e waarderen prestaties an Toonkunstensembles Boeiend concert van Valkenburgs Harmonie In „Hydepark" komt een derde man g&t&u ©siteir [evolutie in kerk"' Fabeltje PRISM AV OFFELIJK CONCERT IN GER. KERK t.P.V. -leden geroyeerd Museumvoorlichter kreeg ongelijk meerderheid Hervormde synode besluit: ilbaar beeldje ontvreemd pliael ontdekt rkelijk Leven NIET SAMEN ÏJI^ lAtr 21 NOVEMBER 1968 LLLDaCil UAU8LAD ADVERTENTIE - Voor het eerst een verrassende samenwerking [het Toonkunstorkest Leiden (dirigent Henk Briër) en langs opgerichte vocaal ensemble van de Leidse Muziek bestaande uit leerlingen van Leny StevensRidderhof nstrueerd door Loek Stevens. Dit tevens voor het eerst in itekend bezette Ger. Kerk aan de Oude Vest, waarvan de jek eminent is, doch die daardoor tevens genadeloos kan «n hoort er immers élke fout, élke nevenwerking. jh er op deze avond, zich on- Irt -end door een beknopt stijl- gramma. gelukkig zonder koffiepauze, slechts wei- st. Daarvoor hebben con- ts en beide ensembles, wier sch samengaan voor de toe- og vele gunstige resultaten gt. met bemoedigende ac- gewaakt. ontdekkingen ditmaal be- r de inzet: het driedelige I grosso in Es op III nr. 4 r Hellendaal, die op muzi- indertyd in onze stad De beide Toonkunstensembles in actie onder leiding van Henk Briër. (Foto LD/Holvast) scholing paart zich aan muzikaal in zicht. Hoofdschotel vormden echter twee kantates uit de rijke Bachschat «on geveer 300), t.w. de onlangs reeds in de Lutherse Kerk gezongen kantate no. 84 „Ich bin vergnügt mit meinem Glücke" «met de sopraan Leny Ste vens en de hoboïst Han Kapaan als vloeiend duetterende solisten en de zo mogelijk nog belangrijkere kanta te no. 78 „Jesu, der du meine Seele". j waarin Leny Stevens. Liesbeth Met mevrouw M. Stam-van der Arends (alt), Marius van Altena «te nor) en Aad Haasenoot (bas) solieer- den. zulk een grote rol heeft gespeeld. Wederom bleken diens voortreffelij ke compositorische gaven en eigen karakter in een evenwichtig gecon cipieerd opus, dat met warmverza- digde, homogene strijkersklank door het Toonkunstorkest werd verklankt. derom een hoboïst met grote toe komst. Het koor, bestaande uit benijdens waardig materiaal „in opleiding" produceerde een heldere, „staande" klank, het orkest verzorgde de ac- compagnementen naar de eis. Minder einthousiast waren wij over het daartussendoor gespeelde orkes trale intermezzo: drie, resp. 5, 6 en 7 stemmige fantasieën van de genia le Engelse componist Henry Purcell. Tegen de daarin vervatte hoogopge- voerde veeleisendheid bleek het or kest nog niet opgewassen. De repro ductie bleeft te zeer in de grondverf steken, waarbij diverse onzuivere in tonaties en onzekerheden het geheel ontsierden. Deze Purcell verdient een excellente uitvoering en dus langduriger studie. Met gul applaus hebben de vele aanwezigen intussen de prestaties be loond. Het verheugdste van een concert als dit is evenwel, dat nog zovelen in de ze gejachte tijd de rust en de con centratie kunnen opbrengen om een programma als dit over het alge- meen waardeerbaar te realiseren. Dat dient men wel terdege te besef fen. H. PRISAAA In goud 1) klassieke uitvoering met aparte wijzerplaat 475.- 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- PIERROT Juweüei uorioger LEIDEN MAAKSiYlANSSI 21 TEL. 20778 N. BINK Juwelier, horloger. UOOIUKACHT «5 LEIDEN v. d. WATER Juwelier, horlugei Haarl.straat 181, Leiden L. VAN DUYN Juwelier, PR1NCESTR. 