Robert Kennedy's herinneringen aan Cuba (3) KREMLIN WIJZIGT KOERS Kamerlid wil opruiming al in december VRTJDAO m NOVKMBBR 19» LE1D9CH OA AHUM) PAGDf A SJ Maandag om 7 uur verscheen Dresident. Kennodv xrr^r- a*. Maandag om 7 uur verscheen president Kennedy voor de televisie om de natie op de hoogte te stellen van de situatie op Cuba en de redenen voor de quarantaine. Hij was toen heel kalm en vol vertrouwen, dat hij de goede weg gekozen had. In zijn toespraak legde hij er de nadruk op, dat de blokkade een eerste stap betekende. Hij had het Pentagon (ministerie van Defensie) opdracht gegeven alle nodige voorbereidingen voor verder militair optrekken te treffen. In een vertrouwelijk rapport had minister McNamara de volgende eisen gesteld: 250.000 manschappen, 2.000 vluchten op verschillende doelen op Cuba en een invasieleger bestaande uit 90.000 mariniers en luchtlandingstroepen. De Amerikaanse verliezen werden op 25.000 man geschat. Opwinding en trots De president hechtte zijn goed keuring aan deze voorbereidingen en de plannen kregen voortgang. Snel werden de uitgeruste troepen naar het zuidoostelijk deel der V.S. ge transporteerd. Er werden maatrege len getroffen om meer dan 100 sche pen voor een invasie te verzamelen. Die avond gingen we met een be zorgd gevoel en vol bange opwinding naar bed, maar toch ook vervuld van een gevoel van trots over de kracht, de doelbewustheid en de moed' van de president van de Ver enigde Staten. Niemand kon voor spellen wat de komende dagen zou den brengen maar we voelden allen dat de president om zijn wijsheid en persoonlijke waardigheid de steun van een verenigd land achter zich zou hebben. De volgende dag, dins dag, was er een belangrijke verga dering van de reeds eerder genoem de OAS (Organisatie van Ameri kaanse Staten). Verwacht werd, dat het moeilijk zou zijn de tweederde stemmenmeerderheid te verkrijgen, die nodig was voor het bevel tot quarantaine. Maar de Latynsameri- kaanse landen, die een unieke saam horigheid aan de dag legden, steun den de voorstellen van de Verenigde Staten unaniem. Een aantal droeg zelfs manschappen, voorraden en schepen bij gedurende verscheidene daarop volgende weken. Ontspanning Onze groep had 's ochtends om 10 uur een bespreking met de president in het Witte Huis. De stemming was wat luchtiger, niet vrolijk, maar er heerste toch een zekere ontspanning We hadden de eerste stap gedaan, het was niet slecht gegaan en we leefden nog. Er waren veel berich ten. John McCloy, de voormalige hoge commissaris in Duitsland en adviseur van president Kennedy voor Europese kwesties en zaken de veiligheid betreffende, had het ver zoek ontvangen terug te keren en met Adlai Stevenson onze zaak in de Verenigde Naties voor te dragen. Omdat hij Republikein was, werden er dus twee kanten van de zaak be licht. Hij vormde een tegenwicht te gen Stevensons standpunt en had in het begin een militaire aanval en een invasie van Cuba voorgestaan. John McCone deelde onze commissie mede dat tot dusverre de Sowjetrus- sische troepen op Cuba of elders niet waren gealarmeerd. Nergens waren buitengewone militaire maatregelen waargenomen. Op Cuba hadden de Russen iedereen, behalve het Rus sische militaire en technische perso neel, de toegang tot de raketbases verboden. Hij rapporteerde ook dat men begonnen was raketbases te camoufleren. Het is nooit duidelijk geworden waarom ze J 1 i nocht een klein detail, werd over het hoofd gezien. In de loop van de bespreking ver namen we dat er een groot aantal code-berichten uitgezonden was aan alle Russische schepen op weg naar