Sheik beloont spel van Piet Keizer Ajax overmeestert Turken in de modder Deone-man show9 van arbiter Ritter Tactiek Zeven van de acht Gouden horloge en honderd dollar Lof voor Ajax Magnifieke triom f (0-2) in heksenketel van Turkse aanhang FC Köln spant proces aan LEO HORN NAM PENALTIES VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Wlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllll'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Door Peter van Putten» ISTANBOEL (GPD> Het vuur in de Turken was ineens geblust. Plotseling was de schittering die in hun ogen glansde, geheel verdwenen. Zwijgend zochten zij snel hun weg langs de steeds groter wordende plassen. Gelaten zochten zij troost bij de gedachte dat Allah het zo heeft, gewild. In het waarom durfden zij zich niet te verdiepen. Alleen al de vraag of een moslim zich tijdens de periode van de ramadan (de boeteperiode» aan een Europa Cup-treffen mag laven, was te vermetel en bleef daarom onge steld. Daarom en ook omdat een cordon van militairen de toegang tot de Ajax-kleedkamer versperde, misten zij de uitzinnige vreugdetone len die zich daar afspeelden. Als kleine kinde ren. schreeuwend van pure menselijke blijd schap viel iedereen elkaar in de armen. Het ging er bijna Turks aan toe. Doelman Bals zat met blinkende oogjes naar een grote beker te kijken, die hem door een Turkse supporter in de hand was gedrukt. Voor de aanvoerder van de beste ploeg, gaf hij bij het .overhandigen van zijn ge schenk te kennen. Nog verheugder was die aan voerder echter, dat het allemaal voorbij was. Een mening, die door de meeste anderen werd ge deeld. Een van de eersten die zijn beheersing terug vond, was trainer Michels. Nuchter stelde hij vast: „De jongens hebben gewerkt als paarden. Ik vond het prachtige doelpunten. Het gaat trou wens in dit soort wedstrijden niet alleen om lo pen. Als je geen kracht hebt dan loopt de an der je onder de voet. Het belangrijkste en fijnste vind ik echter dat onze jongens zich beheerst hebben. De Turken lokten ze op alle mogelijke manieren uit. Eigenlijk horen deze mensen in het internationale voetbal niet thuis. Er was voor de reserves en voor mij niet eens een bank. We hebben de hele wedstrijd moeten staan". Wat het uitlokken van die overtredingen be treft had ook dokter Rolink een uitgesproken mening. „Het is ongelooflijk wat een smerighe den die Turken hebben begaan. Het aantal bles sures is onvoorstelbaar en onvergelijkbaar groot met andere wedstrijden". En zonder te hoeven na te denken somde hij op: ..Vasovic en Swart hebben een enkelblessure. Keizer. Cruijff en Muller zijn keihard in de kuit getrapt en daar geblesseerd en Nuninga's scheenbeen is even eens op" ongezonde wijze behandeld' De slachtoffers voelden daar echter niets van. De pijn werd voorlopig vergeten. Overal tevre den gezichten en geluiden. Nuninga: ..Blij dat ik er af ben", welke woorden door Ben Muller hardgrondig werden onderstreept. Gert Bals: „Het was moeilijk, de bal was verschrikkelijk glad. maar dat maakt nu niets meer uit". Johan Cruijff vond het allemaal maar waardeloos. „Je kon niet uitverdedigen. Dat veld was on bespeelbaar". Piet Keizer over het algemeen na een wedstrijd nooit zo spraakzaam, bleek nu wel bereid eens lekker na te kaarten. Terwijl hij kennelijk genoot van een sigaret vertelde hij „Ik heb nog nooit in mijn leven op zo'n slecht veld gespeeld en ik hoop dat het nooit meer zal gebeuren ook. Het resultaat had ik niet verwacht. Ik dacht dat wij met 40 zouden verliezen". En plagend in de richting van Swart: ..Ik heb ge merkt dat ik. als ik 35 ben. als back nog best een poosje meekan Trouwens Piet had alle reden om goedge mutst te zijn. Kort na zijn terugkeer in het Hiltonhotel liep