DNZE KERST WORDT iVINTERSER Het Kerstfeest van de oude boswachter Feestelijk menu Vlekkeloos feest ig KSTB1JLAGE lüö8 VAN HET LËÏDSCH DAGBLAD hebben ons de laatste jaren afgevraagd of de kerstdagen in West opa, die gemiddeld als groen" en onbestendig bekend staan, wat win- er gaan worden. e vraag is niet 20 vreemd wanneer wij zien dat er plotseling een aantal envolgende kerstdagen is voorgekomen met strenge vorst hetgeen met ondering van 1938 tot ver in de vorige eeuw een bijzonderheid was ge ren. n ee KNMI heeft al eens een gemiddelde be rde! id van de temperaturen vóór en tijdens ;tbai }rst over een periode van 40 jaar. Dui- valt daarbij een stijging op aan de [edaivond van de kerstdagen. In Duitsland warmtegolf tijdens de kerst bekend n no Veihnacht-Tauwetter" (kerst-dooiweer), bdi at je dan wel afvragen of hierin piot een wijziging is gekomen wanneer je n hjrier jaar achtereen tijdens de kerstda- n ons land streng ziet vriezen. Dit ter en J>ver een Periode van meer dan 100 jaar geve ut alleen in 1938 op de kerstdagen stren- *°ii rs^ was gemeten. In 1961 op tweede kerst- seldi - 14.6 gr. c. op het vliegveld Twenthe, in 1 do( te Haamstede op tweede kerstdag cü |gr. c., in 1963 op eerste kerstdag 12.8 op het vliegveld Eelde, in 1964 op twee- irstdag 12.7 gr. c. te Dedemsvaart. )65 en ook verleden jaar zagen wij weer pplsche temperatuurstijging vlak vóór de dagen. Is dit een herstel van de tradi- e tendens? De komende Jaren zullen dit n bewijzen. n in oude kronieken en oude dagbladen pat bijzonderheden te vinden over win- n de 18de en 19de eeuw, maar vrij zei- ras er sprake van extreme koudegolven of tijdens de kerstdagen. Daarvoor kwa- In aanmerking de decembermaanden 1788, 1829 en 1844, 1879 en 1890. De decembermaand van 1890 was op een na de koudste van de laatste 250 Jaar met in Utrecht (waar het KNMI toen nog was ge vestigd) 18 ijsdagen waarop het kwik ook overdag onder nul bleef. Op 4 december was het al raak. „Veehandelaar Van Eijk te MuS- den, vader van vijf kinderen ging naar het Fort Pampus over de bevroren Zuiderzee om melk te brengen. Bij een wak vond men alleen zijn pet en eene ledige melkkan". Werd de eerste officiële Friese Elfstedentocht op 2 januari 1909 verreden, in december 1890 is men wellicht al op dit idee gekomen. Zo lezen wij „Op den 17den december werd op de Tey- lerstichting in Haarlem de laagste tempe ratuur van 24 graden onder nul gemeten. Op 28 december reed de 27-jarige W. Mu lder uit Haarlem (Fries van geboorte) door 11 Friese steden, een afstand van 180 kilo meter. Een oud moedertje kreeg onverwacht bezoek over het ijs van twee tantezeg- gers in de leeftijd van 76 en 74 jaar. Op oudejaarsdag (1890) was het ook bijzonder koud. In Vlissingen vroor het 16 gr. c„ in Groningen 20 graden". Een pikante bijzonderheid uit de vroegere ijs- en win terverslagen zijn de oorlogen met de baanvegers en het vaak te overvloedig nutti gen van warm bier en hete wijn op het ijs. Een bericht uit de noordelijke pers: „Op 24 december (1890) gingen de baanvegers te Hoogkerk, die zich bij de bruggen hadden op gesteld en wat te veel hete wijn hadden ge noten, een ieder die geen cent afstond met de bezem te lijf". Daarop volgde een ingezon den stuk met als passages: „Er staan tame lijk veel zoogenaamde baanvegers, maar die zijn liever lui dan moe en vegen te weinig. Kan de gemeente hen niet ieder een baan vak aanwijzen, zoodat zij voor het geld waar voor zij de hand ophouden ook wat doen?" Onze voorouders hadden vroeger tijdens kou