uSuperproduktie" in de luntschouwburg Brussel Beklemmende film Leiden Een unieke Messiaen- hommage in Zwolle Marnix Gij sen wordt dramaturg bij K.V.S. iderd jaar „Die Meistersinger" Geniaal componist 60 jaar kunst kAleiöos'c^gp Sotheby: wereldrecord LES BICHES LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 jSEL (GPD) De Brusselse Muntschouwburg is, ter leid van het feit, dat een eeuw geleden de eerste opvoe- klünchen van „Die Meistersinger" heeft plaats gehad,, nieuwe enscenering van Wagners enige komische ope- het voetlicht gekomen. In Brussel zelf moet men een b twintig teruggaan om de voorlaatste Meistersinger op een van de Munt te vinden. In Antwerpen heeft men i nog wel later gespeeld, maar in nogal beperkte vorm I iets, wat het slecht verdraagt. Het is nu eenmaal een /grand spectacle", en die veelheid van koor en figuratie r een wezenlijk bestanddeel van uit. Munt heeft men het thans in een soort super produktie In het laaste bedrijf, op de feestweide, staan er zo rond de en op het toneel, solisten, koor, figuratie. Het is een wonder Ernst Pöttgen op het toch betrekkelijk kleine toneel 'unt daarmee heeft weten te bereiken. Tot de toneelknech- 4U, \ie de tribunes in elkaar zetten, heeft hij als figuranten ge- 'et resultaat is een uitermate levendige en boeiende ver- *rworden. ^stivalsysteem nogal wat aan te pas ko- ttieeft kortgeleden uit Bay- L I komen om het koor van I lie Opera te versterken" pnten, Karl-Maria Zwiss- linz en de vaste dirigent pera. André Vandernoot, I t repetitoren voor de ko- solisten het werk ingestu- tg daar nog bij. om de 3£ nog groter te maken teste hoofdrollen dubbel imdat de meeste hoofdrol- Hjn bezet en omdat de ar- t steeds een reeks dagen saar beschikbaar waren, ^—eenmaal het gevolg van ^^oordige bestevalsysteem" tra's zonder vast gezel ten toepassen. Het is na rt bevorderlijk voor de ho- van de opvoeringen al K de praktyk allemaal wel legieprobleem inscenering is ten minste U: besteed als aan de re- en kostuums zijn naar n Joelle Rostan en Roger Meistersinger zitten o.i. 1 T kleren dan in de décors. kaatste stellen een soort herzien door Nervi eeuw na het Neurenberg •gothieke en dito renais- 3 Hantynen, dat Quaglio en de ..Urauffuhrung" heb- tügt het voor de hand e décors niet meer ge- het blijft toch een pro- •je recente Meisteringer 02 jan of men een décor zo Dat is dan In de nieuwe opvoe ring van de Munt, die in coproduktie met de Ned. opera wordt gebracht, voor een zeer groot deel over de ope rabezoeker gekomen. Minder o.i. in I het orkest dat onder André Vander noot veie steken liet vallen dan wel i in de eerste plaats door de door Georg Reinwald en Walter Fahn- drich ingestudeerde koren en in som mige solisten, zoals de Eva van Pelga Demesch tzy zal de rol vol- j gend jaar in Bayreuth zingent, de Beckmesser van Benno Kusche, een j in de opera helaas zelden voorko- mend perfecte combinatie van ac- teur en zanger, de Köthner van Ju les Bastm en zeker ook de Hans Sachs van de Engelse bariton. Nor man Bialey. de ook naar uiterlijk jongste Hans Sachs sedert jaren. Na zoveel jaren zonder Meistersin ger voor België en Nederland on danks enige tekortkomingen, inhae- rent aan het systeem van de opera gezelschappen zonder vaste troep, toeh wel een muzikale gebeurtenis! Helga Derschner als Eva Pogner 154 moderniseren terwijl al zo kennelijk een eeuw Vel blijft uw correspondent dat hy een Neuren- 55 lindeboom „Was duftet I Hied er" zingt Sachs» ei- lilyk aanvaardt. l(j. het werk blijft toch j ian Wagners minst verve en (De Wagnerianen mo- -«n^sfemie verontschuldigen) yerstelpende rijkdom aan en zoals België's beste Wagnerdirigent Hendrik eeft geschreven„één weel uur lijk opwellende contra- bloei en stralende zang- eur Simonow 9 - overleden 3 (AP) Ruben Simonow istaande Moskouse toneel- toneelspeler is op 69-ja- in Moskou gestorven. ^Vass heeft zijn stijl een ^Btempel achtergelaten op ^Ke Sowjet theater". Hij is He malen met een Staats- ^icheiden. ZWOLLE (GPD) Olivier Messiaen wordt 60 jaar. Frank- rijks grootste leidende componist en tevens fascinerende figuur in de muziek van onze tijd wordt zaterdag in Zwolle geëerd