Andijvie a la crème, dat is heel wat anders dan andijvie! Opgevoerde brommers Enorme animo voor marathonrit Volgens Lovell maanreis dwaas Variant van Bertone op Fiat 850 Coupé Boeken over auto's Van LONDEN naar SYDNEY Nu ook een Fiat 125 S Berlinetta Racer Waarom nog Amerikanen PONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Iff »t wegen, wagens9 wieten en wat-er-zo-bij-komt Je kunt het haast niet vergelijken. Het smaakt zo anders. Aparter, milder. Dat komt door het bijzondere recept van Iglo. Speciaal voor u ontwikkeld. De beste andijvie in een romig, kruidig sausje. Het is net zo exclusief als Iglo spinazie a la crème! Kenners weten dan wel genoeg Probeer 't vlug eens! prijs: 450 gram 1.60 Vier nieuwe Lancia F ulvia-modellen Op de Turijnse Show heeft Lancia vier nieuwe versies van de Fulvia gepresenteerd, zodat de Fulvia-serie thans uit negen verschillende model len bestaat. Nieuw zijn de Fulvia Sedan GTE 13, Fulvia Coupé Rallye 1.3 S. Fulvia Sport 1.3 S en Fulvia Coupé Rallye 1.6 HF. Het maximum toegestane aantal van honderd deelnemers gaat zondagmiddag om twee uur van start bij het Crystal Palace in Londen voor de grootste wegrace sinds de New-YorkParijs- rit in 1908. De marathonrit 1968, waaraan tiuee Nederlandse equipes, David ran Lennep—Peter Hissink (startno. 69) en Rob SlotemakerRob Janssen (startno. 30), met een Daf 55 deelnemen, voert om de halve aardbol naar de Australische stad Sydney, waar de eerste deelnemers dinsdag 17 december om vier uur 's middags worden verwacht. Dc animo voor dit autosportevene- ment bleek zo groot, dat nog 23 kan didaten op een wachtlijst moesten worden geplaatst. Engeland schreef met 57 deelne mers in, Australië met 18, Frankrijk met 5, Rusland met 4, West-Duitsland met 3, Nederland, Ierland en Zwit serland met 2 en tenslotte zjjn er 7 landen elk met één ploeg vertegen woordigd. Van de automerken is Ford het sterkst vertegenwoordigd met 29 wa gens; gevolgd door British Leyland met 19: Volvo met 7; Rootes, Gen. Motors. Moskwitch en Mercedes elk met 5, Porsche en Simca met 4 en Slechts enkele weken na de intro ductie van de Fiat 124 Special heeft Fiat als het zoveelste model in haar uitgebreide reeks nu ook nog een Special-versie van de Fiat 125 gelan ceerd. De versehillen met het 125 stan daard-model zijn: een groter motor vermogen (100 ipv. 90 DIN-pk) een v|jfversnellingsbak. waarbij de vijf de versnelling het karakter van een overdrive heeft, gescheiden remcir- cuits en een remkrachtbegrenzer op de achterwielen. Bovendien is het interieur ver fraaid en is de verwarmingsinstalla tie verbeterd. De topsnelheid ligt bij 170 km/u (bij de 124 Special 155 km/u.) nog 13 andere merken met 1 of 2 stuks. Twee excentrieke Engelsen, een nachtclubeigenaar en de zoon van een whiskyfabrikant, een tweetal dat ook bobsleekampioen is, heeft inge schreven met een acht liter Bentley uit 1930. En ze geven zich zelf nog een goed kansje ook. Onder de deelnemers bevinden zich voorts de Grand Prix-rijders Elford, Ireland en Baghetti. de rallyrijders Aaltonen, Makinen. Hopkirk en Za- sada en voorts vijf damesploegen. De indeling van de 16000 km. lange tocht ziet er als volgt uit: Van 24 nov. 1 dec.: Londen Bombay (via Parijs, Turijn. Belgrado. 