LEIDEN IS EEN BEDEELDE Dekkingspercentage sociale zorg te laag MINDER STAD RELLETJES BIJ ALBERTS CORNER IN LEIDSE RAAD Slepende zaak Woonwagenkamp blijft aan de Haarlemmerweg Pastoor Commandeur gisteren overleden KURKSCHORS Den Holder Na 150 jaar nog steeds straf... Politie op het verkeerde pad GOUDEN RING JUWELIER v.d. WATER 'BOUWER' VAN ANTONIU SKERK Paul Citroen als verzamelaar SPORTVELDEN BLIJVEN OOK GEHANDHAAFD BERL- piNSDAG 17 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA VerL migl C.vjL dlni o.a, 1 8 U\l% >WII WETHOUDER HARMSEN IN BEGROTINGSZITTING: (Van een onzer redacteuren) ten J5IDEN „De Sleutelstad is, blijkens de statistische gege- tens een minder bedeelde stad. Het gemiddeld inkomen ligt aan de orde in de commissie voor de Lichtfabrieken. Parlement T.a.V. twee in de loop van de begro- tingsbehandelin, ingediende PSP- voorstellen inzake verhoging van het peil van de uitkeringen uit het Ge meentefonds en van de doeluitkerin gen en voorts om de centrale financie- ringsmiddelen aanzienlijk te verho voorzitter zich op het standpunt stel de, dat de Commissie voor de beroep- schrifte: n voortreffelijk werkt, zal het instellen van een verzoekschrift commissie eveneens in het senioren convent worden besproken. Na re- en dupliek ging de raad ak koord met groep I (algemeen beheer». Burgerlijke stand Oegstgeesl Geboren: Johannes Jo seph, z. v. J. G. H. Wessels en C. J. C. M. Terhal; Norbert Christian, z. v. J G. Kets en C. I. Maier; Herman Leo nard. z. v. P. L. Offerhaus en Jkvr. M. H. Bas Backer; Gilbert Michel Patrick, z. v. D. Schekkerman en 5 E. Jacobs; Caroline, d. v. N. van Rij en W. Mid delkoop; Stefan Martin, z. v. H A. Pfef for en H. U. Breithaupt; Alexandra, d. v. C. Freke en W. Lubach. Ondertrouwd: H. P. Feld en M. A. van der Wulp: A. J. M. van Teijlingen en J. A M. Derksen; T. J Zwartjes en M. L. C. M. Verhoef. Getrouwd: C. P Oomen en A. M. L. Seerarens; N. J. Hollebeek en L. M. J Bruschke; G. A. van Zuijlen en M. S. van der Kwast; S. P. Ouwerkerk en E. Noordam; D. J. Goossen en H. Wijntjes; J. de Wolf én J. C. van der Kwast. Overleden: A. van Noort; W T. Wand; A. J. Gijzenij, e. v. A. Kleijn; J. Oostertiout, e. v. A. de Koning; M. P. de Jong. w. v J. D. van der Star; H. Speelman, w v. N Schouten. niJeneden, dat van dergelijke vergelijkbare gemeenten. Dit brengt ee„, merkte de wethouder op. dat de- ra voorzieningen met zich mee. Het gaat echter niet aan om kosten van deze extra voorzieningen te verhalen op diezelfde linder bedeelde gemeenschap. B. en W. zijn dan ook van me- la het noodzakelijk is, dat het dekkingspercentage van kosten van sociale zorg, dat thans nog 80% bedraagt, wordt ^'jerhoogd, voordat de wet op het gemeentelijk belastinggebied djt §t stand komt. Een dekkingspercentage, dat zelfs wel boven uit zou kunnen gaan", aldus wethouder Harmsen in zijn «uijistermiddag tijdens de begrotingsbehandeling gehouden ver liging van het financieel beleid. ze voorstellen te weinig geconcreti seerd zijn. Bovendien heeft het Colle ge het plan zich tot de regering en het parlement te wenden teneinde op een genuanceerde, maar niettemin duidelijke wijze, de aandacht te ves tigen op de onvolkomenheden van de LEIDEN Het hoofdstuk „Perso neelszaken" gaf tijdens deze begro- I tingszitting weinig stof tot discus- sie. Met de beleidsnota 'in het voor- uitzicht en na een korte toelichting van wethouder Menken kon de raad 1 ook aan dit hoofdstuk zijn fiat ge- J ven. Om half elf stelde de voorzitter gisteravond nog de bespreking van de paragraaf