In te dempen Korte Mare wordt dam aangebracht Reuvens naar voormalig M.S.G.-gebouw Wt kerstgeschenken OUDE RIJN WORDT NIET GEDEMPT Begin volgend jaar beslist Leidse raad over koopavond Promotie Integratie van CKB in KNKB-competitie PIERROT LICHAMELIJK GEHANDI CAPTEN GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Juwelier v. d. Watei RAAD AKKOORD MET BEGROTING Verpleeghuizen voor bejaarden Lakenhal/'Waag Werken aan democratisering van onderwijs Kans lijkt groot VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 LEEDSCH DAGBLAD PAGINA 3 4 Don; C'h: LEIDEN „De Oude Rijn zal niet worden gedempt". Tot deze uitspraak kwam gisteravond de wethouder van Open bare Werken, de heer Piena. Nog afgezien van esthetische aspecten, historische achtergronden en stedebouwkundige- en verkeerstechnische facetten, heeft een onderzoek van het Waterloopkundig laboratorium uitgewezen, welke invloed de twee Rijnarmen, de singels en de Oude Vest hebben op de door stroming van oost naar west. Noodsituatie huisvesting bejaarden Wat de Korte Mare betreft, gaan de gedachten uit naar een lofil dam met duiker in het verlengde van de Langegracht naar de Lam- Vto\mermarkt. Gehele demping roept namelijk met de monumentale hoge brug bij de Leidse Broodfa briek nogal wat problemen op. Ged. Staten en Rijnland gaan akkoord met een gedeeltelijke Din.i demping (dus tot aan de dam). '€ndt' Hoe groot het gemeentelijk wo- ningbouwcontingent voor 1969 zal vorden. is nog niet bekend. Gezien tchter de teruggang in dit jaar van 254 naar 184 woningwetwoningen, houdt spreker in deze sector met een contingent van ongeveer 166 reke ning. Voor de Me ren wijk is een werk- oommissie gevormd, bestaande uit (ADVERTENTIE) Wondermooi zoals het een bij het ander pas' i Exp lag de: set 'Ottf nlnf P«P bloei laatf WMF Hardpleetcouverta •n luie artikelen. Een begrip »n kwaliteit en vormgeving. Ook qua prijs zeer aantrekkelijk. Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Op verzoek van de heer De Bree, die 's avonds voortijdig de zitting moest verlaten, diende de heer Van Aken een door de heer De Bree ge redigeerde en mede door mevr. Van der Blom en de heren Kret en Ampt- meijer ondertekende motie in waar en W. worden verzocht in Lei den de nodige z.g. rolstoelwoningen voor lichamelijk gheandicapten met voorang te verwezenlijken. Voorts om een onderzoek in te doen stellen naar de situatie omtrent de toegan kelijkheid van openbare gebouwen en medisch verantwoord ziek en ver voer voor deze groep gehandicaptn. En verder te overwegen of het ver lenen van een bouwvergunning de goedkeuring van de G.G. en G.D vereist. Deze motie werd door B. en W. overgenomen. (ADVERTENTIE» Zoekt U moderne of klassieke modellen. Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof Ook met briljant. Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. Zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig, s Maandags gesloten. vertegenwoordigers van de provincie de gemeente en het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, onder voorzitterschap van de wethouder. De noodsituatie op het terrein van de huisvesting van bejaarden heeft de volle aandacht van het college. Een onderzoek naar de woonbehoefte van bejaarden is momenteel gaande. Voorts kunnen op korte termijn ge gevens verzameld worden over het gelijkstraatse en op eerste verdiepin gen gelegen 2- en 3 kamerwoning wetwoningen. Spoedig dient een aan tal woningen voor bejaarden te wor den gebouwd. In nauw overleg met de G.G. en G.D. worden, waar dit moge lijk is, in nieuwe woningwetcom- voor lichamelijk gehandicapten komt het college niet opportuun voor. Waar mogelijk zullen B. en W. ech ter naar verbetering streven. Het volgend jaar hopen B. en W. een plan voor de Stationsplein-re constructie in de raad te brengen. Pauwbrug Wethouder C. J. Piena - financiële beperkingen - plexen zg. „rolstoelwoningen" opge nomen. Een onderzoek naar de bestaande situatie met betrekking tot de toegan kelijkheid van openbare gebouwen Zodra de vaarweg rond Leiden ge reed 'Is, kan begonnen worden met de bouw van een nieuwe Pauwbrug (Ou de Singel). De