OLIE OP DE RINGVAART Kustvaarder vermist Diplomateiistop voor Russen in Engeland IAMIN Is NA VO ingaat op Amerikaans verlangen 'Imlen heeft tekort van ,7 miljoen ($uc/ tylieuwb jANGERE dienstplicht (ere uitgaven [ritiek VO-besluit an kabinet Nieuwe onthulling van William Huie over James Ray erenflikken NAVO p Ingericht 1 maart 1860 EBDSCH DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 No. 32636 DAGBLAD ijur: E. A. E. van Dishoeck icteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0.25 Witte Singe) l. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 pllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll end 5. :nr e HAAG <GPD> Het kabi- luit om de defensieuitgaven NAVO met maximaal 250 n gulden te verhogen heeft in ie kringen een aantal kritische veroorzaakt, waardoor het r is geworden of deze verho- Mi ^derdaad op de voorgenomen gl kunnen worden verwezen- (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Amerika zal, later in deze week, in de vergadering van NAVO-ministers van Buitenlandse Za ken in Brussel erop aandringen, dat ook Nederland de tijd voor de dienstplicht verlengt tot twee jaar. In deze (door .Praag" vervroegdeministeriële bijeenkomst zal de Amerikaanse delegatie daarvoor als argument aanvoeren, dat voor een effectieve opleiding in het gebruik van moderne wapens een tijd van tenminste 24 maanden is gemoeid. Ook op België en Denemar ken, waar de dienstplichttijd op het ogenblik resp. 12 en 14 maanden is, zal druk worden uitgeoefend. lag heeft het kabinet de frac- irs van de regeringspartijen t besluit op de hoogte gesteld. Iers van de oppositiepartijen je PvdA en D'66» kregen niets De fractieleider van de AR mm<(sheuvel, heeft tegen deze gang ten bezwaar gemaakt, itenlands beleid van de op- ;nde kabinetten heeft in öe steun gehad van de hele I I Zó zou verdeeldheid over het Tands beleid in de hand kun- rden gewerkt. Ster-president De Jong heeft iterdag alsnog in verbinding met de fractieleiders Den Uyl 10 en Van Mierlo (D'66). Na al- inmiddels was voorgevallen heer Den Uyl echter geen be lling meer voor contact met lister-president. Met mr. Van zou een nadere afspraak wor- naakt. R.-kring was niet alleen kri- rezen op de presentatie van eid tegenover de Kamer, maar het bedrag van 250 miljoen, ind het voorbarig, dat het ka- Jtch bij voorbaat op een be- 1 3Jfedrag vastlegde. >m werd het bedrag niet ge in de vergadering van de kamercommissie voor de NA- I zaterdag. Dat heeft ontstem- Dfi ewekt bij de heer Den Uyl. vanmiddag in De Kamer de rs Luns en Den Toom vragen stellen. Illlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Regeringsfunctionarissen in Was hington zijn al geruime tijd van me ning, dat de Europese NAVO-part- ners zich onvoldoende inspannen om passende bijdragen te leveren tot het defensieplan. Er wordt hier gesug gereerd, dat sommige landen hun de fensiebegrotingen met tenminste tweeëneenhalf tot. in sommige geval len. 15 percent zullen moeten verho gen. Deze overwegingen zyn geuit aan de vooravond van het vertrek van de Amerikaanse NAVO-delegatie naar Brussel. De delegatie zal bestaan uit minister van Buitenlandse Zaken Rusk, minister van Defensie Clark Clifford en Henry Fowler de minis ter van Financiën. De byeenkomst is vervroegd door het optreden van de Sowjetrussische troepen in Tsjecho- Slowakye. Het is te verwachten, dat de Ame rikanen hun eisen kracht zullen bU- zetten door te ver wy zen naar de Amerikaanse bydrage: de lege ring van ongeveer een kwart miljoen manschappen in West-Europa. Hoe wel het niet is te verwachten, dat Amerika dit aantal zal uitbreiden, zal Washington ook niet spoedig over gaan tot de drastische vermindering ervan die enige tijd geleden werd voorgesteld door senator Stuart Sy mington. Het zwaartepunt van de gesprekken in Brussel zal komen te liggen