Bankovervallen mislukken Unilever denkt over fusie in dranksfeer Gisteravond in Boxtel en De Vietcong roept op tot nieuw offensief Moskou beducht voor baud Parijs-Amerika I \X/£MLuu/n\\ HfflBOOJ WmMiïs, i6s IETS KOUDER Toespraak Atelier- en thuisnaaisters HUISMAN BREESTRAAT 173 Air-conditioning op wielen LEIDEN chocolade letters 85 JAMIN Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 No. 32652 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 14.10 pet kwartaal (postabonnementen f 16.50) f 4.70 per maand (hij vooruitbetaling) losse nummers 0.25 Witte Singel l. Lelden Gtro 57050 Telpfoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een rechercheur met het machinegeweer, waarmee de overval ler in De Meern zijn bedreiging kracht wilde bijzetten. LEIDEN (ANP, GPD) Twee bankovervallen in Boxtel en in De Meern zijn gisteravond mislukt. In beide gevallen nam de dader de benen zonder iets van zijn gading te hebben kunnen bemachtigen. De politie speurt nog naar de mannen. In Amsterdam overvielen twee mannen iemand in zijn wonvig boven een café-restaurant. Zij gingen er met tweeduizend gulden vandoor. In Den Haag zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee brandkasten gestolen. Totale buit slechts f2700,-. ring in de op de tweede etage gele gen woning. Nadat het restaurant om één uur was gesloten had hy boven de kas opgemaakt, het geld in twee loonzakjes opgeborgen in een stalen kast en was vervolgens naar bed ge gaan Omstreeks vier uur werd hij gewekt door geklop op de buiten deur. Toen hij opendeed drongen twee mannen, gewapend met een revolver en een mes naar binnen en vroegen hem in het Engels om geld Hun gezicht was onherkenbaar, door dat zij elk een nylonkous over het hoofd droegen. De administrateur overhandigde hen de f. 2000 uit de stalen kast, waarmee de overvallers niet tevreden waren. Nadat zij nog vergeefs naar meer geld hadden gezocht bonden zij de administrateur de handen op de rug en een hemd voor het gezicht Hij moest op bed gaan zitten en kreeg de opdracht daar voorlopig te blijven De indringers sneden ver volgens het telefoonsnoer door en vertrokken. Het slachtoffer wist door schreeuwen de aandacht te trekken van de huisknecht van het restau rant. die op de vierde etage woont. Deze bevrydde hem tenslotte. De eerste bankoverval had plaats in Boxtel, waar omstreeks half zeven een naar schatting 30-jarige man een filiaal van de Boerenleenbank bin nendrong. Op het ogenblik, dat de man binnentrad bevonden zich in het gebouw de 59-jarige kassier P. van de Sane en de 24-jarige lokettiste. Toen deze de man vroeg, wat hy wilde, beet hij haar toe: „Poen". Daarop dreigde hij haar met een door een blauwe doek afgedekt voorwerp, dat hy in de rechterhand had. „Haal op en vlug of ik schiet", siste hij. Het werd even als een grap opgevat, maar toen hy de dreiging herhaalde besefte men. dat het ernst was. De lokettiste zag kans zich van het loket te verwijderen en zich te verschuilen. De kassier ver telde de man. dat hfj dan maar moest schieten. „Dan is het met je gebeurd" zei de overvaller. „Dan kost het me maar mijn kop, maar jij krijgt niets", antwoordde de kassier. „En jij Juf. kom er bij staan", riep de dader naar de lokettiste, maar de kassier gebood haar te blijven waar zij was. Daarop raakte de man kennelijk in paniek, hij draaide zich om en nam de benen. De lokettiste was totaal overstuur. In de verwarring heeft men niet kunnen zien, waar de man 30 jaar oud, 1.70 m. lang. gezet postuur, fors grof ge zicht. oostbrabants dialect naar toe is gegaan en of hij nog hulp had. De Meern HONGKONG/SAIGON (AP. Reu ter) De Vietcong heeft gisteren be vel gegeven tot een nieuw guerrilla offensief tegen Amerikaanse en Zuid vietnamese eenheden en functiona rissen. Het bevel dat werd uitgege ven in naam van het militaire com mando van de bevrijdingstroepen van de Vietcong. werd over radio- Hanoi omgeroepen. Opgeroepen werd tot „het opspo ren, uitschakelen en volledig vernie tigen van: Zuidvietnamese centrale, districts- en plaatselijke regeringsfunctionaris- n Amerikaans-Zuidvietnamese paci ficatie-teams, die op het platteland werken en de boeren aan de kant de Zuidvietnamese regering trachten te krijgen; Amerikaanse en Zuidvietnamese militaire eenheden, „die dieper ons gebied binnendringen en onze dor pen verwoesten". Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben in gevechten langs de grens met Cambodja in drie da gen tyds 450 Noordvietnamezen en Vietcongleden gedood, aldus een vincies Tay Ninh en Binh Long, zijn zeker 35 Amerikanen gesneuveld. De Amerikaanse militaire woordvoer der. Bij deze gevechten, in de pro- tegenstanders in het gebied ver moed wordt dat er zich 35.000 Noord vietnamezen en rebellen ophouden worden ook vanuit de lucht bestookt. Den Uyl antwoordt premier De Jong AMSTERDAM (ANP) P.v.d.A.- fractievoorzitter Den Uyl zal van avond om 20.20 uur over de tv-zender Nederland 1 premier De Jong ant woorden op diens beschouwingen van gisteravond voor radio en tv over de verhoging van de NAVO-bedragen. Om tien uur een soortgelijke mis lukking in De Meern, waar de direc teur van de Boerenleenbank „Ouden rijn", de 35-jarige J. C. W. Oostveen en zijn 34-jarige vrouw de schrik van hun leven kregen, toen een televisie film werkelijkheid werd. Terwijl zij naar de tweede afleve ring van een politiefilm over een bankoverval zaten te kijken, ging de deur van hun woonkamer open en keken ze beiden recht in de loop van een geweer, dat een onbekende jon geman dreigend op hen hield gericht. Deze vroeg om geld, maar de heer Oostveen antwoordde „Ik heb geen geld by me, alles is afgesloten". „Geef dan maar je geld uit je portemonnee", riep de overvaller. „Wacht even, dan ga ik het even halen", repliceerde de directeur, die opstond en naar zyn kantoor liep. In plaats van de porte monnee te pakken belde hy direct de politie. De onbekende man begreep, dat de zaak mis was en nam snel de benen. „Ik was wel bang toen het gebeur de". zei de heer Oostveen. „Maar aan de vorm van het geweer kon ik zien. dat het een oud model was. Ik vond het allemaal wat amateuristisch". De man heeft z'n geweer meegenomen, maar een zelfgemaakte zak voor de buit moest hy achterlaten. Amsterdam Twee onbekende mannen hebben vannacht de 54-jarige administrateur J. de Ruyter van het cafe-restaurant 't Hof aan het Roelof Hartplein in Amsterdam in een woning boven de zaak overvallen en beroofd van f. 2000.De administrateur, die in Hilversum woont, sliep by uitzonde- I van een garage aan de Zwol.sestraat en één uit het kantoortje van een garage aan de Surinamesti aat. In de brandkast in de verlichte showroom zat 2200 gulden, de andere bevatte I slechts vyfhonderd gulden Bij de j brutale inbraak in de showroom kwamen de daders naar binnen langs de kabel van een liftkoker. Nieuwe Japanse regering Pre- j mier Sato van Japan heeft vanoch- tend de samenstelling van zyn derde regering bekendgemaakt. Er is geen enkele minister uit de vorige regering bij. Minister van buitenlandse zaken is Aichi Bomaanslagen in Nantes Het „Bretonse Bevrydingsfront" heeft gisterochtend vroeg bomaanslagen gepleegd op twee openbare gebouwen in de Westfranse stad Nantes. Er gingen ruiten