Relaas van wijlen Robert Kennedy over twee weken op de rand van de ondergang SPANNENDE DAGEN OM CUBA AGIO IftRTlNI Leven in waagschaal Ex-vertegenwoordiger leverde „pillen" Sommige mensen kiezen Martini omdat bet beter staat De meeste mensen kiezen MARTINI omdat die beter smaakt LETDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (1) Dinsdagochtend 16 oktober 1962, even na negen uur, belde president Kennedy mij op en verzocht me naar het Witte Huis te komen. Hij zei alleen, dat er „grote moeilijkheden" dreig den: een U-2-vliegtuig had een fotografische missie beëindigd en de Intelligence Community was er zeker van, dat Rusland bezig was raketten en atoomwapens op Cuba te stationeren. Dit werd het begin van de Cuba-crisis: een confrontatie tussen de twee gigantische atoom machten, de Verenigde Staten en de U.S.S.R., die de wereld aan de rand van vernietiging door kernwapens en het einde van de mensheid bracht. gebeuren en vertrok. Ik rappor teerde het gesprek aan president Kennedy en aan de ministers van Buitenlandse Zaken Rusk en die van Defensie, McNamara. drukte mijn ei gen sceptische gevoelens uit en stelde voor, dat het misschien raadzaam zou zijn een verklaring uit te geven waaruit onomstotelijk vast kwam te staan dat de Verenigde Staten nooit konden toestaan dat er aanvalsra- ketten of enigerlei andere aanvals wapenen op Cuba ingevoerd zouden worden. Diezelfde middag, 4 september, ver zond de president een soortgelijke waarschuwing, naar een ontwerp van Katzenbach (waarnemend mi nister van Justitie) en my. en wees op de ernstige consequenties die een dergelijke stap zou hebben. Een week later, op 11 september, ontkende Moskou openlijk elk plan tot het ondernemen van een derge lijke actie en bevestigde dat er geen enkele noodzaak bestond voor het transporteren van kernwapens naar landen buiten de Sowjet Unie, met inbegrip van Cuba. Vanaf dat moment In het kantoor van president Kennedy tot zondag ochtend 28 oktober ging het om myn leven en voor Amerikanen en Rus sen, voor de hele wereld, ging het ook om hün leven. Diezelfde ochtend om 11.45 uur kwam een aantal hoge regeringsfunctionarissen bijeen in de vergaderzaal van het Kabinet, waar de CIA, de Intelligence Agency, een officiële verklaring deed. Wy kregen foto's te zien. Er kwamen deskundigen met kaarten en aanwijsstokken die ons zelden dat, als we maar goed keken, te zien was dat er een raketbasis werd aangelegd vlakbij San Cristobal op Cuba. Ik moest het van hen aannemen. Ik bekeek de beelden heel nauw keurig, maar uit wat ik zag, kon ik niet veel anders opmaken dan dat er een terrein vrygemaakt werd voor een boerderij of de bouw van een huis. Ik was opgelucht, toen ik later hoorde dat nagenoeg alle aanwezigen, ook president Kennedy, dezelfde reactie hadden gehad. Nog enkele dagen daar na, toen er op dat terrein meer werkzaamheden verricht waren, maakte de president de opmerking, dat het net een voetbalveld leek. Stomme verbazing De overheersende reactie van de aanwezigen op die vergadering was een gevoel van stomme verbazing. Niemand had verwacht of gevreesd dat de Russen ballistische landraket- ten op Cuba zouden opstellen. Ik dacht aan myn gesprek met de Sow- jetrussische ambassadeur Dobrinin, enkele weken tevoren in myn kan toor. Hy kwam me vertellen, dat de Russen bereid waren tot een verdrag tot stopzetting van kernproeven in de atmosfeer, mits wij toezeggingen wil den doen met betrekking tot onder grondse proeven. Ik zei hem toen, dat wij binnen het Kabinet ernstig be zorgd waren over de hoeveelheid mi litaire uitrusting die naar Cuba ge zonden werd. Diezelfde ochtend