LEIDSE MUZIEKSCHOOL NAAR BURCHTCOMPLEX? Eenvormig onderwijs voortgezet bepleit GOUDEN PIERROT MODERNE WINKELS, Gemeenten worden door het rijk tekort gedaan Koopavond Niet voor niets! Prijsuitreiking bij Floralia Raad vraagt College antwoordt (II) GERO CASSETTE* v. d. Water PIERROT PANDOER Het Klaverblad koopt Servaas Aanbesteding rioleringen Leidse student veroordeeld Acad. examens BESCHONKEN IN SLOOP-AUTO Kok nam het er (te) goed van DAT heelt 't winkelcentrum LANGEYOORT OEGSTGEEST ZATERDAGAVOND 30 NOVEMBER GEOPEND „Met de hoed in de hand" FINANCIËN ONTOEREIKEND VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 v regelmatig het door de leerlingen op het schoolplein en in de omgeving daarvan gedeponeerde afval verwij deren. Gelet op de resultaten van deze „leerlingenhulpdienst" zal de di recteur van de Gemeentelijke Reini- gings- en Ontsmettingsdienst zich ook tot andere daarvoor in aanmer king komende hoofden van scholen wenden, teneinde te trachten voor die scholen een soortgelijke regeling te treffen. Nagegaan zal worden of het nodig is een aantal papierbakken extra beschikbaar te stellen. LEIDEN Pogingen om in Leiden op vrijwillige basis vol wassenen in te schakelen bij het verrichten van de taken, welke door de jeugdbrigadiertjes worden verricht, zijn tot nu toe mis lukt. Dit geven B. en W. in hun Memorie van Antwoord te kennen. Het college zal nu onderzoeken of invoering van een systeem, waarbij aan een verkeersbrigade een zekere honore ring wordt gegeven, uit het oogpunt van de daaraan verbonden financiële consequenties, in Leiden mogelijk is. Op een vraag of een koopavond niet kan worden ingevoerd, met een gelijktijdige vervroeging van het winkelsluitingsuur op zater dagmiddag als compensatie, ant woordt het college, dat de he staande wetgeving niet de mo gelijkheid opent om hij invoering van een koopavond bepalingen vast te stellen inzake een ver vroegd sluitingsuur op zaterdag. De winkeliers kunnen zelf bepa len of zij op zaterdagmiddag eer der dan om 18 uur zullen sluiten. Zwembaden Gelet op de zeer hoge investerings- e n exploitatiekosten zal, althans voorlopig, niet worden overgegaan tot een gehele of gedeeltelijke over kapping van het zwembad „De Vliet" aan de Voorschoterweg. Het zwembad „De Zijl" komt in het geheel niet voor een overkapping in aanmerking. Na herstel van de kapconstructie, waaraan momenteel wordt gewerkt, zal de bouwkundige toestand van „De Overdekte" redelijk zijn. Hoewel de onderhoudstoestand veel te wen sen overlaat, is er op dit ogenblik niet voldoende aanleiding tot maat regelen van gemeente. B. en W. zijn voornemens, zich door middel van re gelmatige controles op de hoogte te doen houden van de toestand van deze zweminrichting. Fluoride Speeltuin Er bestaat een kans, dat de speet tuin van „De Professorenwijk", wel ke reeds lang in een desolate toe stand verkeert, spoedig zal worden heringericht. B. en W. hopen een plan tot vernieuwing binnenkort aan de raad voor te leggen. Terwijl in de binnenstad geen be hoefte bestaat aan uitbreiding van het aantal clubhuizen, is dit in de nieuwe wijken wel het geval. In Zuid-West bevindt de voorbereiding voor de bouw van drie nieuwe club gebouwen zich in een gevorderd sta dium. In Leiden-Noord wordt behoefte gevoeld aan uitbreiding van de cen trale accommodatie van het club huis De Zevensprong. Ook bij de ontwikkeling van de Merenwijk zal aan de behoeften van het clubhuis- werk uiteraard de nodige aandacht worden geschonken. W oonwagenkamp Het ligt niet in het voornemen van B. en W. om het aantal standplaat sen in het