maatschappelijke zorg en volksgezondheid aan de orde. Mej. Van Buel (KVP) zette uiteen, dat de nieuwe huisvesting van de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting reeds een lang slepende zaak is. Nu de federatie, die zich met deze voorlichting bezighoudt, binnenkort een rapport zal uitbrengen, had haar fractie geen behoefte aan het voor- I stel van mevr. Kerling. waarin ge- I steld wordt, dat het college de raad vóór 1 april een definitief plan voor de huisvesting moet doen toekomen. Haast blijft evenwel geboden. De scoiale raadsvrouw zag mej. Van (ADVERTENTIE) 'ènttlxsnt snet«leeft fit.' V. iet, De loethouder, die teruggreep op 'ij ontstaan van de Financiële kverhoudingswet 1960, merkte o.m. uur|p, dat deze wetwaarvan de fun- enten in 1954 werden gelegd, ans tekenen van veroudering >,gint te vertonen. In de recent 'hterliggende jaren hebben zich vele terreinen soms kolossale itioikkelingen voltrokken. Zo ik de Algemene Bijstandswet, die de gemeenten grote sommen •aagt. Onze gemeentealdus de Harmsen, ondervindt nog feeds de lasten van het verleden, heeft een ziuakke structurele iaJAlni)0ttw van de bevolking. Spreker l zich af of Leiden in het jaar 8 üï>6f no9 moet worden gestraft ir de gevolgen van een proces. cheiflaf zich meer dan 150 jaar gele- reeds ten aanzien van de stad te voltrekken. inder enig overleg met de gemeen- aldus de wethouder, is in de boe van het kabinet de beslissing ge- illen om de vermakelijkheidsbelas- i? af te schaffen. Terwijl de rege- ig aan de ene kant verruiming van gemeentelijk belastinggebied pro- jeert, is zij er zonder enig overleg it de gemeenten toe overgegaan belastinggebied te beperken, het in de gemeenten overlatend voor de- vermindering van inkomsten nu isr weer dekking te vinden. Vol de heer Harmsen biedt de wet de verruiming van het gemeente belastinggebied thans geen ade- j ~7iuate oplossing meer voor de totali- !if van de gemeentelijke financiële 5 cifcroblemen. e di LEIDEN De relletjes bij Alberts Corner vonden gister- J mèfnameVor be- Financiële Verhoudingswet juist voor avond hun weerslag in de Leidse raad. Bij de behandeling van jaarden, die kennelijk veel van deze de armere gemeenten. j het hoofdstuk „Openbare orde en veiligheid" verklaarde de heer j voorlichting gebruikmaken. Het ver- Pompe (Noodraad) volledig achter het optreden van de politie dient h i aanbeveling ook elders in te staan. Orde en rust dienen gehandhaafd te worden. De lieer een- Amptmeijer (P.S.P.), die uitvoerig over deze zaak sprak, zette traal aanmeldingspunt voor bejaar- uiteen, dat geen der partijen, t.w. de chef van Alberts Corner, den. die voor opname in een bejaar dencentrum in aanmerking wensen te komen en aangepaste woningen voor bejaarden. Op grond hiervan ontraadde de wet houder de aanneming van beide voor stellen. In de loop van het debat trok de heer Frans de beide PSP-voorstel- len in. (Prot. Chrwaardering uit voor de goede kentering, welke er is gekomen in de beleidsvoering van de gemeen telijke Reinigings- en Ontsmettings- dienst. Na een proefperiode van de nieuwe vuilverbranding zijn z.i. nu ook de kinderziekten overwonnen. Optreden 't Kost geld Naar aanleiding van een suggestie uit de raad om over te gaan tot de aanstelling van fractie-assistenten, merkte de voorzitter op, dat deze sug gestie in het seniorenconvent zal wor den besproken. Reeds bij voorbaat bracht hij de raad onder het oog, dat dit geld zal kosten. Waar halen wij het vandaan de „langharigen" en de politie schuld hebben. De chef handelde in opdracht van