„Naarden" maakt aroma's „Puur natuur" proef je aan de geur Kerstprogramma \s Leidse bioscopen Bloedig gevecht in bar in Roosendaal Vrouw gedood in brandende auto Overeenstemming c.a.o. - confectie Compensatie in bakkersbedrijf Gesprek over progressieve concentratie KERSTVIERING OP HET TOO Jeugd gooit met vuurwerk DINSDAG 24 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 De koninklijke familie heeft dit jaar in Apeldoorn kerstfeest gevierd met perso neelsleden van paleis Het Loo en van de domeinen. Ook de vrouwen en kinderen wa ren uitgenodigd. Prins Bern- hard verwelkomde zijn 500 gasten aan het eind van de middag in het theater zaait je van het paleis. Hij gaf hen de verzekering dat geruch ten, als zouden dergelijke kerstvieringen voortaan niet meer worden gehouden, on juist zijn. Het toen hij zei: „We gaan er gewoon mee door", viel het licht uit De stroomvoorziening begaf het later nog een paar keer. Dat had o.m. tot gevolg, dat Koningin Juliana het Kerst evangelie van Lucas bij een minimale verlichting moest voorlezen. Maar de techni sche onvolkomenheden de den geen afbreuk aan de sfeer, zeker niet nadat vier in witte en zilveren gewaden gehulde „lichtfeeën" ook de laatste van de vele kaarsen hadden ontstoken in de enor me kerstboom, die in een hoek naast het podium stond opgesteld. Het koor van het paleis zong enkele liederen, daarbij trad de 21-jarige Rosemary Advocaat als soliste op. Het Kerstevangelie werd ditmaal niet gespeeld, maar „getoond", en wel door het Rijksmuseum in Amsterdam, dat beelden projecteerde van kunstwerken die betrekking hebben op het kerstgebeu ren. Prins Bemhard hield de kerstrede. Ha afloop van de bijeen komst in het theater wandel den alle gasten over het voorplein naar het hoofdge bouw, waar de Koningin en de Prinsessen Beatrix, Mar griet en Christina, geassis teerd door enkele hofdames, de traditionele chocolade melk schonken en krente- bollen uitdeelden. EELDE (ANP) Een personen auto is gisteravond In Eelde door de gladheid van de weg geraakt, te gen een boom gebotst en daarna in brand gevlogen. De echtgenote van de bestuurder, de 37-jarige mevrouw Van Duseel, kon de auto niet tijdig verlaten en is in de vlammen omge komen. De heer W. van Dussel (40) werd uit de wagen geslingerd. Hy is met zeer ernstige verwondingen op genomen in het Academisch zieken huis in Groningen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Brand in school Zeven lokalen van een dependance van het Goois Lyceum in Bussum zijn gisteravond volledig uitgebrand. Toen de Bussum - se brandweer met groot materieel arriveerde was het houten noodge bouw al een grote vlammenzee. Het gebouw is eigenlijk in beheer bij heft protestants christelijk Willem de Zwijgerlyceum, maar dit had zeven lokalen in de houten aanbouw onder verhuurd aan het Goois Lyceum. I Het uit betonplaten opgetrokken i hoofdgebouw kreeg wel waterschade maar bleef voor het vuur gespaard. De oorzaak van de brand ls nog on bekend, De scholieren waren vrij dag met vakantie gegaan. Voetbal Het afgelopen week einde in zijn totaliteit afgelast» amateur-voetbalprogramma zal niet naar tweede kerstdag worden ver schoven. De KNVB deelde ons des gevraagd mede. dat wat de zondag- amateurs betreft een en ander op 26 januari zal worden afgewerkt. vond Enge- is kaas uit het vuistje de s van snel gemaakt, met smaak gegeten DEN HAAG (GPD) De reclamemakers vinden dat de welvaart en het moderne leven begeleid moeten worden door het begrip „puur natuur". Kleurige stillevens van wortelen en ooft, velden in de oogsttijd en meisjes die met een pakje