Fournet draagt vibrerende spanning op orkest over Minute Maid Lisse kan meer doen voor het toerisme Gaat u op visite? Geschenkidee neem iets mee herenmode Maurice Huisman weg bij Opera Nieuw uit Florida Florida sinaasappelsap 100%sap-volzon Prinses Margriet bij „Oliver* Van Beinum was beter GRUMIAUX SUPERIEUR IN BEETHOVEN feestelijke modern-toch gekleed Grote brand in Keulse Opera Koninklijk bezoek aan de „Messiah"" potters. Ballet van Béj art in kathedraal Ofwel defies met 100% sap van echte sinaasappels uit Florida. Aan de boom gerijpt, dus zonnig vers, fris sap, verrukkelijk van smaak. Kerngezond idee om 't elke dag te drinken Nu tijdelijk van f 1,85 voorf 1,65 (in fraaie geschenkverpakking) VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 LEIDEN Het derde concert in de Meesterserie van K. en 0. begon onder ongewone spanning in verband met de late aankomst van dirigent Jean Foumet uit Hilversum. „Toch niet v/éér een auto-ongeluk?" vroeg men zich met vreze af. Uiteindelijk met enthousiasme begroet zette de spanning zich de ganse avond voort, want Jean Fournet weet deze maxi maal met een minimum aan gebaren vibrerend op het orkest over te brengen. Dit was het Rott. Phllh. Orkest, deze avond in hoogste vorm aan Foumets handen toevertrouwd. Een aristocratisch dirigent, wiens autori tair gezag en voorname culturele in stelling uitvoeringen van opperste orde waarborgen, aan wie een orkest rich geïnspireerd onvoorwaardelijk overgeeft. Wondere Mozart Zoals hfj een lichtvoetige, spiri tuele ouverture „Le nozze di Figa ro" laat opklinken, in hoogst denk bare doorzichtigheid en briljante vaart, op-en-top vervuld van de wa- electriserende Mozartsfeer, sullen slechts héél weinigen hem kunnen nadoen. Alle voorwaarden waren aanwezig om deze inzet van de avond onmid dellijk en zonder reserve als .supe rieur" te karakteriseren. Opnieuw kwam bij ons de gedachte naar bo ven: er zijn geen slechte orkesten als een waarlijk goed dirigent de scepter zwaait. Dan geeft leder lid zich tot het uiterste, en is er géén, die zich zijn verantwoordelijke plicht niet bewust is. Zo was dat ook het geval in de begeleiding van het Vioolconcert in D, opus 61 van Beethoven, opgedra gen aan zijn jeugdvriend Stephan von Breuning en voor het eerst ge speeld door de vioolvirtuoos Clé ment. Wanneer men dit concert zo technisch perfect en doorwrocht mu zikaal. daarbij stylistisch volkomen naar de eis hoort spelen als door de vermaarde Arthur Grumiaux, dan is het nog eens extra onbegrijpelijk, dat dit concert tijdens de eerste auditie op 23 december 1806 eigen lijk min of meer op een fiasco uit liep. Althans voor de zogenaamde „kenners", terwijl het auditorium er toch wel mee ingenomen was. Arthur Grumiaux, wiens slanke, glanzende toon tot de meest unieke gerekend mag worden die wfj ooit ADVERTENTIE Fijne zwart leren schoen net de nieuwste sluiting, nodern en toch gekleed. hoorden en wiens Interpretatie van de fantastisch moeilijke cadenzen vlekkeloos verliep, mocht dan ook een ovationeel applaus incasseren, waarin hij het orkest, dat hem in uiterste accuratesse accompagneerde een enkele uitschieter bij de bla zers daargelaten terecht liet de len, evenals Jean Fournet in wie hij zich geen betere comparant, ge lijk Grumiaux wars van elk loos uiterlijk effect, had kunnen wensen. Zonnige Brahms Wie ter afsluiting geconfronteerd werd met de van ouds vertrouwde Tweede Symfonie van Brahms, een wonder van ontspanning die de com ponist hier neerlegde na alle Inspan ning van zijn eerste symfonie, werd diep doordrongen van het bewust zijn, dat Fournet met dit heerlijk melodieuze werk de grootst mogelij ke affiniteit betoont. Zij werd gehou den in één constante stroom van ly rische bewogenheid en gestuwd naar een grandioze climax, terwijl voor de zoveelste maal nadrukkelijk ge accentueerd werd, hoe zuiver en in dringend alles by Brahms vanuit de pur sang orkestrale klank gedacht is. Een wondere schat aan liefiykheid openbaart