4 drees gelooft niet in een progressieve concentratie Rij noord voor Alphen behouden Abrams over Vietnam: „grote vorderingen" Vele schoolkinderen ontbijten onvoldoende 99 Kritiek op Mertenskritiek In provincies geen nauwe banden tussen KVPA.R. en CHU JONGE BOEREN IN EEG ACHTER PLAN- MANSHOLT Soeharto zendt Mandat jan zijn beste wensen Matser (Arnhem) vraagt c? DIERPROEVEN OVERPLANTING BAARMOEDER Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 Straaljager neergestort Mary Hopkin i gaat in film spelen DINSDAG 17 DECEMBER 1968 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 99 UTRECHT (ANP) „Ik geloof niet in een progressieve con centratie, die in het parlement een meerderheid kan krijgen. Zelfs het tot stand komen van zo'n concentratie acht ik du bieus". Deze opmerkingen maakten dr. W. Drees gisteren in Utrecht op een bijeenkomst, die in het kader van het politiek café was georganiseerd door de fed. van jongerengroepen bin nen de P.v.d.A., Politeia en de politieke actiegroep „Cru". Volgens dr. Drees hebben D'66 en de PvdA veel meningsverschillen op het gebied van staatsrecht, dat met het oog op de komende grondwets wijzigingen steeds belangrijker wordt. Ook betwijfelt hy de deelneming van de Anti-Revolutionaire Party aan een progressieve ooncentratie. Diver se enquêtes hebben namehjk uitge wezen. dat het percentage partyie- aü den. dat een samenwerking met de PvdA voorstaat bij de AR nog klei ner is dan by de KVP en CHU. Het opnemen van de CPN in een pro gressieve concentratie acht dr. Drees een miskenning van de verhoudingen, loals die thans in ons land bestaan. De kwestie-Tsjecho-Slowakije heeft volgens hem aangetoond, dat het be- ginsel van communisme onverenig- baar is met democratie. Dr. Drees gaf een nadere toelich ting op zyn onlangs ingenomen standpunt tegen bepaalde studenten- BRUSSEL (ANP) De eerste reactie uit kringen van de jonge boerenorganisatie in de EEG op de plannen van de vice-voorzttter van de EEG-commis«» Mansholt, zijn tonder meer positief. Dit in tegen stelling tot felle kritiek die vorige week werd geuit in de COPA. de bond van (volwassen) boerenorgani- saties in de Zes. Ook de voorstellen van Mensholt voor de Europese landbouwpry zen voor volgend jaar. die de COPA on toereikend achtte, zyn voor de jon geren aanvaardbaar, aldus een ver klaring die de voorzitter de organi satie van Jonge EEG-landbouwers. de Nederlander Jan van Noord, in Brussel heeft uitgegeven. Het comi té dringt er met de meeste nadruk zowel by het Europese parlement als demonstraties. Hy had bezwaar te gen een zodanig gebruik van de vrij heid van meningsuiting, dat daarby vry heden van andere moraal worden aangetast.. „Volgens de volkenrechte- ïyke opvatting moeten plaatsen als ambassades en consulaten onaantast baar zyn. Zou het bezetten van deze plaatsen in de wereld normaal Zijn, dan zou al het diplomatieke verkeer worden verhinderd", aldus dr. Drees. Hy verweet de protesterende minder heid van de studenten, dat zy om aandacht te trekken teveel naar ver- werpeiyke methoden grypt. De publi citeitsmedia besteden toch al vol doende aandacht aan protestacties van jongeren, zei dr. Drees. ADVERTENTIE DJAKARTA 'ANP) President Soeharto van Indonesië heeft zater dag Lodewyk Mandat jan en F. Awom, de belangrykste leiders van het verzet op West-Irian, zyn beste wensen voor Kerstmis en nieuwjaar gezonden, zo is in Djakarta meege deeld. De president ontving vier West- iriaanse verzetsstrijders die tot de naaste medewerkers zouden behoren van Mandat jan en Awom, welk? laatsten zich verborgen houden in de zogenaamde Vogelkop. Volgens le- gerkringen proberen de vier inlich tingen te verkrijgen over de houding van de Indonesische regering tegen over de opstandelingen en over de toekomst van West-Irian. President Soeharto heeft hun gezegd, dat de regering Westiriaanse rebellen niet op Java detineert ais politieke ge vangenen. Er worden op Java men sen uit West-Irian opgeleid op plan tages om ze voor te bereiden voor ontwikkelingsprojecten in hun eigen gebied. Majoor Soeharso. adjudant van