,K.V.P. pleegde moord met voorbedachte rade' Aanvraag rij-examen gaat heel lange weg Nijmegen lanceert plan voor totaal nieuwe universiteit Doorbreken taboe Geheim Soestdijk OUD-MINISTER VONDELING IN BOEKJE „NASMAAK EN VOORPROEF' Nederlandse naar de „Scala" OMSTREDEN OPTREDEN' Weer schietpartij in Amsterdam Pseudo - predikant aangehouden Het kan ivel snellermaar dan kost het het dubbele PONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redacteur J. J. Vis) DEN HAAG (GPD) Oud- minister dr. A. Vondeling heeft gisteren zijn politieke te rugkeer kracht bijgezet met de publikatie van „Nasmaak en voorproef", een bundel politie ke opstellen over het recente politieke verleden. Het prettig geschreven boekje, dat als on dertitel draagt „Een handvol ervaringen en ideeën", valt niet toevallig samen met Vonde- lings kandidatuur voor het voorzitterschap van de PvdA. Het had al eerder kunnen ver schijnen, maar de uitgever, N.V. De Arbeiderspers, heeft de publikatie enige tijd opge houden. Dat is begrijpelijk, want Vondeling geeft in zijn boek ook een visie op de toe komst, die tegen de achter grond van zijn kandidatuur alleen maar aan belangstelling wint. „Nasmaak en voorproef" is overi gens grotendeels gewijd aan het ver leden. Het roerige verleden sinds 1962. toen Vondeling achtereenvol gens fractieleider van de socialisti sche tweede-kamerfractie was en minister van Financiën in het kabi- net-Cals. dat, zo schrijft Vondeling, het slachtoffer was van „Een moord met voorbedachte rade". Het twee de deel, waarin de episode-Cals aan de orde komt, is het boeiendst. Von deling begint dit deel met een paar opmerkingen over zijn eigen bescha digde prestige. Vlak voor de nacht van. Schmelzer werd hij gewipt als lijstaanvoerder. De partijraad van de PvdA koos Den Uyl als lijst trekker voor de volgende verkiezin gen. ,Die beslissing' aldus Vondeling' „was voor mij bijzonder pijnlijk". Een half jaar tevoren was die plaats hem zelf nog toebedacht. Vondeling slikte overigens de pil manmoedig. Het was de premie voor 't ondankbare ministerschap van Fi nanciën. In het hoofdstuk over de formatie van het kabinet-Cals geeft hij toe met die post zijn eigen gla zen te hebben ingegooid en waar schijnlijk ook de partij te hebben ge schaad. „Het gevoeligste plekje van de kiezers is zijn fiscale maag", schrijft hij. KVP - houding De veranderde houding van de KVP ten opzichte van het kabinet- Cals was voor Vondeling een verras sing. Pas begin oktober hoorde hij van Cals, dat er grote onrust bij de KVP was. De premier had dat ver trouwelijk uit de fractie gehoord „niet van Schmelzer", zoals Vonde ling met nadruk schrijft. Vondeling liep de begroting nog weer eens na. „Maar ik bleef de overtuging hou den dat de opstelling volkomen ver antwoord was". Achteraf werd het hem duidelijk, dat de KVP-fractie helemaal geen prijs meer stelde op behoorlijk overleg. Vondeling wijdt nogal wat scherpe woorden aan het optreden van de financiële specialist van de KVP, drs. Notenboom, die on verwachts met een zeer gedetail leerd verhaal kwam. „Noteboom had moeten weten, dat je met zulke cij fers als hij rondstrooide eerst eens naar het departement van Financiën en naar de begrotingscommissie loopt, al was het alleen maar uit be leefdheid. Dat was zeker mogelijk ge weest want achteraf is mij gebleken, dat zij het produkt waren van een KVP-studieclubje, dat zeker een week tevoren er al mee klaar was". Vondeling noteert verderop, dat het hoofdbestuur van de KVP al in de zomer van 1966 sterke druk uitoefen de om het kabinet te laten vallen. „Schmelzers houding is daardoor wel wat duidelijker geworden, maar blijft even onbegrijpelijk. In elke be hoorlijk functionerende vereniging en zeker in een politieke partij houden de kopstukken elkaar toch op de hoogte van belangrijke ontwikkelin gen? Niet zo de KVP van Aalberse en Schmelzer. die een moord pleeg de met voorbedachte rade'". Vooral hierom noemt Vondeling de houding van