deze symfonie tussen veel ruigheid en loodzware somber heid veelal elders, een symfonie KEULEN (DPA) Door een grote brand in een bergplaats van de Keul se Opera zyn rekwisieten en decors voor een waarde van 100.000 mark verloren gegaan. Volgens de politie kan brandstichting niet uitgesloten worden geacht. De laatste tyd zyn herhaaldelyk jongelieden in de berg plaats voor toneelbenodigdheden bin nengedrongen en vervolgens wegge jaagd. scheidde door iets nieuws, maar dat het reeds lang gekende tot een lich tend voorbeeld maakte van hoe men geniale componisten van vroeger eren moet, zoals hun grootse werken dat juist in een oppervlakkige tyd als deze verdienen. Foumet is daarin tot in détail geslaagd. H. Dirigent Jean Fournet waarvan de zonnige hoekdelen, met daartussen het ernstige Adagio, een oplichtende verademing betekenen. Wat hier de strijkers, speciaal de cel 11. warm expressief ten gehore brachten, verdient zeker een aparte aantekening. Maar het was alweer in eerste instantie Fournet. die dit voor het Rott. Philh. Orkest uitzon der ïyk hoge niveau heeft weten te realiseren. Met zulk een all round mentor aan het hoofd kunnen wij van dit orkest nog grootse dingen verwachten. Geen concert dus dat zich onder- AMSTERDAM (ANP) Koningin Juliana en Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteravond in de Wes- terkerk in Amsterdam de 25ste uit voering van Handels „Messiah" door de Ned. Handel-vereniging bijge woond. Ook de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Hol land mr. F. J. Kranenburg en de burgemeester van Amsterdam, mr. I. Samkalden waren aanwezig. In de pauze stelde de dirigent-di recteur der vereniging. Jack P. Loo- ru. in de kerkmeesterskamer de so listen aan de Koningin en het prin- selyk paar voor. Aan de uitvoering werkten mede: het koor der Ned. Handel-vereniging. het Ned. Ka merorkest, Janny van Weering (cembalo), Simon C. Jansen bespeel de het orgel. De solisten waren: Elly Ameling "sopraan», John Mitchin- son (tenor), Tay Cheng Jin (tweede tenor), en Henk Smit (bas). ,^lelaniaT maakt nieuwe proefvaart AMSTERDAM <ANP> De 210.000 metende turbinetanker ..Melania" gaat op 6 januari een nieuwe volle dige proeftocht maken, die een dag of acht zal duren, zo deelt de directie van de NDSM waar het schip ge bouwd is mee. Dit besluit is genomen na beraad met de toekomstige redery Shell Tankers in Londen. (ADVERTENTIE) BRUSSEL (GPDi Ook het Belgische blad „Het laat ste nieuws" meldt nu, zoals wij en kele maanden geleden reeds deden, het vertrek van Maurice Huisman als intendant van de Ned. Opera Stichting. Dit bericht werd destdy6 met stelligheid tegengesproken. Huisman zou. aldus ..Het laatste nieuws", te kennen hebben gegeven, dat hy zyn contract dat op 1 septem ber a.s. afloopt niet zal verlengen. Maurice Huisman, die directeur van de Kon. Muntschouwburg in Brussel is, heeft by de raad van beheer van de Operastichting geen instemming gevonden voor zyn operaprodukties. By het ministerie bevestigde men dat de heer Huisman zich aan het einde van zyn drie jarig contract zal terugtrekken. In de kerstnacht: BRUSSEL (GPD) Dansers en danseressen van het ballet van de XX-ste eeuw zullen in de kerstnacht een opvoering geven in de uit de 14- de eeuw daterende kathedraal van Sint Goedele te Brussel. De kerstviering zal beginnen met een orgel-recital, daarna zal een kin derkoor optreden en tegen half twaalf volgt de balletgroep, samenge steld uit leden van het Ballet van de XX-ste eeuw. Deze zal dansen op mu ziek van de mis van Bach en op die var» een kerstoratorium. De repetities zyn in volle gang. ADVERTENTIE de "schil" voor 12 sinaasappels GHXP HANOBlSMERK Een produkt van The Coca-Cola Company en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER S CATARRH PASTILLES Alleen bi| apothekers en drogisten Nieuwer kan haast met! Razend mooie lak- loafer met dubbele gesp en opgelegde spiegel Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg Sanne van Havelte - 79 - overleden DEN HAAG (ANP) In het Al gemeen Ziekenhuis te Zeist ls giste ren op 79-jarige leeftyd overleden de schryfster Suzanna Allda Maria van Hamersvelt, die onder het pseu doniem Sanne van Havelte tal van kinder- en meisjesboeken heeft ge schreven. Geboren in Zoebermeer. waar haar vader notaris was, heeft sy ln later tyd vele jaren gewoond In Huls ter Helde. AMSTERDAM lANPi Prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben gisteravond in Cinema du Midi in Amster dam de gala-première bijgewoond van de film ..Oliver". Deze fees telijke voorstelling was het slot van de viering van het 50-jarig bestaan van de Ned. Bioscoop bond. De opbrengst van de toe gangsprijzen de zaal was goed bezet toas bestemd voor de Stichting Bio-vakantie-oord, die het geld zal besteden voor het re validatiecentrum in Arnhem. Bo vendien werd gisteravond door de organisatoren van een bliksem actie een bedrag van f 100.000 overhandigd aan het bestuur van de stichting. Dit geld is afkom stig van de verkoop van bioglaas- jes door kinderen van 1200 scho len. Voor het herstellingsoord zijn than8 uitbreidingsplannen gereed voor een instructiecentrum om de herplaatsing van kinderen in de maatschappij te vergemakke lijken, een medisch-therapeu- tisch centrum, een zusterverblijf en vergroting van het paviljoen en de mytylschool. „Oliver" is de verfilming van Lionel Barts gelijknamige ko mische musical, die op zijn beurt is gebaseerd op Charles Dickens beroemde Oliver Twist". De En. gelse filmacteur Oliver Reeddie gisteravond zelf aanwezig was, speelt in deze kleurenfilm de be langrijke rol van de inbreker Bill Sykes. Op de foto Oliver Reed tezamen met Prinses Margriet en mr. Pie ter van Vollenhoven. LISSE/BENNEBROEK Tot de eerste groep gelukkigen, die eind vo rige maand het diploma van het Ne derlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme in Breda ontvingen, behoorde ook mejuffrouw Shnone Hooij (21 jaar) uit Bennebroek. zy had ondermeer als examenwerkstub een scriptie over de recreatieve mo gelijkheden voor Lisse gemaakt. Het ls een geweldig leuke tyd ge weest. vertelt ze. die 24 jaar zyn ge woonweg omgevlogen. Toen ik van de middelbare school kwam wist ik eigenlijk niet precies wat ik wilde gaan doen. Toevallig hoorde lk Iets over de opleiding en besloot 'n kans je te wagen om te worden toegela ten tot de cursus. Simone Hooy: ei genlijk sta ik er nog steeds verbaasd over, dat ik by de 60 kandidaten was, die uit een totaal van 600 gekozen werden om aan de opleiding deel te nemen. In het eerste jaar, dat 'n basisjaar ls. behandelt men het toerisme in de wydst mogeiyke zin. Tijdens het twee de Jaar kun Je je specialiseren. Er zijn drie mogeiykhedenInkomend binnen- en buitenlands toerisme, toe risme naar het buitenland en recrea tie en planologie. Erg jammer vond ze het dat er dit laatste jaar nauweiyks tyd over bleef om aan het gezellige studen tenleven in Breda deel te nemen. Het Instituut neeft 'n eigen studentenver eniging Phileas Fogg" die ook con tacten onderhoudt met de verenigin gen van de drie andere academies, (kunstacademie, sociale academie en de HTS). Het laatste half jaar heb lk besteed aan een stage by de Pro vinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland en het maken van mijn scriptie over Lisse. Hoe bent u er toe gekomen om juist over Lisse een scriptie te ma ken? Dat is heel eenvoudig, met di verse instanties in Li see had ik al eerder contact gehad, toen ik een inventariserend rapport moest ma ken over een kleine gemeente. De enthousiaste medewerking toen, bracht mü op het idee. mün examen- werkstuk ook over Lisse te maken. Vooral de Middenstandsvereniging van Lisse ..Alverha" is byzonder ac tief. Zy heeft het Sociaal Weten schappelijk Onderzoekbureau op dracht gegeven na te gaan welke mo- gelykheden de gemeente heeft tot uitbreiding van de toeristische activi teiten. Dit rapport zal aan diverse Instanties worden aangeboden. Ook is er een spaarfonds