„Liever geen emoties k ga zeker trouwen Zuid-Holland bosarm gebied Velen bewezen laatste eer aan W. v. d. Wind geschenk? 'n nieuwe fiets! Imdat vader soms lauw van de kou van a brommer komt. INISTER DE BLOCK: Verdeling extra defensiegelden 4TER JOS VRIJBURG: Nationale cross van „Nurmi" Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 ALPHENS RAAD KOMT BIJEEN iG 26 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Mr. HAAG (GPD) Dat hij om in conditie te blijven iedere u omstreeks half zeven een rondje loopt wil minister De nog wel vertellen. Maar waar men hem in sportkleding genkomen, mag niet in de krant. „Het moet geen show Dat is dan de minister van Economische Zaken ten uit: hij heeft een hekel aan uiterlijk vertoon. Nuchter Tweede Kamer is hem zijn beid wel eens kwalijk geno- jj antwoordde toen: „Ik zou dlïen zeggen, dat ik er de jet naar ben om met emoties B én dat naar buiten te laten geloof wel dat het streven wij op Economische Zaken waarvoor de regering staat blijk ervan geeft, dat wij meevoelen met de werk- id en met de werkloosheid. verder niet op willen in- zal ook in mijn stem geen in leggen, want dit zou tóch >htheid lijken. Ik meen het ik ga het niet verder de- Ik hoop dat men dat be- [Geen woorden weken later, in zijn werk- lt hij aan: „Je kan wel De werkloosheid voor- jdere werknemers. Dat vind verschrikkelijke zaak. Daar vel heel uitvoerig over kun- a praten, maar daar moet je its aan doen" uit heel zijn optreden lat minister De Block geen het woord is. In het boekje ory Faas, „Het rode boekje ndelganger", staan van wei- itici en bewindslieden zoveel ingen als van deze minister. minister beseft zijn be- op dit terrein. „Ik heb veel ren en lectoren als voorgan- iiad, Zijlstra, De Pous, An- Het was hun vak, iets een- iiit te leggen. Die routine mis zou ik wel iets aan willen Ik hoop altijd met de presta- de dag te komen. Maar mis- taleer ik mijn beleid te wei- zou misschien meer naar noeten komen van wat hier Vroeg op! misschien aan woorden t, wordt in elk geval aan volledig gecompenseerd. „Ik i vroege opstaner, meestal half zeven". Niet dat minis- Block er prat op gaat. „Ik lat al mijn collega's dat ook let hoort erbij". De minister nis al wat werk en arriveert ijk omstreeks half negen aan artement. Hij blijft daar tot half zeven, maar werkt L. de Block is sinds april f 1967 minister van Economische t Zaken. Hij werd in 1904 in Den Haag geboren, is gehuwd, houdt van schilderen en zou graag tij'd' hebben om kunstgeschiede- nis te studeren, zoals een van zijn drie dochters thans in Utrecht doet. Minister De Block heeft en- kele functies in het bankbedrijf i bekleed, was plaatsvervangend 1 thesaurier-generaal bij het mi- 1 nisterie van Financiën, direc- 1 teur-generaal van de Industria- 1 lisatie en de Energievoorzie- 1 ning bij het ministerie van Economische Zaken en direc teur van de KLM. In 1963 werd mr. De Block j Staatssecretaris van Buiten- landse Zaken, een functie die hij tijdens het interimkabinet-Zijl- stra combineerde met het r Staatssecretariaat van Verkeer r en Waterstaat. thuis dikwijls nog tot half elf door soms zelfs tot later, terwijl ook in de regel de weekeinden aan het werk moeten worden opgeofferd. Hij zegt: „Als je hier zit, moet je je volledig inzetten. Dat doen mijn mensen ook. Je mag geen kans mis sen. Helaas gebeurt dat wel eens. In het begin heb ik het niet erg ge troffen. Van Heek dicht, het ultra- centrifugeproject, de katoenrayon- en linnenindustrie. Wat zijn volgens de minister in de ze kabinetsperiode tot nu toe de be langrijkste gebeurtenissen? „Het belangrijkste is, dat ik met een zeker succes heb mogen mee werken aan een beter evenwicht: het terugdringen van de werkloosheid, verbetering van de betalingsbalans en bevordering van de economische groei". Desgevraagd erkent mr. De Block, dat hij wat dit betreft erg afhanke lijk is van de ontwikkelingen in het buitenland, „maar bijvoorbeeld een