op de vraag, wat de NAVO-strijdkrachten zullen moeten ondernemen wanneer Moskou opnieuw een verandering gaat aanbrengen in de militaire ba lans. bijvoorbeeld door acties zoals die in Tsjecho-Slowakije plaats hadden. Washington is van mening dat in een dergelijk geval de NAVO- strydkrachten onmiddellijk defensie ve posities moeten gaan innemen, vol gens een van tevoren vaststaand plan. Dit zou het voordeel hebben dat het Westen toont paraat te zyn, en mis schien zou het Moskou ervan kunnen J I weerhouden om nieuwe agressieve 1 manoeuvres te ondernemen. Intussen heeft Engeland reeds ge reageerd op de hogere NAVO-eisen door. voor de derde maal in één jaar zyn bydrage aan de Noordatlantische j Verdragsorganisatie te verhogen. Hiervoor zie men de eerste kolom van j pagina 2. Vandaag begint in Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee het proces tegen de vermoedelijke moor denaar van ds. Martin Luther King: James Earl Ray. Ray heeft een nieuwe advocaat gekregen, die ver moedelijk vandaag uitstel van het proces met dertig dagen zal verzoe ken. Op 29. 30 en 31 oktober en 1 no vember publiceerde het Leidsch Dagblad een eerste serie onthullin gen van de Amerikaanse schryver William Bradford Huie over Ray. Huie beschreef zyn vlucht uit de staatsgevangenis van de Amerikaan se staat Missouri via het Indian Trail Restaurant in Winnetka naar Canada waar hij via een aantrekke- lyke Canadese een paspoort tracht te te bemachtigen Ray ontmoette in Canada ook een zekere Raoul die hem aanbood te helpen als Ray „een paar karweitjes opknapte." Ray moest terug naar Birmingham j in de Verenigde Staten en „daar by I de hand blyven." Vandaag publi ceert het Leidsch Dagblad op pagi na 9 het tweede deel van een nieuwe j serie van onthullingen van William I Bradford Huie over Ray IEV De krappe financiële remt ook de gemeente Leiden de uitvoering van haar plan- liet minder dan 51 raadsbe- wachten nog op de goedkeu- o Ged. Staten van Zuid-Hol- Een aantal van deze plannen 9*1 reeds uit 1966. Op de lijst et goedgekeurde kapitaalswer- >mt ook voor een raadsbesluit ei 1964 voor de bouw van een schouwburg (begroot op by na joen gulden). Een besluit dat vorm echter nimmer zal wor. litgevoerd. Onderhandelingen Dmenteel gaande over de bouw tn eenvoudiger object. Indien '9' Msbesluiten het fiat G.S. krij- hiermee een bedrag van ruim joen gulden gemoeid, hans bij de Leidse raad Inge- begroting voor het jaar 1969 81 miljoen gulden) sluit met tdellg saldo van f 3.785.000. voorts de Leidse pagina). LONDEN (GPD) De Britse re gering heeft de Sowi< t-Unie verzocht het aantal Russische diplomaten in Londen te beperken. De Russische ambassadeur Smirnowski werd maandag op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden en kreeg daar fe horen. iat. behalve we gens vervanging, geen nieuwe Russi sche diplomaten meer in Engeland zullen worden toegelaten. Hieraan werd nog de opmersing toegevoegd, dat het de Britse regering zou ver heugen indien het aantal Russische diplomaten, dat zich 'hans in Lon den bevindt, zou worasn verminderd. Deze stap is zonder precedent in de Britse diplomatieke geschiedenis I en volgt op de veroordeling van een lid van het personeel van de Britse luchtmacht, Britten, beschuldigd van I spionage, waarby Russische diploma ten zouden zyn betrokken. De Russische ambassade is de I grootste in Londen, zelfs groter dan I die in Amerika. De -taf bestaat uit I 140 personen 60 diplomaten en 80 functionarissen zonoer diplomatieke titel. Anders dan het geval is met de overige ambassades in Londen en de Britse ambassade in Moskou, nemen de Russen in hun ambassade geen Engelsen in dienst. Zelfs de werksters I en timmerlieden worden uit Rusland I overgebracht. ADVERTENTIE morgen voordeel ISO gram van 89 voor 79 ISTELIJKE WIND Bilt verwacht van heden- tot lavond weer met verspreide opkla Overwegend matige wind tus- °st en zuidoost Ongeveer de- toiddagtemperaturen als van- temaakt om 11.40 uur). 