1 k 'HERSTEL FRANK ONZEKER De Gaulle verlangt offers van Fransen m ■jf. JAMIN Kritiek van Lammers op dr. Vondeling De Gaulle krijgt hulp van Johnson in strijd om behoud „sterke" frank (Due/ Qlteuws K",* VECHTENDE REIZIGERS JONGELUI SLAAGS MET POLITIE IN KATWIJK Veel bewolking PTT wil eigen ontvangststation „ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN" Auto in sloot: twee doden Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 NOVEMBER 1968 No. 32647 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16.50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0.25 Witte Singel l, LeldeD - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 j J -5^ PARIJS/WASHINGTON (GPD. AP. Reuter) De Ver enigde Staten zullen president De Gaulle helpen bij zijn po gingen de Franse frank weer sterk te maken. De Amerikaanse president Johnson behoorde vannacht tot de allereersten die, en nog wel buitengewoon hartelijk, hebben gereageerd op de verrassende beslissing van president De Gaulle om van een devaluatie van de Franse frank af te zien. Een felicitatistelegram van presi- iHit Johnson naar Parijs markeert «der twijfel een nieuwe en mis- «chien beslissende etappe op de weg in de Frans-Amerikaanse toenade- ing die na de Russische inval in [sjecho-Slowakije door De Gaulle al arzelend werd ingeslagen. President bhnson heeft Parijs na De Gaulle's aoedige daad" terstond al nieuwe Slar-voorschotten in het vooruit- icht gesteld en men mag gerust aan- imen dat door Washington aan die redieten politieke voorwaarden ver- imden worden die Frankrijk terug uilen voeren in het kamp der Wes- ïlüke mogendheden. Noodzakelijk De afkondiging van de Amerikaan- steun voor de Franse frank kwam peen moment dat dit bitter noodza- fclijk was. Ondanks optimistische itlatingen uit Bonn en uit Nederland fillister Witteveen noemde het ver teringsprogramma krachtig en oedig") twijfelden vele internatio- ile financiële experts er aan of UTRECHT (ANP» De politie Arnhem en Dordrecht moest za- sdagavond worden ingeschakeld n aan vechtpartijen een einde te aken. Hoewel er geen gewonden ielen werden wel rake klappen uit beeld. In Arnhem raakte op het latlonsplein een groep Arnhem iers met Edenaren slaags. De treemdelingen" renden het station innen om de laatste trein naar Ede halen, achternagezeten door de rahemmers. Hun trein kreeg enkele minuten atraging en kon slechts vertrek- tn, nadat de automatisch bedien- t deuren waren gesloten. De ge- taneerde politie suste de gemoe ten. Ook de politie in Dordrecht moest het station assistentie verlenen verzoek van de rijkspolitie in La- Zwaluwe. In de trein Roosen- lal-Rotterdam was namelijk tus- m 8 jongelui uit Zwyndrecht in de *ftüd van 16 tot 20 jaar by Lage valuwe een vechtpartij in een van coupé's ontstaan. Daarbij werden ik enkele lampen vernield. In Dor- recht kwam de politie tussenbeide, ree knapen moesten zich op het oofdbureau verantwoorden. De tin kreeg tien minuten vertraging. I Frankrijk in staat zou zijn dergelijke ingrijpende maatregelen te treffen waardoor aan de speculatie op de va- lutamarkten die weer tot een chaos rond de Franse frank zou kunnen lei den een eind zou kunnen worden ge maakt. Het resultaat van deze chaos zou ongetwijfeld een devaluatie van de frank zijn. Ontoereikend Sommigen financiële deskundigen noemen nu al enkele maatregelen tot deviezencontrole ontoereikend. Wil men voorkomen dat de frank naar het buitenland vlucht zo meent men in deze kringen dan zyn internatio nale maatregelen tegen speculatie ve transacties nodig. In de eerste berichten van valuta markten bleek vanochtend dat in Pa rijs bij onofficiële transacties tussen banken onderling de frank opmerke lijk vast was. De frank noteerde de beste koers sinds de crisis van mei- juni. Het pond bereikte echter het laagste peil sinds mei. Bij herope ning van de wisselmarkt in Londen hebben zich de koersen van de frank, het porrd sterling