zijn werkgever in Zaandam. De man deed wat hij doen moest. De „langharigen" hebben in Lei- I den geen andere plaats om naar In afwachting van een bespreking toe te gaan. Begrijpelijk dat deze in het seniorenconvent, zullen de groep vast houdt aan een plaats avondvergaderingen van de raad voor-1 (0m een creatief centrum is ge- lopig gehandhaafd blijven. Na deze j vraagd) waar zij bijeen kunnen komen. In dit geval was dat Al- j berts Corner. In eerste instantie I valt het ook de politie niet kwalijk te nemen. Zij kreeg opdracht de de brandweer nog een belangrijke preventieve taak weggelegd. Na deze discussie werden de be raadslagingen over deze paragraaf in eerste instantie afgesloten. De heer Van Aken (PvdA» sprak mede namens mej. Kappeyne v. d. Coppello (VVD» en de heer Kret Het zou volgens de heer Van Aken aanbeveling verdienen, dat de moge lijkheid wordt onderzocht om op te treden tegen personen, die het langs de weg geplaatste grofvuil voordat de wagen van de gemeentereiniging komt - doorzoeken en daarna de niet voor hen belangrijke restanten ver- I spreid laten liggen over de trottoir» en zelfs de straat. Kan het rijdend i materiaal, waarvan deze mensen zich I bedienen, hen niet worden afgeno- men? Nadat de heer Van Aken was uli- gesproken werd de begrotingszlttinf geschorst tot hedenmiddag. Wethouder P. S. Harmsen grote zorgen ling van de stad tegen te gaan. Her stel en schoonmaak kosten veel geld. Hoewel het stellen van prioriteiten een bijzonder moeilijk vraagstuk is, komt hierover een nota. ■sta am. rtt, Onjuist Het kan Leiden niet worden ver we- m, dat als gevolg van de bitter nood- :elijke sanering van de binnenstad, ïolen worden ontvolkt en elders iuwe schoolgebouwen moeten ver in. Er zijn veel steden waarin zich proces niet of in veel mindere ma- voltrekt. Het is onjuist, aldus de ithouder, dat daarmee bij de doel- a«i irkeringen in het geheel geen reke- ling wordt gehouden. B. en W. die met grote zorg vervuld ill1 over een begrotingstekort van 3.8 iil.ioen, zullen er ernstig naar stre- fiii om dit tekort niet verder te doen 14j tijgen. Over de hoofden van de raads- eden heen deed de wethouder een be- joep op de bevolking waaronder ook J le jeugd, om vernielingen en vervui- Schouwburg De financiering van de nieuwe schouwburg is in de huidige begro tingssituatie moeilijker komen te lig gen, hetgeen niet wegneemt dat het College van mening blijft, dat een nieuwe schouwburg noodzakelijk is voor de leefbaarheid van de stad. In verband met de op handen zijnde behandeling van een nieuwe wet, acht het College een invoering van een boot- en brandassurantiebelasting op dit moment ongeschikt. Volgens het College van B. en W. bestaat er geen tegenstelling tussen het organi satie- en accoutantsonderzoek. Het is niet goed denkbaar, dat een accoun tant een andere organisatievorm zou kiezen dan de organisatie-deskundige. Reeds jarenlang adviseert de direc teur van de accountantsdienst B. en W. omtrent organisatie-vraagstukken. Bovendien heeft het College uitdruk kelijk vastgesteld, dat de te benoemen specialist zelfstandig aan het College kan rapporteren. De directeur van de Acc.dienst zal slechts indien hem dat gewenst voorkomt, een nader com mentaar op een rapport geven. In het belang van de ingezetenen is ook het College van oordeel, dat aan de wijziging van de netspanning zeer hoge prioriteit dient te worden gege ven. In januari komt dit vraagstuk mededeling trok de heer Frans zijn voorstel: beslist niet terug te keren cot middagvergaderingen, in. De combinatie burgemeester/cura tor zag de voorzitter als een voortzet ting van een goede traditie. Zo nodig kan een burgemeester als curator de orde te herstellen. In tegenstelling met enkele jaren geleden toen de politie bij strubbelin- gemeente-belangen bepleiten en ver- gen vóór de Academie met takt op dedigen. Het College ging indertijd ak koord met zijn benoeming tot curator. De suggestie van de heer Gransch inzake een regionale radio- en t.v.