regionaal woonwagenkamp aan de Haarlemmerweg uit te brei den. Het streven is er echter wel op gericht om het kamp geleidelijk met de nodige voorzieningen, waaronder ook recreatiemogelijkheden, uit te rusten. Teneinde het plaatsen van obsta kels op de openbare weg tegen te gaan, hebben de bewoners van de woonschepen een circulaire ontvan gen, waarin er op gewezen wordt, dat de in de berm aanwezige opstal len en materialen binnen een bepaal de termijn dienen te worden verwij derd. Indien hieraan geen gevolg ge geven wordt, zal dit van gemeente wege geschieden. Gelet op de huidige situatie aan de Haarlemmerweg is het niet moge lijk, aldus het College van B. en W., de bewoners vervangende opslagruim te aan te bieden. Een raadslid ergert zich eraan, dat zo veel boterhamverpakkingen na de „lopende lunch" door leerlingen van in het Boerhaavekwartier gevestigde scholen achteloos op straat worden geworpen. Tegen deze „kwaal" is ech ter reeds een middel gevonden. Enige tijd geleden heeft de rector van een scholengemeenschap de ver ontreiniging rondom de school uit voerig met de leerlingen besproken. Naar aanleiding daarvan hebben zich 16 vrijwilligers gemeld, waaruit twee ploegen zijn samengesteld, die ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstr. 181 Hoewel de L.D.M. reeds enkele ja ren geleden een vergunning ëeeft aangevraagd voor de toevoeging van fluoride aan het af te leveren leding- water, is deze verginning tot dusver nog niet ontvangen. Overeenstem ming is echter wel bereikt tussen het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening, dat over deze aanvra gen adviseert, en de L.D.M. over de technische realisering van de fluo ridetoevoeging aan het pompstation te Katwijk. Inmiddels wordt bij de uit breidingswerken in het pompstation door de L.D.M. volledig rekening ge houden met een eventueel in de ADVERTENTIE naaste toekomst door te voeren fluo- dering van het water. Muziekschool Er bestaat een kans B. en W. voelen er althans voor dat het Burchtcomplex als huisvesting van de Leidse Muziekschool wordt inge richt. Alvorens echter verdere stappen te ondernemen wachten B. en W. het Obstakels, welke zich in de berm van de Haarlemmerweg bevinden, moeten binnenkort op last van het gemeentebestuur verdwijnen. (Foto LD/Holvast) advies af van een inmiddels in het leven geroepen werkgroep, die deze mogelijkheden onderzoekt. Voorts is een onderzoek gaande om een open luchttheater in dit complex onder te brengen. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Er bestaan in de Nederlandse samenleving diepgaande culturele verschil len tussen maatschappelijke groeperingen en het onderwijs is tot dusver niet in staat ge bleken deze verschillen te overbruggen. De oude grond slag van het onderwijs, name lijk de ongelijkheid van schooltypes, dat wil zeggen, verschillend onderwijs voor verschillende maatschappelij ke groeperingen wordt welis waar niet meer geaccepteerd, maar blijkt in feite nog lang niet te zijn verdwenen. Scho len met „hoog" aanzien recru- teren hun leerlingen overwe gend uit beroepsgroepen met „hoog" sociaal prestige en om gekeerd. Dit zijn enkele van de conclusies, waartoe dr. E. C. Vervoort kwam in de dissertatie, waarmee hij onlangs de doctortitel van de Leidse Univer siteit in de sociale wetenschappen verwierf. Dr Vervoort baseerde zijn proef schrift, getiteld „Gezin en school- keuze bij handarbeiders", op onder zoekingen in het kader van het „ta- lentenprojeot" van zijn promotor prof. dr. F. van Heek die als Leids Hoogleraar in de sociologie met steun van ZWO van 1961 