defensie 225 miljoen extra Akkoord met Saigon a OFFER Verhoging (3"*) eerder - verlaging amilie bijna maand zoek in Griekenland Vondeling kandidaat- voorzitter van P.v.d.A. SPOEDIG DELEGATIE NAAR PARIJS Donderdag kort geding studenten Alles kunners' Premiegrens naar f 16.200 Tito geeft meer uit voor defensie Pro-Doebtsek acties succes (§ud QïieuWO (.gericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 NOVEMBER 1968 No. 32642 EIDSCH t€ur: e. A. e. van Dishoeck jjfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 inkomsten- en loonbelasting ICllGl DEN HAAG (GPD) Nederland gaat als gevolg van de Sowjetrussische inval in Tsjecho- Slowakije 225 miljoen extra uitgeven voor zijn defensie. De regering wil deze extra-uitgaven als volgt financieren: Een bedrag van 45 miljoen gulden moet binnen de begroting vari 1969 worden gevondeji. De verhoging van de motorrijtuigenbelasting wordt een half jaar vervroegd. Zij gaat nu in op 1 juli 1969. Dat gebeurt ook met de verhoging van de accijnzen op olie suiker en dergelijke (tabak uitge zonderd). De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting wordt daarentegen een half jaar uitgesteld. De streefdatum ivordt nu 1 januari 1971. Minister Den Toom en zijn drie De Luchtmacht tenslotte houdt krijgsmachtonaerdelen hebben ook twaalf van de twintig Starfighters. een veea- moeten laten. Zy krijgen die zij volgens de defensienota van niet, wat zij hadden willen hebben, deze zomer te gelde moest maken Binnen de begrotiung moeten die 45 miljoen gulden worden gevonden in de z.g. „btw-pot". Een reserve, die de regering achter de hand hield, om eventuele prijsstijgingen door de btw. die 1 januari ingaat, te kunnen opvangen. ,,Het zal wel zo'n vaart niet lopen", redeneert nu het kabi net, Het rekent erop, dat deze stij gingen niet van die aard zullen ziin, dat daarvoor de volle gereserveerde 85 miljoen nodig zijn. Verantwoord De ministers Luns, Den Toom en Witteveen schrijven in de nota, dis zij gisteravond aan de Tweede Ka merleden toestuurden, dat de rege ring er zich van bewust is, dat deze verschuivingen in haar- belasting plannen een offer van het. volk vra gen, maai- zij meent „dat dit offer noodzakelijk en verantwoord is in het licht van het uiteindelijk alles overheersende belang van de veilig heid van de westelijke wereld". Nederland heeft thans een ach terstand op zijn NAVO-verplichtin- gen van duizend bot vijftienhonderd miljoen gulden. \UDEN Aan het „Vol ver ging klopt ons hart" is voor Leidse jeugd vandaag (ruim kwartier te laateen eind men. Aan de hand van moe- n op de rug van vader had- enkele duizenden kinderen langs de route geschaard, ie Sint vanmiddag bij zijn icfc aan de Sleutelstad volgde, ten enthousiaste begroeting het Station volgde een feeste- locht door de stad, ivaarbij leiderdorpse drumband er lus- op los speelde. Op het Stad- iplein, waar Sinterklaas en twee Zwarte Pieten om over twee aankwamen, was de 'drukte nog groter. laar drongen ruim 1500 kinde st de eerste klas samen en jen uit volle borst Sinter- liedjes. Wat hadden zij ook schik om die Zwarte Pieten, hun enthousiasme tot het Wie brachten. Na een ont- tysf door het college van B. en vertrok Sint Nicolaas naar de gehoorzaal om daar temid- wn de schooljeugd reeds zijn verjaardag te vieren. (Foto LD/Holvast) Wat zij wel krijgen' Vijfenzestig Leopardtanks meer ter vervanging van de Centurion/ in een zevende tankbataljon Snellere aanschaffing van anti tankwapens op brigadeniveau voer het pantserafwerend vermogen van het legerkorps. Opleggers voor het vervoer van tanks ter verhoging van de mobi liteit van tankeenheden. Voorzieningen aan boord van ja gers en fregatten ter verbetering van de bescherming tegen geleide projectielen. Reservedel en en scheepsbenodigd- heden tea- verhoging