INieuw bankgebouw aan Stationsweg Is Leidse breigids een nabootsing van de Tilburgse PONTIAC Ds. F. Minnema wordt ziekenhuispredikant Hij leerde zijn vriendin autorijden Satire verdween als zelfstandig genre geschenk?iets voorde fiets! geef vader een fiets, gezond! GOUDEN RING Raiffeisenbank aan het bouwen L.R.B. 50 jaar Pater Renirie krijgt leiding Antoniusparochie een beroep voor ds. Kievit Nog Wolfabrieken voeren strijd Kwart eeuw m bejaardentehuis Koopavond Dominee komt in Leiderdorp bijna niet meer aan pastorale arbeid toe JUWELIER v.d. WATER Kerkelijk Leven DINSDAG 19 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 uur. riste) ia. 7) Ti md, ■ng K LEIDEN Aan de Stationsweg op een terrein waarop tot voor kort het (thans afgebroken) gebouw van de Cito-rijwiel- stalling stond, komt een nieuw bankgebouw van de Coöp. Raif- feisenbank Leiden-Oegstgeest. Hedenmiddag heeft het oudste bestuurslid van deze bank, de heer L. Snoeker, de eerste offi ciële paal geslagen. LEIDEN De Leidse Reddings- Bngade heeft de festiviteiten ter ge legenheid van haar 50-jarig bestaan «sloten met een feestavond. De njorzitter van de jubileumcommis- de heer Van Velzen, dankte al- die meegewerkt hadden om de le avond te organiseren. Spreker ood de voorzitter van de LRB, de Anuii L. Immink, een schrijfmachine )lu"l an, waarvoor het geld uit diverse dies was bijeengekomen. De heer mpirtpimink, die zich zeer verrast toon- met dit verenigingsgeschenk, irerhandigde op zijn beurt de ma- I 5^ hine aan de secretaris, van de technische Commissie, die heer R. lavelaar. „Sempre Avanti" zorgde avond voor het nodige amuse- waarna een bal volgde ol.v. ie heer G. Heynen en met medewer- qs uj, ing van „The Skyiiners." U.V.V. gaat oppassen LEIDEN U.V.V. gaat haar lenende taak uitbreiden. Moeders - v'.3o' fi jeugdige kinderen, die eens een 18 ji b tend je willen winkelen of op fa- a#. 1, liebezoek wensen te gaan, kunnen in het vervolg op woensdag doen. t ingang van 27 november wordt iere woensdagochtend in het tuin- is van het perceel Burggravenlaan van 9 tot 12 uur een oppasdienst ZoDl gericht. Indien men van deze dienst ibruik wenst te maken, waarvoor kleine vergeding wordt ge raagd, dient men zich vooraf incon- :t te stellen met de dames L. van ieerden (telefoon 26505) of M. Bus -ooSS nel. 30556). .45,7 directiekamer, een bestuurskamer, een lunchkeuken, toiletten, garderobe etc. De tweede en derde verdieping, welke niiet door de bank in gebruik Genomen zullen worden, zullen aan derden worden verhuurd en hebben een eigen toegang alsmede garde robe, toiletten etc. Er wordt naar gestreefd het ge bouw, een ontwerp van het archi tectenbureau H. Kroneman in Lei den, eind 1969 begin 1970 in gebruik te kunnen nemen. Men is tot deze nieuwbouw over- oet g £egaan omdat in het huidige ge- r Du bouw aan het. Rapenburg geen uit breidingsmogelijkheden meer aanwe lf zijn en men genoodzaakt was een lantooraccommodatie te scheppen met goede parkeermogelijkheden. Het aan het Rapenburg wordt in de toekomst als bijkantoor van de bank ^gericht. In het nieuwe gebouw zullen in de kelderverdieping worden onderge bracht een archiefruimte, een nacht- tlius. de kluis, 2 couponkamers, een 0^ ponskamer, toiletten, rijwielberging ic. Op de begane grond een wacht- ïen a juimte met tochtportaal ter grootte ran phn. 70 m2., een kantoorruimte run plm. 140 m2., 2 spreekkamers. dagarchief. Op de eerste verdieping een kan toorruimte van plm. 125 m2., een Ü3DEN Pater J. W. A. Renirie, to in 1941 priester werd gewijd en ns gardiaan van het Francisca nenklooster in Woerden is, krijgt bin nenkort de leiding van het team van felzorgers van de St. Antoniuspa- nxhie in Leiden Z.W. Deken W. P. Haring zal pater Renirie zater- togavond 30 november als zodanig installeren. Pater Renirie, die volgens het ker- toUjk recht pastoor N. J. Comman- toir opvolgt, wordt niet meer als Pastoor geinstalleerd, doch als leider Vln