TOESTAND OP GELDMARKT ZEER KRITIEK Harion smokkelde mensen 5 Tsernik waarschuwt JAMIN Studentenstaking algemeen Vakcentrales M ongerust over „Rijnoord" Half jaar in Hongaarse cel HET STOKPAARDJE VAN DE SINT GROOT 100 gram 85 LUXE 200 gram 165 (Due/ QTie, euwo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 No. 32643 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14.10 per kwartaal (postabonnementen 16.50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 0,25 Witte SingeJ 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Vele financiële deskundigen in Londen zijn van mening, dat je monetaire toestand op dit moment ernstiger is dan tijdens de »oudcrisis in maart, omdat de aanval van de speculanten nu is gericht op drie van de belangrijkste valuta's van de wereld e Franse frank, het Engelse pond en de Amerikaanse dollar. situatie rondom de valuta spitst ih met het uur toe. In afwachting id het financieel topberaad, dat inmiddag in Bonn tussen tien in- istriële landen is begonnen, heb- m tal van banken alle wisseltrans- tlics gestaakt. fan Nederlandse zijde werd dat jaad in Bonn zo belangrijk ge it dat minister Witteveen van uanciën samen met dr. J. Zijlstra tsident van de Nederlandse Bank de thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, jhr. mr. E. van Leninep vanmorgen naar Keu len zijn gevlogen in een speciaal ge charterde DC-9 van de K.L.M. Niet per regerings-friendship zoals ge bruikelijk bij een onverwachte reis. maar in één van de allerduurste toe stellen, waarover de K.L.M. de be schikking heeft met een capaciteit van 87 passagiers. De mist op Ypen. burg maakte het opstijgen van de regerings-Friendship onmogelijk. Evenals in West-Duitsland blijven de wisselmarkten m Frankrijk tot maandag gesloten. Ook de Amster damse valutamarkt is in verband met de monetaire crisis vandaa? dicht. Er zullen derhalve geen offi ciële noteringen tot stand komen. MINISTER WITTEVEEN In Alph en ALPHEN AAN DEN RIJN Het Overlegorgaan plaatselijke vakcen- les NW-CNV-NKV, waarbij onge veer 3650 leden zijn aangesloten, heb ben B. en W. verzocht met alle ten dienste staande middelen te helpen om de moeilijkheden rond de exploi tatie van het Prot Chr. Ziekenhuis „Rijnoord" op te lossen. Er wordt in het adres aan het ge meentebestuur op gewezen, dat het ziekenhuis binnen de Alphense ge meenschap een belangrijke taak te vervullen heeft op het gebied van de volksgezondheid Gisteren was de gulden sterk ge vraagd nog voordat men kennis had kunnen nemen van de Franse bezui nigingsmaatregelen Ook de Zuidafrikaanse en Scandi - navische wisselmarkten sloten van daag de handel. De Britse regering zou vanmiddag in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de confe rentie in Bonn en de huidige crisis. Gisteren is de kcers van het pond in Stockholm met een half punt ge daald tot 12.32 kroon, terwijl de koers van de gulden met een punt steeg tot 1.4245 kroon en de koers van de mark van 1.2535 tot 1.3035 Kroon toenam. Bankiers in Parijs hebben vanmor gen hun stellige verwachting uitge sproken dat de bijeenkomst van de „groep van tien" zal resulteren in een wijziging van wisselkoersen, waarbij zij denken aan een devalu atie van de Franse en de Belgische frank en de Italiaanse lire. VOORSCHOTEN heeft een drieling! Het echtpaar H. v. d. Walv. d. HelmKempenaer- straat 30, zag zijn gezinnetje van drie personen gisteravond uit groeien tot een gezin van zes. De drieling zag het levenslicht niet in Voorschoten, maar in het Leid- l]llllllll!lll!lllllllll!llllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||ll||||||||||!