Schmelzer deloyaal en onverant woordelijk. Opvolger Luns Ook de formatie van het kabinet- Cals krijgt in „Nasmaak en voor proef" uitvoerige aandacht. Interes sant is zijn mededeling, dat van de socialistische fractie alleen Van der Goes van Naters tegen deelneming was en dat hij bezwaar had tegen het niet raadplegen van de kiezers. „Later en nu opnieuw heb ik dikwijls aan Van der Goes' standpunt ge dacht". Hij geeft toe, dat Van der Goes in parlementair-democratisch opzicht gelijk had, vooral ook toen zes ministers naar het nieuwe kabi net overgingen en Vondeling zelf de Impopulaire post van Financiën aan vaardde. Tegenover dit alles stond echter, dat het kabinet-Cals met een regeringsprogramma kwam dat .klonk als een klok" en een duide lijk zichtbaar onderscheid vertoonde met zijn voorganger, het kabinet-Ma- rijnen. Interessant is verder, dat nu voor de eerste maal zonne klaar blijkt, dat Vondeling tijdens de formatie inderdaad de opvolger van Luns op Buitenlandse Zaken wilde Worden. Dagbladberichten daarover zijn nooit volledig bevestigd. Reconstruct? Dat de PvdA in 1965 niet stond te trappelen om mee te doen bewijst Vondeling door de publikatie van zijn advies aan de Koningin waarin hij haar allereerst een reconstructie van het kabinet-Marijnen voorstelt. Pu blikatie van een dergelijk advies is een staatsrechtelijk novum, dat na volging verdient. Of het er in de toe komst van zal komen, is overigens de vraag. Vondeling breekt in zijn boek een lans voor een andere methode van formeren: aanwijzing van de NIJMEGEN (ANP) Als tegen hanger van het omstreden rapport- Ma ris, heeft een werkgroep van de katholieke universiteit in Nijmegen een plan gepubliceerd, dat 'n totale vernieuwing beoogt van de univer siteit. In dit plan is geen plaats meer voor een college van uit de burgerij benoemde curatoren, die vaak ver afstaan van hetgeen werkelijk leeft binnen de universiteit. Volgens het teit zichzelf besturen, waarbij weten- Nijmeegse ontwerp gaat de universi- schappelijk korps, overig personeel en studenten op voet van gelijkheid mee beslissen. Voor zover het de stu denten betreft, wordt dit tevens be schouwd als een vorm van onderwijs. Een van de gevolgen hiervan zou zijn dat praktisch niets van hetgeen in universitaire kring gebeurt, voor taan nog geheim zal zyn. Op 1 april 1969 zullen de diverse conclusies in het plan worden ver werkt en zou een experimentele fase van drie jaar kunnen beginnen. Een van de kenmerken van het dis- cussieplan-Nijmegen is een sterke de centralisatie van bestuursbevoegdhe den naar de lagere niveaus, dus naar facuilteiten, secties en eenvoudige vakgroepen. Er moet op deze wijze een kader worden geschapen, waarbinnen het wetenschappelijk onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek optimaal kunnen functioneren. Met betrekking tot het onderwijs wordt gepleit voor het instellen van onderwijsprojecten voor bepaalde aantallen deelnemers. Zo'n project zou door alle deelnemers gezamen lijk (wetenschappelijk korps, overig personeel en studenten» geformu leerd moeten worden. Iedere deelne mer kan binnen zo'n project een spe cifieke deskundigheid ontwikkelen, waardoor de intelligentie uit de pri- vésfeer wordt onthaald en dienst baar wordt gemaakt aan het collec tief wetenschappelijk proces van kennisverwerving. Bij dit onderwijs zijn ook examens en tentamens een punt van gezamen lijke verantwoordelijkheid, wat bete kent dat alle deelnemers de beoorde lingswijze en de beoordelingscriteria gezamenlijk vastleggen. Onderwijs in deze vorm brengt volgens de ontwer pers zelfstandigheid en teamgeest bij en bereidt voor op beroeps- en wetenschapsuitoefening DEN HAAG (ANP) De Neder landse alt-mezzo Maya Bazuky is naar Milaan vertrokken waar zij op uitnodiging van de Scala zal mee werken (in de maand december) aan een serie voorstellingen van Wag ners Walküre. Sinds Maartje Offers ver voor wereldoorlog II is Maya Bazuky de eerste Nederlandse zan