1st an - boel, Teheran. Kaboel en New Delhi) In Bombay 70 uur rust. Van 4 dec. 13 dec.: Overtocht met het ss Chu- san (voor de eerste 70 aangekomen- en in Bombay) van Bombay naar Freeman tie (Australiës westkust). Van 13 dec.17 dec.: FYeemantle Sydney, dwars door Australië, van west naar oost. Het inschri/fgeld bedroeg een klei ne f5000 De winnaar van de race ontvangt ca. f 85.000. De deelnemende Dafs zijn mecha nisch niet gewijzigd. De achterbank is verwijderd om van de bijrijderszetel een comfortabele slaapplaats te kun. nen maken. De leuning van de be stuurder is voorzien van een „tril- kussen", die een masserende wer king op de rug uitoefent. De wagens zijn ook voorzien van een zend- ontvanginstallatie om con tact te kunnen onderhouden met een volgvliegtuig van Martin's Air Char ter, aan boord waarvan zioh ook DAF-monteurs bevinden. LEIDEN Het reeds druk bevolk- Nederlandse automobielwereld- je heeft er weer een importeur bij. De oudcoureur Hans Maasland heeft rich in het Zuidhollandse Valken burg gevestigd en heeft de Bertone- import voor ons land verkregen. In de bocht van de Voorschoterweg is in enkele maanden tijd zijn bedrijf letterlijk op de vuilnisbelt omhoog ferezen. Daar herinnerde burge meester M. A. van der Have gisteren un, toen hjj de officiële opening ver richtte. Hoewel hy grif toegaf niets ran auto's af te weten, was hij erg telukkig met deze nieuwe vestiging in de gemeente, volgens hem de oud ste (al 1946 jaar) en de jongste (in gemiddelde leeftijd van inwoners - nog geen 21 jaar) van westerlijk Ne derland. Importeur Maasland had hij de opening van zijn bedrijf voor een primeur gezorgd: de Bertone Berli netta Racer, gebouwd op het chassis van de Fiat 850 Coupé, maar door de Italiaanse carosseriefabriek Bertone van een ander en aantrekkelijk pak je voorzien. Niet alleen is steviger en dikker plaatwerk gebruikt, er is een vinyl- hardop gemaakt. Het interieur is wat luxueuzer, de zetels wat comfor tabeler enz. enz. De motor is de Rat 903 cc 57 Din-pk motor met een dubbeltraps Weber carburateur, die de Bernetta een snelheid van ruim 155 kilometer geeft. Motor- en weg- geruiszijn tot 't minimale beperkt. En voor deze charmante luxe moet men 9.875 gulden neertellen. De jaarpro- duktie van de Racer wordt voorlopig op 3500 stuks gehouden. Binnenkort wellicht over enkele weken reeds komt er een sportievere versie van de Berlinetta Racer op de markt. Met alle waardering voor de Ber linetta, in de showroom van Maas land (tevens dealer voor Alfa Romeo in noordelijk Zuid-Holland) werd het oog gestolen door de blikvanger van de jongste Parijse autosalon, 6e Ca ra bo van Bertone. waarvoor op de tentoonstelling zo'n driekwart mil joen gulden werd geboden. De wa gen :8 cilinder 2 liter motor- met een snelheid van om en nabij de 280 kilometer) Is inmiddels verkocht aan Koning Feisal. Een kolossaal en boei end snelheidsmonster. Een uitstalling van de 54 ver schillende attributen, die deze i berijders van een Ford Cortina l als reservemateriaal meenemen op de monsterrit naar Sydney. Een bromfietser is eigenlijk „vlees noch vis" in onze ver- keerswetgeving. Een motorrij tuig met ontheffingen, zou men kunnen zeggen. Zo worden geen rijbewijs en kentekenbewijs ver eist, terwijl men bovendien niet belastingplichtig is. Maar daar staan wel verschillende beper kende bepalingen tegenover. De bromfiets mag bijvoorbeeld niet sneller kunnen rijden dan 40 km per uur. Doet hij dat wel. dan verspeelt de berijder al zijn „ontheffingen" en pleegt even veel overtredingen, het rijden zonder rijbewijs een geldig ken teken. en zonder dat er belasting is betaald. Nu is het heel goed mogelijk, dat men volkomen te goeder trouw een te snelle brommer gaat berijden. Vaak reeds halen nieuwe