15. KATWIJK AAN ZEE Staay als een stimulerende prima rius, die ook in de solistische passa ges een fraaie toon ontwikkelde. In de hierop volgende Psalm „Laudate Jehovam omnes gentes" van Tele- mann bleek onmiddellijk welk een aanwinst 't vocaal Toonkunstensem ble betekent. Technisch gefundeerde DAM (GPD) In een kwes- |vrijgemaakte gereformeerde landam zijn nieuwe moei- gerezen. tar is er een splitsing ge- I de Zaandam se vrijgemaakte 1 erde kerk. De minderheid ferkeraad en de meente besloten |i met de meerderheid van lad zelf diensten te gaan de kerk aan het Hazen- luidere deel van de gemeen- erken in de Botenmakers- Vergadering, maar door het bestuur, dat alleen bestaat uit tegenstanders van ds. Van Ommen. Het bestuur van de kiesvereniging wenst op deze zaak geen commentaar te geven ge zien het „vuile was"-karakter. Wel vertelde men dat deze maatregel In deze superieure kantates wordt Bachs' geloofs- en gevoelswereld zo overtuigend en expressief tot uiting gebracht, dat mem er de ontroerende sfeer telkens weer diep van onder- j gaat. De solistische prestaties droe- I gen er toe bij de vereiste verheven I indruk absolute voorwaarde voor het juist interpreteren van deze hoogste opgaven der muziekcultuur, op te roepen. Leny Stevens geroutineerd en glansvol, Liesbeth Arends nog wat aan de zwakke kant in haar overi gens verdienstelijk pogen, Marius Al tena met uitgesproken lyrisch tim bre en beschaafde cultuur, Aad Haasenoot met diepgaand, sonoor ge> vooruitloopt op een uitspraak van Ada van der Bent blonk uit door het hoofdbestuur van het GPV in de- haar transparant registreren aan het ze kwestie. orgel. Han Kapaan betoonde zich we- UTRECHT (ANP) De Centrale Raad van Beroep vindt het ontslag dat de gemeente Eindhoven eind vo- I rig jaar aan de 33-jarige beeldhouwer P. B. M. Panhuysen uit Eindhoven gaf terecht. Als hoofdcommies eerste klas aangesteld, werd Panhuysen met de leiding van de educatieve j voorlichtingsdienst van het stedelijk I van Abbe - museum (voor moderne j kunst) in Eindhoven belast. Toen hij solliciteerde bij het mu- seum bleek er tussen hem en de di rectie grote mate van eensgezind heid te bestaan over zijn taakvervul ling. Op 2 november 1937 werd de kunstenaar „eervol ontslag" gegeven, I mede omdat hij in zijn privé-leven te I weinig rekening zou hebben gehou- den met zijn ambtelijke status en 1 onvoldoende begrip zou hebben van de „hiërarchische onderschikking". De Centrale Raad van Beroep stel- I de in haar uitspraak „een ambte naar van wie tijdens de proeftijd I blijkt, dat ook naar zijn eigen oordeel de samenwerking met zijn directeur moeilijk, zo niet onmogelijk is, moet geacht worden ongeschikt te zijn voor de vervulling van de betrek king". ^*54* r l it'ji i a d Ommen en alle leden, die senpad kerkdiensten hou- 1 een brief ontvangen van meerde kiesvereniging 1, die is aangesloten bij het erd Politiek Verbond. Hier- degedeeld, dat zij allen erd als lid van de kiesver- minderheid I»» 1 lil** en na moei- J een beschuldiging van „re de kerk". Overigens is het met genomen op een leden- EJI «AP) Een antiek beeldje van de Romeinse Hmona, dat een waarde heefr HP dan 1 miljoen lire, is uit 1 van Pompeji verdwenen, itóje, dat dertig centimeter 1 werd ontvreemd uit het [Pubiius Cornelius, waar het blijk gevonden werd. De is waarschijnlijk in de In dinsdag op woensdag ge- REST (AP) Een schilde- I Raphael, voorstellende een 1 met kind, is in Roemenië dekking werd gedaan door reiyke kunstcriticus, die 25 't besteed aan een onderzoek P Khilderij te identificeren, ir van de schilder staat I van de Madonnafiguur. (Van onze synodale verslaggever) DRIEBERGEN (GPD) De generale synode van de Ned Herv. Kerk heeft gistermiddag, na een lange discussie, met 44 tegen 2 stemmen, besloten, dat aan het seminarium „Hydepark" in Driebergen een derde functionaris in vaste dienst kan worden benoemd. doen aan wat wij als binnenkerke lijk gekonkel beschouwen", zei hij. Kennelijk refererend aan de vrees bij velen, dat gestreefd wordt naar een niet te onafhankelijke semina rieleiding .zei ds. Kikstra: „Wij wil len die ideailen en koers van dr. De Jong bewaren en niet om kerkpoli tieke redenen verkwanseld zien. Op die manier kan de leiding van het seminarium niet andiers dan komen te berusten bij óf een rectorium, dat