Drie nieuwe Leidse lectoren benoemd Sint schonk klimrekken Inbrekers Leidse stadsbeiaardier autorit^ Ritter gehuldigd in Leiden gegrepen Politie-inspecteur Nooijens begraven Parochie in opstand Forum over defensie Afscheid en installatie ACAD. EXAMENS PIERROT Oecumene in de kerken Dr. Dooien GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Juwelier v. d. Water Barend Schuurman Don Mazzi houdt mis op straat Kinderachtig' Koerden deden aanval op trein in noord-Irak EL-MIOR fytridi Hoe denkt U over kerstfeest POTTER'S 6 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Eis van acht maanden Ontvangst in stadhuis DEN HAAG/LEIDEN Het was een wilde rit, die drie jeugdige inbrekers in de nacht van 1 op 2 oktober van Den Haag naar Leiden maakten. De rit vond zijn einde in een dood lopend straatje in Leiden, waar twee van de drie inzit tenden door de politie konden worden gegrepen. De bestuur der van de auto werd enkele uren later gearresteerd. De woeste achtervolging bleek de moeite waard te zijn geweest. Het drietal had tal van inbraken en diefstallen gepleegd in diverse plaatsen rond Leiden en Den Haag. Gisteren verscheen het trio voor de Haagse rechtbank. Het waren een 31-jarige zeeman uit Voorhout, een 19-jarige monteur en een 24-jarige boekdrukker, beiden uit Sassenheim. Zij hadden elkaar in de avond van 1 oktober in een café in Sassenheim ontmoet, waarbij het plan werd ge opperd in Den Haag wat te gaan „versieren". De boekdrukker was in het bezit van een auto en hy zorgde dus voor i het vervoer. In Den Haag werd eerst ingebroken in een benzinestation aan h de Wassenaarseweg, waarbij een aantal auto-onderdelen en accessoires werden gestolen. Het volgende bezoek gold een ben zinestation in de Mardahoeve, waar de buit f 30 bedroeg. De drukker had in zyn auto de uitkijkpost betrokken, hoewel hij voor de rechtbank ontkende dat dit de be doeling was. Maar ttfdens de tweede inbraak verscheen de politie op het moment, dat het drietal weg wilde rijden. Aan een sommatie om te stoppen werd niet voldaan, de auto reed pijl- snel weg achtervolgd door de Haagse politie. Op de rijksweg in Wassenaar loste de politie enkele waarschuwingsscho ten. „Dat hoorde ik wel", zei de druk ker voor de rechtbank. ..Maar u trok er zich niets van aan", constateerde de rechter. In Leiden volgde dan toch de ar restatie. Uit het onderzoek bleek, dat ver dachten zich met diverse inbraken hadden bezig gehouden. De presi dent signaleerde o.a. inbraken in Lis- se. Voorhout en Sassenheim, meest in benzinestations en in Sassenheim ook in een schoenenwinkel. „Het is maar te hopen, dat de ver dachten alles hebben opgebiecht, want anders komen binnenkort nog meer zaken met nieuwe straffen", waar schuwde de officier. „De laatste tijd krijg ik een ontzettend groot aantal processen-verbaal over gepleegde inbraken, waarin de namen van deze verdachten nu en dan ook voorko men". Maar verdachten zeiden .schoon schip" te hebben gemaakt. De officier vond ieders aandeel even groot en eiste voor allen acht maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en af trek van de tijd in voorarrest door gebracht. De rechtbank zal op 19 december uitspraak doen. LEIDEN Ter gelegenheid van het afscheid van de heer F. C. Mabeso- ne als directeur van de Bedrijfs-Tech nische School in Leiden heeft vrij dag 20 december in de foyer van de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst plaats. Tevens wordt dan de opvol ger van de heer Mabesone. die de school verlaat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, geïnstalleerd, de heer J G. Fokke- ma. Aan de Leidse Universiteit is ge- j slaagd voor het. doctoraal examen Ned. recht de heer P. J. Berger «Lei- den). (ADVERTENTIE) VmOVINGSRIN JUWELIER HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel.20778 LEIDEN In het kader van de oecumenische zondag wordt zondag avond om 7 urn. in de Petruskerk aan de Lammenschansweg een inter kerkelijke samenkomst gehouden, ge organiseerd door de pastoors uit Leiden-Zuid-Oost. Sprekers zullen zijn