met een hommage, welke werkelijk getuigt van een grote en onbekrompen visie. Door dit Messiaen-festival willen de orga niserende Stichting Schnitgerprijs en de commissie Kerk en Muziek brede kringen in contact brengen met de veelzijdige j kunst van de beroemde Fransman. Op dit festival komen facet- ten van Messiaens muziek tot klinken, zoals deze in ons land zelden of nooit te horen zijn. noemde Russische bal- Noerejew krijgt hier len van Rudi van Dant- S) voor het ballet „Mo- vor een gestorven jon- rin Noerejew de solis- vertolken. Bijzonder gebeuren 's Middags worden in de Schepen zaal pianowerken en muziek voor fluit en piano uitgevoerd. De musi coloog Harry Meyer zal zijn lezing muzikaal illustreren en op het avond concert in de Grote Kerk geeft het Noordelijk Philharmonisch Orkste onder Charles de Wolff de eerste uit voering in Nederland van het or kestwerk 'In expecto resurrectionem'. Wi-.arna nog de volledige cyclus voor orgel „La nativité du Seigneur", wordt vertolkt, door Charles de Wolff. De zestigjarige componist heeft in de laatste tien jaar ongetwijfeld een sterke innerlijke groei doorgemaakt. Arthur Honegger, zelf een van Frankrijk» grootste componisten, ge tuigde kort voor zijn dood van zijn grote bewondering voor Messiaen: „Hij staat aan de top van zijn ge neratie". De bron van inspiratie van Messiaens muziek is van metafysische aard, daaraan ontkomen we niet want de componist beschouwt zijn muzikale oreativlteit als een religi euze daad en een plicht- Veel van zijn werken dragen titels, die aan de bijbel of de liturgie zijn ontleend, maar hij componeerde ook muziek, die de natuur, de kosmos, de vogels en de sterren bezingt of ei' de verklanking van wil zijn. Rose-Marie Cabestani uit Parijs, die de Messiaen-prijs van 1967 won. speelt oan. de „Quabre etudes ryth- miques" voor piano, die karakteris tiek zijn voor de ontwikkelingen in Messiaens muziek. Na dit zeer be langrijke werk. dat zoals duidelijk zal zijn abstracter is dan de voorgaande „Quatre preludes' met titels, die men even goed impressionistisch-roipan- tisch als mystiek kan noemen, vol gen pianostukken uit ..Les livres du catalogue d'oiseaux". Hierin heeft de componist ziin diepgaande studies van de natuurgeluiden, zowel sym bolisch als rechtstreeks behandeld, in een hoge vlucht muzikale vorm ge geven. Fantastisch mooi is 'Le merle noir'. een werk dat we geneigd zijn su bliem be noemen, voor fluit en piano geschreven. De mystiek-religieuze componist horen we tenslotte in de Olivier Messiaen muzikale bespiegelingen in een zeer eigen, ook onvergelijkbare visie, over het kind Jezus. Het avondconcert zal even ongewoon zijn als het recital 's middags. Dan worden ook orgel werken uitgevoerd. Sotheby in Londen heeft een we reldrecord gevestigd voor een enke le veilingzitting van impressionis tische en moderne doeken. De op brengst was 1.706.000 pond (4.094.400 dollar). Ook werd een wereldrecord geves tigd voor een schildertf van Pierre Bonnard 8.6000 pond (206.400 dol lar' voor zyn „Nu debout," en van 73.500 pond (176 400 dollar» voor een 1 schilderij van Mare Chagal). „Les fiancés." Het vorige veilingrecord voor een enkele zitting van impressionisten en t modernen was 1.630.000 pond (3.914.160 dollarI. ook bij Sotheby in oktober. De hoogste prijs die nu voor een enkel doek werd betaald was 155.000 pond (372-000 dollar» voor een Cé- zanne (Maison de -bellevue). de boer derij van Cézanne's zwager by Aix- en-Provence, voorstellend Een pastel van 55 bij 40 cm van twee balletdanseressen door Deg^ werd gekocht voor 65.000 pond (156.000 dollar). TRIANON Les Biches: het door de bekende regis seur Claude Chabrol ver filmde drama van een drie hoeksverhouding. Twee vriendinnen heb- den liefde voor elkaar op gevat; het is de man, die daartussen komt, die beide vrouwen een totaal andere liefde leert kennen, dan die, welke tussen haar bestond. De schatrijke Frédérique leert het arme Parijse schilde resje Why kennen en neemt het meisje mee naar haar villa in St.. Tropez, waar zij met enige parasiterende individuen sa menwoont. Wanneer ook de ar chitect Paul Thomas zyn intre de doet. beginnen de