bromfietsen een gangetje van 43 km per uur. al zal het karretje daarvoor niet door de politie worden afgepakt. Anders kan het worden na een revisie met overmaatzuigers. Veel brom fietsen hebben een cilinderin houd van 48,8 cc <50 cc is de grens, anders wordt het een mo torrijwiel). Als men besluit een versleten zuiger te vernieuwen en de cilinder pas te maken voor een overmaatzuiger (eerste overmaat), dan krijgt men al een inhoud van 50,07 cc en dat mag volgens de letter van de wet niet. Overigens zal dat geen groot verschil in topsnelheid te weeg brengen. Bij de volgende revisie (tweede overmaat) wordt het al wat anders. De inhoud bedraagt dan al 50,50 cc en dat gaat men wèl in snelheid mer ken. Men begrijpt, dat het bij de zwaarste brommers met een standaardinhoud van 49,9 cc (en dat zijn er heel wat) niet aan te raden is een revisie met over maatzuigers te laten uitvoeren, omdat men dan al gauw over de schreef gaat. Heeft men boven dien nog een verstelbare sproei er gemonteerd, dan is de over treding „volmaakt". Een eventuele verbalisant kan dan met reden in het verbaal spreken van een opgevoerde brommer. Het is overigens een misvat ting, dat een verstelbare sproei er op zichzelf verboden zou zijn. Op een standaardbrommer mag hij gerust gemonteerd worden, omdat RAI/ TNO de type-keu ringen van de nieuwe modellen verricht met de .snelste" sproei ers. Op een opgevoerd motortje maakt het gebruik van een ver stelbare echter wèl wat uit. Con clusie: verruil bij slijtage èn zui ger èn cilinder voor de normale standaardmaat. Het is maar een weet. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD> Sir Bernard Lovell, de directeur van Engelands reuze radiotelescoop Jodrell Bank, één der grootste autoriteiten op het gebied van de ruimtevaart, heeft in een interview verklaard dat het Amerikaanse plan om met Kerst mis drie astronauten om de maan te laten cirkelen, om verdere wetenschappelijke gegevens te verzamelen, „volkomen dwaas heid" is. Er bestaat namelijk grote kans dat dood zullen zijn indien hj de aar- deze drie mannen nooit meer naar de aarde zullen terugkeren of dat zij Waarom vandaag de dag toch nog van die grote Amerikaanse perso nenauto's importeren? De vraag wordt vaak gesteld. Waarom die slee- en hier naartoe slepen, terwijl ze zo onhandig zijn en te groot voor het verkeer in Europa? Ford antwoordt: omdat ruim Op de autoshow in Tokio is dezer dagen een Honda 1300 ge ïntroduceerd. waarmee ook deze Japanse autofabriek zich in de auto-middenklasse heeft bege ven. De Honda S 800 met 800 cc motor was tot dusver de auto met de grootste cilinderinhoud van Honda. De Honda 1300die volgend jaar voorjaar ook in Europa op de markt wordt gebracht, heeft een 1.3 liter luchtgekoelde motor, die 96 pk ontwikkelt bij 7200 om wentelingen per minuut. Een hoog toerental dus in vergelijking met de meeste Europese wagens, doch aanzienlijk lager dan de kleine Honda's, die hun maxi mum-vermogen bij een toerental in de buurt van 8000 hebben. De wagen heeft vier deuren en wordt aangedreven op de voorwielen. Als topsnelheid wordt 175 km/ u opgegeven en het brandstof verbruik zou bij volle belasting slechts 1 op 20 bedragen, maar de van fabrieksivege verstrekte ver bruikscijfers der kleine Honda's waren ook nogal aan de optimis tische kant. zjjn, meer kracht hebben, robuust aandoen en omdat er keus in is. Na de oorlog had Europa geen keus. De automarkt was klein, de koopkracht ook. Men moest dus wel gokken op kleine, zuinige, goedkope