Gespannen sfeer akkoord in de metaal DUURDER na Crisisstemming onder Franse studenten „Afgedwongenzeggen werkgevers TREINREIS Mao-griep gevaarlijk OLGA OP 1 JAN. 5.5 PCT. EN OP 1 JliLI 2 PCT. Per 1 januari „Nauwelijks mlerhandeUr' Afscheid nemen Nederland Plaatselijk neerslag VS vragen hogere bijdrage aan NAVO van bondgenoten DRIEJARIGE C.A.O. BIJ HOOGOVENS (9uc/ Qlie, Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 No. 32667 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck loofdredacteur: Drs. J. E Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nommers 0,25 Wttte Singe) 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DEN HAAG (GPD) De werkgevers in de metaalindustrie lebben gisteravond voor een goed deel moeten toegeven aan de isen van de metaalvakbonden voor een nieuwe c.a.o. voor de [rootmetaal (230.000 werknemers). Er werd overeenstemming ereikt over een contract voor één jaar met een loonstijging i ip jaarbasis van 6,5 pet, slechts een half procent minder dan de fakbonden hadden verlangd. Met ingang van 1 januari worden de lonen met 5.5 pet verhoogd, p 1 juli van het komende jaar volgt een stijging van 2 pet. In de )op van 1969 worden de besprekingen voortgezet om zo mogelijk de ènjarige c.a.o. om te zetten in een meerjarencontract. Ook op een antal andere punten (vergoeding voor vakbondsactiviteitenin- jraak in het sociaal beleid van de onderneming, studie over de ge- olgen van de technologische ontwikkelingwerd overeenstemming treikt. De heer Zondervan verklaarde, dat nu via een omweg het probleem on- georganiseerden-georganiseerden tot een oplossing zal worden ge bracht. De werkgevers hebben geen oplossing voor deze al jaren hangen de kwestie aangegeven. Nu zal het geld. dat voor vakbondsfaciliteiten ter beschikking komt het budget van de vakbonden verlichten. De vrijkomen de gelden zün bestemd voor de leden van de bonden, aldus de heer Zon dervan. Enkele andere punten uit de nieu we c.ao. voor de metaalindustrie: Er zal een minimum-vakantietoe slag worden toegepast van f 540 voor werknemers van 23 jaar en ouder en voor kostwinners jonger dan 23 'aar. De werknemersorganisaties zullen inspraak krijgen in het sociaal beleid van de ondernemingen, ook komt er een aanbeveling van de werkgevers organisaties om de contacten in de ondernemingen tussen de werkne mersorganisaties en hun leden te vergemakkelijken Intussen is de verhouding tussen 'rkgevers en werknemers zeer ge- annen. Een sombere ir. Van der lis leider van de werkgeversdele tie in het overleg, verklaarde gis mond: ..Dit akkoord is ons afge- ïongen. Er is stemming gemaakt on- de werknemers, waardoor een van onrust is ontstaan. Dat hebben geresulteerd in actie in uilige bedrijven, hetgeen voor de rkgevers reden is geweest om dit ultaat dan maar te accepteren" "eigens ir Van der Pols is er van zijde van de bonden „nauwelijks derhandeld" De eisen werden on- :kort gehandhaafd, over de econo- sche achtergronden werd vrijwel meer gesproken. De werkgevers bben slechts kunnen bereiken, dat loonstijging een half procent nder werd en dat de voorgestelde beidstijdver kor ting een punt van der overleg vormt. „Maar de werk- mersdelegatie heeft al meegedeeld, de eis tot arbeidstijdverkorting 1 januari 1970 onverkort wordt handhaafd". )e loonstijging van 6,5 pet op jaar- sis komt volgens ir. Van der Pols er op een loonkostenstijging van pet. terwijl de stijging van de pro- ctiviteit in de metaal op 3,5 pet >rdt geraamd. De heer Van der Pols fs er voorts op, dat deze cao maat- i'tnd zal zijn voor tal van andere ntracten „Ik zie de toekomst voor vrije loonpolitiek somber in", hij. „Wanneer de vakbeweging 95 pet het loonoverleg dicteert van een werkgeverspol itiek n.welijks meer sprake zijn", he heer M. Zondervan, voorzitter n de werknemersdelegatie en van de V-metaalbedrijfsbond, sprak van „behoorlijk resultaat" Belangrijk l't hy zeker ook de toezegging van zijde van de werkgevers om te men tot een bijdrage van f 10.