gevormd om de kosten van dit onderzoek te bestry- den en eventueel op kleine schaal enige leuke dingen op touw te zet ten. Simone Hooy zegt vol overtuiging: De ligging van Lisse in de Randstad Holland is byzonder gunstig en in de gemeente beschikt men over terrei nen, die zich uitermate lenen voor recreatie. Dat er veel particulier ter rein by is hoeft helemaal geen be letsel te zyn, ook „Duinrell" in Was senaar is particulier bezit en dit is toch een recreatie-gebied by uitstek geworden. Bovendien geniet Lisse door Keukenhof een wereldfaam, brengt zy in herinnering. Dit feit moet uitgebuit worden. Er moet voor gezorgd worden, dat de bezoekers aan Keukenhof, meer vinden dan dit prachtige park alleen, zodat zy er rustig een week of langer kunnen doorbrengen zonder zich te hoeven vervelen. Dergelijke veranderingen zijn vol- i gen» Simone noodzakelijk door de concurrentie van de nieuwere bollen- teeltgebieden. Om dit te ondervangen moet de economische basis van deze streek worden verbreed. Door de bekend heid die de streek al geniet door de bollenteelt komt toerisme het eerst in aanmerking. Simone meent, dat by het realise ren van deze plannen dan ook nog gedacht zou kunnen worden aan de jeugd uit de omgeving, die 's win ters eigeniyk maar weinig mogelyk- heden tot recreatie heeft. Het bou wen van een bowlingcentrum ïykt haar gezien de opgang, die deze sport de laatste tyd in ons ons land maakt, geen onrendabele Investering Het rapport, dat „Alverha" laat opstellen Is beslist niet alleen van belang voor de middenstand maar voor heel Lisse. DELFT (ANP) Bart van Beinum is benoemd tot dirigent van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland in Delft, omdat zijn artistieke kwaliteiten groter zijn dan die van Jan van der Waart, de vroegere dirigent van het Zuidhollands Orkest, dat inmiddels is opgeheven. Dit heeft prof. mr. G. E. Langemeijer gistermiddag meegedeeld tijdens een enkele uren durende pers conferentie in Delft over de benoeming van een dirigent. Verder dan deze mededeling over de benoeming is de voorzitter van de Stichting Gewesteiyk Orkest niet gegaan, ondanks het feit dat in de uitnodiging voor de persconferentie was vermeid, dat een uiteenzetting zou worden gegeven over de posi tieve factoren die tot de benoeming van Van Beinum hebben geleid. De otxnmissie die een voordracht heeft samengesteld voor het bestuur met betrekking tot de keuze van een dirigent wenst niet dat het rapport dat is uitgebracht openbaar wordt gemaakt. In de commissie hadden zitting Marius Flothuis. André Rieu en Paul Hupperts Tijdens een uitvoerige besprekiing van deze kwestie op 15 augustus van dit Jaar was toegezegd dat het be stuur zich zou beraden over de vraag of nadere mededelingen zou- den worden gedaan aan de per* I over de pluspunten die hebben ee- leid tot een benoeming van Van Beinum. De commissie heeft 34 sol licitaties van dirigenten in behan deling genomen. Naar gistermiddag duidelijk werd. heeft de commissie in slechts twee uur tjfds de keuze gemaakt. Geen van de betrokken sollicitanten werd gehoord en met geen van hen werd een gesprek gevoerd. Er werd een voordracht gemaakt voor het be stuur, waarop vyf personen voor kwamen. Jan v. d. Waart was daar niet by. Het bestuur verzocht de commissie zyn positie nader te be zien, maar de commissie persisteerde by de eerste voordracht. Inmiddels biyken er by het be stuur van het Gewestelijk Orkest klachten te zyn binnengekomen van verscheidene koren over de begelei ding door het Gewestelijk Orkest. Met name zou een bezwaar zyn dat de koorwerken onvoldoende door het orkest worden ingestudeerd. Aanvankeiyk werd een en ander door het bestuur tegengesproken, maar later, na herhaald indringen van de zyde van de journalisten, toegegeven. iNaar men zich herinneren zai hebben ook wy onlangs helaas een minder gunstig oordeel over Van Beinums capaciteiten moeten geven. Muziekredactie LJD.) ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19