Leiderdorps raad heeft veel waardering voor wethouders Precisie-werk Verkeersproblemen bij Kerkehout in Wassenaar Beleveniswereld van liet kind hij feestjes Fakkel 40 jaar belastingdienst Discussie over 50 katten en een hond in Wassenaar G 17 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 jjERDORP Voordat kon L overgegaan tot het houden »Algemene beschouwingen naar Log van de begroting 1969 Leiderdorpse gemeenteraad, ivond in voltallige bezetting in vergadering bijeen, eerst laatste voorstellen van dit indelen. ingekomen stukken en me- in was het antwoord van B. de heer J. W. Boot (prot. de door hem schriftelijk in- vraag. of het college bereid it is zodanige stappen te on- dat aan de raad een voor- worden gedaan tot gesloten van de Leiderdorpse- en irds-brug op werkdagen de spitsuren. i antwoord was afwijzend, ora- p schrijven B. en W.. onder een dergelijk verzoek bij G.S. ronder geringe kans maakt te ingewilligd, getuige het re- van dergelijke verzoeken voor n in Alphen aan den Rijn en Boot. zei het ontvangen te betreuren, en vroeg de van de raad; Ir. R. Poels zej de keuze moeilijk te vin- G. H. van 't Klooster voor G.S. schriftelijk de situatie uit één te voorstel werd aangeno- overige voorstellen waarover uitvoerig schreven, kre- van de raad. van de stuk voor j uitgebreide mening van de fracties over de begro- was geenszins saai. Duide- I te beluisteren dat allen zich j hadden voorbereid en alle hun referaat hadden, be was het voordeel over het van de heren C. Meer- J. Nievaart, gedurende de periode, die nu al augustus duurt, zeer waar- bltfkt alle fracties zitten, en er werd dan ook ge- betaalbare woningwetwo- Daamaast viel te beluisteren, bang is, dat de plannen ten van een sporthal in de mist te verdwijnen. Ook de ope- de z.g. dagwinkels aan de Ouderzorg, waarvan de 1 '"feinde van dit jaar was toege- 'joj it op zich wachten en is nu naar medio volgend jaar de VVD-fractie sprak drs Oosterom. Hij zei o.m. dat van nieuwe wjjken dat het prettig wonen Maar hier zijn ern- gemaakt: in de Zijllaan- moet gezocht worden grond voor scholen en Een vijfde huis- Bij monde van de heer C. N. Boot, vroeg de PvdA speciale aandacht voor het open bejaardenwerk. De Institutionele verzorging moet wor den gezien als een aanvulling daar van. Als taak van de gemeente ziet deze fractie dan ook een zgn. dienst verleningscentrum. Er moeten loka liteiten komen, omdat anders ieder particulier initiatief doodloopt. Ook zullen er aangepaste woningen moe ten komen. Sprekende over de leefbaarheid, vooral voor de kinderen in de nieu we wijken met de hoge flats. pleitte de heer Boot voor gemeen scha ps- of hebbyruimten onder de flats aan de Engelendaal. En welke stappen denkt het college te ondernemen ten aanzien van de overlast, die de Ko ninklijke Grofsmederij bezorgt? Woordvoerder van de prot. chr fractie was drs. J. Vlieger. Naast veel waardering heeft deze fractie toch nog wel enige vragen: beter drinkwater; verhoging van het sala ris van de wethouders bij de recon structie van de Achthovenerwee handhaving van de oude Doesbrug. meer woningwetwoningen; lokale bewegwijzering, met liefst grote bor den hoe staat 't met de plannen van het Hoogheemraadschap t. a. van een rioolwaterzuiveringsinstallatie? Verder nog dieren bij de kinder boerderij. en voor de brandweer een nieuw alarm- en oproepsysteem. De heer A. M. Kleiss (c'*gen lijst), zei ten aanzien van de benoeming van een nieuwe burgemeester, dat hij het „horen" van de raad door de commissaris graag uitgebreid zou zien tot .inspraak- en meebeslis sen". Hij zou graag een overzicht wensen omtrent de te saneren wo ningen en de eventuele consequen ties. Uitgebreid sprak de heer Kleiss over de wenselijkheid van een sport hal. Hij verwacht op korte termijn een voorstel van B. en W. Morgenavond begint de vergade ring om 7.30 uur en dan zal het col lege antwoorden. arts is dringend nodig, maar waar moet de goede man zich vestigen? Hij pleitte voor een breed opgezet medisch gezondheidscentrum, met praktijkruimten voor huis- en tand arts en voor de kruisverenigingen. In het investeringsprogramma 1969 t/m 1973 mist deze fractie een instructie- zwembad. Drs. G. H. van 't Klooster hield de beschouwing van de K.V.P.