Robert Kennedy over de crisis om Cuba (2) Praatjes voor de vaak" van Gromiko m Over meer inspraak van jonge mensen denken ze wel even anders... Bezoek Maar over Voortrekker Pijptabak j1!! zijn ze het eens. Voortreffelijk! I Aan geen generatie gebonden. Die twee roken er best van! ÜÜB WIE WAT Kunstmarkt in Voorschoten Winter gezicht van Schelfhout 18.700 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 PAGINA 11 Temidden van de doorlopende discussies onder leiding tan president Kennedy van Amerika's hoogste functionaris sen over de Sowjetrussische raketten op Cuba, kwam Moskous minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, zijn opwachting bij de president maken. Het was een afspraak, die lang voor de ontdekking van de raketten was gemaakt en president Kenne dy was van mening, dat het pijnlijk was Gromiko niet te ont vangen. Hij overwoog of hij Gromiko van de aanwezigheid der raketten op de hoogte zou stellen, doch besloot tenslotte dit niet te doen, omdat er nog geen beslissing was genomen over Ame rika's gedragslijn. Het gesprek vond plaats op woens dagmiddag in het bureau van de president in het Witte Huüs. Gromi ko begon het gesprek met te zeggen, dat de Verenigde Staten moesten op houden met Cuba te bedreigen. Cuba wilde alleen een vreedzame co-exis tentie, zo beweerde hij. Het was niet geïnteresseerd zijn regeringssysteem naar andere Latijnsamerikaanse landen over te brengen. Gromiko jei voorts, dat premier Chroesjtsjow hem instructies gegeven had presi dent Kennedy mee te delen dat de enige hulp die aan Cuba verleend werd op het geb.«?d van landbouw en landontginning lag, opdat de bevol king voldoende voedsel zou hebben, buiten nog een klein aantal verdedi- fingswapens. In verband met alle publiciteit in de Amerikaanse pers wenste hij nog eens nadrukkelijk te stellen, aldus Gromiko, dat de Sowjet-Unie nooit aanvalswapens aan Cuba zou leve ren Gromiko zei dat hij namens premier Chroesjtsjow en de Sowjet- Unie een beroep op de Verenigde Staten en president Kennedy wilde doen om de spanningen te verminde ren die er in verband met Cuba tus sen beide staten gerezen waren. President Kennedy luisterde ver baasd. maar ook met een zekere be wondering naar de brutale uitspra ken van Gromiko. Vastberaden maar, gezien de provocatie, met grote zelfbeheersing antwoordde hij Gromiko. dat niet de Verenigde Sta de onenigheid aanwakkerden, maar de Sowjet-Unie. De wapenleve ringen van de U.S.S.R. aan Cuba maakten diepe indruk op de Ameri kaanse bevolking en waren voor hem persoonlijk een bron van grote »org. Doordat Chroesjtsjow hem per- soonlijk gerustgesteld had, had hij openlijk verklaard dat er geen actie tegen Cuba ondernomen behoefde te worden, en toch werd de situatie voortdurend gevaarlijker. Gromiko herhaalde dat de enige doelstelling van de U.S.S.R. was om „brood aan 'uba te geven opdat de honger in it land voorkomen werd." En wat e wapenleveranties betrof had de Sowjet-Unie slechts enkele specialis- en gezonden om Cubanen te oefe nen in het hanteren van bepaalde wapens die alleen „verdedigend" waren. Hij stelde nog eens dat hij het woord „verdedigend" wenste te beklemtonen en dat die wapens nooit een bedreiging voor de Ver enigde Staten konden vormen. Pre sident Kennedy antwoordde, dat er geen misverstand over de houding van de Verenigde Staten moest be- j staan, dat die houding aan de Sow jet-Unie duidelijk gemaakt was bij- dens besprekingen met ambassadeur r Dobrinin en bovendien nog door zijn eigen verklaringen. Om elk misver stand te vermijden las hij zijn ver klaring van 4 september voor, waar in gewaarschuwd werd voor de ern stige gevolgen die zich zouden voor doen indien de Sowjet-Unie raketten of aanvalswapens naar Cuba zou overbrengen. Zeer misnoegd Gromiko gaf hem de stellige ver zekering, dat dit nooit zou gebeuren en dat de Verenigde Staten zich geen zorgen behoefden te maken. Na nog vluchtig enkele andere on derwerpen aangeroerd te hebben nam hij afscheid Ik arriveerde kort nadat Gromiko het Witte Huis verlaten had. Het moet gezegd worden, dat de presi- dent van de Verenigde Staten zeer misnoegd was