Cuba. Wat hierin stond wisten we toen niet en weten we npg niet. maar het was duidelijk dat de sche pen op dat moment nog recht op hun doel agfingen. De president stelde een brief aan Chroesjtsjow op, waarin h'ij hem vroeg de quarantaine te beschouwen als wettig bevestigd door een meer derheid van stemmen in de OAS en waarin hij voorts duidelijk stelde dat de V.S. niet op schepen van de Sow- jet-Ujnie zouden vuren en waaraan hij tenslotte toevoegde: „Ik maak mi) zorgen en wij moeten beiden voorzichtigheid betrachten en niets doen waardoor de situatie moeilijker wordt dan nu reeds het geval is". Toen bespraken we tot in details de instructies die aan de Marine moesten worden gegeven wanneer een koopvaardijschip in de quaran taine-zone zou worden aangehouden. Om een ernstige militaire confron tatie te vermijden voor het geval een schip zou weigeren te stoppen, moest de Marine schieten op roeren en pro pellers waardoor het schip onklaar zou worden, maar goede hoop be stond dat er geen verlies van men senlevens zou zijn en dat het schip niet zou zinken. De president drukte daarna zijn bezorgdheid uit over de gevolgen van een entering van deze schepen als de Russen zouden be sluiten tegenstand te bieden. Volgens hem moesten we dan op een harde strijd en vele verliezen aan mensen levens rekenen. Mc Nam ara meende dat het schip wellicht niet geenterd behoefde te worden en binnen rede- lijk korte tijd naar Jacksonville of Charleston zou kunnen worden ge sleept. „En wat zou u dan doen", vroeg de president, „als we ons al die in spanning hadden getroost en er bleek alleen babyvoedsel aan boord te zijn?" Iedereen was het er over eens dat we moesten trachten alleen die schepen aan te houden die dui delijk militair uitgerust waren, maar intussen bleef het optreden tegen over andere schepen een probleem denen van „veiligheid" of „trots" of „aanzien" een antwoord van de an dere kant zou eisen, dat weer om dezelfde redenen van veiligheid, trots of aanzien, een tegenzet 2ou oproepen en tenslotte naar een gewapend con flict zou kunnen leiden. Dat wilde hij vermijden. Hy wilde niet dat iemand later een boek zou kunnen schrijven over „de raketten van oktober" waar in dan zou staan dat de V.S. niet al les hadden gedaan om de vrede te bewaren. We zouden de tegenpartij niet nodeloos verkeerd beoordelen, of uitdagen of onze tegenstanders overijld tot een actie dwingen die niet bedoeld of verwacht was. r Minister MacNamara. jrueu waaium w daar zo lang mee hebben gewacht. De president gaf bevel tot de voorbereidingen van een mogelijke blokkade van Berlijn We bespraken ook tot in details wat er zou moeten gebeuren als er een U-2 vliegtuig omlaag geschoten werd en kwamen na de speciale toe stemming van de president te heb ben verkregen overeen dat bom menwerpers en gevechtstoestellen een luchtdoelraketbasis zouden ver nietigen. Minister McNamara stelde dat een dergelijke aanval twee uur na de melding van het afschieten van een van onze vliegtuigen kon plaats vinden. Tegen die tijd was de ontspannen, luchtige stemming to taal verdwenen. Die had maar korte tijd geduurd. Gereed President Kennedy drukte zijn ern stige bezorgdheid uit dat er geen vergissng mocht plaats vinden en dat elke aanval tegen onze ma chines moest worden geveri fieerd voor we tot een tegenaanval zouden overgaan. Hij vroeg naar het lot der piloten die wellicht omlaag geschoten zouden worden. Toen vroeg hij minister McNamara onze U-2 vluchten te supplementeren met een reddingsmissie. Hij stemde toe in het voorstel van McNamara tot verlenging van diensttijd van bepaal