de kerkelijke richtingen nauwkeurig weerspiegelt, óf bij kleurloze ambte naren of bij exponenten van kerkis- tisohe introvertie. Slechts openheid kan verlossen uit deze impasse en desnoods benoeme men drie mensen van de gereformeerde band, maar dan niet op grand van hom richting, maar op grond van bewezen be kwaamheid". Na deze forse inzet viel het ver dere debat erg mee. Men ging er nauwelijks op in. De voorzitter van de commissie voor theologisch hoger onderwijs, de Leidse hoogleraar dr M. de Boer, verklaarde met nadruk, dat zij in haar aanbevelingen niet zou vervallen in eenzijdigheid, maar ook niet in verzuiling. VED. herv. kerk «omen naar De Wilk D. W. ^kel te Roderwolde. geref. kerken m te Onstwedde H. Dijk- Spijk roningen), te Marum j* Groot te Zevenhuizen (Gro- te Ermelo J. van Drie te pp. geref. kerken te Schiedam C. van der fHulzen (N.-Holland). geref. kerken 'vrijgemaakt) te Utrecht j. m. Goed- 'fcachten. Of de commissie voor theologisch hoger onderwijs reeds in de februarl- synode met een voordraoht (en een voordracht in de vacature voor de overleden rector dr. J. M. de Jong) komt, is overigens de vraag. De commissie vroeg en kreeg .armslag". Aan het synodebesluit is een actie van verontrusten voorafgegaan, dl® aanvankelijk uitging van de vrees dat er aan het seminarie geen der de man zou worden benoemd. De praeses, dr. G. de Ru, noemde het bij het begin van de bespreking een fabeltje, dat het modenamen tegen die derde man was. Het had alleen een tijdelijke benoeming willen be vorderen in afwachting van even tuele wijzigingen in de structuur van het seminarie. De kritiek van de actiegroep spit ste zich nu toe op de besluitvor ming. De groep had een openbare hearing vooraf van alle belangheb benden gewild, maar de synode wil de niet verdei' gaan dan een gesprek in besloten kring. Crisis Als nog niet duidelijk was. dat er een vertrouwenscrisis bestond, dan werd dat wel helder uit de toespraak van de woordvoerder van de groep, het synodelid ds. P. Kikstra uit Op perdoes. Hij deelde mee, dat men niet aan een besloten hearing wilde deelnemen, maar bestreed, dat men een pressiegroep vormt. Een pressiegroep werkt in het verborgene, maar deze groep wil een zodanige openbaarheid, dat pressie groepen geen kans krijgen, aldus ds. Kikstra. „Wü zullen niet mee- de gang van zaken bij de benoeming van kerkelijke hoogleraren aan de Universiteit van Amsterdam. Het gaat er daarbij vooral om wie ver antwoordelijk is voor de benoeming van kerkelijke hoogleraren, de sy node of de faculteit en curatoren van de Amsterdamse Universiteit en wat er moet gebeuren indien tussen beide partijen verschil van mening ontstaat bij een hoogleraarsbenoe ming. VALKENBURG Valken burgs Harmonie pleegt de jaar uitvoering na Nieuwjaar te ge ven. Zij heeft nu ook een Na jaarsconcert in het Dorpshuis ingestteld. Dit ter vervanging van het traditionele openlucht concert, dat erg weinig belang- De bekende actrice Kitty Cour- bois heeft dezer dagen het leven geschonken aan een dochtertje, dat de naam Gijsje kreeg. Men ziet hier de gelukkige moeder met haar dochtertje. ETTEN-LEUR (GPD) Bis schop Ernst van Breda is geen voor stander van een gecombineerde bur gerlijke en kerkelijke huwelijksslui ting binnen één ceremonie. In verband met het feit, dat de oude hervormde kerk in deze ge meente wordt gerestaureerd en wordt bestemd als trouwkapel, heeft de burgemeester van Et-ten, A. Oder- kerk, enige tijd geleden een oriën terend gesprek gehad met enkele vertegenwoordigers van de plaatse lijke geestelijkheid, om wellicht de burgerlijke en kerkelijke huwelijks inzegening samen te laten vallen. Dat zou dan inhouden, dat er in wezen sprake is van één ceremonie. Gesuggereerd zou zijn, dat de do minee of de pastoor wellicht als onbezoldigd ambtenaar namens de gemeente zou kunnen optreden, waardoor doublures worden voor