- werknemer in 1969 voor financie- 's van vakbondswerk. Dit gaat de i rkgevers in de metaalindustrie I miljoen gulden kosten. DEN HAAG (GPD) Ook het treinkaartje wordt 1 januarf duurder. De Spoorwegen hebben de minister van Verkeer en Water staat goedkeuring gevraagd voor een tariefsverhoging, schom melend tussen vier en tien procent. Het percentage van de verhoging is afhankelijk van de soort van het kaartje, enkele reis of retour, van het soort abonne ment en van het traject. Het ministerie van Verkeer kon vanmorgen nog niet meedelen of er een beslissing is genomen op het ^erzoek van de Spoorwegen. Bij de N.S. in Utrecht, die de prijsverho gingen zelf zullen bekendmaken /egt men niets over de prijzen te kunnen zeggen zolang het ministerie I geen beslissing heeft genomen. Voor het vrachtvervoer heeft de N.S. wel goedkeuring gekregen tot [tariefsverhoging: 2,5 procent voor j wagonladingen. De voornaamste reden waarom de Spoorwegen het verzoek hebben in- j gediend voor tariefsverhoging moet j worden gezocht in de gestegen kos- I1 ten. De btw heeft slechts weinig in vloed. omdat de nieuwe omzetbelas ting het vervoer belast met 4 pro cent. 11101 0Xtra Johnson naar LEIDEN De Hongkong of Mao- griep zal in de komende winter maanden ook in ons land slachtof fers eisen, maar er is geen reden om aan te nemen, dat het aantal hoger zal zijn dan bij de gebruike lijke epidemieën. Dit is het oordeel van dr. N. Masurel. hoofd van het Influenzacentrum van het Leids Academisch Ziekenhuis en van het Nederlands Influenzacentrum van de Wereld Gezondheidsorganisatie. Men heeft deze vorm van griep zien aankomen en de fabricage van vac cin is reeds geruime tijd geleden be gonnen. Vermoedelijk zal de beschik bare voorraad vaccin het eerst wor den toegediend aan de meest 'wwets- bare groepen zoals bejaarden, zwan gere vrouwen en personen met be paalde aandoeningen die het besmet tingsrisico en de gevaren bfj het ziek teverloop verhogen. DEIN HAAG (GPD) De schei dende president Johnson van Ameri ka zal in de eerste helft van januari naar Nederland komen om afscheid te nemen van Koningin Juliana en de Nederlandse regering. De juiste datum van het bezoek van de Amerikaanse president is nog niet bekend. Het bezoek van Johnson aan ons land maakt deel uifc van zijn „afscheidtoernee" door een aantal NAVO-landen. Een ongewone situatie in Ve netië, waar de laagliggende wij ken overstroomd zijn door hoog ivater: onder de kerstversiering in de winkelstraten is een plan kier aangebracht om de winke lende Venetianen droge voeten te laten houden. Wie laarzen draagt kan in het water soppen. Op kosten van de werkgevers zul len partijen gezamenlijk de gevolgen van de te verwachten technologische en economische ontwikkelingen in studie nemen, waarbij het SER-ad- vies over het arbeidsmarktbeleid zal worden betrokken. Overleg zal plaatshebben over mo gelijke maatregelen tot bezitsvorming, waarbij de bestaande winstdelings- en gratificatieregelingen in beschouwing zullen worden genomen ADV EK FENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 TV Bilt verwacht van heden- tot ^genavond: veel bewolking met latselyk enige regen of natte fcuw. Zwakke tot matige naar "bloost of noord krimpende wind. 'geveer dezelfde temperaturen als Maag, maar morgen overdag in de stProvincies iets hogere tempe ruren. Opgemaakt om 12.40 uur) 19 DECEMBER op: 8.45 uur; onder: 16.30 uur. ïan op: 9.03 uur: onder: 15.32 uur ^ater te Katwijk te 2.16 en 35 uur. laagwater te 10.32 ">ir en 54 uur. BRUSSEL (AP) De bondgeno ten van Amerika In de NAVO moe ten proberen hun defensie-uitgaven over de komende vijf jaar met 20 miljard dollar te verhogen als ge volg van de Russische bezettine van Tsjecho-Slowakije. Dit heeft de Amerikaanse afgevaardigde bij de NAVO Cleveland voorgesteld. Hij stelde voor dat hun totale mi litaire begroting in die periode onge veer 100 miljard in plaats van 90 mil jard dollar moet zijn In dit cijfer is Frankrijk blijkbaar niet inbegrepen omdat dit land niet actief deelneemt aan de militaire kant van het bond genootschap. PARIJS (AP. DPA, AFPi Voor het eerst sinds de studen tenonlusten in mei en juni heeft de Franse politie gisteravond een tamelijk omvangrijke studenten menigte op de Boulevard St. Mi chel uiteengedreven, nadat zij de toegang tot de Sorbonne had af gegrendeld. Onder het aanheffen j van spreekkoren probeerden de j studenten een protestoptocht te I vormen, hetgeen de politie ver- j hinderde. Tot botsingen kwam het niet. Vanochtend heerste er een crisisstemming. De grootste studentenorganisatie riep op tot staken en demonstreren. Op zes universiteiten leek de staking tot uitvoer te komen. In Grenoble werd de rector, naar een vergadering van studenten geroe pen om nieuwe bepalingen uiteen te zetten, weggehoond. De politie heeft gisteren de controle ADVERTENTIE en/of het bestede bedrag aan een matras l nummer bestaat alt 24 pagina's Dit zün de winnaars van het aankoopbedrag In de afgelopen week: Fr. ten Napel, Mastenmakersstraat 53. Zwartsluis. W. Burger, Oud-Reeuwijkseweg 5, Reeuwijk. Mevr. Warmerdam. Zuideinde 112, Roelofarendsveen. H.M. Schmidlcrans, Goudenregenstraat 330. Den Haag. L. Severins, Veers 7. Kessel L. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. van identiteitskaarten bij de faculteit in Nanterre van de universiteitsfunc tionarissen overgenomen omdat deze door de studenten werden beledigd en lastig gevallen. De controle wordt sinds maandag toegepast om perso nen die niet bij de faculteit staan in geschreven de toegang te beletten. De regering is van mening, dat zich onder hen agitators bevinden die erop uit zijn onrust te zaaien. Gisteren maakte de politie in Tou louse gebruik van traangas tegen vierhonderd studenten, die zich in 'n collegezaal bevonden om naar een film te kijken over de onlusten van mei. Deze vertoning was door de de ken verboden. De politie veegde met behulp van traangas het lokaal schoon. In Marseille werden veertig studenten verdreven uit een gebouw, dat ze hadden bezet Zowel in Parijs als in Lyon werd een lyceum op bevel van het minis- sterie van Onderwijs gesloten. Het optreden van de politie is een uit vloeisel van de nieuwe harde lijn, die door de regering is uitgestippeld na een periode waarin het erop leek. dat de regering van mening was. dat het probleem vanzelf tot een oplos sing zou komen. Het invloedrijke blad „Le Monde" heeft, in een artikel van z\jn onder- I wijsredacteur Gaussen, de regering j verweten er veel schuld aan te heb- ben, dat de nieuwe wet tot hervor- ming van het onderwijs, die op 12 no vember werd aangenomen, te lang zaam in werking komt. De regering I loopt het risico, aldus Gaussen. te- I rug te glijden in het traditionele con- I servatisme dat de voornaamste oor zaak was van de voorjaarsrevolutie De hervormingswet, die bedoeld is om het napoleontische systeem aan te passen aan de eisen van de huidi ge tijd. beoogt de universiteiten meer 1 in lokale handen te leggen. Maar niet I duidelijk is hoe dit gedaan moet wor den. ADVERTENTIE lv VELSEN (ANP* Bij Hoogovens heeft men in tegenstelling tot groot-metaal wel overeenstemming kunnen bereiken over een nieuwe driejarige c.a.o., die 1 januari ingaat. In de nieuwe c.a.o. zit een contante loonsverhoging van 6Ji procent per 1 januari 1969. 4 procent per 1 januari 1970 en 4 procent per 1 januari 1971, een bijsturing op basis van de ont wikkeling van de kosten van levens onderhoud van ten hoogste 2 procent, per 1 juli 1970 en 2 procent per 1 juli 1971. (Voor het eerste jaar dus geen bijsturing). Van deze bijsturing zul len de kosten worden afgetrokken, die zullen voortvloeien uit structurele veranderingen in de sociale wetge ving, verkorting voor alle werknemers van de huidige werktijd boven veertig uur per week met één derde hiervan per 1 januari 1970; verhoging van de vakantierechten met één dag per jaar per 1 januari 1971; een minimum va kantietoeslag voor werknemers van 23 jaar en ouder, over een vol jaar be rekend. van f720,— met ingang van 1 januari 1969 en verbetering van de reeds ingegane weduwen-, wezen- en ouderdomspensioenen in 1969, 1970 en 1971 met telkens drie procent per jaar. Voorts zal naast verbetering op andere punten voor de pensioenen een eindloonregeling gaan gelden, on afhankelijk van het bedrijfsresultaat. Met de nieuwe c.a.o. is voor Hoog ovens een totale loonkostenstijging gemoeid van ruim dertig procent over drie jaar. ADVERTENTIE Discount verkoop van Perzische Tapijten Mijnders woninginr.Lisse Zie. onze advertentie van 17 dec. j.i. Uit het Leidsch Dagblad van 17 December 1868: De commissarissen van het Nederlandsch Opvoe dingshuis te Wassenaar, on der leiding van mevrouw Eli- se van Calcar, hebben hun jaarverslag uitgebracht waar uit de bloei van die iwrichting blijkt. Het aantal kweekelin- gen bedraagt vijfentwintig, waarover vijf onderwijzeres sen zijn. Gisteren werd te Utrecht aanbesteed: Het maken van een reduit (schans) in de Houtensche vlakte bij Vech ten. Aannemer de heer Van der Kamp te Leiden voor f 299.00.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1