de militairen en tot het in gereedheid brengen van de 101ste divisie Air borne troepen. Hij wilde er zeker van zijn, dat we alle noodzakelijke stappen had den ondernomen in geval van een militaire reactie van de Russen. ,Jk wil alleen nogmaals stellen, dat ik, als het antwoord van de Russen mi litair optreden of een invasie onver mijdelijk maken, zeker zal zijn dat we geen dagen behoeven te verspil len om klaar te zijn", zei hij. Tenslotte maakte hij afspraken voor vergaderingen met de ambassa deurs der Europese landen om een blokkaade van Berlijn voor te berei- den. Niets, geen belangrijke kwestie Meer problemen Welke criteria moesten we aanhou den om sommige koopvaardijsche pen door te laten en andere aan te houden? En hoe konden we dat met zekerheid weten? Er zouden die dag nog meer pro blemen rijzen. John McCone rappor teerde dat Russische onderzeeërs de Caribische Zee binnen voeren. Een van hen had de vorige dag getankt op de Azoren en voer nu in de rich ting van Cuba. De president gaf de Marine opdracht de hoogste priori teit te verlenen aan het volgen van de onderzeeërs en de strengste veilig heidsmaatregelen uit te vaardigen vliegtuigdekschepen en andere sche pen te beschermen. Na de vergadering zaten de Presi dent, Ted Sorensen, Kenny O'Donell en ik in zijn kantoor te praten „Het grootste gevaar en het grootste risi co van deze hele zaak," zei hij, „is een misrekening een verkeerd oor deel". We waren het erover eens dat geen van beide partijen een oorlog over Cuba wilde beginnen, maar de mo gelijkheid bestond dat een van beide partijen een stap zou doen die om re- Daarna spraken de President en ik nog een tijdje alleen. Hij stelde voor dat ik Ambassadeur Dobrlnin een be zoek zou brengen om hem persoonlijk op de hoogte te stellen van de ernsti ge gevolgen van de Russische dubbel hartigheid en de crisis die ze veroor zaakt hadden door de aanwezigheid van hun raketten op Cuba. Het ge sprek vond dinsdagavond om half tien plaats in Dobrinin's bureau op de derde verdieping van de Russi sche Ambassade. Ik gaf een over zicht over de gebeurtenissen van de laatste zes weken die geleid hadden tot deze confrontatie. Ik wees hem erop dat hij mij, toen ik hem in het I begin van september had gesproken i verteld had dat de Russen geen lan- afstandraketten op Cuba hadden en dat het ook niet in de bedoeling lag die er in de toekomst te doen plaat sen. Hij antwoordde, dat dit precies was wat hij me gezegd had en dat hij mij zijn woord gegeven had dat de Sowjet-Unie geen raketten op Cuba zou plaatsen die het vasteland van de Verenigde Sta ten zouden kunnen bereiken. Ik zei dat de President uit hoofde van die verklaring en de daaropvol gende van 't nieuwsbureau Tass, een minder vijandige houding ten opzich te van de daden der Sowjet-Unie had aangenomen dan andere politieke fi guren in de Verenigde Staten en het Amerikaanse volk verzekerde had dat een militaire actie tegen Cuba on nodig was. Nu begreep de President dat hij bedrogen was en dit kon ca tastrofale gevolgen hebben voor de vrede in de wereld. Dobrinins enige antwoord luidde dat er geen raketten op Cuba waren, dat Chroesjtsjow dit gezegd had en dat er, voorzover hij wist, nog steeds I geen raketten op Cuba waren. Toen j vroeg hij me waarom President Ken nedy Gromiko die feiten niet had medegedeeld toen hij hem de donder dag daarvoor gesproken had. Ik ant woordde dat de president Gromiko niets kon vertellen wat Gromiko al niet wist en waarom had Gromiko de President dan niets verteld? De Pre sident was zeer geschokt over het feit dat Gromiko's verklaringen