de president, zei dat de regering vast- de Europese ministerraad en de na- besloten is direct met de ontwikke- üonale regeringen op aan. zo lixxg van West-Irian te beginnen, snel als maar enigszins mogelyk is maar dat zy alle belemmeringen de nodige besluiten te nemen. I daarby aal opruimen. SAIGON/PARIJS (AP, Reuter) -- „De Verenigde Staten hebben in het bijna afgelopen jaar grote vorderingen gemaakt bij het be reiken van hun doelen in Viet nam", aldus verklaarde vanoch tend de Amerikaanse opperbevel hebber in Saigon, generaal Creighton W. Abrams. „Wij heb ben de vijand in elk gevecht ver slagen", aldus Abrams. die ech ter waarschuwde, dat er nog veel gedaan zou moeten worden. De generaal zei dit in een kerst boodschap aan de 535.500 Ameri kanen. die in Vietnam dienst doen. „Sinds hy zijn ambt van Ameri kaans minister van Defensie be kleedt. heeft Clifford getoond over p de gave te beschikken om de ver- I keerde dingen op het verkeerde mo- 5 ment te zeggen", aldus verklaarde de Zuidvietnamese vice-president Ky gisteren aan de pers in Parijs. Zijn uitval tegen Clifford was een reactie op diens televisie-in ter view. waarin de Amerikaanse minis ter zei, dat Amerika en de Noord- Vietnamese regering in Hanoi snel een militaire overeenkomst zouden kunnen bereiken, maar dat de be- veertien Noordvietnamese zeelui vry. Radio-Hanoi heeft gisteren bekend gemaakt, dat een groep Amerikaanse piloten, die krijgsgevangen werden gemaakt toen hun vliegtuigen wer den neergeschoten, met Kerstmis in vrijheid zullen worden gesteld. Ernstige gezichten achter de bestuurstafel, gisteren tijdens de verbondsvergadering van het NKV in Utrecht. Van links naar rechts de heren F. van BakeL J. van Dorp, W. Spit, P. Mer tens, P. van Hout en J. Alders Vooral voorzitter Mertens had wel enige reden bedenkelijk ta kijken. Na zijn strijdbare ope ningsrede (die wij gisteren ga ven) werd er flink wat kritiek over zijn hoofd uitgestort voor eerdere uitlatingen. In het bij zonder werd hem kwalyk geno men, dat hij in Eindhoven des tijds zei: „de vakbeweging heeft vuile handen gemaakt door zich te laten inkapselen in de maat schappelijke orde". Het felst van leer trok de heer J- Nooy. secretaris van de bond van werknemers in de industrië le bedrijven „St. Willibrordus". Hy vertelde, dat zijn bond zich door de uitlatingen gegriefd voelt en meent, dat ze ernstig afbreuk hebben gedaan aan het prestige van het NKV. „Het NKV vertegenwoordigt 21 vak bonden. die verschillend denk n over allerlei onderwerpen Er is daarom breed beraad nodig voor dat men met een oordeel over actuele onderwerpen naar bui ten treedt. Anders worden er standpunten gepubliceerd, die door besturen en leden van aan gesloten bonden niet worden aanvaard". Hoewel verscheidene ver- bondsraadsleden vonden, dat de openingstoespraak van gisteren van de heer Mertens weer veel had goedgemaakt, wilde de heer Mertens zelf niet langs de zaak heen. Hy ging er breedvoerig op in. Daarby verklaarde hy na- drukkeiyk, dat het niet juist zou zyn, de pers de schuld te geven. Kranten kunnen lange rede voeringen onmogelyk geheel op nemen. Elke spreker moet by voorbaat rekening houden met de mogeiykheid. dat maar en kele van zyn opmerkingen eruit worden gelicht en daardoor wellicht een te sterk accent krijgen. Voor zover er dan kort sluitingen onstaan ligt de schuld meer by de spreker dan bij de pers. vond de heer Mertens. Maar hy vindt ook. dat hy als voorzitter het recht heeft over bepaalde zaken uitspraken te doen. ook al worden die binnen eigen kring misschien niet al gemeen aanvaard. De bonden hebben volledig het recht te rea geren. „U behoeft my uw kritiek niet te sparen en u behoeft my nirt sympathiek te vinden Kri tiek is gezond en openheid een goede zaak", aldus de heer Mertens. ARNHEM (GPD' De burgemees ter van Arnhem. Chr. G. Matser Aan brandwonden mjvtair OVERIG DEN UTRECHT (ANP) „In een we reld waar momenteel de orgaantrans plantatie het gesprek van de dag is, zal misschien ook eens de baarmoe dertransplantatie by de mens mogelyk worden. Dierexperimenten hiervoor