conflicten. Why voelt zich tot Paul aange trokken, blyft een nacht met hem weg en Frédérique ziet de liefde van Why verstoord. Zij speelt nu een onnoemelijk wreed en katachtig spel, weet Paul in haar macht te krijgen en wordt zélf zijn maitresse. Why wordt duidelijk gemaakt, dat de liefdesverhoudingen an ders zijn komen te liggen, maar blyft bjj Frédérique en Paul. omdat zij van beiden houdt en niet meer eenzaam naar een el lendig leven in Parijs terug wil keren. Dat de toestand zich steeds wanhopiger gaat ontwik kelen. wordt in deze wat traag verlopende film. welke zich echter door uitstekend spel on derscheidt. stap voor stap over tuigend uiteengezet. Tot het explosieve slot: Why reist Frédérique en Paul na. wanneer zij voor een week naar Parys zijn gegaan en steekt in een vlaag van jaloezie haar vriendin dood. Dan wacht zij op Paul, die éénmaal haar min- n8ar is geweest en van wie ook -■ 'W* Het gaat er heet ..Het aan toe HEX —In zyn film ..„e, gaat er heet aan toe" staat Ed dy Constantine er goed voor. De ganse film is hy omringd door verleidelijke vrouwen Maar als sergeant Danny Lav- ton van de CIA, heeft hy in Is- tanboel ook nog iets anders te doen. Hy moet een lek in de Amerikaanse berichtgevings- dienst opsporen. Hierbij komt hij in contact met kolonel Spo kane. en zijn vrouw. Spokane is «en tijd met hem in het leger geweest en ze hebben samen veel meegemaakt. Lay ton moet niets hebben van mevrouw Spo kane. hy wantrouwt haar van af het begin. Na diverse moor den. een bezoek aan de gevange nis en een klandestien reisje naai- Bulgarije, leidt het spoor eindelijk naar een oud kasteel, waai- een meisjeskostschool is! Dit kasteel blykt contactpunt voor de Russen te zijn. De vrouw van Spokane. brengt Danny ongewild op het spoor van de contactpersoon. In een kippenhok moet Layton een ge vecht leveren met de moorde naars van Spokane's collega's. Voor diegenen, die van een ste vig knokpartijtje houden en niet bang zijn voor bloed, zal deze film beslist aardig zijn. Wonder van de liefde CAMERA Oswaltc Kolle kan Leiden maai- niet verlaten. In Camera draait zijn Wonder van de liefde opnieuw. Een zin nige instructiefilm over sek sueel verkeer. die blijkbaar zeer grote belangstelling trekt. zij is gaan houden. Zij zal naar zy denkt Frédérique's plaats innemen. De film vertelt niet wat er ge beuren gaat. als Paul inder daad thuis komtop dat mo ment valt het doek Een met een grote dosis raf finement in prachtige kleuren vervaardigde film. waarin Cha brol alle hartstochtelijke dan wel innige gevoelens der drie betrokkenen, met zuiver psy chologisch aanvoelingsvermo gen heeft weten te analyseren en het onherroepelijk verscheu rende verloop der gebeurtenis sen beklemmend vastlegde. Jacqueline Sassard en Stepha nie spelen de vrouwelijke- en Jean Louis Trintignant de man nelijke hoofdrol, welke het pré caire onderwerp behandelt van een aanvankelijk lesbische lief de. welke in een andere liefde wordt getransformeerd, bijzon der aannemelijk en zoals de hopeloos verwarde situatie dat vereist. De meedogenloze achtervolger LI DO Al is de verbeten jacht op een misdadiger reeds in menige film behandeld, de achtergrond van „De meedogenloze achtervolger" is verrassend origineel. Want die behandelt het thema van „klei ne man in grote stad." In dit geval is die „kleine man" Clint Eastwood, in de rol van assis tent-sheriff Coogan uit een plaatsje in Arizona. Met cow boy-hoed en puntlaarzen is hy in New York. waar hy de ont snapte moordenaar Ringerman moet gaan ophalen, een ver rassende verschijning, die ech ter door zyn koppigheid by zyn collega's geen onverdeeld-sym- pathieke indruk maakt. Vooral niet als hy. onervaren in de gro te stad. zich zyn prooi ziet ont glippen. Maar al mag het Coogan dan aan kennis van de Newyorksp politiemethoden ont breken. zyn capaciteiten als mensenjager kan hy ook daar ontplooien. Tweemaal krijgt hy een geducht pak slaag, maar de beslissende achtervolging van Ringerman wint hy onver- biddeiyk en dwingt daarmee toch wel respect af by politie- inspecteur McElroy. Van New Yorks vrouwen leert htf er twee terdege kennenRingermans vriendin Linny