RIGOLETTO Katwijk buiten het streekenergiebedrijf Congregatie voor de geloofsleer hervormen Ds. Boeyinga predikant Radio Bloemendaal Y N interlinie A NOODSITUATIE IN HUISVESTING VAN DE BEJAARDEN I vraag uw winkelier 100% tabak 35ct. :rs Leids initiatief vindt geen iveerklank bij b en tv PVOLGER DS. G. TOORNVLIET Familieberichten beleg i*t <a>g /cv Kerkelijk Leven Nota sociale dienstverlening Burnham wint verkiezingen in Guyana EMBf fJSDAG 18 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 ADVERTENTIE F KATWIJK/LEIDEN Door de {gemeente Leiden is het initiatief ■nomen om te komen tot stich- Ing van een gemeenschappelijk Energiebedrijf voor de elektrici- heits- en/of gasvoorziening. De Overwegingen welke tot dit initia tief leidden waren de volgende: gemeenschappelijk bedrijf r de gas- en elektriciteitsvoor - ling geeft alle gemeenten een estuurlijke inspraak in het be leer, de winst of het verlies wor- len door alle betrokken gemeen- en volgens gelijke maatstaven ["gNjedeeld en een gemeenschappelijk edrijf leidt tot kostenbesparin- ;en. Burgemeester en wethouders f^Jan Katwijk zijn, na kennisne- tiing van het gefundeerde advies JjSvan de commissie voor de bedrij- ™fen en de daaraan mede ten jondslag liggende ambtelijke apporten, tot de conclusie geko- nen dat een doorslaggevend mo- ief om voor de gemeentebedrij ven van Katwijk aan de toetre ding tot een streekenergiebedrijf nede te werken, niet naar voren s gekomen en dat derhalve de nbreng van het gemeentelijk en elektriciteitsbedrijf in een meenschappelijk energiebedrijf et moet worden bevorderd. De verwegingen welke tot deze slot- hebben geleid zijn in hoofd- de volgende: In de gemeente Katwijk, welke ver plm. 10 jaar 45.000 inwoners il tellen op een relatief klein terri- oir met een goede ondergrond, he rderlijk voor het instandhouden in leidingen, verdient het alle aan- eveling de gemeentelijke bedrijven [>or gas, water en elektriciteit zo mogelijk in eigen beheer te hou- ien, omdat 't afstaan van eigen lo- ale voordelen en het collectief dra- jen van ongunstige exploitatiefac- oren van elders gevestigde bedrij - voor Katwijk weinig attractief I Het kostenbesparend effect van het streekbedrtff moet in het alge meen problematisch en vooralsnog uitgesloten wcvden geacht, terwijl zich in de sfeer van de eigen bedrij ven ongetwijfeld wel mogelijkheden voordoen, welke de exploitatieresul taten in gunstige zin zullen kunnen beïnvloeden. De dienstverlening aan de verbrui kers via de eigen bedrijven verdient naar de mening van B. en W. verre de voorkeur, omdat de afstand van het bedrijf en zijn personeel tot het publiek aanzienlijk geringer is. Het behoud van 100% autonomie over de eigen bedrijven voor gas, water en elektriciteit verdient de voorkeur boven een bestuurlijke in spraak in het beheer van het streek energiebedrijf, welke praktisch hier op zou neerkomen dat belangrijke be slissingen, o.m. die omtrent onder werpen als tarieven, afschrijvingsbe- leid, reservevorming en winstuitke ring aan de algemene dienst, welke mede de financiële armslag van de gemeente bepalen, uit handen zullen worden gegeven. Resumerend wordt dan ook aan de gemeenteraad voorgesteld geen gebruik te maken van de mogelijk heid van toetreding tot het streek energiebedrijf, voor zover betrekking hebbende op de gemeentelijke bedrij ven voor gas en elektriciteit. Veertig r.k. theologen verzoeken aan Paus: ff 311(9 ZüRICH (Reuter) Veertig r.