugslag dames met als in zet de „Sergio de Gregorio-trofee". Deze beker werd beschikbaar gesteld om de herinnering levend te houden aan de Italiaanse zwemploeg, die in 1966 om het leven kwam by een vlieg ramp. Elk jaar zal de trofee worden verzwommen op een zwemslag, waar op een der omgekomen Italianen uit blonk. Afwisselend een dames- en een herennummer. Deze keer zal de stryd voornameiyk gaan tussen Mia Plan- tinga, Irene Arens, Marjan Janus, Lerue Teekens en Coby Slkkens. LEIDEN/ RIJSWIJK Minister Klompé heeft gistermiddag in het de partementsgebouw in Ryswyk de Archiefraad geïnstalleerd. De Ar chiefraad telt tien leden. Voorzitter is prof. mr. J. Th. de Smidt, hoogle raar in het oud-vaderlands recht aan de Leidse Universiteit. Het Leidse ge meenteraadslid, de heer J. A. van der Harst, maakt eveneens deel uit van deze raad. De Archiefraad zal de minister van advies gaan dienen ln zaken betref fende het archiefwezen, zoals voor het rijksarchiefwezen de inventarisa tie, het ruimtevraagstuk, de opleiding van hogere en middelbare archief ambtenaren en de educatieve taak van het archiefwezen. Miljoenenopdracht voor NV van Luiing WOUBRUGGE De bouw van een basculebrug over kanaal C bij Spaarndam, onderdeel van rijksweg 6. met nog zes aanbruggen, is ge gund voor f 4.560.000 (waarvan het Rijk voor 2 miljoen aan materiaal beschikbaar stelt) aan de N.V. Aan- nemings Mij. v/h Gebr. E. van Lu iing in Woubrugge. Kerstzangdienst in Warmond WARMOND In de hervormde kerk werd dit jaar voor het eerst een volkskerstzangdienst gehouden, als openingslied werd ..Komt allen teza men" gezongen. Ds. Snijders sprak hierna een welokma woord. Hij was verheugd, dat zo velen gekomen wa ren. Medewerking werd ook verleend door de heer J. Smit Sibinga (cello) en mevrouw C. G. Smit-Sibinga (or gel iSchriftlezing en declamatie wer den door Jongeren verzorgd. Burgemeester drs. Langemeijer hield een toespraak. Het gebed werd door kapelaan Wijermans uitgespro ken. Na het bekende „Stille Nacht. Hei lig nacht", sprak tot slot pastoor Stykerman. .Kerstfeest", aldus de pastoor, is voor katholiek en her vormd precies hetzelfde al is de vie ring verschillend. Het ls voor allen één begrip: dat Christus geboren ia. Burgerlijke stand DEN HAAG/WASSENAAR Naar aanleiding van de plannen van Ryks- waterstaat voor de aanleg van Rijks weg 14 met het daarbij behorende kruispunt Landscheidingsweg-Rijks weg 4 hebben de afdelingen Den Haag en Wassenaar van D'66 zich be ziggehouden met de voorgenomen aanleg van rijks- en provinciale we gen ten noord-oosten van Den Haag. De totstand gekomen visie van D'66 is gebaseerd op het streekplan Haag se agglomeratie, op 19-11-1965 vastge steld door provinciale staten. D'66 meent, dat de hoofdstroom van het verkeer, dat vanuit het noord-oosten de Haagse agglomera tie nadert, gebruik zal dienen te ma ken van ryksweg 4a en de loodrecht verbindingen van deze weg naar Den Haag. Gedacht wordt daarby aan de verlengde Landscheidingsweg (rijks weg 14) en de Utrechtsebaan, afh&n- keiyk van het punt van bestemming in Den Haag. De afdelingen hebben er ernstig bezwaar tegen, dat rijksweg 4 ais hoofdverkeersader blijft fungeren, waardoor op de duur aan verbreding van deze weg niet valt te ontkomen. De bezwaren zyn: o.a. schaden na tuurschoon en recreatiegebied en splitsing woongebied Wassenaar. Men is daarom van mening, dat de ver breding niet noemenswaardig mag zyn. Een oplossing van de verkeers situatie ziet D'66, behoudens in de ge noemde verdere uitbouw van rijks weg 4A, door een spoedige aanleg van de provinciale parallelwegen 1 en 16 bis. Verder wordt aanbevolen een di recte