pastoor Raymakers (Oud-Kath.) j en ds. Happee <Ev. Luth.). De litur- gie wordt verzorgd door dr. v. d. Zwaan (Geref.» en ds. Lamping 'Herv.). De gastheer, pastoor De Lange lRJC.) spreekt een welkomst- woord. Het jongerenkoor van de Petrus- parochie verleent medewerking. LEIDEN Aan de Leidse Universiteit zijn drie nieuwe ge wone lectoren in de medische faculteit benoemd. Dr. L. J. Doo- ren, sinds 1963 chef de clinique van de afdeling kindergenees- kunde van het Leids Academische Ziekenhuis, werd benoemd I tot lector in de kindergeneeskunde. Dr. A. Huson, wetenschap pelijk hoofdmedewerker bij het Anatomisch-Embryologisch j Laboratorium van de Leidse Universiteit, werd lector in de anatomie en embryologie. Dr. A. E. van Voorthuisen, weten- schappelijk medewerker bij de afdeling radiologie van 't Leids I Academisch Ziekenhuis, werd benoemd tot lector in de radiolo- i gie met een bijzondere opdracht in de radiodiagnostiek. Dr. Huson LEIDEN Burgemeester G. C. van der Willigen en gemeente secretaris dr. J. van de Poel heb ben vanmorgen om half twaalf Rien Ritter. één van de twee stadsbeiaardiers in Leiden in het Stadhuis ontvangen. Namens het college van B. en W. werd hem een presse-papier met het Leidse gemeentewapen aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat hij dit -jaar zijn zilveren jubileum als beiaardier viert. De heer Ritter werd 1 november 1943 aangesteld als stadsbeiaardier van Delft. In 1952 volgde zijn benoeming in de zelfde functie in Leiden. In beide plaatsen bekleedt hij deze „hoge" post samen met de heer Leen 't Hart. Andere plaatsen waar hij geregeld het carillon bespeeld, zijn Alphen en Rijswijk. Daarnaast staat de heer Ritter bekend als componist van bei aardwerken. Zijn werk in de klokketoren biedt financieel geen sterke basis, daarom geeft hij ook orgel- en pianolessen. Tevens is hij vaste kerkorganist in zijn woonplaats Delft. De burgemeester informeerde belangstellend hoe je zo'n beiaard nu wel bespeelt: „met handen en voeten?" Het antivoord luidde bevestigend, waarna Rien Ritter graag bereid bleek uit te leggen hoe het daarboven toegaat. Hij toonde zich verheugd, dat de ge meenteraad heeft besloten het klokkenspel te restaureren. Een uur na zijn ontvangst op het Stadhuis liet hij zijn melo dieën alweer over de stad uit waaieren. Op de foto biedt de burgemees ter de jubilerende stadsbeiaar dier rechtseen geschenk aan. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE ^W ATg, Zoekt U moderne of klassieke modellen. Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof Ook met briljant. Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. Zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. 's Maandags gesloten. ONDER GROTE BELANGSTELLING LEIDEN Na een uitvaartdienst in de Petruskerk is vanochtend op de algemene begraafplaats „Rhijnhof" het stoffelijk overschot van de plotse ling oveiTeden Leidse politie-inspec teur L. G. E. Nooijens ter aarde be steld. Het was een sobere plechtig heid, die door zeer velen werd bijge woond. Een schat van bloemen dek te de baar. waarachter zich een lan ge stoet formeerde. Deze grote be langstelling vormde het bewijs dat de heer Nooijens ook buiten de politie kring om zijn bescheiden persoonlijk heid werd gewaardeerd. Overigens heeft vrijwel het gehele korps van de j Leidse gemeentepolitie hem op d e begraafplaats de laatste eer bewezen, j Rond het graf schaarden zich o.a. i burgemeester mr. G. C. van der Wil- ligen. politiecommissaris mr. C. Ba ren ds en namens de in Leiden gele gerde militairen kolonel Th. H. Wes- sels- Nadat 't stoffelijk oversohot van de heer Nooijens aan de schoot der aarde was toevertrouwd sprak een broer van de overledene een kort dankwoord. In de aula van de be graafplaats bestond gelegenheid om de weduwe en twee kinderen van de overleden politie-inspecteur, alsmede de vele andere familieleden te oon- do leren. Dr. L. J. Dooren werd in 1932 te I Arnhem geboren en doorliep aldaar het Stedelijk Gymnasium. Hij stu- deerde geneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht en de Stichting j Klinisch Hoger Onderwijs te Rotter - j dam, waar hij in 1958 het artsexa- I men aflegde. In hetzelfde jaar werd hij aangesteld als assistent bij de af deling kindergeneeskunde van het Leids Academisch Ziekenhuis. Tijdens zijn opleiding tot kinderarts was hij van september 1960 tot februari 1961 als assistent werkzaam op de polikli niek voor kinderpsychiatrie van de Neurologisch Psychiatrische Kliniek van de Rijksuniversiteit te Utrecht, en van februari 1961 tot augustus 1961 als junior house medical officer j van het Royal Hospital for Sick J Children te Glasgow in Schotland, j Dr. Dooren verrichtte in sa- J menwerking met dr. H. H. van Gel- deren vanaf 1961 wetenschappelijk j onderzoek in de mr. dr. Willem van i der Bergh-stichting te Noordwijk. De resultaten van dit onderzoek werden neergelegd in een proefschrift, geti teld „Groei en geslachtelijke rijping bij cerebraal defecte kinderen", waar op hy in 1967 bij prof. dr. G. M. H, Veeneklaas promoveerde. Dr. A. Huson werd in 1932 te Pa- suruan (Indonesië) geboren en ver- 1 wierf in 's-Gravenhage het diploma gymnasium b. waarna hy aan de Leidse Universiteit geneeskunde stu deerde. Een jaar voor hij het arts- j examen aflegde promoveerde hij in I juli 1961 bij prof. dr. J. M. F. Lands- meer cum laude op het proefschrift „Een ontleedkundig-functioneel on- j derzoek van de voetwortel". In april 1964 werd dr. Huson benoemd tot we- tenschappelijk ambtenaar eerste I klasse bij de anatomie en embryolo gie. Van zijn hand zijn publikaties in binnen- en buitenlandse vakbla den verschenen. i LEIDEN Barend Schuurman, dirigent van het Leids Zangkoor en I van het oratoriumkoor „Hosanna" in Alphen, behaalde, na eerder de di ploma's orkest- en koordirectie te hebben verworven, thans het diplo- 1 ma voor fluitonderricht aan het I Kon Conservatorium van Den Haag FLORENCE (AP) De parochie Isolotto is gisteren in op stand gekomen tegen het kerkelijk gezag. De parochianen van Don Mazzi hebben een verbitterde brief aan de aartsbisschop van Florence, kardinaal Florit, gestuurd, omdat hij hun Don Mazzi ontneemt. De kardinaal wordt beschuldigd „een hele bevolkingsgroep af te stoten". De revolte volgde één dag nadat Paus Paulus zich heftig gekeerd had tegen hen die er op staan moderne leerstellige opvattingen in een nieu we catechismus-vorm te presenteren. In zijn catechismus schilderde de 43 jaar oude Don Mazzi Christus af als de leider van de armen in zyn tijd, die zich tegen de rijken verzet ten. Zodra de catechismus het afge lopen weekeinde in de winkels kwam heeft kardinaal Florit deze veroor deeld en alle priesters van zijn dio cees verboden deze te gebruiken bij het godsdienstonderwijs. Het decreet tegen Don Mazzi luidt: „Aangezien uw verblijf in de Isolot- to-parochie een reden is voor ern stige en publiekelijke verstoring van de kerkelijke eenheid, zowel in de pa rochie als in het diocees, en aange zien uw gedrag een bron is van ge vaarlijke misvattingen over de leer stellige principes en de plichten van de priesterlijke gehoorzaamheid, onthef ik U van de zielzorg in de kerk van de Moeder van Genade te Isolotto". Voor een menigte van meer dan duizend parochianen verklaarde Don Mazzi gisteren: „Ik ben niet meer uw parochieherder. Ik mag niet meer de mis in deze kerk opdragen. Maar de mis zal elke dag in de straten van Isolotto worden opgedragen. Onze mis zal het leven van iedere dag zijn. Zolang ik niet de mis in deze kerk mag opdragen, zullen wij de mis onder u opdragen. Wij zullen bij u in de wijk blijven wonen en le ven. Wij zullen werken om in ons levensonderhoud te voorzien. De kerk is van de armen en niet van de rijken. De kerk is van de jeug digen die tot ons moeten komen". Een ouder-comité heeft geregeld dat kinderen uit de parochie brieven, aan de kardinaal zulien schrijven om zijn besluit de priester te verwijde ren ongedaan te maken. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Hendrlka Trijntje, d. v. S. Cok en C. M. M. van Goozen; Petrus Jacobus, z. v. J. L. T. Knijnenburg en P. J. M. de Wilde: Winnifred Petra, d. v. C. P Paauw en H. H. J. Koek. Willem- pje Klaziena Cornelia, d. v T. B van Bgmond en C. Ketting; Ingrid, d v J van Rossum en M. C. A. Zwaan; Miranda Marina Antoinette, d. v, C. M. Brouwer en P. A. Van Bergen; Pe trus Johannes, z. v. L. Hinten en B. J Singelenberg; Johanna, d. v. W. de Mol en H van Duijn; Sharon, d. v. A .Groeneveld en C. H. Oavé; Ronald Frans, z, v. H. W. Steenbergen en I. J. Janssen; Cornelia Sophia Margaretha, d. v. J. A. A. Remmerswaal en S. C. M. Heemskerk; Maria Catharina, d. v. W. A. W. Hufner en A. Vooijs; Nancy Caroline, d v R. E. Smits en M. Jong- kind. GETROIWI) J. A. F. Hensing en W H. M. Plas- meijer; A. Wassenburg en J. van der Gugten; J. S. Breedeveld en S. Ver mond; R. Kamp hues en M Krook; 1. Bakker en N C. Tegelaar; H J. Kramp en P. J. van Went. ONDERTROUWD P. L. C. Kaiser en E. E van Koope- ren; J. T. C. M. van der Post en J. G. L. M. Marqtiering; M. van Kooperen en M. H. E. van der Post; J. F. X Heu- zen en C, J. M. schouten; E. Wouters en G. Smit; F. J. Montanus en E. Le pelaar; A. F. Bonnet en A. M. T. Wes- sendorp; M. J. W. Geurtsen en C. M. van Dongen; J. J. de Haas en N. A, Beulink; J. H. Hensing en G Benne- kers, J. R. M. de Brabander en J. C. Slnteur; J. W. van Dijke en P. A, Schouls; A. J. Guijt en M. E. J. Bouwman; D. J. L. Bussing en S. J van der Burgh; J. A den Hoed en W. B de Jong; W. van den Wijngaard en j J. Schalk, W. W. L. J. Bavelaar en J. I Korbee; A. F. A Regoor en P. J. M. i Ouwerkerk; B. C. A M. Langezaal en A. J. M. Vreeburg; M. Blok en M. S. P. Hartevelt; P Bennink en S. Kramer; J Colpa en J. C. A. M. Groenendijk; E A. Habraken en M. J. van Opijnen; I J. Boom en M. Naglegaal; J. H. Alt en I A. J. Ouwerkerk; C. Ruygrok en S. C. j H. Smit; S. G. Lange en L. Bouman; W. J. L. Planje en A van Spronsen; A. G. van Din-ten en J. P. W. Hensing; B Moolenburgh en A. M. Nolst Trent- té; J. A. M. van der Ligt en H. P. M. Klinkers; H. W. M. Rosier en M. La gendijk; J. Budding en E. M. de Tom- be; H. J. J. Huiser en M. T. van der Linden; V. Gerrltsma en M. J, A. H. Berends; H. Zwaan en C. J. M. L. Molhuysen; W. J P. de Voogt en I. van Tol; R. van der Hulst en E. Cra mer; G. J. Vink en J. van der Meij; J L. W. A Laman en M. C. Lens; J. A. van Raalte en M. J C. Drewes; J. F. M. van Ewijk en L M. Tjon Sie Fat; P Reints en C. B Spruijt; J, W. van der Berg en H. C. Lens; J. W. van Oudenallen en B. E. van Dam; M B A Ghomarl en M. E. Smits, J. A de Lint en N. Filipovic; A Moes en T. Smidt. Voor geestelijk gehandicapte kinderen DEN HAAG LEIDEN De Haag se politierechter vond het eigenlijk ook wel een beetje kinderachtig, dat tegen een 67-jarige Leidse koopman procesverbaal was opgemaakt omdat hij op de veemarkt in Leiden een koe had aangevoerd zonder geldige schets. De koopman kon aantonen dat er bij hem thuis een vergissing was ge maakt. Zijn zoontje had hem per vergissing de verkeerde schets aan gereikt. Later was de juiste schets voor de dag gekomen maar toen had de controleur al proces-verbaal opge maakt. „En daar hebben wij nu een maal rekening mee te houden", al dus de rechter. De officier eiste f 25 boete. De rechter zag reden tot cle mentie en veroordeelde tot een boe te van f 10. BAGDAD (AP) In het noorden van Irak is gisteren een aanslag ge pleegd op een personentrein tussen Abril en Kirkoek waarbij verschei dene personen werden gedood. Vol gens Iraakse bladen werd de trein aangevallen door een groep „rebelse agenten". Er waren springstoffen op de baan aangebracht waardoor een aantal rijtuigen explodeerde. „De aanvallers keerden zich daar na tegen de passagiers, waarbij zij bejaarden, vrouwen en kinderen doodden", aldus een bericht. In kranten wordt het incident in verband gebracht met de ontevreden heid onder de Koerdische minderheid in het noorden van Irak. De regering zou proberen het probleem langs vreedzame weg by te leggen. LEIDEN - De Sint heeft gisteren de leerlingen van de school voor geestelyk gehandicapte