tot 1967 een verband trachtte te leggen tussen schoolvorming en herkomst van leerlingen. Dr. Vervoort was de lei der van het „dagelijks bestuur" van de werkgroep, die dit algemene on derzoek verrichtte. Prof. Van Heek heeft onlangs een samenvatting van de resultaten van het gehele onder zoek gepubliceerd. Aan het Leidse onderzoek hebben 2856 arbeidersgezinnen met school gaande kinderen uit Friesland en Noord-Brabant deelgenomen. Het is volgens de uitkomsten van het onderzoek onmiskenbaar dat de arbeiders en vooral bepaalde cate gorieën arbeiders er ongunstig voor staan wat betreft de kansen van hun kinderen om het middelbaar onder wijs te bereiken. Maar zij zijn niet de enige beroepsgroep waarvoor dit gelat. Ook uiterst heterogeen samen gestelde beroepsgroepen als boeren en tuinders en de zelfstandige mid denstand vormen achtergebleven ge bieden als het gaat om deelneming aan het middelbaar onderwijs. kenmerkt door een bewust „opvoe dingsbeleid". waarbij de kinderen noch volledig worden vrijgelaten noch autoritair behandeld. In principe is er volgens dr. Ver voort maar één oplossing voor het in de aanvang genoemde probleem, namelijk afschaffing van de vel schillende schooltypen als afzonder lijke vormen van voortgezet onder wijs. Dit zou betekenen, dat alle kin deren die in staat zijn voortgezet on derwijs te volgen ongeacht hun ADVERTENTIE Status-prikkel Aanrakingsvlakken in bepaalde sociale posities van een of beide ouders, diie een direote en indirecte verwijzing inhouden naar .hogere" statusgroeperingen, vormen voor ouders in arbeidersgezinnen meestal dc prikkel om voor hun kinderen on- derwijsnormen na te streven die in hun eigen kring weinig gebruikelijk zyn. De onderzoekresultaten geven voorts steun aan de veronderstel ling, dat een hoog schoolkeuzeniveau de neiging heeft samen te gaan met Wondermooi zoals het een bij het ander past WMF Hardpleetcouverta en luxe artikelen. Een begrip in kwaliteit en vormgeving. Ook qua prijs zeer aantrekkelijk. Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 een gezinsklimaat dat wordt ge-Bussum. zaró Achryosn Mynheer de sportredacteur. Aangezien de laatste tijd vooral door ouderen het zogenaamde pandoeren V/eer wórdt gespeéld en dit dikwijls aanleiding is voor verschil van me ning over de spelregels, vraag ik u. indien mogelijk, deze te willen pu bliceren. Om u een inzicht te geven, wat wordt bedoeld, volgen hier enige ge gevens. Ie. Is de volgorde van deze bie dingen juist! Misère, piko, zwabber, pandoer, praatje en privé. 2e. Mag op een troefboer worden verzaakt, als troef wordt gevraagd en deze geen andere troef in de hand heeft? P.K., Leiden. De volgorde van de biedingen is juist. Troefboer mag worden ver zaakt. Voor de spelregels, die plaatselijk kunnen verschillen, verwijzen wij naar het boekje ..Kaartspelen uit en thuis" van A. Sangster, verschenen bij Van Holkema en Warendorf in maatschappelijke herkomst op de zelfde school terecht komen. Deze wijziging van het onderwijsstelsel acht dr. Vervoort voor de collectieve emancipatie van de arbeidersklasse het meest bevorderlijk. Afschaffing van het beginsel van ongelijkheid van onderwijsvormen verdient volgens hem voorkeur boven handhaving van dit beginsel gepaard aan stimulering van de individuele opklimmingsmo gelijkheden vanuit het arbeidersmi lieu. Bij de stelselmatige vernieuwing van het onderwijs dient volgens de heer Vervoort om een veelheid van redenen de onderwijssocioloog te worden ingeschakeld. ARMBANDEN reeds vanaf f32, BRILLANTRINGEN reeds vana f f 69.— JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN TEL, 20778 LEIDEN De koffiebranderij „Het Klaverblad" hééft het pand Ho- gewoerd 17, waarin gevestigd Kan toorboekhandel Servaas, aangekocht. Met deze aankoop verdwijnt weder om een jarenlang in onze stad (sinds 1881) gevestigd bedrijf. De huidige eigenaar, de heer Van Weizen, gaat zich onder eigen naam vestigen in de De Kempenaerstraat in Oegst- geest. Het Klaverblad, dat reeds lang met ruimtegebrek te kampen heeft, zal in het pand aan de Hogewoerd om. een show- en ontvangstruimte I en kantoorlokalen onderbrengen. ADVERTENTIE Wisselbeker voor H. Wagenians LEIDEN De leden van de tuintjes- vereniging „Floralia" Tuinstadswijk) hebben de afgelopen zomermaanden weer onderlinge tuin- en kweekwed- s tr ij den gehouden. Tijdens de jaar lijkse Floralia-familieavond, die gis teren in gebouw „Staalwijk" werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer J. H. Smit, de uitslagen bekend gemaakt en de beschikbaar gestelde prijzen aan de winnaars en de win naressen uitgereikt. De heer H.Wagemans werd met 84 punten kampioen 1968 van de tuin- wedstrijd en legde daarom voor een Jaar beslag op de Floralia-wisselbe- ker. Hierna sprak de voorzitter nog een dankwoord tot de juryleden, de heren A. Wetselaar en P. Staffeleu. Dat „Floralia" oo kin financiëel op zicht op een goed jaar kan terugzien, bleek vervolgens uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer H. Wagemans, die wederom een batig saldo kon vermelden. De diverse uitslagen luiden: Achtertuinen: Iste prijzen: H. Wa gemans, Kastanjekade 3, 84 p. (wis selbeker), H. Pouw, 81 p., P. C. van LEIDEN In het Leidse Stad huis is gisteren in het openbaar aan besteed de aanleg van transportrio len langs de Voorschoterweg en het leggen van een riool langs de Brahmslaan tussen Brahmsbrug en de Voorschoterweg alsmede het gra- van van vijvers langs de Voorscho terweg met bijkomende werken. De laagste inschrijving was van firma J. de Vries en Zoon uit Delf- gauw met f 1.332.500, de hoogste van Algera-Wolvega NV met f 1.847.200. Houten. 78 p., B. v. Meijgaarden. 75 p mevr. H. Duyzend-Nieuwland. 74 p., mevr. J. Bulthuis, 74 p., D. van Bom mel, 74 p., A. Smit, 74 p.; 2e prijzen: H. Verhoeven, G. Harkink. P. V. Straver. allen 72 p., H. Schouten, H. v.d. Berg, beiden 71 p., J. Sonmans, 69 p.; 3e prijzen: mevr. M. Kramers, 68 p., J. Tuinhof de Moed, J. Hes, G. v.d. Akker, allen 66 p.. J. Crama, C. de Bruin, W. Wesselink, allen 65 p.; 4eprijzen: J. van Leeuwen, 63 p.. H. Pet, J. Loos, P. Philippo, allen 62 p., R. Regeer. 60 p., W. Mieremet, J. den Hoed, beid en 95p. ;5e prijzen: L. Zirkzee, 56 p., mevr. J. Smit-Zaal berg, K. de Jong, beiden 54 p.; Voortuinen: Ie prijzen niet toege kend wegens het niet behalen van min. 75 p.;2e prijs: A. Linschoten, 69 p.; 3e prijs: D. van Bommel. 66 p.; 4e prijzen: G. Boom, P. Philippo, bei den 63 p. A. Smit, 59 p.; 5e prijzen: K. de Jong, J. den Hoed, mevr. E. v.d. Heyden-de Groot, allen 54 p.; Plantenkweekwedstrijd (voor da mes)Ie prijzen: T. Smit-Bootsgezel, 27 p., J. de Jong-de Ruyter, 26 p., H. Verhoeven-de Tombe, J. v. Meygaar- den-Zirkzee, mevr. H. van Bommel, mevr. H. Pouw, allen 24 p.; 2e prij zen: J. Smit-Zaalberg, 23 p., G. Me- yer-Keyzer, mevr. H. Wesselink, bei den 21 p.; 3e pfijzen: mevr. J. den Hoed, J. S. Regeer-Develing, beiden 20 p.; mevr. L. Zirkzee. mevr. H. v. d. Berg, beiden 18 p.; Kweekwedstrijd voor kinderen: Ie prijzen: Conneke van Strater, 26 p.. Jeroen Wesselink, Huib Verhoeven, beiden 24 p.: 2e prijzen: Mieke de Jong, Jan Maarten de Jong, beiden 23 p., Ria van der Steen, 18 p. De