ao-overleg metaal zit vast Bonden van overheidspersoneel beginnen ziektekostenregeling Feestboompje voor jaar 2000 0 BULDEN MATRASSEN LEDIKANTEN Slik de pijn weg. J Europese bloedbank komt in Amsterdam MAXIMUM"- VOORSTELLEN VAN WERKGEVERS OOR DE WERKNEMERS ONAANVAARDBAAR oningin wacht vergeefs op Schiphol Miljoenenschade voor tuinders GROOT DEEL BINNENSTAD PROMENADE Toerisme naar Noord-Afrika Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. Joris Ivens eredoctor 19 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 pEN HAAG (GPD) De toch al stroef rlopende onderhandelingen tussen werk ers- en werknemersorganisaties over een 0 driejarencontract voor de metaal- (ruim een kwart miljoen werknemers) vrijwel vastgelopen. Ijiit gistermiddag vertegenwoordigers van de werk- (5, verenigd in de Federatie Metaal- en Elektro de Industrie (FME), en van de metaalvak - opnieuw bijeen waren geweest, bleek, dat de jrevers hun voorstellen als een „maximum" be- i*en. Voor de metaalvakbonden zyn de werk- (jvoorstellen echter duidelijk „onaanvaardbaar", de heer Zondervan, voorzitter van de NVV- ulbond, verklaarde. «laag en morgen beraden de beleidsorganen van i&bonden zich over de ontstane situatie en de te 1 gedragslijn. Waarschijnlijk zal er donderdag op- i contact zijn tussen werkgevers en werknemers metaal. metaalvakbondem hebben zoals gemeld voor [1970 en 1971 loonsverhogingen van resp. 6 procent, cent en 5 procent gevraagd met sast een bijsturing in verband ie stijging van de kosten van [onderhoud van 2 procent per en een werktijdverkorting en éding van de vakantierechten, lerkomen op 1,5 procent in 1970 pzelfde percentage in '71. Cu- sef berekend over de periode irie jaar komt dit neer op een stage van ruim 26 procent. Het Ijkbare aanbod van de werkge- die een andere wijze van bere- gtoepassen, komt neer op ruim jcent in drie jaar. Zorgelijk E-voorzitter ir. K. v. d. Pols ktermiddag, dat de werkge- ïi] hun voorstellen zijn uitge- m jCHIPHOL (ANP) Konin- Juliana is gistermiddag ver ts per hofauto naar Schiphol Jen om daar Prinses Irene halen, die met het Iberia «stel uit Madrid zou arrive- grote verbazing van de sigin en de aanwezige Schip- lütoriteiten bleek de Prinses Br niet in het toestel te zit- Teleurgesteld keerde de it. nn die haar dochter in het de tfuig had willen verwelkomen nch daartoe door de Avio naar de cabine had bege- temidden van de uitstap je passagiers in de pier te- de ontvangstkamer wach- liet ze daarna een ylge- 'i met Madrid aanvragen, telefoniste van de Prinses ihaar collega op Schiphol des- raagd weten, dat Prinses en Prins Carel Hugo de ïbon Parma pas 's avonds Amerika werden thuis ver- tht, De Koningin moest on- ilchterzake terugkeren naar Soestdijk. Het oponthoud Schiphol had precies een uur 160 burd. Op de luchthaven ver heul ^er(*e men er zich over> dat sand het uitblijven van de ®es tijdig heeft doorgege- ri V ADVERTENTIE 1 favrije spaarpremie Wyoor deelnemers aan ™ie Spaarplan tot een N van f 100,- per echt- of f 50,- per persoon «men (evt. te combineren): i «bewijzen tfenbewijzen ^verzekeringen I ^asinschrijvingen I J'Jeekaflossingen I ^"ekredietaflossingen I ^lichtingen bij Spaarbanken, I ^banken, Raiffeisenbanken, '«en. Banken, Borgstellings- Hypotheekbanken, Bouwfond- parkassei PPPijen, ^arkassen, Levensverzekering- i ^PPijen, assuranïie-tussenper- de Sociale Verzekeringsbank. per briefkaart aan Premie ""•Postbus 51, Den Haag, vrij- 06 brochure over dit nationale gaan van de economische situatie in de bedrijfstak en de plaats van de bedrijfstak in de nationale economie. Zonder rekening te houden met be lastingbetaling laat deze econo mische situatie een „zorgelijke" rentablliteitssituatie zien van nog geen 4 procent over het in de onder nemingen werkende vermogen. „Bij het afsluiten van het vorige meerjarencontract zijn wij ook al over de streep getrokken," aldus de leider van de werkgeversdelegatie. „Wij kunnen echter niet verder gaan zonder de economische situatie van de bedrijfstak in