had ik dit onderwerp besproken met de president en de ministers van Bui tenlandse Zaken en Defensie. Er wa ren bewijzen dat de Russen behalve de luchtdoelraketten-bases die ge bouwd werden onder het mom van een vissersdorp, bezig waren met de aanleg van een grote marinewerf en een basis voor onderzeeërs. Dit werd allemaal nauwkeurig in het oog ge houden door agenten in Cuba, die veel te weten kwamen via onder vraging van vluchtelingen als die in Florida aankwamen, en door U-2 vluchten. Het was verkiezingstijd. De herfst dagen van september en oktober wa ren vol beschuldigingen en tegenbe- sohuldigingen. Republikeinen „za gen met verontrusting" dat de Ver enigde Staten niet voldoende stappen ter bescherming van onze veiligheid ondernamen. Sommigen, zoals Sena tor Homer E. Capehart van Indiana, suggereerden dat we militair tegen Cuba moesten optreden. Bezorgdheid Ik bracht ambassadeur Dobrinin President Kennedy's ernstige be zorgdheid inzake de toestand over. Hij zei me. dat ik niet bezorgd moest zyn want dat hij instructies had ont vangen van de Sowjetrussische pre mier Chroestsjow om president Ken nedy de verzekering te geven dat de ze militaire opbouw van generlei be tekenis was en dat hy. Chroestsjow, In de herfst van het vorig jaar dicteerde (wylen) Senator Robert op basis van zijn dag boeknotities en herinneringen een geschiedenis van de Cubaan se rakettencrisis van oktober 1962. Kennedy had tengevolge van ztfn onverwachte dood geen gelegenheid meer het verhaal te herschrijven en te voltooien, een taak. die, zy het in zeer be scheiden mate. werd overgeno men door Theodore C. Sorensen. Sorensen was elf jaar lang een van de naaste medewerkers van wylen president Kenne dy met de titel van „speciale ad viseur". Hij beperkte zich tot kleine correcties. Met zyn zin voor historie zorgde hy ervoor, dat een belangrijk document niet werd opgeborgen in de la van een familie-archief, maar dat ieder kennis kan nemen van wat er zich op het hoogste ni veau in de Amerikaanse rege ring afspeelde tijdens „de der tien dagen, waarin de wereld bijna ophield te bestaan". Vandaag en in de komende da gen zullen wij de belangrijkste passages van deze geschiedenis over de Cubaanse rakettencrisis in het Leidsch Dagblad publice ren. niets zou doen dat de verhouding tus sen onze beide landen gedurende de ze periode voorafgaande aan de ver kiezingen zou kunnen schaden. Hij zei voorts dat Chroestsjow Pre sident Kennedy heel graag mocht en hem zeker niet in moeilijkheden wil de brengen. Ik wees erop dat hy naar myn mening dan een hele vreemde manier had om zijn bewon dering te uiten, omdat wat de Rus sen in Cuba gedaan hadden de Ver enigde St. met grote zorg vervulde en dat zijn vriendschapsbetuigingen weinig betekenden naast de militaire activiteiten in de Caribische Zee. Ik zei hem ook dat wy de ontwikkeling met de grootste nauwlettendheid bleven bezien en dat hij wel moest bedenken dat het plaatsen van ra ketten door de Russen op Cuba de ernstige gevolgen kon hebben. Hij verzekerde me dat dit nimmer zou ADVERTENTIE fi 'n lekkere sigaar! Russische leugens In datzelfde tijdsbestek bracht een hogere ambtenaar van de Sowjetrus sische ambassade, die uit Moskou te rugkwam, mii een persoonlijke bood schap van Chroestsjow aan president Kennedy over, waarin werd gezegd, dat eerstgenoemde de president de verzekering wilde geven dat er on der geen enkele omstandigheid land- raketten naar Cuba gezonden zouden worden. Toen vertegenwoordigers van de CIA op de ochtend van dinsdag 16 oktober de U-2 foto's verklaarden, begrepen we dat het allemaal leu gens, dat het één gigantische