en de Amerikaanse dollar hersteld. De mark daalde ech ter. De stemming was zeer nerveus. Een deskundige karakteriseerde de toestand met „veel geschreeuw en weinig wol". De resultaten van de termynhan- del in deviezen waren bij het ter per se gaan van deze editie nog niet be kend. In de Bondsrepubliek namen de banken en wisselkantoren van morgen nog steeds franken aan tegen buitengewoon lage koersen. De wis selkantoren geven toeristen de raad met hun transacties tet wachten tot de resultaten van de wisselmarkt in Frankfort bekend worden. Ook in Zürich waren van ochtend de dollar, pond en frank beter gestemd. De vraag naar Frans geld overtrof daar het aanbod. In Wenen heeft een woordvoerder voor de nationale centrale bank meege deeld dat de handel hervat werd. maar dat het nog te vroeg is om de resultaten van de beslissing van De Gaulle te onderscheiden. In Londen opende de Duitse mark op het hoog ste punt. KATWIJK AAN ZEE De Kat- wijkse politie heeft gisteravond tot tweemaal toe hardhandig moeten optreden tegen een grote groep jon gelui. die protesteerde tegen de aan houding van een dronken 14-jarige knaap op de Princestraat. Daarbij werden rake klappen met de gum mistok uitgedeeld. De moeilijkheden begonnen om streeks half negen met de aanhou ding van de dronken knaap, die zich misdroeg. Dit was niet naar de zin van veel jongelui, die daarop de politie hinderden bij het overbren gen van de knaap naar het politie bureau aan de Voorstraat. De poli tie zag zich hierdoor genoodzaakt een charge uit te voeren, waarbij de groep jongelui uiteen werd gesla gen. Anderhalf uur later verzamelden de jongelui zich bij het bureau Voorstraat en gooiden daar en kele ruiten in. Opnieuw werd een charge uitgevoerd, waarna na enije tüd de rust terugkeerde. Van twee knapen, die ruiten hadden ingegooid, werden de namen genoteerd. (Van onze financiële medewerker) nOOR devaluatie van de frank u af te wijzen heeft president De Gaulle een periode van nood zakelijke versobering ingeluid voor zijn volk. De vraag is of het zal lukken de Fransen zo in toom te houden dat er geen politieke gevolgen optreden. De president heeft al aangekondigd, dat drastisch zal worden ingegrepen indien het tot nieuwe ordeverstoringen zou ko men. Dit duidt er wel op dat hij er zelf niet helemaal gerust op is, dat het publiek de versobering i voor zoete koek zal aannemen. Het besluit om de effecten, beurs, de goudmarkt en de valu- tamarkten weer open te stellen is i moedig. Daarmee riskeert De Gaulle dat er, evenals in juni van I dit jaar. een groot koersverschil j voor de frank op de wisselmark- j ten zal ontstaan. De centrale I banken van andere landen heb ben nu wel toegezegd, dat zij tot 1 een bedrag van 2 miljard dollar in de bres zullen springen, terwijl het monetaire fonds ook een mil- i jard wil bijpassen, maar daarmee is de grondslag voor het herstel van vertrouwen nog niet gelegd. I De Gaulle speelt op tijdwinst. I Eens zal het naar het buitenland I geëmigreerde kapitaal moeten te rugkeren. Voor het aanhouden van het kapitaal in West-Duits- I land bestaat geen aanleiding meer nu het er niet naar uitziet, dat de Duitse markt wordt gere valueerd. Bovendien zullen de Duitse banken erop aandringen, dat het vluchtkapitaal wordt weggehaald, want zij hebben er alleen maar moeilijkheden mee. De tegenwaarde moet voor de vol le honderd procent bij de Bundes bank worden geblokkeerd. Bo vendien zal er een straffe rente worden ingevoerd. En zodra dat vluchtkapitaal naar Frankrijk terugkeert is een belangrijk deel van de zorgen weggenomen. Voor Frankrijk be stond geen fundamentele nood zaak om te devalueren, want de export nam toe, de economie ont wikkelde zich bevredigend, zo bevredigend zelfs, dat de gevol gen van de mei-revolte al groten deels waren overwonnen. Het was de kapitaalsvlucht die het hem deed. Het is overigens begrijpe lijk. dat het kapitaal bang is voor de Franse