het zielzorgelijk team, hetgeen Rekent, dat hij in nauwe samen- ^8 met zijn collegae zal gaan op- toden en tot delegatie van verant- kooidelijkheden zal overgaan. Naam 'Uiten zal hij echter de eindverant woordelijkheid over de parochie dra- Pater Renirie (54) zal in de toe- nst in deze parochie gaan samen- totoen met de paters G. Peters en 8 van Ewijk. Pater Van der Werf. huidige waarnemend pastoor, zal rt naai' elders vertrekken. Een tekening van het exterieur van het nieuwe bankgebouw. ADVERTENTIE het meest verkochte merkhorloge in nederland SWISS MADE 'carré cambré" model, een klein, fijn irorwerk|e een klassiek, sjiek horlogo In een prachtig duidelijk eflensbere dat echt nooit verveelt gouden kastje met solide wijzerplaat met lederen band gouden band eon altijd ejieke Pontlac doublé f 99.f 530.gouden kast f 17é.— LEIDEN De satire bestaat te- werk veelal tot andere proporties uit- genwoordig nauwelijks meer als zelf standig litterair genre, en de tele visie kan nimmer een medium zijn voor de satire, die in wezen nooit in een gevestigd systeem kan zijn ge ïncorporeerd. Tot deze conclusie kwam prof. H. A. Gomperts, Leids hoogleraar in de moderne Neder landse letterkunde, tijdens een voordracht in het Groot Auditorium waarmee hij de viering opende van het 150-jarig bestaan van de Litte raire Faculteit der Leidse Studenten. Alle Leidse studentenfaculteiten be staan thans anderhalve eeuw, maar alleen de litteraire besteedt aandacht aan dit lustrum. Prof. Gomperts stelde, dat vrijheid van gedachte ten grondslag ligt aan de satire, die deze vrije gedachten behoedzaam onder veelsoortige dek mantels wil omzetten in een veelal niet getolereerde vrijheid van me ningsuiting. Het Spaanse spreek woord „onder mijn mantel dood ik de koning" typeert de wezenlijke aard van de satire voortreffelijk. Spreker behandelde in het kort de kenmerken van de satirische werken van een aantal schrijvers als Home rus, Erasmus, Rabelais, de Cervantes en anderen, waarbij hij constateerde dat 'n aanvankelijk als satire opgezet LEIDEN De hervormde Leidse predikant, ds. L. Kievrt, die reeds beroepen heeft ontvangen van de Hervormde gemeente in Huisen en Capel'le a. d. IJssel, is thans ook be roepen in Waddinxveen. DEN HAAG/LEIDEN Rechts geleerde raadslieden van twee grote Nederlandse wolonderne mingen hebben gisteren in kort geding voor de -president van de Haagse rechtbank e?ikele harde noten gekraakt. ..Drie Suisses" in Tilburg, sinds 1952 uitgever van in totaal acht miljoen exemplaren van „De Breigids", eist dat de rechter een verbod zal uitvaardigen te gen de Leidse ivolfabriek „Neve- da" om haar pas verschenen brei gids Breimode '69" verder te verspreidenop grond van het feitdat deze Leidse breigids een nabootsing zou zijn van de Til burgse. Achter een tafel beladen met brei- gidsen uit half Europa, breipatronen. kaarten met strengetjes wol en aan verwante breiartikelen, bestookten de raadslieden elkaar met verwijten. Namens „Drie Suisses" betoogde mr. T. Schaper uit Den Haag, dat Neveda parasiteert op de ervaring en de naam van „De Breigids", die als zodanig is ingeschreven in het mer kenregister. Neveda heeft om het plagiaat vol maakt te doen zijn zelfs stiekum ge probeerd haar wolstalen bij dezelfde fabriek en op dezelfde machines te laten maken als „Drie Suisses", zei mr. Schaper. De manier waarop „Breimode '69" tot in details is nagemaakt van „De Breigids" sticht nu al verwarring, al dus mr. Schaper, die behalve een verbod tot verdere verspreiding ook eiste dat alle achterhaalbare exem plaren van „Breimode" ter vernieti ging zullen worden ingeleverd. Voor Neveda pleitte mr. P. C. van den Hoek uit Amsterdam, dat „Brei gids" een gewoon Nederlands woord is net als bijvoorbeeld reisgids, en dat niemand dit woord kan monopoli seren. Het woord breigids is dus een soort naam. maar ook al zou het een merknaam zijn, dan nog maakt Ne veda op dit merk geen indruk