degolven rond kerst en oudjaar heel wat meer perikelen dan wij. Er was veel armoede, er werd veel kou geleden. Brandstof was schaars en er was voortdurend herrie met baanvegers, die blijkbaar meer naar zichzelf streken, dan over het ijs. aber 1829 staat op de derde plaats van te decembermaanden in de laatste 250 Een courantebericht uit die dagen luid den 18den December begaf predikant 8. Mantingh van Blankenham zich met nog jeugdige vrouw op schaatsen her- aarvLrt over het ijs van de Zuiderzee om den i tboi van de laatste, die met zijn schip on- Schokland lag ingevroren, met een be- fc te verrassen. Hendrik Jongman, een lenden visscher werd gehuurd om hen aarts over het ijs eenen bekenden baan \zen. Alle drie geraakten zij door het ijs 'dronken". ctreem koude kerst was die van het f844. Van de tweede kerstdag lezen wij lende berichten ïberigten over het ijs op onze groote gren zijn zorgwekkend. Eene verbaazen- Iftassa ijs heeft zich hier en daar vast- ft. Bij Tiel zit het ijs van de Waal bij tsen 90 cm dik". •e kerst hebben onze ouders of groot- beleefd in 1879. Een aardig bericht over rijden uit die tijd: „In Loppersum werden ijswedstrijden voor behoeftige trs gehouden in het rollen van vaten ijs waarbij de deelneemer eene hoge moest dragen. Van de 34 deelnemers er 32 ieder vijf pond puik schapen en allen gingen dankbaar weer naar (Ook die twee die niets wonnen?) itste extreem koude periode van kerst ■jenlu nieuwjaar, die wat gelijkenis vertoont 1962, be «fde men in 1890 waarover Her- BP de Man zijn bekende streekroman „De *r van 1890" schreef. a heb ik hiervan opgemaakt en ge- p. tekend dit proces-verbaal op de 55 ambtseed bij de aanvaarding mij ner bediening afgelegd". De aloude slotzin van elk-proces-verbaal. Hè, dat was gebeurd! Met een zucht van voldoening keek hij neer op zijn werk. Eindelijk had hij, Gerbrand Diederiks, boswachter bij de Baron van Deeminck en Hovelingen tevens onbezoldigd rijks veldwachter in welke laatste functie hij „opsporingsambtenaar" was en dus gerechtigd een proces-verbaal op te ma ken dan toch die stroper te pakken gekregen Lang had het geduurd, ontelbare hazen en konijnen waren langs hem heenge- glipt en in handen van de stroper Herin van Dintel gebleven! Ja nooit had hij het „wettig en overtuigend bewijs" ge kregen, daar was den Herm te glad voor, doch niemand anders dan deze kon de beruchte stroper zijn! O Ja, wel had hij vaak een lichtbak of een paar strikken kunnen oprapen, maar nooit had hij den Herm te pakken gekregen, den Herrn die ermee gewerkt had in de donkere nach ten wanneer de dorpelingen in hun bed stede lagen te ronken dat je het op de weg kon horen! Maar nü had hij, Diederiks, den Herm toch eindelijk gesnapt! Het was een lopen van belang geweest, wat hem die al een jaartje ouder werd. lang niet gemakkelijk was gevallen, maar hij moést nu den Herm hebben! Door struik gewas en greppels was hij de dader ach terna gesneld, maar eindelijk was deze gestruikeld en zodoende had hij hem kunnen vatten. Geweer en haas waren in beslag geno men, hij zou die als „stukken van over tuiging behoorlijk gewaarmerkt depone ren ter Griffie van het Kantongerecht" te Overloon het kleine Brabantse stadje. Wat had die beroerde kerel nog gezeurd om de haas terug te krijgen. Niet eens had hij gerept over het geweer maar die haas, daarom ging het hem huist die haüs, daarom ging het hem juist déze haas met de Kerstmis op morgen voor zijn eigen gezin was geweest, maar daar had hij, Diederiks, geen bliksem mee te maken: overtreding was over treding en stropen stropen, of je dat nu deed om zèf eens een lekker kerstmaal te hebben, dan wel dat je de haas aan een poelier in de stad verkocht! Welgevallig bekeek hij het 20 Juist geschreven proces-verbaal onder de hand een kop koffie drinkend en de laatste druppels opslurpend uit zijn grote ruige snor. Ja, zo'n stroper moest nu niet denken dat hij, Diederiks, alleen maar bos- en veldwachter was om de klusjes van de Baron te doen. Hij was wed degelijk op sporingsambtenaar en dat zou hij tónen ook! Als de zaak voorkwam en de kan tonrechter zou hem vragen hoe de ver dachte bekend stond in de omtrek, dan Stille nachtheilige nacht zou hij prompt antwoorden „Slécht, Edelachtbare! Bar slecht!" In het mid den latend of dit sloeg op 's mans gehele gedrag of alleen op het stropen wel wetend dat, al was de kantonrechter vaak zeer clement, juist bij het strópen bij hem, die zélf een verwoede jager was en dikwijls bij de Baron op een jachtpartij kwam, heel, héél zwaar zou wegen! „Slécht, bar slecht!" Zo'n lamme kerel die Herm om nog te soebatten de haas terug te mogen hebben voor het kerstmaal van zijn eigen gezin. Het mócht wat! Wat had hij, Diederiks, te maken met het gezin van de overtreder? Ja, zo'n haas was toch wel een fijne bout! Onwillekeurig moest hij terug denken aan de tijd toen hij nét zo'n snuiter was geweest als nü de knullen van den Herm! Zijn vader was boerenarbeider met een groot gezin ge weest; hij Gerbrand, had zich weten op te werken tot boswachter en ja, „opspo ringsambtenaar". Vader had altijd hard moeten werken bij de boer, moeder was uit bakeren geweest, maar toch één keer per jaar was het met Kersmis een „vet pot" bij hen geweest! Dan kwam er óók een haas op tafel! Wat hadden zij ge smuld van die jaarlijkse grote traktatie om later weer terug te vallen in de sleur van het dagelijkse schrale maal. Maar eh hoe kwóm vader toch eigenlijk aan die jaarlijkse haas??? Kópen kon hij hem toch ook niet van zijn magere loon Kijk, dat was eigenlijk nooit tot hem doorgedrongen. Juist nü, voor Kerstmis, terwijl daar de haas voor hem op tafel lag met een ambtelijke label aan een poot. Vrienden of familie die er béter bijzaten, hadden zijn ouders niet.dus dan moest vader die haas óók gestroopt hebben SU1 zit de oude boswachter voor zich uit te staren. Nooit heeft hij beseft, nooit heeft hij eraan gedacht hoe hij en de andere kinderen telken jare met spanning de morgen tegemoet za gen dat er ineens een haas in het schuur tje hing! Zo mijmert hij weg en denkt terug aan die jeugdjaren. Ziet oude beelden voor zich verrijzen terwijl buiten in de nacht eerst één en dan even later nóg een en nóg een, de kerstklokken begin nen te luiden, overwaaiend het geluid uit de dorpen in de omtrek, van verre zijn oude beelden in sonore klanken accom pagnerend Ja, als kind had hij toch óók gesmuld van dat verboden wild en zouden dan niet de kinderen van den Herm? neen, daar niet aan denken! Herm was een stroper en moest gestraft worden maar eh vader?! Schoorvoetend, onwillig staat hij op. grijpt zijn zware duffel van de haak, stopt er de haas onder, slaat het geweer over de schouder en stapt met zware schreden de verlaten land weg op tot hij bij het huisje van den Herm komt. Dan sluipt hij nader, trekt met een ruk de ambtelijke label van de hazepoot en hangt het dier over de deurklink, terwijl hij het geweer in het gras laat vallen en geeft een schop te gen de wankele deur: „Düér, voor Jullie is het ook Kerstmis Dan treedt hij ijlings