zyn reeds aan de gang. Weliswaar is de baarmoeder niet onmisbaar voor het leven zoals het hart, de lever en de nieren, maar er bestaan gevallen, waarby de transplantatie van de baarmoeder het levensgeluk voor een vrouw zou kunnen betekenen". Dit zei vanmiddag prof. dr. W. P. Plate in de overvolle aula van de Ryksuniversiteit in Utrecht, waar hy na 40 jaar beoefenen van de verlos kunde als 66-jarig hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwen ziekten en hoofd van de kliniek voor gyneacologie en oustetrie afscheid nam van vakgenoten, collega's en vrienden. Prof. Plate geniet internationale bekendheid. Hy is ook de arts, die de jengste generatie van de Koninklyke familie ter wereld hielp brengen. Overeenstemming over opvolger Starfighter DEN HAAG (GPDi De chefs van j BIELEFELD 'DPA ANP) De heeft de Koningin onfsb? per 1 Juli [2!-jarige gehuwde dienstplichtige militair, A. H. E van Meekren. uit 1969 gevraagd. De heer Matser. die ln juni volgend iaar de 65-jarige leeftyd bereikt, is reeds geruime tyd ziek. Hy werd in 1946 burgemeester van Arnhem, na eerst een jaar het bur gemeesterschap te hebben waarge nomen. De heer Matser bekleedt nog ver scheidene andere functies, o.m. eer- ste-kamerlid voor de KVP, voorzit ter van de KVP-fractie in de Gelder se staten en ondervoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Den Haag. is in een ziekenhuis in Schide overleden aan brandwonden, dte hy kort tevoren bij het byvullen van een Aladinkachel met kerosine had opgelopen. Het slachtoffer, inge deeld bij de 25ste afdeling luchtdoei- ariillerie die deelneemt aan oefenin gen in het Teutoburger Woud, wilde ce brandende kachel, die op een ba- tal jonsonderhoudsgroepauto stond, met kerosine byvullen. Hierbij ont stond brand. De jongeman gooide de bvandende kaohel van de auto en sprong er zelf achteraan. Hy kwam daarby zo ongelukkig te vallen, dat hij in de brandende olie terecht kwam. Pogingen van kameraden om hem te helpen konden niet verhinde- rei». dat hy zware verwondingen op liep. waaraan hy een half uur later in het ziekenhuis bezweek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) ,X>e acht tien" (het overlegorgaan van KVP. ARP en CHU» wil persé niet, dat er by de provinciale statenverkiezingen In 1970 al te nauwe banden worden gelegd tussen de drie grote ohriste- lyke partyen. In de brief van de drie party voor zitters over de samenwerking by de statenverkiezingen, die gisteren door .De achttien" is besproken, is een passage ingelast, waarin uitdrukke- de luchtmachtstaven van Italië, W.- iyk wordt gezegd dat fusies, federa- Du tsland. Engeland en Nederland hebben gisteren overeenstemming be reikt over de gemeenschappelyke op zet voor de bouw van een straaljager. Dit toestel in enige honderdtallen en misschien een duizendtal te ver vaardigen zal in 1975 de thans in gebruik zynde jagers, waaronder de Starfighter. moeten gaan vervangen Het toestel wordt aangeduid als .Mul- beelden geschrapt van mogelijkheden ti Role Combar Aircraft", kortweg om samen te werken. Dat werd te MRCA. schoolmeesterachtig gevonden. ties of overkoepelende organen uit den boze zyn. Dr. Veerman, voorzitter van de ARP, zei het gisteravond na de ver gadering zó: „Wy zeggen. Je moét als party gewoon zelfstandig biyven". Uit de brief, die namens de party- besturen naar de afdelingen zal wor den gestuurd, Is ook het rijtje voor- DEN HAAG (.ANP) De kwali teit van het ontbijt van schoolkinde ren laat veel te wensen over. Tot deze conclusie komt het cen traal schoolmelkcomité naar aanlel- (Van een onzer redacteuren) ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense streekziekenhuis „Rijnoord" blijft voor Alphen behouden. Het zal worden over gedragen aan een plaatselijke stichting. Deze mededeling deed de heer H. Bergsma tijdens een bespreking in de bestuurskamer van het ziekenhuis namens het voorlopig bestuur van de Stich ting Ziekenhuis „Rijnoord" voor Alphen. Mede namens de Ge neeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid deelde hij het volgende mee: Het bestuur van de Stichting