kleinere zaak, het prijsbeleid, is toch redelijk gelukt". Ook hier beseft hij overigens dat met de invoering van de b.t.w. het nieuwe stelsel van om zetbelasting, nog een moeilijke tijd aanbreekt. „Je moet ontzettend kien zijn". Wat staat de minister nog aan be langrijke zaken te wachten? hoop dat ik nog enigszins kan dragen aan de ontwikkeling van de welvaart in de regio's, de gebieden in ons land, waar nog veel werk loosheid heerst, en aan de indu striële ontwikkeling, bijv. verbete ring van de concurrentiepositie en de research. In dit laatste is al een zekere vooruitgang te zien. Ook in de toekomst zal actie moe ten worden ondernomen ten behoe ve van industrietakken die het moeilijk hebben. Maar niet alleen met de sectoren die achterbleven in de groei, maar ook met die waar dit in de toekomst zou kunnen ontstaan, bijv. de metaalindustrie, hopen wij samen te werken om daar nieuwe impulsen te geven. Wij vinden daar voor een open oor. Ik hoop dat men ook tot actie zal willen komen." De minister heeft de indruk dat de bereidheid tot samenwerking in der gelijke bedrijfstakken toeneemt. Maar er zijn ook aanwijzingen dat de afzonderlijke ondernemers, zodra het weer iets beter gaat, zich van de noodzaak tot samenwerking maar weinig meer herinneren Te veel geheim? ADVERTENTIE 'min on i/ noen hanb? iatt n t/nnrdp fiptcl lUUIcb i ycbU, llcllK FIcIt. 7 l/UUl tic lit Id! Minister De Block is verweten, dat hjj te weinig achtergronden van zijn beleid in de openbaarheid brengt. Zoals de concessievoorwaar den, waaronder uit de IJsselmeer- bodem aardgas en olie mogen wor den gewonnen. Of de overwegingen >m wel aan Verolme, maar niet aan Rijn/Schelde een overheids- garantie voor de bouw van een dok voor mammoettankers is toegezegd. I ^at laatste betreft volstond de bij- j minister onlangs in de Tweede Ka- I mer met te zeggen dat men moet I vertrouwen op de bevindingen van i de ministeries van Economische Za- I ken en van Financiën en op die van de Nationale Investeringsbank. Wat het boren in het IJsselmeer betreft merkt de minister op: „Je moet proberen het maximum eruit te halen. Dat betekent dat je niet MINISTER DE BLOCK alle gegadigden hetzelfde moet be handelen, want er zijn velden van verschillende kwaliteit." Met name van PvdA-zijde is de minister de geheimhouding op dit punt verweten. Een antwoord kost de bewindsman weinig moeite: „Ik ben niet geheim zinniger dan een van mijn voorgan gers, ook niet de heer Den Uyl. WU hebben dat hier nagegaan." En het dok? „Zo'n dok is natuurlijk nooit goed. Geen dok is niet goed voor de outil lage van Rotterdam, twee dokken geven problemen op het gebied van de concurrentie. En als er maar één dok komt is altijd de partij die niets krijgt ontevreden." Verolme krijgt het dok, wat gaat Rijn-Schelde nu doen? Een exact antwoord geeft de mi nister niet. Wel zegt hij, gegronde hoop te hebben dat tussen Verolme en Rijn-Schelde over het gebruik van het dok een zekere vorm van sa menwerking tot stand zal komen. DEN HAAG (ANP) Van het ex- tia geld, dat de regering van de Tweede Kamer heeft gekregen voor defensie zal de Landmacht 119 mil joen gulden krijgen, de Luchtmacht 60 miljoen en de Marine 45 miljoen. Bij de Luchtmacht en Marine gaat b»t geld vooral op aan onderhoud van het materieel en intensiever oe fenen. Voorts worden nog twee mij nenvegers tot jagers omgebouwd en blijven meer vliegtuigen langer in dienst. Het grootste deel wordt opgeslokt door de Landmacht, die nieuwe tanks gaat aanschaffen. Men had steeds ge dacht aan 550 Leopard-tanks voor vervanging van de in gebruik zijnde Centurion-tanks. Maar de aanschaf fing ineens van al die tanks met de benodigde munitie zou te hoog uit komen. Daarom zullen zes van de acht tankbataljons voorlopig met 415 Leopard-tanks worden uitgerust. Op tie wordt genomen op de resterende benodigde 135 st- Zo kan de aankoop worden gepast in de afspraken voor het defensieplafond tot en met 1971 Minister