Minimumloon naar 140 gulden Kamer kleine bepleit klassen Dodelijke wraak berecht Regering: „Geen reden tot loonpauze" Senaat akkoord met hogere sigaretten pri js Prof. Plate bepleit een jonge opvolger ZWENDEL MET UITKERINGEN Sterke stijging eerstejaars Artikel in W.W.O. voor experimenten Joegoslaven verdocht van roofoverval KIND MOET OOG MISSEN KAMER ACHTER „STREELMOTIE" Jongemandie meisjes stak gegrepen BAKKERS IN HET GELIJK GESTELD Sommige mensen kiezen Martini omdat het heter staat De meeste mensen kiezen MARTINI omdat die beter smaakt Eis van 2Vi jaar voor messteken a.s. schoonvader Ruzie Crime pasionel Spijt? LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T DEN HAAG (GPD) De voornaamste resultaten van het gesprek, dat de ministers Roolvink (Sociale Zaken), De Block (Econo mische Zaken) en Witteveen (Financiën) gis teren voerden met de Stichting van de Ar beid, naar aanleiding van het laatste half jaarlijkse rapport van de Sociale Economische Raad, zijn: l De regering ziet geen reden om begin 1969 een loonpauze af te kondigen. 4 Op eenstemmig verzoek van de Stichting van de Arbeid zal het minimumloon met ingang van 1 januari worden verhoogd tot f 140,per week. De regering heeft andermaal een beroep gedaan op het bedrijfsleven tot grotere be sparingen te komen, in welke vorm dan ook. In dit gesprek hebben de ministers vooral aandacht gevraagd voor en kele knelpunten in de huidige econo mische situatie. Met name gaat het daarbij om het tekort aan besparin gen, door minister Roolvink een fun damenteel vraagstuk in onze econo mie genoemd, dat heeft geleid tot een ongunstiger belatingsbalansposi- tie dan eerder dit jaar werd vermoed. Het is vrijwel zeker, dat het aan vankelijk geraamde overschot op de betalingsbalans van 500 miljoen gul den niet wordt gehaald. Verder lijkt het noodzakelijk dat monetaire maatregelen worden genomen om een gespannen economische situatie het hoofd te bieden. Minister Roolvink zei, dat de rege ring in de huidige loonpolitieke si tuatie weinig of geen invloed kan uit oefenen op de loonvorming. Volgens de heer Kloos. werkne- i mersvoorzitter in de stichting, zou j minister Roolvink meer geneigd zijn I in verband met de te verwachten prijsstijgingen boven de 4% pet. loonsverhoging uit te gaan, terwijl de minister van Financiën voor alles voorzichtig wil zijn. Minister De Block zal in een strin gent prijsbeleid desnoods per sector prijsmaatregelen nemen, maar de werknemers vinden een algemene prijsmaatregel per 1 januari beter. De heer Kloos heeft er verder de aandacht op gevestigd, dat wanneer de prijzen geheel uit de hand zouden lopen dit jaar de vakbeweging zich zal moeten beraden of het wel moge lijk is de c;a.o.'s die afgesloten zijn, te handhaven. DEN HAAG (ANP) —Rond 25 ok tober hadden zich 16.000 eerstejaars studenten laten inschrijven bij de Nederlandse universiteiten en hoge scholen. Vorig jaar waren het er 13.500. In de loop van het studiejaar zal, naar gebruikelijk is, nog een aantal Inschrijvingen volgen. De be langstelling nam in de medische we tenschappen toe met 19 procent. Witteveen ivil rem op conjunctuur (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG (GPD) Minister Witteveen heeft zich gisteren in de Eerste Kamer afgevraagd of de conjunctuur niet op de een of an dere wijze moet worden afgeremd. Dit gezien de stijging, die sneller gaat dan eerder werd voorzien. De minister maakte zijn opmerking bij de behandeling van een reeks niet hoog genoeg vond, een mer is goedgekeurd. Zonder hoofde lijke stemming ging de Senaat ver der akkoord met de verhoging van de belastingvrije voet tot 4500 gul den, die de regering heeft voorge steld. Ook de verlenging van de ver zwaarde aftrekregeling voor buiten gewone lasten werd goedgekeurd met slechts de stemmen van de PSP. de CPN en de Boerenpartij tegen. Staatssecretaris Grapperhaus stel de de socialist Van Es. die de verho ging van de belastingvrije voet eigen belastingvoorstellen. Staatssecretaris Grapperhaus ver weerde