marga rine door een weiland lopen, zijn symbolen van het goede leven. Ook al zie je het nog niet zo gebeuren, dat elk koffiesmaakje dat wij proeven een liefdevol gestreeld boontje is, en elke sinaasappelfrisdrank vol zit met het sap van kilo's fruit, toch kijk je even op van een heel andere reclameboodschap. AMSTERDAM (ANP) Partijen in de confectieindustrie zijn het on der voorbehoud van goedkeuring van de wederzijdse hoofdbesturen eens geworden over een nieuwe driejarige cao, welke diverse verbeteringen be vat. Deze resulteren in een verhoging van de uurlonen voor 1969 van 16 cent. voor 1970 van 15 cent, benevens een verhoging van 3 procent wegens invoering van 1-1/4 uur arbeidstijd verkorting op 1 januari 1970. en voor 1971 van 19 cent. Alle bedragen zyn voor mannen en vrouwen gelijk. De totale loonkosten van alle verbetering gen bedragen voor 1969 6 procent, voor 1970 8 procent en voor 1971 6 procent. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gistermiddag nabij Geleen het klaverblad Ke- rensheide voor het verkeer open gesteld. Dit verkeersplein van dezelfde grootte als het verkeers plein Oudenrijn verbindt de E9 en de E39 dicht bij de chemi sche complexen van de Staats mijnen in de westelijke mijn streek. Dit project, dat f20 mil joen heeft gekost, werd in precies IV2 jaar tijd gerealiseerd. De openstelling van dit ver keersplein betekent, dat thans in Limburg de E9 over een aaneen gesloten afstand van 51 km (van Maastricht tot Weertgereed is. De doortrekking rond Weert komt het volgend jaar gereed. Dlco, volt, iOCO- >t 12 leien 'elef. in met Een talen and- lden. lallst foed- 3 en mer- lalist ;oed- iali«t joed- essen ;eest. 1 na 10.— Im- jeest, rpak- iren- Jaar oete- mo- Het is de tekst op een reclamefol der, waarin verder wordt verteld dat gebakken-ui-aroma ERR-29769 be staat uiit tabletten van gehard plant aardig vet. met daarin verdeeld ui-extract en ui-aroma. De recla me is er één van de n.v. chemische fabriek „Naarden" in Naarden, 's we relds vierde en grote producent van smaak- en reukstoffen. Met 26 fa brieken in andere landen. In de laboratoria van de Neder landse fabriek staan rékken vol met flesjes en potten. Met witte poeder tjes erin en vluchtige watertjes. Als je eraan ruikt „proef" je belegen kaas. koude ham en goede cognac. Wat haalt zo'n chemische fabriek met ons eten uit?. „Eigenlijk niets anders dan wat de huisvrouw er in de keuken mee doet. alleen op wat grotere schaal", zeggen ze bij ..Naar den". .Achter technische vaktermen gaan processen schuil, die de huis vrouw dagelijks verricht. Zij zet kof fie, bij ons heet dat extraheren. Zij strooit zout op het vlees, wij noemen dat conserveren. Als zij haar aard appels kookt, zijn wij aan het hudro- lyseren". „Naarden" gaat een 6tap verder: „Wij halen uit de „pure natuur" de amaakbestanddelen. We dikken ze in en maken dat ze niet bederven. Wan neer de oorspronkelijke prod uk ten te schaars of te duur zijn. dan proberen wij ze met onze chemische kennis op te sporen in andere natuurlijke produkten en ze daar uit te halen. Zo komt bijvoorbeeld citroensmaak voor limonadegazeuse niet uit citroe nen, maar uit blaadjes van de ci troenstruik. Synthetisch dat wil zeggen, uit niet-natuurprodukten maken we nog niet veel. Al zal er ongetwijfeld een tijd komen, dat wij onze smaak- bestanddelen uit, laten we zeggen, aardolie zullen halen. Maar maakt dat enig verschil, als we er chemisch van overtuigd zijn, dat die bestanddelen absoluut dezelfde zijn als die in natuur produkten?" Ze glimlachen als je zegt, dat Je dacht dat er kaas in alle