op die late datum nog zo misleidend wa ren. waarop we ons voorbereid hadden, waarvan we gehoopt hadden dat het nooit zou komen. Gevaar en zorg hingen als een wolk boven ons allen en vooral boven de president. De vori ge dag waren de U-2's en laagvliegen- de verkenningstoestellen met hun film teruggekomen en in de loop van de avond was het materiaal ontwik keld en nu was er zoveel, dat alleen de film al meer dan 125 mijl lane en 25 mijl breed was. De resultaten wer den ons op die vergadering getoond. De lanceerbasis, de raketten, de bun kers, de opslagbunkers voor kernwa pens, alle componenten lagen er. nu heel duidelijk te onderscheiden. Ver gelijking met de beelden die enkele dagen eerder gemaakt waren toonde duidelijk dat het werk voortgang vond en dat binnen enkele dagen verscheidene lanceerbases voor de oorlog gereed zouden zijn. Het was nu enkele minuten over tien. McNa mara meldde dat twee Russische schepen, de Gagarin en de Komiles, nog enkele mijlen van onze quaran- tainegrens verwijderd waren. De schepen zouden waarschijnlijk voor 12 uur worden aangehouden. De ver wachting was dat zeker één van de twee schepen tussen 10.30 en 11 uur zou worden aangehouden en geën terd. Toen kwam het verontrustende bericht van de marine dat een Rus sische onderzeeër tussen de beide schepen stelling genomen had. Oor spronkelijk was het plan geweest, dat een kruiser de eerste aanhouding zou verrichten, maar omdat het gevaar toenam, werd gedurende die laatste uren besloten een vliegdekschip te sturen, geassisteerd door helikopters, uitgerust met anti-dulkbootgeschut, die erboven zouden vliegen. Het vlieg dekschip Essex zou de onderzeeër door sonar naar de oppervlakte diri geren en opdracht geven zich te iden tificeren. Als geweigerd werd, zei Mc Namara, zouden dieptebommen met een geringe explosieve lading worden gebruikt tot de onderzeeër boven kwam. tainelijn gestopt of op terugweg naar de Sowjet-Unie Een vertegen woordiger van de inlichtingendienst van de Marine is onderweg met een volledig rapport." Korte tijd daarna kwam het be richt binnen dat de 20 Russische schepen die de barrière het dichtst genaderd waren, waren gestopt, stil lagen of waren teruggekeerd. „Dus worden er geen schepen aangehou den of geënterd," zei de president. Ik zei dat we ons ervan moesten overtuigen, dat de Marine wist dat I er niets mocht worden gedaan en I dat de schepen niet lastig gevallen mochten worden. Onmiddellijke be velen zouden aan de Marine worden doorgegeven. „Als de schepen bevel gekregen hebben terug te keren dan j moeten we ze alle gelegenheid ge- I ven dit bevel uit te voeren. Neem direct contact op met de „Essex," er) zeg hun niets te doen, maar de I Russen alle gelegenheid te geven te rug te gaan. We moeten snel zijn, want de tijd dringt," zei de presi dent. Toen konden we ons weer met details bemoeien. De vergadering ging door. Maar iedereen leek een anaer mens. Een ogenblik had de wereld stil gestaan en nu draaide ze weer. Grauw Dobrinin toonde zich uiterst be zorgd. Toen ik afscheid nam, vroeg ik hem of de Sowjetrussische schepen hun reis naar Cuba zouden voortzet ten. Hij antwoordde dat hun in structies zo luidden en dat hij niets over een wijziging vernomen had. Om kwart over tien 's avonds verliet ik de Russishce ambassade en ging te rug naar het Wtte Huis Ik trof de president in een bespreking met am bassadeur David Ormsby-Gore van Groot-Brittannië, een oude vriend die hij onvoorwaardelijk vertrouwde. Ik vertelde beiden het gesprek. De president overwoog de mogelijkheid ogenblikkelijk een topconferentie met