leugen was geweest. De Russen stationneer- den raketten op Cuba en ze waren al bezig met de verscheping en de bouw van de opslagplaatsen op het mo ment waarop die vele particuliere en openlijke verzekeringen van pre> mier Chroestsjow aan president Ken nedy verstuurd werden. We waren dan ook hoodfzakeiyk geschokt. We waren door Chroestsjow bedrogen, maar we hadden ook onszelf voor de gek gehouden. Geen enkele regeringsambtenaar laad ooit de veronderstelling tegen president Kennedy geuit dat de Rus sen weieens raketten op Cuba zouden kunnen stationeren! Verscheidene malen had de president aan de in lichtingendienst gevraagd wat de be tekenis voor de Verenigde Staten kon worden van die opbouw. De Intelli gence Community had hem telkens gemeld, dat niet verwacht kon wor- den, dat Moskou van Cuba een stra tegische basis zou maken, vooral om dat het risico van vergeldingsmaat regelen van de zyde der Verenigde Staten veel te groot was om dit risi co te nemen. Later hoorden we dat er in sep tember 1962 rapporten van agenten binnengekomen waren die de aanwe zigheid van raketten op Cuba ver meldden. De meeste rapporten waren onjuist, sommige doordat onervaren waarnemers de landraketten niet hadden kunnen onderscheiden. Ver scheidene rapporten bleken echter juist. Zo was er een verslag van iemand, die de piloot van premier Fidel Castro op een avond had ho ren bluffen over de kernraketten die Cuba van de Russen zou krijgen. Maar vóórdat deze rapporten uit gebracht werden moesten ze gecon troleerd en nogmaals gecontroleerd worden. Men achtte ze niet betrouw baar genoeg om doorgegeven te wor den aan de president of aan hogere regeringsfunctionarissen. Achteraf is dit misschien fout geweest. Maar dezelfde nabeschouwing leverde de conclusie dat de Verenigde Staten niet tot daden had kunnen over gaan voor het moment waarop wy dit deden, omdat zelfs de films op 16 oktober niet voldoende zekerheid ga ven om de regeringen en de volke ren van de wereld te overuigen van de aanwezigheid van aanvalsraketten op Cuba. op woensdag 17 oktober toonde ver- I van hem. President Kennedy had scheidene andere installaties, methem in 1961 gevraagd een rapport tenminste 16 en mogelyk 32 raket- samen te stellen voor de Nationale ten met een relkwjjdte van meer dan 'Veiligheidsraad, waarin een advies 1000 myi. Onze militaire adviseurs moest worden gegeven hoe we de meenden dat deze raketten binnen I RussJsche bedreigmg in Beriyn het een week in werking konden komen. De volgende dag, donderdag, schat te onze Intelligence Community dat er op Cuba raketten gereed stonden met een potentiële kernlading van ongeveer de helft van de lopende ICBM (Intercontinental Ballistic Mistiles)-capaciteit van de gehele Sowjet-Unie. De foto's wezen uit dat de raketten op bepaalde Amerikaan se steden gericht stonden en naar schatting zouden enkele minuten na dat ze afgevuurd waren 80 miljoen Amerikanen gedood zyn! Militaire actie De leden van de gezamenlijke chefs van staven waren unaniem van mening dat er onmiddellijk tot mili taire actie moest worden overgegaan. Ze beklemtoonden krachtig hun standpunt dat een blokkade geen en kel nut zou hebben. Generaal Curtis LeMay, hoofd Luchtmacht, drong sterk bij de president aan op de noodzaak van een militaire aanval. Toen de president de vraag stelde wat het antwoord der Russen zou zei: „U zit wel dik in de narigheid, meneer de president. „De president kunnen zUn verzekerde generaal Le- hoofd konden bieden. Toen ik naar zyn rede luisterde had ik overwogen dat lk nog nooit iemand zo helder en overtuigend had horen spreken en dat ik het nooit oneens met hem zou