- zender zal het College, dat hier wel voor geboeid is, in studie nemen. De vraag is echter of een dergelijke zen der niet meer een particuliere aange legenheid dient te zijn. Hoewel de (ADVERTENTIE) Zoekt U een voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. trad. is zij bij Alberts Corner tot een gewelddadig optreden overgegaan. In dit geval, aldus de heer Amptmeijer, was de politie op het verkeerde pad. Het handhaven van de orde en rust me eten minimum aan geweld te geschieden. Zoals de politie thans op trad. wordt 'n klimaat geschapen ge lijk als in Amsterdam. Het ene ge weld lokt het andere geweld uit. Laten wij in Leiden, aldus spreker, haast maken met de inrichting van een creatief centrum, waardoor de wortel van het conflict wordt wegge nomen. Hierna belichtte de heer Amptmeij er 't standpunt van de PSP t.o.v. b.b. en Civiele verdediging. Z.i. moet de I post voor de b.b. uit de begroting wor- j den geschrapt, mede gelet op de moei i lijke financieringspositie. De b.b. be- I hoort thuis onder defensie. Als taak voor de civiele verdediging zag spre ker in voorkomende gevallen het ver- I nietigen van het bevolkingsregister, i het verwijderen van straatnaambord- jes en huisnummers, 't verlenen van faciliteiten aan de ondergrondse pers in de vorm van het beschikbaar stel len van schrijfmachines (met Russi sche en Amerikaanse lettertekens' en het aankweken van een juiste in stelling van de bevolking, j Mevr. Geelkerken (Prot Chr die waardering had voor de wijze waarop de heer Amptmeijer het optreden bij Alberts Cornea- had benaderd, merkte evenwel op, dat hij één ding had ver geten. De politie heeft 'n gesprek ge had metde langharigen Zij had ge hoopt dat dit gesprek een betere ver standhouding tot uitvloeisel zou heb ben gehad. Wij zullen deze jongeren groep de steun moeten geven, die zij zo dringend van node heeft. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Het College van B. en W. heeft lang gespeeld met de gedachte om het woonwagenkamp aan de Haarlemmerweg te verplaatsen. Er is naarstig naar een andere plaats, zowel in als buiten de gemeente gezocht, maar helaas zonder enig resul- taat. Verplaatsing van dit kamp zit er dan ook niet in. Dit deel- Jeilgü 111 VCrkeCT j de wethouder Sannes gisteravond mee toen hij de raad in eerste instantie van antwoord diende op de gemaakte opmerkingen bij de paragraaf recreatie, sport en jeugdzaken. LEIDEN Pater N. J. Commandeur, oud-pastoor van de An- toniusparochie in Leiden-zuidwest is gisteren op 54-jarige leef- -ïjd in Delft overleden. Pastoor Commandeur, die daar voor landelijk adviseur was van de TK. Melkboerenbond en geestelijk fdvïseur van de R.K. middenstand, iwam in het najaar van 1962 naar Leiden. Hem was opgedragen een lerk te bouwen in het snel groeien- jfe zuidwest. Met veel energie heeft 1 jtyj zich van die taak gekweten. Op mei 1966 werd „zijn" Antonius- terk door bisschop Jansen van Rot terdam ingewijd. Een kerk, die hij ge- jfiéêl had aangepast aan de eisen van de moderne visie op de liturgie. En naast die kerk had hij zijn persoon lijke droom