hij de sheik van Koeweit, een van de rijkste mannen ter wereld, tegen het met burnoes en andere oosterse kleden omhulde lijf. De sheik vertelde van Keizers spel genoten te hebben en wilde zijn dankbaarheid tonen. En voordat Keizer wist wat hem overkwam, kreeg hij een gouden horloge en honderd dollar in de handen gedrukt! In de Turkse cabine was de stilte voelbaar. Zwijgend zocht iedereen zijn burgerpakje weer op. Slechts enkelen waren bereid iets te zeggen. Ogun: ..Ajax heeft verdiend gewonnen. Het speelde intelligenter" En Nunweiler: „Ik heb van te voren gesegcl dat het moeilijk zou wor den, maar ze wilden me niet geloven. Bovendien bleek Ajax over een voortreffelijke conditie te beschikken". Heel langzaam werd het in de catacomben echter weer rustig Nog een keer schalde een daverend gelach ooor de kale gangen Dit was toen Pronk bij het verlaten van het stadion op merkte: „Dat veld is niet alleen slecht: het stonk nog ook". ISTANBOEL <GPD> De aller laatste herinneringen, die de AJacie- den aan Istanboel zullen overhouden, zijn van vriendelijke aard. Nadat zij tweemaal drie kwartier de beangsti gende confrontatie met het Turkse voetbal op een onbespeelbaar terrein hadden doorstaan, werden zij bij het verlaten van het stadion toegejuicht door Turkse supporters. De Fener- I bahce-aanhang was, toen alles ver loven was, maar al te geneigd de I grootheid van de Nederlandse kam- pioen op voet.balgebied te erkennen 7o'n houding verzacht het leed om de nederlaag. Voor de elf bemodder- de haast onherkenbare Nederlan ders moet het weldadig hebben aan gedaan. Een soort erkenning, dat zij deze avond ondanks alle ruwe aan slagen op lichaam en geest, de meer deren waren gebleven. Wielrennen De vijfde etappe van de Ronde van Mexico, een étap pe van 193 km van Leon naar San Luis Potosi, is gisteren in de sprin! gewonnen door de Mexicaan Alcan tara in 4 uur 38 min. 30 sec. D° Nederlander Oosternof werd derde F Je'rx <Mpx.) behoudt de eerste plaats in de algemene rangschikking. (Door Piet Kienhuis). ISTANBOEL (GPD) Alles is voor Ajax toch nog goed afgelopen, ondanks het abominabel slechte veld en de heksen ketel van het troosteloze Dolmabahce-stadion. De Amsterdam mers plaatsten zich onder een voortdurend gutsende regen, en op een veld dat meer op een zwijnenstal leek dan op een gele genheid om topsport te bedrijven met twee ferme doelpunten in de kwartfinale van de Europa Cup. Met de 20 in Amster dam en de twee doelpunten in Istanboel, werd dat een triomf voor de Ajacieden van 40. ligente tactiek van Ajax op dit slech te veld niet opkonden. De helden van Jaap van Praag keerden weliswaar i byna onherkenbaar terug in de De zo heetgebakerde Turken van kleedkamer maar ouder de dikke. Fenerbahce moesten het na afloop vette modder, straalden hun «ez.ch- 1 ten. Zy waren niet alleen enorm bly met de overwinning, maar ook met het feit dat de zware last van deze wedstrijd waarnaar zU zolang had den moeten uitkijken, van hun schouders was gevallen. Piet Keizer vormde het middel punt van de feestvreugde. De blonde Ajax-artiest, die met zijn wervelen de dribbels in deze taaie kleimassa maar slecht uit de voeten kon. nam na negen minuten in de tweede helft niettemin de wurgende onzekerheid weg door toch op zijn befaamde wij ze de eerste treffer in het Turkse doel te plaatsen. Hiermee sprong de totaalscore meteen van twee- op vier-nul. De wedstrijd was daarmee beslist. De Turken beseften het na tuurlijk ook, hoewel zij met inzet van alle reserves bleven volhouden tot het bittere, het wel zeer bittere, ein de. Keizer pikte de bal op temidden van de ergste kleiklodders op het middenveld, laveerde zo goed en zo kwaad als dit onder deze moeilijke omstandigheden mogelijk was langs de