Chroesjtsjow te beleggen, maar liet die gedachte varen omdat zo'n be- spreking nutteloos zou zijn als Chroesjtsjow niet eerst op grond van onze daden en van onze verklaringen van de vastbeslotenheid van de Ver enigde Staten in deze kwestie door drongen bleek. Voor een dergelijke topconferentie plaats vond wilde de president eerst enige troeven in eigen hand hebben. Ik geloof dat die paar minuten de president de ernstigste zorgen baar den. Stond de wereld aan de rand van een algemene slachting? Was het onze schuld? Was er een fout be gaan? Hadden we nog iets anders moeten doen? Zijn hand ging om hoog naar zün gezicht en hij bedek te zijn mond. Hjj opende en sloot zijn vuist. Zijn gezicht vertrok, hij had een gepijnigde blik, hjj leek grauw. We keken elkaar over de ta fel aan. Enkele vluchtige seconden was het alsof er niemand anders aanwezig was en alsof hij geen pre sident meer was. Ambassadeur Stevenson. Ambassadeur Ormsby-Gore sprak er zijn bezorgdheid over uit dat de grens van het quarantainegebied zich over 800 mijl uitstrekte. Dit zou betekenen dat er enkele uren na de afkondiging reeds schepen aangehou den zouden worden. „Waarom geven we ze niet wat meer tijd", zei hij, „om hun positie te bepalen?" De 800 mijl waren door de marine vastgesteld om buiten 't terrein van enkele op Cuba gestationneerde Migs te blijven. De president belde met McNamara en maakte er 500 mijt van. De volgende ochtend, op woensdag, trad de quarantaine in werking en gedurende de eerste men kwamen er meldingen binnen over Russische schepen die naar Cuba koersten. En kele ogenblikken voor we naar onze gewone vergadering gingen sprak ik met de president. Hij zei: „Het ziet er werkelijk ellendig uit, vind je niet Maar we hadden toch geen keus. Als ze zo brutaal in ons deel van de we reld hun gang kunnen gaan. wat zul len ze dan verder doen?" „Ik geloof ook dat we geen keus hadden", zei ik. en niet alleen dait, maar als je niet gehandeld had. dan zou je gefaald hebben". De president dacht even na en zei toen: „Dat geloof ik ook. Dan zou ik gefaald hebben". We hadden de keus gehad om stappen te onder nemen die nog niet noodzakelijk wa ren of te handelen zoals we nu de den. In elk geval konden we nu re kenen op de steun van het westelijk halfrond en al onze bondgenoten over de hele wereld. Zeer spannend De vergadering van die woensdag ochtend en de daarop volgende op za terdag 27 oktober, leken wel de moei lijkste, de zwaarste en de spannend ste. De Russische schepen vorderden, ze naderden de 500 mijlsgrens en we hadden de keus ze tegen te houden of aan te kondigen dat we ons terug trokken. Ik zat aan tafel tegenover de president. Dit was het moment Toen hoorde ik de president zeg gen: „Kunnen we niet op de een of andere manier een conflict met een Russische onderzeeër vermijden alles beter dan dat?" „Nee, onze schepen lopen teveel gevaar. Er ls i geen alternatief." zei McNamara. „Onze commandanten hebben op- I dracht gekregen zo mogelijk vijan- j delijkheden te vermijden, maar we moeten erop voorbereid zyn, en we l moeten ze verwachten," We stonden j nu voor een laatste beslissing. „We I kunnen verwachten dat ze Berlijn j zullen afsluiten tref de laatste voorbereidingen." zei de president. Ik voelde dat we aan de rand van de I afgrond stonden en dat er geen uit- j v-cg was. Over enkele minuten zou op een afstand van duizend mijl in de verre uitgestrektheid van de At lantische Oceaan de definitieve be slissing vallen. President Kennedy had de loop der gebeurtenissen uit gestippeld, maar hij had ze niet meer onder controle. Hij zou