-k. theologen uit de gehele we reld onder wie de Nijmeegse theologen dr. E. Schillebeeckx en P. Schoonenberg hebben er bij paus Paulus op aangedrongen de congregatie voor de geloofsleer te hervormen. De congregatie voor de geloofsleer is een van de 11 congregaties van de curie, het be stuursorgaan van de r.-k. kerk. In een petitie aan de paus stellen de 40 theologen, dat deze hervorming noodzakelijk is om de vrijheid van onderzoek, die door het tweede Vati caanse concilie bekrachtigd [is, te waarborgen. Zij maken gewag van de stees groter wordende bedreiging van het vrije theologische onderzoek en willen in dit verband 'n reeks op bouwende voorstellen doen. De 40 verzoeken de paus ook de cu rie representatiever te maken omdat dit lichaam de huidige verscheiden heid van theologische scholen en op vattingen niet weerspiegelt zolang zijn leden de indruk wekken een be paalde theologische stroming te be gunstigen. De theologen menen, dat het onder zoek naar de diverse theologische op vattingen, verrricht door de congre gatie voor de geloofsleer, gebaseerd moet zijn op de authentieke teksten in de taal, die door de betreffende theoloog is gebruikt en dat deze zich bij zijn eventuele verdediging ook van die taal mag bedienen. Geval-Schillebeeckx In Vaticaanstad is men van oor deel, dat deze passage geinspireerd is door het geval-Schillebeeckx, dat nog pas kortgeleden zoveel stof heeft doen opwaaien. De congregatie voor de geloofsleer heeft namelijk de theo logie van prof. dr. E. Schillebeeckx, hoogleraar aan de Universiteit van Nijmegen, beoordeeld op grond van niet-originele en niet-Nederlandse teksten. In het verzoekschrift wordt voorts aangedrongen op instelling van een „duidelijke en verplichte" procedure bij het onderzoek naar het werk van de theologen. Er dient geen sfeer van geheimzinnigheid te hangen over de lopende zaken en de congregatie voor de geloofsleer moet openlijk stelling nemen in die gevallen, waarvan zij DEN HAAG (GPD) De parti culiere synode van Noord-Holland van de Geref. Kerken heeft met algemene stemmen benoemd tot predikant voor de radio-evange- ees Üsatie in Bloemendaal, dr. L. J. Boeyinga, geref. predikant in Rijswijk. Ds. Boeyinga, die over deze be- ioeming nog moet beslissen, zal Nan de vacature, ontstaan door (^het ontslag van ds. G. Toornvliet, gaan vervullen. Zoals bekend, was er tussen de particuliere synode van Noord-Hol- sp( knd en de radio-predikant een con flict ontstaan naar aanleiding van de zondagbijeenkomsten in Haarlem van ds. Toornvliet, nadat deze was geschorst op grond van meningsver schillen met de synode over de aard Van het evangelisatiewerk. Indien ds. Boeyinga deze taak tónvaardt, zal hij te zijner tijd Rijs wijk gaan verlaten. Sinds 1959 dient ds. Boeyinga, die in 1922 werd gebo- ren, de geref. kerk van Rijswijk. In 1949 werd hij door zijn vader, die Predikant In Sassenheim is geweest, to zijn eerste gemeente in Fijnaart (N.B.) bevestigd; in 1952 nam hij Wn beroep aan naar 's-Gravenzande Welke gemeente hij in 1959 vei-liet voor Rijswijk. de situatie rond het ont zag van ds. Toornvliet wil de thans benoemde radio-predikant zich niet uitlaten over de aspecten van Zijn toekomstige werkkring. Ds. Toornvliet heeft zich na zijn ontslag door de particuliere synode beroepen op de Generale Synode der Geref. Kerken. Deze komt pas in de komende zomer bijeen. Men heeft DS. L. J. BOEYINGA nog beslissen het echter niet juist geacht evangelisatiewerk via de radio lang stil te leggen. meent dat het geloof werkelijk be dreigd wordt. De 40 theologen willen verder, da* de internationale commissie van