Raven, die hem in een café In de val laat lopen en de reclasserlngsambtenares Julie, wier genegenheid hy ver speeld lykt te hebben, maar die hem toch op 't vliegveld uitge leide doet. Scenarioschryvers en regisseur zyn erin geslaagd de tegenstelling tussen de dood- nuchtere Arizoniër en het wer velend gewoel van de grote stad 'het hippie-feest!) voor tref felyk in beeld te brengen en daarmee een oorspronkelijk ele ment in deze spannende film te brengen. Clint Eastwood als Coogan. De jonge wolven LUXOR Het probleem van de jeugd in Maxcel Camé's „De jonge wolven" (Les jeunes loupes» is hetzelfde: het vinden van geluk. De manier waarop en in het bijzonder met welke middelen, is nogal verschillend. De van eenvoudige komaf zyn- de Alain heeft zich als doel ge steld. koste wat het kost. rtfk te worden. Zyn weg leidt daarby door het bed van vele rijke en wat oudere vrouwen. Dit ls een doorn in het oog van zyn liefje Sylvie, die voor de knappe Alain een grote genegenheid heeft op gevat. Sylvie, zojuist uit de pro vincie in de grote stad Parys beland, bouwt aan een carrière als tekenares. Diep wordt zy teleurgesteld door de relaties van Alain met o.a. een Iraanse prinses en de weduwe van een rijke uitgever. Het toppunt is voor Sylvie wel het contact met de huizenbezitter en -inrichter Ugo. Deze biedt Alain een baan aan als inrichter van woningen van miljardairs. Tevens nodigt hij Alain en Sylvie uit bij hem te komen wonen. Sylvie's in druk. dat Ugo het op haar heeft voorzien, wordt- niet bewaar heid. Het is echter veel erger: Ugo toont een ongezonde gene genheid voor Alain, die de laat ste zich tot grote ergernis van Sylvie laat welgevallen. Dit is teveel voor haar en zy besluit met Alaln te breken en uit Pa rijs weg te gaan. Een belangrij ke figuur in deze film is ook Chris. Hy helpt Sylvie wanneer zy door Alain wordt alleen ge laten door zyn jacht naar ryk- dom. Chris, zoon van welgestel de ouders, heeft als beatnik een vrij en zorgeloos bestaan. On der de bruggen bevalt het hem beter dan bij zijn ouders. Zo te zien. lykt hij het nog het best te hebben getroffen. De film geeft geen oplossing van de proble men. Dit zou ook vrijwel onmo gelijk zyn, gezien de sterk uit eenlopende karakters. „De jon ge wolven" is een boeiende (kleuren-)film, zonder evenwel tot grote hoogte te reiken. Op weg naar het Forum STUDIO Lester, een van de sterkste komische regisseurs van onze tyd viert triomfen In deze zotte geschiedenis, met wonderiyke dwaaltochten in het Rome van het begin van onze jaartelling. Richard Lester, on der andere bekend als regis seur van The Knack en Beatle- films laat Zero Mostel en Phll Silvers yzersterke avonturen beleven in de antieke tyd. Filmveteraan Buster Keaton heeft in deze dolle film een uit stekend rolletje. BRUSSEL (GPD) Mar nix Gijsen, de Vlaamse schrij- ver, wiens eerste toneelstuk „Helena op Ithaka" onlangs bij de Kon. Vlaamse Schouwburg in Brussel in première is ge gaan. zal van januari af aan dit gezelschap als dramaturg worden verbonden. Zoals hij I zelf heeft verklaard, is het to neel „een late liefde" van hem. Het succes van zijn eerste stuk heeft hem er trouwens toe aangezet een tweede te schrij ven. De titel ervan is nog niet bekend. De K.VB kan een dramaturg heel goed gebruiken. Het repertoire heeft tot nu toe hoofdzakelyk uit overbe kende klassieken en nogal alledaag se blyspelen bestaan. De Kon. Ned. Schouwburg in Antwerpen, ook van opvoeringen in Nederland bekend, heeft in dat opzicht de laatste Jaren een heel wat beter figuur geslagen. Byna zes jaar is Bert van Kerckho- ven daar directeur en onder zyn lei ding heeft het gezelschap zich ook naar Nederlandse begrippen tot een volwaardig ensemble, dat over goe de krachten beschikt en dat belang wekkende stukken bracht, ontwik keld. Van Kerckhoven heeft echter aangekondigd dat hy per 1 juli 1969 ontslag zal nemen. Als reden heeft hy opgegeven dat hy zijn taak ver moeiend en allesoverheersend vindt. „Ik wil." zo zei hy. ..nog wel eens iets anders lezen dan toneelstukken en andere problemen benaderen dan die van de Vlaamse theaterwereld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17