Wegenbouw volgt nieuwe methoden Mannen moeten thuis meer behulpzaam zij n Russische vrouw norme investeringen De ware jeugd IM por: rjc in uitvoering, maximum snelheid 50 km". Een bekend teken langs de weg, maar raagt je wel eens aj, wie dat werk dan wel doen. Het enige wat onmiddellijk in \ü,00Q sprint, zijn de enorme machines, die grommend iets in of op de grond doen, r mensen zie je nauwelijks meer. Ze zijn vervangen door machines, die er dan ook jorzaak van zijn dat de loonkosten bij de aanleg van een nieuwe weg steeds een 0 deel van het budget vormen. Een ander gevolg van die mechanisatie is dat de vegenbouwmaatschappijen enorme bedragen moeten investeren in hun materieel bijzonder gebrand zijn op een planning op langere termijn, opdat zij hun beleid op kunnen afstemmen. Ze kunnen tenslotte niet voor elk werk een nieuwe mar 459si kopen. irdig reg» ep 1ï groot d lbe™ iroei nii it zip is. iZOl andere verschuiving in de wegenbouw dat deze aannemingsmaatschappijen meer zelf gaan ontwerpen en in over- et de opdrachtgevers nu ook zelf plan- aan opzetten en uitwerken. Het blijkt eeds meer, dat de opdrachtgever, zo- an de top als op het werk zelf, zeker fcening wil houden met wat de wegen is In een bepaalde situatie adviseren, he menwerking op dit gebied is dan ook e. roeid boven het uitvoeren van wat el- Toor anderen is beslist. mnisator dfwerkzaamheid" heeft ook tot gevolg uitvoerder op het werk tegenwoordig achter de telefoon zit om zijn zaakjes aniseren, dan dat hij met de neus voor- mi bijstaat. Dat doet hij uiter- wel, maar het accent ligt nu anders, ep dat bij de moderne wegenbouw te verdwijnen is dat van de straten- althans buiten steden en dorpen. Zijn p de grote trajecten wordt veel te Niet voor niets worden veel fietspaden nerd in asfalt wat ook gebeurt met de uitrijstroken langs de grote wegen. Het nisch leggen van straatstenen heeft nooit voldaan. verdwijnt zijn de betonwegen. Ze inder duur in onderhoud ieder x moeten de voegen tussen de platen als ze nog met de oude benaming heten de man die er de scepter zwaait heeft dan ook „molenbaas" die vast staan opgesteld, maar die zo nodig in een dag of veertien kunnen verhuizen naar een ander strategisch punt. Alleen bij heel grote werken, zoals bijvoor beeld de aanleg van de wegen rond het nieu we Schiphol, loont het de moeite een instal latie ter plaatse op te stellen; anders is een actieradius van 40 km nog heel wel rendabel te maken. Belangrijk is de aanvoer van grondstoffen, die meestal per schip en trein gebeurt en soms per auto. In vroeger tijd maakte men wel „asfaltwe gen" door een ton teer over de weg om te keren en daar dan maar wat grind in te strooien. Tegenwoordig komt er iets meer voor kijken. Het huidige asfalt-beton kan in verschillende kwaliteiten worden geleverd; dat hangt af van het gebruik dat van de weg wordt gemaakt. Vooral plaatsen waar veel wordt geremd en weer opgetrokken en ook daar waar onregelmatige stromen voertuigen rijden, hebben veel te lijden. In de asfaltmolen worden verschillende soor ten gebroken graniet en zand ruwweg gewo gen en gemengd en in een draaiende trom mel verhit tot 160 graden waardoor het vuil eruit kan worden gedampt en gecentrifu geerd. Daarna wordt het mengsel weer ge scheiden en nu in nauwkeurig afgewogen hoeveelheden, samen met een vulstof, vlieg as of iets dergelijks, gemengd met bitumen, een produkt van de olieraffinaderijen. Het hele mengsel wordt nog enkele minuten doorelkaar gedraaid en daarna in een silo ge stort, vanwaar het met vrachtwagens naar de plaats wordt gebracht, waar men met de wegaanleg bezig is. Als het ter plaatse komt, heeft het altijd nog wel een temperatuur van ^nnier en filmacteur Yves Montand 47 jaar) heeft, blijkens een interview in een hekel aan de