omdat zij deze naam immers niet als merk voert, maar slechts als aanduiding gebruikt. Mr. Van den Hoek noemde de be schuldigingen aan het adres van Ne veda onbewezen insinuaties en hij bood namens zijn cliënten aan dat zij onder ede zullen bevestigen geen passages uit „De Breigids" van „Drie Suisses" te hebben overgeno men. De president van de Haagse rechtbank zal 25 november uitspraak doen. groeit door het feit, dat spot en tra gedie in de satire zeer dicht naast el kaar staan. De satire is in de huidige tijd als zelfstandig literair genre vrijwel ver dwenen omdat zij is gedesintegreerd. Eens was het een middel van non- conformisten, thans is de satire ge meengoed geworden, waardoor zij naar kracht en haar wezen heeft ver loren. Er wordt thans gehekeld zoals er wordt gedemonstreerd: men loopt achter de ander aan en achter borden waarvan men niet weet welke leuzen er op staan. Het verzet te gen het gevestigde systeem ken merk van de satire wordt zelf tot systeem en als onderdeel van een systeem kan de satire niet leven. Daarom leent ook het televisiescherm zich niet voor de satire, want op de stoel van een bestaand systeem kan men de koning niet onder zyn man tel doden. LEIDEN In het bejaardentehuis aan de Kaarsenmakersstraat was het gisteren feest, waarbij mej. S Pret (75) het middelpunt was. Zij vierde een niet-alledaags jubileum Het was nJ. precies 25 jaar geleden, dat zij in dit bejaardentehuis werd opgenomen. Namens het bestuur van het tehuis voerden de dames De Hart en De Haan het woord, waarna nog gesproken werd door mej. Warrina namens de dienst voor Sociale Zaken, de huispredi kant, ds. P. J. Schoonheim en de di recteur van het bejaardentehuis, de heer J. Kooy. Enkele geschenken werden aangeboden. In Uw courant heeft U een en quête gehouden onder uw lezers in zake de koopavond, die men in Lei den wil doorvoeren. U vraagt aan de lezers: bent voor of tegen een koopavond? Persoonlijk had ik het passender gevonden in dien U gevraagd zou hebben: indien U beseft dat honder den verkoopsters en verkopers, ge huwd en ongehuwd, 1 avond per week uit hun gezin gehaald worden en langer moeten gaan werken, bent U dan voor of tegen een koopavond' Ik ben ervan overtuigd dat U dan meer tegenstanders zou krijgen dan voorstanders. Indien U zou vragen: stelt U het op prys op zondag het „Leidsch Dag blad" met het laatste nieuws te ont vangen, wilt U op zondag verse melk. wilt U op zondag vers brood? geef ik U de verzekering dat vele mensen hierop bevestigend zouden antwoor den. Wy streven allemaal naar kor ter werken, ook het winkelpersoneeL Bij een koopavond moeten wij lan ger werken. Ik ben ervan overtuigd, dat. indien de koopavond doorgaat, Leiden over zeer korte tyd op zaterdagmiddag een saaie stad zal zyn. De koopavond is het begin van de winkelsluiting op zaterdagmiddag. C. Opdam. ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) LEIDERDORP Ds. F. Minnema gaat over niet al te lange tijd Leiderdorp verlaten. Hij is door de kerkeraad van de gereformeerde kerk in Rot terdam beroepen als zieken huispredikant en heeft dit aan genomen. De Leiderdorpse predikant meent, dat in Lei derdorp het eigenlijke pastora le werk. dat hem lief is, niet meer tot zijn recht komt in verband met de vele andere zaken, waarbij de predikanten in deze zich zo snel uitbrei dende gemeente betrokken worden. Ds. Minnema ls van oordeel, dat het in de eerste plaats de taak van de predikant is pastoraal werk in de gemeente te doen. Daar komt hij niet meer aan toe. Die taak wordt nu voor een groot deel overgenomen door ouderlinge, die de dominees btfstand verlenen in het pastoraat door het afleggen van ziekenbezoeken en an dere bezoeken aan gemeenteleden. Daardoor wordt het contact tussen predikant en gemeente zeer miniem. De predikant komt alleen nog toe aan het bezoeken van zeer ernstig zieken en het maken van preken. De Leiderdorpse predikant heeft een grote