Muller: „We hadden beter Ada Kok kunnen meenemen.. ADO kan ons niet meer verrassen Veld in Mithat Pasjastadion is onbespeelbaar in Tot enkels in modder Overwinningen voor Zijl- en LZC-jeugd Toto-tips FC Köln-manager Hans Gerhard Konig: Supporters wachten op kaarten Zwemclub Njord in hoger beroep bij KNZB Duidelijke zege van Sleutelstad UITVERKOCHT Waterpolocompetitie Veel kanshebbers in 2de klasse B Mraz had het niet gemakkelijk U WOENSDAG 37 NOVEMBER 1908 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllliltlllilllllltllllillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllfllllillillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllili AMIIMinillllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllH ISTANBOEL (ANP) Het asfalt van Istanboel glimt zwart. Grauwe wolkenmassa's, voortgestuwd uit het zuidoosten, laten onophoudelijk regen los. De Bosporus ligt vuil groen en wit gekamd onrustig tussen het Europese- en het Aziatische gedeel te van Istanboel. Maar uit de hoogte neerkijkend op het vlak aan het water gelegen Mithat Pasjastadion schittert van een afstand de grasmat hel groen. Van dichtbij, staande op de tri bune (50.000 plaatsen), blijkt het bekende, soms bijna vriende lijke voetbalveldgroen een perfecte camouflage voor een vol strekt onbespeelbaar veld. Schoenen verdwijnen: tot de en kels komt de breierige modder van het middenveld, dieper nog zijn de voetafdrukken vlak voor de doellij nen. En waar dan het gras in vol doende hoeveelheden het moeras aan de directe waarneming onttrekt, groeit het in een enorme, ongeregel de overvloed. Deze grasmat kan niet worden gemaaid, iedere machine zou wegzakken of ruineuze sporen achterlaten. Vanavond om acht uur plaatselijke tijd, in Nederland is het dan een uur vroeger, moeten op dit veld Fener- bahce en Ajax hun tweede duel om de Europacup uitvechten. Trainer Michels en zijn spelers hadden voor dinsdagmiddag een training op het programma staan. De ploeg was uit zijn rustige hotel vertrokken en heeft op het stadion alleen maar gekeken. Zorgelijk en geschrokken eerst en daarna even lachend, nadat Ben Muller had uitgeroepen: „Wij had den beter Ada Kok kunnen meene men." Hier was niet te trainen, maar Michels plaatste toch zijn lou ter formele opmerking: „Wie niet di rect naar het hotel terug wil en nog op het veld wenst, moet zifn hand op steken". Enkele handen, die werden gebruikt om beweringen te onder strepen, zakten onmiddellijk. Nie mand wilde per ongeluk worden mis verstaan. Heinz Stuy, Ajax tweede doelman en Gert Bals waren het roe rend eens: op dit veld, in deze doe len, kan geen keeper uit de voeten. Je kunt alleen maar hopen dat schutters in de buurt van het doel het ook niet kunnen." ISTANBOEL (ANP) Ajax en zijn (1200) supporters wacht ten gisteravond nog steeds op de elfhonderd kaarten, die hun waren toegezegd. De Turkse voetbalbond weigert de plaats bewijzen te overhandigen zon der contante betaling, waarbii nog een bewijs moet worden overgelegd, dat het benodigde bedrag van ruim 80.000 Turkse ponden (rond f 24.000) gewis seld is tegen de officiële koers. De strijd om de wisselkoers van het Turkse pond brengt de supporters dus al vóór de wed strijd in spanning. Zoals gebruikelijk hadden de organisatoren van de reizen naar Istanboel de kaarten bij Ajax besteld, die voor de kaar ten van de Turkse bond een schriftelijke toezegging had ont vangen. Vaak wordt bij derge lijke Europa-cup wedstrijden een gedeelte van de kosten met „gesloten beurzen" betaald en Ajax rekende erop een deel van zijn tegoed bij Fehnerbace uit betaald te krijgen in plaats- kaarten en de rest van de af rekening op normale wijze, via een bank dus, te doen geschie den. Hier echter botste het plan met de Turkse deviezenregelin- gen, die voor toeristen een aan trekkelijker regeling heeft dan voor zakelijke transacties. Wan neer Fehnerbace zijn