geres die voor het operaseizoen In de Scala werd geëngageerd. GRONINGEN (GPD) Ds. J. Ke telaar, woordvoerder van de „blauwe revolutie", oprichter van de revolu tionaire radicale volksbeweging en baptistenpredikant in Drachten, is afgezet als voorzitter van de evange lisatie-commissie van de Unie van Baptistengemeenten 'in Nederland (ECU). Bovendien is de dominee ge wipt uit de landelijke Plancommissie Handelingen 1969. In het weekblad van de Unie „De Christen", wordt als reden van het besluit gesteld dat „het optreden van broeder J. Ketelaar een omstreden zaak" is. Ds. Ketelaar vermoedt dat met zijn optreden bedoeld wordt zijn activiteit voor de „blauwe revolutie". De baptistenpredikant wacht rustig af wat er gaat gebeuren. Hij wil trachten in het blad van de Unie een tegenbericht te lanceren. „Maar men blijkt mij ook dat al te weigeren. Eind van dit jaar zijn de verkiezin gen voor de domineesvacatures Ne derlandse baptistengemeenten en ik moet maar afwachten of ik als do minee gehandhaafd word". AMSTERDAM (ANP) Een 32- jarige scheepswerktuigkundige wordt ervan verdacht gisterochtend op de Kloveniersburgwal in Amsterdam zes schoten te hebben afgevuurd op de 24-jarige tegelzetter H. M. P. de Oude en de even oude monteur A. de Jonge. Het tweetal werd niet ern stig gewond. De tegelzetter werd in beide benen geraakt, de monteur kreeg een schot in het linkerbeen. De verdachte kon in de loop van de dag in zijn woning in de binnen stad worden aangehouden. Hij ont kent de schutter te zijn. De man nen hadden elkaar ontmoet in een koffiehuis. Waarschijnlijk heeft de scheepswerktuigkundige zich bij een woordenwisseling bedreigd gevoeld. formateur door de Tweede Kamer. Als die methode wordt gevolgd Vondeling zelf verwacht dat wel is er geen sprake meer van adviezen van fractievoorzitters aan de Konin gin. Met de publikatie van het advies doorbreekt Vondeling bewust het ta boe op het „geheim van Soestdijk". Dat is symptomatisch voor zijn hou ding tegenover de monarchie, die op vele plaatsen in zijn boek tot uiting kiest met een uitvoerige motivering voor de monarchie. Een gekozen pre sident kan moeilijk het symbool van de volkseenheid worden. „Trouw en offervaardigheid van de Oranjes zijn meer dan eens in de vaderlandse ge schiedenis gebleken". Vondeling blijkt zich bewust te zijn van de fouten, die het kabinet-Cals heeft gemaakt in de kwestie van het huwelijk van Prinses Beatrix. De keu ze van Amsterdam noemt hij achter- 99 99 komt. Hij houdt ervan de mythe af te breken en doet dat bekwaam. Waarom moeten er parades gehou den worden op Koninginnedag? Waarom de toevoeging HM. „Ha re (r) Majesteit" aan de namen van de zeebodems? Waarom maakt de opperkamerheer op Prinsjesdag de dienst uit in de Ridderzaal? Republiek Vondeling verklaart zich principieel voorstander van een republiek, maar af „een ernstige fout". Ook het voor stel inzake het inkomen van de Kroon noemt hij „een domme fout", omdat er geen voldoende voorlichting bij werd gegeven. Voorstander van de afschaffing van belastingvrijdom blijkt de oud minister van Financiën overigens niet te zijn vooral op praktische gron den. Partij vernieuwing „Nasmaak en voorproef" eindigt met een beschouwing over de partij- vernieuwing. Hij vindt, dat de beslis sing eigenlijk al gevallen is, omdat nu wel vaststaat dat de drie confes sionele partijen elkaar niet meer zul len loslaten. De PvdA zal tijdig laten weten met wie ze in een volgende re gering wil. „Zij kan het eenvoudig niet willen met de KVP, zoals die reilt en zeilt. Zelfrespect en goed politiek fatsoen sluiten zo'n huwelijk uit. Daarmee zijn de KVP en de beide andere con fessionele partijen op de VVD aan gewezen". Als bijna onontkoombaar alterna tief ziet Vondeling de samenwerking van PvdA, D'66, PSP en PPR, die tenslotte zal kunnen leiden tot de vorming van een SVP de samen werkende vooruitstrevende partijen. Nieuw Links Over de moeilijkheden in zijn eigen party is Vondeling