zich tegen de beschuldiging van mr. Burger dat de verhoging van de tabaksaccijns, die het aan trekkelijk maakt in België sigaretten te kopen, de grenscontrole juist in de hand werkt. Mr. Burger vond de maatregel dan ook in strijd met het Benelux verdrag. Dr. Grapperhaus zei dat het verdrag op het punt van de accijnzen geen termijn noemt en voerde aan dat de maatregel de ta rieven in beide landen juist dichter bil elkaar brengt- Het prijsverschil iH hem in de lagere omzetbelasting die België op sigaretten legt. Ondanks de bezwaren van de so cialisten gaf de Senaat haar goed keuring aan de verhoging van de ta baksaccijns, die een pakje sigaretten een kwartje duurder maakt en een pakje pijptabak twintig cent. Met de PvdA stemden ook de PSP, de CPN en de Boerenpartij tegen het voor stel. dat reeds door de Tweede Ka- Minister Udink van Ontwik kelingshulp heeft gistermiddag in Ben Haag een groep jonge vrijwil ligers ontvangen, die de volgende maand naar Afrika zal vertrek ken. Op de foto zien we de be windsman, (tweede van links), in geanimeerd gesprek met zijn jon ge gasten. Omdat onlangs de vijf honderdste jonge ontwikkelings helper is uitgevlogen, werd aan de nieuwe groep enige extra aan dacht besteed. dtre optrekking in het vooruitzicht als in 1970 tot correctie van de be lastingtarieven op inflatie zal wor den overgegaan. Op verzoek van de christelijk-historische senator De Geer verklaarde hij zich bereid zich nader te verdiepen in de mogelijk heid tot invoering van negatieve in komstenbelasting, die alle burgers een minimum inkomen zou moeten garanderen- DEN HAAG (GPD) Het Kamerdebat over de onderwijs begroting heeft zich gisteren in hoofdzaak toegespitst op twee onderwerpen, namelijk de noodzaak om klassen van kleuter scholen en lagere scholen kleiner te maken en de democrati sering van het hoger onderwijs. Zowel regerings- als oppositiepar tijen bleken het erover eens, dat de aantallen leerlingen op de kleuter scholen en de lagere scholen dras- het hoger onderwijs vonden de so- tisch omlaag moeten. Alleen z(jn de regeringspartijen bereid gezien de toestand van de schatkist daarmee te wachten tot augustus. Dat zijn ook AMSTERDAM ANPDe Am sterdamse politie heeft drie Joegosla ven aangehouden op verdenking be trokken be zijn geweest bij de ge wapende roofoverval, die in de nacht van zaterdag op zondag op de Kei zersgracht in Amsterdam werd ge pleegd. Vier mannen dwongen toen met een naar later bleek gestolen wagen de auto van de 30-jarige be drijfsleider R. W. Pelser tot stoppen en roofden van de achterbank een koffertje met f830. De heer Pelser was van de bar, waar hij werkte op weg naar huis en zou onderweg het gela in de nachtkluis van een bank deponeren. De verdachten ontkennen. Het pi stool waarmee werd gedreigd en het gestolen geld zijn nog niet gevonden. UTRECHT (GPD) ..Ik wil U wel bekennen dat ik blij ben dat ik geen onderwijs meer hoef te geven. Ik heb namelijk gemerkt dat ik te oud word. De verandering in de stu dentenwereld hebben mij dat besef gegeven. Er moet een jongere hoog leraar tegenover de studenten komen te staan. Die jongere collega benijd ik overigens niet. De middelen die de studenten gebruiken' om hun plannen door te drijven zijn anders dan vroeger. Hun verlangen naar meer inspraak is gerechtvaardigd. Laten zij echter de waardigheid niet ui; het oog verliezen". Dit zei prof. dr. W. P. Plate gister middag aan het slot van de by een- komst waarin hy als hoogleraar af scheid nam van de Utrechtse Ryks- universiteit. Onder het grote gehoor van de vrouwenarts bevond zich on der meer Prinses Margriet. Professor Plate zei, dat toen hy twintig jaar geleden in Utrecht als hoogleraar werd benoemd er op de medische faculteit een sfeer van har telijkheid heerste. „Die harteiykheid heeft helaas plaats gemaakt voor harde zakehjkheid. Dat is jammer, al begryp ik dat het niet anders kan er zyn zoveel problemen die om een oplossing vragen". de plannen van de regering, die heeft aangekondigd per 1 