sprekingen worden vertraagd door voor Chnstelyke Zieken verzorging in \TA^A-lnn/» Kftnft *71 nil in oon V", T* 1 r> I procedure-kwesties, die door Hanoi rn Saigon worden opgeworpen. „Wij zijn 'ver een week geleden vol goede wil gekomen en zijn bereid om op elk ogenblik aap de confereritietafel t« gaan zitten. Wij verlangen niet van de andere party, dat zij zich overgeeft, maar zy moeten niet van ons verwachten dat wy ons over geven", aldus Ky. De delegatie uit Saigon houd; vol. dat de Amerika nen en de regering van Zuid-Viet- nam zijn overeengekomen deel te nemen aan de bespreking tussen twee party en. waarbii het Nationaal Be vrijdingsfront (de Vietcong) geen aparte status zou hebben. De Zuid- vietnamezen beschouwen dit als een vitaal beginsel, waarvan zy niet wil len afwyken. De Amerikaanse regering heeft gisteren zeven Noordvietnamese zee lieden naar hun land laten terug keren. die op 22 oktober van het vo rig iaar ir. de Golf van Tonkin wer den gevangen genomen. Twee maan den geleden lieten de Amerikanen Nederland heeft zich in een brief d.d. 25 november 1968 aan de Ge neeskundige Hoofdinspectie, in prin cipe bereid verklaard het ziekenhuis Rynoord aan een plaatselyke stich ting over te dragen Dezer dagen zal worden opge richt een stichting ziekenhuis „Ryn- oord" voor Alphen aan den Ryn. Het voorlopige bestuur van deze stichting zal worden gevormd door de heren mr. R. v. d. Berg, H. Bergsma, drs. W. Kooi en ir. F. H. Nauta. Op korte termyn zal dit bestuur worden aan gevuld met een aantal leden uit Al phen en naaste omgeving. In afwachting van de benoeming van een directeur-geneesheer heeft de heer F. H. A. Koothe, arts en oud directeur-geneesheer van het Acade misch Ziekenhuis van de Vrye Uni ding van een ontbytenquête onder 1238 negen- en twaalfjarige leerlin gen van lagere scholen. Het onder zoek was gericht op het bepalen van de hoeveelheid dieriyk eiwit in het ontbijt, een beperkt doch zeer be langrijk genoemd aspect van deze maal tyd. Volgens het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is het ontbyt van negenjarigen goed als het 9 of meer gram dierlijk eiwit bevat. Minder dan 9 gram wordt onvoldoende ge noemd. Voor twaalfjarige jongens lig gen deze grenzen by 11 en 6 gram, voor twaalfjarige meisjes by 13 en 7 gram. Hoewel de normen de laatste jaren wat lager worden gesteld, toonde de enquete desondanks wel aan, dat er veel te wensen overbiyft. Gebleken ls uit het onderzoek, dat 64 procent van de kinderen naar school toog na een onvoldoende, 29 pet. na een redeiyk en 17 pet. na een optimaal ontbyt. By 23 pet van de kinderen bevatte het ontbyt in het geheel geen dieriyk eiwit. Er zyn duldeiyke onderlinge ver schillen binnen de steekproef. Rela tief het slechtste beeld vertonen: de landelyke gebieden, de oudere kinderen en vooral de meisjes. Het onderzoek werd in het schooljaar 1804-'65 verricht. De uitkomsten zyn in opvallende overeenstemming met die van een drie jaar eerder verricht onderzoek. Daarby bleek, dat een aantal leerlingen later op de dag by volle maaltyden voldoende dieriyke eiwitten tot zich namen. eens met de maatregelen. tot nu toe getroffen Aan de definitieve overneming van het ziekenhuis door het nieuwe bestuur wordt met voortvarendheid gewerkt en deze overdracht kan spoe dig tegemoet worden gezien. Deze bespreking in de bestuurska mer van het Alphense ziekenhuis werd by gewoond door dr. H. A. de Lange, geneesheer-inspecteur Volks voorzitter van de medische staf van dit ziekenhuis, zuster K. M. H. Plat- teschor, directrice van „Rynoord", mr. R. v. d. Berg, drs. W Kooi en ir. F. H. Nauta. Dokter F. H. A. Koothe, die in afioachting van de benoeming van een directeur-geneesheerde medische leiding van .Jtijnoord" op zich zal nemen. (Foto Leidsch Dagblad) Nadat de verklaring was voorgele zen, sprak dr. De Lange zijn vreugde er over uit, dat er een oplossing voor het voortbestaan van het ziekenhuis is gevonden. HU noemde het een eer ste vereiste, dat alles in het werk wordt gesteld het Alphense zieken huis het vertrouwen te hergeven van de