Kerstmis, onbekend feest voor oor logsslach tof f er t j es Geld kan veel doen van Pater Pinus Libreville Boodschap uit Aan het volk van Nederland ArabischeVietnamese en Biafraanse kinderen in Nederland EEN HOOPVOL PERSPECTIEF KER6TBIJLAGE 1&68 VAN HET LLIDSCH DAGBLAD DE stichting Terre des hommes, die de kinde ren naar Nederland heeft gehaald, is pas enkele jaren geleden in Nederland opgericht, naai' voorbeeld van de Zwitserse zusterorga nisatie. Zij wil kinderen helpen die in nood verkeren, zonder daarbij op politiek, religie of ras te letten. Be stuursleden en andere leden werken belangeloos. En de heer J. Z. Brijl van de stichting wil er graag aan toe voegen: „En vooral on middellijk, er blijft bij ons geen cent aan de strijkstok hangen. Als wij horen dat er medicamenten of andere dringende zaken nodig zijn proberen wij die los te bede len of met geldgiften te kopen en sturen wij die zo spoedig mogelijk. Wie plaat selijke hulpacties wil orga niseren voor de kinderen in Vietnam. Biafra of elders, kan bij ons inlichtingen krij gen; Postbus 8609 in Den Haag". Een jongere organisatie is de Stichting Luchtbrug Biafra (giro 200100), die het financieel mogelijk heeft ge maakt dat Terre des hom mes vijf zieke Biafraanse kinderen naar Nederland ton laten overkomen. De kinderen van zes tot dertien jaar oud, lijdend aan tuber culose en pleuritis, worden verpleegd in de kinderkliniek van prof. Van Creveld. Voorzitter J. de Hoop: „Wij hebben als bestuursleden al vast f 50.000 bijeengebracht om de kosten op te vangen. Eigenlijk heeft het me wat teleurgesteld dat zo weinig mensen geld voor dit doel hebben gegeven. Misschien ligt het aan ons, dat wij niet genoeg aan de weg hebben getimmerd. Er is zo ontvet tend veel nood onder de Biafraanse kinderen. En het is eigenlijk betrekkelijk een voudig om hulp te bieden: nl. door gewoon geld te ge ven. Met geld kunnen er ter plaatse noodziekenhuizen worden gebouwd, kunnen medische teams worden uit gezonden en is er volop voedsel te koop. Laat men dat vooral beseffen als men zich met de kerstdagen te goed doet aan de weelde die ons omringt. En wat is er dankbaarder dan iets te ge ven voor een kind?". In Libreville (Gabon) zijn in de Cité Sainte Marie 1400 Biafraanse kinderen liefdevol opgevangen door Pater Pinus. Uit vele delen van de wereld kwamen giften binnen voor dit werk van Caritas Internationales, ook uit Nederland. Pater Pinus is dankbaar voor deze hulp; de kinderen spelen en lachen weer en zij leven bijna weer als gewone kinderen. Aan het volk van Nederland richtte Pater Pinus de volgende boodschap. Ik begin mijn boodschap aan u met een goed bericht. De Biafraanse kinderen die zich on der de hoede van mijn Biafraanse en Gabo- nese medewerkers en van mij bevinden, zijn vrijwel gered. Wij zijn nu bezig voor hen een betere huisvesting te bewerkstelligen. Wan neer dat gebeurd is. komt een volgende taak: voor hun opgroeien onder menswaar dige omstandigheden te zorgen. Het is niet voldoende alleen aandacht te wijden aan de medische kant van hun ellende. Wij moeten een gezinssfeer proberen te scheppendie voorlopig of definitiefhet ontbre ken van hun ouders kan compenseren. U be grijpt: hierin is de werkelijke tragiek van deze kinderen gelegen. Wij ons personeel en ik zijn u grenze loos dankbaar voor uw hulp waarvan ik door bemiddeling van monseigneur Bayer, secre taris-generaal van Caritas Internationa les vernam. Dank zij die eerste snelle hulp op het meest kritieke ogenblik hebben wij in eerste instantie het onderhoud en de verzor ging van de kinderen gedurende de maand oktober kunnen betalen en waarvan wij nu onze ontvangstcentra voor een belangrijk deel kunnen laten werken. Wat wij nu met uw bijstand doen. is maar heel weinig vergeleken bij het leed in Biafra, waar duizenden kinderen sterven. Maar ik verzeker u, dat het geld dat via Caritas bin nenkomt van alle mensen van goede wil, de hulpkrachten van deze organisatie in staat stelt om daar in te springen waar dat het meest nodig is, in Biafra-zelf, tussen de lij dende bevolking. Men moet de verschrikke lijke toestand waarin de kinderen daar ver keren, hebben gezien om te geloven wat er geschreven wordt, 't Is zo onwaarschijnlijk voor mensen zoals wij die gewend zijn aan het comfort en de overvloed van de wester se wereld. Het mysterie van Kerstmis dat wij gaan vie ren, moge ons allen opnieuw herinneren aan onze plicht onze harten en huizen open te stellen voor de