betrekkelijk kort. Nieuw-Links krijgt er wat van langs maar zijn kritiek geldt alleen maar de eerste publikatie „Tien over rood". Hij" vindt daarin geen enkele aardige of originele opmerking en vraagt: „Toekomstvisie? Morgen brengen. Dag". Latere publikaties vindt hij be ter maar tegen het opereren van de linkervleugel heeft hij bezwaar. Hij bespeurt een broeierige, rommelige sfeer en twijfel aan eikaars oprechte bedoelingen. Maar als geheel heeft hij waardering voor het motief van Nieuw-Links: het tot grotere activi teit brengen van de PvdA. OOSTBURG (GPD) Een pseu- do-predikant. die de afgelopen zo mer In westelijk Zeeuws-Vlaanderen heeft geopereerd, is gistermiddag in het groepsbureau van de Rijkspolitie in Oostburg voor nader verhoor in gesloten op verdenking van verduis tering en flessentrekkerij. Zonder dat er aanvankelijk enige argwaan tegen hem was gekoesterd, had de man, een 48-jarige Rotter dammer, verdienstelijk een aantal Duitse en Nederlandse kerkdiensten geleid. De Westduitse politie heeft hem in Itzehoe aangehouden, nadat enige tijd geleden via Interpol om opsporing en aanhouding was ver zocht. In Cadzand, IJzendijke en Oost- burg kent men de Rotterdammer als de man, die in de maand augustus van dit jaar de kansel betrad om voor te gaan in kerkdiensten voor badgasten. Via het bureau van de Duitse kerken in Rotterdam was zijn naam bij een aantal hervormde kerkeraden in westelijk Zeeuws- Vlaanderen aanbevolen. Maar sinds augustus is zijn naam ook in een kwalijk daglicht gekomen. Van een hotel in Cadzand vertrok hij zonder daar de rekening te be talen en bij een autoverhuurbedrijf in Oostburg reed hij op een goede dag weg met een wagen zonder chauffeur om daar nooit meer terug te keren. De argwaan tegen hem groeide en de politie werd op het spoor gezet om de pseudo-predikant te achter halen. Dit gelukte. RIJSWIJK (GPD» Waar om duurt het zo lang voordat de oproep voor het rijexamen in de brievenbus ligt? Dat vra gen veel mensen zich af. In de praktijk blijkt het geen uitzon dering te zijn, dat de oproep tien tot elf weken wegblijft. Wordt er in het Centraal Bu reau voor de Afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen dan zo langzaam gewerkt? We zijn het gaan vragen aan de twee direc teuren van het C.B.R., mr. P. A. W. M. Verbeek en de heer T. Jonkman. „De verwerking van het aantal aanvragen is geen eenvoudige zaak. Dat ligt voornamelijk aan het aantal. Als u weet. dat het er in 1960 nog 50.000 per jaar waren en we voor 1968 een totaal van 900.000 verwach ten, dan begrijpt u, dat er een enor me organisatie is opgebouwd", zegt mr. Verbeek in de grote conferentie kamer op de bovenste etage van het „roze-centrum" aan de P. C. Bou- tenslaan in Rijswijk, waar de aanvra gen met wagonladingen tegelijk op de bureaus neerdwarrelen. Stations Interessant 16 daarom het school bord, dat in de conferentiekamer staat, waarop schematisch is aange geven welke stations de aanvraag „aandote" voordat het eindpunt, de aanvrager zelf bereikt. Achter elk station staat hoeveel werkdagen („de mensen redeneren zo vaak een week heeft zeven dagen, omdat ze er de zondag bijtellen, maar wij rekenen met werkdagen. Eenentwintig dagen zijn bij ons geen drie maar vier we ken", zegt de heer Jonkman) één handeling kost. Nadat de aanvraag is binnengeko men wordt hij met de andere gesor teerd. Tevens wordt nagegaan of de betaling fout, onvolledig of goed is. Dat duurt gemiddeld vier tot vijf da gen. Daar gaat dus al een volle week mee heen. Vervolgens wordt de aan vraag boekhoudkundig verwerkt. Dat gaat snel, één dag. Met de volgende handeling, het verwerken van de aan vraag in de mechanische administra tie (waarbij wordt nagegaan of aan de aanvrager de rijbevoegdheid niet is ontzegd, of door andere dwingen de redenen niet aan een rij-examen mag deelnemen) gaan opnieuw vier dagen heen. In totaal dus al twee we ken. „En dan moet de computer van de mechanische administratie geen pijn