kaaskoek jes zit. Bij „Naarden" zoeken chemici naar de geuren en smaken achter het uiterlijk van het voedsel, dat wij eten. Zü zeggen: wat is een aardbei meer dan zijn aanblik, zijn aroma en verder een grote hap water? Zü zoe ken uit wat het is dat het aroma aan de aardbei geeft en brengen dat in de handel voor smaaktoevoegingen. Ze zyn trots: „Je kunt er geen puk keltjes van krijgen, zoals van de ocmplete aardbei". De smaak van ham is hoofdzake lijk die van rook, en met 10 by «1- aar gezochte onderdelen bootst men die smaak in druppelvorm na voor de vleesconservenindustrie. Cognac werd in vier jaar onderzoekwerk ont leed in 218 smaakonderdelen waar mee een mogeUjkheid ontstond om een cognacsmaak te geven aan bon bons, chocolade en sauzen. De echte cognac is niet alleen te duur voor de ze toepassingen, maar bovendien in een aantal gevallen technisch niet te verwerken (de alcohol erin zou bü- voorbeeld by vermenging de chocola de aantasten). Er is büvoorbeeld ook een smaakstof in de handel gebracht, waarvan twee ons voldoende is om duizend kilo margarine een boter- smaak te geven, of om koekjes naar boter te laten smaken. Electronen Er wordt bü „Naarden" gewerkt met apparaten om de verschillende stoffen die zorgen voor de smaak van iets, uit elkaar te halen. Er is een (ADVERTENTIE) computer bü ingeschakeld en er wordt met elektronen gebombardeerd. Een voorbeeld van het maken van een smaak uit een heel andere stof: de smaak van vanille komt van de kristalpluisjes aan het vanillestokje. Die stokjes komen van de zeer dure zaadpeulen van orchideeën in Mexi co en Zanzibar. Men zocht een ver vanging en vond de vanillesmaakstof ook in de uitwerpselen van bepaalde vogels en in de rook van locomotie ven. Dat zün allebei moedlüke bron nen voor een industrie, en daarom zocht men verder en vond de smaak stof tenslotte ook terug in de olie van kruidnagelen en in houtafval. Deze twee zün thans de bronnen voor de vani 11e - smaakstof van ..Naarden". Gevaarlijk Is wat ..Naarden" doet gevaarlük voor de gezondheid? „Wü gebruiken alleen stoffen die volgens de warenwet zijn toegestaan. Bovendien worden onze aroma's door ons zelf getest op mogelüke scha- delüke werkingen". Is het niet een beetje smaakver- vlakkend, altüd precies dezelfde do sis? .In feite wel, maar men zal op deze wüze moeten produceren om van daag de dag ledereen van aard- beienüs en vanillepudding te kun nen laten mee-eten. De slager van vroeger nam op het gevoel een hand je kruiden, waardoor zün worst de ene keer wat smakelüker was dan de andere. De worstfabrikant van nu wil een constante smaak kunnen P.v.d.A. VRAAGT P.P.R. EN P.S.P. (Van onze parlementaire redactie1) DEN HAAG (GPD) Het bestuur van de Partü van de Arbeid heeft de besturen van de PPR en van de PSP uitgenodigd voor een oriënte rend gesprek over de mogelükheid tot vorming van een progressieve concentratie. Het gesprek zal worden gehouden op vrijdagavond 10 Januari in Am sterdam. De partü Democraten '66, die heeft verklaard niet deel te wil len nemen aan de vorming van een progressieve concentratie, heeft de uitnodiging ontvangen om het ge sprek van 10 januari als waarne mer bü te wonen. D'66 heeft op deze uitnodiging nog niet gereageerd. verkopen en doseert zus en zoveel druppels smaakeseence". Wat kosten de smaakstoffen, die de plaats hebben Ingenomen van „puur natuur?" Een indrukje uit de .Naarden "- prijscourant voor fabrikanten, waar in goedkope zowel als duurdere smaakstoffen worden aangeboden dus alleen de miligrammen stof die aan de produkten hun smaak ge ven: Voor een hele liter