auto's. Die voldeden goed. al waren er ook tekortkomingen. Sommige auto mobilisten wensen meer comfort, meer kracht, meer ruimte. De Euro pese auto-industrie is aan die vraag allengs tegemoet gekomen, maar nog steeds blijft er "n markt bestaan voor die grote Amerikanen. Voor geen en kele Amerikaanse automobielfabriek is het tot nu toe interessant geble ken een echte kleine auto te gaan maken. Dus is er nog een functie weggelegd voor de Europese auto in Amerika. Maar omgekeerd gaat de redenering ook op. Daardoor kon Ford vorig jaar nog zo'n vierhonderd van die sleeën verkopen. Dat is de re den. dat men nu op het terrein van de Fordfabrieken in Amsterdam langs de oever van het IJ een kolos sale tent heeft opgetrokken, waarin de klanten tot de RAI in februari een permanente tentoonstelling kun nen aantreffen van de gehele lijn van Amerikaanse Fords. Als men in deze Amerikaans aangeklede tent binnengaat waant men zich even over de Oceaan. Alleen maar van die kolossale wagens, glanzend van het chroom en boordevol heel aantrek kelijke luxe. Maar niet alleen luxe, ook aan de veiligheid is veel aan dacht besteed. Standaard hoofdsteu nen, installaties, dat de wagens 's avonds bij pech gemakkelijk her kenbaar zijn. reflectoren aan de zij kant. gescheiden corrosievrije remcir- cuits enz. Ze zijn niet goedkoop, die Amerikaanse kastelen - op - wielen, maar voor wie dat geen bezwaar is kan nu de volledige collectie in één keer bewonderen. geen enkele automobilist mag ont breken. Alleen gezamenlijk kunnen we de ramp van het huidige verkeer afwenden. Nico de Jong is daarbij een betrouwbare gids. BH de uitgeversmaatschappij Else- LEIDEN Zo vlak voor Sint-Nicolaas komen er altijd vele boeken los. Het ligt nogal voor de hand. De uitgevers spe culeren in die tijd graag op de golf van vrijgevigheid, welke zljn nl^ minder dan drie boek- het Nederlandse volk in die tijd j Jes verschenen. Twee van de Duitse auto journalist Alexander Spoerl: de vijfde herziene druk van „Uw vriend de auto" (f. 9.90) en „Zo zjjn men sen in auto's" George Haines en Brian Walker schreven en tekenden uit achter het overspoelt. Ze willen graag een flink graantje meepikken van de enorme geldstroom, die dan over de toonbank vloeit. Dat in die grote hoeveelheid nieu- i "f10*,?0"0, het we boeken ook enkele aan de auto stuur- (i-3.50). zijn gewijd ligt al evenzeer voor de Uw Trlend auto- is al aan zijn hand. De toenemende motonsering vüfde ÓTy± toe Wei een bewijs, hoe- plaatst de automobiel nu eenmaal autohanciboek een populari- steeds meer op de voorgrond. In de ^eeft verworven. Het is nu geheel vier boeken, die wy dezer dagen op en aangepast aan onze nieu- ons bureau gedeponeerd kregen wordt daarvan getuigenis afgelegd. „Autorijden levensgevaarlijk" werd geschreven door Nico de Jong, tech- we verkeerswetgeving De bijzonder humoristische stijl, die Spoerl in dit boek heeft gehanteerd, vindt men ook terug in de pocket „Zo zijn mensen nisch redacteur van het weekblad j in auto's". Heel luchtig van toon zegt Autovisie. Het instructieve boekje werd uitgegeven door W. van Hoeve in Den Haag, (f 8,90). Vorig jaar vielen er in Nederland bijna drieduizend doden in het ver- Spoerl heel behaxtenswaardige din gen voor autorijders. Hij vertelt ze hoe ze met hun auto moeten om gaan. Hij stelt zich daarbij nogal kritisch op jegens vele gevestigde keer. Zestigduizend personen raakten j gewoonten, mstellingen en ondeme- gewond. De meeste ongelukken, zo Prwettl« "°n onafhan- meent