Biafranen winnen terrein Saig on bereid Winkelcentrum voor 13.500.000 geveild Grofsmederij verhoogt produktiecapaciteit met veertig procent Leiden helpt hij eerste Europese longtransplantatie m OPHALEN GROF VUIL JJDAG 16 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD-PAGINA 15 Vasco: somber toekomstbeeld rarijse kiosken P^ofoonploten met een els kopen, die weke- nieuwe tekst bevatten. wfc op de Champs Ely- j sées is nu een openluchtschool ge nstalleerd met echte schoolban ken. Een Schot treedt op als do cent. Ook de zanger HM (linksj doet er aan mee. AMSTERDAM (GPD) De Biafranen winnen in hun strijd tegen de Nigerianen enige ter- tegen de igerianen enig terrein. Deze terreinwinst is mogelijk geworden door een belangrijke uitbreiding van de wapentoe voer. Op hel ogenblik komen er in Biafra 60 a 70 ton wapens per dag binnen. Twee maanden geleden was dat nog slechts on geveer 20 ton per week. Dit zei gistermiddag het Tweede Kamerlid voor de P.v.d.A.. P Dan- kert. bij zijn terugkomst van een korte oriëntatiereis naar Biafra op Schiphol. De heer Dankert vertrok vorige week donderdag in gezelschap van het Tweede Kamerlid Imkamp <D'66>. Voor zover de heer Dankert bekend was, vertoefde de heer Imkamp nog op Sao Tome, Telegrammen duidden I er echter vrijdagmiddag op dat de heer Imkamp van Sao Tome ver trokken was en zou proberen via Madrid en Brussel Nederland te be reiken. De parlementariërs hebben gespro ken met de leider van de Biafranen. Ojoekwo. met andere vertegenwoor- Antoine digers van de regering, met hoogge plaatste militairen en met mensen die zich met de hulpverlening bezig houden. De heer Dankert: „In Biafra is men er van overtuigd dat iedereen er het leven zal laten als de Nigerianen win nen. Van een terugkeer van Biafra in een federatief Nigerië kan geen spra ke zijn. Het enige perspectief zit in een confederatie van noord Nigerië, oost Nigerië en Biafra. waarin ieder beschikt over een eigen leger". De enige oplossing voor Biafra is, zo zei hij. een zo spoedig mogelijk staakt het vuren. In dit verband zul len de deelnemers aan de oriëntatie reis een rapport doen toekomen aan de conferentie van gemenebestlan- den die in december wordt gehouden In deze conferentie zal druk op En geland uitgeoefend moeten worden om de steun aan Nigerië stop te zet ten. De Nederlandse regering kan, aldus de heer Dankert. niet veel meer doen dan pogen te bemiddelen De voedselvoorziening in Biafra is thans slecht, maar niet zo wanhopig als twee maanden geleden. In decem ber is echter weer een groot tekort aan voedsel te verwachten. Genocide Volgens de heer Dankert is er in Biafra duidelijk sprake van geno cide. De Nigeriaanse luchtmacht bombardeert dikwijls hospitalen, open marktplaatsen en voedingscentra. Het absolute bewijs van genocide is echter moeilijk te leveren. „Ojoekwo zei: dat bewijs krijg je pas aan het eind wanneer iedereen dood is", al- zonder zijn collega - dus de heer Dankert. P Dankert een bezoek aan Biafra. Hij werd I Mierlo. mevrouw Imkamp die gistermiddag verwelkomd door o.a. zijn frac- hoopte haar man te kunnen be- van D'66 Af. tievoorzitter Den Vyl. Op de foto: groeten, fractievoorzitter Den Uul Imkamp terug in Nederland na, Fractievoorzitter van D66 H. vani en het echtpaar Dankert. SAIGON/PARIJS (AP) De Zuid- vietnamese president Thioe zou be reid zijn tot deelneming aan de Pa- rijse vredesbesprekingen, vooropge steld dat hii de verzekering: van Washington krijgt dat hem geen coa litieregering met communisten zal worden opgedrongen. Als onderdeel van de prijs om zijn boycot van de besprekingen op te geven, zou Thioe ook nog andere beloften van presi dent Johnson