Beschuit met muisjes is nog altijd boeiend Zes kunstenaars van uiteenlopende stijl Expositie „Bauhaus" een fiets, h pracht cadeau! Expositie Theo van Doesburg EN fDit jaar geen Dalsumprijs Naturalistische situaties In Galerie Van der f list: schenk veiligheidiets voor de fiets! KLEDING- TEKORT OP HET POOLSE PLATTELAND Portugese premier belooft nieuwe soeiale politiek Amsterdam - 50 - overleden Pianist Kedra >ERDAG 28 NOVEMBER 1968 LE1D80B DAGBLAD PAGINA n kan tot bijna een kilometer af-\ stand worden gehoord. Prijs in Japan (inclusief ingebouwde KINDHOVEN Op vrijdag 13 de cember zal in het Van Abbemu j seum in Eindhoven een tentoonstelling geopend w< werken van Theo van Doesburg Abbemu- TT overzichts- Hetjermans niet vergeten, orden van 7 (jj. MSTERDAM Morgenmiddag zal in het Stedelijk Mu- n in Amsterdam de grote Bauhaus-tentoonstelling worden lend door de ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek, Hans Arnold. De tentoonstelling, die in Stuttgart en in len reeds een groot succes was, duurt t/m 9 januari 1969. Amsterdam zal de tentoonstel oorreizen naar Parijs en naar illende steden in de VS. „Staiatliches Bauhaus" werd in Weimar opgericht door de ar- Walter Gropius. In 1925 zag lauhaus zich genoodzaakt uit ar te vertrekken als gevolg van i van rechtse extremisten. Van it 1932 was het Bauhaus in gevestigd. In 1932 sloot het Biaalsocialistische stadsbestuur hooi. Daarna werd het Bau- ™van 1932 tot 20 juli 1933 voort in Berlijn. Door het nazi-regi- erd het daar in 1933 opgehe- Gericht op houwen Bauhaus was onder leiding van as de eerste kunstschool, die voor het onderwijzen van moderne kunst een opleidingssysteem vond. Het was hier ook voor het eerst dat een kunstschool het strenge onder schei! tussen de verschillende cate gorieën van beeldende kunst liet schieten. Het Bauhaus maakte geen onderschei dtussen kunst en kunst nijverheid. Het systeem van het on derwijs was gericht op de bouw. Er was aandacht voor alles wat in een moderne maatschappij om een vorm vraagt. Met minimale middelen trachtte men een heldere ordening te bereiken van de ruimte, waarin elk voorwerp een functie vervult. In een groot aantal zalen en kabi netten in het Stedelijk Museum wordt nu een overzicht gegeven van de schilderijen, gouaches, aquarellen, plastieken en grafiek van leraren en leerlingen. Men vindt er zowel van (ANP) B. en W hebben besloten de n Dalsumprijs voor de bes door een Nederlandse in een Nederlands stuk gedure 1967/68 niet toe te ken- in dit seizoen geen enkel tonele is gebracht dat aan en actrices de gelegenheid creatie van een duidelijke en rol en die in hun spel ge- te geven. B. en W. namen dit op advies van de daartoe hen ingestelde beoordelings- besbaande uit de heren Deering ,A. G. Kloppers en SmI:; •kOscar Schlemmer, een der progressieve leraren van het „Bauhaus"ontwierp deze draad figuur „De mens". Kandinsky, Klee en Feininger als j van Schlemmer, Albers en Moholy- j Nagy. Door middiel van foto's en maquet-1 tes krijgt men ook een indruk van de architectuur van het Bauhaus. De 1 directeuren van het Bauhaus waren I alle drie architecten. Walter Gropius (1883-1931). Deze expositie staat on der auspiciën van voornoemd mu seum en de Sikkensgroep N.V. te Sassenheim. De tentoonstelling zal aan de tal rijke activiteiten van Van Doesburg aandacht schenken en hem tonen als schilder, architect, dichter, schrijver, typograaf, designer, theo reticus, stichter en hoofdredacteur van het tijdschrift „De Stijl" (1917- •31). Op de openingsdag zal om vier uur in de Globezaal van de Stadsschouw burg aan Theo van Doesburg pos tuum de Sikkensprijs 1968 worden toegekend. De uitreiking zal plaats vinden aan mevrouw Nelly van Doesburg. Prof. dr. Bruno Zevi uit Rome en kenner op het gebied van de Stijl- architectuur zal een inleiding hou den onder de titel „Van