verwezenlijkt: een ont moetingscentrum. Een gebouw, dat al spoedig bewees in een grote be hoefte te voorzien en een middelpunt werd van het parochiële leven, dat hij met inzet van z(jn gehele sym pathieke persoonlijkheid zoveel mo- i trachtte te activeren. Gezondheid Helaas heeft pastoor Commandeur niet lang van het resultaat van zijn onverdroten arbeid kunnen genieten. zÜn gezondheid liet veel te wensen over. Driemaal in de afgelopen twee Jaar moest hij in het ziekenhuis wor den opgenomen. In september jongst leden moest hij het opgeven. De bis schop verleende hem op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag uit zijn pastoraat. Nog eenmaal was hij daarna het middelpunt van de parochie, waarin hij met zoveel bezieling zijn geeste lijke arbeid had verricht. Dat was toen hem in het ontmoetingscentrum een groots afscheid werd bereid. Vele honderden parochianen kwamen hem de hand schudden. Voor de meesten werd het een afscheid voorgoed, want in Delft, waar hij zich had terugge trokken, nam zijn gezondheid steeds meer af. Nadat hem de laatste sacra menten waren toegediend kwam gis teren het einde. Begrafenis Zfjn stoffelijk overschot staat nu opgebaard in de kerk van de H.Nico- laas en Gezellen in Delft, waar don- i derdagavond tot zijn intentie een avondmis zal worden opgedragen, j Vrijdagmiddag om vier uur wordt hij plechtig ingehaald in de Antonius- De heer Van der Horst (PvdA) zei dat de kinderen in het verkeer zijn fractie met grote zorg vervullen. Zij zullen hen moeten beschermen. De jeugdbrigade zal niet alleen de assi stentie van de moeders moeten ver krijgen, maar ook b.v. die van gepen sioneerde agenten. Aandacht vroeg de heer Van der Horst o.a. ook voor de te geringe sterk be van het politiekorps. Deze sterkte is vrijwel gelijk gebleven aan die van 1953. Inmiddels zijn de gemeente en haai- bevolking sterk gegroeid Nu de brandschade snel stijgt, zag hij voor ADVERTENTIE voor kerststukjes en kerststalletjes f 2,75 per kg. JANVOSSENSTEEG 75/77 LEIDEN Vrijdagavond a.s. wordt gecelebreerd De begrafenis is be-1 in het museum „De Lakenhal" een paald op zaterdag. Om tien uur heeft j expositie geopend onder de titel „Paul een plechtige concelebratie plaats. Citroen als verzamelaar". Zij omvat waarna om half twaalf zijn stoffelijk j poitrettekeningen en portretfoto's kerk, waaraan hij zoveel van zijn I overschot ter aarde zal worden be- van beeldende kunstenaars door Paul krachten heeft gegeven, 's Avonds om steld in het priestergraf op de r.k. Citroen en werken van dezelfde kun- half acht wordt daar een avondmis begraafplaats „Zijlpoort". stenaars uit diens verzameling. Het streven van het College is er thans in de eerste plaats op gericht de accommodatie van het woomoagenkamp geleidelijk aan te verbeteren. Dit betekent echter niet het opofferen van de voet balvelden. Voorlopig gaan de ge dachten van de wethouder niet verder dan opheffing van het eer ste veld en dan zeker niet voor dat het sportcomplex Kikker pol der (tweede deel) gereed is. Hoe het dan verder zal moeten gaan met de combinatie van woon wagencentrum en sport- en recrea tieterreinen kon de wethouder nog niet zeggen. Zijn gedachte gaat uit naar een zodanige afscheiding van het kamp, dat de kans op onaange name situaties zoals die zich in het. verleden hebben voorgedaan, bot een minimum wordt beperkt. Ook de wethouder stelt zich op het standpunt, dat Leiden zoveel moge lijk recreatieve voorzieningen in de omliggende gemeenten moet zien te verkrijgen. Plannen in de rich ting „Kagerzoom" hebben