willen hebben. Betrouwbare zegslieden in Sai gon zijn van mening dat het nog wel twee weken kan duren voordat Thioe zijn boycot opgeeft en dat dit gekop- neld z"l worden san wijzigingen in het Zuidvietnamese kabinet. Van gez->«rhebbe-'le z!:de werd gis teren verklaard, dat premier Tran Vanhoeong ziin ontslag had inge diend. Dit is van officiële zijde te gengesproken. De toon van de aanvallen van Noord-Vietnam op de V°renigde Staten en de regering In Saigon is inmiddels aanzienlijk scherper ge worden. Op een persconferentie zei de woordvoerder van de Noordviet- namese delegatie in Parijs dat de Amerikaanse weigering om zonder Saigon te beginnen met de onderhan delingen. bewjjst, dat de houding van de Ver. Staten „halsstarrig, bedrieg lijk. dubbelzinnig en oorlogszuchtig" is. Het Amerikaanse opperbevel heeft Noord-Vietnam er gisteren van be schuldigd de wederzijdse over eenkomst om de gedemilitariseerde zone niet voor militaire doeleinden te gebruiken, te hebben geschonden. De Amerikanen hebben in de gedemili tariseerde zone onlangs ontdekte bun kers en munitie-opslagplaatsen ge bombardeerd en vernietigd. HEERLEN (ANP) De executie door de N.V. Nationale Nederlanden uit Rotterdam van het Heerlense winkelcentrum. eigendom van de Limburgse Aanneming Maatschappij (LAM», dochtermaatschappij van de Vasco. vond gistermiddag haar hoog tepunt in een bod van de heer G. J. Jansen, directeur van de NV Ge meenschappelijk Eigendom uit Den Haag. namens zijn eigen maatschap pij en de NV Woningfinancierings maatschappij uit Amsterdam. Het bod bedroeg f 13.500.000,- dat na een beraad van tien minuten door notaris G. Tomlow werd geaccepteerd. Het bieden was ineezet met f 50.000.-. Na de executie verklaarde prof dr. E. A A. Luyten. bewindvoerder van de Vascomij.. dat hij van de verkoop meer had verwacht en dat hy het ge it op f ku Hoewel de naam Cathrijn Maar terhofje aan de Pasteur- ■ds dateert uit de ze- eeuw, kan dit hofje in lige vorm nog niet wenlange geschiedenis Sinds 1910 is dit hofje plaats gevestigd. Cathrijn dochter, weduwe van maker Jan Harmenszn. iet begin van de zeven mc acht huisjes, die zij lom bezat, aan de Zijd- T hoogte van de voorma- lorisdoelen tot hofje in- In later jaren liet zij er huisjes bijbouwen. Vol- jaartal in een gedenk- het hofje in 1621 voor opengesteld en in 1646 In het begin van deze d het hofje ..verplaatst'' Pasteurstraat, hetgeen w inhield. Midden op waarlangs de vriende- ies zijn gebouwd, prijkt tuur van een Hollandse Dure cement voor Leiderdorper DEN H4AG/LEIDERDORP Een 44-jarige lasser uil Leiderdorp kwam net nog een beetje cement te kort, toen hy op 10 juni bezig was de ba deel in zijn woning te repare ren. Hy vond de gemakkelijkste en goedkoopse oplossing, door op een bouwwerk een zak met 10 kilo ce ment te stelen. Mogelijk de gemakkelijkste, doch achteraf toch niet de goedkoopste weg. zulks, doordat de lasser op he terdaad met zijn tien kilo cement werd betrapt, hetgeen hem voor d? Haagse politierechter deed verschij- nen. Waddinxvener wordt vermist WADDINXVEEN De Rijkspo litie in Waddinxveen (tel. 01828- 3000» maakt bekend, dat de 29-jari ge betonwerker Adrianus Corne lls Blonk uit Waddinxveen sinds zon dagavond wordt vermist. Hij werd voor het laatst gezien in Boskoop en verkeerde in overspannen toestand. De heer Blonk zou met een zilver grijze personenauto (voorlopig kente ken 1.62.65) van Boskoop naar zijn zuster in Reeuwijk rijden, waar hy echter niet is aangekomen. Een on geluk wordt gevreesd. LEIDEN De N.V. Koninklyke Nederland sche Grofsmederij in Lei den zal door uitbreiding van haar gieterij haar produktiecapaciteit met ongeveer 40 procent vergroten