augustus 400 kleuterleidsters en ruim 500 onder- wyzers extra te werk te zullen stel len. De oppositie, die zich schaarde achter de motie van de socialist Den Uyl. waarin wordt voorgesteld de klassen al op 1 januari kleiner te maken, kan dat geduld niet opbren- een. By het punt democratisering van cialisten en de liberalen elkaar. Zo- wei de heer Wiegel (WD) als mr Masman (PvdA) wezen op de moge- ïykheden in de Wet op het Weten- schappeiyk Onderwys om studenten en wetenschappeiyke staven te be trekken bij het bestuur van univer- siceiten. De liberaal betoogde, dat er geen enkele wetteiyke bepaling be staat, die het doorzichtiger maken van het beleid op de universiteiten belemmert. Mr. Masman pleitte ervoor om de Wet. op het Wetenschappelyk Onder wys uit te breiden met een experi menteer-artikel. Dat zou het moge lijk moeten maken om via experi menten uit te maken op welke ma nier de academische democratie het best tot stand kan komen. Ook de medische opleiding kwam ter sprake. De communist Bakker vroeg de minister of hy werkeiyk van plan is binnenkort een klinische ho geschool te stichten. Hy constateer de dat een studentenstop (voor alle faculteiten) in feite al bestaat, door dat aan alle universiteiten en hoge scholen het percentage geslaagden de algelopen jaren omlaag is gegaan. Prof- Diepenhorst zei het te betreu ren dat de oommissie-Van Walsum geen eenstemmig rapport heeft uit gebracht over de vestigingsplaats van een achtste medische faculteit. Hy vroeg de minister een nieuwe com missie-Van Walsum te benoemen met de opdracht de uiteenlopende stand punten van de oude commisie-Van Walsum te verzoenen. Dr. Schuring (CHU) vond de con clusie van de oommissie-Van Walsum eveneens discutabel. De regering zou hedenmiddag ant woorden. Gedeeltelijk overzicht van de conferentietafel tijdens het loon- gesprek in de Stichting van de Arbeid. Op de achtergrond v.l.n.r de ministers Witteveen, Roolvink. De Block en Lardinois. Uiterst links werknemerswoordvoerder Kloos en tweede van rechts (op de rug gezien) de heer Bosma, die voor de werkgevers sprak. UTRECHT (ANP) Artsen in het ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort hebben moeten vaststellen, dat de twaalfjarige Ronald Hoksbergen uit Amersfoort zyn linkeroog zal moeten missen. De jongen werd op 1 december in het oog geraakt, toen hy met vriendjes by het Hazewa- ter op 't landgoed De Treek in Leus den aan het spelen was met een luchtdrukpistool, dat ze met z'n vie ren van hun zakgeld hadden gekocht. Hy werd door een toevallig passe rende automobilist naar huis ge bracht en vandaar naar het zieken huis vervoerd. De politie heeft rap port opgemaakt tegen de jongen, die het schot heeft gelost. Het pistool is nog niet terecht, omdat de jongens het, geschrokken door de afloop van hun „spelletje" in het water hebben gegooid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Met grote meerderheid heeft de Tweede Kamer zich achter de uitbundige lof gesteld, die die ministers De Block van Eco nomische Zaken en Schut van Ruim telijke ordening vorige week kregen toegezwaaid van de regeringsparty en. De bewindslieden kregen die lof voor het succes, dat zy hebben ge boekt by de vestiging van Shell Chemie in Moerdyk. Die lof, onder woorden gebracht in de motie-Scha kel waarin de regering wordt ge vraagd het industrialisatiebeleid op dezelfde doelmatige en krachtige ma nier voort te zetten, kreeg in d e Tweede Kamer niet alleen de steun van de regeringsparty en (KVP, CHU, ARP en WD), maar ook van SGP, GPV, PPR en Harmsen-boeren. Oppositieleider drs. Den Uyl verzet te zich tegen de motie. „Aan een dergelyke aai- en streelmotie hebben wy geen behoefte", zei hy, „Al kan ik me voorstellen dat de regerings party en het wel hebben. De ministers Schut en De Block associeert men nu eenmaal niet onmiddeliyk met kracht en doelmatigheid". (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) De onbeken de jongeman, die vorige week tn Utrecht drie meisjes met een scherp voorwerp