kosten in Nederland gemaakt, met plaats bewijzen wilde dekken, zou de club in feite voordeliger gul dens hebben gekocht dan ge bruikelijk is. Daardoor zou te vens het binnenstromen van buitenlands geld worden be perkt. Daarom wil de Turkse voetbalbond op suggestie van hogere instanties eerst dat pen ningmeester Henk Timman zijn kaarten volgens de officiële weg ■net een minder aantrekke lijke dollarkoers betaalt en daarna zelf naar een oplossing zoekt wat hij met de eventueel overtollige, nog van Fehnerbace te vorderen Turkse ponden gaat doen. Onmogelijk „Ja, wat moet ik hiervan zeg gen," vroeg Michels zich af. „Ik kan zien dat voetbal onmogelijk is, maar wanneer de scheidsrechter (de Roemeen Josif Ritter) niet tot afge lasting besluit, kunnen wij niets an ders dan spelen. Hoe dan ook." Ajax keerde terug naar zijn hotel. De regen hield aan, soms striemend op vlagen wind, af en toe bijna speels in fijne druppels, een stortre gen, die alles doordrenkt. In het Mithat Pasjastadion had men voor lopig de werkzaamheden gestaakt. Een enkele hoop gruis ter hoogte van het strafschopgebied herinnerde nog aan de uitzichtloze pogingen om de minst doorwaadbare plaat sen van het moeras te dempen met een stof, die zoals zand, het water absorbeert. Fenerbahce, zoals voor iedere competitiewedstrijd in een driedaags trainingskamp, was niet eens naar de havenstad gekomen. De ploeg bleef rustig te Tuzla, in zijn hotel aan de Aziatische kant van de zee van Marmora op ruim veertig kilo meter van de stad. De ploeg bouwt daar verder aan zijn optimisme, het enige houvast na een reeks teleur stellingen in de competitie en een nederlaag tegen Ajax, die de resul taten tegen Manchester City in een onbegrijpelijk daglicht stelt. Wat mankeert de ploeg, die nu voor de vijfde keer in het Europese toernooi van de landskampioenen speelt en die in 1963 btf de bekerwinnaars uit kwam? Iedere Turk kan het vertel len. Fenerbahce, dat vorig seizoen alles won wat er in Turkije aan kampioenschappen en bekers was te winnen, is moe, overspannen. Men hoopt slechts dat het na de tweede wedstrijd tegen Ajax beter zal gaan. Dat de dertiende plaats (van de zes tien) op de ranglijst na acht teleur stellende wedstrijden een uitgangs punt is voor de sprong omhoog. Dat de ploeg weer zal kunnen scoren, want voor Fenerbahce wordt een produktie van v ijf doelpunten (er werd negen keer tegen gescoord), als niet noemenswaard beschouwd. In vijf jaar Europa-cup voetbal heeft Fenerbahce drie wedstrijden gewon nen, drie keer gelijkgespeeld en acht keer verloren. Wegwerken Nimmer nog heeft de Turkse kampioensploeg een i n de uitwed strijd opgelopen achterstand op eigen veld geheel kunnen wegwer ken. De reeks van wedstrijden sinds FC Nürnberg de Turken uit de strijd stootte in 1961 bracht zowel tegen Nürnberg, DWS als Anderlecht steeds maar één doelpunt per twee ontmoetingen. Pas tegen Manches ter City werd die reeks doorbroken door Can en Abdoelah, die in de thuiswedstrijd ieder één doelpunt maakten. Die kille cijferwetenschap kan de hoop bij Fenerbahce niet smoren, de onderstaande mening van een aan tal spelers is daarvoor voldoende be wijs. Doelman Yavuz: ..Ajax maakte in Amsterdam twee gelukkige doelpun ten. hier zullen wij in de derde ron de komen". Rechtsachter Sukru: „Vrijdag na de wedstrijd ga ik trouwen. Mijn vrouw rekent op een overwinning als huwelijksgeschenk". Middenveldspeler Selim: „In Tur kije kan alles gebeuren. Ik geloof nog steeds dat wij drie of vier doelpun ten kunnen maken". Rechtsbuiten Ogun: „Na een vroeg doelpunt kunnen wij in de derde ron de komen". Midvoor Can: „Uitgeschakeld zijn wij nog niet. Alles hangt af van het eerste doelpunt". Centrale verdediger Nunnweiler: Tenslotte is Ajax niet sterker dan Manchester City. Het wordt natuur lijk zeer zwaar. Maar volgens mij kunnen wij het halen". Coach Molnar, die na de wedstrijd