verbinding tot stand te brengen tussen ryksweg 4 ten westen van Lei den en de provinciale weg 16 bis. Ook het gedeelte van de ontworpen ryksweg 11 tussen Katwyk en rijks weg 4a zal het verkeer door de Haag se agglomeratie ontlasten. f HOOGMADE Het ziet ernaar uit. dat er in 1968 ook geen witte kerst zal zijn. Gelukkig, zullen ve le weggebruikers zeggen. Anderen zullen het jammer vinden, om- fat een besneeuwd en berijpt landschap een romantische sfeer oproept. Bovenstaande foto toont een „echt" winters gezicht van Hoogmade, niet op de achter grond de wipmolen aan de Does. (Foto Leldsch Dagblad) GEBOREN Klaas Rein, z. v. K. R. Reumerman en b. E. van Iperen; Gerardus Frede- rlkus. z. v. A. T. Boting en H. C. M. Bakker; Marlska. d. v. F. G. van der Meljden en H. S. M. van Egmond; Ed win Johannes, z. v. J. H. van der Maat 1 en H. J. T. Anunerlaan; Marlnua. z. v. W. Boon en H. M. van Putten; Richard j Mlchlel. z. v. S. P. Dijkhuizen en M. L. G. B. Sprockel; Bernardus Hendrik Theodorus. z. v. B. Hout-hof f en C. Tls- seur; Alexander Gerard Martin us. z. v. J. H. M. de Pauw Gerllng6 en I. C. van Nleuwenhuyzen, petronella Fran- clsca. d. v. H. G. de Moet en M. M. Bunschoten: Johannls Theodoris. z. v. H. D de Bruin en J. W. Wetting; Wilhelmina Elizabeth, d. v. H. van Went en F. A Stouten: Wanda Gerrlt- dlna, d. v. J. J. H. Verberg en E. de Haas; Jolanda Esmeralda, d v. M. A. Kerkhoven en N. Prevoo; Ene Jaco- lus Theodorus. z. v. J. H. W. J. Leielng en W. A. M. Tetteroo; Rudolf Adria- nus, z. v. J. A. P, Immers en M. C. Diependaal: Danielle Sophia, d. v. T. DaudeU en S. M. Boas Berg; Richard, e. v T F. M. Wijfje en M. H. van Ooaterom: Wllma Francien. d. v C Ha venaar en N. W. Sekerls. GETROUWD V Gerritsma en M. J. A. H. Berends: A J. G. M. Rijnbeek en C. J. Verberg: F. Bol en W. M. Mandemaker; D. H O van der Vlugt en A. van Rees; 3. G. Lange en L. Bouman; W. J. L. Plan je en A van Spronsen: J. M. P Gems en J A. M Kriek; G. J. J. van den Kerklhof en J. M. J Heesterman; A. G. van Dlnten en J PW Henstng J. A. M. van Zoen en S. H. N. R. Pen- nenburg A Koppe en J Kulk B; Moolenburgh en A. M. Nolst Trenlté; R L G Hogenelst en C C Pouw M C Sneldenvaard en C J J M Schin kel j J van der Huizen en E M Colpa; J. P A. van Grieken en M. den Outer; J. Melet en J. Vierkant; R. W. Oppelaar en M C. P. van Thlel; J. A. M. van der Ligt en H. P M. Klinkers; H. W. M. Roeier en M. Lagendijk; M. C Kaapaan en S. M de la Rle; R. N, C. van Nimwegen en H. M. Pauw; J. Budding en E M. de Tombe; H. J J, HuL&er en M. T. van der Linden OVERLEDEN E C. A. M. Vose. 73 Jr.. ectatg. van A A. van Hijkoop; A. Doornbos, 77 jr e v D. Meijer; H. Stevens. 65 Jr.. wed. v. H. Stevens; P van DuiJven- voorde. 64 jr.. man; A. G. L. van Schalk. 66 Jr.. man: J. Slnteur, 72 Jr., man; E. E Soute. 53 Jr.. wed. v. H. E. T Burer; M. Neuteboom. 68 Jr.. e. v. G Crispljn: J W. Nljhof. 77 Jr.. man: G. André de la Porte. 67 Jr.. man: G. Houwellng. 7 Jr.. man; J J. Cohen. 79 Jr., man; W H. C. M. Bary. 67 Jr.. vrouw: C. van der Boon. 79 jr.. man; AHA Buter, 30 Jr. e. v. P. J. van der Burg; P Keuter. 71 Jr.. man; W. H. Schaeffer, 66 Ir e v. A Labrie; N. van der Haven. 51 jr.. e. v. N. H. de Jager; C. van Osnabrugge. 65 jr.. man; H. Ravensbergen. 63 Jr., man; S. M Harteveld. 68 Jr wed. v A Moraal; C J. van der Meulen, 38 Ir., man; P Waasdorp. 64 Jr.. man; P Vletter. I 48 jr.. man; J. van Klaveren, 60 Jr, 1 man. «H KATWIJK AAN ZEE De puzzel- rit van de auto- en motorclub „Voor schoten" is een groot succes gewor den. De verschillende voetangels hebben de deelnemers heel wat hoofdbrekens gekost. Dit bleek ook uit het grote aantal strafpunten. Na de rit vond de prijsuitreiking plaats in café-restaurant „Marina" aan de Boulevard. Uitslag: A-klasse: 1. Meyer 203 strafpunten. 