frank, die na de oorlog al zeven maal door de molen ging. Het is nu de vraag of de rede van De Gaulle voldoende heeft bijgedragen om het vertrouwen t© schragen. Lukt het om het eco nomisch herstel voortgang te doen vinden en de positie van de frank zodanig te verbeteren dat de acute moeilijkheden zijn weg genomen, dan zou eventueel in de toekomst een devaluatie als sluitstuk kunnen dienen. ADVERTENTIE ci E.B.A. LEIDERDORP De Bilt verwacht van heden- tot •«genavond vrij veel bewolking en de meeste plaatsen droog weer. de nacht en ochtend hier en daar "st. Matige san de kust af en toe tochtige wind tussen zuid en zuid- ,f& In het algemeen iets hogere «dperaturen. (opgemaakt om 11.40 uur.) 26 november Zon op: 8.18 uur: onder: 16.36 uur. toan op: 1347 uur; onder: 23,29 u. hoogwater te Katwijk te 7.40 en *12 uur, laagwater te 3.23 en 15.50 - U Prinses Gracia en Prins Rei- nier van Monaco hebben in de Opera van Monte Carlo een voor stelling bijgeivoond ter gelegen heid van het nationale feest van de kleine staat. PARIJS (GPD. AP. Reuter) Ook de Fransen, die tochvoor stakingen, relletjes etc ge wei wat gewend zijn van hun staatshoofd, zijn gisteren met waarschuwd. „Er zal streng tegen stomheid geslagen door de bekendmaking van president De Gaulle, dat de Franse frank niet zal devalueren. Met spanning heeft heel Frank rijk dan ook gisteravond naar de ra dio geluisterd om te vernemen waar om de generaal deze beslissing heeft genomen. De president wees op twee oorzaken voor de crisis rond de frank de onlusten in mei en de speculaties. De Franst frank, zo liet de presi dent weten, was in de grond van de zaak kerngezond om de frank weer te laten herstellen vroeg De Gaulle van alle Fransen offers. Dat betekent, zo vertelde de presi dent. dat het tekort op de staatsbe groting dat al eerder van 14 tot 12 miljard was teruggebracht nu tot min der dan de helften wel tot 6% milj. 7,al worden gereduceerd. De president kondigde in dat verband zware be zuinigen aan op de civiele, universi taire en zelfs militaire posten. Pre mier Couve de Murville zal morgen nadere bijzonderheden over het hele ber.uigingingsplan geven. Reeds nu kan worden aangenomen dat alle mo dernisatieplannen voor de autowegen, de telefoon, de ziekenhuizen en ook vooral de universiteiten op een heel laag pitje gezet. Het tempo van de salarisverhogingen die de regering in mei waren afgedwongen zou eventu eel ook kunnen worden vertraagd. Werkloosheid Het besluit tot versobering komt op een moment dat de werkloosheid in Frankrijk al een verontrustend peil heeft bereikt. De nieuwe maatrege len betekenen, dat de werkloosheid nog verder zal toenemen en het is de vraag of de Fransen dit zullen „ne men". Zelfs de leden van de gaullis tische meerderheid hebben zich al uiterst kritisch getoond ten aanzien van De Gaulle's besluit. De vakbondsleider Descamps. die bij de ongeregeldheden in mei een grote rol heeft gespeeld, heeft de regering al gewaarschuwd dat het gezondma- ken van de frank „niet over de rug gen van de arbeiders moet gaan" Het communistische dagblad „l'Humanik té voorspelde vanochtend dat de ge volgen van de crisis wel weer op de arbeiders zullen worden afgewenteld" en noemde het beleid van De Gaulle „geïnspireerd door het groot kapi taal". De Franse president heeft in zijn verklaring gisteravond de Fransen worden opgetreden", zo liet hij we ten. O LEEUWARDEN «GPD) De PTT zoekt in het noorden van Friesland naar een goede plaats om een satel liet-ontvangstation te bouwen. Het gaat hier om een grondstation, dat gebruikt kan worden voor de inter continentale en internationale com municatie. Zowel voor telefoongesprekken als voor televisieprograma's. vooral wan neer die inteicontinentaal zijn. is de PTT steeds afhankelijk geweest van de grondstations in Engeland, Frank rijk of Duitsland. Het zal nog wel enkele jaren duren voor de plannen gerealiseerd znn. De PTT denkt aan het midden