limonadesiroop kost een van de vele verschillende aardbeiensmaken 7 cent. een slnaas- appelsmaak 5 cent. Voor een kilo fondant kost een advocaatsmaak 1 cent, een koffiesmaak 7 cent, een rumsmaak 2 cent. Voor een kilo schocolade kost de smaak butterscotch 4 cent. Voor een kilo marsepein kost de smaak van marsepein 4 cent. Voor een liter pudding kost een caramel-aroma 1 cent. mokka-aroma een halve cent. aardbei-aroma nog geen halve cent, vanille-aroma nog geen halve cent. ADVERTENTIE fPIÏÏlTpS BATfÊRÏ jënI H die móéten wel I W ,,_ia=_ ane.d zijn I Het arsenaal van „Haarden" ROOSENDAAL (GPD) Zeker één persoon is ernstig gewond bü een hevige vechtpartij in de Bristolbar aan de Brugstraat in Roosendaal. Er rijn waarschijnlük schoten gevallen. De gewonde is tot nu toe voor da politie onvindbaar. De ruzie ontstond rond sluitings- tüd van de bar tussen een bezoeker en de eigenaar. De oorzaak ligt ver- moedeUjk in een kwestie over een barmeisje. Bü de daarop volgende vechtpartijwaarbü enkele bezoekers tegen de barkeeper en de portier op trokken. sneuvelde in korte tüd veel glaswerk. Door een klap met een kristallen asbak moet een van be zoekers ernstig aan het hoofd zün ge wond. Buiten ging de knokpartü nog even door. hetgeen een paar ruiten kost te. Een van de getuigen heeft dui delijk horen schieten en men heeft ook iets gezien in de hand van een der mannen, dat op een pistool leek. Bü de komst van de politie verdwe nen de bezoekers met de zwaar bloedende man in een auto. De po litiewagen zette de achtervolging nog in, maar raakte het spoor kwüt De eigenaar van de bar heeft zich het gebeuren kennelük zo aangetrok ken dat hü gistermiddag een hart aanval kreeg en lings in het zieken huis is opgenomen. DEN HAAG «ANP» Het geor ganiseerd overleg van werkgevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf heeft geadviseerd om in verband met de per 1 januari te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud (BTW en ver hoging premies sociale verzekerin gen) met ingang van de eerste volle loonweek in januari, welke op 6 januari 1969 ingaat, de navolgende compensatietoeslagen uit te keren: f 4.— per week voor mannelijk personeel van 21 jaar en ouder; f 2.per week voor mannelyk per soneel beneden 21 Jaar; f3.per week voor vrouwehjk personeel van 21 jaar en ouder, en f 1.50 per week voor vrouwelijk per soneel beneden 21 jaar. Deze compensatietoeslagen zullen bü de kamende onderhandelingen over de nieuwe ca.o. 1969. welke op 1 april 1969 van kracht wordt, door party en worden aangemerkt als een voorschot, dat onderdeel uitmaakt van het totale loonpakket, waarom trent overeenstemming moet worden verkregen. Schade 40 mille DEN HAAG (GPD) Als gevolg van het gooien met bra ndend vu in werk: is gistermiddag aan de Betje Wolf straat in Den Haag een maga zijn met elektrisch-huishoudelüke artikelen afgebrand. De schade wordt op veertigduizend gulden ge schat. De kinderpolitie zoekt een groepje schooljongens van ongeveer twaalf jaar oud, dat met ontstoken Ben gaals vuur zou hebben gegooid. Vermoedelijk is een stukje nog brandend vuurwerk door een open dakraam in een kist met houtwol gevallen. In een oogwenk stond het magazyn in lichterlaaie. Het maga zijn van vier bü drie meter, dat tot de nok toe stor.d volgepakt met koelkasten, wasmachines, radio's, tv- en platenspelers, brandde geheel uit. LEIDEN In verband met de feestdagen hebben de vertoningsweken in de Leidse bioscopen (evenals elders) een wijziging ondergaan. De nieuwe films gaan morgen reeds draaien en blijven behoudens prolongatie tot en met oudejaar. Angelique