van de pa raatheid van schepen en vlieg tuigen. Snellere ombouw van enkele mij nenvegers tot mijnen jagers. Verbeterde onoerzeebootbestrij- dingsmiddelen. Grotere voorraden van bepaalde munitiesoorten. Twaalf Staa-fighters meer voor de Kon. Luchtmacht, in die zin dat die voorgenomen kortwieking van twee nucleaire aanvalssquadrons niet doorgaat. Acht zal zij er toch nog moeten in leveren. Of daar een koper voor is, vermeldt de nota niet. DEN HAAG (ANP) Overmor gen dienen voor de president van de Haagse rechtbank, 's morgens om kwart over tien, de korte gedingen, d?e drie eerstejaarsstudenten in de nudicjjnen uil Leiden, de Algemene Leidse Studentenvereniging en de Nederlandse Studenten Raad (NSR) hebben aangespannen zowel tegen de Leidse Universiteit als tegen het be stuur van de medische faculteit over de selectie bij de propaedeutische examens bij de medische studie. DE universiteit moet werkelijk universeel zijn". Dat is een van de belangrijkste pun ten, die studenten-tegenstanders van het plan-Posthumus, ter her vorming van het Nederlandse universitaire onderwijs naar vo ren brengen. Zij ijveren voor een werkelijk „Studium Generale een algemeen vormende opleiding en uitwisseling tussen de be staande studierichtingen. Dat ls niets nieuws. Integendeel, er spreekt een fikse portie heimwee uit naar de universiteit uit de middeleeuwen, die nog waarlijk algemeen gevonnde geleerden af leverde. Ook na de middeleeuwen heeft men nog eeuwen gepro beerd dit ideaal van de universele geest te verwerkelijken. Onze landgenoot Erasmus ls een voorbeeld van zo'n weten schappelijk „alles kunner" en ook in de zeventiende en achttiende eeuw zijn er wel voorbeelden te vinden. De stormachtige opkomst van de natuurwetenschappen en de ontwikkelingen in andere takken van wetenschappen hebben aan het bestaan van dit soort geleer den radicaal een einde gemaakt. Voor de tegenwoordige weten schapsman is het in feite onmo gelijk geworden zich werkelijk al gemeen te vormen, maar het kan niet worden ontkend, dat er ook nu meer gedaan zou kunnen wor den in die richting. Dat eist ech ter een voorbeeldige instelling, ln de eerste plaats van studenten, die zich open zullen moeten stel len voor vakken buiten hun ei gen, vaak al zo uitgebreide, ter rein. Ook van de zijde van do centen wordt een omschakeling verwacht om het streven naar een echte algemeen vormende studie enigszins te verwezenlij ken. Wij zijn benieuwd in hoe verre dit punt bij de verdere dis cussie rond de nota-Posthumus een rol zal spelen. Noodzakelijk SAIGON (AFP) Ameri- kaanse en Zuidvietnamese des kundigen zouden het eens zijn geworden over een formule, die de regering van Zuid-Viet- nam in staat zou stellen aan het vredesoverleg in Parijs deel te nemen. Binnen enkele dagen, uiterlijk aan het einde van de maand, zou een Zuid vietnamese delegatie naar de Franse hoofdstad vertrekken. De Zuidvietnamezen zouden volle dig hun zin hebben gekregen: Saigon 7a 1 de onderhandelingen voor de ge allieerden leiden, terwijl de Ameri kaanse afvaardiging niet in de Zuidvietnamese wordt opgenomen. De tegenpartij Hanoi, dat door Saigon en Washington als enige ge sprekspartner wordt erkend krijgt het recht haar onderhandelingsdele gatie naar believen in te richten. Mochten leden van het Nationaal Be- DEN HAAG (GPD) Bij Konink lijk Besluit zal dezer dagen de ver hoging van de premie-inkomsten- grens van f 15.350 op f 16.200 worden vastgesteld. Deze grens zal na 1 ja nuari gelden voor de premiebetaling voor a.o.w.a.w.w., algemene kinder bijslagwet, de kinderbijslagwet loon- trekkenden en de algemene wet bij zondere ziektekosten. vrijdingsfront (Vietcong) aan de be sprekingen deelnemen, dan zullen zij door de Zuidvietnamezen worden ge negeerd, terwjjl de Amerikanen na drukkelijk