in Amsterdam aanzienlijk minder spraakzaam is geworden„Het slech te veld is natuurlijk niet in ons na deel". Roofbouw Dat slechte veld in 't Mithat Pas ja Stadion is gewoon het gevolg van „roofbouw". Voor het begin van dit seizoen lag het gras in het s*°dion van de Turkse sportbond er. na een grondige restauratie, schitterend bij- Manchester City kwam nog op een De spelers van Ajax inspec teren het (onbespeelbare) ter rein, waar vanavond als de scheidsrechter de wedstrijd door gang laat vinden de Europa Cup-return tegen Fenerbahce moet worden gespeeld. redelijk veld, maar de reeks compe titiewedstrijden heeft de mat gron dig gesloopt. Alleen Galatasa- ray heeft een eigen stadion, de an dere clubs uit de eerste en tweede di visie hebben een behuizing, die dan wel voor de toeschouwers onvoldoen de is, dan wel goed voetbal onmoge lijk maakt, maar meestal beide el- genschappen in zich verenigt. Daar om worden er ieder weekeinde vier wedstrijden op dat ene veld in het Mithat Pasja-stadion gespeel'' Besiktas, Ajax' vorige Turkse te genstander, hoort eigenlijk thuis in wat de Turken het Seref-stadion noe men. Er is rond het voetbalveld, waarbij nauwelijks kleedkamers zijn, plaats voor enkele duizenden toe- schouwerc op staanplaatsen. Naast 't voetbalveld ligt het open lucht zwem bad met 'n 25 meterbaan. Het meest evidente verschil tussen de beide ac commodaties is. dat het voetbalveld na een week regen, onder het water een vloer van zand heeft en het zwembad een vloer van cement. Bovendien staat het waterpeil in het veel grotere voetbalveld aanzien lijk hoger dan in het zwembad, dat men in deze kille herfst niet meer gebruikt en heeft laten leeglopen. Die mogelijkheid van waterlozing bestaat niet voor het terrein, waar één van de sterkste Turkse voetbalclubs moet oefenen. Die mogelijkheid is er kennelijk in het modderige Mithat Pasja-6tation ook niet. De weersvoorspellingen blij ven rekening houden met regen. Scheidsrechter Josif Ritter komt vandaag voor een heel moeilijke be slissing te staan, afgelastingen in het Europa Cup-voetbal zijn nog altijd heel erg zeldzaam. HAARLEM (GPD) Alle be stuursleden van de Haarlemse zwem club Njord en de trainer Sieverding hebben hun werkzaamheden hervat, alhoewel zij per 18 november ge schorst waren voor minimaal drie Jaar. Het bestuur van Njord is na over leg met een raadsman, mr. Verlooy uit Haarlem, in hoger beroep gegaan bij de commissie van beroep van de KNZB en meent dat het hoger be roep schorsende werking heeft. Dit is meegedeeld aan het bondsbe- stuur. Njord heeft laten weten dat wanneer het bondsbestuur die opvat ting niet huldigt, dit punt in kort ge ding zal worden voorgelegd aan de president van de rechtbank. Njord's bestuur werd geschorst, na dat de tuchtcommissie van de KNZB tot de conclusie was gekomen, dat een klacht over ronselen, door de zwemclub Haarlem ingediend, juist was. GOUDA De Sleutelstad is er gis teravond in geslaagd de goede positie te consolideren in de eerste klasse van de kring Gouwe-Rynstreek. De Leidenaars hebben nu door de over winning op BZC evenveel punten als stadgenoot de Zijl, maar één wed strijd minder gespeeld. In het Goudse Spaardersbad was Sleutelstad gisteren duidelijk supe rieur aan BZC uit Bergambacht. BZC beschikte slechts over één echt gevaarlijke man, welke goed werd be waakt door Wim van Zijl. Wanneer Van Zijl mee ging in de aanval luk te het de speler uit Bergambacht nog wel eens een doelpunt te scoren. In de eerste periode werd het door twee treffers van Jan Breedeveld en één van Johnny Bekkering 03 voor de Leidenaars. In het tweede spel- gedeelte werd het nog spannend: BZC kwam terug tot 23. Sleutel stad sloeg deze aanval echter goed af. In de derde speeltijd werd het door Breedeveld en Van Zijl (2x) 3 6, terwijl in de laatste minuten de eindstand 48 werd bereikt door een strafworp van Van Zijl en