prijzen bestonden uit diverse huishoudelijke- en gebruiksvoorwer- werpen, en speelgoed voor de jeugdi ge winnaars en winnaressen. Glaasje op - toch achter autostuur DEN HAAG/ LEIDEN „U bent weer één van de vele klanten, die heel of half dronken achter het stuur van een auto gaan zitten". Aldus ver welkomde de Haagse politierechter, mr. Koote. een 21-jarige student in de rechten uit Leiden, die op 11 sep tember met de door hem bestuurde auto over de boulevard in Noordwijk reed, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. De student meende echter dat hij nog best in staat was de auto naar behoren te besturen. „Dat denken alle autobestuurders die daartoe niet in staat zijn", gaf de rechter terug. Volgens verklaringen van een poli tieman had het de aandacht getrok ken. dat de door verdachte bestuur de auto. die op de boulevard had ge stopt. plotseling met grote snelheid wegreed en daarbij over een ver keersgeleider reed. De politie zette in een auto de achtervolging in en zag even later op het Piet Heinplein, dat een meisje, dat naast verdachte had gezeten, van plaats verwisselde. „Hij heeft teveel gedronken", zo luidde haar mededeling toen de poli tieman i nformeerde naar de reden daarvan. Maar overigens vond de ge tuige niet, dat verdachte beslist on der invloed van drank verkeerde, staan met f200 boete, acht maanden De officier wilde in dit geval vol- ontzegging van de rijbevoegdheid waarvan vier maanden voorwaarde lijk en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. „Als student in de rechten kunt u weten wat dat allemaal betekent", onderstelde de rechter, die conform de eis veroordeelde. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats westerse sociologie: de heren C. Cozijn (Lisse) en A. S. J. Flapper (Leiderdorp), mej. L. M. B. Musterd (Den Haag), de heer S. G. Meijer (Den Haag), mej. H. S. Ried- stra (Wassenaar*, mevr. S. Buyze— Miedema (Rijswijk), en de heer P. Weenink (Den Haag); doctoraal Ned. recht de heer J. Leopold (Rotter dam). ADVERTENTIE LEIDEN/'DEN HAAG Er haper de nogal wat aan de auto die door een 40-jarige havenarbeider uit Lei den werd bestuurd, doch ook met de bestuurder zelf was het niet te best gesteld. Wat de auto betreft, die is al naar de sloop, hetgeen een voldoende dui delijke aanwijzing omtrent de staat betekent. En wat de bestuurder betreft, die reed zo slingerend, dat de politie hem aanhield. Verdachte verklaarde voor de Haagse politierechter dat hij drie vier glazen bier had gedronken, maar de officier meende te mogen aanne men dat het er wel een paar meer geweest zullen zijn. Hij eiste f 150 boete voor de aan rijding die verdachte had veroor zaakt, f 150 boete en vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk voor de wrakkige auto, f 225 boete en vier maanden ontzegging van de rijbe voegdheid voor het onderinvloed ver keren. Het vonnis luidde dienovereenkom stig: LEIDEN/DEN HAAG De 22-ja- rige zeevarende kok had het spreek woord „Wie appelen vaart, die appe len eet" in praktijk gebracht, toen hij nog aan land vertoefde en in een hotel in zijn woonplaats Leiden werk te. Hij deed zich tegoed aan blikjes mandarijnen en nam regelmatig vlees weg. „Ik was er in de volle kost", aldus het standpunt van de kok, die naar het oordeel van de. officier van justi tie bij de Haagse politierechter dat v/el te royaal had toegepast. Omdat de kok nu vaart, wilde de officier vol staan met f 150 boete en voorwaar delijk twee weken gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. Goed© parkeergelegenheid. KOMT U OOK LEIDEN „Het is een dwaze