over de zegsman van de Sowjet-Unie! Donderdagavond sprak de meerder- j heid van onze groep zich uit voor een blokkade. Om ongeveer 9.15 die avond gingen we van het ministerie i van Buitenlandse Zaken naar het Witte Huis. Om alle argwaan te ver mijden die wellicht zou ontstaan door een lange rij limousines achter el kaar. gingen we allemaal met mijn wagen: John McCone. Maxwell Taylor, de chauffeur en ik opgepropt op de voorbank en de zes anderen achterin. We legden onze adviezen aan de president voor. De vergade ring leek in het begin op een rustige en bevredigende wijze te zullen ver lopen. Maar terwijl men praatte, ter- w'jl de president dringende vragen opwierp, begonnen de meningen en gedachten weer te verschillen, en niet alleen op minder belangrijke punten. Sommigen van ons schakelden van hef. ene uiterste op het andere over. Bij het begin van 'de vergadering wa- ren ze voor een luchtaanval en tegen dp tijd dat we het Witte Huis verlie- J ten wilden ze helemaal geen stappen ondernemen. De president, die helemaal niet te- j vreden was, stuurde ons weg om ver- i der te beraadslagen. Omdat af wij- j kende gedragingen achterdocht zou- den wekken, schakelde hij weer over i op zyn gewone agenda en zijn cam- I pagne voor het houden van spreek beurten. Op onze vergadering van de daarop volgende ochtend in het ministerie j van Buitenlandse Zaken rezen er weei scherpe meningsverschillen. De spanning en de doorwaakte uren be- gonnen hun tol te eisen. Nu echter, vele jaren later, zijn die menselijke zwakheden ongeduld, driftbuien begrijpelijk. Van ieder van ons werd I een advies gevraagd, dat de toekomst van de hele mensheid aanging, een j advies dat. als het verkeerd was. de vernietiging van de mensheid kon be- tekenen. Dat soort spanningen wekt vreemde reacties bij een menselijk wezen, zelfs bij briljante, gerijpte, ervaren mannen met zelfvertrouwen. Bij sommigen roept het karakter eigenschappen en krachten op die ze zichzelf nooit bewust zijn geweest, anderen wordt de spanning te mach tig. Zwakke plekken Onze situatie was des te moeilijker omdat er geen duidelijke, eenvoudige oplossing was. Een vast omlijnd standpunt was eenvoudig onmogelijk. Elk standpunt had zijn zwakke plek ken en de tegenstanders wezen daar op. vaak met een ruïneuze uitwer king. Tenslotte werden we het, eens over een procedure waarbij we het gevoel hadden de president toch in telligente adviezen te kunnen geven. We wisten dat de tijd drong en dat uitstel onmogelijk was. We splitsten ons in groepen om onze adviezen op te schrijven en begonnen met een concept voor een toespraak van de president tot het volk en de gehele daarna te volgen gedragslijn, waarbij we probeerden alle mogelijke daar aan verbonden gebeurtenissen te om schrijven en adviezen te verstrekken hoe daarop gereageerd zou moeten worden. In de vroege namiddag wisselden we onze papieren uit, elke groep ont leedde en bekritiseerde de anderen en toen werden de papieren weer terug gegeven aan de oorspronkelijke op stellers ter verdere behandeling. Langzamerhand ontstond er een ont werp voor d e definitieve plannen. Voor de voorstanders van de blokka de hield dit in dat er een wettige ba sis voor onze actie werd opgesteld, een agenda voor een vergadering van de organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS), adviezen omtrent de rol der Verenigde Naties, de militaire maatregelen met betrekking tot het aanhouden van schepen en tenslotte de omstandigheden waaronder even tueel militaire macht zou worden aangewend. De voorstanders van on middellijke militaire actie gaven de gebieden aan, die aangevallen zou den worden, een verdediging van on ze houding in de Verenigde Naties, suggesties voor het verkrijgen van militaire steun van de Latijnsameri kaanse landen en het voorstel om contact op te nemen met Chroesjt sjow om hem ervan te overtuigen dat het niet raadzaam zou zijn militaire acties tegen ons in de Caribische Zee. in Berlijn of elders ter wereld te on- dernemen. President Kennedy vertoefde vrij dag en zaterdagochtend in Chicago, waar ik hem telefonisch meedeelde, dat we gereed waren voor