moe ten wachten wij moesten wach ten. De minuten in de vergaderzaal tikten langzaam voorbij. Wat kon- den we nog zeggen, wat konden we r.og doen? Toen, om 10.25, kwam er een koerier met een boodschap voor John McCone. „Meneer de presi dent, we hebben een voorlopig rap port dat er aanwijzingen schijnen te zijn dat enkele van de Russische schepen zijn gaan stilliggen." Stil gaan liggen? Welke schepen? Con troleren ze de juistheid van het be richt? Is het waar? Ik keek op de, klok: 10.32. „Het bericht is juist.] meneer de president. Zes van de schepen die op weg waren naar Cu- j ba zijn aan de grens van de quaran- I Ondanks het gebeurde was het ge vaar nog allesbehalve geweken. La ter op de dag hoorden we dat 14 schepen waren gestopt of terugge- keerd waren naar Rusland. De I meeste tankers voeren door. Het schip dat de grootste zorg baarde 1 was een Russische tanker, de Boe- cbarest. In de loop van de dag had het de barrière bereikt, zich aan een van onze marine-schepen ge ïdentificeerd en, omdat het een tan ker was, toestemming gekregen om door te varen. Her leek niet waar schijnlijk dat de Boecharest raket ten of ander bewapeningsmaterieel dat onder de quarantaine viel, ver voerde. Niettemin waren er voor standers van aanhouden en enteren van de Boecharest, opdat er bij Cliroesjtsjow geen misverstand kon bestaan omtrent onze wil of bedoe ling. De president zelf stond ook op het standpunt dat er vroeger of la ter toch wel een schip dat naar Cuba onaerweg was, geënterd moest wor- I den. Degenen die meenden dat de j Boecharest toestemming moest krij gen om door te varen, voerden aan dat er waarschijnlijk geen contra- bande aan boord was en dat Chroesj tsjow meer tijd nodig had om te overwegen wat hem te doen stond. I De President stelde de beslissing uit en gaf bevel dat de Boecharest door Amerikaanse oorlogsschepen moest worden geschaduwd. Op dat moment naderde het schip Cuba met I een snelheid van 7 knopen en voor het vallen van de avond moest een beslissing worden genomen. Intussen werd langzamerhand de hele wereld gealarmeerd. Allerlei mensen gaven langs officiële en niet-officiële weg hun raad en mening. Bertrand Rus sell zond een boodschap aan Chroesj tsjow waarin hij hem prees om zijn verzoenende houding, en een bood schap aan President Kennedy waar in de Verenigde Staten om hun oor logszuchtig optreden werden gelaakt. De President maakte zich uit zyn be slommeringen vrij om een persoon lijk antwoord op te stellen: „Ik ben van mening dat u uw aandacht be ter zoudt kunnen richten op de dief dan op degenen die de dief gevangen hebben." raad der Verenigde Naties openltfk ambassadeur Zorin van de Sowjet- Unie ter verantwoording. President Kennedy had ervoor gezorgd dat Stevenson de beschikking had over de foto's die van de raketbases wa ren genomen. Vele kranten van de wereldpers, met name in Groot-Brittannië, ston den openlijk sceptisch tegenover de i houd.ing van de Verenigde Staten. Op j aandringen van Salinger, de persse- l cretaris van de president en van Don Wilson, de vertegenwoordiger van de USIA, gaf de president de foto's vrR I voor de Verenigde Naties en voor wereldpublikatie. Stevenson maakte I er bekwaam gebruik van in zijn dra- I matische, over de televisie uitgezon den confrontatie met de Russen. I Stevenson: „Mag ik u dan zeggen, meneer de ambassadeur, dat we de bewijzen in ons bezit hebben? We heb ben ze en ze zijn duidelijk en onweer legbaar. En mag ik u dan nog iets anders zeggen. Die wapens moeten van Cuba verwijderd worden..u, de Sowjet-Unie, hebt die wapens naar Cuba gezonden. U, de