aan scherven, maar per- soonlyke ongelukken deden zich niet voor. De heer J. C. Oostveen uit De Meerndie ondanks de bedrei- I ging met een machinegeweer de i overvaller op de vlucht joeg. Den Haag Nadat in de nacht van woensdag op donderdag een brandkast met vier mille was gestolen in het kantoor van het ziekenfonds St. Joannes te Deo aan de Varkenmarkt in Den Haag, zyn in de nacht van donder dag op vrydag weer twee brandkas ten ontvreemd, één uit de showroom PARIJS (GPD) Uit de omstandigheid, dat de Sowjet- russische ambassadeur in Pa rijs, Zorin, binnen een week tweemaal een bezoek heeft ge bracht aan president De Gaul le, mag worden afgeleid, dat het Kremlin zich zorgen be gint te maken over de toena dering tussen Frankrijk en de Verenigde Staten, die zich se dert de jongste crisis van de frank nog duidelijker begint DEN HAAG (GPD) Een toeval lig gesprek over de algemene proble men die zijn verbonden aan het De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Matige, in het waddengebied if en toe krachtige wind tussen noordoost en oost. Iets lagere tem peraturen dan vandaag. 1 december 1968 Zon op: 8.26, onder: 16.32; maan 3: 14.41, onder: 4.43. Hoogwater in Katwyk te 0 43 en 04; laagwater te 8.53 en 21.07. 2 december 1968 Zon op: 08,27, onder: 16.32; maan "P 14.54, onder: 05.57. Hoogwater in Katwijk te 128 en 44; laagwater te 9.40 en 21.50. hit nummer bestaat uit 24 pagina's bezit van buitenlandse maatschap pijen. dat lorei Cole van Unilever en sii Derek Pri* chard van Allied Bre weries ongeveer een week geleden heben gevoerd, is aanleiding gewor den voor een diepgaande gedachten- wisseling. Daarbij zijn de mogelijk heden voor een nauwe samenwerking door middel van het opnemen van Allied Breweries in de Unilevergroep onder de loep genomen. Een fusie heeft voor beide partijen aantrekkelijke kanten. Voor Unilever zou het een belangryke uitbreiding betekenen van het bestaande pakket artikelen in de consumptiesector. Bo vendien zou door de samenwerking het plan worden gerealiseerd om de belangen in de bier- en wijnsector uit te bouwen Voor Allied Breweries biedt de fu sie de mogelijkheid het bedrijf verder te ontwikkelen en uit te breiden met de hulp van Unilever, waarbij ge bruik gemaakt kan worden van de marketing-technieken van Unilever Voorts krijgen zij toegang tot de gro te ervaring van Unilever met de af zet via de ki uideiniers, die ook wat betreft bier en wijnen van toene mende betekenis is. Allied Breweries heeft twee Neder landse bierbrjuweryen in haar con cern opgenomen, namelijk Verenig- oe Nederlandse Brouwerijen d 'Oran jeboom en bierbrouwerij De Drie Hoefijzers. Het concern bezit ruim 11 procent van de 80.000 hotels en café's in Engeland en 6 procent van de slijterijen en neemt 15 procent van op totale bie^produktie in het Vere nigd Koninkrijk voor zijn rekening ADVERTENTIE af te tekenen. Het laatste on derhoud was volgens het zeg gen van de Russische bezoeker uitsluitend aan tweezijdige kwesties gewijd, waarvan hij de aard echter weigerde te om schrijven. Van Pranse zijde bestaat onge rustheid omtrent de Russische bedoe lingen die achter de uitbreiding van de Sowjetrussische vloot in de Mid dellandse Zee kunnen steken Het is begrijpelyk dat de Russen niet graag zien, dat president De Gaulle zyn rol van spelbreker in West-Europa zou opgeven om zich onder de althans financiële be scherming van Washington te stel len. Een financiële bescherming, waaruit immers ook zeer gemakke- ïyk politieke consequenties voort zou den kunnen vloeien Welke tegenprestatie de Russische ambassadeur nu heeft aangeboden om dat