Roemeen Nunweiler en Yilmaz en degradeerde doelman Yavuz in het volgende moment tot een bijzon der ongelukkig mens. Keizer, die an ders niet zo uitbundig rea geert. sprong nu een gat in de lucht, keerde met beide armen omhoog ge stoken naar zyn plaats terug. geveer 40.000 fanatieke landgenoten, fel bleven attaqueren. De afronding van deze abnormale wedstryd had twee minuten voor tijd niet beter kunnen gebeuren dan zo als Klaas Nuninga dit deed. Nuninga, de slanke, fragiele Ajacied die het in deze loodzware strijd bijzonder moeilyk had. ontving de bal met een geraffineerde verre wipper van Johan Cruyff. die zich ondanks de onhandelbaarheid van de bal knap had ontdaan van twee tegenstanders. Nuninga ploegde een eindweegs door het moeras en plaatste de bal vervolgens in de uiterste rechter hoek. Dat betekende 02, in totaal 04. maar in feite 06. De opstelling van Rinus Michels bevatte inderdaad voor deze specia le gelegenheid niet veel onverwachte elementen. Nu Wim Suurbier afwezig was, werd Sjaak Swart op de rechtsback plaats gezet en Vasovic kreeg de taak als Ausputzer te fungeren. Al leen Cruyff en Keizer zouden het aanvalsvuurtje brandende moeten houden. Aanvallend Opgezweept Bals maakt een aanval van Fenerbahce onschadelijk en daar bij houdt Vasovic (rechts) een wakend oogje in het zeil. De Ajacieden konden van dat mo- ment af hun voorzichtige defensieve tactiek iets meer laten vieren, maar zij moesten voor het doel toch steeds ferm in het geweer komen, omdat j de Turken, opgezweept door hun on- De Turken hadden de verre van gemakkelyke opgave uiteraard sterk aanvallend te spelen, maar toch ook niet al te veel de verdediging te ver waarlozen. Immers, elk doelpunt van Ajax zou in dit geval dodelijk zijn. Voor Cruyff en Keizer werden der halve vier man op een lijft in de de fensie gehouden. Dat bleek te veel te zijn om de voorhoede in de gelegen heid te stellen de zwaar verschanste Verheugd (en bemodderdi verlaten de Ajax-spelers het veld. V.l.n.r. Van Duivenbode. Groot, Nuninga. Swart en Muller. Ajacieden uit hun stellingen te bran den. Ongetwijfeld hadden de voor- waartsen van Fenerbahce voldoen de vechtlust en élan. maar zij be schikten nu eenmaal niet over genoeg techniek en tactisch inzicht om in deze uitzichtloze modderbrei tot doorslaggevende resultaten te kun nen komen. Toch was de aanvalsdrift van de Turken wel zo groot om doelman Gert Bals aan het einde van deze ti tanenstrijd te kunnen bestempelen als de man die voor de hechte on derbouw had gezorgd van deze victo rie. Het werd een prachtige rehabili tatie van de 32-jarige keeper, na zijn laatste ongelukkige wedstrijd in de competitie, j De fraaie beker, die hjj na afloop als aanvoerder van 't winnende team ontving van een of andere onderne ming. betekende dan ook een ge paste hulde voor hem. Verder is Sjakie Swart de belang 1 rijkste hoeksteen geweest in de Am sterdamse defensie. Hy was welis waar de man die vooraf het meest foeterd op het weer en het veld, maar hy ontpopte zich als een complete i back. Men kon na afloop de plak- I ken klei van hem afpellen. Maar ook j alle Amsterdamse spelers hebben i zich geweerd als leeuwen al ging dat ten koste van een serie blessures. I Het behoeft nauwelijks verteld te worden, dat van enig verantwoord voetbal of van een fijnzinnig tech- Scheidsrechter Josef Ritter in het nauic Ajax heeft gescoord en daar zijn de Turken het natuurlijk niet mee eens KEULEN ANP» FC Köln M v&n plan een proces aan te spannen tep.en een Keuls boulevardblad. Het blad meldde woensdag, dat de wed strijd tussen FC Köln en ADO direct op de Duitse televisie zou komen, hetgeen niet rebeurde. Het bestuur van de Westduitse bundesligavereni ging stelt het boulevardblad er nu verantwoordelyk