overleg met hem. Het hing nu nog van één man af. want de eindbeslissing zou niet door een vergadering worden ge- delingen aan de in Washington ver- Maandagmiddag voor zijn toespraak blyvende ambassadeurs en voorbe- en na de lunch met zijn vrouw had reidingen om hun en anderen schrif- de President nog verscheidene be- telijk de wettige rechtvaardiging die sprekingen In de eerste plaats con- aan onze actie ten grondslag lag. voor stitueerde hij formeel onze commis- te leggen. F.r werden voortdurend meer re geringsambtenaren uitgenodigd voor de besprekingen en eindelijk begon het toch tot de peis door te lekken, dat er een ernstige crisis dreigde. I sie tot dusverre „de groep" of „oorlogsraad" genoemd als „uit voerende commissie van de Nationa le Veiligheidsraad" „teneinde eer» doeltreffende leiding te geven aan de werkzaamheden van de uitvoerende Door persoonlijke interventie van de macht in de huidige crisis". De Pre- president bij verscheidene bladen sident werd officieel voorzitter en tol verschenen maandagochtend alleen nader order zouden we elke ochtend om 10 uur met hem vergaderen. Kort daarna had de President een bespreking met de leden van het Ka binet en stelde hen voor het eerst op de hoogte van de crisis. Toen, kort voor de uitzending, sprak hij met da leiders van het Congres. Dit was de moeilijkste vergadering. Ik was er niet bij maar toen ik hem daarna zag begreep ik dat het enorm inspannend moest zijn geweest. Vele leiders van het Congres had den scherpe kritiek geuit. Ze waren van mening dat de President krach tiger had moeten optreden, met een berichten, dat de President een be langrijke toespraak zou houden en dat het land voor een ernst'-ge crisis stond. Militair gereed De diplomatieke stappen waren van grote betekenis. We waren in staat een stevige wettige grondslag voor onze actie via het OAS-verdrag te leggen en onze positie over de ge hele wereld werd versterkt doordat ue Organisatie unaniem het ad vies voor een quarantaine steunde. De Sowjet-Unie en Cuba stonden dus tegenover het gehele Westelijke militaire aanval of een invasie en halfrond. Bovendien kon Acheson dat de blokkade een veel te zwak met behulp van gedetailleerde foto's antwoord was. Senator Richard B. snel de Britse premier Macmillan en Russell van Georgia zei dat hij geen de Franse president De Gaulle van vrede, met zichzelf zou kunnen heb- de juistheid van onze reactie over- ben als hij niet in de sterkste be tuigen. En m de huidige spannende woordingen zei hoe belangrijk het dagen is het een prettige herinnering, I was dat we krachtdadiger optraden dat geen enkele Westerse mogend- dan de President voorstelde. Senator heid de V.S. zo krachtig steunde als J. WflMam Fulbright van Arkansas Frankrijk. Generaal De Gaulle zei: I adviseerde ook sterk een militair op- „Ik zou precies hetzelfde gedaan heb- treden inplaats van zo'n zwakke ben", en hij zei er nog bij dat hij maatregel als een blokkade. Anderen de foto's niet behoefde te zien. om- verklaarden dat ze er sceptisch te- dat „een machtig land zoals het Uwe j genover stonden maar in het open- niet zonder bewijsmateriaal handelt". I baar zouden zwijgen, alleen omdat Kanselier Adenauer van W^st-Duits- het zo'n gevaarlijk uur voor de natie land zegde zijn steun ook toe en zo was. Nadat de President naar de vaak zeer emotionele kritiek geluisterd had. verklaarde hij dat hij alle nood zakelijke stappen zou doen om de veiligheid van de Verenigde Staten te waarborgen, maar dat hij niet van werd voorkomen dat de Sowjet- Unie de V.S. van Europa scheidde. (Diefenbaker, de Canadese premier, was de enige NAVO-leider die twij felde en zijn ongeloof uitsprak). Dit gebeurde allemaal gelijktijdig met de w toespraak van de president en was I ^ning wü dat een grotere"militaï- al.een mogelijk door gewe g re jn het beginstadium gerecht- werk en de moeizame besprekingen' nomen. De president- zegde zijn ver dere reisplannen af en keerde naar Washington terug. Tijdens zijn terugreis naar Washin- ton werden onze strijdkrachten over de gehele wereld gealarmeerd. Van uit onze vergadering gaf minister McNamara telefonisch