theologen, waarom de bisschoppensy node al in 1967 heeft gevraagd, zo snel mogelijk wordt opgericht. Deze commissie zou dan nauw moeten sa menwerken met de congregatie voor de geloofsleer. Tot slot stellen de 40 in hun petitie, dat de leeftijdsgrens voor curie-theologen 76 jaar moet zijn. Conservatief De petitie aan paus Pauius VI wordt In Vatikaanse kringen be schouwd als een poging de aarts-con servatieve kardinaal Alfredo Ottavia- ni en zijn zanhangers uit hun posities in het vattkaan te verdrijven. Kardi naal Ottaviani is nog altijd actief in deze congregatie, ook al trad bij in januari af als hoofd. De invloed van de 78-jarige Ottaviani is sinds sjjnaf- treden nauwelijks verminderd. Ottaviani wordt door vele moder ne theologen dn Rome en elders ge zien als hun voornaamste en meest in vloedrijke tegenstander. Het recente onderzoek tegen de Nijmeegse hoog leraar E. Schillebeeckx o.p., een van de ondertekenaars van de petitie, zou geëntameerd zijn op verzoek van de bejaarde Ottaviani. De indruk, da* Ottaviani's invloed nog altijd groot en zelfs groeiende is, werd versterk* door de encycliek van de paus over de geboorteregeling „Humanae Vitae". De encycliek is volgens sommigen geinspireerd door een minderheids rapport van de pauselijke commissie voor geboorteregeling. Dit minder heidsrapport is ingediend door kardi naal Ottaviani. Academische examens Aan de Deidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal notariële studierichting het ren P. H. M. v. Amerongen (Heem stede), J. G. Millenaar (Den Haag), J. M. A. A. M. v. Zaal (Zoeterwou- de;, J. J. Gambon (Naarden), J. Winkelaar (Leiden) en J. R. Smeets (Wassenaar) Kandidaats klassieke taal- en letter kunde mej. M. Doelman (Rotterdam) kandidaats geschiedenis mej. C. G. A. de Bruyn (Den Haag) kandidaats- Duitse taal- en letterkunde mevr. E G. W. M. Peek-Crul (Leiden); doctoraal geschiedenis mevr. G. Ros-de Korte (Leidschendam). (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Nathalie Chantal. d. v. Hondius-Schoots, Den Haag; Sietske Dorita, d. v. De Klerk-Bamga, Hil versum; Gwendolyn Margot, d. v. De Jongh-van der Spoel, 's-Hertogen- bosch; Carel Diederik, z. v. Paauwe Peter, Upper Saddle River, VS. Getrouwd: jhr. Ir. A. W. van Len- nep en E. E. Meijer, Oslo; J. Man- helm en S. Just, Den Haag: mr. A. van den En de en J. Wiefkers, Rot terdam. Overleden: mevrouw wed. B. C. Rümke-Bakker (70), Utrecht; C. Noordegraaf (52), Rotterdam; L. M. Schukking (78), Rotterdam; H. Polak (31), Groningen; G. D. Rijke (85)Amsterdam. Vrienden van Israël Uit een opinie-onderzoek van het „Israëli sche Instituut voor bestudering van de openbare mening" is gebleken, dat 52 procent van de Israëliërs de V.S. als de beste vriend van Israël beschouwen. Veertien procent meent dat Nederland dit is, dat dus op de tweede plaats staat. Frankrijk en Roemenië behaalden 3 procent, de Sowjet-Unie kreeg slechts de sympathie van 0,2 procent van de Israëliërs. Episcopaat zal motie van 75 priesters niet aanvaarden HAARLEM (GPD) Het Neder landse Episcopaat zal zeker geen ge volg geven aan de motie, die maan dagavond door 75 priesters in Am sterdam is ondertekend. In de motie werd gevraagd gehuwde priesters toe te staan hun ambt te blijven uitoe fenen. De bisschoppen zijn van mening, clat als zij de wens van van de pries ters zouden inwilligen dit tot een ernstig conflict met Rome zou kun nen leiden. Dit zou tot gevolg kun nen hebben dat de Nederlandse bis schoppen werden afgezet, terwijl ook het gevaar dat een breuk zou