Sowjet-Unie hebt dit nieuwe gevaar geschapen— I niet de Verenigde Staten. Tenslotte te, meneer Zorin, herinner ik u er- I aan dat u onlangs de aanwezigheid van deze wapens niet ontkende. Maar nu, vandaag, als ik u goed beluisterd heb, beweert u dat ze niet aanwezig zün of dat we nog niet bewezen heb ben dat ze aanwezig zijn. Goed me neer, mag ik u dan eenvoudige vraag stellen? Ontkent u, ambassadeur Zo rin, dat de U.S.SR. in het verleden raketten van middellange reikwijdte en raketbases op Cuba heeft ge plaatst en nóg plaatst en bouwt? Ja of nee? Wacht u niet op een verta ling. ja of nee?" Zodin: ,Jk sta niet in een amerikaanse rechtszaal, me neer, en daarom wens ik niet te ant woorden op een vraag die me ge steld wordt op een manier zoals een openbare aanklager zijn vragen stelt. Te zijner tijd zult u uw antwoord ont vangen." Stevenson: „U bevindt zich op het ogenblik in de rechtszaal van de we reldopinie en uw antwoord kan alleen Ja of nee luiden. U hebt de aanwezig heid van de wapens ontkend en ik wil weten of ik u goed begrepen heb.' Zodin: „Gaat u door met uw ver klaring. U krygt uw antwoord te zij ner tijd." Stevenson: „Ik ben bereid op mijn antwoord te wachten tot St. Juttemis als u dat wenst. En ik ben ook be reid het bewijsmateriaal in deze zaal over te leggen". En met deze woor den toonde Stevenson de foto's van de Russische raketten en base6. Dit had een vernietigende uitwerking. (Dit relaas rail wijlen Ro bert Kennedy over de Cu baanse crisis wordt volgende week voortgezet) Oe Thant, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, stelde voor de quarantaine gedurende verscheidene weken op te heffen, als de Russen erin toestemden geen raketten naar Cuba te zenden Chroesjtsjow stem de hierin toe en stelde een topconfe rentie voor. President Kennedy ant woordde „dat de crisis was veroor- zaakt door het heimelijk zenden van aanvalswapens naar Cuba en dat het antwoord lag in de verwijdering van dergelijke wapens". Hy voegde er- eraan toe dat we heel graag zouden deelnemen aan besprekingen die zou den kunnen leiden tot een bevredi gende en vreedzame oplossing, maar dat de raketten van Cuba moesen verdwijnen. Adlai Stevenson riep op een vergadering van de Veiligheids- DEN HAAG (OPD) Het lid van de Tweede Kamer, de heer N. Ver- laan (Boerenpartij groep-Koekoek t heeft aan de minister van Economi sche Zaken gevraagd toe te staan, dat de gebruikelijke opruimingsuit verkopen in januari by uitzondering, geheel of gedeelteUjk. op nader te be- I palen dagen in december plaatsheb ben. Dit in verband met de invoe ring van de b.t.w. eventuele oprui- In een toelichting op zyn vraag zegt de heer Verlaan, dat door invoe- ring va, de btw eventuele oprui- j mingskoopjes, zoals kleding, schoe- I nen. woningtextiel ea.. In januari voor het koperspubliek duurder zijn dan in deceber. Bovendien zal voor het bedryfsleven én in het by- zonder de detaillist een in decem ber te houden gehele of gedeeltelyke opruimingsverkoop het inventarise ren vergemakkeüjken en de opstel- j ling voor teruggave van de oude om- zet belasting bekorten. I Inmiddels heeft het hoofdbedrijf - schap detailhandel vastgesteld, dat de zomeropruiming in 1969 zal begin- I nen op 17 juli. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) is het adres van juwelier-horloger waar u voor de a.s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt koven. Wij onze 30-jarige traditie. Ruime keuze - aparte modellen - de beste merken - prima altijd voordelig. d. Water, handhaven vakservice -

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23