dienst van Gemeentewerken is thans bezig met een nieuwe bestude ring van het wegenschema voor de binnenstad en het nauw hiermede samenhangende wegenschema buiten de binnenstad. T.a.v. de stadssanering zei wethou der Piena. dat de vicieuze cirkel van ontvolking der binnenstad alleen kan worden doorbroken door van over heidswege gunstige voorwaarden te scheppen voor particulier initiatief, zoals betere bereikbaarheid, behoud van de woonfunctie en verbetering van het vestigingsklimaat. De door de minister aan te wijzen stadsgezichten (waarover van de zij de van de dienst der gemeentewer ken aan het ministerie suggesties zul len worden gedaan zullen ingevolge de monumentenwet in de opeenvol gende bestemmingsplannen hun rechtskracht moeten verkrijgen. III LEIDEN Na 4Vz dag ver- gaderen (negen zittingenis de raad gisteravond om kwart voor twaalf met algemene stemmen akkoord gegaan met de begroting voor het jaar i 1969. De begroting, die een eind cijfer aanwijst van 84 mil joen gulden, sluit met een nadelig saldo van 3.8 mil joen. Acht raadsleden vroe gen aantekening tgen de post voor de B B. te zijn. Aan het einde van de zit ting dankte mr. F. Portheine de burgemeester voor zijn soepele leiding, de ambtena ren voor al hun assistentie en het personeel van de huis houdelijke dienst voor de vochtrijke begeleiding (kof fie) van de inspannende zit tingen". Na sluiting van de ze negende begrotingszitting was een ieder toe aan een ..hartige hap", ook ditmaal geserveerd in de Burgerzaal van het Stadhuis. ADVERTENTIE LEIDEN In het begin van volgend jaar zal de raad. zich daarbij de centrumfunctie van Leiden realiserend, ja of nee tegen een koopavond moeten zeggen. Het college van B. en W. heeft geen enkele behoefte om, al vorens zijn standpunt te bepalen, eerst nog het onderzoek naar het houden van een dergelijke avond in Rotterdam af te wachten. Reeds 2V2 jaar speelt de vraag naar het vóór of tegen een koop avond in Leiden. Sindsdien zijn de standpunten van vóór- en te genstanders niet veranderd. Aan de hand van talrijke gege vens, welke bij het college bekend zijn en de raad zullen worden overgelegd, zal de raad zich, on der afweging van zijn verant woordelijkheid, straks moeten uitspreken, aldus wethouder Menken in zijn verdediging van het hoofdstuk maatschappelijke zorg en volksgezondheid. Met de raad betreurt ook het Col lege. dat nog steeds geen geschikte huisvesting voor de Stichting Com missie Huishoudelijke- en Gezins voorlichting is gevonden. Van de verbouwing van het pand Hooigracht 69 hebben B. en W. afgezien, gelet op de investering, die dit zou vergen. <2a 3 toni. Bovendien is er een controverse gerezen tussen het departement en het Nationaal Bureau van deze stich tingen t.a.v. de handhaving, dan wel inkrimping van dit werk. Hierbij speelt ook de subsidie een rol. Wij doen het best om even te wachten „wat er straks uit de bus komt". Het is het College niet mogelijk om de raaa vóór 1 april een definitief plan tot huisvesting te doen toekomen (Voorstel mevr. Kerlings c.s.). Een klein percentage van de be volking, dat op de algemene bij standswet is aangewezen, misbruikt inderdaad deze steun. Bij een geconstateerd misbruik geschiedt echter aangifte bij de justitie Zeer duur Een „zeer duur" plan van restau ratie van de Zijlpoort is gereed. B. en W. wachten nu op financieringsmid. delen. Ook de wethouder spijt het, dat de voormalige Latijnse school er zo onaantrekkelijk bijstaat. Op de plaats waar thans op de Garenmarkt een garage staat, stonden eertijds drie bouwvallige en ontruimde panden De Welstandscommissie ging met het plan tot garagebouw akkoord. Nadat spreker erop gewezen had. dat de gemeentelijke grondexploitatie 'n gecompliceerde en gespecialiseer de aangelegenheid is. zeide hij. dat de nog steeds klemmende woning nood en de financiële beperkingen dwingen tot een temporisering van de verkeersvoorzieningen en de stads sanering. Mede op suggesties uit de raad stippelt het college het beleid uit over de werken, welke men wil en kan la ten uitvoeren, waarna de dienst van gemeentewerken aan de voorberei ding en uitvoering