van de jaren '70. NEW YORK SAIGON «AP. Premier Tran Van-hoeong van Zuid- I Vietnam heeft verklaard, dat zijn regering ..onder bepaalde voorwaar- den" direct met de politieke afde- I ling van de Vietcong het Nationa le Bevrydingsfront zou kunnen onderhandelen, aldus meldde de New York Times gisteren. Tn een interview in Saigon zei Hoeong, dat de Zuidvietnamezen in terne politieke kwesties met het front zouden kunnen bespreken in dien dit laatste erkent in Zuid-Viet nam slechts een dissidente politieke groepering en geen kwasi-regering te zijn. Volgens het blad heeft Hoeong dui delijk te verstaan gegeven, dat Zuid- Vietnam verwacht weldra aan de Paryse vredesbesprekingen deel te nemen Zuid-Vietnam zal echter niet akkoord gaan met afzonderlijke be sprekingen met het Bevrydingsfront tijdens die conferentie of de aanwe zigheid van het front als afzonderlij ke delegatie in de conferentiezaal er kennen. Vietcong-terroristen hebben 38 Zuidvietnamese dorpsbewoners ge dood en 57 anderen gewond bij een overval op twee dorpjes, 150 km ten zuiden van Saigon, aldus deelden Amerikaanse functionarissen zater dag mee. Tien Vietnamese soldaten, die deze dorpjes verdedigden, vie len eveneens. Tien andere soldaten werden gewond. Een Vietcong-com pagnie viel de dorpjes met raketten en mortieren aan en voerde vervol gens een charge uit. GRONINGEN «GPD» - Han Lam mers. een van de vooraanstaande woordvoerders van Nieuw Links, heeft zaterdag in Groningen, in het kader van de landelijke toernee van Nieuw Links, een felle aanval ge daan op dr. A. Vondeling, die naar algemeen wordt verwacht in het voorjaar zal worden gekozen tot voorzitter van de P.v.d.A. Dr. Vondeling bepleit in zijn boek „Nasmaak en voorproef" samenwer- I king tussen vooruitstrevende par- tijen „Nederland heeft geen be- j hoefte aan een grote progressieve i volkspartij maar aan een duidelijke I socialistische partij", aldus de heer I Lammers, die zich voorts kantte te gen een aantal staatsrechtelijke in zichten van di*. Vondeling. Zijn voornaamste bezwaar geldt de passages over de positie van het par lement. De heer Lammers zei op grond hiervan niet te verwachten, dat de toekomstige P.v.d.A.-voorzit- ter met voorstellen zal komen tot versterking van het parlement, wat hij dringend geboden achtte. „Zolang fracties en regeringen aan elkaar zijn gebonden is een kritische controle van het regeringsbeleid door het parlement onmogelijk. De Kamer moet niet als medespeler maar als tegenspeler van het kabinet funge ren", zo zei hij. HAARLEMMERMEER (ANP» De 22-jarige J. A. P. Storm uit Rot terdam en de negentienjarige J. B. J. Blok uit Schiedam kwamen zaterdag om het leven, nadat zij met een per sonenauto in de Ringvaart tussen Zwanenburg en Vijfhuizen 'Haarlem mermeer» terecht waren gekomen. De slachtoffers deden mee aan een rally. Vermoedelijk door onbekendheid ter plaatse werd een bocht in de dijk niet opgemerkt. De auto schoot het water in en kwam met de wielen naar bo ven te liggen. Pas enkele uren later werd het ongeval opgemerkt en de po litie gewaarschuwd. ADVERTENTIE morgen voordeel marsepein aardappeltjes 150 gram van 128 voor 99 niet duur we/ heerlijk DEN HAAG «ANP» De Koningin heeft andermaal een bijdrage gege ven ten behoeve van de slachtoffers van het conflict om Biafra. De Ko- ningin heeft eveneens een bijdrage I gegeven ten behoeve van de stichting j „Help een kind in'Korea". Uit het Leidsch Dagblad van 24 November 1868: t Advertentiei Gevonden J Zaterdag 21 Nov. jl. in het f Koffijhuis de Gouden Leeuw f op den Nieuwen Rijn alhier f eenig geldsuiaarde. Regtheb- J benden kunnen zulks terug f bekomen bij C. J. Papót, Kof- f fijhuishouder. <j De heeren Dullart, Moens, f Van Kuyk, Thorbecke en Ro- f chussen zijn benoemd tot r rapporteurs over het wets- r ontwerp tot afschaffing van r het 'egelrecht op gedrukte stukken en advertentiën.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1