13 NOVEMBER 1968 P; 7.56 uur; onder: 16.52 uur ®P: 23.55; onder 14.30 uur. fwatec in Katwijk te 8.17 en laagwater. 3.45 en 16.11 Opnieuw grote spanning in het Midden-Oosten nu het overleg tussen de Arabieren en de Israëliërs door bemid deling van VN-afgezant Gunnar Jarring, dreigt te mislukken. Beide partijen houden op het ogenblik grootscheepse oefeningen. Op de foto - boven: presi dent Nasser die over het Suezkanaal heen de Israë liërs begluurt. Foto hiernaast de belang, rijkste Israëlische bevelheb bers, v.lh.r. stafchef Bar Lew, luitenant-generaal Se'Evi en luitenant-generaal Sjaron, die aan de Jordaan Jordaanse troepeneenheden bespioneren. DE NAVO-ministerraad, die de ze week in Brussel wordt ge houden. staat in het teken van de militaire paraatheid en van Tsjecho-Slowakije. De Ame rikanen wensen dat de Europese NAVO-partners zich meer in- j spanningen getroosten voor hun I eigen verdediging en NAVO- secretaris-generaal Brosio heeft gewezen op de onzekere toestand- waarin het Atlantische bondge nootschap zich bevindt. De uitlatingen van de Ameri kaanse regering, van Brosio en van de Britse regering, die ook de paraatheid wil opvoeren, moeten echter vooral niet worden opge vat als een teken van paniek of van een vernieuwde bewapenings wedloop met de Russen. Het zijn nameli.ik op zichzelf geen nieuwe geluiden. Zij hebben nu echter meer kans od weerklank na de gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije, waarbij is gebleken, dat er aan de paraat heid in de NAVO nog wel het een en ander schort. Men mag ook nipt vergeten, dat er in augustus en september inderdaad een dui delijk element van onzekerheid bestond over de positie van Sow- jet-RusIand. Zouden de Russen doorstoten naar Roemenië en Joego-Slavië en zo het evenwicht in Europa volledig verstoren? De Russen hebben niet doorgezet, maar de crisisgevoelens zijn niet verdwe nen. In Tsjecho-Slowakije is nog niets definitief beslist en het ls mogelijk, dat de Russische troe pen opnieuw massaal terugkeren naar Praag. Daartegenover staat dan het Westen met een NAVO, die de laatste jaren aan toenemende kritiek in de deelnemende lan den onderworpen ls geweest en die door tal van tegenstellingen (denk aan de positie van Frank rijk. aan de oppositie in democra tische landen tegen partners als Portugal en Griekenland) niet bepaald wordt versterkt. Deze achtergronden dwingen de minis ters. die deze week in Brussel vergaderen, tot een diepgaande analyse van de toestand van het ogenblik en tot het zoeken naar middelen om de militaire paraat heid van het Atlantische bond genootschap te versterken. Rijnland slaat weer alarm HARLINGEN (GPD) De reders van de Harlinger kust vaarder „Oostmeep" hebben de familieleden van de negen op varenden ervan in kennis ge steld. dat de „Oostmeep" wordl vermist in de Middellandse Zee. Het schip, dat pas sinds december 1967 in de vaart was, heeft op dins dag 22 oktober Brussel verlaten mei een lading van 1750 ton ijzeren sta ven en Dasseerde Gibraltar op 29 ok tober. Sindsdien heeft men niet? meer van de kustvaarder en de aar boord zijnde negen bemanninesleder vernomen. Het schip was op weg naar Monfalcone by Venetië, waar het vorige week woensdag had moe ten arriveren ^BUinnjer bestaat uit 20 pagina's Onzekerheid De eigenaren, van de „Oostmeep" (1850 ton) hebben geen enkele zeker heid. wat er met de kustvaarder kan zyn gebeurd. Alles is mogelyk: de radio kan zyn uitgevallen, er kan een motorstoring zyn, het schip kan om de een of andere reden ligplaats hebben gekozen by een eilandje. Het kan ook, in het ergste geval, zyn ver gaan. Over het weer in de Middellandse Zee hadden de reders geen idee. al wisten ze wel. dat