terug en laat zich even op de berm vallen, terwijl van verre nog steeds de kerstklokken hun jubel uitzingen over bos en ven DOLF SCHNAAR Zacht flakkerende kaarsen in glanzende kandelaars, rood lint, hier en daar een takje hulst, de lucht van dennegroen in een behaaglijk warme kamer. De kerstdis ziet er feestelijk uit. De gastvrouw inspec teert voor de laatste maal de tafel. De eer ste gang kan worden geserveerd. Ook een genoeglijk huiselijk dinertje met de kerst kan eenvoudig, doch stijlvol en ver zorgd zijn. Alleen al een tot aanzitten noden de tafel met hier en daar een versiering is belangrijk voor het welslagen van het huise lijk kerstdiner. Waarom dan niet eens gedacht aan een ge tekend, geplakt, geschreven of getypt kerst menu naast ieder bord? Er is weinig méér voor nodig dan een overgebleven dennetakje of een plukje engelenhaar, een rood lintje of wat kerstboomglitter en een pakje eenvou dige correspondentiekaarten, wit of in een pastelkleurtje, dat past bij het tafellinnen. Al heel eenvoudig is het om de gerechten, de wijn en een vrolijke kerstwens zo netjes mogelijk onder elkaar op de kaart te schrij ven of te typen. De versiering van de spijs kaart kan zo eenvoudig en zo ingewikkeld zijn als men wil: een rood lintje met een takje groen met een nietje of door een gaatje links bovenin gestrikt doet het alleraardigst. De spijskaarten worden dan op of naast de borden gelegd. Wilt u ze recht op zetten, dan gaat dat heel gemakkelijk, door de kaart dubbel te vouwen en maar op de helft het menu te beschrijven. Iets open gevouwen blijven de „kaarten" stevig staan. Een andere mogelijkheid het menu te ver sieren: „teken" met lijm de vorm van een hulstblad. een ster, een kaars of een den- neboom en strooi op de nog natte lijm een beetje kerstboomglitter. Het blijft kleven op de ingesmeerde plekken, de rest laat u er weer afglijden. Een „zilveren" figuurtje blijft op het menu achter. Een grappig effect krijgt men ook door de correspondentiekaarten te knippen in de vorm van een denneboom, een kerstklok, een dikke kaars-in-kandelaar of een hulstblad en daarop aan te geven wat de kerstdis te bie den heeft. Nóg gemakkelijker, maar iets minder goed koop is het om evenveel dubbele kerstkaar ten te kopen als er gasten aan tafel zullen zitten. Het is zaak er op te letten, dat de binnenzijde onbedrukt is. Op de plek waar u normaal de kerst- of nieuwjaarswens zou schrijven, komt nu het menu. In feite een eenvoudig, snel te realiseren werkje, waarmee ook de kinderen op deze avond vóór Kerst nog een uurtje zoet zijn, wanneer de huisvrouw zich slechts kan be zig houden met de kerstcake en de kalkoen. Je zult het altijd zien; net als de kerststem ming er aan tafel komt en de heer des huizes de wijn inschenkt, stoot zoonlief een glas om en komt de inhoudt op moeders nieuwe jurk terecht. Laat door dit Incidentje uw kerst feest niet bederven en raak niet in paniek, want als u de Juiste middelen gebruikt, kunt u alle vlekken verwijderen. Bier: sopje biotex Bouillon: sopje biotex Jus: het weefsel omkeren en tussen poreus papier uitstrijken, of terpentine of alcohol Koffie: sopje biotex Vette saus: terpentine Vruchtensap: alcohol of brandspiritus Wijn: alcohol of brandspiritus Wilt u liever het zekere voor het onzekere nemen, bestel dan bij het Instituut voor Huishoudtechnisch advies van de Neder landse vereniging van huisvrouwen door overschrijving van 1,— op giro: 33 89 44, het I.H.V.A.-vlekkenboekj e.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27