bevel dat vier luchteskaders gereed moesten wor den gehouden voor een aanval, voor het geval de President zou besluiten dat advies te volgen. De President was om 1.40 's mid dags terug in het Witte Huis en ging eerst zwemmen. Ik zat op de rand van de zwemvijver en we praatten. Om half drie hepen we terug naar de Ronde Zaal. De vergadering duur de tot tien minuten over vijf. Ze was geconvoceerd als een formele verga dering van de Nationale Veiligheids raad. McNamara Bette deorgumei^- ten voor de blokkade uiteen: anderen die vóór een militaire actie. De dis cussie vei'liep over het algemeen ADVERTENTIE NIEIV1EVE.R Voortrekker Naturel. Licht en geurig. Eerlijke tabak. Puur natuur. Recht op de man af. ƒ1.25 per pakje. NIEUW! Een creatie apart: Voortrekker Aromatic! Dezelfde eerlijke tabak, Iets aromatischer van geur. Ook 1.25. U kunt zied gratis abonneren op „Het Nieuwsblad voor Pijprokers". Tl] FOP)OPI l^ MIFMFYFP' Briefkaartje aan Postbus 41 N Groningen, is voldoende. II IL-V-ZL-^ V-/i IMIL.IVIL-1 I— I President John F. Kennedy rustig en weldoordacht, hoewel er. zoals vaker bij dergelijke vergaderin gen. bepaalde uitspraken werden ge daan en als onomstotelijke waarhe den werden aanvaard, die ik welaan, vechtbaar 'achtte. De President besloot in de namid dag ten gunste van de blokkade. De volgende ochtend kwamen we bijeen voor een slotvergadering met gene- raai Walter C. Sweeney van de tacti sche luchtmacht, die de President meedeelde dat zelfs een zware bij verrassing ondernomen luchtaanval geen zekerheid kon geven alle raket bases en kernwapens op Cuba te ver nietigen. Daarmee werd de laatste geringe twijfel die nog bij hem ach ter gebleven kon zijn weggenomen. Hij had tfieh er zorgen over gemaakt dat een blokkade raketten n>et ver- I wijderde, nu werd het hem duidelijk dat ook bij een luchtaanval die taak niet kon worden volbracht. Zijn sterkste argument tegen een militaire aanval, en niemand kon dit voldoende weerleggen, was dat een luchtaanval de morele positie van de I Verenigde Staten over de gehele we reld zou aantasten, zo niet vernieti gen. Stevensons ad\ies Adlai Stevenson, onze ambassadeur by de VN, was zaterdagmiddag uit New York teruggekomen om onze vergadering bij te wonen en hij had ook al veel van de voorafgaande be sprekingen bijgewoond. Hij had al tijd getwijfeld aan de luchtaanval, maar op die vergadering op zater dag bepleitte hij sterk wat hij enkele I dagen tevoren nog maar aarzelend tegenover mij had geuit. nl. dat I we duidelijk tegen de Sowjet-Unie moesten stellen dat wij. wanneer de raketten uit Cuba teruggetrokken zouden worden, bereid zouden zijn onze raketten uit Turkije en Italië terug te trekken en onze marinebasis in Guantanamo Bay wilden opge ven. Enkelen van de aanwezigen reageer den fel op deze suggestie en er volg de een scherpe woordenwisseling. Hoewel de President het voorstel van Stevenson verwierp, stelde hij toch, dat hij al lang twijfel gekoesterd had I omtrent de waarde van de Jupiter raketten in Turkije en Italië en en- kele tijd geleden aan Buitenlandse Zaken had gevraagd onderhandelin gen over de terugtrekking te willen j beginnen. Hij was echter van me- I ning dat het nu niet het juiste mo- 1 ment was om een dergelijke stap I voor te stellen en we konden Guan tanamo Bay niet onder Russische bedreiging laten. Stevenson is vaak openlijk bekritiseerd om het stand punt dat hij in deze vergadering in nam. Ik geloof dat met nadruk ge zegd moet worden, dat hy een ge heel verschillende mening van die der anderen verkondigde, een me ning die daarom al van belang was voor de President. Hoewel ik het totaal oneens was met zijn adviezen, vond ik het toch moedig van hem dat hij ze stelde en ik moet eraan toevoegen dat ze stel lig even wys waren als enige andere die toen werden geuit. De toespraak van de President werd vastgesteld op maandagavond. Onder leiding van Ball, Alex Johnson en Martin werd van uur tot uur een programma op gesteld voor de voorbereidingen van een vergadering van de OAS, mede die er aan vooraf gingen. In deze pe riode gingen de militaire voorberei dingen door. Raketbemanningen