een door slagbal van Co Oudshoorn. Veel modder op het F ener- bahce-veld, maar schoenpoetsers zijn er bij de vleet in Turkije. Jo- han Cruijff laat hier zijn schoe nen een goede beurt geven ISTANBOEL Het stadion dat 45.000 toeschouwers kan bevatten, is reeds totaal uitverkocht. De prijzen waren naar Turkse begrippen astro nomisch hoog voor dit treffen De duurste plaatsen komen, omgere kend neer op f 30,- en dat waren dan de legale prijzen. In Tur kije wordt echter algemeen aangeno men, dat er tijdens de wedstrijd wel zo'n 60.000 toeschouwers zullen zijn, want in deze contreien worden dui zenden valse kaarten als vanzelfspre kend ingecalculeer. Dat kan dus een enorme heksenketel worden. Schaatsenrijden Gisteren zijn op de Thialf kunstijsbaan in Heeren veen wedstrijden voor junioren ge houden. Er stond een matige tot krachtige wind in de lengte van de baan en er viel een motregen. On danks deze ongunstige weersomstan digheden verbeterde Gilling uit Berk hout. het Nederlandse juniorenrecord op de 3.000 meter en bracht dit op 4 minuten 42,9 seconde. Het oude stond met 4.43.5 op naam van Ard Schenk. LEIDEN De Leidse jeugdteams zijn er in geslaagd beide tot een overwinning te komen. De Zijl kwam tot deze prestatie in de uitwedstrijd tegen Polar Bears, terwijl de SV Leidsche Zwemclub in de Overdekte de Robben versloeg. De Zijl deed het vooral in de eer ste speeltijd zeer goed. Albert Spij ker opende met twee doelpunten de score, even later gevolgd door een treffer van Kees Pont. Het was Ja cob Spijker die er via een punten- strafworp 04 van maakte. In het volgend spelgedeelte wisten de Polar Bears zich echter onder de Leidse druk uit te worstelen. Het werd 24 en ln de derde periode zelfs 44 ge lijk! Kees Pont en Jacob Spijker hadden de Zijl weer aan de goede kant van de score kunnen brengen, maar zij slaagden er niet in toege kende strafworpen te benutten. In de laatste minuten ging het be ter. De Zyl legde er een schepje bo venop en dank zij Frans de Boer en Frits Welling werd het 46. Wel scoorde Polar Bears nog een tegen- Leidse Schaakbond LEIDEN In de eerste klasse ia de vertwijfelde poging van L.S.G. II. om tenminste nog gelijk te spe len tegen Sassenheim I, mislukt. De enige „hang"-partij eindigde in remi se, wat voor Sassenheim de volle winst (5tt-4%) betekende. In de tweede klasse B speelden wee kanshebbers 'n spannende wed strijd. Leithen I staat voorlopig vóór tegen Philidor III (4-3), maar de einduitslag zal wel in de buurt van het gelijke spel liggen. Dat zou dan bijzonder gunstig zijn voor twee an dere favorieten in deze afdeling, RUnsburg en Katwijk I, die beide zonder al te veel moeite hun wed strijd wonnen. Rijnsburg staat tegen Philidor V al met 6V6-6V4 vóór (één hangpartij), terwijl Katwijk I ge nadeloos afrekende met Noordwijk II: 7Ü-2V4. L.S.G. IV was deze twee de ronde vrij. Bodegraven n heeft de leiding ge nomen in de derde klasse A. na de zege op Boskoop II. De (voorlopige) stand ie weliswaar nog pas 5-4. maar de afgebroken partij kan Boskoop II hoogstens remise op le veren, zodat de Bodegraaf se winst ze ker is. Koudekerk en Alphen III braken af bij 4%-4.% Koudekerk heeft de bee te kansen op de zege. In de derde klasse B kon Leithen ni de nederlaag tegen V.T.L. een iets draaglijker gezicht gevent 6-4 (eerst 6-3) Voorhout II scoorde, ln de derde klasse C, de eerste winstpunten ten koste van Reed. dat bij het afbreken al met 5-4 achter stond Eindstand 6-4. In de derde klasse D gaat Sas senheim II na drie ronden fier aan de kop door een nieuwe overwinning, nu op Voorhout I (6-4). De debutanten Voorschoten IV en Leithen IV gingen elkaar deze ron de te lijf met Leithen IV als on dubbelzinnige winnaar: 8^-1.