nog niet tot enig resultaat geleid. Gunsti ger liggen de perspectieven voor het recreatiegebied van het Amsterdams waterwingebied onder Noordwijker- hout. Een werkcommissie heeft on langs een basisplan voor dit gebied vervaardigd, dat is voorgelegd aan Ged. Staten. Nu het provinciaal subsidie voor Jeugdzorg is ingetrokken, zal het ge meentelijk subsidie met procent stijgen. Meer ziit er, aldus de wet houder, voorlopig niet in. Het ligt in de bedoeling, ter compensatie van de vervallen 2Vi procent, dit vijf maal te herhalen. Het aantal speelgelegenheden In de binnenstad zal zo mogelijk wor den uitgebreid. Die i-p\ nes Het woonwagenkamp blijft..** Aan het houden van een i se wielerwedstrijd in de toekomsti ge veemarkt/sporthal heeft ook de Sportstichting gedacht. De mogelijk heden van een zesdaagse in Leiden zijn uiterst gering, zeker nu de zes daagse in Amsterdam waarschijnlijk een jaarlijks terugkerend evene ment zal worden. Het college, aldus de wethouder, beraadt zich nog of Leiden zach als gegadigde moet melden voor de plannen van de provinciale schaats bond tot aanleg van een kunst ij e- baan met vriesruimte. De heer Amptmeijer, die in twee de instantie het verzoek van circa 2200 Leidse jongeren naar de inrich ting van een creatie cenrum in her innering bracht, kreeg van de wet houder te horen, dat B. en W. deze zaak in pré-advies hebben genomen. De kinderboerderij aan de Voor- schoterweg gaat voorlopig „in de diepvries". Zodra er een mogelijk heid is „wordt hel plan ontdooid". Naar aanleiding van enkele op merkingen van de heer Van der Klugt over moeilijkheden tussen de Sportstichting en enige sportvereni gingen. merkte de wethouder op, dat bij deze kritiek ongegrond vond. Zijn er al moeilijkheden kan moeten deze door de sportverenigingen worden voorgelegd aan hun vertegenwoordi ger in de Raad van Beheer van de Sportstichting. In een zo goed mo gelijk samengaan moet het sportbe leid worden uitgestippeld. Aan het plan voor een instructie- bad in Z.W. wordt hard gewerkt. Nu Leiden de beschikking krijgt over de Merenwijk en het Vlietpark kan ge dacht worden aan de Inrichting van sportparkcomplexen. Door eenvoudige voorzieningen is de geluidshinder in de Vijf Meihal niet op te lossen. Het gaat ook niet aan om met veel kosten de kantine geluiddicht. te maken Uit het oog- omdat er geen geld is, deelt ons punt van exploitatie zfjn dp vergade- mee. dat deze bloemlezing van wen- ringen in de. kantine weinig interes- .sen niet van hem afkomstig is, dooh sant- j door diverse raadsleden rajn gestelek Bungalows In aansluiting op deze verdediging, gaf wethouder Piena, de raad een in zicht over de toekomstige inrichting van het Vlietpark. Begonnen wordt met de Knotterpolder als recreatie centrum in te richten. Voorts ligt het in de bedoeling om de tuinders in De Waard hier aan vervangende grond te helpen. Het particuliere bungalowpark, dat zich in deze om geving bevindt, Is van tijdelijke aard. Maximaal mogen hier 67 huisjes worden neergezet. De op het terrein staande caravans moeten binnen drie jaar zijn afgevloeid. Hoewel een zelfde termijn voor de huisjes geldt, kan dieze periode tot maximaal tien jaar verlengd wor den. Na re- en dupliek ging de raad ook met dezje paragraaf akkoord. Het VVD-lid, de heer Duyverman, die in de vrijdag gehouden zitting een serie van 20 antwoorden uit de Memorie van Antwoord opsomde, waarin B. en W. te kennen geven, dat aan de verwezenlijking van vele wensen niet kan worden voldaan,

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3