Het verstoorde concert Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er Parijzenaars laten zich graag bchcircn cloor charmante agentes PIM EN POI MAX MAX ZATERDAG 1« NOVEMBER 1968 LD EXTI pil Drie en een half miljoen bakstenen, 19.455 vierkante meter glas, 8.700 ton staal, 216 km elektrische leiding en geweldige hoeveelhe den beton waren voor de bouw van het hier boven afgebeelde Westberlijnse ziekenhuis complex nodig, dat thans werd overgedragen aan de Vrije Universiteit. De mammoetbouw op een terrein van 180.000 vierkante meter fnuttig oppervlak 142.000 vierkante meter) kostte meer dan 300 miljoen DM. Bijna een vijfde deel daarvan nam de Amerikaanse Benjnmin-Franklin-Stichting voor haar re kening. In de 1.426 bedden zullen jaarlijks ongeveer 25.000 patiënten worden opgenomen en grotendeel automatisch verpleegd worden. Elf klinieken, tien instituten, acht polikli nieken (men rekent op dagelijks 750 ambu lante behandelingen)alsmede talrijke labo ratoria zijn in het Berlijnse universiteits ziekenhuis-complex verenigd. Bijna 3.000 mensen, daarbij 380 artsen en 900 verpleeg sters en verplegers zullen in dit voorbeeldige centrum voor medische research, studie en intensieve ziekenverpleaina werkzaam zijn OM de pil der bekeuringen wat te vergulden, die de gemotoriseer de Parijzenaars door de chroni sche verkeerschaos in steeds gijt'iende hoeveelheden dagelijks riske ren, heeft de Parijse politieprefect nu een dozijn geüniformeerde dames met dat karweitje belast. Dames, die er in haar getailleerde unifor men met mini-rokjes zó elegant en charmant u'tzien. dat het voor de Parijzenaars, die zich graag op hur galanterie laten voor- s'aan. nu bijna een onderscheiding is gewor den door zo'n lid der vliegende en vrouwe lijke brigade op de bon die men hier pa pilion ofwel vlinder pleegt te noemen ge- s'mgerd te mogen worden. Vooral tijdens het moment dat ze het bon boekje uit haar borstzakje opdiepen, mogen die vrouwelijke verbalisanten zich verzekerd achten door hun mannelijke slachtoffers met bijna smachtende blikken van bewondering te worden opgenomen. En om bij dat gelukkige initiatief van de po litieprefect vooral niet achter te hoeven blij ven, is ook het Parijse gemeentebestuur met een stunt voor de dag gekomen, die het pu bliek al hogelijk heeft gewaardeerd. Sedert kort is zo het metro-station het Louvre nu met schilderijen en beeldhouwwerken gede coreerd om die onderaardse en wat benauw de ruimten bij wijze van spreken langs die weg in het museum zelf te integreren. Tus sen twee treinen in kunnen de metro-reizi gers nu dus een meesterwerk van Degas of Renoir of een oud-Egyptische vaas bewonde ren om zo tevens stilzwijgend te worden uit genodigd ook het Louvre-museum zelf eens met een uitvoeriger bezoek te komen ver eren. Er zijn trouwens al plannen gesmeed dit denkbeeld verder uit te werken en bij ieder Parijs' metrostation het karakter te onder strepen van de naam die het draagt. Bij de Opera hoort natuurlijk muziek van Wagner. Mozart of Verdi en bij metro de Beurs zou den experts beknopte uiteenzettingen kunnen geven om het publiek wat vertrouwder met monetaire en aanverwante begrippen te ma ken. Het station van de Ecole Militaire zou met een expositie van historische uniformen, sabels of oude kanonnen attractiever ge maakt kunnen worden, terwijl de Bastille dan natuurlijk recht heeft op een visuele ver wijzing naar het jaar 1789, toen die gelijk namige gevangenis werd bestormd om de Franse revolutie te ontketenen. Een pro bleem blijft alleen nog hoe ..Metro Pigalle", die gelegen is onder het gelijknamige en wereldvermaarde vermaakscentrum met zijn vele