het er „niet mooi" was. De weersomstandigheden zyn echter van dien aard geweest, dat daardoor geen scheepsramp zou kun nen zyn ontstaan. Speuren De leeftijden van de opvarenden variëren van 17 tot 36 jaar. Kapitein P. K. van der Ploeg uit Delfzijl is de oudste. Verder zyn er aan boord de stuurman R. A. Dubach uit Hilver sum. de eerste machinist T. van dei- Berg uit Bergum en de tweede ma chinist IJ. Wiersma uit Murwenvou- de, de kok H. J. ter Huerne is afkom stig uit Zutphen. de volmatroos Jan Bos uit Delfzijl, de Spaanse matroos J. J. R. Brito. en de matroos W Kik- stra van Vlieland en de matroos on der de gage H Feenstra uit Sexbie- rum. Er wordt in het Middellandse-zee- gebied door allerlei schepen van ver schillende nationaliteiten uitgekeken naar de Harlinger kustvaarder. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN/NIEUWE WETERING Het water van de Ringvaart van de Haarlemmermeer is over een afstand van twee-en- een-halve kilometer bedekt met olie. Van even ten westen van de brug bij Nieuwe Wete ring tot aan de Balgerij. De oorzaak is een lek in de buis leiding op het punt waar deze leiding de Ringvaart kruist. Het Hoogheemraadschap voor Rijnland heeft de Nederlandse Pijp- leiding Maatschappy. die deze buis leiding van olie van het Rotterdamse havengebied naar de raffinaderij van de Mobil Oil in Amsterdam beheert, opdracht gegeven zo snel mogelijk met manschappen en materiaal naar het bedreigde gebied te komen om het water van olie te zuiveren. Erg traag heeft men tot nu toe gerea geerd, vertelde ir. H. de Groot, inge nieur-directeur van de technische dienst van het Hoogheemraadschap voor Rijnland, vanmiddag. „wy werden vanmorgen om kwart over acht door de Rykspolitie gewaar schuwd. dat er olie op de Ringvaart dreef. Direct hebben wy ons met de Nederlandse Pijpleiding Maatschap pij in verbinding gesteld. Groot was onze verbazing, dat pas om twaalf uur de eerste wagen van Mobil Oil uit Amsterdam arriveerde". Er 7,yn tussen kwart over acht en twaalf uur heel wat telefonische gesprekken met de maatschappij gevoerd om direct maatregelen te nemen. Inmiddels had het hoogheemraad schap het verzoek gericht aan de be woners van de landbouwbedryven en woningen langs de Ringvaart en de boezemwateren van de Haarlemmer meer alle onttrekkingen van water te staken en het water niet meer te gebruiken voor bijvoorbeeld drenking van vee of het wassen. Ook de lozing van het boezemwa ter door middel van het gemaal in Katwyk aan Zee werd gestaakt. Dit om vervuiling van het water in de polders tegen te gaan. Door de noord-oostenwind stroomt het ver vuilde water in de richting van Kaagdorp. Inmiddels heeft de Nederlandse Pypleiding Maatschappy de pompen in de leiding van Rotterdam naar Amsterdam stilgezet en de afslui ters gedicht. Vanmiddag is men on geveer een kilometer ten westen van de Meerbrug in Nieuwe Wetering begonnen met het opsporen van het lek. waaruit nog steeds olie stroomt en het water een zwart aanzien geeft. De leiding van Rotterdam naar Amsterdam is 85 km lang en heeft een capaciteit van 20 miljoen ton ru we olie per jaar. Eind april is d® eerste olie door de pypleiding ge pompt. De inhoud van de 65 cm dik ke leiding is 30.000 ton ruwe olie. Zij loopt onder de bodem van de Ring vaart door en dus vry diep. omdat met het leggen rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat de Ring vaart wordt uitgediept. Uit het Leidsch Dagblad van 11 November 1868 Engeland. Een telegram uit Londen brengt heden het bericht, dat in het hoogste ressort beslist is, dat de vrou wen geen stemrecht mogen uitoefenen. Men schrijft ons uit Kat wijk: Z. K. H. Prins Frederik heeft f 25 geschonken ten be hoeve van de loterij van da mes-handwerken, die ten voordele van het weeshuis al hier zal worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1