begint. Wijkpark In overleg met de Provinciale Wa terstaat worden thans de nodige voorbereidingen getroffen voor de bouw van een Vijf-Meibrug. De ver dere aanleg van het wijkpark in Zuid-West zal door de Ned. Heide maatschappij geschieden zodra de weersomstandigheden daarvoor vol doende gunstig zijn (as. voorjaar). Het voorstel van mevr. Kerling c-s. inzake de huisvesting van bejaarden, werd door B. en W. overgenomen. Wethouder S. Menken nog geen huisvesting voor Gezinsvoorlichting een stichtingsbestuur. Dit bestuur zal straks moeten uitmaken of ook de gemeente daarin vertegenwoordigd moet zijn. T.a.v het opname-beleid, dat zo LEIDEN Met de heer Gransch „mikt" ook de voorzitter om „De Waag" tz.t. in te richten als exposi tie-ruimte voor „De Lakenhal". Hy liet echter nog in het midden of daarin dan wisseltentoonstellingen dan wel exposities van moderne kunst moeten worden ingericht. De voorzitter hoopt het nog eens te beleven .dat aan .De Lakenhal" een rijksbijdrage wordt verleend. Voor de suggestie van mevr. Geel kerken „De lakenhal is een klein ood, dat in het verborgen bloeit" veel mogelijk gecoördineerd dient te om een reclameplaat van het mu seum te maken en deze plaat in sta tions, universiteiten en hotels op te hangen, kon de voorzitter wel voelen. H(j zal de mogelijkheid daartoe eens onderzoeken. Volop bezig Met de inrichting van verpleeghui zen voor bejaarden is men. aldus de wethouder, volop bezig. In de na-zo mer hoopt de Stichting van Dongen de eerste patiënten (30 tot 40) op te nemen. In januari februari denkt men by „Rijn en Vliet" tot de aanbeste ding van een dergelijke inrichting over te gaan. Voorts denken de ge zamenlijke diaconieën in 1969 in Leiderdorp tot bouwen over te gaan. Hoewel het College bereid is even tueel zijn bemiddeling te verlenen voor invoering van een gereduceerd bus tarief voor bejaarden, stonden de be jaardenbonden voor enkele jaren ge leden op het standpunt hiervoor niet te gevoelen. Men vindt dit in deze kring een vorm van bedeling. Spreker meent te weten, dat in dit standpunt nog geen verandering is gekomen. Het College heeft niet de indruk, dat er een drempelvrees bestaat om een bezoek aan de sociale raadsvrouw in het stadhuis te brengen. De werkvoorziening in de Gem. Werkplaats is voor het College soms een grote zorg. Teneinde het werk te kunnen coördineren denkt men in federatief verband in Zuid-Holland aan werkopdrachten- en fabrikage- afdeling. Dienstverleningscentra vereisen een versnelde aanpak. Een werkgroep heeft een statuut ontworpen voor worden, behoort de G.G. en G.D. op basis van sociaal-medische indicatie een stem in het kapittel te hebben, aldus de wethouder. Wethouder, mevr. Den Haan- Groen, die gistermiddag nog op een enkel detailpunt moest antwoorden, zei. dat aan het verzoek om op grotvuilophaaldagen auto's 30 centi meter van de trottoirband te plaat sen teneinde óe straat te vegen, wei nig is terecht gekomen Zij zal de zaak echter nog eens met de con- taetdames bespreken. Ditzelfde con tact wordt ingeschakeld om de ver vuiling van de straten tegen te gaan. stijgende kosten de aanvragen terug- Leuzen '°Pen- Bet zou nog wel eens zo kun- I nen zijn. aldus spreker, dat wij in Dc suggestie van de heer Ampt- de toekomst moeten overwegen om de meijer t.o.v. het kladden van leuzen kredietbank op te heffen, op te slopen panden en schuttingen, j Tijdens de re- en duplieken, die Norman Thomas overleden Nor man Thomas, zesmaal socialistisch kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, is gisteren op 84-jarige leeftijd in Huntington (New York) overldeen. zal in het College worden besproken. Het is de bedoeling om het schoon houden van de toekomstige Groen- oordhal kostendekkend te doen ge schieden. Werklozen worden reeds ingescha keld bij de reiniging schoonmaak dienst Er bestaat een regelmatig contact met het Arbeidsbureau. Het C.O.Z. heeft de verpleegtarle ven van Endegeest cs. voor het jaar 1968 goedgekeurd Voor 1969 denkt men aan een verhoging van de ta rieven. Met de commissaris van politie zal contact worden opgenomen over het eventueel treffen van maatregelen by het