2. Van Hooren 237. 3. Zandbergen 239. 4. Van Lingen 280. B-klasse: 1. A. Pont 196 strafpunten. 2. W. Latooy 215, 3. Klinkenberg 309. 4. Konynenburg 313. C-klasse: 1. Brons 322 strafpunten, 2. Stuiver 334. 3. De Langen 337, 4. Kattenvlinder 355 strafpunten. De zangeres Judy Garland om helst in een Newyorkse televisie studio Mickey Deans, met wie zij op 30 december in het huwelijk zal treden. Het wordt haar vierde huwelijk. „De heksenketel" VOORSCHOTEN Zaterdag avond geeft de Toneelgroep Voor schoten In het Cultureel Centrum een opvoering van de klucht „De heksenketel" van J. M. Rogers. Aan vang kwart over acht. Brandende kaars onder kerstboom LEIDEN In een kapsalon aan de Opaalstraat ontstond gisteravond rond 7 uur een begin van brand toen een kerstboom vlam vatte. Onder de' in de winkel staande kunststof spar was een kerststukje met een kaars ge- i plaatat. By sluitingstyd werd verge-1 ten de kaars te doven, met als gevolg dat de takken gingen branden. Een attente voorbyganger wist bin nen te komen door de deur in te trap pen. Hy liep daarby schaafwonden aan het rechterbeen op. en een win kelhaak in zyn broek. Na het brand je met zand geblust te hebben, ver- wyderde hU de smeulende boom. Warmond: 25-26 december dr. Wa lenkamp tel. 2220. wy lever pleging zr. Van Paassen tel. 2250. Zoeterwoude: voor ongevallen aan de Ryndyk tel. 01714-2278. KATWIJK Burgemeester A. G. Vermeulen heeft vanmid dag in „Cleijn Duin" de vlag ge hesen op de in aanbouw zijnde sporthal in verband met het be reiken van het hoogste punt. Het gemeentebestuur streeft ernaar de sporthal, kosten f281.000-, in mei 1969 in gebruik te nemen. Inmiddels zijn de negen enor me dakspanten van de sporthal geplaatst. Op de foto is men bezig met de plaatsing van de eerste spant. (Foto LD J v Duljn, Katwijk a. Zee) Vertrouwen De nieuwe cen trum-linkse regering van premier Rumor heeft gisteren in de Ita liaanse Kamer van afgevaardigden de beslissende vertrouwensstemming gewonnen op een programma van hervormingen voor het onderwys en de economie. De stemmenverdelin g was 351 tegen 247. met een ver eiste meerderheid van 300 Proces in Wenen Drie Oosten rijkers zyn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot acht jaar nadat een rechtbank in Wenen hen schuldig had bevonden aan moord op vier Italiaanse soldaten in j het Italiaanse Zuid-Tirol (Alto Adi- I ge)ZU hadden mynen gelegd bij de Italiaans-Oostenrijkse grens. De vier I verongelukte soldaten waren lid van een patrouille, die zooht naar sporen van een aanslag, nadat een elektri- j citeitsmast in het gebied van Cima J Vallona op 25 juni 1967 was opge- I blazen. Gunstig jaar St. Wittibrord ZOETERWOUDE In „De Drie Eendjes" kwamen de leden van wo ningbouwvereniging „St. WillVrrord" bijeen voor een algemene ledenver gadering. In zijn openingswoord kon voorzitter J. v. d. Ploeg slechts ze ven van de in totaal 430 leden be groeten. De voorzitter toonde zich verheugd over de gang van zaken in het afgelopen jaar. In het bijzon der roemde hü de samenwerking met het gemeentebestuur. Voorts deelde de voorzitter mee. dat de flat in het plan Westeinde na genoeg geheel is bewoond. Een plan voor de bouw van een tweede flat ls in voorbereiding. Vermoedeiyk zuilen 35 wooneenheden verrijzen. Dit betreft huurpremiewoningen. Voor woningwetwoningen is geen grond beschikbaar. Aan het plan Ho ge Ryndyk wordt gewerkt. In totaal zullen naby de Servatiusstraat 65 woningwetwoningen worden ge bouwd. De vergadering ging akkoord