Nico de Jong. worden veroor- j ,*el^d h«re" en men kan zaakt door de autorijders zelf. j er heel wat van opsteken. Iedereen weet, dat er op de weg tal- j Van Spoerl naar Halnes en Wal- loze gevaren zijn. Maar niemand ker is eigenlijk maar een klein stap- weet hoe ze eruit zien en wat er aan je. De Duitser vertelt wat badinerend kan worden gedaan. Nico de Jong over de auto, voor velen zo'n „ver heeft geprobeerd ze voor de chauf- afgood" bezit. Haines en Walker feur, zijn vrouw en zijn. kin- j gaan nog wat verder. In feite komt deren te ontdekken Hij noemt er nauwelijks een serieus woord in talrijke oorzaken van verkeersonge- i hun pocket voor. Zij gaan de alom lukken. Hij tracht ze te analiseren. heersende autofrustratie te lijf met Zo ergens dan geldt hier in zeer j een kolossaal aantal niet uitvoerbare verhoogde mate: een gewaarschuwd tips. Maar in al hun dwaasheid stre- mens telt voor twee. I ven zij een behartenswaardig doel Deze vlot geschreven en overzich- na: ze proberen de auto te relati- telljk gerangschikte Kramers Pocket veren, waar dat heel hard nodig is. van Formaat is een geschenk, dat Als u wilt weten, waarom uw auto eigenlijk op het verlanglijstje van i u de baas wordt, lees dan dit boekje. de bereiken. Van Amerikaanse zijde heeft men trouwens de gevaren erkend. Er is de mogelijkheid dat zij niet meer zou den kunnen loskomen van hun cir- kelbaan om de maan. Zij kunnen om het leven komen door straling als gevolg van zon-erupties. Of ze kunnen te pletter worden geslagen by het opnieuw betreden van de at mosferische ruimte met een snelheid van 40.000 kilometer per uur welke snelheid nog nooit iemand had weer staan. De Amerikanen hebben deze ma nier van terugkeer naar de aarde aarde slechts één maal met de onbe mande Apollo-5 beproefd. Lovell is van oordeel dat het veel beter is nieuwe informatie betref fende de maan. Door middel van in strumenten, die de laatste jaren enorm zijn verbeterd, te verkrijgen, dan door astronauten. De mechani sche hulpmiddelen kunnen 'n grond monster naar de aarde terugbrengen. Want voor alles gaat daar de be langstelling van astronomen naar uit, die willen weten hoe de maan in elkaar zit. De Russen zouden de Amerikanen die van plan zyn aan het einde van het volgend jaar een landing op de maan uit te voeren, in de schaduw kunnen stellen door reeds begin april een stuk maanrots terug op aarde te brengen. De Russen zyn volkomen ln staat om machines naar de maan te zenden die rotsmonsters kunnen verzamelen. De Russische onderzoe kers zouden dan met trots kunnen verklaren: „kyk, hier hebben we een stukje maan!". Lovell heeft sinds 1957 met een zekere sceptische blik de ruimterace gadegeslagen. Hy zei dat Amerika nog steeds beheerst wordt door de verklaring van wyien president Ken nedy dat de Verenigde Staten voor 1970 een man op de maan zullen doen landen. Lovell denkt dat dit de Amerikanen Inderdaad het eerst zai lukken, maar dat de Russen de eers ten zijn die een mens op de plane ten neerlaten. Hun programma's zijn afgestemd op inter-planetaire vluch ten in de jaren zeventig en tachtig. (ADVERTENTIE) De eerste drie hebben een V4 mo tor van 1298 cc. Het vermogen be draagt resp. 95. 103 en 103 SAE-pk en de topsnelheden resp. 162, 173 en 180 km/u. Het vierde model heeft een V4 mo tor met een inhoud van 1584 cc en een vermogen van 128 SAE-pk. Dit laatste model heeft voorts een vyf- versnellingsbak en een wisselstroom dynamo.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21