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||l!lllllllllll!l!l!lllllllllllllllll[ St. Nicolaas - knipselprijsvraag In ons nummer van morgen 21 november, wordt een i Sint-Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ont- I 1 leend is aan alle zakenadvertenties in ons nummer van g vandaag 20 november. Om aan deze prijsvraag te kunnen 1 1 deelnemen is het dus noodzakelijk, dat U de krant van vandaag in haar geheel bewaart. I Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van in 1 I totaal f 600,beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in 1 de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend besteed I 1 kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraag I I betrokken adverteerders. 1 Bewaar dus de krant van vandaag en lees de nadere bijzonderheden over deze prijsvraag in ons nummer van I morgen. Als U de oplossing per post aan ons toezendt, zorg er 1 dan voor dat ze voldoende is gefrankeerd (tot 20 gram 20 cent)onvoldoende gefrankeerde inzendingen worden I niet aangenomen. Gelieve op de enveloppe te vermelden Knipselprijsvraag". mi SANTPOORT (GPD) „Ik had M nooit van mensensmokkel ge- wd, totdat mijn dochter in Boe- eest werd gearresteerd. Natuurlek ik het vreselijk maar ik ge- dat Marion er in feite niets n kan doen De enige schuldige deze zaak is die Jan Huivenaar Amsterdam, die jonge mensen ^^fetrekt om zich voor mensensmok- beschikbaar te stellen Ik vind schandalig, dai hiertegen niet worden opgetreden. Dat is dui- ijli een hiaat in onze wetgeving" De 24-jarige Marion oudste doch- van mevrouw J Blom—Van den *1. is één van de slachtoffers ge- *den van de praktijken van Hui- 5®ar, een oude bekende van de itie. Zonder dat haar moeder op hoogte was van Marions plannen trok zij in de eerste helft van ptemiber naar Hongarije om e^n Wg Jostduits meisje uit Hon- ■Mje naar het vrije Westen te la- vluchten op het paspoort van «ion Marion Blom ging op 13 Member naar de politie in Boeda- M en deed aangifte van het ver- •0 van haar handtasje met haar spoort. de Hongaarse krant „Ma- fa Hirlap" bekende zij het smok- éi - ip idu; kelen van het Oostduitse meisje tij dens het verhoor, waarna zij in ar rest werd genomen Mevrouw Blom, die in Santpoort in de Hyacinten- straat op nr 61 woont, was echter nog steeds in de veronderstelling, da.t haar dochter op haai- kamer in Amsterdam vertoefde Zij bezocht daar de Rietveldacademie. Veel later kwam er een brief mi Hongarije, afkomstig van de advo caat. van Marion De brief had de volgende inhoud: ..Geachte mevrouw, ik ben advocaat te Boedapest en moet u meedelen, dat uw dochter. mejuffrouw Marion Blom in oonflict is geraakt met de Hongaarse wet en daarom is gearresteerd" De advo caat schreef verder dat hij Marion tijdens het proces ter zijde zou staan en dat Marion het verder goed maakte. De brief was op 27 september ver zonden. Mevrouw Blom, die al en kele jaren weduwe is, stelde zich direct in verbinding met Buiten landse Zaken, welk ministerie oo zijn beurt contact opnam met het consulaat In Boedapest, om mevrouw Blom op de hoogte te houden V'a Seini" verandering o D KNMI verwacht van heden- Morgenavond: zwaar bewolkt, Har overwegend droog weer en Mvankelij k nog hier en daar Zwakke tot matige wind oost en zuid. Dezelfde of lts lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.40 uur). 21 NOVEMBER op: 8.10 uur: onder: 16.41 uur. jkan op- 10.13 uur: onder. 