belangstelling voor het werk als ziekenhuispredikant. Hij komt daardoor nauw in contact met mensen, die met problemen worstelen en vaak in grote moeilijkheden, voor al op geestelijk terrein, verkeren. Een opbeurend gesprek, waarbij gewezen wordt op de Heer van leven en dood, kan vaak wonderen verrichten en de ze mensen dichter by de Heer bren gen. Ziekenhuispredikant Er waren in de gereformeerde ker ken twee vacatures: in Utrecht en in Rotterdam. Ds. Minnema heeft naar een van deze functies gesolliciteerd. HU werd door Rotterdam beroepen. Alleen de classis moet dit beroep nog goedkeuren, omdat er in de Rotter damse ziekenhuizen ook arbeid wordt verricht onder gemeenteleden uit het uitgestrekte RUnmond-gebied, waar door de lasten gezamenlijk gedragen moeten worden. Daarom is nog niet bekend wan neer ds. Minnema Leiderdorp zal gaan verlaten. Het vinden van een geschikt huis speelt daarbij ook een belangrijke rol. Vast staat echter dat, als alle zaken in verband staan de met het beroep, geregeld zyn, ds. Minnema spoedig zijn ambt als zie kenhuispredikant in Rotterdam zal aanvaarden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat gereformeerd Leiderdorp binnen kort met twee vacatures te kampen krijgt. Ds. J. van Drie heeft name lijk drie beroepen ontvangen: Assen, Castricum en Kampen. Enige tijd ge leden bedankte hy voor beroepen naar Sittard en Nleuw-Vennep. In Leiderdorpse gereformeerde kringen verwacht men nu wel, dat ds. Van Drie zal zwichten voor de aandrang, die op hem wordt Uitgeoefend. Ds. Minnema werkte daar acht jaar en kwam op 25 juni 1961 naar Lei derdorp. In deze gemeente heeft hij getracht zoveel als de tijd hem toe liet pastoraal werk te verrichten. Dat was in deze snel groeiende gemeente met aller lie bijeenkomsten over kerk bouw en andere problemen wel eens moeilijk. Vooral de zieken waardeerden de steun, die zij van ds. Minnema ont vingen en ook de bejaarden droegen hem op handen. Trouwens in zUn ge hele wyk het oude dorp met uit breiding heeft men steeds zyn ar beid op hoge prys gesteld. Men ziet hem node gaan, doch heeft begrip voor de argumenten, die ds. Minne ma heeft aangevoerd. Heel veel steun heeft ds. Minnema by zUn pastorale arbeid in Leiderdorp altyd ondervon den van zijn echtgenote, die dage- lyks op pad was om bezoeken af te leggen by zieken of gemeenteleden, die lief of leed meemaakten. ADVERTENTIE Loophaan Ds. Minnema werd in 1922 geboren. Na het volbrengen van zijn theolo gische studie werd hij op 12 juni 1949 bevestigd als predikant van de geref. kerk van Oostwold-Oldambt, in 1952 vertrok hy naar Hoogvliet bij Rotterdam, waar hij veel zegenrijk werk heeft verricht. Deze tot Rotter dam behorende gemeente bevond zich toen in het beginstadium van een gi gantische groei. LEIDEN „Ik heb er geen kwa de bedoelingen mee gehad en kocht dat pistool alleen om er mee op rat ten te schieten. Daar heb ik rond mtfn huis namelijk nog al veel last van". Aldus de strekking van het pleidooi van een 45-jarige beton-ad- viseur uit Voorschoten, die samen men zyn buurman voor de Leidse balie terecht stond wegens verboden wapenbezit. De buurman, een 42-ja- rige smid, schafte zich clandestien et pistool aan. omdat hy daar kwam zijn excuus op neer nogal afgelegen woonde en zich met het wapenbezit veel veiliger voelde. Het rechtscollege vond de motie ven die beiden aanvoerden weinig ge loofwaardig. „Het bezit van vuurwapens is in ons land gelukkig sterk aan banden gelegd, want anders zou waarschijn lijk driekwart van de mannelijke be volking met een vuurwapen op zak lopen", zei de officier van justitie, mr. Th. J. de Wit. Hij achtte de overtreding van de vuurwapenwet door de twee Voor schotenaren zo ernstig, dat hy tegen beiden zowel ee>n geldboete van f 90 subs. 18 dagen als een week voor waardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar eiste. Voorts vroeg hij nog de verbeurd- verklaring va n de in beslaggenomen wapens. Beide verdachten verzekerden de kantonrechter (mr W. de Koning» hierna beurtelings, dat zij het wa pen voor onschuldige doeleinden had den gekocht. De kantonrechter liet het ditmaal nog by een boete van f 75.