gevaar te brengen." De heer Van der Pols zei te hopen; dat de metaalvakbonden „méér be grip" zullen kunnen opbrengen voor het werkgeversstandpunt en dat verder overleg mogelijk zal blijken. Onoverbrugbaar ANMB-voorzitter Zondervan noem de het verschil tussen de voorstellen van werkgevers- en van werkne- merszijde een „onoverbrugbare kloof." Hij constateerde, dat de ver betering van de reële inkomensposi tie van de werknemers in de voor stellen van werkgeverszijde neer komt op ongeveer 1 procent met de mogelijkheid dat er nog 3 procent bij komt. Volgens de heer Zondervan kan van de bonden niet worden verwacht dat zij als uitgangspunt voor hun be leid de economische situatie in de bedrijfstak nemen. „De werkgevers maken van de lonen het sluitstuk, daar komt het op neer", zo zei hij. .,Wy kunnen ons niet richten op de marginale bedrijven in de metaalsec tor". Geen oplossing De metaalvakbonden hebben ook de suggestie van werkgeverszijde om de verlangde arbeidsverkorting op te schorten, waardoor de loonstijging wat hoger zou kunnen zijn, van de hand gewezen. „Dat is geen oplossing" aldus de heer Zondervan. „Europa is op weg naar een werk week van 40 uur en ons land kan daarbij niet achterblijven". De moeilijkheden spitsen zich thans toe op de lonen, hetgeen ook al niet de bedoeling van de metaal vakbonden was, omdat zij het voor nemen hadden deze keer het accent te leggen op de niet-materiële voor waarden. „Maar ook op dat terrein zijn in het overleg weinig vorderin gen gemaakt" aldus de ANMB. AMSTERDAM (GPD) In Am sterdam wordt met ingang van ja nuari een bloedbank gevestigd voor 15 Westeuropese landen. Het betreft hier de vorming van een depot van donorbloed van bijzondere bloed groepen dat per vliegtuig uit de aan gesloten landen zal worden aange voerd en in voorkomende gevallen eveneens per vliegtuig naar de zie kenhuizen in deze landen zal worden getransporteerd. De bloedbank wordt ingericht in het centraal laborato- Bloemkool bevroren GROOTEBROEK (GPD) De vorige week plotseling ingetreden vorst heeft een abrupt einde ge maakt aan de bloemkoolcampagne in het tuinbouwgebied van De Streek. Er stonden zeker nog een drie miljoen stuks op het veld, die nu kunnen worden afgeschreven. Voor de tuinders die toch al geen financieel rooskleurig oogstjaar ach ter de rug hebben, betekent dit een flinke strop. De schade kan dan ook zeker op ongeveer f2 miljoen wor den 'becijferd. Het is het derde achtereenvolgen de jaar, dat weersomstandigheden de bloemkoolcampagne voortijdig af breken. Twee jaar geleden was het ook de vroeg invallende vorst, ver leden jaar maakte een hevige storm op 6 november reeds een einde aan d'e campagne. ADVERTENTIE Boudewijn de Groot stopt met optreden HAARLEM (GPD) Het Harte- wens-festival (op 28 en 29 december) zal het laatste evenement zijn waar Boudewijn de Groot zal zingen. Hy stopt met het zingen in het open baar en gaat zich toeleggen op het maken van grammofoonplaten. Grote keuze Lage prijzen rium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis. Tot dusver zyn bloedbanken alleen plaatselyk of landelijk georiënteerd. De internationale samenwerking ge schiedde voomameiyk via een in Londen gevestigd bureau van de We reld-Gezondheidsorganisatie waar do nors met byzondere bloedgroepen of byzondere combinaties van bloed groepen uit vrywel alle landen van de wereld staan geregistreerd. Er is echter geen centraal depot van der- geiyk bloed. Per 1 januari wordt een begin ge maakt met het invriezen van bloed van zeldzaam voorkomende bloed groepen uit de diverse landen op een temperatuur van min. 196 graden Cel sius. Voorlopig is er opslagruimte voor 500 flessen bloed. Het centraal laboratorium is op slechts enkele ki lometers van de luchthaven Schiphol gevestigd van waar een zeer fre quente verbinding bestaat met alle landen van Europa. V.l.n.r. de heren H. de Ruiter, L. S. Laurier, M. Zondervan, P. Brussel en C. van Dijk, die tijdens een persconferentie in Den Haag het onaanvaardbaar" van de werknemers motiveerden. Den Haag DEN HAAG (ANP) Den Haag krygt een omvangrijk voetgangers gebied in het winkelcentrum van zyn binnenstad. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een uitgave van ruim 3 miljoen gulden voor de aanleg van wat genoemd zal worden een „City-promenade" en een „klein- promenade". Brede voetgangersdo meinen omvatte een aantal winkel straten, van Spuistraat tot Lange en Korte Poten toe. Die straten warden voorzien van een sierbestrating en verder van versierende zaken als kiosken, koffieshops, vitrines, bloem bakken, luifels, bomen en een spe ciale verlichting. De nu wat rommelige Grote Markt veranderdt daarby in een feestelijk pjein, waar zelfs een oude dorpspomp in ere zal worden hersteld. Het nog te restaureren raadhuis aan de Groen markt zal tot dit verkeersvrije bin- nenstadsterritoir gaan behoren. Het sluit aan op de al bestaande Paleis promenade (Hoogstraat, Noordeinde) die een duidelyk succes is gebleken. Wethouder A. J. Dankelman ver telde, dat in dit plan 300 onderne mers elkaar en de gemeente in goed overleg hebben gevonden. Vóór eind 1970 hoopt men het gehele voetgan gersgebied te hebben aangelegd. PLAN GRONTMIJ UTRECHT (GPD) Het inge nieursbureau N.V Grontmy. in De Bilt wil de hele Noordafrikaanse kust van Marokko tot Libië gaan ontwikkelen voor het (Nederlands) toerisme. Er zyn al besprekingen gevoerd met o.m. Martin's Air Char ter. De vervoermaatschappij heeft de Grontmy. verzekerd, dat zy voor nog geen 200 gulden Nederlanders heen en terug kan vliegen. Wanneer er dan goedkope hotels worden ge bouwd, voorspelt de Grontmy een ge weldige vlucht van het toerisme naar Noord-Afrika „ter vervanging van Frankrijk en Spanje". Ir. J. J. Westerhof, voorzitter van de directie, zei gistermiddag tydens een persconferentie in het hoofdkan toor in De Bilt dat het plan gemak- kelyk te verwezenlyken is, „als er maar financieringsmiddelen zyn". De Grontmy. wil het sociaal toeris me in Tunesië de veroveringstocht door Noord-Afrika laten beginnen, omdat zy in dat land al tien jaar aan ontwikkelingsprojecten werkt en zodoende goede contacten heeft ge kregen. Eén van die projecten is de landbouwkundige ontwikkeling van de Medjerda-vallei en het ontwer pen van vijftig dorpen in deze val lei. In Libië moet de Grontmy. een byna 700 kilometer lange weg dwars door de woestyn vernieuwen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ^de snelle en zekere pijnverdrijver^ DEN HAAG (GPD) De drie cen trales van overheidspersoneel en het ambtcnarencentrum beginnen op 1 januari met een eigen ziektekosten regeling, daartoe wordt in samenwer king met enkele verzekeringsmaat- schappyen een onderlinge waar borgmaatschappij opgericht. Alleen de centrale voor hoger personeel is voorlopig niet toegetreden. Dit heeft de heer J. J. Loerakker, voorzitter van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging (ARKA) vanmorgen meegedeeld in zajn openingsrede op het jaarlijkse congres van deze organisatie in Rot terdam. Staatssecretaris mr. C. van Veen, belast met het personeelsbeleid van de ryksoverheid, heeft zich onlangs positief tegenover de plannen van de ambtenarenorganisatie opgesteld. De ryksoverheid zal dan ook centrale inning van premies mogelyk maken. Kernpunten Enkele kernpunten van de rege ling: 9 In afwijking van de voor ryksziektekostenregeiing, die begin van dit jaar door de Tweede Kamer werd afgewezen, is de regeling ge baseerd op het principe van vry wil lige deelneming. In haar verstrekkingen benadert de regeling zoveel mogelijk de ver strekkingen van de huidige ambte- narenregelingen. Daarboven is het mogelijk een verzekering af te slui ten voor een beperkte risijcodekking, uiteraard tegen een lagere premie Ook gepensioneerde ryksambtena- ren kunnen aan de regeling deelne men. De deelnemer kan niet om gezond heidsredenen van de verzekering wor den uitgesloten. De centrales van overheidsperso neel krygen een belangrijk aandeel ln het beheer van het op te richten verzekeringsinstituut. Brokken Volgens