Met de bouw zal aan het einde van dit jaar worden begonnen. lelukkige v a! „Ik wou dat karweitje graag af - maken en het was avond, dus kon ik niet aan cement komen", zo luid- de het verweer van verdachte. Hij (Foto LD/Holvast) j trof het niet best, want de j>olitie hield juist het bouwwerk extra in de gaten, omdat er zoveel werd ge- gertolen. „Dergelijke diefstallen gebeuren maar al te vaak", constateerde de officier van justitie. „Het is zo ge - makkelijk, omdat gewoonlijk alles r open en bloot ligt" De eis luidde f70 boete. „Dat i3 dure cement', zo moest verdachte vaststellen. De rechter deed er wat af. het werd f 50 boete. Waarmee de ce ment duur bleef. Op het trottoir van at kwam gistermiddag j inwoonster van Leiden bejaarde voetgangster olg va.n deze valparty pletsel op. De E.H.D Over naar een zieken- BRUSSEL/LEIDEN (.ANP) In het Academisch Ziekenhuis van Gent is donderdagavond een eerste long transplantatie in België (en op het Europese vasteland) uitgevoerd. Een groep heelkundigen heeft de operatie, die de achtste van deze aard in de wereld was, uitgevoerd op een jonge metaalarbeider, zo meldt zater dagochtend de Belgische pers. Tevoren was het weefseltype van de (onbekende) donor met een hef- schroefvliegtuig naar Leiden gevlo gen waar werd nagegaan of de long wel bij de zieke paste. Van de donor werd tevens een nier weggenomen en voor transplantatie naar Leuven ge bracht. De toestand van de Belgische patiënt is volgens de jongste berichten goed. In alle vroegere gevallen zijn de pa tiënten, meestal na vrij korte tyd, overleden. De KNG verwacht dat de uitbrei ding waarmede in het totaal een bedrag van f 800.000 gemoeid Is, in juni 1969 gereed aal zijn. De gieterij waar hoofdzakelijk vor men en gietplaten voor staalfabrie ken worden vervaardigd, wordt met 1000 vierkante meter vergroot tot ruim 5000 vlerkante meter. De uitbreiding is noodzakelijk daar de staalfabrieken, om koetenstijgin gen tegen te gaan, ertoe overgaan cm steeds zwaardere vormen te ge bruiken. In 1946 leverde de KNG vormen van maximaal 15 ton. Op het ogen blik bedraagt de maximale stuk grootte 30 ton. Deze kan nu op 50 ton worden gebracht. Wie zag ongeval? LEIDEN Een 48-jarige inwoon ster van Leiden is donderdagavond bewusteloos aangetroffen op het fietspad langs de Kanaalweg. De vrouw, die door tot nog toe on bekende oorzaak van haar fiets moet zyn gevallen, is met ernstig hoofd letsel naar het ziekenhuis overge bracht. Getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het politiebureau afdeling verkeer. Briedgeuitslagen LBC LEIDERDORP De uitslag van ronde 1 van de viertallencompetitie van de Leiderdorpse bridgeclub luidt als volgt: Groep rood: 1. he ren Karstens-Rebel /Tijssen- De Win ter. uitslag in matchpunten 60. uitslag in plus en min: pl. 105. 2. heren Gerlich-Van Leeuwen/De Jong -Van Kins 6—0, pl 45; 3. dames Jans-Wftn Zonneveld, heren Bos- Jans 6—0 pl. 38; 4. echtpaar Groes- beek echtpaar Van der Pool 51; pl. 18. 5. echtpaar Pouw heren Beek- Karstens 4—2 pl. 9; 6. dames Van Gelder-De Jong heren Blom- Schip pers 2—4/ min 9: 7. echtpaar Mid delburg/heren Lenaers-Schutte 15 min 18: 8, echtpaar Van Klaveren/ echtpaar Rompes 06/min 38; 9. echtpaar Danz/heren Danz-De Vries 06 min 45; 10. echtpaar Kiel/ echtpaar Wessels 06/ min 105. Groep zwart: 1/2. dames Schutte- Zwarts/ heren De KoningVan Zon neveld 6—0 pl. 51; metvrouw Van Schendel-heer Van der Bijl/heren De Koning-Van der Koog 60 pl. 51; 3. mevrouw Hanson-heer Ba ve laar mej. en heer De Vrind 60 pl. 34; 4. echtpaar Verduin/echtpaar Zwanenburg 51 pl. 28: 5. echtpaar Kruts echtpaar Thesingh 4—2 pl. 14; 6. mevrouw Van den Kommer heer Kiel heren