wer den opgeroepen en paraat gehouden. De troepen trokken Florida en het zuidoostelijk deel van de Verenigde Staten binnen. Zaterdagavond laat trok de First Amored Division vanuit Texas Georgia binnen, en voor vijf andere divisies werd de staat van alarm afgekondigd. De basis te Guan tanamo Bay werd versterkt. De Ma rine zond 180 schepen naar de Cari bische Zee. De strategische lucht macht werd over de burgerlijke vlieg velden in het gehele land verspreid om bij een eventuele aanval minder kwetsbaar te zijn. De B-52 bombar dementsvliegtuigen werden volledig geladen met kernwapens in de lucht paraat gehouden. Wanneer er een landde nam een ander onmid dellijk zijn plaats in de lucht In. vaardigd was. Omdat 't mogelijk was dat de zaak opgelost kon worden zon der een verschrikkelijke oorlog, had hy tot de door hem voorgestelde han delwijze besloten. Hy zei ook dat er tenslotte misschien toch militair op getreden zou moeten worden, maar dat moest niet lichtvaardig gebeuren. Hij gaf de geruststelling dat intussen alle maatregelen genomen waren om onze militaire krachten voor te be reiden en voor onmiddellijke inscha keling gereed te houden Hij waarschuwde hen, dat, als een aanval gelanceerd werd. onze tegen standers konden antwoorden met en raketvuur waardoor vele miljoenen Amerikanen zouden worden gedood. Dat was een risico dat hij niet wilde nemen voor hij alle andere mogelijk heden tot het uiterste en op de meest krachtdadige wijze had uitgeput. Hij waarschuwde hen dat dit een uiterst hachelijke zaak was en dat iedereen 1**1 goed doordrongen moest zijn van de Scherpe kritiek risico's die eraan vast zatert. Toen de vergadering afgelopen was was hij Een uur voordat President Kenne- erg opgewonden. Later, toen we er dy zijn toespraak zou houden liet mi- I over spraken, bekeek hy het wat filo- nister Rusk Ambassadeur Dobrinin sofischer en wees erop dat de reactie bij zich roepen en stelde hem op de hoogte van de te houden toespraak. De kranten berichtten dat Dobrinin er zeer geschokt uitzag toen hij het bureau van de President verliet. van de Congresleiders op wat wij moesten doen, hoewel militanter dan de zyne. toch erg veel leek op onze eerste reactie toen we de vorige dins dag over de raketten hoorden. ADVERTENTIE Wie ontving de eerste Nobelprijs U vindt het duidelijk omschreven In WAAR'1969 hst nisuwt. 288psgina's tellende pocket jaarboek - geïllustreerd^ f3,25 afgehaald aan kantoor LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1, Leiden. f 3,95 toegezonden per post. Wilt U op het giro (57055) strookje vermelden: Wie wat waar 1969 In het historische Ambachtshuis op de Voorschotense Voorstraat 14 zal vrijdag, zaterdag en zondag a.s. voor de tweede maal een Kunstmarkt wor den gehouden. De organisatie is »n handen van de onlangs opgerichte Kunstkring Voorschoten, die ook en kele gastexposanten uit andere ge- gemeenten heeft uitgenodigd deel te nemen. Schilderijen, tekeningen, keramiek, wandkleden, sieraden, kleinplastiek en andere kunstuitingen zullen wor den geëxposeerd. De eerste Kunstmarkt, die in december 1967 werd gehouden, was al onmiddellijk een groot succes. Niet minder dan 4500 personen bezochten deze markt. Inmiddels zyn in het Ambachtshuis enkele verbeteringen aangebracht met name wat de verlichting betreft. De Kunstmarkt wordt morgen door burgemeester L. do Kool om twee uur geopend. DORDRF.CHT (ANP) - Op de m. jaarsveiling bij Mak in Dordrecht zUn voor schilderijen van bekend# schilders hoge prijzen gemaakt. Aan de top stond een schildery van An dreas Schelfhout. „Wintergezicht", dat f 18.700 opbracht. „Jachtstoet" van Van Huchten- burgh werd geveild voor f 14.000 en ..Farao van de Nyi" van G. Hoet voor f 15 000. Het schildery .Avond stemming" van H. de Hoogh bracht f 7000 op en ..Schoolinterieur" van Horemans f 12 000 By de etsen werd „Zelfportret met sjerp om de hals" van Rembrandt voor f 4200 ver kocht. „Boodschap aan de herders" eveneens van Rembrandt, ging voor f 2400 onder de hamer door. Etsen van andere Hollandse meesters brachten tussen f300 en f600 op.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17