de heer Loerakker heeft de Tweede Kamer na de verwerping van de voorgestelde ryksziektekostenre geiing de regering en de ambtenaren- organisaties met de brokken laten zit ten. Dit was des te erger omdat jaren lang by de ryksambtewaren de ver wachting was gewekt, dat voor de ryksambtenaren een regeling tot stand zou komen, die materieel ge- lyk zou zyn aan de ziektekostenre geling voor andere groepen van over heidspersoneel, zoals het gemeente- lyk en provinciaal personeel en de politie. Met een eigen ziektekostenverzeke ring (waarby de huidige initerimre- geling wordt gehandhaafd) begeven de ambtenarenorganisaties zich op het terrein van de ziektekostenver zekeraars. „Wy zyn ons daarvan be wust", aldus de heer Loerakker, „maar wy moeten onze ambtenaren een alternatief bieden". Concurren tie met de ziekennfondsen is bepaald niet de bedoeling. De regeling richt zich op hen, die boven de loongrens uitkomen Wat de lonen betreft, meent de ARKA, dat in het komende jaar ten minste het reële inkomen voor iede re ambtenaar moet worden gehand haafd. Om een ieder dezelfde beste dingsmogelijkheden te laten behou den is een loonsverhoging met een percentage tussen de 5 pet en 7,5 pet nodig. C0 AMERSFOORT (GPD) Het jaar 2000 is een feestje waard. Dat is de mening van de 40-jarige Londenaar J. Goodman die als oprichter en se cretaris van de World Association for Celebration Year 2000 (WACY 2000) momenteel druk doende is LEIPZIG (ADN) De Nederland se cineast Joris Ivens heeft gisteren een eredoctoraat gekregen van de fi lologische faculteit van de Universi teit van het Oostduitse Leipzig. Ivens, die gisteren 70 jaar werd, woont in Leipzig het elfde festival voor docu mentaire en korte films by. Ivens werd op de plechtigheid be titeld als de grootste hedendaagse schepper van strydbare documentaire films. Ivens, die talryke gelukwensen in ontvangst kreeg te nemen, ant woordde dat hy zyn onderscheiding zag als een erkenning van de politie ke en culturele waarde van de docu mentaire filmkunst. De eerste zelfbedieningstram komt begin volgend jaar in Am sterdam op straat. De passagiers moeten tevoren kaarten kopen. Als de tram bij de halte stopt drukt men op een knop, waardoor de deur opengaat en men steekt de kaart in een automaat, welke het biljet afstempelt. Passagiers, die geen kaart bezitten moeten vóór instappen en kunnen bij de bestuurder een overstapje kopen, duurste tarief. medestanders voor zyn denkbeeld te vinden. Gisteren was de heer Goodman ln Amersfoort, de stad die als eerste Ne derlandse gemeente inhaakte op de feestplannen van de Londenaar en daardoor recht had op de destyds door mi'. Goodman als een soort aan moedigingspremie uitgeloofd boom pje. Het boompje, een conifeer, werd 's middags in aanwezigheid van de Engelse plannenmaker toevertrouwd aan de vruchtbare grond van het Amersfoortse park Randenbroek. Het f eestballet je werd in mei aan net rollen gebracht in NCRV's tele visieprogramma „Internationaal ge zien". In dit magazine met plaatjes en praatjes van over-de-grens voerde NCRV's correspondent in Londen J. F eereboom, de heer Goodman en diens WACY-organisatie ten tonele. Tydens het interview loofde de heer Goodman een boompje uit voor die Nederlandse gemeente die het eerst op zyn plannen zou reageren. Die gemeente werd Amersfoort. Eerder plantte de heer Goodman „feeist- boompjes" in Edinburgh, Manches ter en Liverpool. Het jaar 2000 Is een byzondere mijlpaal in de geschiedenis, meent de heer Goodman. Een jaar waarover nu al druk gepraat en in boeken, films en tv-series heel wat gefan taseerd wordt. Maar de blik die men thans in de toekomst werpt vindt de heer Goodman nogal sombertjes; om dat men denkt aan nucleaire oorlogs voering en meer van dat soort on plezierige zaken. Je kimt, vindt de heer Goodman, er ook op een pret tige manier naar toe leven: met feesteiykheden. Waaruit die feeste lijkheden moeten bestaan laat de Londenaar over aan de stadsbestuur deren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7