ont staan in de Nederlandse kerkgemeen schap niet denkbeeldig is, zo verne men wij uit zeer betrouwbare bron. De bisschoppen zijn er van over tuigd. dat zij door een officiële re actie op de motie de hele rooms-ka- tholieke kerk een slechte dienst zou den bewijzen. Ook aan de oplossing van het probleem van het verplichte celibaat zou dit niet ten goede ko men. ADVERTENTIE ^TJONAAL BELEG 'vCf**3^ N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag NED. HERV. KERK Beroepen te Velp, toezegging J. F. M. van Malssen te Schingen en Slappeterp, te Zwijndrecht P. P. J. Monster te Barneveld. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Voor schoten dr. C. de Beus, aanstaand emeritus predikant te Overveen. Aangenomen het beroep tot zen dingspredikant in opdracht van de gereformeerde zendingsbond voor het vormingswerk te Gered ja enz., J. D. van Roest laatselijk predikant te Schelluinen. Aangenomen naar Groot-Ammers W. L. Tukker te Zwolle, die bedankte voor Blauw- Capelle, Nieuw Lekkerland, Oud-Al- blas, Streefkerk, Tholen (toezeg ging) en Zegveld. Bedankt voor Hen drik Ido Ambacht toezegging H. Koudstaal te Oudshoorn. Aangenomen naar Ermelo: toe zegging L. Roetman te Gouda. GEREF. KERKEN Benoemd tot predikant voor het radio-evangelisatiewerk in Bloemen daal, vacature G. Torenvliet, L. J. Boeyinga te Rijswijk (Zuid-Holland). Aangenomen naar W insum - Ober gum H. Dijkslag te Spijk, die bedankte voor Onstwedde en Zwagerveen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Enschede zuid-west: G. Zomer te Groningen-Zuid. In „De Hoeksteen" is het een troep. LEIDEN Bij de behandeling van het hoofdstuk „Maat schappelijke Zorg en Volksgezondheid" waren het vooral de huisvesting van bejaarden en het steeds maar uitblijven van een onderkomen voor de Stichting Commissie Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting, die in het middelpunt van de belangstelling van de Leidse raad stonden. De heer hamers, die gistermid dag de b egrotingsdiscussie her opende, wees o.m. op het grote be lang van aanpassende woonruim te, met dienstverleningvoor be jaarden. Gestreefd dient z.i. te worden naar een centraal-opna me-beleid voor bejaarden. De bouw pan verpleeghuizen van chronisch zieken moet bespoedigd worden. Spreker toonde zich zeer ingenomen met het door enkele kerken ter hand genomen open bejaardenwerk. De heer Lamers, die vroeg om een beleidsnota op het terrein van de so ciale dienstverlening, achtte het van belang indien de gemeente vertegen woordigd zou zijn in de werkcommis- ste en het bestuur van de Stichting Dienstverleningscentrum. Indien de overheid de particulier te hulp komt, zou dit z.i. op vele tereinen effectie ver werken. Spoed zal moeten worden betracht met het vinden van een geschikt on derkomen voor dë Stichting Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting. Buitenlucht Zijn fractiegenoot, de heer Provó Kluit, vroeg naar het uitblijven van een uitkering aan de inrichtingen „Endegeest" c a. wegens nadelig saldo en deed de suggestie om een depen dance van de Gem. Werkplaats b.v. te vestigen bij de plantsoenendienst en de kwekerij van deze dienst. Dit zou van belang zijn voor hen, die op deze werkplaats zijn aangewezen, en van huis uit gewend zijn om in de bui tenlucht te werken. Mevr. Kerling (PvdA) belichtte uitvoerig het door haar mede-onder tekend voorstel, waarin het college wordt gevraagd om een voorlopige in dicatie van de benodigde bejaarden woningen (in 1971 en in 1980), een opgave van het aantal aanwezige wo ningen