kinderen aan de Da Costastraat met een bij zonder 5 december geschenk ver- rast. De Goedheiligman had op zijn verjaardag al spontaan gejuich uit- I gelokt door op het Sinterklaasfeest j van de Cuneraschool te verklappen, dat zijn Pieten op dat moment, druk bezig waren met de montage van een klim- en tuimelrek op de speel plaats. Toen de kinderen vanmorgen op het schoolplein Jew am en, bleken daar werkelijk twee speeltoestellen te staan. Het hoeft geen betoog dat. het een gedrang van jewelste werd om er op te mogen. De Sint verklaarde financieel tot I deze cadeau's in staat t e zijn ge steld door de hulp van het personeel van Koningsveld N.V. Zoals ieder jaar tegen december is ook nu weer onder het personeel van dit cliché- jMdryf een actie voor de één of an- I dei e instelling op touw gezet. De keu ze viel ditmaal op de bijzondere school, wat extra goed uitkwam. Zo als men weet is het gebouw aan de Da Costastraat in de herfstvakantie door de r.-katholieke en openbare school in gebruik genomen. Het speelterrein vertoonde een nog wat kale aanblik, zodat de klauter- en klimrekken uitstekend van pas kwa- men. De kinderen van beide scholen kunnen er zich nu naar hartelust op uit leven. j De directie van Koningsveld, die het door het personeel bij elkaar ge- i brachte bedrag aanvulde, was blij verrast over de grootte van deze som. Hierdoor werd het ook nog i mogelijk om vier elektrische view- I masters voor de hogere klassen aan te schaffen. De firma Verloop uit Voorschoten nam de plaatsing van de speeltoestellen voor haar re- kening, zowel wat de uitvoering als I de kosten daarvan aangaat. Dr. v. Voorthuisen Dr. A. E. van Voorthuisen werd in 1931 te 's-Gravenhage geboren en behaalde aldaar in 1948 het diploma HBS B. Vervolgens studeerde hij ge neeskunde aan de Leidse Universiteit, waar hij, na het afleggen van het artsexamen in 1957, bij prof. dr. J. R, von Ronnen een opleiding tot radio loog ontving. Tijdens deze opleiding verdiepte dr. Van Voorthuizen zich in het bijzonder in de cardiologische röntgendiagnostiek. In 1959 en 1963 verbleef hij enige tijd in Zweden ter bestudering van de angiocardiogra- fie en selectieve arteriografie. De daar geobserveerde en vervolgens te Leiden toegepaste techniek heeft de ontwikkeling van de afdeling radiolo gie als belangrijk angiografisch cen trum in Nederland gestimuleerd. In 1967 promoveerde dr. Van Voorthui sen. van wiens hand talrijke publi katies in binnen- en buitenlandse vaktijdschriften zijn verschenen, bij prof. dr. J. R. von Ronnen cum laude op het proefschrift „Ervaringen met) selectieve arteriografie van de arte- ria coeliaca en de arteria mesenteric ca superior". ADVERTENTIE vanaf f 15.90 herenmode onfektie leiden gangetje 6 LEIDEN De Werkgroep '2000, bestaande uit jongeren van de Bvang. Luth. Gemeente, houdt mor gen en volgende week zaterdag op de markt aan de Hooglandse Kerk- gracht een enquête onder marktbe- zoekers, waarin zal worden gevraagd, welke betekenis zij hechten aan kerstfeest en hoe zij hun kerstvie ring denken in te richten. De lu therse predikant, ds J. Happee en dr. P. Schoonheim (experimenteel kerkewerk) hebben zich achter het houden van deze enquête geplaatst. LEIDEN In samenwerking met de Plaatselijke Kamer van Vereni gingen te Leiden organiseert de Rooms-Katholieke Studenten-Vere niging „Sanctus Augustinus" op maandag 9 december een forum over de verhoging van de uitgaven voor de defensie met 225 miljoen gulden. In het forum, dat onder leiding staat van Leo van der Mey, zullen zitting hebben de tweede-kamerleden dr. W. J. Schuijt KVPG. Ruijgers (PvdA) A G. van der Spek (PSP) en drs. A. M. de Boo iCHU) en de heer dr. C. Lafeber, lid van de Politieke Party Radicalen. De voor alle belangstellen den toegankelijke bijeenkomst wordt gehouden in de toneelzaal van de So ciëteit Minerva" en begint om acht uur. ADVERTENTIE -UNA -'""•"."""K.elpijn en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Allaan bij xiotha^ef gn drogisten

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3