met een voorstel de bestuursleden een Jaariykse vergoeding van f 100 toe te kennen. Na het jaarverslag en de Jaarrekening kwam een grondaan koop voor eventueel in 1969 te bou wen woningen aan de orde. Dit voor stel werd gunstig onthaald. Veel discussie ontstond by de verkoop van garageboxen aan de Jan van Banningstraat aan de NV Kerosine ln Amsterdam. Tervens betrof het de verkoop van een strook grond van de tuinen achter de woningen Schen kel weg 24 tot en met 28. De boxen verkeren in desolate toestand, omdat vernieuwing noodzakelijk is. Het voorstel werd aangenomen. De benoeming van vier leden ln de commissie toezicht woningverde ling voor 1969 had eveneens veel voeten in de aarde. Op voorstel van de voorzitter werden voor de Hoge Ryndyk en Dorp 4 de volgende per sonen gekozen: W. van Zeist, H. Buitendyk, L. v d. Zwaan en W. H. Th. Vink. De grote hoeveelheid rijwielen .sy steemloos gegroepeerd in de naby held van het Station, heeft ongetwijfeld de aandacht van de verkeerspolitie getrokken. Heeft daarop stellig ook het ge meentebestuur aanleiding gegeven tot het plaatsen van een groot aantal z.g. rijwielklemmen. Zulks niet alleen tot het verkrijgen van een ordelyk aanzien doch zeker ook tot behoud van het toch altyd nog kostbaar vervoermiddel. Wie tot waarnemen in staat ls heeft kunnen bemerken dat: le de aanwezigheid van deze klem men onopgemerkt biyft door de vele geparkeerde auto's; 2e men biykbaar wel weet dat deze klemmen er yn, doch dat er van de b.v. zondag aldaar ge- plaatsste rywieeln. 20 ln getal, er zes omgevallen waren en er ruim dertig tegen palen en hekjes wa ren gezet. Zo was de situatie zondagochtend omstreeks 9 uur. Tegen de avond was de situatie niet veel beter; inte gendeel was toen het ruime trottoir hoek universiteitskantoor en Alberts Corener eveneens een opslag van schroot. Het is natuurlijk mogeiyk dat de officiële Ingebruikneming van de rij wielklemmen nog moet plaatsvinden. Maar dan zal men het uitzicht erop toch enigermate moeten garanderen b.v. door een parkeerverbod voor gro tere voertuigen. t Is anders zo Jammer van die ge meentelijke uitgave! O. C. Bos Medische diensten Oegstgeest: 25. december dr. Meise- ner, Louise de Collignylaan 19 tel. 53865 26 december dr. Hugenholtw, Wilhelmlnapark 2. tel 51390. Voorschoten: 25 december Ar. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356 26 de cember dr. Arbanel Chopinlaan 32, tel. 3875. Tandartsen: 25 december tandarts Dekker. 26 december tand arts Van Wijk. De welvaart is thans in ons leven vervat; Zo'n tijd hebben mensen als wij nooit gehad. Wij willen een bromfiets, een auto of meer, En nemen dan deel aan het drukke verkeer. We hebben steeds haast en gaan and'ren voorbij; Pas op voor de dooddie gaat niet opzij. Die kent géén genade; heeft nimmer gefaald. En wéér heeft een mens met zijn leven betaald. Men maakt propaganda voor veilig verkeer. Want veilige wegenZe zijn er niet meer. Het aantal gewonden is angstivekkend groot, Voor velen is dat soms de weg naar de dood. Die weg heeft één richting, men kan er niét af. Aan 't einde daarvan is voor velen een graf. Wij schuwen de oorlog en zeggen, nóóit wéér! Toch vallen er dodensteeds meer, ja steeds meer. Gebruiker van wegen, bedenk toch vooral. Dat roekeloos rijden de dood brengen zal. Aan V of aan ancTren, 't zij man of 't zij vrouw. Bescherm uw geweten, veroorzaak geen rouw. Het leven is kostbaar, vergeet dat toch niet. Niet roekeloos rijden! Het brengt steeds verdriet. Wees altijd verstandig, niet eerst naar de kroeg. De lijst van de doden is nü lang genóég. J BIJ

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9