kunnen zyn. Nu bracht hy op de zelfde heldere, briljante manier zyn argumenten voor een luchtaanval en een invasie naar voren. Hy zei dat de president van de Verenigde Sta ten verantwoordeiyk was voor de veiligheid van het volk van de Ver enigde Staten en van de hele vrye wereld en dat het zyn plicht was de enige actie te ondernemen die deze veiligheid zou beschermen en dat betekende vernietiging van de ra ketten. Met enige schroom betoogde ik dat, hoe belangryk de militaire en politieke argumenten voor een aan val boven een blokkade ook waren, de Amerikaanse traditie en geschie denis een dergelyke actie niet toe stonden. Welke militaire redenen hy en de anderen ook konden aanvoe ren, ze pleitten niettemin in laatste instantie toch voor een plotselinge aanval van een heel groot volk op een heel klein volk. Ik beweerde dat de VB. dit nooit zouden kunnen doen als we onze morele positie thuis en op de aardbol wilden behou den. Onze strijd tegen het commu nisme over de gehele wereld bete- Top-groep Hetzelfde groepje, dat die eerste ochtend in de vergaderzaal van het Kabinet byeenkwam. zat gedurende de daaropvolgende twaalf dagen vrywel voortdurend byeen en verga derde tot een week of zes nadien vrywel dagelyks. Het waren, behal ve president Kennedy, de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en diens plaatsvervanger George Ball, de waarnemend ondersecretari ris van Buitenlandse Zaken U. Alexei Johnson, Edward Martin, be last met de zaken van Latyns-Ame- rika, voorts ook Charles Bohlen, die echter na de eerste dag vertrok om ambassadeur in Frankrijk te wor den en die opgevolgd werd door Llewelyn Thompson als adviseur voor Russische zaken. Voorts minis ter van Defensie Robert McNamara Een historische foto: wijlen senator Robert Kennedy, schrij ver van bijgaand relaas over de spannende dagen van de Cuba- crisis, samen met president Ken nedy's adviseur Theodore C. So rensen, die Robert Kennedy's verslag persklaar maakte. en diens plaatsvervanger Roswell Gilpatric, alsmede Paul Nitze, as sistent van McNamara. Dan de di recteur van de Veiligheidsdienst (CIA) John McCone, generaal Max well Taylor, voorzitter van de geza- meniyke Chefs van staven, de minis ter van Financiën Douglas Dillon, president Kennedy's adviseur voor veiligheidszaken McGeorge Bundy en de presidentiële adviseur Theo dore C. Sorensen. Incidenteel by verschillende vergaderingen waren aanwezig: vice-president Lyndon B. Johnson, de Amerikaanse ambassa deur by de V.N. Adlai Stevenson, president Kennedy's speciale assis tent Kenneth O'Donnell, en Donald Wilson, onder-directeur van de Uni ted States Information Service. De ze groep kwam dus dagelyks byeen, maakte ruzie in die kritieke dagen. Maar bovenal: zy gaven adviezen aan president Kennedy, waaruit de ze tenslotte zijn koers bepaalde. Het waren mannen van groot intellect, arbeidzaam en moedig en toegewyd aan het welzyn van het land. Dat geen van hen vanaf het begin tot het einde der besprekingen aan zyn mening vasthield, is hun stellig niet te verwijten. Juist die vrye en open geestesgesteldheid was essentieel belangrijk. Sommigen veranderden slechts weinig van opvatting, mis schien was het maar een enkele ge dachte. Anderen wisselden dagelyks van mening en weer anderen leken zelfs hun oordeel en stabiliteit te verliezen onder de druk der gebeur tenissen. In het begin was men het er alge meen over eens dat er iets gebeuren moest. Enkelen, hoewel slechts een kleine minderheid, meenden dat de raketten het machtsevenwicht niet verstoorden en dat er geen actie no dig was. De meesten hadden het ge voel dat in dat stadium een