risico tydig af te wenden is niet bekend. Het is echter waar- schtfniyk, dat de Russen door mid del van de gemengde Frans-Russi sche commissie zich bereid zullen to nen hun economische en technische samenwerking met de Fransen aan- zienlyk te vergroten in de hoop zo het terrein dat ze aan de Amerika nen dreigen te verliezen weer terug te winnen. ADVERTENTIE PREMIER De Jong heeft gister avond voor de televisie een belangrijke toespraak gehou den. Niet zozeer om wat hij zei. maar omdat hij het zei. Voor ons allemaal heeft hij in begrijpelij ke taal uiteengezet, waarom de regering heeft besloten f 225 mil joen meer uit te geven voor de defensie. Hij zal wel niet de illusie heb ben gekoesterd ook zijn politieke tegenstanders te overtuigen. Men zou bijvoorbeeld kunnen opmer ken. dat zijn betoog de zaken hier en daar wat al te eenvoudig voorstelde. Men kan vraagtekens plaatsen bij de redenering dat een versterkte NAVO-defensie een voorwaarde is voor een ge sprek met het Oosten over ont spanning. Maar het is een acade misch vraagteken. Er is al uit den treure op gewezen, dat bij voorbeeld het Griekse regime niet zo erg democratisch en vrijheids lievend is. Datzelfde geldt voor meer regimes in NAVO-landen. Maar hoe men ook van mening kan verschillen, men zal moeten erkennen, dat deze premier de verdienste heeft gehad, dat hij een beleidslijn heeft voorgelegd aan het volk. En dat is in deze tijd, waarin het principe van de „openheid" veelal met de mond wordt beleden, bepaald winst. Wat ons betreft, mag de rege ring vaker op een dergelijke fun damentele en directe wijze haar politieke gedragslijn uitleggen. Het zou ons beslist niet verwon deren. als de persoonlijke popu lariteit van premier De Jong. vorig jaar nog een tweede-keus- minister-president, hierdoor ver der zou stijgen. ADVERTENTIE I INTERIEUR VERZORGING 3PAPCN BUBCOkSPEWIB UNSBUPdl ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. ADVERTENTIE GEVRAAGD: BONTWERKERIJ VAN EGMOND BREESTRAAT 17S (ADVERTENTIE) Terwijl Prinses Beatrix gis-1 centrum in Suriname wil bou teren in kasteel Drakensteyn een j wen, vermaakte Prins Willem Lid Stichting bontwaarborg. ADVERTENTIE fTTTTTTTTTfTTTTTTTTTT LEIDEN, 30 tiov. 1968 Hartje zomer, wanneer het zo heet is dat de mussen van het dak vallen, kunt U in Uw auto een tempera- tuur van 3* hebben. Als U van daag uit Nice naar Leiden rijdt, houdt U het Middellandse Zee klimaat onderweg bij U, ook ivan- neer U de laatste tweehonderd kilometers door sneeuw en ijs ge plaagd wordt. Bij de H.A.I. importeur van American Motorsis thans het 1969 model van de Ambassador SST aanwezig en tot de stan daard uitrusting van deze prach tige automobiel behoort een ech-1 te air-conditioning. Er is in Europa geen andere auto die zo comfortabel is uitge voerd. Toch ligt de prijs op het niveau van de vergelijkbare an dere merken. Afgezien van de motorische kwaliteiten is een proefrit om die air-conditioning, een sensatie. <BAI. Zoeterwoudse- TEL. 34000 ADVERTENTIE Welkom Sint in Nederland (3uc/ euwb bedrag overhandigde aan een Alexander zich in de hal met de we9 U, tel. 01710 32645). commissie, die een revalidatie- 1 gong. aaaaaaaaaaaaaaaaa Uit het Leidsch Dagblad van 30 November 1868: Z.M. heeft bij de Konink lijke biblotheek benoemd: tot onderbibliothecaris Th. C. L. Wijnmalen, theologisch doctor te Leiden. AdvertentieTe koop een Pretensie schuldvordering op A. G. Rexwir.kel, klompen magazijn Oude Vest, groot f217 voor f25. Te bevragen bij P. C. Bartelsman. Mr. Stu kadoor, Hoek van de Lange V rouivensteeg

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1