armen in deze wereld en om de boodschap van liefde tot de medemens die dit feest predikt om ons heen in praktijk te brengen. Dat is wat u hebt gedaan en wat u nog altijd doet. De boodschap van Kerstmis is een vredes boodschap aan de mensen van goede wil. Wilt u meehelpen de vrede te vestigen, op dat in de wereld en vooral in Biafra het bloedvergieten ophoudt en de vrede wordt teruggebracht? PATER PINUS. LIBREVILLE, GABON, CITÉ SAINTE MARIE. „De christelijke kerken beginnen los te ko men uit het isolement, dat zij ten opzichte van elkaar en ten opzichte van de buiten wereld rond zich hadden geschapen. Het idee van „de wereld vluchten" is verlaten, en het bewustzijn dat Christus als teken van hoop midden in de wereld en de geschiedenis moet staan, staat thans voorop. De christen van vandaag stoot opnieuw op de kern van het Evangelie: in alle bescheidenheid maar met volle overtuiging werken aan een betere we reld op basis van het geloof in Gods mensen liefde en van het vertrouwen op Zijn belof ten. Voor mij staat de huidige ontwikkeling in een hoopvol perspectief J. BLUYSSEN Bisschop van 's-Hertogenbosch Het is al enige maanden stil rond de meisjes, men schuwt iedere publiciteit. Het kost dan ook moeite de behandelend geneesheer, de Utrechtse plastisch chirurg dr. L. Koens aan het spreken te krijgen. Als hij het tenslotte doet, zegt hij: „Ik wil het doen in de hoop dat hierdoor meer mensen bereid zullen zijn te helpen, met geld of op andere wijze. Er wachten nog duizenden kinderen op hulp. Misschien dat de kersttijd de juiste tijd is om hierover eens na te denken. Misschien ook dat er van de kerstgratificaties een klei nigheid kan worden overgeschreven op giro 646900 van Terre des hommes. Met geld kan- men wonderen doen in de noodgebieden". Hoeveel meer voorrechten dan tal van an dere kinderen heeft dit meisje bij haar kerst boom. 27 kinderen is in feite slechts mogelijk ge worden door de naastenliefde van een hand jevol mensen. Neem Hama en Zakyia, twee door oorlogshan delingen verminkte meisjes. Er zijn er dui zenden zoals zij, kinderen met kapotgescho ten gezichten, geamputeerde ledematen of verwaarloosde brandwonden. Het is maar toevallig, dat juist Hania en Za kyia in het Utrechtse ziekenhuis zijn te rechtgekomen. Zij zijn bij toeval ontdekt door een Nederlandse vertegenwoordiger van de stichting Terre des hommes, de organisatie die zich bezig houdt met hulp aan kinderen in nood. De beide meisjes zijn gevonden in een vluchtelingenkamp. Op 26 september kwamen zij op Schiphol aan, Zakyia, wier gezicht aan de linkerkant door een kogel is doorboord en die een groot stuk van haar mond miste en Hania die aan het oorlogsge weld een verschrikkelijk litteken van oor tot dwars over het gezicht had overgehouden. Er was wat geld, maar niet veel. Terre des hommes kreeg echter van de Vereniging van plastische chirurgen de verzekering, dat de kinderen gratis zouden worden behandeld. Gratis hulp Dr. Koens had nog nooit van de stichting Terre des hammes gehoord voor hij op de avond van de 27ste september het verslag las over de aankomst van de beide Arabische kinderen op Schiphol. „Ik werd er door ge troffen, en ik heb meteen prof. Van Creveld opgebeld, die met de zorg over de kinderen was belast. Ik zei hem, dat ik de meisjes graag zou willen behandelen. Niet omdat het Arabische kinderen zijn; daar heb ik geen ogenblik bij stil gestaan. Maar gewoon om dat het hier twee hulpeloze kinderen betreft. En wat maakt het mij nou uit of ik er een paar patiënten bij heb die niet betalen". Enige tijd geleden heeft dr. Koens zijn pa tiëntjes opgehaald uit de kinderkliniek van dr. Van Creveld. „Omdat ik werk in het Sint Antonius Ziekenhuis heb ik de directie daar gevraagd of er twee bedden gratis ter be schikking konden komen. Dat was onmiddel lijk voor elkaar. Wat me bijzonder heeft ge troffen is, dat iedereen onmiddellijk klaar staat om iets voor de kinderen te doen. Want met een gratis bed. gratis eten en een gra tis dokter ben je er niet. Ik moest bijvoor beeld het laboratorium inschakelen, röntgen foto's laten maken en een tandarts te hulp roepen. Het bleek geen enkel probleem. Nie mand vroeg geld. De kinderen hebben kle ren en speelgoed en met Sinterklaas waren er ook pakjes voor hen. Niemand vraagt waar het vandaan komt. Waarschijnlijk hebben de zusters onder elkaar wat gedaan. Kijk zoiets is hartverwarmend". De dokter is verrukt van zijn patiëntjes. „Ze spreken geen