Doesburg morgen" en Joost Baljeu zal spre ken over „De meer dimensionale persoonlijkheid van Theo van Does burg." LEIDEN De Toneelgroep „Theater" uit Arnhem heeft gisteravond in de Leidse Schouwburg Herman Heijermans' „Beschuit met muisjes" vertoond. Het is verheugend, dat de landelijke toneelconstellatie heeft meegebracht, dat wij althans dit seizoen „Theater", dat de laatste jaren bij voortduring op merkelijke dingen doet, wat meer te zien krijgen. De keuze van deze „familiegebeur tenis in drie bedrijven'' was zeker ook opmerkelijk. Men heeft het aange durfd zo kort na het recente jaar van Heijermans-herdenkingen nog weer eens met de popluaire schrijver uit het begin van deze eeuw voor de dag 50ste voorstelling „Ziehier een vrij man" De Haagse Comedie zal ook dit jaar in Den Haag op 5 december in de Kon Schouwburg optreden voor degenen, voor wie Sinterklaasavond geen „pakjesavond" is. Het wordt zelfs een voorstelling met een bijzonder tintje, ditmaal: op de kop af de vijftigste, n.l. van Tom Stoppard's blijspel „Ziehier, een vrij man", waarin Paul Steenbergen de hoofdrol vertolkt. Naast Paul Steenbergen werken aan dit stuk mee: Ida Wasserman, Anne-Marie Heyligers, Kees Coolen, Anne-Wil Blankers, Guus Verstraete, Eric van Ingen en Jan Grefe. lerie Walenkamp j Dibbets, Boezem en drie jonge kunstenaars, die naam, ook internationaal, rven hebben. In onze stad zijn nvai *ds bekend van de Objecten- tie, waarop zij zich echter anders uitten dan nu in de Ga- 'rJJ5 Walenkamp onder auspiciën van O-ïl A-K. houden zich op 't ogenblik in- bezig met een nieuwe, groei- kunstrichting, welke zich nog in wijden zich namelijk aan het iöfcgen van „naturalistische situa- TC daarbij stoelend en voortwer- °P de z.g. „micro-emotive art", lag 2 el „arte povero" geheten, een 2L1* l'n£ welke haar gegeven werd de Italiaan Piero Geraldi, die in Amerika optreedt als coör ond* )r V001, degenen, welke zich in aan deze stroming wijden, aflos Jnicro-emotive art" werd ge- pj trd op een groepstentoonstelling >Wen York in 1966. Zij is evenwel aten ^Pese oorsprong, in tegenstel- vefjtot de „minimalart", die uit stamt. De kunst is constant in beweging. Zij geeft zeer snelle evoluties te zien. Men kan dit aan de hand van en kele voorbeelden op deze expositie ontdekken en onderkennen. „Naturalistische situaties" zijn hier een zandheuvel met hoog opstijgend riet, dat door de luchtstroming uit de ventilator zachtjes gaat ritselen. In derdaad: een micro-beweging, waar van een bepaald effect uitgaat. Voorts een bouwwerkje aan de straat in aanleg, een doorgezaagde boomstam met daarnaast het daarvan af komstige zaagsel en een grasrol op een grasveld. Hier is sprake van een „ideeën- kunst", waaruit de verdere ontwikke ling zich nog niet precies laat afle zen. De bedoelingen ervan in kunstzin nig opzicht (maar wellicht is dat de bedoeling helem&al niet) zijn ons nog te vaag en onduidelijk gebleven, om ons aan een definitief oordeel te wagen. Daarvoor is deze expositie te be perkt. H. LEIDEN Niet minder dan zes exposanten zyn verenigd op de spe ciale december-tentoonstelling, geor ganiseerd door de Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3. Daar wordt de bezoeker gecon fronteerd met de surrealistische söhiuderijen van Diana Vanden berg (echtgenote van de bekende surrea list Johffra), de surrealistische teke ningen van Frans Erkelens, de pot- terie van Carla van Ouwenaller uit Ouwerkerk a. d. Amstel, de grafiek van Erik Pape uit Delft, de kera miek van Anke Blankevoort uit Bloemendaal en de bloemdecoraties van Elisabeth van Sandick uit Den Haag. Het merkwaardige van deze inte ressante expositie is dat ondanks ieders experimenteel zoeken naar originele nieuwe wegen de sterk di vergerende uitingen elkaar toch wel verdragen, ook al worden uw gevoe lens telkens van 't een naar 't ander geslingerd. Het