zullen verklaren, dat deel neming van het Front geen erken ning van de Vieteong inhoudt. De Zuidvietnamese president zou vice-president Ky gevraagd hebben de afvaardiging naar Parijs te leiden, maar het is nog niet bekend of Ky daarin heeft toegestemd. Het ant woord van Ky zou verband houden met de politieke ontwikkeling in Sai gon en een eventuele kabinetsherzie ning, die de greep van de regering op het land zou verstevigen. Intus sen gaat de strijd voort: in twee gro te offensieven hebben de geallieerde strijdkrachten 181 communistische soldaten gedood en ruim 200 ande ren gevangen genomen. Het ene of fensief speelde zich op 30 km ten zuiden van Da Nang (waar de ac tiviteit van communistische zijde be schouwd moet worden als het begin van het winteroffensief» het ande re in de Mekong-delta. Blijkbaar is er dus geen geld ge weest voor andere maatregelen, die Defensie hoogst noodzakelijk achtte, zoals de aanscliaffing van betere verbindingsmiddelen, luohtafweerra- ketten, ar till eriem aterieel en ook niet voor een tweede extra Leopard- bataljon. Bij de aankondiging van de aan koop van 415 Leopards had staats secretaris Haex reeds de wens te kennen gegeven op korte termijn zo mogelijk nog 130 van deze tanks te bestellen. Dit zijn er dus maar 65 geworden. BELGRADO (AP) Joego-Slavië dat onder druk staat van de Sowjet- Unie en de vier Warschaupactlan- den. die deze zomer Tsjecho-Slowa- kije binnenvielen, heeft gisteren be kend gemaakt, dat de militaire be groting voor het volgend jaar met 8 procent zal worden verhoogd. Volgens de oijfers van het ministe rie van defensie zal de militaire be groting voor 1969 ruim 7 miljard di nar (ruim 2 miljard gulden) bedra gen wat 6.25 pet van het totale na tionale inkomen is, doch 61 procent van alle begrotingsuitgaven. IJK aan ZEE (GPD) Toen familie W. Becker (vader, moeder frie kinderen) na alle seizoensbe- '"nieringen in hun hotel Wkaerts" met vakantie ging naar ^nige, Griekse eiland Korfoe, zij nog niet, dat deze vakantie 20 langdurig verloop zou krijgen, familie Becker, die op 20 septem- tagere temperaturen k Bilt verwacht van heden- tot genavond zwaar bewolkt met tótselÜk wat egen of motregen en an daar mist. Zwakke tot matige '(1 uit oostelijke richtingen. In het meeri iets lagere temperaturen. (opgemaakt om 11.40 uur) "immer beslaat uit 18 pagina's ber met een splinternieuwe Citroën naar Griekenland ls vertrokken en op 23 oktober terug zou komen is nl. spoorloos verdwenen. De heer en mevr. K. H. C. Spiers uit Velsen-noord. die gedurende de afwezigheid van de familie Becker op het hotel zouden passen hebben sinds drie weken geen bericht ont vangen uit Griekenland. Wel weet men. dat de familie Becker omstreeks 7 oktober een ernstig auto-ongeluk heeft gehad, waarbij de nieuwe auto geheel werd vernield. Niemand heeft nadien nog iets van de-familie Becker vernomen. Alleen de klasgenootjes van één der doch ters van de heer Becker, de twaalf jarige Nanette, ontvingen een brief. Nanette schreef in deze brief, dat zij een ongeluk hadden gehad, bui ten de schuld van haar vader, maar dat zij, in afwachting van een even tueel proces nog niet naar Neder land konden terugkeren. De in Haarlem woonachtige moe der van de heer Becker, noch de fa milie Spiers, heeft echter iets van de familie Becker- vernomen - „Wij zouden zelf 4 november met vakantie gaan. maar we hebben het maar uit gesteld. Je kunt de boel toch niet in de steek laten", aldus een wanhopige mevr. Spiers, die hoopt dat zij spoe dig iets uit 't dictatoriale Grieken land zal vernemen. Van onze parlementaire redactie» UTRECHT (GPD) In een bewo gen vergadering van het partijbe stuur van de PvdA is oud minister dr. A. Vondeling gisteravond kandi daat gesteld voor het voorzitterschap van de partij. Dr. Vondeling, die