strip-tease-tentjes, toepasselijk zou moeten worden uitgedost of ingericht. Maar ook voor dat vraagstuk hopen Parijs' inven tieve vroede vaderen, als ze zover gevor derd zijn. mettertijd nog wel een aanvaard bare oplossing te hebben gevonden. Trnggg doet de bel. Pirn en Pom til len de kop-jes op. Daar is de vleu-gel. zegt de vrouw. De vleu-gel?, doen de o-gen van Pirn en Pom el-kaar, wat moet de vrouw nou met een vleu-gel? Ze zal het toch niet in haar kop ha-len om te gaan vlie-gen!, zegt Pom als ze de ka mer uit is en Pim zegt: mis-schien is het een lek-ker kip-pe-vleu-gel-tje voor óns. Mmmm, zegt Pom, ik ben nooit zo op vleu-gel-tjes, er zit al-tijd zo wei-nig aan. Als je mij vraagt heb ik lie-ver een borst je. Pim luis-tert naar het ge-stom-mel in de gang. Mis-schien is dit wel een he-le gro-te vleugel, zegt hij, hoor maar, ze moe-ten hem met z'n vieren til-len. Nou, daar moet toch wel een bek-je vol vlees aan zit-ten. Af-wach-ten maar, bromt Pom die er niet erg in ge-looft. Maar Pim kan niet wach-ten en gaat kij-ken. E-ven la-ter komt hij hard te-rug-ge- hold. Pom! Pom!, roept hij, 'is he-le-maal geen vleu-gel. 't Is een he-le gro-te glim- men-de zwar-te doos op po-ten. En wat zit er in?, vraagt Pom. Weet ik niet, zegt Pim, maar ze heb-ben hem mid-den in de ka-mer ge-zet met al-le-maal stoel-tjes er om-heen. Het duimt vast niet lang voor hij o-pen-gaat. Zul-len we gauw een goed plek-je zoe-ken dat we het kun-nen zien? Ze lo-pen eerst een paar rond-jes om de gro-te glim-men-de doos heen, ze kij ken een bee-tje bang naar de ka-mer die he-le-maal ver-an-derd is en waar al-le stoe-len van hun plaats zijn. Ze kie-zen het vei-lig-ste plek-je waar je toch al-les zien kunt: bo-ven-op de kast. Als er écht iets lek-kers in-zit, ben ik er tjoep met één sprong bij!, zegt Pim. Hij zit klaar voor de sprong, maar om-dat het wel erg lang duurt strekt hij na een poos-je zijn po-ten en doet net als Pöm een dut-je. Ze wor-den pas wak-ker als de bel weer gaat en er ach-ter el-kaar een he-le-boel men-sèn bin-nen-ko-men. Pim gluurt o-ver de rand. Zie je, fluis tert hij op-ge-won-den, er zit vast iets heel bij-zon-ders in. Die men-sen ko-men ook kij-ken als hij o-pen-gaat. Pom knikt: ze heb-ben er hun mooi-e pak-jes voor aan-ge-trok-ken, zie je wel?, zegt hij, de vrouw ook. Die e-ne me-neer lijkt wel een def-ti-ge kat, fluis-tert Pim, zie je wel, helemaal zwart met twee staar-ten en een wit bef je net als jij. Als je het mij vraagt, zegt Pom, mag hij die doos o-pen-ma-ken, kijk maar. hij gaat op het kruk-je vlak er-voor zit-ten. Het wordt heel stil in de ka-mer. Al-le men-sen op de stoel-tjes en ook Pim en Pom bo-ven op de kast kij-ken nu naar de me-neer met het bef-je. En ja hoor, ja heel voor-zich-tig til-len zijn han den de dek-sel van de zwar-te doos op. Als het héél lek-ker is trek ik me niks aan van al die men-sen, fluis-tert Pim nog gauw. Maar met-een betrekt zijn snuit. Wat is dat nou? Gaan ze daar-voor in hun mooi-e pak-je op een stoel-tje zit-ten? 's Is niet de moei-te waard. Ge- wo-ne wit-te en zwar-te blokjes, keu-rig op een rij-tje naast me-kaar lig-gen on der de dek-sel. Die me-neer valt het óók te-gen want met een ge-wel-di-ge pets van zijn twee han-den slaat hij op de blok-j es. Pim en Pom schrik-ken er-van want de blok-jes ma-ken ver-schrik-ke- lijk veel lawaai. Maar de men-sen op de stoeltjes vin-den het mooi. Ze knik-ken te-gen el-kaar en gaan met hun hoofd ach-ter-o-ver zit-ten luis-te-ren als de me-neer nu een bee-tje zach-ter door gaat met blok-jes pet-sen. Hi, lacht Pim, wat zeg je me daar-van? Ssst... zegt Pom, ik vind het mooi, 's is net het lied