16 55 a Hoogwater te Katwijk te 3.17 en r^uur, laagwater te 11.37 uur. 0 ■'nummer bestaat uit 32 pagina's het consulaat hoorde zij, dat haar dochter was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Tevens werd mevrouw Blam verzocht haar dochter warme kleren te sturen. Zij maakte ogenblikkelijk een pakket klaar en bracht het naai- de post Het pak is echter nooit in het bezit gekomen van Marion. De advocaat van Marion heeft in middels hoger beroep tegen het von nis aangetekend. Mocht de straf ongewijzigd blijven dan verwacht hij Marion, die onder andere op free lance-basis als fotomodel haar stu die verdiende, medio maart in Sant poort terug. Mevrouw Blom heeft in de perio de dat haai- dochter in de gevange nis verblijft, slechts eenmaal een brief van haar ontvangen. De brief werd op 19 oktober verzonden. Ma rion schrijft haar moeder: „Lieve mamma Het spijt me enorm dat ;k u dit aandoe, maar hopelijk kunt u mij vergeven Ik heb geprobeerd u eerdei- te schrijven maar dit werd niet toegestaan. Ik ben op van de zenuwen Ik krijg .liervoor medicij nen Ik mag geloof ik niet over ae toestanden hier schrijven en veertig regels op z'n hoogst Hier is het mooi weer, dat kun je door de tra lies zien Ik verlang naar huis. naai Amsterdam, naar school, hopende dat ik mijn kamei behoud en dat ik dit jaar nog de school kan vol gen Mijn advocaat is erg goed en probeert alles te doen wat mogelijk is om mij vrij te pleiten Ik heb veel verdriet en voel mij doodongelukkig U zult zeggen: het '.s je eigen schuld en dan heeft u gelijk Ik deed altiid ondoordachte dingen Daar zal ik m het vervolg beter voor oppassen Tk hoorde van de consul, dat u zich grote zorgen maakte" aldus een deel van de brief De Hongaarse consul heeft voor lopig de kosten van de verdediging op zich genomen Bovendien krijg i Marion eén keer per week oezoeit van een lid van hei consulaat Het was in Hongarije niet de eerste maal dat iemand wegens mensensmokke werd gearresteerd Toen mevrouw Blom het ministers van Buiten landse Zaken belde zei men daar. „Uw dochter ook al Het gaat hier Marion Blom, wegens „mensensmokkel" in een Hongaarse oei. aan de lopende band". se Elisabethzlekenhuis. Op de Jo- I lang), Vera (21.40. 1930 en 44) en to de gelukkige ouders, die reeds' Sonja <20.40, 20.10 en 44). Moe een zoontje hebben, met v.l.n.r. der en dochters maken het, vol- Monika (geboren om 21.33 uur, j gens de behandelende genees- wegende 3120 gram en 49 cm heer, dokter Muller, goed. (Foto LD/Holvast) Van der Stoel wil matiging bij defensie DEN HAAG (GPD) De socia list mr. Van der Stoel heeft van middag in het kamerdebat over de toekomst van de NAVO. verklaard onoverkomenlijke bezwaren te heb ben tegen de opvoering van de de fensie-inspanning „verder dan no dig is om beperkte conflicten snel te kunnen indammen". Hij liet daarmee in het midden of zijn fractie het eens is met de plan nen van het kabinet-De Jong om de defensie-uitgaven te verhogen met 125 miljoen gulden. Wel verklaarde mr. Van der Stoel dat zijn fractie vrijwel eenstemmig van mening is. dat Nederland in de NAVO moet biijven en daarmee sloot hij zich aan bij de wens van die KVP-er Mom- rn er steeg. TREINENLOOP GESTREMD VOORHOUT Het treinverkeer tussen Amsterdam en Leiden heeft vanochtend enige vertraging gekre gen, nadat omstreeks half elf een aanhangwagen van een tractor op de overweg in de Spoorlaan door de trein AmsterdamEindhoven was gegrepen. De locomotief is daarbij onklaar geraakt, doordat de luchtlei- dingen bij de botsing werden ver nield. De bestuurder van de tractor, een 18-jarige jongeman, die aan de Spoor laan woonachtig is, heeft de waar schuwingssignalen van de naderende