lucht aanval op de raketbasis de enige weg was. Na de vergadering liep ik met de president terug naar het woonhuis. Het zou een moeilyke kwestie worden: er stond zeer veel op het spel, maar hy begreep dat er gehandeld moest worden. De V.8. konden niet accepteren wat de Rus sen hadden gedaan. Hoe er gehan deld moest worden was nog een open vraag. Maar hy was er vanaf het begin van overtuigd dat hy iets zou moeten doen. Om de discussies niet te remmen en ook om geen aandacht te trekken, besloot hy niet al onze vergaderingen by te wonen. Dit was verstandig! De mensen ver anderen in aanwezigheid van de president en het gebeurt vaak dat zelfs sterke figuren adviseren in de richting waarvan ze vermoeden dat de president die wenst. Blokkade ra de sterkste pleiter voor een blok kade. Hy betoogde, dat dit een druk zou betekenen die, als de omstan digheden zulks rechtvaardigde, ver sterkt zou kunnen worden. Later be krachtigde hy zyn standpunt door te betogen dat 'n verrassings-luchtaan- val uitsluitend gericht tegen de ra ketbases een precisie - lucht aanval, zoals dit werd genoemd vanuit het standpunt van de Geza- meniyke Chefs van Staven gezien, militair niet praktisch zou zyn en dat een dergelyke militaire actie te gen alle militaire installaties op Cuba gericht zou moeten worden en ten slotte tot een invasie zou moeten lei den. Misschien zouden we nog zover moeten gaan, betoogde hy. Misschien zou een dergelyk verloop onvermy- deiyk zyn. „Maar laten we daar niet mee beginnen", als de kans bestond dat een dergelyke confrontatie met Cuba en noodzakerlykerwyze met de Sowjet-Unie nog vermeden kon wor den. Degenen die een militaire maat regel prefereerden boven een blok kade betoogden dat een blokkade Jn feite niets veranderde aan de raket ten en zelfs de voortgang van het werk op de raketbases zelf niet kon te genhouden. De raketten waren al op Cuba en met een blokkade zouden we alleen „de put dempen nu het kalf al verdronken was". Voorts beweerden ze, dat we door het aanhouden van hun schepen een confrontatie met de Sowjet-Unie zouden veroorzaken, terwyl we ons op Cuba en op Castro moesten concentreren. Hun krachtigste argument luidde dat onze blokkade tegen Cuba een zelfde reactie van de Russen tegen Berlijn zou oproepen. Als wy de ver- wydering van de raketten van Cuba eisten als prys voor opheffing van onze blokkade, konden zy de verwy- dering van de raketten rond om de Sowjet-Unie eisen. En zo redeneerden we en zo re detwistten we. allen vastberaden, in telligente mannen, die het oneens met elkaar waren en elkaar bestre den over de toekomst van hun land en de mensheid. Intussen verstreek de tijd. Een onderzoek van foto's genomen brief zouden schrüven, dat we een brief aan Castro zouden schrUven. dat we pamfletten boven Cuba zou den uitstrooien voor de aanval zou beginnen. Al deze en andere plan nen werden om militaire of andere redenen weer verworpen. We stre den en twistten met elkaar en met onze gewetens want het was een zaak die ons allen de grootste zor gen baarde. ADVERTENTIE M.y hin, dat irsren react,i.oiiko-i^^ wn llchamf. men. President Kennedy was seep- owerleven: ons erfgoed en onze tisch. ..Ze kunnen toch evenmin als I uietien lagen eraan ten grondslag »1) die dingen laten gebeuren ion- J en m de nlet vernietigen, der Iets terug te doen. Na al die ver klaringen kunnen ze ons toch niet Gedurende de volgende vjjf dagen hun raketten laten vernietigen, een besteedden we meer tüd aan een heleboel Russen laten doden en dan I antwoord op deze morele vraag dan niets doen. Als ze ln Cuba niet tot aan iets anders. Verscheidene ma- actie over