van de gro-te wind als je ach-ter de schoor-steen op het dak zit. Pffdoet Pim, 's is ge-woon pet-sen. Dat kan ik ook. En vóór Pom er erg in heeft springt Pim tjoep van de kast op de gro-te zwar-te doos en van-daar op de blok-jes waar de vin-gers van de me-neer o-ver- heen gaan. De men-sen op de stoel-tjes ko-men met een schok o-ver-eind en de me-neer op het kruk-je geeft een schreeuw, want de poot-jes van Pim lo pen pets pets pets, ping ping ping door het lied van de gro-te wind heen. En pets pets pets doet ook de vrouw die is op-ge- sprong-gen op de rug van Pim. Le-lij- kerd! Ons mooi-e con-cert in de war stu ren! Hoe durf je? Voor-uit, de gang op! Met zijn staart tus-sen zijn poot-jes ver dwijnt Pim. Het wordt weer stil. De me neer met het bef-je kijkt ang-stig rond. Net wil hij weer be-gin-nen als hij Pom op de kast ziet zit-ten. Hij schrikt en zijn han-den blij-ven boven de blokj-jes zwe ven. Maar Pom geeft hem een knik-je. Speel ge-rust, vriend, ik weet wat mooi is. Ik heb zélf een bef-je. MIES BOUHUYS tnc? Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. HORIZONTAAL 1. draaibare kettingschalm 6. volksfeest 11. voorzetsel 12. gevlochten snoer 13. persoonlijk voornaamwoord 15. weldoorvoed 19. Europeaan 21. opgenomen geld 22. bepaalde fruitboom 27. item 28. regeringsreglement OPLOSSING VORIGE PUZZEL 29. riviertje In Noord-Brabant 31. schudding 33. onbepaald voornaamwoord 34. stad in Japan 36. priester van Silo 39. duivenhok 40. ziekte bij vee dat op moerassige weiden graast RECORDS OP WIELEN De eerste prijs van f5,— werd toegekend aan mej. A. Monhemius. Wasstraat 20 te Leiden, de twee prijzen van f2,50 aan de heer J. Brosse, Lage Rijndijk 12a te Leiden en aan mevr. P. J. JagelHand- graaf, Zwartepad 19 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. In 1962 werd in Detroit (V.S.) de duur ste personenauto ter wereld vervaardigd. Prijs :150.000dollar. De goedkoopste auto ooir geproduceerd was de Amerikaanse Brownicker uit 1908 die 150 dollar kostte. De Britse auto: de j Thans kostende Jowett' Flat Twin" is duurste personen- het langst in produk-| auto's meer dan he geweest. Totaa!:42 100.000gld.,oa. de jaar.(vanl9l0-1952Rolls-Royce Phantcm /dL 'Oe langste personenauto is de ca. 7me-J ter lange "Aero - limousine"in Michigan(V.Sj 41. gesloten 43. watering 45. voorstelling 46. wereldtaal 47. zeer hoorbaar 49. Romanum Imperium 52. persoonlijk voornaamwoord 53. symbool voor selenium 55. geelachtig groen 60. voorzetsel 61. verhoogde toon 63. klein paard 64. oosterlengte 66. siersteen 68. rivier in Italië 69. tussenruimte tussen regels 70. menen VERTICAAL 2. overste van een klooster 3. reeks 4. eerstkomende 5. bedrieglijk 6. schaaldier 7. en dergelijke 8. milligram 9. Europeaan 10. deel van de dag 14. aamborstigheid 16. exempli gratia 17. symbool voor rhenium 18. netto 20. bolgewas 22. brokkelig 23. regiment artillerie 24. parallel 25. tweehoevig dier 26. brook gebakken van tarwe- en roggemeer 28. opstootje 30. streling 32. interest 35. vloerbedekking 37. verzameling runderen 38. spie 42. ijzerhoudende aarde 44. loofboom 45. begrip 48. slot 59. lidwoord 51. op deze wyze 54. kiem 56. symbool voor europium 57. schouwburggang 58. advies 59. verlaagde toon 60. ld est 62 zeepwater 63. tweehoevig dier 65. muzieknoot 66. ad interim 67. voorzetsel 68. paardekracht het Oplossingen onder „Kruiswoordraadsel" moeten woensdag a.s. te 9 uur v.mJ bezit zijn van de redactie,1 gel 1 te Leiden. Onder de g lossingen stellen wij een eerste van f 5.en twee prijzen van! beschikbaar waarnaar alleen i nees kunnen mededingen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8