doorzoeken van grof vuil. De voorzitter deelde de raad mee. dat aan G.S. is verzocht te bemiddelen in de kwestie L.D.M. Waterleidingbe- dryf „De RUnstreek". Naar aanleiding van de opmerkin gen over de hoogte van de leners- vergoeding bracht wethouder Harm sen de raad onder het oog. dat by meijer (P.S.P.). een groot deel van deze middag in beslag namen, diende de heer Hewitt (P v.d.A een voorstel in om de te berekenen kosten voor verleende be middeling (thans 5%) niet hoger te doen zyn dan 2 procent. Het voorstel werd door B. en W. in pre-advies genomen. Mevr. Kerling wijzigde haar voor stel inzake een definitief plan tot huisvesting van de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting in die zin, dat de datum van 1 april kwam te ver vallen. Hiervoor stelde zij in de plaats „op korte termijn". Het aldus gewijzigde voorstel namen B. en W. over. Het voorstel van de heer Ampt- meijer om de post voor de B.B. uit de begroting te schrappen, werd ver worpen met 22 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heren Molle Gransch. Hewitt en mevr. Kerling (P.v.d.A.). mevr. Van der Blom CPN.) en de heren Frans en Ampt- Aan de Leidse Universiteit is de heer R. Schyf gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, geti teld ..Mierezuuranhydride en gemeng de anhydriden van mierezuur. Syn these en eigenschappen". Promotor was prof. dr E. Havinga. De heer Schyf is geboren te Djakarta en woont thans te Leiden. LEIDEN Het is onmogelijk om thans reeds een bestem ming te geven aan het in de toekomst vrijkomende Rembrandt- lyceum. Wethouder Sannes, die gisteravond aan het woord kwam, speelt echter met de gedachte dit gebouw te bestem men voor één van de nieuwe vormen van middelbaar en hoger beroepsonder wij s. Hoewel de wethouder de werf kracht van een dependance niet uit het oog wilde verliezen, zijn er bezwaren van onderwijskundige aard, die zich verzetten om in het huidige schoolgebouw een depen dance onder te brengen. Spreker heeft er vertrouwen in, dat de h.a.v.o.-school van de Rem- brandt-scholengemeenschap er in augustus 1969 komt. Binnenkort zal de raad een voor stel in behandeling krijgen, dat voor ziet in de oprichting van een school adviesdienst. Aan de hand van enkele voorbeel den toonde de wethouder aan, dat het branden van een nachtverlichting in een school, deze school nog niet vrij waart van een inbraak. Binnenkort zal de raad worden voorgesteld af te zien van de instel ling van een ouderraad voor het ba sisonderwijs en over te gaan tot de instelling van een schoolraad voor het gehele openbare onderwys, zulks ter vervanging van de bestaande ad viesraad voor het openbaar onder wijs. Reuv ens Nu het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft afgezien om In het complex Pieterskerkgracht/Lokhorst- ctraat laboratorium- en kantoor ruimte te bouwen, kan dft complex vermoedelijk worden bestemd voor de bibliotheek Reuvens. Afbraak M.S.G. Rijnland, aldus de wethouder, zou In verband met de park eerbeperkin gen op de Breestraat wèl graag wil len. dat het de plaats, waar nu het MSG-gebouw staat, zou mogen in richten als tijdelijk parkeerterrein, totdat de definitieve bestemming van het complex kan worden gerealiseerd. ^IrPpL'cehnnl Dezer dagen wordt het overleg met JUIXKStllUUl |R(jnhnd hierover voortgezet, waar- bil bezien zal worden welke wegen kunnen worden bewandeld om tot een snelle afbraak van het MSG-gebouw Mede in het Hcht van het feit. dat de minister een geleidelijke subsi diëring van streekscholen overweegt, Is het zeker gewenst, dat Lelden al les in het werk stelt om voor Lei den en omgeving een gerealiseerd te krijgen. Met de heer Gransch was de wet- Wethouder S. Sannes openheid en pers de raad en het College. Het is echter een uitermate dringend probleem. Wethouder Sannes, die door enkele raadsleden was aangevallen over zyn mededelingen inzake de schouwburg in een door de PvdA georganiseerde bijeenkomst, zei. dat het College altyd in een dualistische positie staat, wat de mededelingensfeer betreft tus sen pers. burgerij en de raad. Als in te komen. De dienst van Gemeentewerken zal streekschool