gaan doen ze het stellig len werd voorgesteld dat we in Beriyn". j Ghroesjtsjow vierentwintig uur voor het bombardement zou beginnen een De president stelde voorts uitdruk- keiyk vast dat hy de geldigheid van de argumenten van de gezamenlyke chefs van staven erkende, het gevaar zag dat er voortdurend meer ra ketten naar Cuba zouden worden overgebracht en de waarschyniyk- heid dat, als wy niets deden, de Rus sen naar Beriyn en andere streken in de wereld zouden optrekken in het gevoel dat de V.S. volkomen mach teloos waren. Dan zou het te laat zyn nog iets in Cuba te ondernemen, want dan zouden al hun raketten operationeel zyn. Generaal David M. Shoup, commandant van de Marine, vatte ieders gevoelens samen toen hy zei: „U zit wel diik in de narigheid meneer de president". De president antwoordde snel. „We zitten in de zelfde schuit". Iedereen lachte en de vergadering werd zonder eindbeslis sing verdaagd. Later deelde minister MacNamara de president mede, dat, hoewel hy het niet eens was met de generaals en liever een blokkade dan een aan val zou beginnen, de nodige vlieg tuigen, manschappen en amunitie vrygemaakt waren en dat we, als het besluit zou vallen, op dinsdag 23 oktober met de luchtaanvallen zou den kunnen beginnen. De plannen dagen klaar voor een eerste aanval met 500 vluchten, waarby alle mili taire doelen, ook de raketbeses. vliegvelden, haven en battery op stellingen konden worden bestookt. Ik stond aan McNamara's rijde en was ook voor een blokkade. Niet vanuit een diepgewortelde overtui ging dat deze succesvol zou rijn, maar vanuit het gevoed dat dit be sluit wat beweeglijker was en min der onherroepelijke gevolgen zou hebben dan een militaire aanval. Voor my lag het zwaartepunt, even als by anderen, hierin, dat ik de ge dachte niet kon aanvaarden dat de Verenigde Staten een bommenregen op Cuba zou laten vallen, waarby duizenden en nog eens duizenden burgers zouden worden gedood. Mis schien was het alternatief ook niet aantrekkeiyk, maar ik vond zo n op treden voor ons land eenvoudig on aanvaardbaar. Achesons advies De vroegere minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson begon onze vergaderingen by te wonen en ook hy was sterk voor een luchtaan val. Ik was een groot bewonderaar In de loop van de namiddag en avond van die eerste dinsdag begon- j nen we het plan van een quaran- taine of een blokkade te overwegen 's Woensdags was minister McNama- DEN HAAG (GPD) De Bredase handelaar, die op illegale wyze de anti-conseptionele pil merk „Stediril" heeft verkocht, had deze tabletten in zyn bezit gekregen van een ontslagen vertegenwoordiger van een fabrikant. De vertegenwoordiger had by het ver laten van de dienst een aantal artike len. waaronder de bedoelde tabletten, achtergehouden. Dit antwoordt minister Polak (Jus titie), mede namens de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid. op vragen van het lid van de tweede kamer mej. A. A. M Kes- sel (groep Aarden), die wilde weten hoe deze anti-zwangerschapspillen, die uitsluitend door apotheken en op doktersrecept mogen worden verstrekt door een handelaar in ongeregelde goederen vry aan iedereen kunnen worden verkocht. De minister deelt tenslotte mede, dat het onderzoek ertoe heeft geleid, dat tegen de vertegenwoordiger pro ces-verbaal is opgemaakt ter zake van misdryf en tegen de handelaar ter zake van overtreding. De politie zowel als de inspectie voor de volks gezondheid voor de geneesmiddelen zullen nauwlettend toezien op de na- j leving van de betreffende wetteiyke I regeling. Rosso - Bianco - Extra dry

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7