voor. dat ...slechts" 22.136 mensen de wedstryd bezoch ten. nische wedstrijd weinig terecht is ge komen. Het was een bikkelharde par tij catch-as-catch-can. Een poker spelletje, dat hetgeen bij voorbaat vaststond gewonnen zou worden door de ploeg die de langste adem had. Dat was. zoals eigenlijk wel ver wacht mocht worden Ajax, maar d» Turken bleken op dit voor hen wel heel ongewone veld toch ook niet spoedig door de knieën te gaan. Het nog grotere accent op de aan val na rust is Fenerbahce echter noodlottig geworden. De Turken za gen toen blijkbaar ook zelf in, dat zij door vier man achter te houden niet tot doorslaand resultaat zouden komen. Er werden nog enige speler» naar voren gedirigeerd en dat stelde toen Keizer btfna onmiddellijk in de gelegenheid een van zijn nonchalant lijkende slaloms te ontplooien, die het voor Fenerbahce fatale doelpunt tot gevolg had. De Roemeense scheidsrechter Jo sef Ritter. in het dagelijks leven amb tenaar, en waarschijnlijk deze dagen in Istanboel de meest geteisterde man. heeft nu en dan de grootste moeite gehad de wedstrijd in han den te houden Er dreigde enige ma len vechtpartijen uit te breken al» de spelers in de vette klei al te hard tegen elkaar opbotsten. Maar ge lukkig bleef alles binnen de perken, hetgeen echter niet de verdienste van de heer Ritter is geweest. HU was bij het begin met een mas saal boe-gproep begroet en het vuur werk spatte aan alle kanten om hem heen Maar nadat het eerste doelpunt wrj gevallen maakte zich een doffe ver slagenheid van de tribunes meester. De donderbussen en voetzoekers ble ven verder achterwege en eigenlUh was iedeveen blU toen deze gedenk waardige slag op het onbespeelbar» veld en ln deze troosteloze sfeer van het haveloze stadion achter do rug was. De vreugde van Ajax werd nog vergroot door het feit dat men niet voor de tweede keer naar dit natte land aan de Zee van Marmora behoefde te gaan DEN HAAG (ANP) Zeven van de acht kwartfinalisten in het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen zyn thans bekend Het zUn Benfica (Portugal) en AC Milan (Italië), die in de tweede ronde vrijgeloot waren, en AEK Athene (Griekenland), Spar tak Trnava (Tsj.-Sl.), Celtic ('Schot land), Manchester United (Enge land) en Ajax^ (Nederland). Dp aohtste plaats zal worden ingenomen door de winnaar van de ontmoeting tussen Real Madrid en Rapid We nen. De eerste wedstryd eindigde in en 10 zege voor Rapid. De re- turnwedsfcrijd vindt volgende week woensdag in Madrid plaats, een dag nadat in Genève de loting is ver richt voor de kwartfinales. IJshockey Het ijshockeyteam van Den Bosch heeit thuis met 3—8 verloren van het Tilburgse TIJC. De tussenstanden waren 32, 04, 02 De wedstrijd trok 1500 toeschou wers. (door Piet Kienhuis) ISTANBOEL (GPD) De toestanden rond de tweede Europacupwedstrijd tussen Fe nerbahce en Ajax zal men in de toch reeds roemruchte ge schiedenis van dit jaarlijks ge beuren van de voetbalgroten moeilijk kunnen terugvinden De in wezen niet zo vreselijk ingewikkelde kwestie om te be slissen of een wedstrijd in ver band met de weersomstandig heden al of niet kan doorgaan, is in dit geval een giller ge worden. De hele affaire bereikte zijn lachwekkende climax gister middag om half een in het smoezelige Dolmabahce-stadion aan de oevers van de Bosporus die reeds dagenlang in een triest regengordijn is gehuld De hoofdpersoon in deze zeld zame one-man show was de Roemeense scheidsrechter Josef Ritter, die hier in Istanboel zijn debuut in de Europacup-1 zou maken. Het is een opvoe ring geworden in de vette gele klei van het gemeentelijke sta dion, die Toon Hermans in zijn beste doen de Roemeen moei- lijk zou hebben kunnen verbe teren. Stelt u voor, de heer Ritter, een