B. en W. adviseren over de inrich ting van een openluchttheater in het Burchtcomplex houder van mening, dat ook op ge- Ondanks geringe mogeüjkheden meentelyk niveau aan de democra- wordt systematisch gezocht naar tisering van het onderwijs moe-t wor- werkruimten voor kunstenaars. De den gewerkt. In Leiden wordt reeds 1 aandacht besteed aan een goede aan sluiting tussen het kleuter- en het basisonderwijs. Wat betreft de lagere scholen zal nog meer dan vroeger aandacht wor den besteed aan het onderwys in de Nederlandse taal. waarby vooral meer nadruk wordt gelegd op de luis ter-, spreek- en leesvaardigheid. Wat wij kunnen doen en wat ook alle andere gemeenten kunnen doen, is door een goede organisatie en met hier en daar een experiment, ons voor te breiden op een werkelyke de mocratisering door vernieuwing van de wet op het basisonderwys en ver laging van de leerlingenschaal, aldus de heer Sannes. Experiment Spreker stelde de raad ervan op de hoogte, dat de adviseur van het open baar voortgezet onderwys en de ge- meenteiyk inspecteur voornemens zyn een voorstel in te dienen voor een experiment, dat zal trachten na te gaan op welke wijze een betere samenwerking en doorstroming van en tussen het kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs bereikt kan wor den. Het zittenbiyversprobleem zal in dit experiment grondig worden be trokken. Het tekort aan logopedische hulp vervult ook spreker met zorg. De eisen van afschaffing van voor afgaande censuur op schoolkranten, het verbod van achterhouden van post door rectoren en de instelling van een schoolparlement zijn voor spreker volkomen redelijk en vormen z.i. op de Leidse scholen ook geen probleem. De wethouder was geen zer dagen werd aan zeven kunstenaar deze tyd van openheid en inspraak van de burgery in een door een par ty georganiseerde openbare vergade ring door verontruste burgers vra gen hierover worden gesteld, is het voor my. aldus spreker, de vraag, of je er dan onderuit kan met de sim pele mededeling; dat de raad hier over te zyner tyd wel zal beslissen.' Bovendien was hi/ van mening, dat werkruimten in oude schoollokalen er in feite, behoudens een iets nade- toegewezen. Uit praktische en veilig heidsoverwegingen is onlangs het voormalige MSG-gebouw ontruimd. Schouwburg Hoe straks de definitieve opzet van de schouwburgplannen er uit zal zien, zal afhangen van het overleg tussen re definiëring, niets meer is vermeld, dan wat de aandachtige lezer van de brief van 18 juli aan de raad hier uit reeds had kunnen opmaken. Al leen de mogelyke overname van de oude schouwburg was hierin een nieuw element, maar tot op heden zyn de onderhandelingen hierover nog niet afgesloten. ARNHEM (GPD) De kans lijkt byzonder groot dat en dat zal dan vermoedelijk 't seizoen 1970/71 wor den de Christelijke Korfbalbond (CKB) en de Koninklijke Nederland se Korfbalbond iKNKB) komen tot een gezamenlijke competitie. Een vol komen integratie in de KNKB-com petitie dus. Vorige week zaterdag waren in Utrecht de voltallige besturen van de CKB en de KNKB bijeen om daar zonder er nog publiciteit aan te geven van gedachten te wisselen over het samengaan in competitie velband. Het werd een bijzonder prettig gesprek waarbij duidelijk tot uiting kwam dat zowel het CKB- als het KNKB-bestuur volkomen achter voorstander van het inspraak geven deze gezamenlijke competitie staan. aan de leraren bij de benoeming van een rector. Wel stelde het CKB-bestuur dat het 't kaderwerk In eigen hand wil hou den, daar dit werk op een levensbe schouwelijke instelling berust. Op 1 februari zal de CKB in Utrecht een jaarlijkse algemene ver gadering houden waarin over deze zaan gediscussieerd zal worden. Daar na zal bij de aangesloten verenigin gen een opiniepeiling worden gehou den waarna op een buitengewone al gemene vergadering de beslissing zal vallen. Vissers verdronken Dertien Ja panse vissers worden vermist en zyn vermoedeiyk verdronken toen hun boot gisteren door de hoge zeeën op de Stille Oceaan kapseise naby de monding van de Tone Rivier. 100 km ten oosten van Tokio.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3