situatie, dat in een tijdperk van grote welvaart en waarin vrijwel ieder een bestaan heeft, dat ligt op een niveau, dat in het verleden onbereikbaar scheen, een gemeentelijke overheid met de hoed in de hand moet gaan staan bij de rijksoverheid om haar nederig te verzoeken de geldmiddelen toe te staan om haar normale taak te vervullen". Tot deze conclusie kwam gister avond de heer J. Lijten toen h'ij op uitnodiging van de afdeling Leiden van de KVP in „De Kleine Burcht" een inleiding hield over de thans aan geboden gemeentebegroting voor het komende jaar. Dat Leiden en vele gemeenten geen sluitende begroting heeft, is z.i. gelegen in het feit, dat de ge meentelijke overheid als gevolg van de maatschappelijke ontwikkeling in deze eeuw, zich een taak heeft toebe deeld gekregen, welke op onvoorstel bare wijze afwijkt van hetgeen vroe ger gebruikelijk was. De gemeen telijke overheid is niet meer het ge zagsorgaan, dat enkele onderwerpen welke liggen op het gebied van de openbare orde en veiligheid, de ge zondheid en nog enkele aanverwante zaken regelt, maar in het huidige maatschappijbeeld een orgaan, dat op praktisch alle terreinen van het leven moet stimuleren en al datge ne ter harte moet nemen, dat strekt ter bevordering van de welvaart en het welzijn. Indien de bijdragen van het rijk, aldus spreker, geen gelijke tred hou den met de ontwikkeltoig van het ge meentelijk leven, ontstaat het ver schijnsel, dat een gemeente, welke nieuwe taken ter hand neemt, in fi nanciële moeilijkheden komt. Volgens de heer Lijten schiet de huidige fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten tekort. Met het oog op de begrotingsposi tie achtte de heer Lij ten het van groot belang indien de gemeente tot een soort kostenbewaking kon komen die haar belichaming zou moeten vinden in een driemaandelijkse ver antwoording door B. en W. aan de raad. Het College zou b.v. na elk kwartaal een overzicht kunnen aan bieden van de stand van uitgaven en van het nog op de betreffende posten beschikbare krediet. Op deze wijze krijgt de raad een duidelijk beeld van de stand der uitgaven en geven B. en W. zichzelf een nuttig hulpmid del om tot bewaking der uitgaven te komen binnen het raam. dat de be groting hen heeft verstrekt, zodat men tijdig kan overzien of in bepaal de gevallen een overschrijding zou zijn te verwachten en mocht deze on vermijdelijk lijken ook tijdig aan de raad het voorstel kan worden gedaan een aanvullend krediet te verstrek ken. Tijdens de discussie werden nog vele gemeentelijke problemen aa.n de orde gesteld, waarbij vooral het ver keer er werd gesproken van een chaos ruime aandacht kreeg. Witte Singel De voorzatter, mr. M J. D. A. Hanssen, ontwikkelde bezwaren te gen de voorgenomen bouw van het universitaite Wittesingelplan. Waar om dit plan niet verwezenlijkt op het Schuttersveld en e en schouwburg aan de Witteslngel. De vergadering machtigde het bestuur om contact op te nemen met het partjjbesuur ten einde te overzien of er mogelijkheden schuilen in een actie om dit voor nemen ongedaan te maken. Mr. Hanssen deelde mee, dao er een comité was gevormd, waarin een vertegenwoordiger van de KVP. de AR en de CHU zitting hebben en dat een programma zal ontwerpen van een chr. democratische samenwer king. Mr. Hanssen deelde mee, dat er juist vandaag de eigenaar van een stuk grond had opgezegd, waarvoor de Stichting bejaardenzorg „Room- burgh" belangstelling had. De stich ting had plannen om op deze grond een bejaardencentrum met verpleeg inrichting te bouwen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3