in zijn buik krijgen wil het niet nog een dag of twee langer duren", zegt de heer Verbeek. Werkdagen De derde week gaat in met het ge reedmaken van het conceptrijbewijs met de daarbij behorende examen formulieren. Twee dagen. Daarna worden de examens verdeeld over de verschillende kringen van examinato ren in Nederland. Duur: zeven werk dagen. Tellen we nu alle werkdagen op dan kom je aan een totaal van negentien werkdagen. Tenminste in het gunstigste geval. Alles moet dan op de juiste manier zijn ingevuld, er moet niet teveel of te weinig zijn be taald, het mag geen medisch „geval" zijn enzovoorts. Voor het gemak is het beter te stellen dat de hele „ope ratie" 21 dagen duurt. Dat is vier weken C.B.R.-tijd. Examinator De examinator krijgt daarna de examenformulieren en deelt in de daaropvolgende week zijn agenda in. Meestal neemt hy dan contact op met de rijschool om een en ander zo soe pel mogelijk te laten verlopen. Op zijn beurt stuurt de examinator de aanvragen naar de aanvrager met de tijd en datum waarop het examen moet worden afgelegd. Meestal krijgt de aanvrager zijn oproep ongeveer tien dagen twee weken van tevo ren. Al met al is er dan tussen de dag, dat de aanvraag op het C.B.R. is gekomen en het tijdstip van het examen zeven weken verstreken. Op nieuw in het gunstigste geval. Toch blijven er verhalen van vriendjes, neefjes en nichtjes, die tien tot elf weken moesten wachten. Mr. Verbeek: „Dat kan inderdaad voorkomen. Wij krijgen dan onmid dellijk de schuld. Het komt echter herhaaldelijk voor dat 'n rijschool de aanvraag laat liggen. De aanvrager denkt dat zijn for mulieren al hoog en breed by ons in de zeef liggen, terwijl ze er nog moe ten komen. Een ander voorbeeld is de aanvraag, die niet goed is ingevuld, of waarbij te weinig is betaald. Dit soort mankementen brengt direct vertraging met zich mee. Dat is het nadeel van een geoliede organisatie. Het systeem moet strak kunnen func tioneren. Daar is het nu eenmaal op berekend". Langer duren De heer Jonkman: „En het ligt ook aan de tijd, waarin de aanvraag word gedaan en waai- u woont. Als u ln Rotterdam woont zal het langer du ren dan wanneer u vanuit b.v. Em- men of Coevorden een aanvraag stuurd. De' examinatoren in Rotter dam, Amsterdam, Utrecht, Gronin gen en ga maar door, hebben door lopend werk. Een examinator in As sen die zegt: „krijg ik ook eens een examentje?" „Wat de tijd betreft is de zomer een goed voorbeeld. Zoals iedereen gaat ook de examinator met vakan tie. Juist in juli, augustus krijgen we de meeste examens (nog even gauw een rijbewijs halen en dan met de auto op vakantie! Er werken dan twee krachten tegen elkaar: teveel aanvragen en te weinig examinato ren. Bovendien zitten wij ook met va kanties wat het personeel aangaat". Volgens de heren Jonkman en Ber- beek zitten de „klagers" veelal in de groep van de mensen, die een praktisch herexamen moeten doen. Deze aanvragen duren namelijk even lang als de eerste aanvragen. Het theoretisch examen duurt in de prak tijd veel korter wat de tyd van aan vraag betreft. Bovendien ligt het psy- chologischer. Iemand, die voor het eerst een examen aanvraagt, valt het wachten op zyn oproep dikwijls ge makkelijker omdat het voor de eer ste keer is. Maar zakt zo iemand dan val wéér zeven tot tien weken wach ten een beetje rauw op de maag. Het dubbele Is er een manier om de procedure te vereenvoudigen? „Het enige, wat we kunnen zeggen is, dat er voort durend wordt bekeken: hoe kan het korter en hoe kunnen we het systeem met de capaciteit van ons korps van examinatoren als vast gegeven zo juist mogelijk laten functioneren. Ja, het zou vlugger kunnen, maar dan wordt het twee keer zo duur. Dat is natuurlijk bij wijze van spreken, maar als je in plaats van f 19.75 veertig gulden binnenkrijgt dan moet het sneller kunnen. We zeggen dat ook altyd tegen de mensen die ons bellen van „wat duurt het toch lang

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7