-fract>e: „Wij hebben er behoefte aan te stellen dat wij, in de hearing van de commissaris der Koningin niet veel meer zien dan een gebaar, een blijk van welwillendheid tegenover de raad. Daarvoor willen we wel erken telijk zijn, maar stellen uitdrukkelijk vast, dat deze manier van consulte ren de schijn wekt van inspraak van de raad bij de benoeming ran een nieuwe burgemeester". „Wij vragen ons af. of het niet effectiever zou zijn. wanneer de com missaris in een latere fase, n.l. op het moment dat hij de feitelijke voor dracht van de kandidaten gaat op stellen, contaot opneemt met de raad. Op dat moment, zou een gesprek met de raad over het vóór en tegen van een bepaalde, met naam bekende kandidaat reëel kunnen zijn". De fractie heeft grote waardering voor de scholenbouw, maar vroeg naar het rapprt van de commissie, belast met 't onderzoek naar demo gelijkheden voor voortgezet onderwijs I Wethouder C. Meerburg, die nu loco-burgemeester is van- Lei derdorp, tijdens het afscheid van burgemeester mr. R. M. Gallas op 12 augustus. Sindsdien bestuurt hij met ivethouder J. Nievaart de gemeente. De wethouders doen dat tot grote tevredenheid van de raad. (Foto L.D./Holvast) I in Leiderdorp. De fractie vindt, dat het subsidiebeleid steeds ondoorzich tiger wordt. Voorlichtingsavond in Oegstgeest Leidse raad De heer P. Fakkel is jaar in belastingdienst. Deze in Leiden geboren ambtenaar op het ogenblik de functie ttmies A by de Inspectie In- 'M !blt" en Accijnzen. De jubi- Ofiftoaakt deel uit van de Leidse en bovendien een 'id van de Algemene Bond H werd gistermiddag in de kan- het belastinggebouw veel Er waren naast, van waardering, bloemen en Hoofdinspecteur tit. drs. Duik noemde de jubilaris ambtenaar, die zijn weg wel heeft ge- Hy waardeerde het dat de onbeschroomd voor zijn durft uit te komen. De jubi- uit handen van de een gratificatie. Na- controlerende ambtenaren ieer G Warnar de jubilaris aan. Hij vestigde aandacht on de spontani- -•Heboid en de nauw van de heer Fakkel. Bureau F. v. d. Waals, leg- Hoofdinspecteur Den Duik biedt de jubilaris zijn gelukwen sen aan. Foto LDHolvast de de nadruk op het strijdbare ka rakter van de jubilaris, die een gro te politieke interesse aan de dag leg' Hij wees in diit verband op het raadslidmaatschap van de lieer Fak kel. Namens de Algemene Bond van Ambtenaren bood de heer B. J. Wak- ka de jubilaris een enveloppe met in houd aan en namens de personeels vereniging van de belastingdienst overhandigde de heer M. A. W. Wol vers een boekenbon. De heer C. Mon tague vertolkte de gevoelens van het gehele personeel, toen hij als voor zitter van de jubileumcommissie met een kamer lamp naar voren trad. De jubilaris werd voorts toegesproken door de heer J. Wondergem. die ook jarenlang deel heeft uitgemaakt van de ambtenarenbond. De heer Fakkel, die in gezelschap van vrouw en doch ter was. mocht later op de middag ook de gelukwensen van de burge meester in ontvangst nemen. ACAD. EXAMENS LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd voor het Doct.ex. II Gen. de dames: E. M. E. Huijs- mans (Voorburg) Y. A. M. van Kroon wijk 'TerneuzeniA. P. A. v. d. Scheer (Rotterdam); de heren: D. H. Arentz (Rotterdam), P. J. Backx (Voorburg), K. H. Doerga (Leiden), A. W. v. Geer 'Bergen op Zoom), Ho Ing Tjong (Leidsohendam), R. H. Kauffmann (Deventer), E. J. Krul (Rotterdam), S. U. Leeuwestein (Leiden), W. Numan (Zwolle). A. Rij laarsdam (Alphen a. d. Riin». R. Schornagel (Rotterdam). J. P M. Schweers (Rotterdam), H. M. v. Sprang iNoordwijk), E. B. J. M. Stie- kema (Voorhout), R. E. Veen (Den Haag-, J. J. Visser 'DeOft». H. M Vriesendorp (Arnhem», R. Wielaard (Rijswijk), W. v Willigen (Leiden), A. N. de Wolf (Zoe term eer). S. Wyte- ma (Hoorn). Semi-artsex.: mevr. H. L. v. Ton- geren-Godthelp 'Den Haag»; de he ren: H. Obertop (Oegstgeest). R. Ra- baldo (Den Haag). R. T. M. Starren- burg (Voorburg), J. L. v. Velde (Rot terdam). Artsex. de heren: A. C. Koch (Monster), M. J. Nubé (Oegstgeest), P. W. Oosterling (Oegstgeest), H. W Oostveen, C. V. C. Steenstra I Toussaant (Den Haag). Op 16 december zijn geslaagd I Doct.ex. Not. studüer. de heren: J. 1 Vriesendorp (Leiden). B. J. Deme- mnt (Oegstgeest'. R. Pfeiffer (Voor burg) K. L. v. LelyveQd (Dieren), H. H. Posthumus (Noordwijk), J. M. Duynste» (Leiden). Kand. ex. Engelse taal- en letter kunde de heer J S. Huygen 'Kat wijk), mej. A. Bagehus (Den Helder) Kand ex Franse taal- en letterkun de. d? dames: M E Kwaadgras (Leiden). M. de Vos (Voorschoten), E. M Huussen (Leiden). I. W. Daems (Haarlem». Doct.ex. geschiedenis mevr M. R. W. Wesse'ling-Teppema (Leiden). Automobilist (21) ontevreden over politie-rapport LEIDEN Een 21-jarige student uit Leiden was gisteren tijdens de zitting van de kantonrechter niet best te spreken over het rapport dat de politie-deskundige over de gebre ken van zijn auto had samenge steld. Dit vermeldde onder meer dat het geen wonder was dat de student uit een bocht van de Zyldyk de weg berm in was gevlogen. De stuurin richting was namelijk zo slecht, dat beide voorwielen onafhankelijk van elkaar een ruime draai naar links of rechts konden maken zonder dat het stuur werd vastgehouden. Ver der werkten de handrem en claxon niet. De student vond dat het met de stuurinrichting ,.nog best ging", dat het rapport de feiten sterk overdreef en dat de slippartij slechts te wijten was aan een „foutieve afstandsbere kening". De overige mankementen gaf hij, zij het schoorvoetend, toe. De officier hield zich aan het poli tie-rapport en kwam tot de conclus- sie dat verdachte al heel weinig ver antwoordelijkheidsgevoel had be toond. Hij eiste een geldboete van f. 175.— subs. 35 dagen en de onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van verdachte voor de tijd van 6 maanden. De kantonrechter liet het ditmaal nog bij een totale boete van f. 155. subs 31 dagen, en een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid met een proeftijd van twee jaar. OEGSTGEEST Aan de voorlich tingsavond, georganiseerd door de Stichting voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting, was bijzondere aan dacht geschonken. In een van de za len van het Gemeentecentrum wa ren verschillende hoekjes ingericht betrekking hebbend op het onderwerp van de avond: de belevingswereld van het kind bij kinderverjaardagen en andere feestelijke gebeurtenissen. De lezing werd gehouden door mej. Staal van het Voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders in Rotterdam. De voorzitter, mevrouw P. H. Sm its-Witvliet. verwelkomde de spreekster en deed mededelingen over de cursussen naaien, koken en han denarbeid. Ze bedankte mevrouw Van Riemsdijk voor de inrichting van het hoekje met lectuur over feestvieren in het gezin. Cursisten hadden arti kelen gemaakt, en tevens voor koek jes en gebak gezorgd voor bij de kof fie. Mej. Staal wees allereerst op de betekenis van feestvieren. Het be langrijkste daarbij is de sfeer; het hangt niet af van de grootte van de cadeaus. Maar die sfeer komt niet vanzelf. Er moet iets aan worden ge daan en de reden van de feestvie ring moet worden geaccentueerd. Bij een verjaardagsfeest moet aan het groter, ouder worden van het kind aandacht worden geschonken. De ja rige moet in het middelpunt staan. Uitvoerig ging mej. Staal in op feestjes voor kleuters en schoolkin deren en gaf daarbij waardevolle wen ken, zowel ten aanzien van de voor bereiding als voor 't feest zelf. Ze toonde feestartikelen die eenvoudig zijn te maken bv. slingers. Maak eens wat anders en haal niet vijf jaar achtereen dezelfde slingers van zol der. Ook sprak mej. Staal over de schooltractaties (die veelal te grote vormen aannemen». Ze besprak een heel programmaatje voor een kleuter- feest en voor het feest van een schoolkind. Er waren voorbeelden van kleine cadeaus en folders met veel informatie. Japanse scheepsbouw TOKIO (AP) Japanse scheeps werven hebben in de periode van acht maanden tot aan 30 november opdrachten gekregen om 250 schepen te bouwen ter waarde van 373.318 miljoen yen '1036 miljoen dollar), zo heeft het Ministerie van Transport bekend gemaakt. Er waren 112 buitenlandse opdrach