Den Toom (Defensie) zegt iri zijn memorie van toelichting, dat net in de bedoeling heeft gelegen de Nederlandse industrie in te schake len. Prijsverschillen en verschillen in levertijd waren echter zodanig groot, dat deze opzet niet was te handha ven. Door het ministerie van Economische Zaken en dat van Defensie wordt overleg gevoerd met Duitsland om compenserende orders voor de Ne derlandse industrie te verkrijgen. Daar nog niet het volledige aantal Leopard-tanks kan worden besteld zal een groter aantal Centurion-tanks van een 105 mm kanon worden voor zien. ADVERTENTIE lERDAM (GPDi „Wij zijn ingesteld op de verkondiging, dichter samenpakt in woor- in de mens leeft, zo zien als onze taak het woord van elie gaande te houden- en confronteren met wat er hand is. Het evangelie, dat staat, wordt omzongen en d" irmuleert pater Jos Vrijburg atting over de taak van hem collega's als studentenpasto- woordprobleem blijkt ove- lit de vorige zin want: is Jos nog een pater en zijn col- sog collega's? zuiet Jos Vrijburg mag mo- niet spreken of de sacra- toedienen. Deze pater, die (en als zijn voornaamste taak )p non-actief gezet. Vol span icht de priester, die tot een ra geworden is. af. Jos Vrij- een pater met een portret, verloofde op zijn kamer er niet op de ontwikkelingen open Hij had nooit verwacht zaak de eerste van deze aard erland .zou worden, baar zijn wij hier toch wat lodat één van ons heeft kun- orbijten. Bij overige gevallen betrokkene er achteraf altijd vanaf om te vragen zijn priesterlijke bevoegdheden te mogen blijven be kleden". Maar juist omdat zijn zaak nu zo belangrijk is acht hij iedere overhaasting verkeerd. Behalve in zake zijn huwelijk dan. „Natuurlijk ga ik binnenkort trouwen, hoe Je zaak ook uitpakt. Het zou niet eer- li k tegenover mijn verloofde zijn ais ik ons huwelijk op de lange baan zou schuiven in afwachting van een beslissing van hogerhand". De zaak-Jos Vrijburg heeft bis schop Zwartkruis van Haarlem on langs tot de verklaring gebracht dat de pater geen priesterlijke bevoegd heden meer heeft, nu hij heeft aan gekondigd te willen trouwen. „Eigen lijk is het kerkrechterlijk anders" zegt Jos Vrijburg. „Pas op het mo ment. dat ik trouw kan men maat regelen nemen. Maar in wezen ver andert het natuurlijk niet. daarom heb ik er ook de voorkeur aan ge geven mijn voornemen aan te kon digen, dat lijkt me ook sjieker te genover de gemeente". M°ent Jos Vrijburg dat het er ei genlijk toe moet komen dat iedere priester het -echt krijgt te trouwen? „Nee. dat lijkt me niet gewenst. Ik geloof dat het een goed plan zou zijn een aantai priesters, dat wil hu wen, op een bepaald aantal plaat- sei daarvoor de vrijheid te geven. Zodoende zou men een verantwoord expriment beginnen. Het is tenslot te allemaal nog een onzekere kwestie- Hoeveel priesters willen er nu eigen lijk trouwen, dat weet men toch he lemaal niet?" Jos Vrijburg is een van de vijf je zuïeten, die in de Amsterdamse stu dentenwereld werken. Zij zijn niet benoemd door universiteit of studen ten, maar aangesteld door de bis schop van Haarlem op voordracht van hun provinciaal. Hun opdracht is de verkondiging van het evangelie in het milieu van de studerenden, in eerste instantie van de universiteits studenten, vervolgens ook aan stu derenden in ruimere zin. Leerlingen van sociale academie, academie voor lichamelijke opvoeding, enzovoorts. Het centrum van de evangelische ac tiviteit is de kapel van het Ignatius- college. Vestigingen Wat ook zelden goed is, zijn de po gingen om in de ontwikkelingsgebie den buiten de randstad nieuwe be drijven aan te trekken, pogingen die meer dan eens zijn mislukt. „Waar het is gelukt, is dat dikwijls geruisloos gebeurd", zegt de minis ter. Hij noemt de mogelijke vestiging van de KNZ-bedrijf in het zuiden va Brabant als voorbeeld. „De nadruk valt sterk op de gevallen, waarin het niet lukt". Voorbeeld is Dow Chemi cal, dat zich niet in Delfzijl heeft wil