komen. Van gemeentezijde deelde men ons mee. dat men onlangs gesugge reerd had om misschien van de her vormde kerk een trouwkapel te ma ken. Het hele plan is echter erg prematuur. Het kan best zijn dat ®r nog wijzigingen in komen. stelling trok. Voor dit eerste Najaarsconcert bleek de op komst daarentegen verheugend groot. Er kwam bovendien tijd ruimte vrij voorkamer muziek van orkestleden in klei ne ensembles. Dit zien we cul tureel als een grote winst. En als prikkelend voorbeeld. Dirigent Willem de Zwart heeft thans niet de maximale afwerking van zijn korps gevergd, die op het voor jaarsconcert regel is. waarbij ge woonlijk ook concoursnummers een rol spelen. Het musiceren vlotte, uit stekend zelfs, op een ontspannen wij ze. In een mars van Adriaan Bosch sr. en in een van de heel aantrekke lijke programmaonderdelen: Suppé's ouverture „Flotte Bursohe", een stu- dentenliederenpotpourrimet o.a. het internationaal bekende „Goudeamua igitur". Zo'n stuk moet als verteld overko men. losjes, zonder merkbare moeite, en dat dééd het ook. Op soortgelijke manier verging het „Balletmuziek" uit Rossini's Willem Teil. Het is een goede inval van De Zwart geweest om dat voor harmonie te bewerken. Met binding aan een prettig beweeg lijk ritme kwam de vereiste door zichtigheid tot stand- Verder zij van het orkest vermeld de „Symphonie Populaire" van Jour- quin, Aquarelles van Delhaye en Ba lalaika Souvenir van Kok. Men mocht daarbij o.m. de goede eenheid van 't klarinettenteam opmerken, de vlek keloze toonverming van de diepere De drumband presenteerde een muzikale show tijdens het con cert van Valkenburgs Harmonie. (Foto LD/Holvast) stemmen en in de trompetsector de aanvoering van de cornet. Kamermuzikaal waren er vier nummers. Van de heren Doldersum. Derksen, Schoneveld en A. Imthoni twee stukken van Rimmer voor ko perkwartet, hier gevormd door cor net, trompet, hoorn en bariton. Hoe wel kornet en trompet voor zulk soort werk onderling te weinig onderschei dende toonkleuring brengen, is bij al le vier van goede toonvorming spra ke geweest. Ai doende verscheen een verblijdende muzikale expressie. Het overige was voor de klarinet: een fijn aangevoeld klarinet-trio van Clement door P. v. d. Mey, mevr. v. d. Mey-Glasbergen en mevr. O os ter- lee-Nasveld. Ten laatste in Chants de Mai van Delbecq een klarinet-duo in beheerste klankcultuur vertolkt door J. v. d. Tol en P. v. d. Mey met pianopartij van mej. M. v. d. Mey. Tot op de piano strekte zich een weldadige tooncultuur uit. Ere aan de v. d. Mey's! Een extra-concert is ook voor de Drumband een extra stimulans. Hun zesdelige studieus verzorgde „show" boeide de zaal. V. (ADVERTENTIE) I De V.U. De synode heeft verder besloten dat een speciale commissie zich zal bezighouden met de vraag of de op leiding van hervormde predikanten eventueel ook kan worden uitgebreid tot de Vrfje Universiteit te Amster dam. Praten Aan het slot van de zitting werd bij de bespreking over de Amster damse theologische faculteit beslo ten, dat het moderamen van de sy node en de commisse theologisch hoger onderwfjs met het faculteits bestuur zullen gaan praten. De sy node is namelijk niet tevreden over f Uit onze populaire afdeling Vieux, per liter 8,95 Jonge Jenever per liter 8,30 Oude Jenever per liter 8,75 Citroen Jenever per liter 7,95 Bessen Jenever per liter 7,25 Iranib. Brandewijn per liter 7,25 Dry Gin per fles 9.75 Scotch Whisky per fles 15,60 Franse Cognac per fles 13,55 Vodka per fles 9,79 Sherry medium dry per fles 3,95 Landwijn, rood en wit, per fles 1,75 Valpolicella, reuze fles 1,6 liter 3.45 Pilsener, per krat 20 HALVE LITERS 9,70 Al uw orders worden gratis thuisbezorgd. Wijnen en gedistilleerd. STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HERENSTRAAT 6 - TEL. 30069 HAARL.STRAAT 204 - TEL. 21611

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 25