uitdrukking „ouder en'' Hij trekt zich niets aan van rim- of grijze haren: „men wordt rijper, men 'n'et oud. Picasso heeft op zijn tachtig- sloten dat hij zich zijn hele leven heeft en is op een ander terrein van de helemaal opnieuw begonnen. Dat is jeugd". Door twee asfalteermachines en twee wal sen wordt hier tegelijkertijd een wegdek van vijf meter breed aangelegd. waar een man achter een groot tableau met schakelaars en lampjes zit. Hij hoeft niets te doen, als alles goed gaat, want de hele in stallatie kan automatisch werken. Maar zo nodig kan hij met zijn schakelaars in iedere fase van het produktieproces ingrijpen en zelf de machinerie bedienen. Op de hele „molen" werken maar zo'n man of vier, vijf, plus een laborant, die de sa menstelling van het asfalt in de gaten houdt. Hij neemt regelmatig monsters, ook uit het juist gelegde wegdek en gaat na of dat vol doet aan de eisen die in het bestek gesteld zijn. Als er bijvoorbeeld ronde gnndstenen zijn auto's die uitsluitend worden gebruikt voor de aanleg van wegen, vrijgesteld zijn van we genbelasting, niet langer wil aanvaarden. Dat gaat dan om 2000 gulden per auto per jaar, die dan boven op de aanlegkosten van een weg zouden komen en dan toch weer door de overheid betaald moeten worden. En een ki lometer autoweg kost soms al een miljoen gulden Met enorme machines wordt het asfalt met een capaciteit van 5 km per dag, 7 meter breed gelegd. De machine tast zelf de dikte van de te leggen laag af, verwarmt zo nodig de rand van de laag aan de eerder gelegde kant en produceert een strook asfalt van ma ximaal 5.25 meter breed in één keer. Maar vóór het zover is, hebben grote bull dozers eerst een zandbed gelegd, het cunet, dat als fundering dienst doet, en is de zwar te grond en het veen, voorzover aanwe zig weggegraven, want er is nog niet zoveel bekend over wat wegen te verduren hebben van het verkeer. Exacte cijfers zijn er nog niet, maar daar wordt in wetenschappelijke kring wel hard aan gewerkt. Moderne methoden Zo voor en na past men nieuwe methoden toe. In Wolvega bijv. is het voorschift, dat voor de nieuwe stukken de grasmat moet blijven liggen. Daaroverheen komt een laag zogenaamd „slakkenzand", een produkt van de Hoogovens, dat als bijzondere eigenschap heeft hard, maar toch redelijk flexibel te worden, als het nat wordt gespoten. Daar waar men het oude tracé gebruikt, moet men het zandbed, dat al iets breder was gemaakt dan nodig, ook nog aanvullen met dat slakkenzand, dat men visgraatsge- wijs in het oude zandbed verankert. Een ander nieuw punt is dat van de weg- verwarming door middel van ingegoten ver warmingsdraden en van het gebruik van computers, die tegenwoordig niet alleen het bestek leveren, maar ook de vele tekeningen, die bij de aanleg van een weg noodzakelijk zijn. Dat doet de Grontmij bijvoorbeeld. Deze hele ontwikkeling is alleen nog maar bij te benen door bedrijven, die een voldoen de groot kapitaal achter zich hebben. Er wor den enorme investeringen voor verlangd. De kleinere maatschappijen zullen daar dan ook niet aan toe komen, maar zij zullen ook in de toekomst genoeg te doen hebben aan on derhoudswerkzaamheden. Die kunnen zij, zonder al die grote investeringen ook goed koper doen dan de grote maatschappijen. De middelgrote bedrijven zullen zich aaneen moeten sluiten tot grotere combinaties, al dan niet permanent en voor het overige zijn het de heel grote jongens, die zich het beste aan de nieuwe ontwikkeling zullen aanpassen. hei- Eet art worden bijgewerkt en bovendien ver- Ti ze voortdurend, zodat het rijden erop to „aanstotelijke" zaak wordt, ^[daarentegen ook bij de sterk gemecha- „„j de wegenbouw blijft, is het echte werk, zoals het vloeiend laten verlopen p en wegtalud of het afschuinen van een tost- an^e' zoda^ cie volgende dag niet gelijk instort. De vakman die deze verstaat, is een hooggewaardeerde voor het overige wordt het allemaal 'beton of grind-zandasfalt met een slljt- 'fop. Desgewenst in verschillende kleu- Maar met het gebruik daarvan is men derland in tegenstelling tot het buiten- "o? wat terughoudend. tfaltboeren Zwolse maatschappij zegt dan ook: „Wij waltboeren". Dat, ter verklaring van ft dat men vorig jaar ruim 250.000 ton •beton heeft gelegd, genoeg voor 150 ki- er weg van 6 meter breed. Dit jaar zal ,el 300.000 ton worden. voor heeft dit bedrijf de beschikking "Jt asfaltinstallaties, „asfaltmolens" zo- De commandowa gen van binnen, van waaruit het hele ge automatiseerde pro ces van het asfalt maken op de voet kan worden gevolgd en waar ookdoor middel van schake laars in het proces kan worden inge grepen. Als alles goed gaat, hoeft de man op deze post niets anders te doen dan op te letten of dat zo blijft. De ma chine loopt volauto matisch. voorgeschreven, is de „hardheid" anders dan wanneer men gebroken graniet met zijn vele scherpe kantjes, die in elkaar grijpen, gebruikt. Het asfalt uit de molens wordt met vracht wagens naar het werk gebracht. Er is op het ogenblik een vechtpartij aan de gang met de belastingdienst, op grond van het feit, dat die een in 1936 uitgevaardigde regel, waarbij Automatisch Dat hele proces van asfaltbeton maken wordt bestuurd vanuit de „commandowagen", Een asfaltmolen, welke per uur 60 ton asfalt produceert. Rechts de comman dowagen met het „steigertje" achter op. UIT Sowjetrussische statistieken blijkt, dat in Rusland de vrouwen driekwart van het huiswerk ver richten, wat haar 3 tot 5 uur per dag kost. Deze uren komen bij de 41, die zij in de regel elke week buitenshuis moe ten werken. Een gewone huisvrouw is in de Sow jet-Unie echt een zeldzaamheid. Het communisme heeft „gelijke rechten voor de vrouw" nl. zó opgevat, dat de vrouw, net als de mannen, in een fabriek of op een kantoor moeten werken. Maar de mannen zijn er thuis hun gemak van blijven nemen en laten het meestal aan de arme vrouwen over, de maaltijd klaar te maken, de woning schoon te houden en voor de kinderen te zorgen. In een fabriek in Leningrad werd aan de vrouwen gevraagd: „Bent u vaak moe?" En 70 procent antwoordde: „Bijna altijd". Een zekere mevrouw Ada Baskina stelt dan ook in een artikel in het weekblad „Litera- toernaja Gazjeta" de vraag: „Is het juist dat de vrouwen het recht om (buitenshuis) te werken alleen hebben gekregen om het recht op enige eigen vrije tijd te verliezen?" Mevr. Baskina betoogt, dat de overwerkte vrouwen „de schoonheid en blijmoedigheid" hebben verloren, die haar mannen aanvan kelijk tot haar heeft aangetrokken en dat dit de voornaamste oorzaak is. dat de mannen zijn begonnen elders vrouwelijk gezelschap te zoeken. Volgens mevr. Baskina zouden de vrouwen, indien de mannen in het huishouden gelijk met haar op zouden werken, minder ver moeid zijn en meer tijd hebben om zich zelf te verzorgen, waardoor de romantiek in het huwelijk zou terugkeren. Zij acht het bovendien onwaarschijnlijk, dat de mannen, als zij minder vrije uren zouden moeten doodslaan, minder verslaafd zouden zijn aan de drank en buitensporig roken. Het zou ook het aantal buitenhuwelijkse affaires verminderen. Weekeindbijlage Leidsch Dagblad LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTR A T .TYRXTR. A T .df.xtr AT .DEXTR. ALDEX LDEX IfVV^ A TRALD EXTR ||l LV llll VLDEX LDEX' If I A I# fl ^RALD EXTR L|/ L#U IVMiVLDEX LDEXl'K AL.DH, A.1 KALur-Ai nAijur. a iRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD Zaterdag 16 november 1968 140 graden: 60 ton per uur wordt er zo ge produceerd, 10 uur lang en desgewenst con tinu.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7