Van den Kommer- Lecpardi 4—2 pl. 10: 7. dames Bes- Gerlich dames Van der Byl-Lenaers 24 mn. 10: 8. heren Blansjaar- Pul heren Hcgervcrst- Van der Vliet 24 mn. 14; 9. heren Van de Laar- Smit/ heren Veldihuyzen-Van Vliet 15 mn. 28; 10. mevrouw Onrust heer Stokhuyzen mevrouw Ba ve laar-heer Hanson 06 mn. 34; 11/12. dames Van den Brink-Seüs/heren Van Berge Henegouwen-Helversteyn 0—6 mn. 51; heren Van den Akker- Van der Bijl/heren Noorman-Speek - mann 06 mn. 51. Bejaardencentrum in Noordwijk NOORDWIJK Het ligt in de bedoeling van de Protestants Inter kerkelijke Stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden in Noordwijk o.m. begin 1969 te begin nen met de bouw van het bejaarden tehuis en de bejaardenwoningen aan de Oranje Nassaustraat. Een gedeelte van het tehuis komt op de plaats, waar thans de negende hole van de golfvelden ligt. Deze hole zal daarom moeten worden ver plaatst, terwyl op het gedeélte van het toekomstige bouwterrein de daar staande opstallen moeten worden ge sloopt. Hiermede is een bedrag van f 36.400 gemoeid. B en W. stellen voor dit krediet beschikbaar te stel len. boden bedrag een kleine koopsom vond. Een bedrag van 3.5 miljoen gul den. dat de Nationale Nederlanden thans verfliest op de destijds ver strekte lening van 17 miljoen gulden kan. aldus prof. Luyten, door de Na tionale als concurrente vordering btf de Vascomij. worden ingediend. De Vasco-bewindvoerder achtte de mo gelijkheden voor eer; akkoord inzake refinanciering van de Vasco thans beduidend geringer geworden. Voor de Vasco is nu sprake van een som ber toekomstbeeld, aldus prof. Luy ten. De heer G. J. Jansen verklaarde na afloop van de executie, dat de nieu we eigenaars de verdere afbouw van torenflats en winkelcentrum te schatten af bouwkosten 3,5 miljoen zelf ter hand gaan nemen en het object zelf zullen exploiteren. MAANDAG Oude Herengracht. Verver straat. Zijlstraat, Oost Havenstraat, Dwars Havenstraat, West-Haven straat. Verversplein, Haven, Ha venkade, Kalvermarkt. Kijf gr acht. Minnebroersgracht, Zuidsingel, He rengracht (beide zijden). Korte en Lange Langestraat, Nieuwe Waard- straat, Oosterkerkstraat, Waardkerk- plein, Waardkerksteeg, Waard gr acht. Oranjegracht, Kaarsemakersstraat, I ooyerstraat. Weverstraat, Ves te straat, Groenestegen, Uiterstegracht, Kerksteeg. DINSDAG Hoge Ryndyk (van Willielmina- brug tot Rijnvreugd), Utrechtse Jaagpad (Van Wilhelminabrug tot Rijnvreugd), Rijnvreugd. Bruggestr, Besjeslaan. Park „Die Leythe", Roomburgerweg. Aarstraat. Meerbur gerkade en straat. Gouwestraat, Am- stelstraat. Leedestraat, Wlericke- straat, IJsselkade, Kasteelhof. Vlist- straat, Zaanstraat, Maasstraat, Mer- wedestraat. Drechtstraat. Linge- straat, Spaamestraat, Lekstraat DONDERDAG Breestraat, Langebrug. Ketel boeter- steeg, Schoolsteeg. Wolsteeg, Gange tje. Botermarkt, Vismarkt, Stadhuis plein. Koombrugsteeg. Dwarskoom- burgsteeg. Maarmansteeg, Mandema- kersteeg. Vrouwensteeg (geheel Boommarkt. Aalmarkt. Nieuwe Ryn (geheel), den Burcht. Burchtsteeg, Nieuwstraat, Hartesteeg, Beschuit steeg. Moriaansteeg, Hooglandsekerk- gracht. Koppenhinksteeg. Hoogland - se-kerkkoorsteeg. Middelweg, Oude Rijn (beide zijden). Hoogstraat, Kaasmarkt. Hooigracht. St. Pan- crassteeg, van Driesenstraat, Middel stegracht. VRIJDAG Korevaarstraat. Plantsoen, 4e Bin nenvestgracht, Rijnstraat, Kraaier- straat. Havenstraten 2e en 3e. Ie, 2e en 3e Gortestraat. Geregracht, Leven daal, Oranjeboomstraat. CathriJne- straat, Barbarasteeg, St. Jorissteeg, Koenesteeg, Nieuwe Brugsteeg, Wiel- makersteeg, Hogewoerd. Watersteeg. Plantage, Utrechtse Veer. Veerstraat

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15