heeft gestoken, is gepakt. Het is een 19-jarige Utrechter, d>e maandagavond in z'n woning is aan gehouden. De jongen is ontoerekenings vatbaar en de gemeentepsychiater heeft direct 'n krankzinnigen verkla ring voor hem afgegeven. ZUn wa pen was een scherp stuk glas. De politie kreeg maandagavond naar aanleiding van het in de kranten en via een actualiteitenrubriek van de radio verspreide signalement een tiental tips. Vier tips wezen naar de jongen, zy waren afkomstig van mensen, die hem op straat hadden gezien en hem na lezing van het sig nalement herkenden. De jongen is met de twee meisjes, die door hem verwond waren, geconfronteerd, zy herkenden hem positief. Daarna voerde de recherche een moeizaam gesprek met de jongen, dat zodanig verliep, dat er by de politie geen twyfel over bestaat, dat hij de da der is. Over zyn motief kon de poli tie niets vertellen. VermoedeUjk haat hy meisjes, omdat hy in zyn jeugd nogal eens door hen is geplaagd. Hy woonde thuis en werkt overdag in een beschermde werkplaats. Voorlopig DEN HAAG (GPD) De Hoge Raad heeft gisteren het arrest van het Haagse Hof, waarby de Neder landse vereniging van werkgevers in liet bakkersbedryf werd veroordeeld tot een boete van 100 gulden wegens overtreding van de mededingingsre gelen, vernietigd. Volgens de Hoge Raad is de inleidende dagvaardiging nietig omdat de overtreding onvol doende is omschreven. De vereniging van werkgevers in het bakkersbedryf kwam op een ver gadering in september 1966 tot de conclusie, dat de bakkers niet moeeten leveren aan supermarkten, die brood tegen afbraakpryzen verkochten. Er wtrd tegen de vereniging een vervol ging aangespannen, omdat zy door ten gedragslyn vast te stellen de wet op de economische mededinging zou hebben overtreden. De Hoge Raad is echter aan een oordeel over deze zaak riet toegekomen door de nietigver klaring van de dagvaarding. ADVERTENTIE Rosso - Bianco - Extra dry EINDHOVEN (GPD) De ge-van htm vrouw gescheiden te leven, meente Eindhoven heeft het bewys terwyi ze toch by elkaar woonden, geleverd van zwendel in sociale uit- j In dertien gevallen bleken de ge- keringen. Zij zette in Juli een oud- meente onjuiste opgaven te zyn ver rechercheur op het spoor van 150 strekt en kwam fraude aan het Eindhovenaren, van wie werd be- licht. Hiervoor zuilen deze mensen twyfeld of de door hen genoten so- siale uitkeringen waren gegrond. Het sociale recherchewerk onthulde zes tig malafide gevallen. Per geval was 5000 tot 6000 gulden ten onrechts uitgekeerd. In 35 gevallen was duidelyk spra ke van een dubbel inkomen. Twintig mensen, die in Eindhoven een uitke ring kregen, bleken er al geruime tyd niet meer te wonen. Ze hadden het. met hun hospita op een ak koordje gegooid. Anderen gaven op worden vervolgd. „Het zal moeiiyk zyn om de ten onrechte uitgekeerde bedragen in de andere gevallen terug te vorderen, omdat enkel de sanctie „staken met uitkering" kan worden toegepast", aldus de Eindhovense wethouder van economische ontwikkeling, verkeer en personeelszaken P. Timmers. „Het resultaat van het onderzoek rechtvaardigt de vaste aanstelling van een ambtenaar, die belast wordt met de controle op de sociale uitke ringen". ROTTERDAM (GPD) De Rot-deelde om zich te beschermen tegen terdamse officier van justitie mr. R. eventuele aanvallen raasde op Bos heeft gisteren wegens doodslag zyn brommer door het verkeer naar en poging tot zware mishandeling I het huis van Marian en belde aan 2% jaar celstraf en an voorwaarde- j by zyn schoonouders in spé. De lyke ter beschikking stelling van devader zat in een stoel te telefoneren, regering geëist tegen een 20-jarige De jongeman liep op hem toe en Sohiedamse reclame-adviseurH\i zete hem het mes op de keel om er moest terecht staan omdat hy op 16 mei in dolle woede zyn a.s schoonvader, de 58-jarige W. van der Spek met een dolkmes doodstak na eerst de 25-jarige zoon van het slachtoffer met hetoelfde mes te 'hebben gewond. Het drama was het trieste hoog- achter te komen waar Marian