^4 Zwarte Pion uit Lisse was deze ronde vrij. De Tsjech Mraz (rechts) in de kleedkamer van MVV. Naast hem Co Prins. punt uit een strafworp, maar de de fensie van de Zijl stond geen verde re doelpunten toe. Een bijzonder on geïnspireerd LZC kwam gisteravond in het water van de Leidse Over dekte voor de wedstrijd tegen de Robben. De Leidse jeugd was be paald niet best op dreef: eenvoudi ge balbehandelingen mislukten nog wel eens, zodat een goed opgezette aanval maar sporadisch voorkwam. Ook de afwerking liet veel te wen sen over. Een zware overtreding te gen Joop Siera in het 4 meter-ge bied leverde een strafworp op. welke Hans Versluis benutte. In het vol gend spelgedeelte maakte Joop Siera er 2—0 van en uit samenwerking tussen Gerard Soet en Erik de Vos kwam er 30 op het scorebord. De jongens van de Robben probeerden het wel, maar zij schoten vooral fy siek te kort. In de derde periode maakten Jan de Graaf en Erik de Vos er 50 van, terwijl Gerard Soet ln het laatste spelgedeelte 6—0 scoorde. Drie maal werden de Rob ben gehinderd bij het nemen van een vrije worp en dit leverde een goed benutte strafworp op, terwijl zij ook nog tweemaal van een fout in de Leidse defensie profiteerden! 6—8. 12 3 Telstar-NEC Volend.-Feyenoord DOS-MVV Fort./Sittr.-PSV Sparta-AZ '67 NAC-ADO Go Ahead-GVAV Vitesse-SVV RCH-Elinkwijk DFC-Haarlem Eindhoven-HVC EDO-Graafschap Roda JC-Limburgia MAASTRICHT (ANP) MW, voorlaatste op de ranglijst van de eredivisie heeft in Ge leen voor 5 000 toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen Borussia Mönchen Gladbach. De Duitsera wonnen met 10 dank zij een doel punt van rechtsbuiten Koeppel in de 68ste minuut. MVV probeerde de Tsjech Mraz. Deze had het op de mid voorplaats erg moeilijk tegen de Duitse verde diger Vogts, die hem als een scha duw volgde. Na de hervatting kwam ook de Zuidslavische speler van DWS. Simokovic, in het veld. Deze viel op de linksbuitenplaats tegen. KEULEN (GPD) —Hans Gerhard Konig (40) van de FC Köln- „noem me maar manager. Ik ben verant woordelijk voor alles wat niet klopt" zwaait aan de vooravond van het Europacupduel fier het vaandel van zijn vereniging. „Een gerenommeer de club als de FC Köln kan zich niet permitteren van ADO te verliezen. Vergeet u niet, dat we meer dan 200 wedstrijden in 24 landen hebben ge speeld. Onze routine staat borg voor het goede voetbal, dat wij onze toe schouwers altijd voorschotelen". Trotse woorden, die dan zeker op een machtig legioen zijn te verha len. Een uitverkocht Müngersdorf- stadlon dus vanavond? „Nee. helaas niet. We kunnen 55.000 toeschouwers hebben. Met mooi weer reken ik op 30.000 tot 35.000. Misschien verwach ten de mensen wel, dat Köln ge makkelijk wint". Een nederlaag moet dan wel een soort ramp zijn voor de FC Köln en het Duitse voetbal, dat zijn laat ste vertegenwoordiger aan het Euro pese voetbalfront zou verliezen. „Ik ben geen nationalist. De club gaat boven alles. Een nederlaag zal ons op grote verliezen komen te staan, ja" Met daarbij nog eens de verloren sympathie van de Duitse voetbal- schare. „Ach, wie er ook wordt uit geschakeld, laten we dan toch de Olympische gedachte handhaven. Het is toch geen nationaal ongeluk, als de FC Köln wordt gewipt?". Geen ne derlaag ook voor het Duitse voetbal? „Dat durf ik niet te zeggen". In het „eerst de vereniging en dan het land" dient ook een eventuele uitzending op de televisie te worden gezien. Hans Konig: „Het lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk. Met 45.000 toeschouwers hadden wij er over kunnen praten". En als Köln, zoals Den Haag dat pleegt te doen, zich op het laatste moment toch nog achter zijn voetbaltrots schaart? .Dan zal er snel moeten worden beraadslaagd. Maar ik zie het niet gebeuren. De wedstrijd is niet interessant genoeg. Want laten we toch eerlijk zijn. wy en dat is geen holle frase ken nen ADO's kwaliteiten. Dat elftal kan ons niet meer verrassen. En dan wint de FC Köln —al was het maar op de routine —toch zeker?"

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11