ten voor in het totaal 3.825.028 ton LEIDEN Met man en macht wordt aan de wederopbouw en vernieuwing van de verpleegin richting Solglytt gewerkt. Drie maanden geleden ontstond er brand in de inrichting aan het Plantsoen, waardoor de 72 pa tiënten plotseling op straat kwa men te staan. De gemeente tprong meteen bij, diezelfde dag nog konden de verpleegden elders worden ondergebracht. Onmiddellijk na de blussings- werkzaamheden werden de kop pen bij elkaar en de handen uit de mouwen gestoken om de scha de zo snel mogelijk te verhelpen. De herstellingskosten bleken zo hoog op te lopen, dat besloten werd de herbouw drastisch aan te pakken. Intern zijn er tal van verbeteringen aangebracht, ui terlijk heeft het pand een ander aanzicht gekregen, doordat een stalen overkapping van 7,5 ton het vroegere dak vervangt. Een spectaculair bewijs, dat de verbouiving snel vordert, vormde gistermiddag de plaatsing van een 650 kg wegende liftplunjer. Dit is een 11 meter lange cilin der met een diameter van onge veer 25 cm. De plunjer moest door het 15 meter hoge dak in een schacht geplaatst worden. Er was een 30 meter hoge, vol- hydraulische 20 tons kraan voor nodig om dit precisie-werk te doen slagen. De cilinder werd hoog boven de grond gehesen en vervolgens in de juiste stand ge bracht. Met de wederopbouw van Sol glytt is een bedrag van ruim een half miljoen gulden gemoeid. Men hoopt het karwei begin vol gend jaar geklaard te hebben. Gemeente - avond van hervormd Zoeterwoude ZOETERWODDE De jaarlijkse „gemeente-avond van de hervormde gemeente van Zoeterwoude is een groot succes geworden. Behalve een bespreking van de voorlopige cijfers over 1968 en het verloop van de werk zaamheden van diaconie, kerkvoogdij en jeugdraad, vond ook de zesjaar- lijkse stemming voor de verkiezing van ambtsdragers plaats. De vergade ring sprak zich met grote meerder heid uit voor handhaving van de be staande toestand, zodat ook in de komende zes Jaar de verkiezing van ambtsdragers weer door de stemge rechtigde lidmaten zal geschieden. In het college van notabelen, dat onder voorzitterschap staat van de heer J. Hulsbos Ezn.. werd in de va- kature, ontstaan door het vertrek van de heer R. v. Assen, voorzien door de verkiezing van de heer P. Kornaat. De aftredende heer A. de Jong werd bij acclamatie herkozen. WASSENAAR De Wassenaarse gemeenteraad heeft gis teren een begin gemaakt met de behandeling van de begrotin gen voor 1969. Er werd in totaal ruim 8 uren vergaderd, van half 10 's morgens tot half 7 's avonds. De raad had toen ruim de helft van de bijna 100 punten uit het voorlopig verslag en de memorie van antwoord behandeld. Vanmorgen is de begrotings behandeling voortgezet. Voor het eerst sinds lange tijd begon de begrotingsbehandeling met algemene beschouwingen door de fractievoorzitters en enkele andere leden van de raad. be schouwingen, waarin over het algemeen waardering doorklonk voor het beleid van het college, maar ook enige kritiek. Mr. dr. W. F. van Gunst eren (prot. chr.) constateerde, dat het de laatste tijd meer dan eens voorkomt, dat er een discongruentie blykt te bestaan tussen het college en de twee fracties KVP en VVD waaruit de wethouders gekozen zijn. Hy gaf het college In overweging zo veel mogelijk te handelen in de geest van de raad en de beide grote fracties spoorde hij aan een „draag vlak" te vormen voor het beleid van het college. Mr. A. van Vuure (VVD) noemde het- verschijnsel, dat door de heer Van Gunstercn gesig naleerd werd een weinig aantrekke lijke gang van zaken. Er zal meer overleg moeten plaats linden tussen college en fracties c.q. raad. De heer C. E. van den Berg (KVP) bracht de mogelijk heden tot een verruiming van de eigen inkomsten van de gemeente ter sprake. De heer D. Bloemendal (PvdA) stelde vast. dat het college een mis schien wat al te voorizchtig beleid heeft gevoerd wat het doen van In vesteringen betreft. Het heeft zich tot nu toe wat afzijdig gehouden van de z.g. centrale financiering. Uit de nanbledings-brlef bij de begrotingen blijkt, dat burgemeester en wethou ders voornemens zyn de mogelijk heden van de' centrale