surrealisme vindt veelvuldig zijn voedingsbodem in een ongebrei delde fantasie of in de wereld van de droom daarvan geven Diana Vandenberg en Frans Erkelens dan ook sterk blijk de grafiek van Erik Pape, een perfect etser, is veel vuldig emotioneel betrokken op da gelijkse ervaringen, de potterie van Carla van Ouwenaller valt o.a. op door fraaie glazuren en vindingrijke bewerkingen, de keramiek van An ke Blankevoort laat o.a. singuliere vispatronen zien en de bloemdecora ties van Elisabeth van Sandick kun nen het best omschreven worden met de woorden smaakvol en char mant. Het loont de moeite kennis te nemen van de paden, die deze gede gen kunstenaars bewandelen. zy verkregen bum opleiding aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. doch hun la tere ontwikkeling duidt aan. dat zij jzich een eigen signatuur wisten te verwerven. Men staat tegenwoordig steeds versteld over de bewogen creativi- Een der surrealistische schil derijen van Diana Vandenberg, getiteld Verborgen leven". (Foto LD/Holvast) teit, waarvan velen blijk geven. Een gunstig teken in deze ogenschijn lijk zo oppervlakkige tijd. Wan neer men deze expositie beziet, komt men evenwel tot het inzicht, dat deze tijd lang niet zo oppervlak kig is als hij lijkt. De veelheid aan kunstzinnige facetten, die op deze expositie tot en met 31 december openbaar gemaakt wordt, getuigt van het tegendeel, H. te komen. Terecht, want ook een he dendaags publiek kan zeker nog ge boeid worden door zijn trefzekere to neelpen. Wel werd daarbij voor een maximale kans op begrip en succes gezorgd. In de eerste plaats viel de keus op een stuk. dat niet gekleurd is door het speciale sociale pathos van de schrijver, doch dat zich bepaalt tot zuivere milieu- en zedenschilde ring. Daarvan is „Beschuit met muis jes" naast het meer bekende „Scha kels" een sterk voorbeeld. In de twee de plaats heeft de artistieke leiding van Theater en met name de regis seur Theo Kling zich gepermitteerd Heijermans' taal enigszins aan onze tijd aan te passen, de te uitdrukke lijk melodramatische elementen wat af te zwakken en daartegenover de humoristische kanten te accentueren. Daartegen behoefde geen bezwaar te bestaan. Heijermans' kritiek op de burger- mentaliteit is op zichzelf al bijtend genoeg: een wat lichtere toon maak te haar des te beter verstaanbaar. En o.i. werd de auteur nergens tekort ge daan. We kregen nu een boeiende vertoning voortgezet, waarin ons ei genlijk geen moment het gevoel be ving van „ouwe kost". Aan het uiterlijk van de vertoning was veel zorg besteedeen mooi. ruim niet al te zeer aan tijd gebonden de cor. zonder de gebruikelijke pluche en piëdestals, van Frans Raven en fraaie kostuums, die met het begin der eeuw overeenkwamen. Figuren ten voeten uit Een familie, die vecht om de erfe nis van de onverwacht overleden broer in Australië. Allen ruwe egoïs ten, die hun ware aard slechts onder een dun laagje fatsoen bedekken. Daartegenover een eenvoudige vrouw, geslagen door het lot, de geliefde van de overledene, wier rechten haar be twist worden. Dat is 't eenvoudige ge geven, waarop Heijermans het stuk gebouwd heeft. Hij ging aan het werk en schetste een rees figuren, ten voe ten uit. Hoofdpersoon is de nietswaardige blaaskaak Prosper Bien-Aimé, die in de schulden zit en een pension moet houden. Bernhard Droog speelde de rol bruisend en met zwier; naar onze smaak echter niet steeds geheel pas send in het zo burgerlijke milieu. Om deze familie-aanvoerder heen de he le aanhang: zijn beschaafd doende vrouw Jeanne, treffend vertolkt door Josephine van Gasteren; zijn oom Aristide, een gek mannetje van Al- bert Abspoel; de schreeuwerige neef Baptiste, van Jan Gorissen; diens venijnige vrouw, van Mia Goossen; de dochter Félicité, van Fenneke An drea en niet te vergeten een monu mentale schoonmama van Elise