was Uiteindeiyk zei de vader dat zijn dochter en zyn vrouw in Breda wa ren. Er ontstond ruzie en op zeker mo- ment moest Willem jr. tussen zyn tepunt vaai een aa maanden sluime- m aA zwager springer, rend conflict tussen de twee. De a s bloedvergieten te voortomen. Ttj- sclioonvader bad zioh het ongenoe- dell£ de vechtparty die volgïie Uep llef[i 0 eUtaar gen van de reclame-assistent op de i Mn steekwond ln zijn boven- hals gehaald door zich categorisch ann Dp te verzetten tegen de vertioudlna Vader ,n 7am Van Spel( von. welflee Zijn dochter Marian met de I den M bedreigd werden en de Sohiedammer had. De weerstand die op een gegeven ogenblia bij vader Van der Spek was opge om het gat de komen tegen de verhouding van zhndeur „p de galer(J komen Aoh. dochter met de reclame-assistent j rervolgd dooi- de jongeman niet het sloeg op 15 mei ook over op het j me6 zoon Willem sprong door het meisie- I keukenraam om hem tegen te hou* „Ik ben met ombekende bestem-1 Xe Qp stak de ming vertrokken". Dat was de koele jongeman vijfmaal toe. inhoud van het briefje dat de re- „Misschien had ik best moord ten dame-adviseur op die dag op zijnlaste leggen", redeneerde schoorsteen aantrof. Afzendster was gisteren de officier van justitie mr Marian, die sinds een maand bij Maar t(jdens de behandeling hem woonde. van de zaak werd al spoedig duide- Dat briefje was voldoende voor ïyk dat het geen juridische kwestie paar ging in ondertrouw (meer om de jongeman. Hy zocht een kam- j kon zyn, die 't moeiiyk maakte een makkeiyker aan een huis te kun- peermes op naar hij later mee- vonnis te wyzen. Mr. Bos kwam uit- nen komen dan om spoedig in het eindelijk tot de conclusie dat de jongeman onvoorwaardeiyk ter be schikking van de regering moet wor den gesteld. „Om hem te genezen en ons te beschermen", was zyn con clusie. Mr. Bos kwam tot die uitspraken na de uitvoerige rapporten van de psychiater. Ook hy had, evenals de raadsman mr G. M. Blok, gedacht aan een crime de passdon. De feiten op een rijtje gezet leverden dat beeld ook op. Tijdens de zomerva kantie van het vorig jaar ontmoette de jongeman in een café Marian van der Spek. Ze werden prompt ver- De jongeman, die door de kinderrechter al onder toe zicht was gesteld omdat hy zich agressief gedroeg t.o.v. zyn ouders en nog steeds onder behandeling van een psychiater stond', wilde met het meisje trouwen. Ze verloofden zich op vakantie met Marians ouders in Spanje, zeer tegen de zin van de ouders, die de hele gang van zaken maar matig waardeerden. „Ze waren het helemaal nergens mee eens" legde de Jongeman gis teren uit. Terug in Rotterdam zocht hy een baantje om later voor Marian te kunnen zorgen. Hy vond iets by een reclamebureau in Amsterdam. Het huwelijk te treden). Marian vertelde het haar ouders, kreeg ruzie thuis, pakte haar spullen en trok by haar verloofde in De feiten doen denken aan een crime passioned, maar de jongeman biykt aanzienlyk gecompliceerder. Mr Bos legde het uit en steunde in zyn uitleg op het rapport van de psy chiater. Hy betwijfelde bijvoorbeeld af de dader wel spyt had van zyn daad. al vertelde verdachte dat het niet zyn bedoeling was geweest zyn as. schoonvader te doden. In vela brieven die verdachte in het huis van bewaring heeft geschreven aan mr. Bos en mr. Blok („een proza van by na literatuur gehalte", vol gens mr. Bos), heeft hy zich nog vaak by zonder negatief over zyn slachtoffer uitgelaten „Verdachte heeft een hoge Intel ligentie en is byzonder agressief. En als verstand en emotie niet in even wicht zyn dan ontstaat een gevaar lijk beeld", aidus mr. Bos. Ver dachte denkt anarchistisch. Hy maakt zyn eigen regels en neemt het niet als iemand hem regels op legt die hem niet bevallen Vroeger al wilde hy vuak ten koste van alles zyn zin doordryven. Het is tragisch maar zo iemand kan niet in de maatschappy Hy moet bovendien merken hoe de maatse> ppy func tioneert; dat ze zo'n daad van agressie niet neemt".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7