financiering wat meer te gaan benutten. De heer A. Lodder (Boerenp.) zag mf van het houden van een algemene beschou wing. De heer L. G. Oosterling gaf uiting aan zyn waardering voor het beleid en de activiteit van de le den van het college. Burgemeester mr. W. J. Geertse- ma en de wethouder van financiën, de heer S. J. van den Bergh beant woordden de sprekers. De bur gemeester bracht daarbij de verhou ding tussen bevolking en gemeente raad en tussen college en raad ter sprake. De heer S. J. van den Bergh zei o.m. dat nog niet bekend is wel ke uitwerking de nieuwe wet op het gemeentelijk belastinggebied, die nu bij het parlement aanhangig is. zal zyn. Vermoedelijk zal de financiële positie van de gemeente er "gunsti ger door worden Aan minister Veel aandacht besteedde de raad aan de moeilijkheden met betrekking tot de bereikbaarheid van de buut- sschap Kerkehout, waarover de buurtvereniging Kerkehout zich met een adres tot de raad heeft gericht. De heer A. J. M. van der Kiaauw (KVP) vestigde de aandacht op de grote gebreken die aan de voetgan gerstunnel kleven en op de andere problemen, die er voor de bewoners bestaan om de buurtschap veilig te bereiken of te verlaten. Hij diende een motie in, waarin burgemeester en wethouders werden uitgenodigd zich met concrete wen sen ten aanzien van de problemen van Kerkehout tot de Rijkswater staat te wenden Deze motie werd met algemene stemmen aanvaard en telegrafisch ter kennis ge bracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. Burgemeester mr. Geertsema zei, dat burgemeester en wethouders de bezwaren van de buurtschap Kerke hout volledig onderschrijven. Woningbehoefte O Uitvoerig werd door de raad ge discussieerd over de woningbehoefte in Wassenaar. Ir. M. Elion (prot. chr.) pleitte voor een Wetenschappe lijk verantwoord onderzoek naar de benoefte aan woningen, de heer D. Bloemendal (PvdA) stelde, dat de bouw van woningen met huren tus sen f 100 en f 150 per maand een wezenlijke bijdrage kan leveren aan dc zo noodzakelijke doorstroming. Ook de heer A. Lodder (Boerenp.) pleitte voor woningen in deze huur sector. De heer L. G. Oosterling meende, dat er de laatste tijd te veel gezinnen van elders zich in Was senaar kunnen vestigen, terwijl het aantal woningzoekenden nog ruim 1000 bedraagt. Ook wethouder dr. J. J. M. Veraart toonde zich vrij somber over het aantal woningzoekenden. Lichtpun ten zijn de bouw van 213 woning wetflats door de bouwvereniging St. I Willibrordus waarvoor veel be langstelling blijkt te bestaan en die plannen vpn de Wassenaarse Bouw vereniging voor een eveneens belang rijk aantal woningwetwoningen. Sporthal Nog tal van andere onderwerpen passeerden de revue. Voor de wijze waarop het college een beter contact met de burgerij probeert na te stre ven bleek de raad over het alge meen waardering te hebben. Een mo tie van de heer A Lodder (Boerenp.) om aan te dringen op een spoedige beslissing over de plaats en de bouw van een sporthal werd door de in diener teruggekomen nadat wethou- J der. mevrouw A J. Ie Coultre-Foest. I had toegezegd dat voorstellen hier over uiterlijk over 3 maanden aan de raad zullen worden voorgelegd. Tegen het einde van de zitting van gisteren stelde burgemeester Geertse ma een adres aan de raad aan de orde van een groot aantal bewoners van de Santhorstlaan en omgeving, die ernstige bezwaren kenbaar maak ten tegen het voornemen van mr. M J. P. D. Baron van Harinxma thoe Slooten om met zijn echtgenote en 50 katten en een hond een huis in de Santhorstlaan te betrekken. Mr. Geertsema zette uiteen, dat het college geen vergunning zal ge ven voor de ren in de tuin, maar dat het een huisvestingsvergunning ook in dit zeer bijzondere geval niet weigeren kan. De Juridische moge lijkheid voor een weigering ontbreekt ten enenmale, omdat de katten niet bedrijfsmatig gehouden worden, maar uit liefhebberij. By de stukken die aan de raad over deze kwestie werden over- gelegd waren verklaringen der hui- dige buren van het echtpaar en van een dierenarts, dat van overlast door I dc katten geen sprake is.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13