Hoo- mans. Tegenover die allen de vrouw Pollie, geliefde van de oom, die haar kind verwacht (vandaar de titel van het stuk); Henny Orri maakte van deze geslagen vrouw een aandoenlijke figuur, knap gespeeld tot in kleine nuances. John Peters had de moeilijke rol van de zoon, die tegen de zijnen party kiest. Annie Langenaken en Margreet Blanken versterkten het humoristische element, resp. als tante Adèle en Charlotte, de meid en Henk Schaed trad op als advocaat. Het was een over de hele Unie goe de bezetting, in een vertoning die dui delijk maakte, dat er geen reden is om de rastoneelschrijver Heijermans te verge ton. DK. ADVERTENTIE WARSCHAU (AP) „Overal zijn tekorten aan najaars- en winterkle- ding. aan breigoederen en schoeisel", zo schrijft de Trybuna Mazowiecka, het partijblad voor de provincie War schau. Het blad kapittelt de textiel industrie „die er dikwijls de voor keur aan geeft de boetes te betalen voor het niet nakomen van de con tracten, die op de nationale textiel beurs zijn gesloten". Het blad schrijft, dat wel najaarsjassen voor heren, goedkope breigoederen en he renschoenen te koop zyn en geeft de schuld van de tekorten mede aan een slecht distributiestelsel, want in de hoofdstad en de andere steden van het land is wel van alles te koop maar niet in de provincie. Öe fa brieken verdienen vaak him bonus- senomdat zy de gestelde doelen be- reiken door dure goederen te produ ceren. Dat is niet bevorderlijk voor de produktie van goedkope artikelen, aldus het blad. LISSABON (AP) Portugal is vastbesloten zich niet uit Angola, Mo zambique en Guinee terug te trekken ondanks de guerrilla-acties die al ze ven jaar duren en door communisten geleid worden, aldus de nieuwe Por tugese premier, Caetano, gisteren in het Portugese parlement. Ondanks die vasthoudende verdediging van zijn overzeese gebiedsdelen heeft Portugal de mogelijkheid geschapen van een grotere rol voor de inwo ners van die gebiedsdelen op be stuurlijk en regeringsgebied. Caetano gaf in zyn parlementsrede toe, dat er conflicten zyn over enke le nieuwe maatregelen, vooral over zyn vermindering van de perscen- suur en het toestaan van niet-com- munistische oppositie. Over de eco nomie zei Caetano, dat de bezuini- gingspolitiek van Salazar gehand haafd zal blyven. De hoge kosten voor de overzeese gebiedsdelen ma ken buitenlandse leningen noodzake- iyk. Hy beloofde investeringen, die grote bedragen zullen opleveren. Voorts zal de regering huisvesting en onderwys gaan verbeteren en een sociale politiek gaan volgen, die een evenwichtiger inkomstenverdeling zal verzekeren, vooral in de agrari- I sche sector. - WARSCHAU ADN) Op 50-jari ge leeftyd is in Warschau ovedleden de Poolse pianist Wladyslaw Kedra. Hy oogstte vele jaren in Europa en elders grote successen. Kedra was een leerling van Magda Tagliafero en won pryzen op concoursen in Genève en het Chopinconcours Warschau. Een Japanse fabriek meent wokdetector) 1200 gulden. Met I toch nauwelijks een excuus vin- de grootste alarmschei ter wereld zo'n bel op de wekker kan men] den om te laat te komen... te hebben gemaakt. De bel is bijna j ADVERTENTIE 70 centimeter in doorsnede en\ werd in 1928 nl. opgevolgd dooi- Han nes Meyer en van 1930 tot 1933 was Ludwig Mies van der Rohe directeur. De catalogus is uiterst informatief j en gedocumenteerd. Zy bestaat uit 370 p. kunstdruk, ruim 1.000 afbeel- J dingen en 25 reprodukties in kleur. Er zijn in opgenomen deskundige in leidingen van Ludwig Grote, Heinz Winfried Sabais, Otto Stelzer, Hans Eckstein, N>colaus Pevsner. Will j Grohmann en Alfred Arndt. Boven- j dien veel eksten en citaten van Gro- j pius, "Kandinsky, Klee, Itten, Albers, j Schlemmer, Moholy-Nagy en Bayer, I een chronologisch overzicht, biogra fieën, portretten en een bibliografie.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11