speciaal voor bejaarden ge bouwd en een schatting van het aan tal 2- en 3-kamerwoningen op bene denverdiepingen, welke in principe geschikt zijn of kunnen worden ge maakt als bejaardenwoning. Eén en ander vóór de definitieve vaststelling van het plan Merenwijk. Haar fractie was tot dit voorstel gekomen omdat in de onlangs ver schenen Huisvestingsnota werd ge concludeerd, dat de huisvesting van bejaarden in een noodsituatie ver keert. Voorts vroeg ztf faciliteiten voor bejaarden (gereduceerd tarief) bij het openbaar vervoer en pleitte «U voor recreatie voor kinderen van woonwagenbewoners. Thans „spelen" deze kinderen tussen de woonwagen». Troep GEORGETOWN (AP) Het Na tionale Volkscongres van premier Burnham heeft de eerste algemene verkiezingen in een onafhankelijk Guyana gewonnen. Nadat de uitslag uit 32 van de 39 kiesdistricten bin nen was, 'had Bunrham een voor sprong' van ongeveer 60.000 stemmen op zijn naaste concurrent dr. Jagan van de Progressieve Volkspartij. De uitslagen in de resterende zeven dis tricten worden bepaald door Guya- nezen die in het buitenland wonen. Verwacht wordt dat Burnham, die tot dusverre 48 procent van de uit gebrachte stemmen op zich verenigd heeft, de absolute meerderheid in het parlement zal behalen. Tot op heden kon de Guyanese premier slechts regeren dank zij een coalitie mot de Verenigde Machtpartij van d'Aguiar. De partij van dr. Jagan won in 1964 met 46 procent van de stemmen de verkiezingen voor de onafhankelijkheid. D'Aguiar en Ja gan hebben Burnham er gisteren van beschuldigd met de stemmen te hebben geknoeid. De eerste heeft geweigerd nog langer met Burnham in een coalitieregering te zitten. Haar fractie is zeer teleurgesteld over het uitblijven van een huisves ting voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting. Het huidige gebouw „De Hoeksteen" is, aldus mevr. Kerling, een onooglijke troep. In een PvdA- voorstel wordt het college gevraagd de raad vóór 1 april a.s. een defi nitief plan voor de huisvesting voor te leggen. Mevr. Kerling schaarde zich achter het verzoek van de heer Lamers inzake een beleidsnota. Kladwoede Nadat de heer Gransch (PvdA) had gevraagd naar de plannen voor een dagverblijf van gehandicapte kleuters dit wordt een langdurige geschiedenis roerde de heer Ampt- meijer (PSP) de „golf van kladwoede" aan. Een groot aantal leuzen vond hij geen ontsiering van de stad. Er zouden voor het aanbrengen van leuzen borden in de stad moeten wor den geplaatst en voorts moest dit worden toegestaan op schuttingen en te slopen panden. De heer De Wilde (KVP) daarentegen achtte het nood zakelijk, dat naar een methode wordt gezocht om deze leuzen snel en doel treffend te verwijderen. Zijn fractie ls er zeer voor geporteerd, dat straks het schoonmaken van de veemarkt sporthal kostendekkend is. De heer Pompe (Noodraad) was van oordeel, da* in sommige gevallen een uitkering van Sociale Zaken te spoedig wordt verstrekt. Niet werk willigen kloppen bij de dienst aan en ontvangen een uitkering. Kunnen de ze mensen niet bij de reinigingsdienst worden ingeschakeld? Nu de onderhandelingen tussen de l.DM en het waterleidingbedrijf „De Rijnstreek" tot overname van het leidingnet nog steeds niet tot een concreet resultaat hebben geleid, achtte de heer Hjben (KVP) het ge wenst, dat de bemiddeling van G.S. wordt ingeroepen. De heer Hewitt (PvdA) drong tenslotte aan op een nog verdere verlaging van de ne- nersvergoeding bij de Dienst Kas- en Kredietwezen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11