eerzaam Roemeens burgo van rond de veertig jaar, die in zwart voetbaltenue en voet balschoenen optrad als droog komiek in de brei zo glad als een ijsbaan tussen de twee doe len. Zyn figuranten waren tien tallen Nederlandse en Turkse journalisten en een handval op gewonden Turken, die er op dit ongewone uur in geslaagd wa ren, dat ene kleine poortje in het stadion dat open was, bin nen te dringen. Als belangstel lende toeschouwers fungeerden voorts diverse bestuursleden van Ajax en een enkele verte genwoordiger van Fenerbahc onder wie de gedegradeerde trainer Ignace Molnar. Zodra de lieer Ritter het veld tussen de kletsnatte tri bunes glijdend en soppend had betreden leek het of hy zijr zinnen had verloren: een ca meraman van de NTS met zijn zware apparatuur en vele an deren hadden de grootste moei te om de doodernstige referee in zijn glibberige en grillige kielzog te volgen. De heer Rit ter wierp de gespikkelde bal als een kleuter, die juist nieuw speelgoed heeft ontvangen, me ters de lucht in en keek dan met spanning toe hoe de bal zou reageren als hij in het moeras neerplompte. De Roemeen ondernam ver volgens, achtervolgd door joe lende Turken en zich op de knieën slaande journalisten enige solorushes met onbeken de bestemming, de bal zo goed en zo kwaad als dat ging voortschoppend teneinde te trachten er achter te komen oi in deze onvoorstelbare modder poel voetbal mogelijk was. Hy holde cn draafde al spoedig ii< de taaie substantie naar adem happend, terwyl het water en de modderkluiten metershoog in het rond spatten. Nu en dan knalde hij de bal als in speelse uitgelatenheid 't grauwe lucht ruim in en stond dan weer stil om blykbaar te trachten mof zichzelf in het reine te komen Dat wilde echter maar niet lukken. De heer Ritter waagde zich tenslotte in het doelgebied en verzocht zyn eens zo grote voorganger Leo Horn enige pe nalties op hem af te willen vu ren. Leo Horn, compleet met jagershoedje, heeft, zoals be kend, altyd wel wat over om in het middelpunt der belang stelling te staan. Hij bedacht zich geen moment en gebruikte zijn schoenen, die toch reeds in een kleimassa waren her schapen, prompt als kicksen. De heer Ritter sprong als een harlekyn door net doel en hield pas op toen een van zijn on derdanen uit het lid dreigde te geraken Tot slot ondernam de Roe meen nog enige moeizame sla loms met de bal door het moe ras en begaf zich ten leste, van top tot teen bemodderd en zichtbaar vermoeid en bezorgo naar de vaste wal. Daar wacht te onder andere Ajax-praeses Van Praag met spanning het resultaat van de moeilijke ex peditie af. Maar de heer Ritter had zyn oordeel nog steeds niet gevormd. Met een van spanning verbeten gelaat wenste hjj eerst naar de kleedaamer te gaan waar hij bijna onder de voet werd gelopen door het nog steeds groeiende aantal nieuws gierigen. De Roemeen zat te- neer als een ontredderd man die geen besluit durfde te ne men. llij ging in kort conclaaf met Leo Horn, die reeds 24 uur had rondgebazuind, dat natuur lijk op dit veld gespeeld kon worden, maar die intussen ook niet meer zo zeker was van zijn zaak. Tenslotte was het veld In middels weer een etmaal door slagregens geteisterd. De heer Ritter wilde eerst in het Hiltonhotel praten met de besturen van beide clubs inclu sief de trainers. Hy verdween onder de douche en bleek daar na zyn standpunt opnieuw te hebben gewyzigd. Hij wilde sa men met onder andere Jaap van Praag en Leo Horn naar de Turkse voetbalbond. Aldus geschiedde en daar werd ten slotte achter dichte deuren ook Van Praag en Horn wer den nogal bruut buiten gezet besloten de wedstrijd, ondanks een duidelijke verslechtering van het veld, toch te laten doorgaan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19