len vestigen. „Wij gaan tot het uiterste. Dat moet men geloven. Je kunt nader hand niet zeggen: „we hebben x mil joen gulden» beloofd als hij komt". Bij een volgende gelegenheid is dat dan het minste wat je kunt bieden. Daarnaast zullen de regio's zelf in het spel mee moeten doen. Als men wil, kan men zo een krachtige in vloed krijgen om dergelijke vestigin gen in orde te krijgen." De minister vertelt dat hij zelf een maal met Dow Chemical in de VS. heeft gesproken. .Sn als er mensen komen uit de VS.. ontvang ik ze zelf. Dat moet je doen". Maar het departement van Economische Za ken is niet de enige instantie, waar van de beslissing afhangt. De vesti ging van Dow Chemical in het noor den is mede niet doorgegaan in ver band met de elektriciteitstarieven die men in rekening wilde brengen. Hier op heeft de minister geen recht streekse invloed. Deze tarieven wor den door de elektriciteitsbedrijven zelf bepaald. „In het Noorden deden ze een offerte die ongunstig uitviel." Minister de Block is nu met de elek triciteitsproducenten een gesprek be gonnen over de levering van goedko pe energie in dergelijke gevallen. Niet onbegrijpelijk als men let op de grote verschillen met de tarieven in aangrenzende Duitse gebieden. Over de teleurstellingen meer in het algemeen: ..Wij hangen het niet aan de grote klok als wij met onder handelingen over nieuwe vestigingen bezig zijn. Dat wekt maar verwach tingen. Maar wij zijn niet de enigen met wie wordt onderhandeld." BODEGRAVEN De atletiekver eniging Nurmi houdt zaterdag een nationale cross op een terrein in het uitbreidingsplan Broekvelden. Hier aan zullen bekende Nederlandse at- letiekgrootheden meedoen. De af stand voor de junioren D, de meisjes A en de dames bedraagt 1.000 meter, voor de jongens B en C 2.000 meter, de jongens A 3.000 meter en voor de senioren 6.000 meter. In de laatste groep is deelname mogelijk voor niet KNAU-leden. Te vens zullen in deze cross de Bode graaf se kampioenschappen worden ingelast. Bij de dames ls de beker thans in bezit van mej. Pouw en bij de heren bij K. Jongeneel. Boomkwekerijen gaat het voor de wind LOOSDUINEN (ANP) De Rand stad Holland is een bosarm gebied. Het percentage groen buiten het bos bedraagt voor de provincie Zuid-Hol land slechts twee, terwijl het lande lijke percentage acht bedraagt. Van de Westeuropese landen is alleen En geland minder bebost dan Nederland. Dit zei gisteren ir. F. W. van Rap- pard tijdens een persexcursde van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in en rondom Den Haag ter gelegen heid van de vakbeurs „Tuin en park", die van 21 tot en met 25 januari in AARLANDERVEEN Vele inwo ners van Alphen en in het bijzonder van Aarlanderveen hebben gisteren de laatste eer bewezen aan dokter W. van der Wind, die vorige week op 69-jarige leeftijd tengevolge van een hartaanval overleed. Aan de be grafenis op de algemene begraaf plaats van Aarlanderveen ging een rouwdienst in het dorpshuis vooraf. De belangstelling hiervoor was der mate groot, dat velen de dienst via luidsprekers in het verenigingsge bouw, de consistoriekamer van de herv. kerk en een zaal van het Oude Raedthuys moesten volgen. De eerste spreker was dokter K. GL'l uit Zwammerdam, die als voor zitter van de afdeling Alphen en om streken van de Kon. Ned. Mij tot Bevordering van de Geneeskunst, waarvan de overledene erelid was, het woord voeirde. Hij noemde dok te: Van der Wind een markante fi guur, wiens warme belangstelling voor zijn patiënten spreekwoordelijk was. Hij schetste hem als een edel mens, die alles voor een ander over had. Namens de patiënten sprak de heer C. Kempenaar, die de overle dene niet zo maar een huisarts noemde, maar een vriend. Bijna veertig jaar heeft dokter Van der Wmd als huisarts in Aarlanderveen gewaakt voor het welzijn van zijn patiënten. Als stille getuigen van de dank van de patiënten en van de gehele Aarlanderveense bevolking waren er vele bloemen. Burgemeester