trein niet opgemerkt. PRAAG (AP) Het con flict tussen de Tsjechoslowaak- se machthebbers en de studen ten, journalisten en arbeiders begint zich scherper af te te kenen. Het bureau van pre mier Tsernik heeft gisteren in een verklaring laten weten, dat de staking van ongeveer 60.000 studenten in Praag en andere grote steden moet ein digen, omdat de actie zich uit breidt tot het middelbaar on derwijs en zo geleidelijk het gehele onderwijs dreigt te ont wrichten. De studenten houden sinds maan dagochtend de faculteitsgebouwen bezet waar zij discussiëren en pro testliederen zingen. In een program van tien punten pleiten zij voor voortzetting van het liberale beleid, de vrijheid van meningsuiting, ver gadering en leizen en de opheffing van de weer ingestelde perscensuur. De politie heeft de studenten tot nu toe ongemoeid gelaten, omdat zij zich houden aan hun belofte om niet de straat op te gaan. Het is niet bekend of de studenten vandaag hun pro testactie beëindigen, zoals zij aan het begin hadden laten weten. Het be stuur van de afdeling Praag van de communistische partij heeft de vrees uitgesproken, dat „radicale stromin- ADVERTENTIE gen" de studentenactie wellicht zul len gaan misbruiken. Mijnwerkers in het noorden van Tsjecho-Slowakije hebben gedreigd het werk neer te leggen ter onder steuning van de studentenprotesten tegen de hardere koers van de com munistische leiding tegen de pers en in de politiek. Naar het blad Lidowa Demokracie meldt, hebben mijnwer kers in Noord-Bohemen gezegd in staking te zullen gaan als aan de verlangens van de studenten niet wordt tegemoetgekomen. De 60.000 studenten die in Praag, Pilzen, Oesti nad Labem Liberets en Olomouts voor drie dagen in zit- staking zijn, hebben ook de steun van fabrieksarbeiders gekregen. Volgens onbevestigde berichten, zullen dui zenden scholieren zich woensdag bij de staking aansluiten. Fabrieksperso- neel van CDK, Nafta-motoren, Praagse automobielfabrieken, bakke rijen en personeel bij de elektrici teitsbedrijven hebben hun sympathie met de studenten-actie betuigd. Volgens een student heeft de poli tie een petitie met handtekeningen van mensen die de demonstranten steunen voor een van de faculteiten in beslag genomen. Bij de filosofische faculteit staan nog steeds mensen in de rij om hun handtekening te zetten. Een vergadering van 1060 Tsjecho- Slowaakse journalisten heeft een bij eenkomst met regeringsvertegen woordigers geëist om te bespreken „hoe de opheffing van de vrijheid van drukpers tegengegaan moet wor den". In fabrieken zijn resoluties aangenomen ter ondersteuning van de acties van de journalisten. De journalisten zouden als laatste red middel in staking willen gaan. Er zijn regelingen getroffen om collega's te helpen die als gevolg van het straffere beleid zonder werk komen. Geprobeerd wordt steun te krijgen van de vakbonden van typografen. A TWPTW: i kpJTTB: Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Uit het Leidsch Dagblad van i 19 November 1868: j De Kerkeraad der Waal- t sche gemeente te Dordrecht v heeft ter vervulling der vaca- f ture, ontstaan door de beroe- J ping van Ds. Perk naar Bre- J da, eene nominatie opge- J maakt, waaruit beroepen is de heer G. Bonet, hulppredi ker te Leiden. AdvertentieDames!! Onverbeterlijk is het door den Franschen kapper Thibet te Parijs uitgevonden papillot tenpapier Het is buitenge woon taai en buitengewoon goedkoop. 24 groote vellen kosten slechts 25 cents. Brie ven of postwissel franco, Gebr. Koster, Leliegracht, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1