LUXOR Er scWjnt geen einde te kunnen komen aan de succesvolle Angélique-serie. Nu alweer de vüfde: .Angélique en de sultan". Natuurlük weer met Michèle Mercier en Robert Hos sein in de hoofdrollen. Aan het einde van de film vallen Angé lique en De Peyrac elkaar in de armen, maar voor het zover is, gaat het weer van-dik-hout- zaagt-men-planken. Angélique komt zelfs terecht in de harem van de Koning van Marokko. Zij maakt hevige ruzie, komt in een cel terecht. Zü ziet kans te ont snappen en een wilde achtervol ging volgt. We zeiden het al, het komt allemaal best voor elkaar, maar intussen zal men zich niet vervelen bü dit kleurenspectakei vol avonturen en romantiek Manon 70 STUDIO Abbé Prévosts we reldbekende roman Manon Les- caut" heeft vele kunstenaars ge ïnspireerd. Driemaal werd het verhaal voor een opera gebruikt os. door Jules Massenet en Gia- como Puccini. Natuurlük werd er ook een film van gemaakt, in 1948 door Clouzot. Twintig jaar later roept Jean Aurel het be roemde liefdespaar uit het boek opnieuw tot leven (Catherine Deneuve en Sami Freyi. maar plaatst het in *n eigentüds spe- lieu. Verborgen microfoons spe len belangrijke rollen in het dra ma tussen de geliefden. Zü kunnen eikaars ontrouw beluis teren. Maar het aangrüpende van het drama, dat Prévost meer dan 200 jaar geleden ge stalte gaf. gaat ook in onze tüd niet verloren. Shalako TRIANON De Amerikaan se filmregisseur Edward Dmy- tryk heeft voor zün film „Sha lako" (Indiaans voor regenma ker i een heel legertje beroemd heden laten opdraven. Sean Connery (befaamd van de Ja mes Bond-films). Brigitte Bar dot (nadere toelichting overbo dig), Stephen Boyd. Peter van Eyck, Jack Hawkins, Honor Blackman, Eric Sykes en vele anderen hebben meegewerkt aan zün wildwest-verhaal. Een rüke baron organiseert een safari naar het wilde westen. Maar ge durende de jachtpartü wordt het gezelschap aangevallen door Apachen. Van dat moment af zit men midden in een echte Western vol bloed, zweet en tra nen. Wilde achtervolgingen, wre de martelingen, woeste vechtpar- tüen. Voor Sean Connery zal dit overstapje van James Bond naar dit büna even ruige genre niet zo moeilük zün gevallen. Pas op je tellen LIDO Natuurlük is Louis de Funès ook van de partü in deze kerstdagen. Hoe zouden we het zonder deze Franse komiek moeten stellen? In deze film „Pas op je tellen!" speelt hü voor de eerste keer samen met niemand minder dan Jean Ga- bin. Een film barstensvol met gekke voorvallen. Maar wat zou men anders kunnen verwachten van het kleine driftige manneke, dat aan de lopende band rolpren ten schünt te maken. De lief hebbers van de lach weten dus, waar zü op deze feestdagen het hart kunnen ophalen. Vier dollars wraak REX Kapitein Roy Dexter komt beladen met roem uit de burgeroorlog terug. Hü wordt in zün woonplaats met open ar men ontvangen, behalve door •en drietal personen, dat om verschillende redenen de kapi tein een kwaad hart toedraagt. Zü proberen hem uit de weg te ruimen, maar na heel wat ver wikkelingen weet hü zün on schuld te bewijzen, wordt in ere hersteld en drukt zün geliefde aan zün hart. Regisseur Alfon so Balcazar heeft de avontuur lijke belevenissen van de held breed uitgemeten. Spanning en actie rijn gegarandeerd. Bambi CAMERA In het theater aan de Hoge woerd een ver toning van een oud, maar al tijd weer charmant successtuk: Bambi van wijlen Walt Disney. Een tekenfilm, waar de kunste naar met veel talent de hart- veroverende avonturen van het kleine hertenjong gestalte heeft gegeven. Catherine Deneuve

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7