mr. R. M. Gallas de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehou den. Deze derde vakbeurs is 40 pro cent groter dan de vorige en telt ruim 200 deelnemers, die allerlei arti kelen zullen tonen die him toepas sing vinden bij de aanleg, inrichting en het onderhoud van de parken, plantsoenen, begraafplaatsen, sport velden en dergelijke. De commissaris der Koningin in Utrecht, mr. C. Th. E. graal van Lynden van Banden- burg, zal de vakbeurs op 21 Januari officieel openen. De boomkwekerijen in ons land gaat het voor de wind, vertelde de heer CX Verboom, directeur Plant Propaganda Holland uit Boskoop. Driekwart van de export van bomen vindt plaats vanuit Boskoop. In en kele jaren steeg de export van 60 tot 75 miljoen. De binnenlandse omzet bedraagt thans naar schatting 35 miljoen gulden. Landen als Italië en Frankrijk hebben hun invoer zelfs verdubbeld. Het exportpakket van de Neder landse boomkwekerijen is onder in vloed van de verkoopmethoden in grote warenhuizen, supermarkten en cash and carry-bedrijven evenwel flink veranderd. Het zijn nu de klei ne gewassen, die overheersen. Export van grotere bomen vindt vrijwel niet meer plaats. Spanje heeft alleen nog belangstelling. Zweden is een flin ke afnemer geworden van winterhar de gewassen. De Boskoopse boomkwekerijen heb ben al enige tijd gebrek aan man kracht. Er zijn nu 80 Marokkanen ingeschakeld. bracht de dank van het gemeente bestuur over voor hetgeen de over ledene in het belang van zijn dorps genoten heeft gedaan. Notaris A. v. d Veen Meerstadt noemde dokter van der Wind een „boerenaristo- craat" met veel gevoel voor tradi tie en stijl. Hij had een eigen visie op de problemen. Ook sprak hij zo wel de taal van de jongeren als van de ouderen. Het was een man om jaloers op te zijn. Dokter A. J. Zwartendijk zei, dat het hem vaak toescheen, dat de overledene er alleen maar was om anderen te helpen. Nadat nog een studiegenoot van dokter Van der Wind, dokter A. Brunt uit Rotter dam, het woord had gevoerd, was het woord aan de herv. predikant ds. G. Cadée, die enkele gedeelten voor las uit Exodus. Voorts wees de pre dikant erop, dat de overledene nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. Een zoon van dokter Van der Wind dankte hierna voor ALPHEN aVd. RIJN De gemeen de getoonde belangstelling. teraad van Alphen aan den Rijn Tot slot begaf men zich naar de komt vrijdagavond om half acht in algemene begraafplaats waar vele openbare vergadering bijeen onder honderden van hun belangstelling j voorzitterschap van burgemeester mr. blijk gaven. Bij het graf werd door R- M. Gallas. De agenda vermeldt ds. Cadée het Onze Vader gebeden. I 45 punten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10. Elke dag. Allemaal. <mon 10. hel complete drageetie dat zorgt voor extra weerstand en jgf Auto Union brengt in drie uitvoeringen een nieuwe wagen uit: de Audi 100 (1.8 liter motor 80 DIN-pk. topsnelheid 156 km/u ac- celeratievermogen van 1 tot. 100 I km in 13,5 sec.), de Audi 100 L I (1,8 liter motor 90 DIN-pk, 165 km/u 12,2 sec.) en de Audi 100 LS (1.8 liter motor 100 DIN-pk 170 km/u 11.9 sec.): Wat vormge ving en constructie betreft zijn de wagens aan elkaar gelijk. Zij ver schillen alleen in motorvermogen en uitrusting. Alle wagens zijn I standaard met radiaalbanden uit- ruimte in de wagen is royaal, de j gerust. Als benzineverbruik geeft bagageruimte is extra groot ge- de fabriek voor alle uitvoeringen j houden. Het instrumentenbord is ongeveer 1 op 11 op, normaal voor \van edelhout uitgevoerd. De Audi de Audi 100, super voor de L en\modellen zijn in serie uitvoerin LS. De wagen is 21 cm langer dan i gen met gescheiden remsystemen de bekende Audi-modellen. De I I uitgevoerd; schijfremmen voor. trommelremmen achter. De Audi 100 zal zowel met stuur als vloer- schakeling leverbaar zijn. Over de prijzen van de auto's is nog niets bekend.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15