geneesheren en de inwoners van ziekenhuis „Rynoord" op zich te ne- the. oud-directèur-geneesheer van het A,Phen omliggende gemeenten. men Academisch Ziekenhuis van de Vrye Dokter F. H. A. Koothe (66) wees vertrouwen komt In het ziekenhuis I leeft. De medische staf en de directrice Universiteit, dr. C. A. Schagen van er op, dat het ziekenhuis uit deze j „Rijnoord", merkte dr. C. A. Schagen i Regisseur Stanley Baker zei, dat van het ziekenhuis zyn het geheel I Leeuwen chirurg in .Rynoord" en| streek niet meer is weg te denken. van Leeuwen tenslotte op. I zy zeer geschikt is voor de rol. versiteit in Amsterdam, zich bereid gezondheid van de Geneeskundige verklaard de medische leiding van het Hoofdinspectie, dokter F H. A. Koo- .XWt ziekenhuis is niet alleen van een bestuur of gemeente, maar van de ge hele gemeenschap", zei hy. ,Jk zie beslist mogeiykheden voor een ge zonde groei van deze verpleeginrich ting". Voor de patiënten is het eveneens „Wy schryven niets voer. We laten het voor rekening van de provinciale en gemeentelijke organen", aldus dr. Veerman. Wel wordt er de nadruk op gelegd en dat is vooral gebeurd op aan drang van KVP dat als er wordt samengewerkt er ook een gem een- schappeiyk programma zal dienen te zyn. Als dat gebeurt ligt het volgens dr. Veerman ook voor de hand dat die KVP, AR en CHU in zo'n geval een gezameniyke verkiezingscampag ne voeren. C.H. - radicalen Inmiddels heeft de kerngroep van radicalen in de CHU zich in een gisteravond in Arnhem gehou den by eenkomst af wy zend opgesteld tegenover ..de brief'. Volgens de groep gaat de strekking van dit schryven teveel in de richting van de vorming van een christen-democratisch blok. hetgeen, aldus de groep, pertinent strijdig is met het CH-begmselpro- gram. waarin splitsing van het Ne derlandse volk naar gosdienstig© overtuiging wordt afgewezen. Eer straaljager van de vliegbasis Eindhoven is gisteren ten zuiden van Tiel neergestort. De Belgisch© piloot wist zich met de schietstoel t© redden. Het toestel, een Thunder- streak. kwam neer in een welland vlak by een boerdery. De piloot landde acht kilometer daar vandaan, eveneens in een wel land. Hy werd met een helikopter van de vliegbasis Eindhoven opge haald. De Thunderstreak maakt© deel uit van een formatie van vier' toestellen, die terugkeerden van een oefening boven de Waddeneilanden. LONDEN <AP» Het 18-jarige Britse zangeresje Mary Hopkin (Those were the days) heeft een aanbod gekregen om een van de hoofdrollen te spelen ln „The rape of the fair country", een film die speelt ln de valleien vol kolenmy- nen van Wales. Mary die nog nooit voor de film gespeeld heeft, zal een meisje uitbeelden, dat haar eerste van het grootste belang, dat er weer hartstochtelijke liefdesavonturen be- Fusie van parochies in Hazerswoude-R. en Koudekerk HAZERSWOUDE Tijdens de gisteravond in het parochiehuis „St. Joris" gehouden vergadering, waarbij alle parochianen van de St. Michael- en de St. Bernard us-kerk waren uit genodigd, hebben ongeveer honderd vijftig Ingezetenen van Hazerswou- de/ Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn zich verdiept in de fusie van de twee parochies, welke per 1 januari haar beslag krijgt. Eerste resultaat van deze samen spraak is, dat er een commissie ad hoc in het leven is geroepen, die ad viezen verstrekt aan de te vormen en© parochie. Deze commissie gaat zich bezig houden met 't voeren van gesprek ken met de diverse gemeenschappen van de parochie ('t Zwaantje. Rhy- nenburch. Groenendyk en Koude kerk) over wensen er behoeftes Mo gelyk zal dit ook kunnen geschieden door het houden van een enquête. In de commissie zullen zitting ne men: een lid van de parochieraad van de St. Barnardus-parochie, twee vertegenwoordigers van de twee nu nog bestaande kerkbesturen, twee vertegenwoordigers van de twee nu nog bestaande parochiële chari tas in stellingen en vyf leden, die gister avond staande «ie vergadering wer den gekozen: de dames Le Large en Senne en de heren Koemans, Wor- telboer en Bubbers.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7