de functie niet langer dan twee jaar wil bekleden, is daarmee de vermoedelij ke opvolger van dr. Tans, de huidige voorzitter die zich niet herkiesbaar heeft gesteld. De heer Vondeling za) zich over twee jaar niet opnieuw kandidaat stellen „in de hoop dat het proces van verjon ging daarmee voortgang zal kunnen vinden, ook in de top van de partij", zoals na afloop van de bijeenkomst officieel werd meegedeeld. De zeven leden van „Nieuw Links" in het partijbestuur verzetten zich in de vergadering die in Utrecht werd gehouden en die vele uren duurde, aanvankelijk tegen de omstandigheid dat dr. Vondeling in de Kamer zou blijven. „Nieuw Links" vindt dat het voorzitterschap daarmee niet te com bineren is. Prinses Anne van Engeland spreekt met de Amerikaanse popgroep, de Supremes, na een liefdadig heidsvoorstelling in Londen. PRAAG (DPA, Reuter, GPD) De staking van de Tsjechoslowaak- se studenten heeft zich blijkens een bericht van het persbureau Tseteka over het hele land uitgebreid. Er worden acties gemeld uit Ostrawa, OIomouts, Oesti nad Labem, Brno, Brat'islawa en Pilzen. Een lid van het nieuw ingestelde, acht man sterke directoraat van het partij presidium, Evzran Erbau ver klaarde gisteren in een radiotoe spraak dat de slotresolutie van het centrale comité nu het volk moet worden ingescherpt. Onze reisredac- teur Henk Kolb leverde vanochtend na telefonisch contact met Praag het volgende commentaar op deze resolutie Het met zoveel ambitie voorberei de hervormingsplan van Doebtsek en Sik wordt nu gekenschetst als een actieprogramma dat onder de druk der omstandigheden en onder pressie, soms „van rechtse zijde," niet volledig kon worden ontwikkeld. Centraal comité en regering krij gen de schuld voor een gebrek aan systematische activiteit en de reso lutie stelt vast dat er allereerst voor had moeten worden gezorgd dat de massamedia de partijpolitiek ondubbelzinnig en onvoor waardelijk steunden. Taak voor de toekomst: „krachtige bestrijding van de rechtse, anti-socialistische en anti-Russische krachten en van de bourgeois-ideologie." Zelfs de stu dentenstaking die zich inmiddels over het hele land heeft uitgebreid kan niet verhinderen .dat Tsjecho- Slowakije weer onverbiddelijk bin nen de perken der orthodoxe mar- xistische-leninistische leer is ge bracht. Dr. Vondeling, de nieuwe voor zitter van de PvdA? Eenzelfde bezwaar hadden de nieuw linksere ertegen dat het ka- merlio P. Dankert opnieuw kandi daat is gesteld als internationaal se cretaris. Het partijbestuur stelt een driehoofdig partij presidium voor. waarin behalve dr. Vondeling, André van der Louw (een vooraanstaand Nieuw Links-man) en drs. Eijsink (burgemeester van Bellingwedde), die beiden al vice-voorzitter zijn, zou den moeten zitten. Behalve dr. Tans, die zich zal te rugtrekken, stelt ook drs. Franssen, een van de huidige vice-voorzitters, zich niet herkiesbaar voor het presi dium. Verder heeft het partijbestuur be sloten om de huidige penningmees ter, de heer c. Baan, kandidaat te stellen als opvolger van de secreta ris van de partij het kamerlid E. R. Wieldraaijer. Uit het Leidsch Dagblad van .18 November 1868: f Naar wij vernemen, héb- t i ben zich eenige ingezetenen f bij burgemeester en wethou- I ders vervoegd, ten einde een l woord van dankbetuiging te f 4 brengen voor de in het be- l lang der gemeente genomen doeltreffende maatregelen, door welke handelingen de f verstoorde rust en orde spoe- f dig waren hersteld. S De f tional De alhier gevestigde Na tionale Zangvereeniging vier- i de gisterenavond in de Stads- f Gehoorzaal haar vijfde jaar- l feest, dat door vele genoodig- l den werd bijgewoond. Ook de f heer burgemeester vereerde t de vereeniging met zijne te- t geniooordigheid.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1