- wat de verbeurdverklaring van de vuurwapens betreft vonniste nij conform de eis. Tegen een 24-jarige student uit Leiden eiste de officier van justitie, zowel een geldboete van f 150 subs. 30 dagen als een onvoorwaardelijke in trekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De student had met zyn auto met hoge snelheid een bocht in de Voor- schoterweg nabij de Haagse Schouw willen nemen. Het gevolg was, dat de Voor de I Leidse balie auto uit de bocht en tegen twee ver keersgeleiders vloog. Verdachte weet het ongeluk aan oververmoeidheid en een foutieve be oordeling van zUn snelheid. De kantom-echter legde er echter de nadruk op dat verdachte van een niet bepaald alcoholvrij feestje huis waarts keerde. „En u werd al twee maal eerder veroordeeld wegens te hard ry'den", voegde hy er aan toe. Verdachte vond de eis van de of ficier „enorm zwaar". ,Jk veroor zaakte alleen maar materiële schade en toch geen persoonlijke ongeluk ken". motiveerde hij zijn verzoek om uiterste clementie. „Dan kan niet als een punt in uw voordeel en een re den tot clementie gelden", diende de officier hem hierop van repliek. „Als u mij m'n rijbewijs afneemt, straft u my wel heel erg zwaar", richtte verdachte zich hierna tot de kantonrechter. Deze vond echter, dat het alge meen belang boven verdachtes eigen belang ging. Zijn vonnis luidde dan ook een geld boete van f 75 subs. 15 dagen en onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid. „Ik geef jou wel rijlessen met mijn auto", beloofde destijds een 22-jarige chauffeur uit Leiden aan zyn vrien din, een 21-jarig kamermeisje uit Noordwyk. Reeds tijdens de eerste les verleen de de leerlinge op het kruispunt Boe- renburgerweg/Egmonderstraat in Noordwijk geen voorrang aan een van rechts komende auto. Bovendien bleek uit het politie-onderzoek, dat de auto in een ondeugdelijke staat van onderhoud verkeerde. „Hoe kon u dat meisje met zo'n auto laten rijden. U wist toch wel, dat u niets kon doen als er iets mis ging", las de rechter verdachte de les. „Ik dacht, dat de handrem wel werkte", verontschuldigde verdachte zich. De officier legde er in zijn requisi toir de nadruk op, dat de auto ook al zou de handrem in orde zyn ge weest, niet voldeed aan de wettelijke eisen inzake het geven van rijlessen. Hij eiste tegen de chauffeur een to tale geldboete van f 90 subs. 18 da gen. Wat betreft het rijden zonder rijbewijs en het veroorzaken van een botsing eiste hij tegen het niet ver schenen kamermeisje twee geldboeten van resp. f 75 en f 50 subs. 25 da gen. De chauffeur had hierop niets te zeggen. Hiij keek niet opgewekt, toen de kantom-echter hem „als zijnde de hoofdschuldige op wie het meisje kennelijk vertrouwd had" vonniste met een totale boete van f 125 subs 25 dagen. Het kamermeisje werd bij verstek veroordeeld tot een totale boete van 1 100 subs. 20 dagen. voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Elspeet drs. R. T Huizinga te Zwevelduin Kapelle, die bedankte voor Doornspijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Wijhe en te Zaltbom- mel, G. Mulder, kandidaat te Amster dam, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Vries, S. Schoon, kandiaat te Badhoevedorp die be dankte voor De Knijpe-Mildam. Schoonoord, Sibculo. Stellendam- Ouddorp en Vrouwenpolder. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Aangenomen naar Monster, D. Ze mel te Enschede, naar Zutphen, H- J. Venhuizen te Noordbergum. Bedankt voor Bergentheim, P. Schelling, Wetsinge Sauwerd, voor Amstelveen, K J. Kapteyn te Over- schild-Appingedam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Berkenwoude-Stól- wijk, A. W. Verhoef te Bameveld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3