woord Nederlands, maar het is leuk om te zien hoe nauw het contact is tus sen hen en de andere kinderen op de zaal. Het zijn ook vrolijke kinderen; ze giechelen de hele dag. Gelukkig kunnen ze lezen en schrijven en er gaan dan ook regelmatig brieven naar hun ouders. Er komen ook brie- In een hoek van een kinderzaaltje inhet Sint Antonius Ziekenhuis in Utrecht spelen vijf kinderen tikkertje. Ze rennen rond de bedden en hebben uitbun dig plezier. Twee van hen zijn donker-ogig en spreken een andere taal. Zy zijn Hania en Zakyia om precies te zijn Hania Abed el Rahman Abu en Zakyia Khaled el Rasheida, volgens hun Palestijnse paspoorten negen en acht jaar oud, maar naar Zakyia bij hoog en laag volhoudt 12 en 10 jaar. Hania en Zakyia zijn twee van de enkele tientallen oorlogsslachtoffertjes uit verre landen, die in Nederland worden verpleegd, zy de beide meisjes zijn afkomstig uit de Gaza-strook in Israël. In de kinderkliniek Oud-Bussum bevinden zich vijf zieke kinde ren uit Biafra. Verdeeld over Arnhem en Den Haag zijn er vijftien Vietnamese kinderen en sinds enke le weken zijn in een Arnhems ziekenhuis op nieuw vijf Biafraanse kinderen opgenomen. De meesten hebben het Sinterklaasfeest in Nederland meegemaakt en allen zullen straks zien hoe de lichtjes aan de kerstboom worden ontstoken. Vreemde gebruiken in het voor hen vreemde Nederland. Zevenentwintig kinderen uit gebieden met honger, armoede, gevaar. Ze worden tijde lijk vertroeteld in welvarend Nederland en zullen aan deze kersttijd een herinnering be houden aan warmte, behaaglijkheid, vreugde en bescherming. Straks keren zij terug, ge nezen, gezond, gesterkt en wellicht met een dankbaar gevoel jegens het hulpvaardige Nederland. Dat laatste zal wel een beetje ten onrechte zijn, de hulp van Nederland aan kinderen in noodgebieden is nog gering. De komt, het verbij f en de verzorging van de ven terug die kennelijk door anderen zijn ge schreven omdat hun ouders zelf niet kunnen schrijven". Terugkeer een probleem Over de medische behandeling: „Via de tolk een Arabisch sprekende medewerker van de Wereldomroep, die als een vader voor hen is heb ik ze precies verteld wat ik met ze zou gaan doen, ze vonden het prach tig ofschoon ze in de operatiezaal niet zo enthousiast meer waren. Maar dat is na tuurlijk logisch. Zakyia was er het ergst aan toe. Op dit ogenblik zijn we zo ver dat het gat uit haar mond weg is, ze kan de lippen weer sluiten en tenslotte zal het lijken alsof ze aan een „hazelip" is geholpen". Wat er in de toekomst gaat gebeuren staat nog niet vast. Dr. Koens: „Plastische chi rurgie en een zaak van geduld, eigenlijk zou ik nu een half jaartje moeten wachten en dan het werk voortzetten. Ik zou het graag afmaken; twee Arabische medewerkers van de Wereldomroep hebben zich al bereid ver klaard de kinderen in hun gezinnen op te nemen tot de volgende operatie. Dat is na tuurlijk geweldig, maar aan de andere kant schept het ook problemen. Deze kinderen en dat geldt ook voor de andere slacht offertjes in ons land zijn hier in een pa radijs gerecht gekomen. Ze beleven iets wat Hania (links) en Zakyia (rechts) bij hun komst in Nederland, dus voor de operatie. hen nog nooit is overkomen. Maar hoe langer ze blijven hoe moeilijker het zal zijn om weer terug te vallen in hun armoedige bestaan. En eens moeten ze terug naar hun ouders, dat staat zonder meer vast. Persoonlijk vind ik dat een verschrikkelijk iets: de kinderen na al die verwennerij weer aan hun lot over te laten. Maar er zit niets anders op". Zullen er meer kinderen voor een dergelij ke chirurgische behandeling naar Nederland komen? „Ik weet het niet, maar ik zal ze graag behandelen en mijn collega's ook. Eigenlijk zou het beter zijn de behandeling te doen in ziekenhuizen in de betrokken lan den zelf. Maar de accommodatie ontbreekt daar vermoedelijk en verder zijn er niet vol doende plastische chirurgen. Het is nog maar een jong vak. Ik zou er best iets voor voelen om een paar jaar in zo'n land te werken, maar je kunt toch niet zo maar je praktijk in de steek laten". Dr. Koens is niet de enige wiens hart is ver overd door Hania en Zakyia. De kinderen zijn de lievelingetjes van de verpleegsters van het Sint Antonius Ziekenhuis. Er zijn er wel meer die in gedachten bij de beide meisjes zijn: op onverklaarbare wijze ko men er uit alle delen van het land tiental len prentbriefkaarten voor het tweetal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 18